Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod tatranka » pon říj 24, 2011 16:01

ahojte, boli ste niekto posledný týždeň/dva na Rysoch zo SR strany??, prípadne sa chystáte?, chcem vedieť zo zvedavosti priechodnosť, my sme boli z poľskej strany včera ale na slovenskú sme sa nevedeli prehupsnúť kvôli ťažkým podmienkach a počasiu
Uživatelský avatar
tatranka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte srp 30, 2011 8:48

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod Stani » pon říj 24, 2011 23:07

Odpoveď nepoznám, ale to by zaujímalo aj mňa. Chystám sa tam do konca uzávery trasy. Podľa www.hzs.sk sa teraz neodporúčajú prechody sedlom, malo by tam byť do 20 cenťákov snehu. Len či súvislého, že...
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod tatranka » úte říj 25, 2011 8:44

> Stani: nie je tam 20cm,ale pol metra :mrgreen: , miestami sme sa borili po kolena alebo nad, je treba macky, hulky
Uživatelský avatar
tatranka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte srp 30, 2011 8:48

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod Stani » úte říj 25, 2011 21:56

Aaa jasné, veď ste tam boli z poľskej strany, takže predstavu máš. Vychádzal som len z predpovedí. Mačky, paličky a cepín, to je samozrejmosť, bez toho nepôjdem. A hlavne skoro ráno, kým je to namrznuté. Pomohlo by keby tu dal niekto aktuál info. Hlavne tá technická pasáž Rampa nad Žabími plesami...zažil som to už aj fest zľadovatelé.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod tatranka » stř říj 26, 2011 10:29

jooj, neboj, ono je taká zima že sa to netopí :D
Uživatelský avatar
tatranka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte srp 30, 2011 8:48

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod Stani » úte srp 26, 2014 13:14

K téme návštevnosti Rysov v lete priložím pre niekoha možno aj zaujímavý údaj z sčítania turistov z r. 2013 - za jeden deň v plnej sezóne 1300 živých duší na Rysoch.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod mike » úte srp 26, 2014 16:30

Masakr :shock: To tam snad musi lidi prepadavat do Polska... Byl jsem tam nekdy zacatkem stoleti, v peknem pocasi, bylo nas na vrcholu tak 20 a prislo mi to moc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod jonas » úte srp 26, 2014 21:02

Tam je plno vždycky.Za to můžou ty nesmyslné zákazy.Navíc je pod vrcholem chata.To je pak katastrofa:-)
jonas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte úno 20, 2007 22:34

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod dvorrom » stř srp 27, 2014 4:18

Byl jsem tam 9.8.2014 a nevěřil jsem vlastním očím. Nad Žabími plesami na železech jsem čekal docela slušnou frontu.
Oba vrcholy v obležení, hlava na hlavě.
Pán, který to tam sčítal říkal, že dnes přišlo přes 600lidí a to bylo 13h.
Už se nemohu dočkat sněhu.
dvorrom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob pro 11, 2010 21:08
Bydliště: Blansko, Lavičky a Liptákov, mé obce nejmilejší -

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod fps » stř srp 27, 2014 13:34

na Rysech jsem byl ve všední den 22.10.2012, bylo nádherné počasí, a za celí den jsem potkal nahoře cca 20 lidi, jestli si to tedy dobře pamatuji, o prázdninách by mě vůbec nenapadlo jet do Vysokých Tater
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod mike » stř srp 27, 2014 16:00

Schvalne jsem se kouknul do zaznamu a byl jsem tam 2.7.2003. Jak jsem psal, na vrcholovych skalach asi 20 lidi, u chaty o neco vic, ale na stezce se nikde zadna zacpa nekonala. Bylo pekne a i tak mi prislo prelidneno. Koukam, ze od te doby se situace zmenila v nocni muru. Jeste ze uz do Tater nejezdim, cimz dekuji slovenskym sluzbam a lobby horskych vudcu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod apuka » čtv srp 28, 2014 9:16

mike píše:...byl jsem tam 7.2.2003...
Tak to se divim, ze tam bylo 7.ÚNORA tolik lidi - je sezonna uzavera, takze by tam vlastne nemel byt nikdo, ani Ty... :wink: Leda ze bys sel horolezeckou cestickou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod mike » čtv srp 28, 2014 15:12

Njn, melo byt samozrejme 2.7. #-o Diky, opraveno, mam v druhem tabu otevrene forum/chat s amikama a uz z toho blbnu. Snazim se to odchytit zavcas, obcas anglicke slovo tady, obcas ceske tam, ale ne vzdy se povede. A prehozene poradi v datu maji naprosto nelogicky ](*,)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod Maato » stř zář 7, 2016 16:58

Maato
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: pon zář 23, 2013 8:43

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod mike » stř zář 7, 2016 17:10

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod oodoow » stř zář 7, 2016 18:40

Vždycky, když si říkám, jaká je to u nás s ochranou přírody hrůza a naříkám, že se na jednu stranu nikam nesmí a stejně se všude něco staví, tak to na Slovensku trumfnou takovým způsobem, že jsem rád za ČR. :twisted:
Na Gerlachu zničí řetězy a pak udělaj schody na Rysy. K tomu se dá říct, že je to prostě ještě východ no. :roll:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod wawrik » stř zář 7, 2016 18:52

Zničenie reťazí na Gerlach je čistý východ, to áno, ale schody - resp. zjednodušenie prístupu do hôr pre masy - sú proste trend. U nás, v Alpách, na Islande, v Himalájach, v Andách (z počutia), všade.

Síce sa mi to nepáči, ale vďaka rovnakému trendu môžeme všetci do tých hôr chodiť. Už to nie je prístupné len najlepším horolezcom podporovaným expedičnou základňou, ani dobrodruhom bez pudu sebazáchovy, ale aj nám, bežným turistom. Schody sú len ďalší vývoj rovnakým smerom.

Btw, som cez víkend bol v Janošíkových Dierach... No pekne to tam prekopali. Tam tých oceľových chodníkov pekne popribúdalo.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod grco » stř zář 7, 2016 18:56

Mne to tiez nepride az take strasne. Ako nehlasoval by som za, ale nie som ani vyrazne proti. Uz aj tie retaze su tam zasah do krajiny, takze ci je tam retaz alebo par schodov, to je uz jedno.

Presne ma napadli janosikove diery, tam tie rebriky tiez vsetkym vadia jak tie schody na rysy?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod pavproch » stř zář 7, 2016 18:58

se hlavně obávám, že o víkendu v jandierach nebude skrz ty davy lidu vůbec žádný žebřík ani vidět..... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod vonkreuz » stř zář 7, 2016 19:09

V jandierach pribudli hlavně dřevěné chodníky, které zvedly puvodni chodnicky od hladiny potoka výše, aby si lidi nemáčeli nohy v potoku... A samozřejmě jsou sirsi, aby se zvýšil průtok ruristu.

A ano parkoviště ve Stefanove i pred, vedle i za hotelem Biely potok jsou o prazdninach narvane.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod wawrik » stř zář 7, 2016 19:14

vK: Kedy si tam bol naposledy? Oni tam zhusta popribúdali kovové rošty, a tuším aj nejaké kramle (ale tie som si možno predtým len nevšimol).
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod mike » stř zář 7, 2016 19:21

wawrik píše:schody - resp. zjednodušenie prístupu do hôr pre masy - sú proste trend. U nás, v Alpách, na Islande, v Himalájach, v Andách (z počutia), všade.

Jde o miru. Jedna vec je zpristupnit hory vybudovanim stezek a druha tohle. Pristupne to bylo uz predtim, retezy byly v pohode. Mne tohle prijde na prvni pohled vic nebezpecne, zvlast kdyz bude mokro a naledi. Jestli teda nad tim neudelaji dalsi retez. Nebo zabradli. Vlastne, co blbnu, na schodech prece musi byt zabradli ;-)

Dalsi krok by mohl byt vytah na Priecne sedlo :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod pavproch » stř zář 7, 2016 19:27

jednosměrný, jak bývalo v priečnem zvykom.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod mike » stř zář 7, 2016 19:29

To se ale nahore budou hromadit turisti. A kabinky :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod vonkreuz » stř zář 7, 2016 19:43

wawrik píše:vK: Kedy si tam bol naposledy? Oni tam zhusta popribúdali kovové rošty, a tuším aj nejaké kramle (ale tie som si možno predtým len nevšimol).
V druhej polke augusta. V dolných dierách přibyly dřevěné chodníky a zmodernizovaly se železné rošty v nejužším místě (pribudlo miesto na vyhnutí protiiducich turistov). Plus v dolných dierách za křižovatkou s novými dierami je nový řebřík (dříve byl vlevo po proudu a byl dost strmý) a teď je vpravo po proudu potoka a je dost pozvolný i pro kojící matky s dětma). V nových co jsem si všiml nepřibylo nic.

V horných jsem byl 2. nebo 3. červencový týden a tam také nic nepřibylo.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod wawrik » stř zář 7, 2016 19:53

O akú mieru? Je to rovnaké, ako všade inde.

Hannover haus, pôvodný. Chata s pôdorysom pár desiatok metrov štvorcových pre málo ľudí:
hannoverhuette_alt[1].png
hannoverhuette_alt[1].png (126.61 KiB) Zobrazeno 7478 krát

Potom postavili lanovku. K tomu pribudol väčší Hannoverhaus:
HH2.jpg

A súčasný:
hannoverhaus_neu[1].jpg
hannoverhaus_neu[1].jpg (72.03 KiB) Zobrazeno 7478 krát

To sú rakúske Alpy. Rovnaké je to pod MB. Všade pribúdajú chaty, rošty, reťaze aj kompletné ferraty pre masovú turistiku. Neviem, prečo by to práve v Tatrách malo byť inak a prečo by mali mať v Alpách inú mieru ako u nás. Demografická explózia sa týka celého sveta rovnako.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod mike » stř zář 7, 2016 20:07

Lanovka je tam hlavne kvuli lyzarum, to je trochu jina vec. Jasne, ze se pouziva i v lete, neni jedina. Kdyz uz ji tam maji...

Takove schody jako na Rysy jsem v Alpach snad jeste nepotkal. Mozna par metru. V tom vidim tu miru. Ne ze bych to nechapal, na Rysy leze kazdy, kdo si chce udelat carku. Ale vypada to hrozne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod Stani » stř zář 7, 2016 20:23

mike píše:To se ale nahore budou hromadit turisti. A kabinky :twisted:
Jára Cimrman problém s hromadeným už dávno vyriešil :D

Mne tie stupačky vadia dosť, ale uznávam, že je to nostalgické, prísť ako cudzinec, vnímam to možno inak. Mne to neprišlo až také, žeby to tam museli nasekať. Veľa ľudí no, bude ešte viac. Ale čo...aj tak nechápem ako niekomu ulahodí výstup v rade ľudí a v obsypanom vrchole.

Aj Poliaci už montujú stupačky na druhej strane? Ja som na tejto strane ešte nebol, len sa pýtam, či to tam nie je náhodou trochu strmšie :) .
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod oodoow » stř zář 7, 2016 20:40

Tak mně šlo hlavně o ten rozpor, pokud tedy chtějí zpřístupňovat vrcholy masám, proč zrušili značku na Gerlach?
To ty schody mohli postavit tam, turisti by z toho určitě měli mnohem větší radost. Jenže to by zničilo kšefty a to je právě ten východ. Nebere se zřetel na zájem turistů ale jiné zájmy. Tohle tam asi udělali kvůli té chatě, přijde tam víc lidí a taky se tam budou lépe nosit zásoby, jinej důvod mě nenapadá.
Prostě zpřístupňování hor pro masy bych si představoval tak, že udělají turistické značky na další štíty a zruší ty nesmyslný uzávěry chodníků. Jestli si chtěli vzít příklad z Alp, tak mohli udělat právě tohle a ne takovou hrůzu, kterou jsem v Alpách nikde neviděl. Jinak taky vidím míru v tom, že je rozdíl, jestli je tam ferrata, pár kolíků ve skále anebo když jsou tam takovéhle schody.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Rysy zo slovenskej strany - aktuálne podmienky

Příspěvekod Hafi » stř zář 7, 2016 20:46

se na to divíte strašně negativisticky, tam mohli vystřihnout jezdící schody a bylo by :wink:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Další

Zpět na Slovensko