medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » stř črc 19, 2023 14:34

@iren: Ty dve citace vubec neprotireci, ale doplnuji. Protoze plati zaroven jedno i druhe. Kdyz zase vezmu priklad Demanove, kde to videt docela dobre - zrusil se chov krav, nechodi uz na pole kolem vesnice. Jenze tam to moc "nepripadlo" zviratum, protoze pastviny ustoupily castecne vetsim polim s homogenni sazbou (cast toho ale taky hodne laka zvirata) a castecne vystavbe.
Podobne je to na mnoha mistech - ten pomer hodne zavisi od "uspesnosti" lobovani developeru a atraktivite mista. Ale at jdes skoro kdekoliv, musis si vsimat nove baracky nebo chaty/hotely vice a vice smerem "do lesa" a "do hory".
irem píše:Casto vychazeji z ruznych uhlu pohledu a jsou podporovany rozlicnymi zajmovymi skupinami.
Ano, ty uhly pohledu a zajmu jsou skutecne casto diametralne odlisne. Vcetne souvislosti.
Jako priklad: Takove trofejove loveni medvedu za tezke penize lovci ze Zapadu je hodne velike lakadlo. Straseni medvedi na navsi a na zahrade, zerouci nase deti a turisty docela dobre zabira. Ze zadny lovec nebude chtit dat desetitisice EUR za to aby mohl odstrelit slabeho mladeho medveda zerouciho hrusky na sousedove zahrade, ale pujdou za co nejvetsi trofeji - nejstatnejsi, nejsilnejsi a nejzivotaschopnejsi samec v okoli, to uz se vyplati.... toto ale uz v tech "strasicich clancich" nikdo nenapise.
V sobotu "odstranil" Zasahovy tym v obci Necpaly 3-letou, 53 kg vazici medvedici, ktera tam neustale chodila opravdu do obce, na zahrady a nebala se lidi. Myslis si, ze nejaky myslivec by chtel takovou "trofej"? Kdyz Vojta, Kuba a Matej z vecernicku pana Chaloupky meli v sedmi az sedmi a pul mesicich cca 54-66 kil (tj. byli uz vetsi a tezsi) a to uz nebyly zadni nadmerne vypaseni tloustici (silu ale meli uz peknou)...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod vonkreuz » stř črc 19, 2023 19:52

Erik Baláž je zakomplexovaný slovenský ekofašistický sedlák. Protože jen takový sedliak a chrapúň může vstoupit do jednání o horolezecké vyjímce na Súlove jako zástupce ochranářského zdražení a požadovat, že tam mohou lézt jen občané slovenské republiky. Lidé se nemění.
Když už odborník na medvědy, tak Mišo Haring.

Slováci obecně odmítají vládní politiku chlácholení a uklidňování o neškodnosti medvěda hnědého i díky naštěstí bývalému ministru živ. prostředí, který veřejně prohlásil, že medvěd je neškodný bíložravec. Prostě
prostý lid obecně sejří zlehčování hlavně ze strany těch, kteří NEžijí v kontaktním nárazníkovém pásmu. Pozor, oslí můstek - slovenské úřady potichu novelizovali podmínky pro uznání škody způsobené vlky. Oploceni už nestačí 100, je potřeba 120cm. Hospodáři pak vládu a úředníky mají samozřejmě za nepřítele, ktery jim škodí.

@ Lojzmen - mám stejnou zkušenost. "No jó, občas se sem nějaký zatoulá a stane se mu nehoda".

Pozor, krutý žert nevhodný pro slabé povahy - tento týden jedna medvědice u Žiliny, dneska jedna medvědice a dva mladé u Královského Petra. Takovým týdenním tempem je to s medvědy na Slovensku vyřešené do Vánoc.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » čtv črc 20, 2023 11:23

@vonkreuz: promin, ale co ma spolecne jednani o horolezecke vyjimce na Sulove se stavem medvedu na Slovensku??? TO je jako v hospode. Vsechno, co me sere se ma zatahnout do debaty o cemkoliv...
E. Balaz je odbornik na ochranu prirody a s medvedy ma hodne bohate zkusenosti. Jo, mas pravdu, M. Haring je na ne vetsi odbornik - ale on rika dlouhodobe a opakovane to same jako Balaz. A mel se svym tymem uspechy v Tatrach, teda alespon co se tyce kontajneru - jenze trvalo neskutecne dlouhu, kym se povedlo presvedcit zodpovedne lidi o potrebe zabezpeceni (a nakonec stejne zabrala nejvice zmenena legislativa).
Taky nezapomen, proc M. Hartig odesel ze zasahoveho tymu - prave kvuli zmene pristupu k odstrelum medvedu. Ze se to dela jak se dela, misto hledani dlouhodobeho a obecneho reseni.

Klidne zkus rict jednu jedinou vyhradu, ktera by alespon naznacovala, ze veci nejsou tak, jak jsem popsal. Ale co je alespon necim podlozene a neni jen zbozne prani.
vonkreuz píše:prostý lid obecně sejří zlehčování hlavně ze strany těch, kteří NEžijí v kontaktním nárazníkovém pásmu
Ja Ti nevim...

Ja jsem nejak nikoho neslysel, necetl, ze by zlehcoval problemy. Jen rikat to, ze by lidi v tech oblastech meli sami delat opatreni, aby k tomu nemuselo dochazet, ze celou problematiku je treba resit obecne a s ucasti - a prispenim - vsech zainteresovanych, ze populace medvedu nijak vyrazne neroste a ze odstrel rozhodne nic nevyresi. A to vsechno je pravda.
Ja to taky nezlehcuji - ale ani nedelam tu nafouknutou hysterii, co se kolem toho dela. Ja z medveda nemam strach, ale mam velky respekt - jenze prave proto se vzdy snazim delat, co mohu, abych stretu zabranil. Napriklad i tim, ze planuji podle toho.

Ja jsem za svuj zivot mel hodne moznosti mluvit s lidma zijicimi "v kontaktnim narazovem pasmu" i s tema, co pracovali primo v lesich, na pastvinach, kde medvedu bylo dost. No a nikdy jsem od nich neslysel stiznosti na medvedy a jejich chovani. Brali to jako soucast bezneho zivota. Zato jsem slysel "koukam ven z okna a medved leze na zahrade pres plot; tak jsem zvolal na starou - Maro, pod, uvidis, co jsi jeste nevidela" (stary rezbar u Velkeho Boroveho, bydlel na samote, vedl k nemu neznaceny chodnik z Prosiecke nebo Kvacianske doliny) nebo "no co, obcas jsme museli z koliby ven nebo i na pastve a vzit ty nase fujary-trombity /spravne pastiersky roh/ a s nima jsme odhaneli medveda z kosiara nebo od ovci" (byvaly baca, pozdej vyrobce tradicnich pastirskych foukacich hudebnich nastroju, kdyz ukazoval svoji puvodni bacovsky roh delany z korene min. 15 let stareho vetrem zakrsleho horskeho smrku).

Skutecnych napadeni, kdy doslo k fyzickemu kontaktu nebylo malo, hlavne mezi lesnimi delniky, obcas mistnimi sberaci plodu. Jeste vice bylo "stretnuti", kdy medved jen strasi a chce odehnat toho, koho se boji, ale nechce bojovat a k fyzickemu kontaktu nedojde. Takove setkani jsou ale dnes v mediich taky uvadene jako "utok medveda", i kdyz to tam nespada. Jak uz jsem spal, bylo oba druhy vice nez dnes, jen se to nemedializovalo, casto se nejake mensi zraneni nikam nehlasilo - a te "obeti" se jeste vysmali chlapi v hospode, ale na druhy den stejne musel do prace (lesni robotnici a lidi v Demenovske doline, v okoli Brezna, zamestnanci soucasneho penzionu pod Barancom i prislusnici Horske sluzby).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » čtv lis 16, 2023 8:03

Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » čtv lis 16, 2023 10:36

Hm...a proc se k tomu clanku tykajici se Polska musi dat k ilustracni fotce informace, kolik medvedu odhadem zije na Slovensku? (A do fotogalerie pridat dalsi fotku s popisem, ze medvedice - pred vice nez rokem - napadla dva turisty na Slovensku plus video, jak byl baribal v Americe v hotelove kuchyni.) :(( :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » čtv lis 16, 2023 11:09

Tak jestli to byli aktivisti podobného typu, jako ti studenti, kteří teď v Brně u Scaly stávkují za klima s nápisem "Znič patriarchát, ne klima" a v noci si tam na náměstí přitápí přímotopy, tak to ještě dopadlo dobře.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod ktritri » čtv lis 16, 2023 16:49

Už len slovo aktivista mi je proti srsti. A asi aj tomu mackovi :)
je to stále dokola len jeden problém, všetci chcú do všetkého nejakým spôsobom zasahovať, aj keď tomu prd rozumejú. Ak som murár, nebudem sa starať do elektriky. Niekto si prečíta pár múdrosti po nete a už je naslovovzatý odborník prírody
Uživatelský avatar
ktritri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte lis 7, 2023 21:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » pát bře 15, 2024 13:38

ntz píše:
mike píše:Jj, ukradnou ti svacinu a jeste ti s ni utecou :twisted:
pokud nejsi Usain Bolt tak medvedovi neuteces ...

