medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » úte říj 18, 2022 22:28

apuka píše:Medvedi prece ziji ve vlastnim prostredi a "Tvuj malej zelenej kousicek to neni". Spise my se snazime jim brat ten jejich "zeleny kousicek" a cpeme se do jejich prostredi. Ne?

Ne. Presne naopak. My resp. nasi predkove ten kousicek uz davno zabrali, pretvorili k obrazu svemu a ted se tam kvuli lunatikum vraceji velke selmy. Nehodlam diskutovat o tom, ze kdysi davno to bylo jinak, to uz bychom se mohli bavit o tom, ze bychom meli zemi vratit Keltum nebo kdo to tu byl pred nama. Mimochodem, to same je hned v perexu tebou odkazovaneho clanku:

Kdysi byl starý kontinent domovem desítek tisíc majestátních šelem, ale intenzivní lov a ztráta životního prostředí kvůli šíření pastvin jejich stavy zdecimovaly. Nyní se medvědi vracejí – a s nimi přicházejí konflikty.

apuka píše:Ty chces od kazdeho aby neco dokazoval relevantnimi dukazy a kdyz neco podobneho chce nekdo od Tebe, tak se vymlouvas na tisic veci, ale prakticky nikdy to neudelas.

Od kazdeho? Predevsim od tebe, protoze si casto vymyslis. Sam je davam, viz treba vlakno o membranovkach, kde jsem sva tvrzeni podporil clankem z Gore webu a tys mel jen nekonkretni plky jako ostatne casto.

apuka píše:Ja mam ale neprimy, zato docela jasny dukaz, ze myslivci ani nemohou pocitat presne.

Rec nebyla o tom, ze myslivci nemuzou pocitat presne (nemuzou), ale ze podle tebe zapocitavaji vetsinu medvedu vicekrat. Vetsinu jsem zduraznil, protoze je to blabol, ktery nemas jak dokazat. Tve nesmyslne prehaneni je dobre aspon k tomu, ze se da snadno vyvracet.

apuka píše:At pocitam, jak pocitam, tak mi vychazi misto 2800 max. 1400, coz uz je hodne blizko predbeznym vysledkum odhadu na zaklade DNA analyzy.

Takze jsi pomoci velmi spekulativniho vypoctu s rozptylem hodnot v desitkach procent dosel k polovine, coz neni vetsina :P Pricemz srovnavas s cislem, ktere nemusi byt objektivni, protoze, z tebou odkazovaneho clanku: Už teď se však ochránci obávají, že skončí-li sčítání medvědů „příliš dobře“, padnou poslední zábrany v jejich opětovném masivním odlovu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Etheric » stř říj 19, 2022 7:14

Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8082
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » stř říj 19, 2022 20:03

To video teď koluje na FB a dle komentářů není celé a je zkrácené, protože někde jinde je k vidění celé. Prý se ten hiker dostal mezi medvědici a její mládě. Tak nevím, jak to je.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » stř říj 19, 2022 20:56

Myslim, ze i kdybys videl cele (ja jsem to videl na Novinkach, podle delky asi to same), stejne bys nezjistil na zaberech mlade. Zato bych rekl, ze je trochu muzes identifikovat podle zvuku i na tomto videu.
Nahodou, podle videa je to prostredi idealni pro medvedy. Mimochodem, ten lezec sam pise, ze medvedice (asi) chranila mladata. Taky to, ze vedel, ze je v medvedim teritoriu, mel i zvonecek, ale utlumil ho, protoze "pri sestupu na skalach vydaval nesnesitelny zvuk"...

Jinak je to medved usaty, mensi nez "nas" medved hnedy. Zato v Japonsku medvedi utoci vyrazne casteji - a mnohdy zabijeji. Je to na pohled takovy "plysak", roztomile zvire - ale je jeden z nejnebezpecnejsich pro lidi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod milarepa » úte říj 25, 2022 21:09

tak přechod slovenských hor byl co se medvědů týče celkem v pohodě, jen jsem cestou viděl spoustu jejich hoven a stop, v Hiadelském sedle, kde jsem spal s několika madarskými turisty, jsem v noci slyšel bručet medvěda, jak šmejdil kolem srubu, Madaři spali jak zabití, bo měli v nohách asi 12 km přes kopce z Donoval a absolutně nechápali, že štreku na Čertovici, kterou mají naplánovanou na 3 dny, jsem ušel za den.....když jsem pak po přechodu Velké Fatry sešel do údolí, povedlo se mi stopnout místního polesného, ať se nemusím štrachat 10 km po asfaltce na bus - a ten se pěkně o medvědech rozvykládal, žádné apukovské teorie vycucané z prstu, ale příběhy z praxe, jak na něj medvědi několikrát v lese bez zjevné příčiny zaútočili, a jen díky svým psům to vždycky přežil ve zdraví, prostě vidíš medvěda na 100 metrů před sebou.....a pomalu se před ním dekuješ..... no a on se rozhodne, že po tobě vyjede a za pár sekund ho máš před sebou, stihneš jen uskočít za strom a doufat, že psi to zvládnou........nebo jak na něj vyletěl medvěd z poza kopce, protože se tak prostě rozhodl.....trochu mi tak upravil názor, že medvěd na člověka nikdy bezdůvodně nezaútočí....on si důvod vždycky najde, když chce......je to čistě na medvědovi, jak to vzájemné setkání dopadne.....na ochranáře přírody a aktuálního ministra měl velmi vyhraněný názor......osobně chodil s klienty střílet medvědy, když to ještě bylo možné....podle jeho praktického odhadu je medvědů ve slovenských horách kolem 3000, a minimálně třetina by měla být odstřelena, bo situace je pro lidi pod horami absolutně neúnosná, po vesnici jim běžně chodí medvědi, děcka se bojí chodit ven....a lidi už toho prý mají docela dost.......chlápkovi jsem to věřil, bo bylo evidentní, že ví o čem mluví, narozdíl od místního medvědofila....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Etheric » stř říj 26, 2022 4:50

Moc rád bych si střelil a následně sežral medvěda. Jenže do Kanady daleko, no třeba se na SK umoudří, já jim od těch medvědů mile rád pomůžu :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8082
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » stř říj 26, 2022 6:46

milarepa píše:osobně chodil s klienty střílet medvědy, když to ještě bylo možné....


Aha... On je určitě doprovázel zadarmo a klienti byli socky, kteří smrděli korunou. Jaký on asi může mít zájem na tom, aby se zase stříleli medvědi a lidi z nich měli strach :-k

Zajímavé, že já když mluvil třeba s místními sedláky pod Poloninama, kde je medvědů opravdu hodně, tak jsem nějaké národní úzkosti z medvědů nezaznamenal. Oni říkali, že je občas zahlédnou, ale jen když přebíhají přes louku nebo pole z lesa do lesa. Že oni se zdržují spíše hlouběji v lesích a lidem či vesnicím se spíše vyhýbají.
Když jsem potkal nějaké slovenské turisty, tak ti třeba říkali, že se medvědů bojí, ale že to berou tak, že mi jim lezeme do teritoria.

A že se mnohdy lidé v prostředí, kde žijí medvědi neumí chovat, jak píše Apuka, o tom jsem se přesvědčil sám.
Třeba právě na těch poloninách u srubu, který byl určený pro přespání. Večer tam dorazila větší skupina čobolů, která si z těch srubů pro přespání dělala chaty pro soukromé účely. Vybalili hrnce, hromadu žrádla, rozdělali velkej táborák a vyvařovali dlouho do noci. Když jsem se kolem jedné ráno vzbudil, tak ti pitomci už chrápali v té chatě i s batohama, kde měli plno jídla na další noc na další chatu po cestě a dveře od chaty nechali zcela otevřené. To by mi bylo celkem jedno, kdybych v té chatě nespal také a hned u dveří. U ohniště zbytky jídel včetně kotlíků a ešusů od jídla. Když jsem jim ráno říkal, že jsou v lese, kde žijí medvědi a že by se podle toho měli chovat, tak jsem se s nimi ještě pohádal. A když se sbalili a vypadli, aby stihli obsadit další chatu, než tam někdo přijde, tak jsem tam po nich ještě uklízel odpadky a bordel. Hlavně, že měli plnou hubu řečí, jak milují přírodu.
Když jsem pak šel dál, tak na dalším turistickém odpočívadle to samé. Zbytky a odpadky od jídla poházené všude okolo.

Jako na jednu stranu obavy místních z medvědů chápu, ale na druhou stranu si myslím, že tam bude dost podobných jednodušších hysteriků jako u nás, kteří s transparenty v ruce, že vlci jsou vrazi, ječí, že jim vlci budou dávit děti. :roll:

Etheric píše:no třeba se na SK umoudří, já jim od těch medvědů mile rád pomůžu :)

Pokud bys to chtěl legální cestou, tak jako autista si na své vlhké sny o střílení do medvědů můžeš nechat zajít chuť.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Etheric » stř říj 26, 2022 14:43

Autista může mít ŘP a dokonce i ZP... Autismus neznamená mentální postižení, je to případ od případu. Záleží na posudku lékaře, který je v těchto případech vždy vyžadován. Nicméně doktor ti může dát razítko, že jsi způsobilý. Záleží na míře postižení
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8082
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » stř říj 26, 2022 14:59

Jak to je skutečně, nevím. Jen jsem se dočetl, že člověk diagnostikovaný v autistickém spektru nemůže být držitelem ZP.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » stř říj 26, 2022 15:03

Etheric píše:Moc rád bych si střelil a následně sežral medvěda. Jenže do Kanady daleko, no třeba se na SK umoudří
Nechci Ti brat iluze, ale uplatne strileni medvedu je zakazano EU legislativou...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » stř říj 26, 2022 15:17

milarepa píše:jak na něj medvědi několikrát v lese bez zjevné příčiny zaútočili, a jen díky svým psům to vždycky přežil ve zdraví
:smt082 Fakt bez priciny... :lol:
Jako polesny by mel dobre vedet, ze psy medveda drazdi, ty jsou pro nej protivnici i ohrozeni. Plus poznamka hned dale...
milarepa píše:nebo jak na něj vyletěl medvěd z poza kopce, protože se tak prostě rozhodl
Jo, to urcite presne vedel, ze tam nebyl zadny duvod, ze nikde nebylo zadne medvide. Pokud to byla medvedice s medvidaty, tak uz to je pro nej ohrozeni, pokud polesny mel i psy, tak to znasobene.
milarepa píše:osobně chodil s klienty střílet medvědy, když to ještě bylo možné
Podobny nazor jako Dromedaro. Ja jsem to v odpovedi mikovi schvalne nechtel vytahovat, jsem se venoval pouze cislum. Ale je to dalsi duvod, proc maji myslivci hodne silnou motivaci celkovy pocet medvedu nadhodnocovat. Je to naprosto stejne jako v Rumunsku, tam na to taky nadavaji, ze uz z toho zit nemohou. Dalsi veci je, ze takovy odstrel se pochopitelne nebude vubec venovat odstrelu problematickych medvedu, ale kapitalnich kusu - za to rozhodne dostanou vyrazne vice penez, mozna castecne i nezdanenych. Tak to bylo i predtim a myslivci se tim ani v nejmensim netajili. Jak by to melo vyresit problem "domestikovanych" medvedu?

Ne, to zadarmo nebylo, naopak - byly za to hezke penize a pro revirniky to byla pekne placena "prace" + penize za odstrel pro sdruzeni.
milarepa píše:po vesnici jim běžně chodí medvědi, děcka se bojí chodit ven
Mel jsi se ho spise zeptat, jestli toto nahlasili na organ ochrany prirody. A taky polozit otazku - proc a na co ten medved tam chodi?
milarepa píše:jsem v noci slyšel bručet medvěda, jak šmejdil kolem srubu
Zajimave je, ze Ty furt slysis po nocich medvedy jednou rvat celou noc, jednou brucet pri smejdeni... Pricemz medved nezvykne delat ani jedno ani druhe a lidi, co je sleduji nic takoveho nezazivaji.
Mel jsi se jit podivat, jestli je to opravdu medved, co tam bruci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » stř říj 26, 2022 15:39

@Mike: Tvuj posledni prispevek je teda pekna snuska blabolu, na Tebe teda opravdu az necekane...
mike píše:My resp. nasi predkove ten kousicek uz davno zabrali, pretvorili k obrazu svemu a ted se tam kvuli lunatikum vraceji velke selmy.
Jeste jsi stale nepochopil ani pri nekolikanasobnem primem zdurazneni, ze ja pisu o Slovensku a na CR? Nebo jen vubec netusis - a to jsem uz taky psal -, ze tam byl vyvoj diametralne jiny.
mike píše:Rec nebyla o tom, ze myslivci nemuzou pocitat presne (nemuzou), ale ze podle tebe zapocitavaji vetsinu medvedu vicekrat. Vetsinu jsem zduraznil, protoze je to blabol, ktery nemas jak dokazat
...
Takze jsi pomoci velmi spekulativniho vypoctu s rozptylem hodnot v desitkach procent dosel k polovine, coz neni vetsina :P Pricemz srovnavas s cislem, ktere nemusi byt objektivni, protoze, z tebou odkazovaneho clanku:
Nejsem ja, kdo se na myslivce a jejich odhady odvolava pri tvrzeni, ze jsou medvedi na SK premnozeni :wink:
Jasne, ze nemohu dokazat, mohu to jen ukazat, ze to skoro nutne tak musi byt - co jsem taky udelal.

Vidim ale, ze Tys zase precetl z meho prispecku i z odkazovanych veci neco, vytahnul sis z toho vseho, co se Ti hodi, zbavil jsi to kontextu a ted se tim snazis ukazat, jak blbe jsi to pochopil :wink:
Vis dobre, ze jsem sve odhady postavil jednou na hornim odhadu, jednou na dolni (resp. jeste jsem tyto odhady prekracoval) a to vsechno tak, aby to pro myslivce vyslo vzdy co nejvyhodneji, aby z toho vyslo co nejvetsi cislo. A i tak vysla, jak rikas pulka a ne vetsina... Tak mam tam dopsat na konec "vzorce jeste "-1", ze urcite jeste alespon jeden jim "ujel"???

Spise bych rekl, zes ukazal sve hodne ujete chapani statistiky a pravdepodobnosti - a to Ty mi zvyknes presne toto vycitavat. Myslim si, ze po teto reakci bys to mel radeji prestat delat, at si ze seba nedelas vola.

No a Tve "vyvody" platne pro Slovensko z citatu z linkovaneho clanku popisujiciho Rumunsko... to radeji ani nebudu komentovat. To je uz totalni ulet.
mike píše:Sam je davam, viz treba vlakno o membranovkach, kde jsem sva tvrzeni podporil clankem z Gore webu a tys mel jen nekonkretni plky jako ostatne casto
Nechtel bys ty prispevky, jak moje, tak i Tvoje jeste jednou precist? Mam dojem, zes to musel cist ve velke kocovine, pokud z toho mas tento vyvod. Jakoze ten Gore clanek neco potvrzoval, co jsi tvrdil? Nevim, mozna kdyz jsi v nem videl jeste spoustu toho, co mas v hlave. Jinak tam ale nebylo absolutne nic - a uz vubec nic, o cem se v tom vlakne prave bavilo.

Proste posledni dobou mi prijdes jako jedna strana z aktualniho valecneho konfliktu.. Neustale bude opakovat tvrzeni, pro ktere nema zadny podklad a "potvrzuje" to totalne prevracenymi vyvody vytazenymi z kontextu z toho, co rika druha nebo treti strana. Ale kazdy normalni clovek vi, ze lez zustava lzi i kdyz se bude opakovat tisickrat. :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » stř říj 26, 2022 15:50

Jeste tady bych napsal jednu vec pro mika, milarepu a nektere jine lidi.

To, ze se bojite medvedu, je naprosto v poradku. I kdyz si milarepa vymysli o mne veci a ho to asi prekvapi, tak ja mam taky stazene pulky, kdyz musim vecer nebo uz potme sam jit v lesnim porostu pomerne daleko od lidi v mistech, kde zije hodne medvedu a kde jsem se pres den setkal s vetsim mnozstvim jejich hoven, starsich i cerstvejsich.
Vim pritom, ze oni tam kolem mne urcite jsou, vedi o mne - jen ja o nich nevi. Ale taky se snzim chodit tak, abych je na sebe upozornil a abych je neprekvapil. Taky muj respekt, nekdy az obavy jeste neznamenaji, ze neuznavam jejich pravo na to (jejich) uzemi a ze nevim, ze ja jsem vetrelec, ne medvedy a ze v prvni rade medvedy maji problem z toho, ze tam jsem a je vyrusuji, ne ja. Ze ja mam moznost veci delat jinak - medvedy ne.

Proste ten respekt je fakt v poradku. Ale neni v poradku, kdyz svuj strach chcete resit nejlepe vystrilenim vsech medvedu. Zato Vas ani v nejmensim nezajimaji duvody, proc - kdyz uz se tam objevi - se medvedi pohybuji blizko lidskych obydli a ze jak tyto duvody odstranit. A uz vubec ani nepripoustite, ze by mohla byt chyba i ve Vas, kdyz jim opakovane porusujete jejich prostredi, ktere patri jim a ne Vam, Vy se tam jenom nacpete i kdyz je to zakazane - prave z duvodu jak ochrany Vas pred selmami, tak i ochrani zveri pred Vasim vyrusovanim. Jenze pro Vas je Vase "osobni svoboda" chodit kam chci a kdy chci a nikdo na to nesmi sahnout to nejdulezitejsi na svete. Ve Vasem svete, kde misto divoka zvirata asi misto nemaji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Etheric » stř říj 26, 2022 16:17

Třeba Slovensko dostane v boji s medvědy výjimku od Utopie a odstřel za peníze bude možný. Ale nevim, spíš si myslím, že to bude střílet někdo jiný, než běžní občané lačnící po medvědím mase či trofeji..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8082
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » stř říj 26, 2022 20:14

apuka píše:@Mike: Tvuj posledni prispevek je teda pekna snuska blabolu

Cekal jsem, kdy to prijde. Kdyz ti neco napisu, tak mi to pokazde musis "vratit" at uz to dava smysl nebo ne. Jak male decko #-o Taky opakuje, co mu kdo rekne, i kdyz tem slovum treba vubec nerozumi. V tvem veku je to docela smutne.

Jinak uz asi nema smysl reagovat, vsechno uz bylo receno a ty si vlastne vystacis sam :P Jsem zvedav, kdy se zacnes hadat sam se sebou, protoze nikoho jineho uz to bavit nebude :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod zonn » stř říj 26, 2022 21:14

apuka píše:Dalsi veci je, ze takovy odstrel se pochopitelne nebude vubec venovat odstrelu problematickych medvedu, ale kapitalnich kusu

Jak se pozna kapitalni kus medveda?
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » sob říj 29, 2022 5:35

Etheric píše:Tohle zažít nechceš

Bych nechtěl zažít toto. Teda kdybych věděl předem, že to dopadne dobře, tak ano. Se divím, že ještě v takových situacích vytahují mobily a řeší, aby to měli natočené. Já bych byl ochromený hrůzou.

Hey, Big boy!
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Etheric » sob říj 29, 2022 7:48

Tohle je takový jako když stojíš u přístřešku a jde klidným krokem obří pes. To na tom útesu, to bylo jiný kafe..
Btw třeba ten mobil v ruce měl, třeba čuměl zrovna do mapy, když tu medvěd. Nevíš.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8082
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pon říj 31, 2022 16:04

K utoku ve Valcianske doline.
apuka píše:Trochu presneji je to napsane na HZS. Ja bych si pockal, co o tom zjisti Zasahovy tym...

Pekny rozhovor i s mnoha detaily tohoto utoku.

Cele se to stalo docela silne ve shode s tin, jak jsem to odhadoval. Proste absolutni nezodpovednost toho bezce - at se na mne nikdo nezlobi, ale je to tak. Kdyby se jeste ukazalo, ze opravdu behal se sluchatkami... #-o
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Roman212 » pon bře 20, 2023 9:43

Ahoj, chystáme se na turistiku na Slovensku ale máme obavy pro medvědy, máte někdo zkušenosti se spreji? Našli jsme na https://www.sprejnamedveda.sk/ ale jaký vybrat? Vím, že nemusí pomoci, ale pro lepší pocit mít něco, lepší než nic
Naposledy upravil Roman212 dne pon dub 17, 2023 12:26, celkově upraveno 2
Roman212
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon bře 20, 2023 9:40

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pon bře 20, 2023 10:21

Netusim, kam se chystate, co tam presne chystate delat, ale rekl bychm ze jste podlehli strasici kampani. Myslim si, ze kazdy rok se tam statisice turistu, z toho vyssi desetitisice chodicich do prirody v oblasti s vyssim vyskytem medvedu chodi v pohode a medveda nevideli.

Za normalnich okolnosti je mnohem lepsi si nastudovat, jak se mate chovat v oblasti s moznym vyskytem medvedu, jak na sebe upozornit dostatecne vcas nez si sehnat sprej. Ten se taky musi umet pouzit a hlavne vedet, kdy se muze pouzit a kdy ne, jinak si nim muzes spise sam sobe skodit. Napr. kdyz jej pouzijes proti vetru - a muzes mi verit, ze kdyz se necekane pred Vama ukaze medved a dostanete trocha paniky, smer vetru bude to posledni, na co se bude myslet.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 20, 2023 11:05

Ahoj, ty spreje na medvědy jsou předražené, protože mají nízký obsah účinné látky kapsaicinu, který medvěda jen pošimrá. Namátkou jsem kliknul na první dostupný, který jsem na těch stránkách viděl MACE 470ml a ten má na celý svůj 470ml objem pouze 2% účinné látky. Já nosím dva nebo tři klasické pepřové spreje KO-JET 50 ml. Tady na těch stránkách je má nejlevněji. Ten obsahuje 10% účinné látky na 50ml.
Výhodou je, že jeden můžeš mít na opasku, druhý na batohu, třetí v kapse u bundy. A máš jej tak pořád po ruce, i když sundáš batoh a třeba i bundu. Mají teda asi o polovinu kratší dosah, než ty medvědí spreje, ale za výrazně menší cenu získáš lehčí a účinnější prostředek na obranu. A když na tebe poběží medvěd, tak už je jedno, jestli ti sprej došplichne 4m nebo 2m... :)

Já pak s sebou nosím ještě větší petardy, které jdou škrtnout o škrkátko. To spíš na vyplašení, kdyby jsi třeba večer slyšel, že ti šmejdí okolo bivaku - Někteří prý ale stejně neutečou daleko, jen se stáhnou a pozorují, co se bude dít dál a pak se třeba vrátí. To jen, aby jsi si nemyslel, že když hodíš petardu, že medvěd uteče na druhý hřeben.

Na rozdíl od Apuky bych to úplně nepodceňoval, ale zase jak píše, je lepší prevence, takže hlavně si přečíst, jak se chovat v oblasti s medvědy.
Naposledy upravil mike dne pon bře 20, 2023 14:44, celkově upraveno 1
Důvod: zrusen link na spamera
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pon bře 20, 2023 12:04

Ja to nepodcenuji, jen vim, ze ten sprej ve skutecnosti neni tak vsemozny a zazracny prostredek. Proto jsem psal o nutnosti prevence, aby medved o dotycnem vedel dostatecne predem, vyhybani se neprehlednych houstin a pod. Pokud se dozvim, resp uvidi, ze nekde medved je, tak tudyma jednoduse nepujdu, kym neodejde.

Taky co jsem psal o strikani proti vetru - dyz jde vitr od cloveka, medved jej uciti vyrazne drive nez by mohl byt problem, takze je velka pravdepodobnost, ze se bude muset sprej pouzivat proti vetru. Cimz "sprejer" nejspise vyradi sam sebe, ale medveda uz min. Plus popisovana panicka reakce. Sprej muzes pouzit jenom na kratkou vzdalenost, kdyz je meda skoro u Tebe, tj. uz davno muze nastoupit ta panika, ktera rozhodne nebude pomahat resit situaci. Popravde receno, malokdo, kdo na toto neni trenovany nebo zvykly bude mit dost rozvahy premyslet a pouzit sprej tak, jak se ma.

No a pokud bude medvedice chranit sve mlade, tak ani sprej ji ne vzdy zastavi.

Proste a jednoduse asi takto - pokud clovek da o sebe dostatecne vedet, je pravdepodobnost setkani opravdu mala (resp. setkani, o kterem se clovek dozvi, medved klidne muze byt 5 m vedle cesty v houstine a sledovat situaci). V tech pripadech skutecneho setkani bude sprej pro vetsinu lidi max. psychicka opora, aby se min bal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod ntz » pon bře 20, 2023 14:21

hodne se doporucuje ze napriklad petarda nebo svetlice pomuze .. sak kdyz jdes trekovat nekde po svedsku/norsku naprilad, tak tam se doporucuje krabicka petard (tech se skrtatkem) spolu se sprayem ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2035
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » pon bře 20, 2023 14:52

https://www.youtube.com/watch?v=6NHcVWM6GLk

Teda, muj indikator spamu byl na 98 % uz po letmem precteni prispevku, vas to netrklo? IP adresa z Thajska byla uz jen tresnicka na dortu.

@Dromedaro: vymazal jsem z tveho prispevku link na ten spamovany e-shop.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon bře 20, 2023 15:05

Nebudu reagovat na příspěvky v diskuzi, nepročetl jsem všechny.

Ale k nadpisu tématu.
Mimo obecných pouček ze "skautských příruček" (nečum mu do očí, při ústupu se k němu neotáčej zády, mluv hlubokým a klidným hlasem, při chůzi dělej hluk a bla bla bla bla další 3 strany A4 - však to všichni známe z knížek a od různých Bearu Gryllsů, Marků Dago Chlíbků, Matějků55 apod.)

My jsme začali používat při toulkách Slovenskem ruční, akustické vrhače/ tzv. výbušky. Výhoda, že k iniciaci dochází okamžitě - trhem a ne zapálením. Samozřejmě je to jen taková psychická berlička s velice diskutabilním přínosem ale...
Dělá to šílenej bordel. Určitě větší než nejsilnější volně prodejné petardy Black Dead (cca 5 g slože). To už ti utrhne pazouru.

Za určitých okolností to může pomoci - když selžou všechny ostatní defensivní, nenásilné postupy, které má v zásobě NEOZBROJENÝ turista bez ZP. Výbuch medvěda pravděpodobně odežene. Je to fakt šlupka, včetně oslepujícího záblesku.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » pon bře 20, 2023 15:15

Zacali pouzivat? To znamena, ze uz realne pouzili? Kolikrat?

BTW, rika ti neco tinnitus? Docela neprijemna vec, po akustickem poskozeni sluchu muze byt trvala.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon bře 20, 2023 15:25

Pardon, začali nosit :-)

Použil jsem to cvičně 2x doma na zahradě, abych případně věděl, jak to okamžitě použít.
Medvědům se samozřejmě snažíme za každou cenu vyhnout a chovat se v lese tak, abychom je "nenas*ali" - vzájemná symbióza musí biť! :-)

Chodíme ve 4 - 5 lidech a každý má u sebe 1x vrhač a 1x trhací dýmovnici. Teoreticky, když budou páteho člena výpravy trhat medvědi, tak zbylí čtyři mohou kromě hurónského, hysterického vřískání použít zmíněné vrhače.

Osobní zkušenost tedy naštěstí nemám. Stejně jako nemám osobní zkušenost s radou, že když je medvěd už opravdu u tebe, tak si můžeš zkusit nastříkat pepřák na ksicht, krk, zátylek. Méďa asi nebude chtít trhat masíko od pepřáku.

Jsou to takové poznámky pod čarou - když selže všechno ostatní. Tak můžeš před pos*áním se a odevzdáním se do méďovi náruče zkusit ještě toto. Asi lepší než ten pepřák v panické hrůze vystříkat 15 metrů před medvěda.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod milarepa » pon bře 20, 2023 16:06

zkusme se vrátit do reality........chodit po Fatře a Tatrách ověšený municí jak Rambo mi přijde dost ujeté.....já chodím dost často vícedenní solo treky, a na Slovensku nebo po Balkáně mám pro pocit jistoty v boční kapse batohu americký pepřák Frontiersman Bear Attack Deterrent, používaný na Aljašce a v amerických přírodních parcích......při jeho aplikaci mezi tebou a medvědem vytvoří mlhovou plynovou clonu, prý to je dost účinné....

na začátku treku si pepřák pár krát vyzkouším rychle vytáhnout, abych to měl v ruce, a když se začne stmívat, tak z něho vytáhnu pojistku, ať to je hned připravené k použití ..............zatím jsem ho vytahoval jen jednou - vloni při přechodu Nízkých Tater při setmění se mi na stezce kousek přede mnou z křoví vynořil zarostlý rozcuchaný chlap, v tom blbém světle nešlo na první dobrou poznat co to je ........ale s použitím jsem naštěstí čekal do poslední chvíle, takže cajk
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pon bře 20, 2023 16:11

EjdouuRotacak píše:tak můžeš před pos*áním se a odevzdáním se do méďovi náruče zkusit ještě toto. Asi lepší než ten pepřák v panické hrůze vystříkat 15 metrů před medvěda.
Omyl... Nejspise uz budes posarany davno pred zkousenim :wink:.

Znovu zopakuji - v te situaci drtiva vetsina lidi si ani nevzpomene, ze ma u sebe nejaky sprej nebo cokoliv. A ze zbytku si cast (nejspise vetsina) nejspise bude vice skodit sebe nez medvedovi.
Jen tak pro zajimavost - umite si predstavit, ze se par jednotek metru pred Vami znenadani objevi medved a zarve na Vas? Nebo jeste lepe se nehlucne k Vam zezadu priblizi a zarve kousek od Vasi hlavy? Az budete delat hrdiny, zkuste se domluvit s nekym, kdo ma poradne velkeho psa, at Vas pocka nekde za nejakym rohem bez toho abyste o nem vedeli a kdyz uz jste tesne pred rohem, at na Vas posle sveho psa si zurive zastekat a zavrcet :wink:. Ale doporucuji po takove domluve nejakou dobu nosit plenkove kalhoty :-).

Nezapomente, ten medved bude minimalne stejne rychly jako ten pes a na rozdil od nej neni nebezpecny jen jeho kousnuti ale jeste vice "pratelske pohlazeni". Nevim, jakou silu v pazich ma dospely statny medved, ale vim, jako ma "male" 60-tikilove sedmimesicni medvide, ktere si chce jen nenasilne hrat a jemne drzet cloveka, at od nej neodejde. Tak proto nebezpeci setkani s medvedem rozhodne nepodcenuji a radeji se v mistech, kde bych medveda cekal se opravdu snazim o sebe dat vedet a nechci resit az to setkani...

BTW, kdyz vystrikas ten peprak "15 m pred medveda" a fouka od Tebe (jak by pri pouziti spreje melo), tak by to melo stacit.
No a mike ma pravdu s tim tinnitusem - taky zpusob, jak sobe zpusobit vetsi skodu nez meda. Navic - uz jsi slysel o hluchych medvedech? :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko