Belianské Tatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Prošel jsem si Belianky

Ano
8
44%
Ne
10
56%
 
Celkem hlasů : 18

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod mike » čtv čer 26, 2014 17:19

Mas pravdu, pred tema 10+ lety mi to dalo zabrat vic, nez nahoru, ale zas proti nekterym sestupum v Alpach je to nic a myslim, ze petrbw je zvykly. Kdyz bydli ve Zdiaru, tak je pro nej vyhodnejsi rano nekam dojet a tudy se k veceru vratit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod petrbw » čtv čer 26, 2014 17:26

to jo, máš pravdu jen já nemám na výběr, startujeme z organizačních důvodů v Tatranské Lomnici, někdo pěšky někdo lanem na skalnaté pleso.Odtud potom do Ždiaru kde budeme bydlet.
petrbw
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon led 11, 2010 12:19

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod pavproch » čtv čer 26, 2014 17:39

z lomnice docela štreka.... :t:t

esli bude 30+ a pražiť slunko, tak s váma bude amen, bo velká část trasy je v podstatě furt skrz pekáč....... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28316
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod mike » čtv čer 26, 2014 18:57

Zas neprehanej. Mam to pred 10 lety opacne za 5 hodin (pres Start, ne pres Skalnate pleso) a to jsem jeste po horach nemel nachozeno. To neni streka, ale odpocinkova tura ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod petrbw » čtv čer 26, 2014 19:41

Pavrpoch: no má být právě pod mrakem, píše se bojím mraků a přeháňky.Podle Hikingu je to tímto směrem 6,4 hod ze Skalnatého plesa.To bývá nadsazeno.Zpravidla máme oproti těmto psaným časům dost náskok.Ti co půjdou odspodu si máknou ale jsme zvyklí.Na neděli jsme kvůli ženské části výpravy naplánovali termály...takže pohoda:-)
petrbw
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon led 11, 2010 12:19

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod pavproch » čtv čer 26, 2014 20:09

tak si to užij(te) :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28316
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod Kuba Turek » pát čer 27, 2014 9:49

pavproch píše:má to ovšem jednu vadu na kráse- sestupovat monkovou dolinou je imho kravina, bo je to místama fakt fest z kopce a bahno a tak..


Zase tak strašný to není. Za sucha to byl pěkný výlet z Brnčaly přes Kopské sedlo do Ždiaru pěkný výlet s předškolními dětmi.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod pavproch » pát čer 27, 2014 13:20

ste na ňa fšici nějací hrubí... :twisted:

tak jinak: na sestup je imho mnohem vhodnější pozvolně se svažující dolina např. zadné medodoly
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28316
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod apuka » pát čer 27, 2014 13:40

Vsak je nech, at si to jdou. Po nejakych 20-30-ti letech si na to mozna spomenou - "Aha, to bylo jak jsem mel jeste funkcni kolena a slapali jsme dole Monkovou..." 8)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod pavproch » pát čer 27, 2014 15:09

taktak.... :finga:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28316
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod AlexBeck » pát říj 1, 2021 0:23

Do Širokého sedla asi nejrychleji z Strednica a Monkovou dolinou. Jen koukám na ten údaj 4 hodiny? Nejspíš to tedy bude až do Kopskeho sedla. Přesto na "takový kousek" je to nějak hodně. Převýšení okolo kilaku, takže leda extra výživný terén? Plánován brzký start za svitu čelovky.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod mike » pát říj 1, 2021 0:41

Nasel jsem zaznam z roku 2004 (to to leti...). Sel jsem ze Zdiaru po cervene, zelena tam snad ani tenkrat nebyla. Mam to za 2:08 do Sirokeho sedla a 2:21 do nejvyssiho bodu, coz by melo byt Vysne Kopske sedlo, a do Kopskeho sedla 2:36. Casy jsou bez prestavek, cista chuze. Zadny vyzivny teren tam neni, jen stale relativne strme stoupani. Tenkrat jsem jeste nemel moc kondici, nejspis to zvladnes rychleji. Nekde mne tam odchytnul zbojnik, co vybiral poplatek ;-) Netusim, jak je to ted.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod AlexBeck » pát říj 1, 2021 0:54

Super takže počítám do 3 hodin. Já měl spíš obavu z nějakého hardcore terénu, že tam vpali takový čas.
Výpalné? Já měl za to, že jen v Polsku a v Ráji. Brzký start a kdo uteče ten ušetří :D
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod mike » pát říj 1, 2021 0:58

Je to 17 let, treba tam od te doby nastaveli nejake prekazky :twisted: Tenkrat to ale byla normalni stezka, mozna trochu italska, protoze sla primo proti spadnici bez zatacek. Vypalne byl nejaky pakatel, tusim 30 Sk, ale za tmy tam nejspis nikdo cihat nebude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod mike » pát říj 1, 2021 1:00

Jinak nevim, odkud pochazi ty 4 hodiny, ale uz tenkrat jsem v Tatrach chodil polovicni casy, co byly na rozcestnikach. Casy pro masnaky v sandalech ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod apuka » pát říj 1, 2021 9:18

AlexBeck píše:Brzký start a kdo uteče ten ušetří
Fakt se mas cim chvalit :twisted:.

Ano je to platena cesta, jedna ze dvou moznosti se povolene projit po Belianskych Tatrach (no, jeste kousek se tam jde i v Zadnych Medodolech). Vzhledem k tomu, ze je to jedno z nejvice chranenych oblasti Slovenska (a fakt je proto dobry duvod), by bylo opravdu vhodne dodrzovat pravidla, vcetne zaplaceni poplatku, pokud nebude v case otevreni chodniku bouda uzavrena (coz mimo sezony a vikendy byva).

Nezapomen taky, ze Monkova dolina je oficialne otevrena az od 7:00, tj. kdyz tam vstoupis driv, tak vchazis na uzavrene uzemi TANAPu, tj. Ti hrozi za to postih jako kdekoliv jinde mimo znacky. Navic male upozorneni - v celem TANAPu je povoleny pohyb mimo obyvanych oblasti, tj. obci od hodiny PO vychodu slunce do hodinu PRED zapadem slunce. Coz plati nad ramec otevreni Monkove doliny. S celovkou budete docela jasny cil - a zrovna v Beliankach narazis na ochrance a strazce asi nejrychleji.

Jo, jeste se nezapomen podivat na aktualni stav covidovych opatreni na Slovensku, kdyz tam budes. Hlavne kdybys nahodou nebyl ockovany. Situace se tam docela rychle zhorsuje, je horsi jako v CR a kolem popradskeho okresu (kde uzemi Tater, alespon oblast, o ktere pises lezi) to neni nijak ruzove, takze se muze rychle dostat do horsi barvy. A muze se stat, ze dojde i k omezeni pohybu ("neesencialni cestovani" i nocni zakaz vychazeni), pokud min. zdravotnictvi vyhlasi potrebny nouzovy stav.

Edit: koukam, ze se od pondeli meni i covid-podminky navratu do CR, hlavne pro neockovane - Slovensko bude v cervene zone, s vysokym rizikem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod mike » pát říj 1, 2021 17:01

Je tu nekdo, kdo tuhle reakci od apuky necekal? :D

Myslim, ze to nejhorsi, co mu hrozi, je nasrany medved, ktery mu sebere celovku ;-) Jestli si to spravne pamatuju, tak poplatek nijak nesouvisel s ochranou prirody, ale s tim, ze je to soukromy pozemek. Cestou nahoru jsem ho platil, protoze zbojnik cihal, ale pak jsem to jindy sel odpoledne dolu a nikdo tam nebyl. Jo, vim, ze je to jednosmerka, ale uz je to davno promlcene :P (navic je to jednosmerka nejspis jen taky kvuli placeni)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod apuka » pát říj 1, 2021 17:56

Jo, videt, ze vubec nechapes, o cem jsem psal....

Zajimave, ze kdyz jsem napsal, myslim, o te zachranne akci v Pakistanu, ze kdyz nekam jdu, tak bych se mel snazit dodrzovat mistni pravidla, tak jsi psal neco ve smyslu, ze to je jasne, ze o to se taky snazis. Zrejme to ale neplati, kdyz Ti to nevyhovuje a jeste se jedna o Slovensko...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod mike » pát říj 1, 2021 18:00

Nebo to naopak chapu dobre, ale smeju se tomu :twisted:

Psal jsem snad nekde, ze by se pravidla dodrzovat nemela? Ani nahodou, jen jsem je trochu uvedl do kontextu. Ja tu naopak roky pisu, ze jsem do Tater prestal jezdit mimo jine proto, ze tam maji dementni pravidla, ktera mi nevyhovuji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod AlexBeck » pát říj 1, 2021 18:23

8) nj někteří jsou zásadový...
Zase zde na outdoorforu zde očekávat "zkušenější" turisty. Ti se už umí zařídit... Nebudeme rozebírat jak.
Ty pravidla jsou hlavně pro ty co s v přírodě neumí chovat. Což asi nebude cílovka zdejšího fóra.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod mike » pát říj 1, 2021 18:44

Zasadovost je dobra vlastnost. Co to ma spolecneho se zkusenosti nevim, to je v povaze (a vychove). Vychcanost povazuju za nejhorsi ceskou vlastnost.

Ber to tak, ze v cizi zemi jsi na navsteve a mel bys jejich pravidla respektovat nebo se o to aspon snazit. Kdyz se ti nelibi, tak holt muzes chodit na navstevu jinam. Coz jsem v pripade Tater udelal a nikdy jsem toho nelitoval, Alpy jsou ve vsech ohledech lepsi. Pravidla neporusuju (nebo o tom aspon nevim), protoze tam davaji smysl a odpovidaji tomu, jak se v prirode chova slusny turista.

Teda, obcas clovek narazi na neco neobvykleho. Treba cedule zakazujici sbirani hub v Italii. Zadny problem, houby sbirat nemusim a navic k tomu asi maji duvod (potrava pro zver).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod AlexBeck » pon říj 4, 2021 0:18

mike píše:Alpy jsou ve vsech ohledech lepsi.


Je tu nekdo, kdo tuhle reakci nečekal? :D

Za 20 hod co jsem všeho všudy měl bych Alpy netočil. Takže ty nechám čecháčkum.
Nastupak do Širokého tou Monkovou byl asi na 2,5hod. Ten čas tam bude nejspíš protože je jen hloupá přímka vzhůru. Než samotné bláto je tam nepříjemná ta kombinace skály a blata.

Jinak k věci. Kdo chce byt vycurankem a poznat lépe Belanky. Pěkně zpracovaný průvodce je na http://www.goat.cz/index.php?path=VysokeTatry_Speciality_BelianskeTatry_BelianskeTatry
Orientaci parádně obstarají mapy.cz a turistická vrstva kde jsou zanesený všechny tyto trasy.

Pár postřehů:
Východní je total choďak ala Nízké Tatry. S vyšlapanou dálnici, bez orientačních obtíží, expozic.... O víkendech velmi pravděpodobná interakce se zeleným mužickem /řešení buď ho ignorovat a nebo si nechát blejsknout OP dle vaší povahy/ Přesto dost hustý provoz turistů z obou stran. Čemuž dozajista přispívá na 2 metrovy čerstvý výsek od Plesnivca az nahoru na Bujaci.
Pěkný - žádná hloupá přímka, chozeny a nově osazený řetězem je chodník pokračující okolo Faixové skaly az k Hučavá diera. Zde jsou i na skalách zbytky zelené značky. Dojem kazí jen dole paseky tam se chodník ztrácí ač se tudy stále chodí.

Západní část uz je mnohem atraktivnější a určitě i náročnější na pohyb ve skalním terénu. O to krásnější výhledy, expozice nad skalami.
Ze Širokého na Žďárskou vidlu je zde pěkny turistický chodník (zbytky žluté značky) asi casto chozene možná i hlídané. Dal už žádný chodník neni! Náročnější slez po nepříliš pevné skale asi většinu odradí. Přechod hřebínku a pod Havrana v travách s 40+ sklonu bez jediného náznaku chodníku :-\ Zde rozhodně poslechnout mapy.cz a poslat to žlabem nahoru i když zespod to vypadá náročné. Případný traverz dále je mnohém náročnější a nekonečný. Sestup z Havrana je ze strany Nového vrchu lehky a je zde opet náznak chodníku. Výstup na Nový vrch ač vede skále je poměrně snadný a netřeba se ho bát.
Sestup chodníkem "Na Havran" začne nepříjemně prudkými trávami. Pak dole korytem potoka, protože vedle chodník v kosovce zarostl. Brzy se ale tímto chodníkem pokracuje lesem a ten je dokonalý (prořezány) krásně trasovany.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod mike » pon říj 4, 2021 0:52

RIP apuka. Az si tohle precte, tak ho klepne :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod apuka » pon říj 4, 2021 10:57

Ne, apuku to neklepne, apuka to docela cekal.

Prave na to jsem uz parkrat na OF upozornoval, nejenom v souvislosti se Slovenskem a neni to jen o ochrane prirody. Takovy sobecky, arogantni, opovrhujici a vuci "hostitelovi" naprosto neuctivy pristup je duvodem, proc Cechy na mnoha mistech nemaji zrovna v lasce. Takze si i AlexBeck muze blahoprat, ze uspesne dal siri "dobre jmeno" Cechu...

Az by se nekdo ohrazoval vuci tem oznacenim, tak at se zkusi podivat na to z druhe strany. At si predstavi, ze nekdo mu prijde do baraku, chova se tam, jak se mu chce, nebere sebemensi ohledy na domaci. Protoze toto chovani je presne stejne. Jen tresnickou na dortu je, ze AlexBeck toto udelal na jednom z nejcennejsich a nejchranennejsich lokalit na Slovensku.

BTW, u Tebe je zajimave, kdyz napises, ze
Pravidla neporusuju (nebo o tom aspon nevim), protoze tam davaji smysl a odpovidaji tomu, jak se v prirode chova slusny turista.
hned potom, jak napises, ze jsi ty pravidla na Slovensku porusil.

Rekni mi, jakym pravem muzes hodnotit smysl nejakych pravidel, kdyz vubec netusis, proc existuji. A hodnotit to jako cizinec. Jasne, pro sebe to hodnotit klidne muzes, to je pravo kazdeho, ale verejne hlasat, ze nemaji smysl je neco uplne jineho. (Teda, zkusim se ted oprostit od myslenky, ze bys to pouzil jako dalsi neco, kvuli cemu si muzes kopnout do "slovenskych pomeru", ktere - soudic podle Tvych vyjadreni na OF- Ti asi hodne lezi v zaludku. Stejne jako mnoha jinym Cechum... :twisted:)

Navic - a o tom jsme se tady na OF uz bavili - Ty (a taky jini) pravdepodobne pomerne casto porusujes pravidla i v tech Alpach, at uz v Rakousku nebo Italii. Protoze Te ani nenapadne se podivat, jaka pravidla tam plati.
mike píše: obcas clovek narazi na neco neobvykleho. Treba cedule zakazujici sbirani hub v Italii.
No a podobne neco plati i v cele Kernzone Hohe Tauern i nekterycvh jinych NP v Rakousku. Jen se nepise primo o houbach, ale na cedulich mas preskrtnutou kyticku, tj. zakaz trhani rostlin. Coz (na rozdil od CR) by tam melo znamenat zakaz i pro houby. Teda pokud nejsou zvlast ze zakazu vynate. (a nic na tom nemeni, ze se to tam nijak nehlida.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod mike » pon říj 4, 2021 18:13

apuka píše:BTW, u Tebe je zajimave, kdyz napises, ze
Pravidla neporusuju (nebo o tom aspon nevim), protoze tam davaji smysl a odpovidaji tomu, jak se v prirode chova slusny turista.
hned potom, jak napises, ze jsi ty pravidla na Slovensku porusil.

Zase problem s chapanim vyznamu psaneho textu :roll: Psal jsem, ze pravidla neporusuju v Alpach a ze jsem je porusil na Slovensku. Odporuje si to snad nejak? Mas tam rovnou i vysvetleni. V Alpach mi davaji smysl, zatimco na Slovensku jsou dementni.

Navic to poruseni bylo pred 17 lety a clovek se postupne vyviji a sve nazory tribi. Tenkrat jsem byl v situaci, kdyz jsem vsechno legalni v Tatrach prosel a mel dve moznosti. Bud se na debilni pravidla vykaslat a chodit si v Tatrach, jak se mi libi, nebo tam prestat jezdit. Zvolil jsem to druhe, coz potvrzuje to, co pisu, ne?

apuka píše:Rekni mi, jakym pravem muzes hodnotit smysl nejakych pravidel, kdyz vubec netusis, proc existuji.

Treba proto, ze to tusim. Na Gerlach se nesmi proto, ze by to kazilo kseft mistnim vudcum.

apuka píše:Navic - a o tom jsme se tady na OF uz bavili - Ty (a taky jini) pravdepodobne pomerne casto porusujes pravidla i v tech Alpach, at uz v Rakousku nebo Italii. Protoze Te ani nenapadne se podivat, jaka pravidla tam plati.

Chovam se jako slusny turista, nic po mne nezustava, nenicim prirodu, neplasim zver atd. Pokud po mne nekdo chce neco neobvykleho nad ramec tohoto, mel by mi to dat vedet. Coz v Alpach delaji a pak se tim samozrejme ridim. Malokdo je fanatik jako ty, co se vyziva v pravidlech, jejich studiu a extremnim vykladu. Navic jsem si naprosto jisty, ze i ty porusujes minimalne zakony v CR. Protoze je vsechny neznas a protoze uz je jich tolik, ze se v nich nevyzna ani pravnik a obcas kazdy neco porusi, aniz by o tom vedel.

apuka píše:No a podobne neco plati i v cele Kernzone Hohe Tauern i nekterycvh jinych NP v Rakousku. Jen se nepise primo o houbach, ale na cedulich mas preskrtnutou kyticku, tj. zakaz trhani rostlin. Coz (na rozdil od CR) by tam melo znamenat zakaz i pro houby.

Ze se v NP netrhaji kyticky patri k vyse zminenemu slusnemu chovani turisty. To je normalni a neni to potreba zduraznovat. Zatimco zakaz sbirani hub uplne obvykly neni a pokud tomu chteji zabranit, je dobre na to upozornit. Coz presne Taliani udelali, proto jsem to zminoval. Naprosto pochybuju o tom, ze by v kernzone Hohe Tauern rostly houby, na to je moc vysoko. Vetsinou nad urovni lesa a maximalne tam narazis na nejakou skalnicku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod mike » pon říj 4, 2021 18:23

Co se Belianek tyce, dulezite je tohle:
AlexBeck píše:Čemuž dozajista přispívá na 2 metrovy čerstvý výsek od Plesnivca az nahoru na Bujaci.

Jestli necheji, aby jim tam chodili lidi, proc tam neustale delaji pruseky? Taky jsem tu vychodni cast kdysi prosel a mam stejnou zkusenost, tenkrat byly cerstve pruseky nahore na hrebeni v kosodrevine. Kdyby to par let nechali byt, tak tam nikdo neprojde. Proc to delaji? Kde je ta ochrana prirody? Kdo nadela vic skody, parta delniku s motorovkama nebo obcas turista, ktery tam projde?

Uz je to davno, takze si detaily nevybavuju, ale mam pocit, ze jsem zaslechl, ze si tam ty stezky udrzujou pro sebe aby tam mohli vodit turisty. Za penize, samozrejme. Pak by to cele bylo silene pokrytectvi.

Udrzoval si na hrebeni stezku, ale chodili mu po ni lidi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod apuka » pon říj 4, 2021 19:43

mike píše:roc to delaji? Kde je ta ochrana prirody?
Ja nevim, proc, ale mozna se budes divit, muze to byt iz duvodu ochrany prirody. Proto jsem psal, ze se nema hodnotit smysl nejakych narizeni, kdyz netusis, co vlastne hodnotis, proc se to tak prijalo.
mike píše:Treba proto, ze to tusim. Na Gerlach se nesmi proto, ze by to kazilo kseft mistnim vudcum.
Kdyby sis to trochu zjistoval, zjistil bys, ze na Gerlach se smelo (byla tam znacka) jen hodne davno a hodne kratce - a tehdy ji urcite nezrusili kvuli mistnim vudcum - protoze takovi jdnoduse nebyli.

Ale tady se psalo o Beliankach - a tam je to kvuli (s vysokou pravdepodobnosti) necemu uplne jinemu. Je to na Slovensku (a mozna se budes divit, ale i v Evrope, vcetne Alp) ojedinele prostredi, ale oficialni kratke zduvodneni Ti toho moc nerekne:
oficialna stranka SOPr, seznam chranenych oblasti píše:Predmetom ochrany sú citlivé ekosystémy s flórou i faunou endemického charakteru, mnohé taxóny sú ohrozené. Pestrá mozaika unikátnych foriem reliéfu i pôdneho krytu. Vysokohor-ský kras s povrch.i podz.formami. Les.porasty majú dôležité ochranné funkcie.

Je potom hezke, kdyz napises, ze "hovam se jako slusny turista, nic po mne nezustava, nenicim prirodu, neplasim zver atd.", jenze to casto nestaci - Ty nemuzes tusit, co a jak nicis, i kdyz jsi "slusny turista". Maly priklad mohou byt tetrevy, kazdy clovek, i kdyz je nezahlidne, muze ohrozit jejich pobyt tam - o tom jsme se uz taky bavili. O ruznych rostlinach a malych zivocisich, napr. hmyzu, brouku radeji ani nepisu.
mike píše:Pokud po mne nekdo chce neco neobvykleho nad ramec tohoto, mel by mi to dat vedet.
To mi rekni, jak to maji delat, kdyz chodis mimo znacenych stezek. Takove veci se casto resi na zachytnych parkovistich, obcas ubytovanich, na vyveskach obecnych uradu a spolku ochrany prirody a ci co tam maji, atd. To jsou vetsinou mista, kde zrovna Ty se casto asi nevyskytujes.
mike píše:Naprosto pochybuju o tom, ze by v kernzone Hohe Tauern rostly houby, na to je moc vysoko.
Asi moc nekoukas, kde vsude zacina Kernzone, kdyz tam chodis, ze jo? Napriklad (co bys mohl poznat, kde je a v jakem prostredi) stezka z Zunigalmu k Arnitzalmu (oba kolem Groser Zunigu) vede z velke casti v lese, rostou tam krasne velke hriby - a vedle stezky je nekolikrat drevena deska s velkym vypalenym napisem "Kernzone".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod mike » pon říj 4, 2021 21:30

apuka píše:Proto jsem psal, ze se nema hodnotit smysl nejakych narizeni, kdyz netusis, co vlastne hodnotis, proc se to tak prijalo.

Jenze lidi to tak bezne delaji a proto funguji pravidla, ktera jim davaji smysl. A naopak.

apuka píše:Kdyby sis to trochu zjistoval, zjistil bys, ze na Gerlach se smelo (byla tam znacka) jen hodne davno a hodne kratce - a tehdy ji urcite nezrusili kvuli mistnim vudcum - protoze takovi jdnoduse nebyli.

Jiste, tenkrat vladli komousi a ti meli zakazovani v krvi, resp. tenkrat bylo zakazano vse, co nebylo povoleno. Jenze kvuli vudcum se to po padu komousu neotevrelo. Ochranari se opakovane vyjadrili, ze z jejich hlediska se Gerlach klidne otevrit muze.

apuka píše:Ty nemuzes tusit, co a jak nicis, i kdyz jsi "slusny turista". Maly priklad mohou byt tetrevy, kazdy clovek, i kdyz je nezahlidne, muze ohrozit jejich pobyt tam - o tom jsme se uz taky bavili. O ruznych rostlinach a malych zivocisich, napr. hmyzu, brouku radeji ani nepisu.

A proto ma smysl davat upozorneni primo tam, kde je to potreba. Coz se v civilizovanych statech bezne dela.

apuka píše:To mi rekni, jak to maji delat, kdyz chodis mimo znacenych stezek. Takove veci se casto resi na zachytnych parkovistich, obcas ubytovanich, na vyveskach obecnych uradu a spolku ochrany prirody a ci co tam maji, atd. To jsou vetsinou mista, kde zrovna Ty se casto asi nevyskytujes.

Mimo stezky se nejdriv musim nejak dostat a davaji to prave na mista, pres ktera musim jit. Jinak bych o tom nevedel, ne? Obvykle na mista, odkud se vyrazi, treba na zacatku udoli za parkovistem, na hranicich NP, kudy prochazi stezka a taky na vytipovana mista, kde to k poruseni svadi. V Grand Paradisu je cedule treba u stare polorozpadne salase (asi 2700 m), ktera se obcas pouziva jako bivak a odkud se jde do narocnejsiho terenu (jsem si tam jednou rano povidal s ochranarkou, co tam chodi pororovat kozorozce). Dalsi je uprostred niceho na dlouhem traverzu k chate, protoze je tam na prvni pohled skvele misto na taboreni. Cedule, ze se tam taborit nesmi, coz je presne, jak to ma byt a rekl bych, ze to v zafunguje v 95 % pripadu. Takhle to delaji lidi, co chteji, aby to fungovalo a ne byrokrati, co si mysli, ze bouchnou razitkem a tim je vyreseno.

apuka píše:Napriklad (co bys mohl poznat, kde je a v jakem prostredi) stezka z Zunigalmu k Arnitzalmu (oba kolem Groser Zunigu) vede z velke casti v lese, rostou tam krasne velke hriby - a vedle stezky je nekolikrat drevena deska s velkym vypalenym napisem "Kernzone".

Tam jsem sel naposled hodne davno a tohle si fakt nepamatuju. Chata ma asi 1800 m a jinde jsou cedule kernzone mezi 2500 a 3000 m.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod apuka » pon říj 4, 2021 21:45

mike píše:tenkrat vladli komousi a ti meli zakazovani v krvi
Mozna se budes divit, ale bylo to tak i za prvni republiky. A co si pamatuji, tak to nebylo kvuli ochrane prirody, ale kvuli nebezpecnosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Belianské Tatry

Příspěvekod mike » pon říj 4, 2021 21:55

To nevim a nehodlam to resit, uplne jina spolecnost a alpinismus byl u nas v plenkach. Komouse jeste ale pamatujeme a tohle je jejich dedictvi. Zakazy z duvody bezpecnosti jsou prave znakem totality, ktera povazuje lidi za svuj majetek a ten si prece musi chranit. O zmene navstevneho poriadku se mluvi uz desitky let a furt nic, Slovaci holt maji ty sve skanzeny radi. Pak se ale nemuzou divit, ze jim na ne mladi moderni jedinci, jako AlexBeck, zvysoka serou :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko