Nízké Tatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » pon lis 16, 2015 14:05

NT jsem šel v zimě na těžko, celé NT dvakrát pět dní, jestli bude hodně sněhu, tak cca 6500 m stoupání, a cca 6500 m klesání na pět dní je opravdu hodně, já bych to tedy neušel, musíš taky počítat s tím že je v zimě hodně krátký den, v cca 17h je už tma
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod AldaCZ » pon lis 16, 2015 15:52

Dik za reakci fps.

No pocitam s tim, ze pujdeme od "tmy" do "tmy". Predpokladam, ze zimni trasa je totozna s tou letni. Je to tak? + -

Zatim jsem to naplanoval lehce takto.

-první den po prijezdu kolem obeda nastoupat do Hiadelského sedla - podle popisu 9km a 1000m výškových. Kdyz se nebudeme flakat, tak by jsme to mohli snad za 5 hodin stihnout.
- druhý den z Hiadelského sedla na Chatu Ďurková, asi 17km a 600m výškových
- třetí den z Chaty Ďurková na chatu M. R. Štefánika, asi 16 km a 800m výškových
- čtvrtý den z chaty M. R. Štefánika na Ramžu, asi 14km a 400 výškových
- pátý den z Ramže na útulna Andrejcová, asi 20km a 1300m výškových
- šestý den z útulna Andrejcova do Telgártu,asi 16km a 600m výškových

Info o vyskovych metrech a o vzdalenosti jsem bral zde - http://www.nizketatry.wz.cz/

Je mi jasny, ze vse zalezi dost na mnozstvi snehu a na pocasi. Todle je predbeznej plan, kdyz bude vse v pohode :-)

Rad bych to sel komplet 5 dni, ale to by byla nejspis velka prasarna. Ze bychom jeden den sli tech cca 30 km a presli jedno to spani, ale to je asi nerealny. V lete ok.

Pokud to nekdo sel a doporuci mi ty denni etapy nejak pozmenit, posunout, protahnout. Budu jedine rad.

Jak to tam mame s lavinama na te trase? Sou tam vylozene nejaky vyhlaseny useky, kde to pada imrvere?

Dik.

Alda.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod oodoow » pon lis 16, 2015 16:31

Podle mě je ten rozpis úplně na pohodu, jestli to chceš ještě o den zkrátit můžeš si tři úseky změnit na dva a přespat na Čertovici. Jinak nevím jak to fps spočítal, ale hřeben telgart - čertovica - donovaly rozhodně nemá 6500m převýšení.
Na skialpech si z toho loni kámoš udělal celodenní túru :twisted: , na slowshoes to tak rychle nepůjde, ale 5 nebo 6 dnů je úplně v klidu, leda by byly fakt nějaký šílený podmínky.
Na zimní trase se to chce držet tyčí, letní trasa někdy nevede přímo po hřebeni ale kousek níž, aspoň tak nějak si to pamatuju, jinak je to stejný.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod mike » pon lis 16, 2015 17:06

oodoow píše:na slowshoes to tak rychle nepůjde

:D :smt023
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod Trnky » pon lis 16, 2015 17:53

Donovaly - Hiadeľské sedlo: 9.6 km, hore 515m, dole 393m, 3:00 hod.
Hiadeľské sedlo - Ďurková, útulňa: 18.3 km, hore 1228m, dole 710m, 6:05 hod.
Ďurková, útulňa - Ch. gen. M. R. Štefánika: 17.5 km, hore 1005m, dole 895m, 5:55 hod.
Ch. gen. M. R. Štefánika - Ramža: 15.8 km, hore 545m, dole 1008m, 4:35 hod.
Ramža - Andrejcová, útulňa: 20.5 km, hore 1235m, dole 1078m, 6:55 hod.
Andrejcová, útulňa - Telgárt, nám.: 16.1 km, hore 796m, dole 1335m, 5:45 hod.

udaje som cerpal z hiking.sk, skus si to tam potom presne nahodit http://hiking.sk/hk/li/sluzby-hikeplanner.html
Trnky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob zář 20, 2014 19:31

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod mike » pon lis 16, 2015 18:00

Vychazi ti prumer asi 3 km/h. To muze byt na sneznicich v zime mimo realitu, zvlast kdyz bude hlubsi snih. Na peknem firnu se da i 4 - 5 km/h, ale kdyz se boris, tak jsi rad za 1.5 - 2. Planovani v zime neni to same, co v lete, rozptyl je vetsi a strasne zalezi na podminkach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod AldaCZ » pon lis 16, 2015 18:01

:Trnky

To je ale v lete ty casy, ne?
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod Trnky » pon lis 16, 2015 18:18

jj to su len orientacne a letne casy podla tej stranky, mali by sa zhodovat z casmi na rozcestnikoch, ale ani to nemusi byt :)
Trnky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob zář 20, 2014 19:31

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod AldaCZ » úte lis 17, 2015 9:24

oodoow píše:na slowshoes


haha, slowshoes mě taky rozesmály :lol: :mrgreen:

Tak dík moc za rady. Teď ať hlavně něco nakydá a pak svítí sluníčko, ale zase za ideálních podmínek to umí každej *
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » úte lis 17, 2015 10:47

- těch 6500 m stoupání, a 6500 m klesání je na mapy.cz
- já mívám u nás průměr na sněžnicích 2 až 3 km/h, ale v NT je plno míst kde jsem měl průměr jenom 1 km/h, a to jsme měl krásné počasí, a nebylo ani moc sněhu, max. 0,5m, vše na těžko, to je taky dost důležitá věc co hraje roli v těch průměrech
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod AldaCZ » úte lis 17, 2015 11:21

fps píše:- těch 6500 m stoupání, a 6500 m klesání je na mapy.cz


Mapy.cz nejsou úplně přesný v nastoupanejch metrech. Podle mýho nejsou přesný ani v délce plánované trasy. Párkrát jsem si naplánoval nějaký šontání se psem po krasu a SportsTracker mi pak vyflusl třeba o 10 -15 % kratší vzdálenosti a to mám ověřeno, že měří docela přesně délku. Nicméně podle tvého linku je to 91km a to by mělo odpovídat. No uvidíme. Jestli to chceme přejít, tak budeme muset zvládnout i připadných 6500m :mrgreen:
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod mitau » úte lis 17, 2015 11:38

Původně jsem chtěl ukázat, že mapy.cz mají to převýšení dobře, ale začínám o tom pochybovat. Podle stránek Nízkotatranské stíhačky je převýšení hřebene NT jen cca. 5300 (start z Šumiace místo Telgartu vyjde nastejno).
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » úte lis 17, 2015 12:52

já u nás a na Slovensku používám mnoho let Turistické trasy, jim to celkem vždy sedí, a v TT to je cca 5000 m stoupání, a 5000 m klesání, ale i kdyby to bylo jenom těch 5000 m stoupání, tak podle toho jak jsou v NT některé úseky těžké, bych to šel celé v zimě na těžko 6 až 7 dní, já jsem si NT rozděl na 2x po 5 dnech, nerad se někam honím (nejsem už nejmladší), rad se kochám přírodou, a taky si rád dávám rezervu
P.S.
mapy.cz jsem použil v práci, v pracovním PC nemam nainstalovaný TT
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod Mawenzi » úte led 12, 2016 14:51

pls dotaz: poprve do nizkych tater byste vybrali idealne jakej mesic? kveten/cerven asi muze byt jeste sakra kosa, co? nekde tu nekdo pise, ze i v cervenci muzou jit teploty pod nulu, tak bych rada neco vybrala tak nejak optimalne moji nulove kondici, abych mela nejvetsi sanci neumrznout :) dik
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9393
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod remy77 » stř led 13, 2016 10:10

Ak chces ist hrebenovku, resp. nieco po hrebeni, mozes spat vnutri. Utulna Durkova, Chata m.r. Stefanika, utulna Ramza, utulna Andrejcova. Uz len podla pocasia alebo stavu snehu, alebo chces silou mocou spat vonku?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod booze » stř led 13, 2016 10:17

Druha pulka cervna je optimalni.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod Mawenzi » stř led 13, 2016 10:18

na venku netrvam, ale mela sem za to, ze ty utulny sou neco jak dreveny boudy se strechou, takze tam treba neprsi a nefouka ale tim to hasne. vubec se slovenskyma utulnama nemam jedinou zkusenost a taky pry muzou byt plny, takze stejne cloveku nezbyde, nez spat pred ni...

booze dik
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9393
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod axi12 » stř led 13, 2016 13:49

Maw: a jsou tam i kamna kdyžtak ;) Durkova je i s obsluhou, za 5eur tuším, teplo pohoda, Chata M.R.Štefanika je "hotel", Ramza je to, co jsi popsala ale s kamny a Andrejcova vlastne taky.
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod remy77 » stř led 13, 2016 14:32

Opravena piecka je na ramzi, aktualne kuri fajn, kapacita je tak do 20 ludi, Andrejcova velkostou chata tak 30 ludi, tiez funkcna piecka, Stefanicka horska chata tusim 18 € nič s ranajkami a Durkova za 5 € ako pisal axi, spí sa na povale v "matrazlageri" :) predavaju nejake alko, nealko, polievku, cestoviny a pod.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod Mawenzi » stř led 13, 2016 14:42

tak to je pohoda, tam asi ani se nejak "nerezervuje", max ta stefanicka asi, proste kdo prijde, ten nekde tam lehne. Dik:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9393
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod axi12 » stř led 13, 2016 14:44

Na štefanicce se pry da spat nekde dole, an chodbe za par babek, okud to nechces takhle "luxusne", my tam nakonec nespali, protoze jsme se rozhodli jeste popjit do Čertovice, kde jsme spali na verande nejakeho opusteneho domu...
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod Mawenzi » stř led 13, 2016 14:58

no ja to tam vubec neznam, takze mam v planu spis rozmyslet denni moznosti s jasne danym spanim. Zatim mi chybi obeti, tak snad to letos klapne. Sem netusila, ze muj nejvetsi problem bude, ze lidi bezne spi do 8h a ja se stanu netolerantni vuci tomu :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9393
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod Morty » stř led 13, 2016 15:12

Pozor na Kamennou chatu pod Chopkom.

Loni v dubnu jsme šli hřeben NT a už dopředu jsme věděli, že Kamienka má plno, vzali jsme tedy pro sichr stan a vybavení na v podstatě zimní bivak. Došli jsme tam a v jídelně bylo asi 20 lidí, což odpovídá počtu lůžek. Na dotaz, kolik by stálo přespat na zemi kdekoliv v chatě, když mají plno, jsme byli odbyti s tím, že to nelze a šmitec. Co se týče celkové atmosféry a sortimentu (zásobování lanovkou!) je škoda mluvit.

Na Ďurkové by se toto určitě nestalo. Raději bych si to, zda lze přespat v případě naplnění chaty i někde na zemi v jídelně, ověřil předem telefonicky (kamienka, stefanicka).
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod axi12 » stř led 13, 2016 15:15

Byl jsem na tom stejně jak ty teď. Jeli jsme RJ do Žiliny, kde jsem byli asi v 9pm, pak do Ružomberoku a odtud busem do Donoval, kde jsme byli asi v 1am, tam jsme přespali do rána a ráno v klidu vyrazili. První den na Ďurkovou, druhý den jsme chtěli na MRŠ, ale nakonec jsme se setměním došli až na Čertovicu, třetí den na Andrejcovu a pak přes Kralovu holu do Telgártu. Odtud pak do Popradu vlakem a zpět SA do Brna. Každý den jsme vyráželi dost pozdě, jako poslední mezi 9 - 10. Kdybych věděl, že to půjde takhle hezky, tak to naplanuji tak, že bychom vyraželi včas a v pohodě by se to dalo dát za tři dny si myslím: Donovaly - Ďurková, Ďurková - Ramža, Ramža - Telgárt. Jako takhle už by člověk docela jel, celý den na nohou, ale proč ne :)
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod Mawenzi » stř led 13, 2016 15:36

hlavne odpo hrozi i vic bourky, ne? je podle me lepsi vyrazit rano na pohodu a mit rezwrvu nez pred polednem a hnat to po setmeni
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9393
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod axi12 » stř led 13, 2016 15:48

to podle mě taky, ale ja to planoval na pohodu, takže jsme rano nespechali a až odpo zjistili, ze mame dost casu a nechce se nam sedet celé odpoledne na chate ;)
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod remy77 » stř led 13, 2016 15:54

Nepostrehol som zeby v NT bolo take premenlive pocasie resp. poobedne burky ako vo VT.
Inak teren je jednoduchy, nie je tak clenity ako napr. v MF. Vacsie stupanie je akurat zo zapadu z Hiadelskeho sedla na Kecku a potom az pred Andrejcovou zo sedla Priehyba na Velku Vapenicu.
A na orientaciu horsi usek za Ramzou smerom na vychod koli "revitalizacii" lesa...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod axi12 » stř led 13, 2016 15:57

Jojo, jak říká remi, to stoupání je fakt skoro je nan začátku a pak před Andrejcovou. Je to vše dobře značené, ani mapu jsme nepotřebovali.
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod AldaCZ » čtv led 14, 2016 10:43

Tady pár postřehů za našeho prosincového přechod z Donoval do Telgártu.

První den jsme z Donoval vyšli v 13:00 a došli na Ďurkovu cca 22:00. Po cestě mlha, vítr, že se o něj dalo opřít. Místama se nedalo jít ani od tyči k tyči. Párkrát jsme sešli z trasy a pomocí mapy.cz na mobilu se zase vrátili. Moc si to nedokážu představit s papírovou mapou. Po cestě z Donoval na Ďurkovu je i největší stoupání - z Hiadelského sedla na Velkou Chocholu.

Ďurkova chata paráda - bylo nás tam i s chatárem 7. Příjemná obsluha, ceny v pohodě, výbornej místní čaj.

Druhý den z Ďurkovy na chatu M.R. Štefánika cca 6,5 hodin i s výstupem na Ďumbier. Ráno jsem tam po doporučeni chatára na Ďurkove volal a bylo mi hlášeno, že mají plno, ale někam se vlezeme. Na chatě mega párty a všecí nasračky :drinkers: :partyman: :mrgreen:. Spali jsme na chodbě za poloviční cenu a byla to nakonec ještě výhra, protože jsme nemuseli být s tím zvěrstvem ve společné místnosti. Ceny skoro jednou takovy, jako na Ďurkove. Obsluhují tam kočičky a je to tam příjemné :-)

Třetí den z Štefáničky přes Čertovicu na Ramžu cca 6,5 hodin i se zastávkou na oběd na Čertovici - hnusný halušky a hnusná česnečka. Na Ramžu jsme došli docela brzo, tak jsme poklidili ten docela nehoráznej bordel a nařezali dřevo. Kamna jsou v dobré kondici a je to vytopený zachvílu. Voda cca 400m od chaty. Bylo nás tam dohromady 7 i se skopčákama, kteří přišli v noci, spálil půlku dřeva a nás málem upekli v těch 800g peří :mrgreen:

Čtvrtý den z Ramže na Andrejcovu cca 6,5 hodin. Andrejcova pěkná chatka, kamna krásně topí, dřeva tři prdele, ale lidí jako sraček :-( Voda hned u chaty. Největší stoupání z Priehyba na Velkou Vápenicu. Místama se šlo pěkně zprudka.

Pátý den z Andrejcove do Telgártu cca 5,5 hodin. Dost opruz byl sestup z Kralove holy do telgártu 1000 výškových na cca 4km.

Trasa je značená vcelku dobře. Pokud v létě nebudou ultra sračky, tak se asi nedá zabloudit. Trochu hůře je značeno od Čertovice před Ramžu na Andrejcovu, ale zase je tam vychozený chodník. Sem tam spadlej strom, ale nic dramatickýho. Jeden týpek na Štefáničce nám to popisoval, jako hotovu apokalypsu :-)

Bohužel jsme měli málo sněhu. Místama to bylo na sněžnice, místama na mačky a místama dost nahovno, tak jsem to obešli v botech. Mačky zůstaly v batohu a sněžnice doma pod postelí.

Kdyby něco, tak se ptejte.

Tadydlenc je z toho video.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » čtv led 14, 2016 16:51

Mawenzi píše:pls dotaz: poprve do nizkych tater byste vybrali idealne jakej mesic?

Dle mně jsou nejlepší zimní měsíce, na Slovenské kopečky jezdím jenom v zimě, jsou tam hodně přemnožený medvědi, a ty já tedy nemusím. Ale jestli nemusíš zimu, a medvědi nejsou pro tebe problém, tak pak podzimní měsíce, to už nejsou bouřky takové jako v letních měsících, já ale kvůli bouřkám v létě na vyšší kopečky nechodím.
Naposledy upravil fps dne čtv led 14, 2016 16:54, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko