Malá a Velká Fatra

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod coolombo » stř zář 11, 2013 0:49

ahoj,

chtěl bych před začátkem školy ještě někam vyrazit na pár dní. Rád bych se zeptal jestli je možné přejít Velkou nebo Malou Fatru bez stanu, jen s využitím salaší/seníků/zkrátka něčeho za co nebudu muset platit? Pokud ne, tak je možné tam stanovat? Jak je to s návštěvností teď v září?(kvůli salaším) Půjdu to přes týden. kdybych šel VF tak bych vyrazil z Ružomberoku, bohužel se tam dostanu až někdy mezi 13:00 - 16:00. Máte nějaký tip kde pak přespat? Nižné, vyšné šiprunské sedlo třeba? Pro další 2 noci mi vychází salaše kolem Chaty pod Borišovem a kolem Kralovy studny, pak bych uviděl jestli jít do Blatnice nebo do Horného Harmanece na vlak.
U Malé Fatry jsem takový možnosti nenašel, může někdo poradit? Chtěl bych vyjít ze Strečna.

Díky
coolombo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv črc 14, 2011 22:44

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod brhel » stř zář 11, 2013 14:58

Na Malé Fatře jsou asi jen chaty. Na západě Chata pod Suchým, na východě Chata pod Chlebom.

V termínu 4. - 6. 10. 2013 je společný OF přechod Malé Fatry ze Strečna pod Chleb.
Info zde: viewtopic.php?f=32&t=16619
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod coolombo » stř zář 11, 2013 16:31

Ok. Asi vezmu stan na Velkou fatru. Ještě ví někdo jak by to mohlo být s návštěvností teď v září během týdne? Vloni jsem touhle dobou byl v Rumunsku na Paringu a za 3 dny jsem potkal 2 lidi, něco podobného asi nelze očekávat, co?
coolombo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv črc 14, 2011 22:44

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod brhel » stř zář 11, 2013 21:01

U chat (Pod Suchým, Pod Chlebom) můžeš stanovat i na Malé Fatře, tuším že za jedno euro, ale raději si to ověř u obou chat!
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod fps » pát led 27, 2017 12:39

jak moc a nebo málo bývá prošlapaná cesta na VF v zimě? jde mi hlavně o hlavní hřeben VF
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40


Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod fps » pát led 27, 2017 16:14

půjdu to ve všední dny na těžko, tak doufám že mi přes víkend lidi prošlápnou cestu, ale aby to nebylo jako loňskou zimu v NT východní část, kde to prý taky bývá hodně prošlapaný, a když jsem to šel ve všední dny, tak nic prošlapané nebylo, a musel jsem zkrátit trasu protože jsem nestíhal, za čtyři dny jsem tam potkla jediného turistu na útulňi Andrejcová
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod wawrik » pát led 27, 2017 16:37

Však už pekne dávno nesnežilo a ani tak rýchlo nebude. Plus je dosť pod nulou a ide slnečný víkend, to ostane prešliapané na sandále :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Příspěvekod komin » pát led 27, 2017 17:54

Hrebene vsetkych pohori unas mimo Vt. su vyfukane ladove.
"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod karitapepe » pát led 27, 2017 19:04

Byl jsem ve středu na Malém Rozsutci a cesta je pěkně prošlápla, šel jsem ze Štefanové a nechtěně po staré modré značce, záměr byl po zelené na Velký a pak Malý, ale už se mi nechtělo vracet a tak jsem si vychutnal ledové království a napojil se na ofiko modrou značku, mačky byly třeba až těsně před vrcholem.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod fps » sob led 28, 2017 10:46

"Ochránci přírody uvádějí, že letos medvědi nespí, protože je bukvicový rok.", tak tohle mně trochu vystrašilo, jezdím na slovenské kopce pouze v zimě kdy medvědi spí, když ale kokám na všechny fotky nebo videa VF, tak moc bukového lesa tedy nevidím? v drtivé většině to jsou jehličnany nebo kosodřevina
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod fps » sob led 28, 2017 11:39

- jedu v půlce února, takže předběžně zjišťuji jak to na VF vypadá s prošlapanými stezkami, abych mohl naplánovat délku trasy, v neprošlapaném sněhu se samozřejmě za den ujde půlka toho co v prošlapaném sněhu
- je mi jasné že nahoře když moc nesněží, a je to otevřené, že tam bude sníh sfoukány, ale jde mi o celou trasu VF kterou půjdu na těžko, jestli i mimo hřeben to bývá snadno průchozí? na VF by mělo být max. 50 cm sněhu, samozřejmě že místy bude nafoukaný i víc
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod oodoow » sob led 28, 2017 13:56

Já šel s pár lidma po Vánocích hřeben VF, první den Ružomberok - Chata pod Borišovom, druhý den bylo v plánu Chata pod Borišovom - Staré Hory. Po hřebenu to dal druhý den ale jenom jeden z nás, ostatní to vzali radši spodem protože byl děsnej vítr.
Sněhu tam byla spousta bez sněžnic nebo lyží celkem bez šance a prošlapané to moc nebylo. Teď už to může být samozřejmě jinak, ale nespoléhej moc na prošlapanou trasu ani z hlediska boření se a ani z hlediska orientace.
Jo a stopy medvědů tam taky byly. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod wawrik » sob led 28, 2017 14:11

Teraz v týždni by som sa toho nebál, pokojne aj bez snežníc. Je krásne počasie, z Ružomberka aj Teplíc ide teraz nahor na pomery zimy kvantum ľudí - aj keby to doteraz prešliapané nebolo (akože si myslím, že je), tak po víkende bude. Ale do polovice februára to asi nevydrží, predpovede sľubujú zrážky, dokonca dážď aj v nižších horách.

O tých medveďoch daj potom vedieť :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod TomikTomik » stř úno 1, 2017 17:26

Ahoj, chtěl jsem se zeptat jak to na Malé Fatře chodí z ochranáři a medvědy... Mám v plánu si tam udělat s přáteli foto-výlet.. Ale jelikož se nejelépe fotí před východem/západem nebo v noci tak by se mi hodilo pár rad kde nejlépe na pár hodin přenocovat-bivakovat, abych se vyhnul nepříjemnostem... Přes den se budeme snažit pofotit komplet diery a přemýšlím že na noc bych vylezl někam nahoru, třeba Malý Rozsutec... Je to rozumné, nebo jsou jiné lepší možnosti??
TomikTomik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř lis 9, 2016 16:16

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod honza83 » stř úno 1, 2017 20:28

Pokud by sis vybral Lúčanskou Malou Fatru, tak můžeš bivakovat legálně na hřebeni kdekoli vyjma Klaku a tam je cca půl hodiny pod vrcholem útulna. Další útulna je na Horné lúce - z hlediska focení je lepší ta útulna pod Klakem, akorát to tam nejde moc rozumně vytopit, pokud chceš v noci spát - večer to vytopíš rychle i na nějakých +20, ale do pár hodin tam máš nulu i méně - vlastní zkušenost teď z víkendu:/. Medvědích stop jsem na Lúčanské Fatře teď viděl celkem dost, před dvěmi měsíci mě zase při bivaku tamtéž nad ránem vzbudilo vytí vlků.
Na Kríváňské Fatře můžeš legálně bivakovat u chaty pod Chlebom za euro, na hřebeni se tam ale v noci pohybovat legálně nesmíš.
Naposledy upravil mike dne stř úno 1, 2017 20:30, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod mike » stř úno 1, 2017 20:33

Moment, ani pohybovat? Co je noc? Celkem bezne jsem tam chodil v prosinci za tmy, kdyz zapada slunce ve 4, tak to ani jinak moc nejde.

Jinak bych teda na hrebeni a vrcholech bivakovat nechtel, dost tam fouka. Spis u te Chaty pod Chlebom, tam je to prece jen trochu chranene aspon od zapadu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod slash1111 » stř úno 1, 2017 21:28

Návštevníci sa môžu pohybovať peši na území národného parku po turistických chodníkoch a náučných chodníkoch, ako aj miestach vyhradených na pohyb návštevníkov mimo vyznačených turistických a náučných chodníkov v období od 16. apríla do 31. októbra (letné obdobie) len v čase od 6. hod. do 21. hod. a v období od 1. novembra do 15. apríla (zimné obdobie) len v čase od 7. hod. do 18. hod., časové obmedzenie sa nevzťahuje na miesta vyhradené pri jestvujúcich stavbách.


http://files.npmalafatra.webnode.sk/200 ... riadok.pdf
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod TomikTomik » čtv úno 2, 2017 1:10

Je, zapomněl jsem napsat, že tam chci jet tak květen, červen... To spaní na hřebenech nebo na vrcholech by se mi fakt hodilo... Počítám s nepříjemným větrem... Chci fotit východ ještě když budou městečka dole svitit, startrails a podobné vylomeniny... Mám problém, ze tam půjdu s lidmi, kteří nikdy nebyli pořádně na horách a většinu času tráví s fotkama u počítače.. Tak at neudělám zbytečné problémy..
TomikTomik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř lis 9, 2016 16:16

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod TomikTomik » čtv úno 2, 2017 1:23

Jinak, jaká je šance se v noci potkat s medvědy, pokud budeme někde na vrcholku a jídlo zaneseme opravdu hodně daleko od místa ke spaní? Videl jsem tady na fóru i fotky medvěda asi někde v půlce Vélkého Rosutce.. V noci jsem se po Malé Fatře nikdy nepohyboval...
TomikTomik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř lis 9, 2016 16:16

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod mike » čtv úno 2, 2017 4:56

@slash1111: diky, tak to jsem mozna ani nic neporusil, okolo seste uz jsem byl urcite na sestupu, jestli ne uz v udoli.

Hmm...
Pre zimnú turistiku platí, že túru vždy podnikajte v skupine, z ktorej aspoň jeden túru pozná. Kvalitná zimná výstroj je nevyhnutná. Sledujte poveternostné správy. Nepodnikajte túru pri veľkom snežení, náhlom oteplení a hmle. V prípade zablúdenia sa treba snažiť dostať najkratšou cestou do doliny.

To mi prijde jako poukazka na jizdu v lavine.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod slash1111 » čtv úno 2, 2017 15:39

mozno je to iba preklep a ma tam byt ...najkrajšou... :D
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod remy77 » čtv úno 2, 2017 21:14

fps
Na preslapany chodnik vo VF sa nespoliehaj. V januari som isiel po chodniku na Plosku a predo mnou 60 ludi z tur. oddielu. Na druhy den to bolo komplet zafukane.

Ak chodnik vedie po hrebeni, povacsine je vyfukany, ale ak ide bokom ( popod Suchy, Cierny kamen a potom dalej za Rakytovom smer Smrekovica), tak kludne mozes brodit nad kolena.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod fps » čtv úno 2, 2017 21:43

- dík, raději budu počítat s tím že to nebude prošlapaný, a když budu moc rychli, tak se kouknu na některý okolní kopeček který nebudu mít v plánované trase
- jen doufám že nahoře kde nejsou buky se nebudou toulat medvědi, jedu tam na těžko
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod apuka » pát úno 3, 2017 8:21

fps píše:jen doufám že nahoře kde nejsou buky se nebudou toulat medvědi
To si pis, ze pokud nespi, tak budou :wink: Urcite budou na nekterych mistech prechazet pres hreben na druhou stranu, vzdyt na to moc jinych moznosti ani nemaji. Ale to jeste neznamena, ze Te tam budou vyhledavat, hlavne pokud maji co zrat v lesech. To se lidi spise budou stranit. Jen si nevar drzkovou s medem, to je bude hodne pritahovat :lol: .
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod slash1111 » pát úno 3, 2017 8:45

pred par rokmi som cez zimu okolo 20:00? na modrej z Ch. p. Borisovom smer Chyzky isiel v dost cerstvych medvedich stopach, moc prijemne to nebolo...
https://mapy.cz/s/1nmAb

(dalej uz boli stopy zafukane, tak sa mi islo o dost prijemnejsie :wink: )
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod fps » pát úno 3, 2017 14:36

nestrašte, je přeci zima, nahoře není co by jedli když tam nejsou ani stromy, a je tam metr sněhu, to se mi ňák nezdá že by se tam měli toulat když můžou jít v pohodě lesem kde není tolik sněhu a mají tam i jídlo, a jak už jsem psal, tak nahoře jsem na fotkách a ani na videích neviděl žádné buky, jen dole v údolích
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod ratel » pát úno 3, 2017 14:50

slash1111 píše:pred par rokmi som cez zimu okolo 20:00? na modrej z Ch. p. Borisovom smer
https://mapy.cz/s/1nmAb


ten traverz neni v zime tak uplne bezpecny ( laviny ), ze by medved hledal nejake pozustatky predchozich ? Pred par lety se nedaleko Borisova resily nejake kravy co popadaly do rokle a pak se tam motali medvedi.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod slash1111 » pát úno 3, 2017 15:36

fps píše:nestrašte, je přeci zima, nahoře není co by jedli když tam nejsou ani stromy, a je tam metr sněhu, to se mi ňák nezdá že by se tam měli toulat když můžou jít v pohodě lesem kde není tolik sněhu a mají tam i jídlo, a jak už jsem psal, tak nahoře jsem na fotkách a ani na videích neviděl žádné buky, jen dole v údolích

preco by sa trapil po lese vo svahu, ked moze ist pohodlne po chodniku? :)
zima bola aj vtedy, na Salasi pod Suchym bolo asi -15C ...

neviem ake fotky a videa si pozeral, ale tam je skoro vsade aj zmiesany les, tu si pozri fotky po celej trase (vpravo hore v nastaveniach si zapni fotografie).
https://mapy.hiking.sk/?ref=navigator

http://hiking.sk/hk/li/sluzby-galeria.html?oblast=11

Jasne ze v useku Suchy Vrch - Kralova Studna ziadny les nie je, ale mimo tohto useku si stale v lese, alebo na jeho okraji...

trochu je tie listnate lesy vidno aj na tychto fotkach
Borisov.jpg
Z Borisova - pohlad na Plosku, na hranici lesa a tiena je prave ten traverz po modrej


SuchyVrch.jpg
Zo Sucheho vrchu - vlavo Borisov, vpravo Ploska, v strede su Koniarky


ale ja by som sa tam utoku medveda nebal :)
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod fps » pát úno 3, 2017 17:05

na hiking.sk jsem samozřejmě taky koukal, to jsou dost známe stránky o turistice, a na těch fotka co si sem dal, tak já tedy vidím skoro samé jehličnany, obzvlášť na té zimní
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko