Rysy v zime - aktualne info

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod Stani » sob bře 12, 2011 22:06

Ahojte,

poprosil by som vas o info, kedze sa chystam na prvy zimny vystup (alebo postzimny = do 20.3., podla pocasia)

> 1. nasiel som tuto fotku z vystupu . Je tam vidiet akoby fixne lano, alebo len vodiace = udavane smer? Je to tam stale?
> 2. je nutna prilba?
> 3. su nutne sneznice? Do svahu pere slnko, bude sa asi "pekne" brodit, ale je aj prudky sklon, ci budu v nom pouzitelne, alebo je to v tomto mesiaci uz risk - laviny.

Asi pred mesiacom som bol pesi (nie skialp) na Sedielku (tesne pod) smerom od Teryho chaty a hore bolo dost snehu, vystup pomaly, brodivy, cas pokrocili, tak som to otocil, neriskujem, kedze som bol sam. Macky mam, cepin si zaobstaram, ide mi o tu dalsiu tech.vybavu.

Dakujem za vase postrehy.

Rysy - 1.JPG
Rysy - 1.JPG (52.67 KiB) Zobrazeno 5963 krát
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod timo » ned bře 13, 2011 23:04

Ahoj. Na Rysech jsem byl v sobotu a teď je ideální období. Pokud chytneš tak slunečné počasí jako my, je to prostě bez chyby.

1. Fixní lano tam je. Není třeba, ale je. Konkrétně na této fotce je asi nejtěžší úsek.
2. Přilba nutná není, jedině proti slunci :D,.
3. Sněžnice nebrat. Pokud vyjdeš brzo ráno (předpokládám), tak je sníh akorát ztvrdlý a neboří se. Odpoledne se sice pod náporem slunce změní ve šlehačku, ale brát kvůli tomu sněžnice je zbytečnost. Navíc bys s nimi v kopci nepochodil (doslova).

Sněhu už moc není a jde se dobře. Slunce opravdu velmi pálilo, tak nezapomeň brýle. K technickému vybavení. Mačky jsou nutnost. Vezmi i turistické hůlky. Cepín je výhoda (resp. pokud jdeš poprvé v zimě, ber ho).

Výstup je to pohodový, nenáročný. Výhledy zhora stojí za to.
Když už nemůžeš, tak přidej.
Uživatelský avatar
timo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 229
Registrován: ned úno 14, 2010 17:25
Bydliště: Brno

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod Stani » pon bře 14, 2011 0:05

Díky za info, super.

Áno, chcem vyraziť z hotela pri Popradskom okolo 5:00...proste aby som bol už u Chaty pod Rysmi, kým sa slnko zapre do svahu. Okrem cepínu a snežníc mam všetko. Cepín si pre istotu vezmem, unesiem ho.

Ešte ťa poprosím, kedže si tam bol v sobotu, ako to vyzeralo s víkendovou premávkou na Rysy?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod timo » pon bře 14, 2011 0:32

Lidí bylo tolik, jako kdyby nahoře dávali něco zadarmo. Pokud vyrazíš brzo, potkáš jenom skalní.
Když už nemůžeš, tak přidej.
Uživatelský avatar
timo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 229
Registrován: ned úno 14, 2010 17:25
Bydliště: Brno

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod Stani » pon bře 14, 2011 22:04

no, tak masovky ma rozhodne nelakaju, ale co chcem ak ide o Rysy, ze....kedze pojdem sam, nejaky dalsi turista sa uz len kvoli zichru a orientacii v terene zide, kedze tam pojdem prvy krat.

Dik timo za odpovede.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod tomaash » úte bře 15, 2011 0:22

ked je pekne, ludi je vsade dost. ale ked vystartujes o tej piatej, budes mat pohodu. uzi si to plnymi duskami :-)
tomaash
nováček
nováček
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát srp 1, 2008 12:47
Bydliště: Bratislava

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod Stani » úte bře 15, 2011 22:49

dik tomaashi....a ešte by som rád šiel v týždni, nie víkendovku. Cestu na Sedielko som siel takisto cez týždeň a super, málo ludí.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod TooMooX » čtv bře 17, 2011 2:01

:D Jééé s těmi co máš na té fotce jsme zrovna šel http://www.youtube.com/watch?v=DjAisxE-K0Q&hd=1, tedy bojoval (loni na jaře v tom metru sněhu) To bych dal za sněžnice nevím co... http://vtatry02.xf.cz/P1120739.html

- To stoupací lano co máš na fotce je tam "zbytečné" (Je to v úseku do žabích ples k chatě pod Rysy). Takový sklon to rozhodně nemá. Leda bez maček na firnu. Zato v té pasáži hned nad ním (další mé fotky) za něj budeš jen rád. Pokud bude ta skála pokrytá ledem. (jsou tam i skoby viz foto z podzimu)
Jinak si nevybavuji žádné technické pasáže... Jen kopec a kopec a na konci veliký kopec :D Moje foto z podzimu: http://vtatry03.xf.cz/index.html
- Ono sice teď něco připadne, ale ještě nedávno byli sněžnice zbytečnost a protože tam pendluje X lidí (i když je tam cedule o uzávěře - na rozcestníku Nad žabími potokem) tak to bude prošlápnuté a bez problému. Češi a Poláci na zákazy kašlou :D
- Na chatě pod Rysy se usilovně buduje... 4.3.11 co jsem byl na Končistě se vrtulník od Popradu nezastavil a pendloval tam celý den (tedy myslím, že létal tam) Tudíž nepočítej že budou mít otevřeno /V poslední době jsem neviděl na rozcestníku Popradského plesa jiný nápis než, že je zatvorena/ Pivo tedy sebou do batohu :D
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod Stani » čtv bře 17, 2011 12:07

A až teraz si všímam, že je to záber z Tvojho videa. Inak presne takto som sa brodil smerom na Sedielko :-)) S Chatou pod Rysmi ani nepočítam, to som vedel, s pivom ale počítam, i keď až v nižších polohách. :)

Dík za odlaz na pekné fotky a rady, už mám tak predstavu, čo ma čaká. Teraz už len sledovať predpovede počasia + HZS, s jedinou otázkou: Kedy :t:t
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod Stani » pát bře 25, 2011 0:18

aktualne info z 24.3. - ta strma technicka cast nad Zabimi plesami je v strednej pasazi silne zladovatela, casto vrstvou tenkeho zmrznuteho firnu, ci samotneho ladu, do ktoreho poriadne ani macky, ci cepin nezapichnes, lebo pod nim je uz skala a droli sa to. Velmi prudky narazovy vietor hlavne nad tymto tech. usekom. Pod chatou Rysy som to zabalil a vratil sa. Napriek tomu krasne * pocasie, ale hore zrejme uz vypredali vsetko, lebo sa tam v ten den nikto nehrnul, len ja :)

Druhy pokus nabuduce.

edit: prave citam od HZS, ze vietor dosahoval rano v narazoch od 70 do 120km/h (pre oblast Vysokych a Nizkych Tatier), nizsie, smerom k Rysom urcite s mensou intenzitou, ale mal som to niekedy problem ustat.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod Eric » pát bře 25, 2011 13:01

No... sice neskoro ale predsa, pre dalsich zaujemcov. V zime neodporucam ist hore cez rampu (to je ta "technicka cast"), ale kus pred koncom toho "lana" uz odbocit hore do steny a prejst traversom na vrch rampy. Je to ovela bezpecnejsie a jednoduchsie (akurat v jednom mieste sa ide cez snehovy most cez potok).
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod jirka14 » sob úno 21, 2015 20:43

Zdarec,
chtěl bych se zeptat, zda jste někdo v posledních dnech nebyl na Rysech (2503 m) či na Kriváni (2494 m) ve VT? Pokud jo, nějaké aktuální info? Pro mě to bude touto cestou prvovýstup, takže děkuji za jakékoliv info! :mrgreen:
Uživatelský avatar
jirka14
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned dub 7, 2013 13:24
Bydliště: České Budějovice, Beskydy

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod apuka » sob úno 21, 2015 22:02

Jenom Te chci upozornit, ze pokud tam jdes jako "turista", i kdyz s prukazkou CHS, i kdyz pujdes trasou s obtiznosti odpovidajici podminkam TANAPu, tak pokud bys sel po normalni turisticke znacce, tak si koledujes o peknou palku na pokute. Tam je v zime uplny uzaver cele oblasti, dokonce ani horsti vudci tam nesmi (tim netvrdim, ze tam nikdo nechodi). To jen pro informaci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16685
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod jirka14 » ned úno 22, 2015 17:20

Děkuji za upozornění. :) Nicméně nějaké to aktuální info by bodlo asi více... :mrgreen:
Uživatelský avatar
jirka14
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned dub 7, 2013 13:24
Bydliště: České Budějovice, Beskydy

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod Simi » pon úno 23, 2015 10:33

Z Tater jsem přijel dneska ráno. ;-) Sice jsem nebyl přímo na Rysech, ale ve vedlejších Zlomiskách jsem toho naběhal dost. Sněhu je málo. Je hodně tvrdý a kompaktní. V sedlech a na hřebenech často vyfoukáno a vytáto až na trávu a suť. V severních expozicích a žlabech (krome jižních) sice sníh občas nekompaktní a nafoukaný, ale žádný drama. Riziko lavin v podstatě 0. Na Rysech u vršku byla vidět prošláplá dálnice.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod jirka14 » úte úno 24, 2015 18:16

Simi díky moc! =D> Přesně takové info jsem potřeboval! Takže mačky, cepínek a hurá vzhůru! :supz:
Uživatelský avatar
jirka14
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned dub 7, 2013 13:24
Bydliště: České Budějovice, Beskydy

Re: Rysy v zime - aktualne info

Příspěvekod Ocko » stř dub 1, 2015 15:59

Taky čekám na počasí, to zatím moc nepřeje. Byl jsem na Kriváni a viditelnost cca 20 metrů :? , prostě mléko, tak bych uvítal aspoň kilometr dohlednosti, a * by vůbec neškodilo.
Ocko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 6, 2015 17:26


Zpět na Slovensko