Lomnický štít

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Lomnický štít

Příspěvekod apuka » pon črc 16, 2018 8:18

@Grent: jen pro upresneni toho, co Stani psal.
1) Jako horolezec (tj. majitel prukazky) mas v lete povoleno pouzivat na nastup na cestu >=III UIAA cestu mimo znacek, ale pouze "trasu co nejsetrnejsi z hlediska ochrany prirody a krajiny", tj. urcite Ti neprijde si zajit na nejaky blizsi stit narocnosti I s tim, ze je to nastupni trasa za IV na odvracenou severni stenu vedlejsiho stitu :-).
2) Jsou vyhrazena docela velka uzemi, kde se nesmi ani horolezit, ani skialpit - a ani guidy tam nesmi vodit (ehm, ne ze by to vsichni dodrzovali :twisted:)
3) Do I muzes chodit i jako horsky pruvodce, muzes na to udelat kurz (neni levny a neco se tam obcas naucis, mozna zrovna, cos psal, ze bys tak trochu chtel)
4) Jak guide, tak pruvodce by spravne na vykjonavani sve cinnosti na uzemi SK mel registrovat na prislusnem ministerstvu SR (ne, ze by se to moc delalo).
5) Ani guide, ani pruvodce podle platnych predpisu smi vstupit mimo znacek (s vyjimkou horolezeni podle 1)) pouze s klientem - takze si zajet sam na vylet na I je proti predpisum.
6) Existuje i jina cesta, nerikam, ze jednoduse schudna - pozadat o vyjimku "organ ochrany prirody a krajiny"...

A aby bylo jasne - co jsem napsal, je podle predpisu. Ze vetsina z uvedeneho se nijak extra nedodrzuje tema, kdo by je dodrzovat mel, je vec jina.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Lomnický štít

Příspěvekod Grent » pon črc 16, 2018 17:24

A kto teda moze alebo na co su tam tie cesty ked tadial nemoze lezec a zvacsa ani sprievodca? a to myslim vseobecne, nie len lomnicky ale vsetky kopce vo VT
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Lomnický štít

Příspěvekod apuka » pon črc 16, 2018 19:38

Na I pruvodce nebo guide s klientem, na vyssi obtiznos guide s klientem. A to mimo casu zimni uzavery, kdyz ani oni nesmi ani na znacene ani neznacene stezky.

No a nejdulezitejsi je: "nesmie" je neco jineho nez "nemuze" :twisted: ... Vsak to v Tatrach asi casto vidis sam...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Lomnický štít

Příspěvekod AlexBeck » stř říj 27, 2021 0:13

O víkendu pokud bude slušně bych si chtěl dat VHTečko nahoru. Sníh tam nestraši tak pěkně nalehko bez zimního harampádí.

Obrázek

Otázka: Vzal bych to Téryho kuloárem po řetězu na vyhlídku a klasikou dolů. Uz jsem tam pár let nebyl. Tak jestli "sběrači" kovů (gujdi) neukradnuli železo? Nebyl někdo letos?

Jinak prubnu mapy.cz jak moc je přesná/použitelná trasa v mapě. Bo ty jedou... zveřejnit i všechny VHTečkove chodníčky v Tatrách. Včetně obligátního Gerlachu. To asi gujdaky moc nepotěšilo...
Jasný dnes je už asi plnej net logu. Přesto mit to takhle bez práce v mapě a úplně zadarmiko \:D/
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Lomnický štít

Příspěvekod apuka » stř říj 27, 2021 11:28

Tak to mas nejvyssi cas - od pondeli se ve VT nikde neubytujes (ani na chatach) krome nutnych pripadu (sluzebky a pod.), najis se jenom z okynka a venku bys mel mit rousko vsude uz ted (s jistymi vyjimkami). Okres Poprad jde do cerne barvy. Nekdo ze Slovenska asi bude vedet presnejsi podminky.
Ale mas stesti. (Zatim) se tam nouzovy stav nevyhlasil, jinak bys tam nesmel ani cestovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Lomnický štít

Příspěvekod AlexBeck » stř říj 27, 2021 13:06

Nejsem občan prvé kategorie. Nekonzumuji služby - vlastni zásoby (paštiku sebou :D). Free parking ochraní život vyběrčího. Slofnaft Smokovec má domontovany u stojanu displej, kde se dá zaplatit. Muj roční šedy opelichany hadřik FFPPPPcosik nebude smrdět tolik po naftě.
Do Tater se jezdí na otočku. Proražet gestapo zatarasy přidá na dobrodržství na jinak nudné cestě. Waze ukazuje pozice nepřatel. Rano spinkaji, pasou po domacích, v zakrytu Čobola ho prostě objedeš a ujedeš. V 18:00 mění šichty. Narozdil od placate ČR jsou zde uzké hrdla Kralovany, Parnica, Strečno na Donovaly daleko... Tam je lepší gibonum řict tranzit gou houm. Klidně ať vyhlasej třeba lochdown.

Na lano ze sedla na Skalnac jim klidně hupsnu jak nekontroluji tickety/stranickou knížku Kovid sekty :twisted: Ale je to jen příjemný bonus a klidně to sejdu.

Už před měsícem jsem od domacích slyšel. Lomnice - Skalnate vozí i občany druhé kategorie (šušňo test), ale nahoru na Lomničak je to jen pro opichané ovce.
Naposledy upravil AlexBeck dne stř říj 27, 2021 13:51, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Lomnický štít

Příspěvekod apuka » stř říj 27, 2021 13:49

Pokud obcanem "prve kategorie" myslis ockovane, tak pokud nim nejses, nezapomen, ze po prijezdu na Slovensko mas jit ted hned do 5-tidenni karanteny, samozrejme spolu s vyplnenim vstupniho formulare (predem) a pocitej s tim, ze na prechodech se delaji namatkove kontroly, a ne uplne ojedinele.
Toto plati uz pomerne davno, ale kontroly jsou uz castejsi, predtim se moc nedelaly. Nepredpokladam, ze spadnes do nektere kategorie vyjimek.

Je Tvoje volba, jestli to porusis nebo ne, ale pokud do te kategorie patris a porusis, tak to moc dobre jmeno opravdu neudela, nejenom Tobe ale zase klasicky vsem z CR. Taky pocitej, ze v pripade jakychkoliv problemu na uzemi SK se poruseni zacne resit a postihy nejsou uplne zanedbatelne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Lomnický štít

Příspěvekod AlexBeck » stř říj 27, 2021 14:14

Jo svět je našteští jinej než to v čem žijou uřednici vydavající nařízení. :wink:
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Lomnický štít

Příspěvekod apuka » stř říj 27, 2021 14:21

Aha.

A potom se nekdo jeste divi, proc Cechy mnohde po Evrope nemaji moc v lasce? :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Lomnický štít

Příspěvekod AlexBeck » pon lis 1, 2021 6:41

Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Lomnický štít

Příspěvekod AlexBeck » pon lis 1, 2021 8:38

Jinak presnost trasy v mapy.cz je dost slusná. Vetším problemem je nepresnost GPS v "uzavrenem" terenu.
Dole cca 10m pozdeji okolo 15m a v kuloaru k 20m coz je uz hodne. Bezne udavama presnost je 3.8m v otevrenem terenu.
Takze bez mužiku by to byl problém :((

Telefon Redmi Note 10 Pro - Snapdragon 732G (A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS)

ObrázekObrázekObrázekObrázek

ObrázekObrázekObrázek

-------------------

Reťez z Sedla pod Lomnickým - Lomnicky štít

Vhodné mit rukavice. Stupacky už upadnuli. Kramle jsou poohybane, ale retěz pevně drží. My turisti lezeme s "jištěním" odsedkou v komině doporučuji vyměnit za expresku ať ji nemusíte tahat. Jasný jen pro pocit bezpečí a z ohleduplnosti k HZS. Nemusí sbírat ten bordel co po Vás zustane až v Medene kotlině :mrgreen: Zaražky jsou daleko tak ani ferraťak by to nevytrhl...

ObrázekObrázekObrázekObrázek

ObrázekObrázekObrázekObrázek

ObrázekObrázekObrázekObrázek

ObrázekObrázekObrázekObrázek

ObrázekObrázek

Sestup do Lomnickeho sedla

ObrázekObrázek

Lanovka GRATIS nahoře nekontroluji listky :wink: (neni tam ani kasa)

Obrázek
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Lomnický štít

Příspěvekod mike » pon lis 1, 2021 17:30

AlexBeck píše:Jinak presnost trasy v mapy.cz je dost slusná. Vetším problemem je nepresnost GPS v "uzavrenem" terenu.
Dole cca 10m pozdeji okolo 15m a v kuloaru k 20m coz je uz hodne. Bezne udavama presnost je 3.8m v otevrenem terenu.
Takze bez mužiku by to byl problém

Teda, navigovat se v kuloaru pomoci GPS by mne v zivote nenapadlo. Ta dnesni mladez :twisted: Naviguju s podle terenu, fotek, popisu, atd, ale GPS je nesmysl. Problem je hlavne mapa, mam priklady, kde se i dobra mapa 1:25000 lisila v terenu o stovky metru. Teda, mapa OK, ale prave stezky a bivaky. Jedine ze by to nekdo s GPS prosel predtim a podle jeho zaznamu. Ale ani to neni jiste, zvlast kdyz je videt sotva pulka oblohy.

GPS je dobra na rozliseni, jestli jsi na rozcesti zabocil spravne, jestli mas jit do sedla vpravo nebo vlevo apod, ale ne na mikronavigaci ve slozitem terenu. Radim ti pouzivat GPS co nejmin a trenovat orientacni smysl. Jinak ti jednou dojde baterka a budes ztraceny.

AlexBeck píše:Lanovka GRATIS nahoře nekontroluji listky :wink: (neni tam ani kasa)

To aby se jim nehromadili hornici v dole :twisted:

BTW, nemas lepsi galerii, kde je Next? Tohle je strasna otrava.

BTW2, vysvich? :shock:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Lomnický štít

Příspěvekod AlexBeck » pon lis 1, 2021 19:37

Nenavigoval jsem se nyní podle GPS. Já tudy šel už asi počtvrté :(( Máš ale pravdu. Napoprvé před 10 lety jsem si vyzkoušel s tlačítkovým founem co uměl JAVýho Trekkbudy. GPX log je právě na tom průvodci. Dopadlo to,že v mlze kdy přesnost byla ve 100metrů jsem Filmarakem došel do Lomnického sedla :D

Toto byla pohodová vycházka na sólo,kdy mě nikdo nenahaněl. Dokonalé počasí, hodina navic spánku (posun). Prostě vše naprosto dokonalé. Tak jsem se flakal, užíval si a zkoušel zda moderní doba pokročila. Zda mužiky nahradí už GPS 8) Nenahradí na těch klíčových dvou místech trasy (odpojení z Filmaraku, práva strana překročeneho žlabu) by asi taky moc nepomohla :-k To že jdeš Filmarakem by si časem zjistil. Zato ty dva žlaby od sebe dělí "malé" skalní žebro a těch 20m rozptyl by tě klidně poslal do něj. Ja v něm prvně čumakoval, ale vratil se.

Pak mi vrtalo hlavou kde vzal Seznam podklad tech VHT tras v Tatrách. Zda to jen nějak načrtl. No vypadá, že ne. Asi jim frajer z Goatu? Nebo podobný fajnšmejkr poskytnul svuj mega archiv GPX.
Např z Lomničaku sestupovkou jsem šel tak 10x a tu část pod Emeryciho nářkem 10x jinudy. Neni to tam žádná divočina,ale nějaké slezacky tam jsou. Dokonce i další řetězy na tom hřebenu. Haknul jsem se tam za gujda a ten je provedl úplným choďákem. Ta spodní linie terasy v Mapy.cz tomu docela seděla.

Galerii nevedu. Ty fotky za "nic" nestáli. Tak jsem z nich porobil aspoň jakž takž průvodce. V kompletu jsou na ulož.to
Jen ať zájemci o toto hezke VHT lezeníčko ve II pevném žlabu vědí do čeho jdou. Že netřeba vláčet horocajky. Kdo přejde kuloár už nemůže mít s řetězačkou větší problémy. Tam jsou ty fotky jen v galerce,ale tam kde zabloudit není. Po řetězu až na vrchol
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Předchozí

Zpět na Slovensko