Malá a Velká Fatra

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod mike » pát úno 3, 2017 17:07

fps píše:nestrašte, je přeci zima, nahoře není co by jedli...

Krome turistu a jejich zasob :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod slash1111 » pát úno 3, 2017 17:31

fps píše:a na těch fotka co si sem dal, tak já tedy vidím skoro samé jehličnany, obzvlášť na té zimní

fakt? skusil som tie ihlicnany nahrubo vyznacit, zvysok su listnate...

ZoSuchehoDetail.jpg
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod fps » sob úno 4, 2017 16:35

tak já to tedy vidím na fotce jinak, ale jde hlavně o to kolik je tam těch buků? jestli mají medvědi nahoře v zimě v metru sněhu co jíst? zatím tedy všude kde jsem na Slovensku byl, VT, ZT, NT, tak všude byli ve velké většině jehličnany, nahoře ve 100%, no uvidím až v reálu, třeba je VF zarostlá samými buky?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod wawrik » sob úno 4, 2017 16:38

Niekto mi hovoril (možno aj tu na fóre), že vo Veľkej Fatre je tak málo turistov, že sú tam medvede veľmi plaché, na rozdiel od iných slovenských pohorí - napríklad takých Tatier. A poučku o plachých medveďoch si opakujem zakaždým, keď na nejaké stopy narazím.

Zatiaľ sa toho držím a zatiaľ to vychádza :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod apuka » sob úno 4, 2017 17:44

@fps: pokud sj myslis, ze medvedi se nevzdaluji od mista s potravou, tak jsi na velkem omylu. Docela dost "migruji", hlavne kdyz ne aji staly brloh, potuluji se na docela velkych plochach. A to i v zime, kdyz nezoi a maji co jist. Takze se presouvaji z mista na misto, samozrejme ina druhou stranu pohori, kdyz to maji rel. blizko. A budou s oblibou pouzivat i cesty, stezky a pesinky, vsude, kde budou mit jednodussi chuzi nez uprostredlesa v nedotcenem snehu.
Ale jako psal wawrik, jsiu to placha zvirata a pokud o Tobe budou vedet, stahnou se nebo schovaji a Ty klidne prejdes par metru od nich bez toho, abys to zjistil. Jasne, musis davat bacha, at nenechas nekde pro ne lakave (vonave) jidlo. Ale kdyz je jidla dost v lesich, nebudou se hrabat ve stanech turistu. No a dobre vedet, ze vetsina medvedu je spisevegetarianem, nelovi, max. Kdyz narazi na uhynule zvire, tak jej sni.

A co nekdo spominal vlky, tech uz vubec nema smysl se obavat, urcite loveka nenapadnou. Az je uvidis, tak si je dobre prohlidni, moc takovych prilezitosti clovek nema.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod slash1111 » sob úno 4, 2017 17:54

Na jesenných je to lepšie vidieť.
Ale či sú zrovna buky to fakt neviem, hlavne sa nemusíš báť, že na teba nejaký zaútočí...
Pre pokoj duše by si mohol prespať na salaši...

fotky.sme.sk/foto/304260/borisov?type=v&x=650&y=460

http://lumax.acom.sk/Foto/Fotogaleria/0 ... CT0056.jpg

http://lumax.acom.sk/Foto/Fotogaleria/0 ... CT0055.jpg

http://www.ivancillik.eu/1193-borisov-a-ploska-jesen
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod remy77 » sob úno 4, 2017 18:16

fps píše:zatím tedy všude kde jsem na Slovensku byl, VT, ZT, NT, tak všude byli ve velké většině jehličnany, nahoře ve 100%, no uvidím až v reálu, třeba je VF zarostlá samými buky?


Asi preto, lebo to bolo nasadene umelo...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod fps » pon úno 6, 2017 14:27

apuka@
to co píšeš je mi známo, přeci jenom do přírody jezdím už dost dlouho, a to nejenom u nás, ale sepsal si to moc pěkně
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod vonkreuz » pon úno 6, 2017 15:36

Medvědí stopy jsem našel i na Sulově a stejně tam spím dál. To už je horší zvědavej jezevec.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod apuka » pon úno 6, 2017 16:35

A nebyly ty stopy prave po jezevcovi? Ma je hodne podobne medvedim, dokonce i velikostne odpovida mlademu medvedovi, jen "chybi" jeden prst.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod vonkreuz » pon úno 6, 2017 17:20

Obávám se že ne. Bavil jsem se o tom s místním polovníkom a zároveň včelařem. Že jim medvědi párkárt vybrali úly. Tak jsme se ptali, zda by se nemohla stát medvědovi nehoda... a prej se i stala. :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod slash1111 » pon úno 6, 2017 19:17

slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod Kuba Turek » pon úno 6, 2017 23:37

Přesně na Koniarkach (přesněji u salaše Kýšky) jsme koukali na medvěda, jak si to mazal s kopce dolů právě těmi bukovými mlazinami směrem k maringotce a asi dál do Zelené doliny. Bylo to po ránu na Nový rok. Vypadalo to tam takhle: http://www.horydoly.cz/lyzari/ledovaty- ... fatry.html

Obrázek
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod fps » pon úno 20, 2017 21:04

- sněhu je na VF plno, místy nafoukán i 1 m, hlavní hřebenová trasa je skoro celá dost dobře prošlá, nebo projetá na lyžích, sníh je hodně tvrdý, takže na sněžnicích se šlo skvěl, při takovém stavu sněhu by se za tři dny dal hřeben VF projít i na těžko, já si dal raději rezervu, a šel jsem to čtyři dny, ale třikrát jsme kvůli bivaku o něco sestoupil, poslední den když už jsem byl docela nízko, tak začalo slušně sněžit, v cca 15h, takže nahoře určitě něco napadlo
- na medvědy jsem naštěstí nenarazil, a první stopy po medvědech jsem objevil až poslední den když už jsem sestoupil dolů, a bylo to přesně to místo kde bych medvědy očekával, zastrčené údolí ve kterém bylo dost buků, a bukvice byli popadané i na sněhu, bylo to tady, byli tam dvoje čerstvé stopy, asi z noci či z brzkého rána, a pak troje starší, byli postupně na cca 0,5 km, možná byli od jednoho medvěda, v tomto místě bylo několik menších lavin mezi stromy, přecházet až přes 0,5 m velké kusy zmrzlého sněhu v traverzu nebylo tedy nic moc, tohle bylo snad nejobtížnější míst z celé VF
- a ještě k těm listnáčům či bukům, byl jsem až překvapen kolik jich na VF je, ale nahoře skoro žádné nebyli, byli spíš níž v údolích, třeba okolo útulny Limba pod Rakytovom jich bylo možná i většina
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod remy77 » pon úno 20, 2017 22:03

fps:
VF bola umelo odlesnena na pastviny a v nizsich polohach su povodne dreviny, nie ako v NT, kde je umelo vysadeny smrek a potom to tak dopadlo...

Kde si spaval?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod fps » úte úno 21, 2017 20:14

Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod wawrik » úte úno 21, 2017 20:35

To si išiel po značke či mimo? Mi príde, že medzi 2. a 3. nocou je to po hrebeni tak na štyri hoďky.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod skutrjohny » stř úno 22, 2017 13:01

tak ja taky pridam zkusenost z tohoto vikendu. sel jsem Lucanskou Malou Fatru, okruh z Ďurčiné. vetsina trasy po hrebenu, 1/3 mimo znacku. spal jsem na Hnilicke Kycere. na hrebenu snih cca 50cm, idealni na sneznice (doslova jsem si pomlaskaval blahem). stopa jen na hlavnim hrebenu na cervene po dvou skialpinistech. pod 900m, ve svahu, v lese, snih skoro zadny.
medvedi rozhodne uz nespi:) v sedle pod Hnilickou Kycerou se krizovaly jedny stopy vedle druhych, dokonce na samotnem vrcholu 3m od stanu jsem objevil jedny starsi. pokud jdete v kolektivu, neni ceho se bat. medvedi se pohybuji hodne v udolich a k presunum casto vyuzivaji prave sedla, takze kdyz uz nocovat a s mensim strachem, tak nekde na hrebenu a s jidlem mimo bivak. mel jsem v planu opekat, ale nakonec jsem si to odpustil :) ono se cloveku lepe spi, kdyz mu v noci nelasuje medved kolem stanu:)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod fps » stř úno 22, 2017 19:54

wawrik píše:To si išiel po značke či mimo? Mi príde, že medzi 2. a 3. nocou je to po hrebeni tak na štyri hoďky.

já vyrazil v cca 9:30h a na místo jsem dorazil v cca 16:30, jsou v tom dvě cca 30 min přestávky na sváču, a to mě pak ještě čekalo cca 1h dělání záhrabu v 1 m sněhu, do setmění to bylo vypočítaný nachlupn, šel jsem takhle, ale není tam ze začátku slušný neprošlapaný traverz od boudy pod Čiernym Kameňom - Koniarky k žluté značce, a pak tam taky není slušný vyškrabáni se v 1 m neprošlapaném sněhu na kopeček nad cílem, těch cca 6h co jsem to šel bylo tak akorát na těžko na pohodu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod wawrik » stř úno 22, 2017 20:12

Fotku záhrabu nemáš?

Ja som cez víkend v MF zarovnával snehovú terasu pod stan skoro trištvrte hodiny, to už mali susedia pomaly aj vymaľované :-) Asi sa budem musieť naučiť robiť v takomto počasí záhraby, trvá to rovnako a človek aspoň vláči o kilo menej...
DSC04852.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Malá a Velká Fatra

Příspěvekod fps » stř úno 22, 2017 20:33

- fotku nemám, myslím že mám video z jednoho záhrabu, ale ještě jsem ho ani nestáhl z videokamery, ale to je záhrab na stan, až na zem který jsem dělal cca 1h
- když jsem hledal místo na stan na první přespání, tak jsem dvakrát zbytečně hrabal, bylo hrozně nerovné, až jsem se na to vykašlal, a našel naštěstí tvrdý sníh na který jsem postavil stan, a okolo byli popadané soušky, takže nebyl problém najít cca 1 m dlouhé stanové kolíky, proto jsem taky druhou noc strávil v boudě pod Čiernym Kameňom - Koniarky, sem mi nechtělo hrabat, ale třetí noc jsem si vyhrabal moc pěkný záhrab na stan, ale byla to cca 1h dřiny, sníh byl v celé hloubce cca 80 cm dost tvrdý
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Předchozí

Zpět na Slovensko