Ani ten by neutekl. Zrovna včera jsem se díval na nějaké video o medvědech a bylo tam srovnání konkrétně s Boltem a medvěd dokáže běžet cca o 5km/h více (už nepamatuju přesně), než je jeho rekord. Medvěd dokáže běžet něco přes 50km/h. Takže ani na kole bych mu neujel a to ani z kopce.

Jinak ty záběry dospělých medvědu valících se touto rychlostí krajinou nebo lesem byly impozantní. Ještě když oni běží takový zvláštním stylem, že jako kdyby na těch nohách pérovali, že se odráží skoro všemi zároveň a jsou zároveň všemi ve vzduchu. Nechápu, že tímto stylem běží takhle rychle.

A jak psal o těch medvědech Apuka, že jsou tišší, tak je zase fakt, že co takhle vidím videa s medvědy, tak když oni šmejdí a prohledávají i u lidských obydlí, tak oni toho hluku fakt moc nenadělají a to i když něco přelézají nebo přes něco lezou a tak.
Přesto si myslím, že ty keře, co mám na mysli já, že tudy by neprolezl bez hluku, natož v noci. Já jsem ohledně toho asi trochu magor, tak já stejně ještě z okolí stahuju velké suché větve a v kruhovém perimetru je stavím okolo sebe mezi stromy, aby je kdyžtak shodil, když o ně zavadí a způsobil tím hluk a tak.

ntz píše:@Dromedaro - a neuvazoval jsi nekdy nad tim, kdyz do toho krovi lezes, ze tam muze bejt schovanej medved aby slysel, kdyz by se k nemu nekdo blizil ???

Psal jsem to v tom vlákně o několik příspěvku výše. Nelezu do křovin kam nevidím, protože vím, že tam přespávají. Nosím píšťalku a párkrát hlasitě zapískám, když jdu nepřehledným terénem nebo cesta vede nějakým houštím. Ta píšťalka by ho snad vzbudit a včas upozornit měla a je slyšet dál než rolnička. Tohle prý může být problém, že když medvěd spí někde u cesty, tak věci jako rolnička nejsou tak hlasité, aby jej vzbudily - slyšel jsem, nevím jaká je pravda. Ale mně ty rolničky, kromě toho, že mě deptají, tak mi taky nějak hlasité nepřijdou, že raději používám tu píšťalku.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pát bře 15, 2024 14:53

...a uz jsi premyslel nad tim, ze co asi udela medved, kdyz mu nekdo kousek od ucha najednou zapiska na pistalce? No - lekne se. A co udela medved, kdyz se lekne? Nejspise u-/vyskoci, uz pritom skoku zjistuje, co se deje a kdyz tam uvidi panackovat a piskat, tak se nasere. A co udela nasrany medved? Nejspise zarve, zautoci, udre - a kdyz nema u sebe mlade, tak mozna potom odejde:D

Vazneji... Proste a jednoduse Ty bys mel o sobe davat nejakym hlukem/zvukem vedet stale, nejenom zapiskanim u housti. Aby Te zaregistroval dostatecne dopredu a mohl (pro nej) bezpecne zalezt a sledovat Te. To ta pistalka moc nezajistuje, spise ta rolnicka (kravsky zvonec, plechovka naplnena sterkem a pod., staci i kdyz si mluvis nahlas sam se sebou, u zpevu jen pokud nezpivas moc falesne :wink:). Hlavne co nesmis delat, je medveda vylekat necim necekanym, napr. pisknutim blizko nej, kdyz spi.

Ale znovu zopakuji - kdyz jdes normalne a je Te dostatecne slyset, tak ma moznost ustoupit a pockat a nema potrebu Te napadavat. Ale taky musis sam dobre sledovat teren - hlavne v tom hustejsim lese, kde je nejvetsi nebezpeci, ze medvedice ma rozutikane mladata a Ty se dostanes mezi ni a ty mladata. Hlavne nebehatt potichu a jeste se sluchatkama na usich pri soumraku nebo svitani ](*,).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » pát bře 15, 2024 15:10

Tak snad nehoukám až v houští ale už z dálky před houštím aby se nestalo přesně to co píšeš. Ale s tím s tou rolničkou a sledováním pohybu pomocí zvuku máš pravdu, ale o tom vím. Já mám místo rolničky klacek i zároveň jako podpěru a vždy po chvíli s ním do země při chůzi jednou za čas silněji zabuším nebo poklepu o strom nebo si pobrukuju nějakou melodii nebo písničku.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pát bře 15, 2024 17:28

Ja taky rolnicku nenosim - taky ta mala, co ji mam se na batohu "hlasove zasekava" a neni slyset, takze by nemel smysl. (Ale uz jsem sel na Sip s kravskym zvoncem na ruksaku - protoze jsem zrovna rano jeden dostal jako darek, tak jsem si jej vzal. Vylet taky zacinal dobre - jak jsme prochazeli kolem poslednich domku ve Stankovanech, tak hlasil deda ze zahrady, abychom si dali bacha, ze pred chvili hlasili v mistnim rozhlase, ze se medvedice s mladeti prochazi za vesnici u koupaliste. Kdyz jsme sesli dolu, uz tam zadny meda nebyl, asi je vyhnal ten zvonec i:-D.)

Pouzivam hulky, snazim se v neprehlednych usecich "pichat" nimi do skalek nebo bouchat je obcas o sebe. Popravde receno, hulky pouzivam nekdy i kvuli zmijim. Jen tehdy nedelam zvuky, ale musi se jinak zapichavat, musi to prenaset rezonanci. To delam hlavne, kdy se mi nechce dupat...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » pát bře 15, 2024 17:36

apuka píše:Ja taky rolnicku nenosim - taky ta mala, co ji mam se na batohu "hlasove zasekava" a neni slyset, takze by nemel smysl. .

Ano, já měl stejné pochybnosti o účinnosti. Tedy když jsem ji měl na batohu. To občas slabě cinkla. Když jsem chtěl, aby hlasitě cinkala, tak jsem ji musel mít někde na bederním pásu nebo na opasku někde u stehna, aby to při každém zvednutí nohy cinklo, ale to mě pak zase deptalo. To pak člověk z toho ticha a zvuků přírody nic nemá.
Ale co jsem si všiml, tak hodně lidí ty rolničky nosí na batohu a skoro jim to necinká nebo jen občas a slabě. To tam vůbec nemusí mít. Nebo si třeba myslí, že ta rolnička má funkci jako magický amulet - máš ji u sebe, tak si pro medvěda neviditelný. :)

apuka píše:Pouzivam hulky, snazim se v neprehlednych usecich "pichat" nimi do skalek nebo bouchat je obcas o sebe.

Ano, takhle nějak to dělám s klackem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Olchor » pát bře 15, 2024 18:35

Bacha na to, mlácením hůlek o sebe jsem si ty hůlky docela poničil loni v Gruzii. Procházeli jsme často přes pastevecká území. Na psy docela zabíralo natáhnout hůlky před sebe a mlátit s nima. Ale ke konci vandru jsem je ani nemohl složit, protože se profil zdeformoval a nešly zasunout.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko


Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » sob bře 16, 2024 12:38

Podle toho, co jsem se zatím všude možně dočetl, tak to vypadá, že ji nezabil ten medvěd, ale zabila se pádem ze srázu. Asi jak v panice utíkala nebo se tam chtěla schovat. Toho chlapa našli taky schovaného někde na strmým srázu. A taky to bylo v místech, kam nevedou turistické trasy a snad tam má být i zákaz vstupu. Nevím, že si lidi nekoupí za pár stovek ten sprej a mohla být živá... nebo by tam měla být povinnost jej mít v národních parcích, rezervacích, atd.

Tahle citace z článku Útok medvěda na Slovensku taky nezní moc dobře:

....Ministerstvo v souvislosti s tragédií připomnělo, že společně s Rumunskem předloží na příští jednání Rady ministrů životního prostředí Evropské unie návrh na překlasifikování medvěda do nižší kategorie, který umožní efektivní a aktivní zásah do populace medvěda.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » sob bře 16, 2024 21:02

Co na tom nezni dobre? Naopak.

Zabila se padem z vysky, ale proto, ze ji honil medved. Jestli tam byl nebo nebyl zakazany vstup jasne neni ani kde to bylo, klidne to mohlo byt na lesni ceste za vesnici. Tady mas zase jine info: Na mieste nálezu tela mŕtvej 31-ročnej Bielorusky v Nízkych Tatrách bol 200-kilový medveď s krvavou papuľou. Informáciu v sobotu vo videu na sociálnej sieti zverejnil minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). Dodal, že aktuálne preverujú, či nejde o jedinca, ktorý pred časom obťažoval ľudí na Táloch. Predchádzajúce vedenie rezortu ho podľa Tarabu dalo premiestniť do hlbšej prírody, aby ho zachránilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod milarepa » ned bře 17, 2024 7:56

mike píše:Co na tom nezni dobre? Naopak.



také moc nerozumím tomu dromedarovu názoru, medvědi jsou na Slovensku extrémně přemnožení a lidé jsou z toho už vyloženě nešťastní, navíc teď, když je na Slovensku znovu u moci fašistická vláda, tak by ta regulace mohla být jejím jediným světlým momentem, no a když si za pár let při dělení Slovenska mezi Rusko, Polsko a Maďarsko zabereme slovenské hory, tak ten problém už bude aspoň vyřešený
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » ned bře 17, 2024 10:49

Ne! Medvedi na Slovensku NEJSOU premnozeni! NIC tomu nenasvedcuje, jedina studie, kterou (kupodivu) na evropske i svetove urovni povazuji za relevantni potvrdila, ze je jejich stav cca stejny jako pred nejakymi deseti lety. Ostatne "studie" byly zalozene na vecech, ktere pro vedecke badani, nebo ches-li, na potvrzeni poctu jsou nepouzitelne. Uz jsem to tady predtim rozebiral, proc.

Napadnuti lidi medvedem NEBYLO vloni vice nez byvalo i davneji predtim (myslim, ze potvrzenych bylo 9 (devet!!!). Protoze to jsou ty, kde dochazi k fyzickemu setkani !tela medveda s telem cloveka" (tj. opravdu ke stretu). Vse ostatne, co proslo mediami byly jen pozorovani medvedu - toho taky neni nijak vyrazne vice, jen se to ted hodne rozmazava, v davnejsku o tom nikdo nikde nepsal, nebyly zadne socialni media, dokonce ani internet. Taky jsem o tom psal.
mike píše:Co na tom nezni dobre? Naopak.

Zabila se padem z vysky, ale proto, ze ji honil medved. Jestli tam byl nebo nebyl zakazany vstup jasne neni ani kde to bylo, klidne to mohlo byt na lesni ceste za vesnici. Tady mas zase jine info: ...
1) Ti dva tam opravdu nemeli co delat. I kdyz odhlednu od toho, ze je tam zakazany vstup (5- pasmu narodniho parku), tak tam nemeli co delat ani kvuli jinym vecem:
a) je to extremne exponovany a narocny teren, same hodne strme svahy s ne dobre drzicim podlozim, skaly, skalne prahy, divocina; je to uplne mimo jakekoliv turisticke oblasti (bohuzel, i HZS mela ve zprave puvodne spatne napsane, ze se to stalo v oblasti Repiska); pry chteli jit na Sinou, tak se podivejte, jak to tam vypada u Demanovskeho noze - jit tam se zbytkami rozmokleho snehu, na rozmacenem podkladu a mokre skale (v te oblasti posledne dny docela prselo), to mi neprijde jako skvely napad
b) jeste tam je v nekterych partiich snih a kde neni, je to podmacene, tj. drzi to jeste hur
c) je to hodne znama "medvedi oblast", kde zije docela dost medvedu, vetsinou s nima neni zadny problem, zrovna v oblasti Lazisko-Pavcina Lehota-Demanova se i pred desitkami let obcas nejaky medved se na chvili objevil na kraji obce. Ze je ted pripadne vidi casteji je dane prvotne tim, ze z malych vesnicek se staly hnusne turisticke strediska, zastavba je daleko za starymi hranicemi, takze kdyz se objevi medved u rekneme desateho domu ted, tak je to nekdy i pul kilometru od puvodni hranice obce, kde predtim bylo medvedi teritorium. Navic v oblasti tech skal a neporusene divociny je jedno z nejvhodnejsich mist na zazimeni a brlohy, je tam spousta puklin, jeskynek, vyvratu, ...
d) ted je cas, kdyz medvedi vylezaji z brlohu, medvedice prvnikrat vynaseji nove mladata a chrani je jeste silneji nez normalne pozdeji
e) stalo se to kolem 17:00, tj. kdy se zacina serit, v case nejvetsi aktivity medvedu (i jine zvere), navic to uz jen v tom terenu je kvuli mensimu svetlu nebezpecne

2) Ty dva porusili snad vsechny zasady, jak se branit stretu s medvedem a jak se zachovat pri nem

3) Tarabovi never nikdy ani nos mezi ocima. Neco podobneho, jako vyhlasil on nerekl nikdo jiny ani nikdo to nenaznacoval. TO same, na zaklade jeho slov se prvi zpravy psaly tak, ze "medved nahanel dva turisty", az potom se upresnilo, ze "pronasledoval zenu", pricemz je otazkou, co to pronasledovani znamenalo. Bylo to pouze na zaklade oznameni toho chlapa - tj. reakce v extremne stresove situaci, kdy neni schopny podat presny popis udalosti.
V tomto pripade si uvedom, ze cela jejich partie potrebuje rozsevat a zivit co nejvetsi strach mezi lidma, navic se neskutecne tresou, kdy uz budou moci (mimo jineho) vyrazit si zastrilet medvedy i se svymi "kamarady" (za "odmenu" za prekazane sluzby - rozumej jako uplatek). To je min. ZP, ktere se otevrene snazi jen o to, jak zrusit co nejvice ochrany - zase aby mohli potom povolit svym "kamaradum" ksefticky s nijak neomezenou tezbou dreva, myslivosti, neomezenou vystavbou a jineho plundrovani, co se da spenezit (a vzit si za to "pozornosti" do svych kapes). Oni se tim prakticky nijak netaji a vyhlasovali to jeste pred volbami, delaji to po volbach..
Na tom ministerstvu uz neni snad jeden jediny odbornik na prirodu ani zivotne prostredi, zato spousta "odborniku" na to, jak prirodu plenit a nicit a vydelat z toho penize.

Nevim, co se presne stalo, nebyl jsem u toho - ale nejpravdepodobnejsi scenar je, ze asi vyrusili medvedici s mladaty, tak na ne zarval, oni zpanikarili a zacali utikat od nej pryc - coz zase automaticky probouzi v medvedovi lovecky pud. Zena mozna sla do smeru, kde mohla byt mladata. Druha, ale mene pravdepodobna situace mohla byt, ze narazili na medveda, ktery zrovnal zral u nejake mrtve zvere, tak to vyhodnotil, ze mu ohrozuji jeho zradlo. Kazdopadne, reakce medveda (i kdyby tam nebyla mladata) byla naprosto prirozena a ocekavatelna, navic byl "ve sve oblasti". O tomto pripade se opravdu nemuze rict, ze se jednalo o nejakeho agresivniho jedince, ktery jen ceka na turisty, co tam chodi a potom je nahani.

Myslim si, ze nejvystizneji to popsal jeden komentar na DennikuN, prenesene: "Medvedi chodili na kontajnery do obci, to se nelibilo, tak je vyhnaly ven z obci do lesa. Ted se zmyslelo, ze lidi zacnou chodit do lesa, kam toho medveda vyhnali. To se nelibi medvedum a proto odhaneji turisty. Co se zase lidem nelibi a ted chteji odehnat medvedy i odtud, kam je vyhnali predtim."
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod EjdouuRotacak » ned bře 17, 2024 11:46

kde je Ketrin? "bonzovat se nemá, ale hlásit se to musí!" :mrgreen: tady se už koukám dělí nacistický Slováč rovným dílem mezi uvědomělé sousední státy EU.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod pavproch » ned bře 17, 2024 17:00

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod milarepa » ned bře 17, 2024 18:17

na apukovy bláboly jen napíšu, že za prvního fašistického Slovenského státu tam bylo nějakých 30 medvědů, v tom jejich současném fašismu jich je podle nějakých statistik až 3000......
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » ned bře 17, 2024 20:22

Jsou nějaké případy na Slovensku (ale třeba i Ukrajině a Rumunsku), že by medvěd zaútočil nebo spíše napadl někoho během přenocování venku třeba ve spánku?

Jestli je to jak píše Apuka, že byli v zoně, kam se ani nesmí chodit, tak tomu šli dost naproti. Nevím, kde jinde bych mohl více očekávat, že potkám medvěda, než tam, kam normálně nikdo nechodí a kde mají klid.

apuka píše:V tomto pripade si uvedom, ze cela jejich partie potrebuje rozsevat a zivit co nejvetsi strach mezi lidma,navic se neskutecne tresou, kdy uz budou moci (mimo jineho) vyrazit si zastrilet medvedy i se svymi "kamarady" (za "odmenu" za prekazane sluzby - rozumej jako uplatek). To je min. ZP, ktere se otevrene snazi jen o to, jak zrusit co nejvice ochrany - zase aby mohli potom povolit svym "kamaradum" ksefticky s nijak neomezenou tezbou dreva, myslivosti, neomezenou vystavbou a jineho plundrovani, co se da spenezit (a vzit si za to "pozornosti" do svych kapes).

Ano, to si taky myslím.

Blbý je, že teď tam je Fico a ten je schopný je nechat vystřílet. Nějaký slovenský politik z tohoto politického spektra medvědy označil za biologickou zbraň EU... ](*,) Nakonec ze všech jejich problémů obviní medvědy.

Ale pobavil mě jeden z komentářů pod článkem po dnešním incidentu v Liptovském Mikuláši: " Buďte rádi, že je to jen medvěd a ne Medvěděv! " :D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » pon bře 18, 2024 2:25

Panove, pripominam, ze stale plati pravidlo politiku na OF nechceme. Takze se na to vykaslete a diskutujte k veci tj. k medvedum. A dodavam, ze nazuzivani slov jako je "fasismus" je kontraproduktivni, jelikoz pak ztrati vyznam (jako se uz stalo treba s rasismem).

K veci. Rano jsem si ve vlaku precetl apukovo:
apuka píše: Medvedi na Slovensku NEJSOU premnozeni! NIC tomu nenasvedcuje

udelal :roll: a odlozil mobil. Vecer po navratu jsem zapnul pocitac a jako prvni na mne vyskocil clanek o medvedovi pobihajicim po Liptovskem Mikulasi. To nevymyslis :D

Cim vic budou ochranari lhat o stavu medvedu, tim vic budou vychylovat kyvadlo, ktere se jednou uvolni a o to vic poleti na druhou stranu. Mozna uz se to deje. Jako vzdy a vsude je nejlepsi postupovat primerene (to je to slovo, co apuka vubec nezna ;-)), coz se na Slovensku evidentne nestalo. Tak to holt bude ode zdi ke zdi, pak si pitomci, co to prehnali, muzou akorat rvat vlasy (a brecet "my jsme to ale mysleli dobre" jako jedna znama vzdycky kdyz neco priserne zvorala).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Etheric » pon bře 18, 2024 7:26

Mám zájem o koupi kusu medvěda, klidně si pro něj dojedu. Vzal bych celou zadní nohu a kus hřbetu (ten bych udělal sušenej), mňam, medvědí billtong :tonqe:
Ale kdoví, jestli to takhle "volně" prodávají. Můžu jim zkusit napsat a raději zdůrazním, že se nejedná o žert ani provokaci, ale o vážný zájem o koupi medvědího masa
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pon bře 18, 2024 9:05

@Etheric: Zajimave, ze kdyz se bavilo napr. o tom, zajit k lekarovi nekam, tak jsi psal, ze bys to nezvladal. Kdyz ale jde o medvedi maso, najednou bys byl ochotny pocestovat nekam na Liptov? :((

@Milarepa: No... videt, ze absolutne netusis, o cem pises... Nejnizsi pocet medvedu na Slovensku bylo na zacatku tricatych let. Bylo to kvuli nesmyslnemu doslova vybijeni a casto i kvuli financnim odmenam. Kdyz se zavedla jejich celorocna ochrana (zakaz loveni az na vyjimky) v roce 1932, tak se jejich pocet odhadoval porucne na 15-30. Potom uz zacaly pocty rust. Po vojne se odhadoval 50-80 a v r. 1944 (coz byl za Tebou spomenuteho Slovenskeho statu) bylo jen na uzemi cca od Kralovian az po Javorinu 43. Viz napr. tady, ale podobnych pramenu najdes docela dost.
No a ze pisu "blaboly" - mas krome sve neochoty prijimat skutecnos, ktera Ti nesedi neco necim podeprene, co vyvraci cokoliv z toho, co jsem napsal?
Ten "Tvuj" odhad 3000 ks je uplne nesmyslny, ze proc, to jsem tady uz davneji rozebiral, obe "jine studia", vcetne oponentskeho - a nikdo proti tomu nic nenamital - a, popravde receno, mezi odborniky ji nikdo nebral moc vazne. Zajimave je, ze uz pri tom prvnim "scitani" (ale nebylo to jenom o zjisteni poctu, stejne jako to posledni "scitani") se primo uvadi (nechce se mi dohledavat original vyzkumu, tak to davam odtud):
Po roku 1990 došlo k nárastu počtu medveďov uvádzaných v poľovníckej štatistike, a to z dvoch dôvodov: v prvých 20 rokoch po zavedení lovu medveďov sa lovili hlavne samce a ročné prírastky nezodpovedali predpokladanému pomeru pohlavia 1 : 1, ale hlavne z metodického dôvodu, keď poľovnícka štatistika uvádzala sumu hlásení jarných kmeňových stavov bez korekcie možných prekryvov.
Toto se stale moc v tech "oponentskych" studiich neresi. Proc je to problem se podivej znovu do mych predchozich poznamek pred casem tady.
mike píše:Panove, pripominam, ze stale plati pravidlo politiku na OF nechceme. Takze se na to vykaslete a diskutujte k veci tj. k medvedum.
Souhlasim - ale ja jsem tam daval trochu politiky jen pro vykresleni, kdo ten dotycny Kuffa je a jak se mu da verit. Navic prave on - i kdyz nejenom on - uz do voleb sel s tim, ze se bude snazit dramaticky snizit stavy medvedu, nejlepe je vystrilet do posledniho. Hlavne v CR ho moc lidi nezna, tak ma bez znalosti souvislosti a jen na zaklade jeho umele funkce tendenci verit jeho slovum.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 18, 2024 9:49

apuka píše:@Etheric: Zajimave, ze kdyz se bavilo napr. o tom, zajit k lekarovi nekam, tak jsi psal, ze bys to nezvladal. Kdyz ale jde o medvedi maso, najednou bys byl ochotny pocestovat nekam na Liptov? :((

:D :smt023
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Etheric » pon bře 18, 2024 11:11

@apuka, Dromedaro: já bych si pro něj dojel kousek k někomu, kdo mi ho ze Slovenska doveze. Letecky mi čtvrtka medvěda v zavazadle neprojde :D
Jinak ano, cesta někam na Liptov je pro mě jednodušší, než cesta do Prahy. Ale maso v tom žádnou roli nemá
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon bře 18, 2024 11:20

Té mladé holky mi je samozřejmě líto, na druhou stranu nemám problém s tím, co píše Apuka - v meritu věci. Z určitého úhlu pohledu je to podobné, jako výměna názoru v topicu s mrtvými turisty na Sněžce. "9.999.996" se nic nestane, pak zbuchnou "4" - dva se při tom zabijou a rázem se budou vymýšlet nová opatření pro zbylých bez mála deset milionů?

Tady je to podobné, drtvivá většina turistů v Tatrách neleze do míst, kam vlezli tihle dva. Věřím, že minimálně půlka turistů je dostatečně srozuměna se situací a když už, chodí ve větších skupinách, mají pepřové spreje/akustické plašiče a nelezou do medvědích lokalit. Tady jdou dva "proti proudu, hlavou proti zdi", nedodrží ani ty nejzásadnější rady a doporučení a holt to pro mladou holku nedopadlo vůbec dobře, ale to si myslím není problém medvěda. To je problém té zesnulé (nebo spíše jejího pánského doprovodu - těžko říct, čí to byl nápad).

Zrovnatak vůbec nelituji lidí, jako byl Timothy Treadwell - to byl taky čistě jeho problém a ne problém Grizzlyho.
Timothy byl totiž, na rozdíl například od Dian Fosseyové, vylízanej d**il s poškozernym mozkem od metamfetaminů.

EDIT
Varování, citlivý obsah, 18+ (moderátoři nechť případně smažou) fotky mrtvé bělorusky z místa tragédie
https://dodiri.cz/2024/03/17/smrt-belor ... %9f%87%be/

Dle foto to vypadá, že ji medvěd neroztrhal. Spíše fakt náraz o skálu, když padala.
Naposledy upravil EjdouuRotacak dne pon bře 18, 2024 12:30, celkově upraveno 1
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod pavproch » pon bře 18, 2024 12:30

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko