medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Etheric » pon dub 25, 2022 5:50

Střílet zvířata čistě pro zábavu je zhovadilost, pro mě na úrovni endura v CHKO.
Nebudu lhát, že mě ten lov nebaví. Baví, ale lovím primárně pro maso. Trofej prodám, vnitřnosti sežeru, maso taky a co nezvládnu sežrat, se zamrazí, rozdá, vyudí,... Z toho zvířete vyhodim akorát střeva, žlučník a močák, jinak zužitkuju vše. Su masožravec, ne hovado. A strašně mě serou lidi, kteří ať už legálně či ne něco uloví, vezmou jen trofej, popřípadě nejlepší kousek masa, a zbytek nechaj zetlít..
Toho medvěda chci střelit kvůli masu a vnitřnostem, kostem na vývar, zbytek těla mě nezajímá. To je to hlavní. Zábava z lovu je až na druhým místě.
V Kanadě jich asi maj dost, když si můžeš ofiko zaplatit odlov. Medvěd černý či grizly. Já bych radši to druhý..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Etheric » pon dub 25, 2022 6:14

apuka píše:Ani susene bys to nesmel dovezt. Taky je to zakazano.

Vim, musel bych nastudovat místní zákony, zda by šlo poslat koupený sušený maso. Udělat z vlastního koupený pro mě nebude takovej problém :)
Jen z některých zemí nelze živočišné produkty vyvážet, ani ty koupený, jen nevim, zda to platí i o Kanadě. Nicméně v balíku, oficiálně zabalený jako jerky, by jistá šance byla..
Jinak tam budu muset být tak dlouho, než toho grizlyho sežeru. A co jsem tak koukal, bude na něm hodně masa..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pon dub 25, 2022 8:02

Etheric píše:Jen z některých zemí nelze živočišné produkty vyvážet, ani ty koupený, jen nevim, zda to platí i o Kanadě.
Ja jsem psal o tom, ze bys to maso, ani susesny nesmel dovest. Do EU je zakaz. Vyjimkou jsou obchodni dovozy (to ale neni pripad ze Ty si koupis z americkeho/kandskeho eshopu), ktere jdou ale trochu jinou cestou, s veterinarnim dohledem a s prislusnymi povolenimi. Plus taky muzes dovest na vlastni spotrebu, ale tam se mysli spise na okamzitou spotrebu a ne nejakych 300-500 kg...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pon dub 25, 2022 8:21

sobb píše:
apuka píše:Sami ochranari primo rikaji, ze momentalne nikdo presne nevi (ani kvalifikovanym odhadem), kolik jich asi je.
Jseš si jist, že je to aktuální informace? Pokud vím, tak velký dlouhodobější projekt sčítání populace velkých šelem, tedy včetně medvědů, běžel na Slovensku od roku 2019. A po tom incidentu byl ze strany MŽP tlak na to, aby byl v případě medvěda dokončen už loni. Takže předpokládám, že data už mají.
Prave ze jsem nikde nenasel zminku o tomn, ze by se to povedlo ukoncit. Nejnovejsi "oficialni" informace ja cca tato. Od te doby ani MZP ani SOPSR nevydali zadnou dalsi zpravu, ani Karlova univerzita (kde se analyzy a zpracovani delaji) se k tomu nijak nevyjadruje (nebo jsem to alespon ja nenasel). Vystupy jsou k dispozici jenou z predchoziho podobneho vyzkumu, co probihal, myslim, 2009-2014.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pon dub 25, 2022 9:16

sobb píše:Větší problém a chybu vidím v tom, že k usmrcení musí dojít - a to je z nemalé části selhání ochrany přírody. Mimo jiné i v osvětě. Například to, co popisuje milarepa výše, není touha škodit. Ale jen pouhá nevědomost a/nebo hloupost.
Jo, samozrejme je problem v tom, ze k tomu dojit musi. Ale v tomto smeru bych ochranu prirody nevinil. Na SK se osveta dela pomerne intenzivne, hlavne kdyz se vezme, co zpusobuje nejvetsi problemy.
I tem turistum se dostava informaci a osvety dost - ale na druhe strane, zadna osveta tady nemuze prebit desetitisice liku na FB/Twitteri a nevim kde pod fotkou/videem s roztomilym medou ](*,) :twisted:. Navic vem, co se mezi lidma bude vice sirit - ze tam a tam chodi roztomily medved, ktery je rad, kdyz mu neco das ke snedku a zapozuje Ti nebo ze priblyzenim se, primlouvanim se a poskytnutim zradla ho privedes na smrt? To uz ani nerikam nic o tom, ze lidi z CR, Madarska, ..., kde v prirode se prakticky s medvedem nesetkaji, jen v zoo, tak casto ani netusi, ze se k tem zivym maji chovat jinak nez k plysovym... (nediv se, opravdu jsem parkrat zazil mluvit - a to vazne - podobne).
Navic je tech turistu vsude nasobne vice (no dobre, mozna az na Vysoke Tatry) nez byvalo a na rozdil od minulosti je mnohem (odhadl bych az radove) vice tech, co se nespokoji s dennim chozenim po turistickych znackach ale musi chodit kdekoliv a kdykoliv - a tudiz nedopravat zviratum oddech ani v odlehlich mistech a v noci.
Milarepou popsane chovani patri jeste mezi mensi zlo.

Ale mnohem vetsim problemem jsou jine veci - pestovani nevhodnych produktu v podhori, nezabezpecene odpadky, resp. nedodrzovani pravidel nakaladani s nima a prikrmovani zvere, hlavne divocaku hlava-nehlava.
Kym se tam pestovaly jako hlavni plodiny akurat brambory, zeli, trochu psenice a ovse, na zahradach mel kazdy jablone, ktere se ale taky vzdy "ocistily" od jablek - a malem to bylo vsechno. Ted se tam pestuje kukurice (bo dobre vynasi), delaji se ovocne sady, kde ale casto nema kdo poradne obrat urodu, na zahradech se pestuje zelenina, ktera se pred 30-ti lety nemela sanci na tom miste urodit, jako okurky, rajcata, ... Coz medvedum "sedi" mnohem vice nez ty puvodni plodiny, dava jim to hodne kalorii a mohou se na zimu dobre vykrmit. No a potom nemaji 1-2 medvidate, ale klidne i 4, dokonce i vsechny preziji. To predtim nemohlo byt, bylo dobre kdyz prezilo alespon jedno medvide.

Toto jsou ale veci, ktere, bohuzel, zadna ochrana prirody nedokaze ovlivnit - ten rezort nikdy nebude mit tolik sily a lobistu jako cestovni ruch, zemedelstvi a myslivci. O penezich ani nemluvim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » pon dub 25, 2022 13:29

mike píše:
Dromedaro píše:V podstatě na to můžu argumentovat "jen" tím, že medvěd je kriticky ohrožené zvíře, jak píše i Apuka. Na rozdíl od srnek a divočáků. Pak je to asi o nějakém vnímání těch zvířat.

Presne o to mi slo. Proc vnimas medveda z hlediska lovu na maso jinak? Jako jo, chapu to, taky bych nejedl kocku, protoze jsou mi sympaticke, ale nekdo jiny to muze mit uplne jinak. Mne by treba medved nijak zvlast nevadil, asi min, nez kamzik, ktereho jsem nakonec ochutnal (neni to spatne).


Já na to nějak nejsem schopen nic napsat a v podstatě máš z filosofického hlediska pravdu. Živý tvor jako živý tvor. Takže to ode mě byl spíše takový prázdný výkřik.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 12, 2022 11:42

Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » čtv kvě 12, 2022 15:10

Jo... V tom clanku (a vetsine dalsich vsude) chybi par "nedulezitych" informaci... S nima ale vyzni ten pripad ponekud jinak nez jak je podavan mediami.

- Polana je uzemim s nejhustejsim vyskytem medvedu na Slovensku (asi i v ramci Evropy), je to tak uz dlouha desetileti.
- Ten horsky hotel je uprostred hory a lesu mimo intravilan obce, vice nez 2 km od hranice lesa, je tam ten hotel, jedna dalsi chata a par chatek.
- Ti dva sli do lesa vecer, medvedice je napadla pul hodiny chuze od hotela, tj. at se vybrali jakoukoliv znackou, tak je to dost hluboko v lese mimo civilizaci.
- Je obdobi, kdy jsou medvidate nejvice rozdovadene, zvedave a kdy je medvedice nejvice hlida. Navic je obdobi medvedi rije, coz znaci, ze medvedice je jeste ostrazitejsi, kvuli samcum, kteri hledaji samice a pritom by klidne medvidata zabili a sezrali, aby ona mohla mit mlade s nimi.
- Minimalne jeden z napadenych byl zamestnancem Statnich lesu (dokonce pry nejaky hajny, ale to nemam potvrzene), tj. by mohl mit hlubsi znalosti problematiky a mel jeste lip vedet, na co dat pozor, jak se nechovat a pod.

Mistni vedi dobre, ze jakmile se zacne serit, jit do lesa a nesetkat medveda je vzacnost. Kazdy, kdo tam jde na nocleh by mel byt o teto moznosti informovany a upozorneny na nebezpeci setkani s medvedem, hlavne ted a v takovem case. A ze opravdu neni dobry napad jit za sera nebo vecer na prochazku do lesa.

Zrovna v tomto pripade se pekne ukazuje, jak okamzite se myslivci ozyvaji, jak jsou medvedi premnozeni a jak by je bylo treba postrilet. Pricemz zde neni ani naznak zadneho problematickeho chovani - medvedice chranila mlade na uzemi lesa, mimo civilizace, kde normalne zije. Nic na tom nemeni, ze ti dva sli po turisticke znacce.

BTW, o necem taky vypovida, ze v pondeli u B. Bystrice "necekane" napadla jina medvedice dalsiho hajneho, ktery si obhlizel mladinu, jestli se tam daji vysazet stromy. Rikal
„Zrazu som v mladine zbadal, ako na strom bežia tri medvieďatá. Hneď na to bol útok, medvedica vybehla, tak ja som začal utekať. Dobiehala ma, samozrejme, zrazila ma na zem, no ja som sa postavil a utekal som ďalej na najbližší strom. A už potom sme boli v dostatočnej vzdialenosti od medvieďat, tak ma nechala,“
Kurna, co je to za hajneho a to jeste z mista, kde se bezne medvedi vyskytuji, kdyz ani nevi, co prave nema delat pri setkani s medvedici. Tim behem ji jeste vice "navnadil" na utok.
Samozrejme, taky je to v prirozenem prostredi medveda, tam kde vzdy zili a snad zit budou. Ale stejne jako ted se okamzite z tech samych kruhu zacalo ozyvat, ze je treba hodne zredukovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 12, 2022 18:28

Já na to mám stejný názor jako ty.
Bohužel tohle zřejmě nedopadne dobře i pro tu medvědici a medvíďata.
Četl jsem minulý rok o nějakém případu, že medvědice i s medvíďaty chodila na Slovensku kamsi k hotelu ke kontejneru se zbytky jídel, protože to tam neměli zabezpečené, aby se k tomu medvědi nedostali. Nevím jestli tam došlo k nějakému napadení nebo co se stalo, jestli to bylo preventivně kvůli turistům, ale tu medvědici odstřelili a medvíďata, která utekla pak uspali pomocí uspávacích pušek a poté jim dali "injekci smrti", protože bez matky by nepřežila a byly naučené chodit k tomu hotelu.
Tohle asi dopadne stejně, když napadla dva turisty.

apuka píše:
„Zrazu som v mladine zbadal, ako na strom bežia tri medvieďatá. Hneď na to bol útok, medvedica vybehla, tak ja som začal utekať. Dobiehala ma, samozrejme, zrazila ma na zem, no ja som sa postavil a utekal som ďalej na najbližší strom. A už potom sme boli v dostatočnej vzdialenosti od medvieďat, tak ma nechala,“
Kurna, co je to za hajneho a to jeste z mista, kde se bezne medvedi vyskytuji, kdyz ani nevi, co prave nema delat pri setkani s medvedici. Tim behem ji jeste vice "navnadil" na utok.
Samozrejme, taky je to v prirozenem prostredi medveda, tam kde vzdy zili a snad zit budou. Ale stejne jako ted se okamzite z tech samych kruhu zacalo ozyvat, ze je treba hodne zredukovat.


Nevím, nejsem znalec, ale on se možná zachoval nejlépe jak mohl. Na kanále Marka Chlibka na YouTube, který tomuto tématu věnoval několik videí a vypadá, že o tom něco ví, tak tam zmiňoval, že pokud vás napadne medvědice, která má medvíďata, tak je to většinou konečná, protože v tomhle případě většinou útočí zuřivě, dokud potencionální hrozbu pro medvíďata nezabije. V tomhle případě prý neplatí, že by člověk neměl utíkat, ale právě by se měl pokud možno co nejrychleji dostat co nejdále od medvíďat, protože je prý možné, že se dostane do takové vzdálenosti, kdy už jej medvědice nebude považovat za hrozbu a v útoku nebude pokračovat. A taky prý medvědice nemá zájem se od medvíďat vzdálit příliš daleko. On ale asi člověk stejně moc daleko neuteče, když po něm vystartuje medvěd/medvědice. Tomuhle se to teda povedlo. Já si dovedu představit, že bych ztuhnul šokem a hrůzou, kdybych uviděl, jak se na mě řítí medvědice, že bych nestihl udělat ani krok.
Ale teda toho turisty je mi líto... Ten bude mít drsné trvalé následky, jestli přišel o tvář. Nemluvě o tom šoku a traumatu... to bych zažít nechtěl.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » čtv kvě 12, 2022 19:29

@Dromedaro: Tady ale nikdo nepsal ani slovo o tom, ze by medvedice a/nebo mladata chodili ke kontejnerum hotela. Koukni na to, kde ten hotel je (a precti si strucny popis vyse):
2022-05-12 20_04_46-Clipboard.jpg

Nechal jsem tam mirku 2400 m na celou tu skalu - podle toho si muzes predstavit, ze kolem dokola hotela jsou lesy, vesnice je kilometry daleko. Takze je to naprosto prirozene prostredi a pokud tam opravdu nechodil na odpadky (a to jsem si jisty, ze pokud jo, tak to kazdy bulvar napise velkym pismem), tak ty lidi narusili jeji prostor, ne naopak - a v tom pripade neni sebemensi duvod proti ni neco delat. Max proskolit zamestnance hotelu, ze musi oni mnohem vyrazneji upozornovat hosty, co neni dobre delat.
Dromedaro píše:nejsem znalec, ale on se možná zachoval nejlépe jak mohl. Na kanále Marka Chlibka na YouTube, který tomuto tématu věnoval několik videí a vypadá, že o tom něco ví, tak tam zmiňoval, že pokud vás napadne medvědice, která má medvíďata, tak je to většinou konečná, protože v tomhle případě většinou útočí zuřivě, dokud potencionální hrozbu pro medvíďata nezabije. V tomhle případě prý neplatí, že by člověk neměl utíkat, ale právě by se měl pokud možno co nejrychleji dostat co nejdále od medvíďat
Ja taky zadny velky znalec nejsem, ale vice verim lidem, kteri se mnohokrat dostali a dostanou do styku s medvedem, vcetne medvedice s mladaty a sami na sobe maji ty veci vyzkousene, nez nejakemu Chlibkovi, ktery mi vubec neprijde, ze by tech setkanich mel za sebou mnoho, hlavne ne na Slovensku se slovenskymi medvedy. Ty se chovaji casto jinak, nez grizzly nebo baribal v Americe, resp. v Kanade. Navic i tam je rozdil mezi chovanim grizzlyho a baribala...

No a ti (ze Slovenska) znali lidi vesmes maji uvedenou vzdy jako nejhlavnejsi zasadu - pred medvedem nikdy neutikat, drazdi ho to k zautoceni i kdyby jinak to neudelal.

Podle toho popisu hajneho nejspise utikal pred medvedem smerem od medvidat, tj. nebyl celou dobu mezi medvedici a nima - to je totiz jediny pripad, kdyz se medvedice bude snazit Te "uklidit" z cesty, aby mohla byt mezi Tebou a mladaty. Jinak ani v takovem pripade nema proc Te zurive zabijet, one Te chce dostat medvidata do bezpecne vzdalenosti od Tebe - a to bude delat tim, ze Te bude odstrasovat, abys Ty ustoupil. Zacnes bezet, to je pro ni taky znak mozneho ohrozeni, nevi, kam nakonec pobezis. Stejne pred ni neuteces, jen prvnimi kroky ji "prinutis" se k Tobe priblizit rychleji a hlavne nezastavovat pred Tebou, co casto taky dela, proste jen vystrasit.

Ja vim, lehce se to popisuje, ale hur se to dela s plnymi kalhotami... Opakuji, ja jsem se divil nad tim, ze hajny z reviru, kde bezne ziji medvedy toto nevi. Resp. kdyz uz se do situace dostal, chapu, ze instinktivne takto zareagoval - tam byl prvotni problem, ze nedava pozor, kdyz sel do te omladiny, to by prave on mel dobre znat teritoria, kde na medveda, hlavne medvedici s medvidaty nejspise muze narazit. Takze by mel dbat na to, aby na sebe preventivne upozornil. No a pokud nevedel, ze ma v reviru medvedici s mladaty, tak at se na mne nezlobi, ale co to je za hajneho???
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 12, 2022 20:01

apuka píše:@Dromedaro: Tady ale nikdo nepsal ani slovo o tom, ze by medvedice a/nebo mladata chodili ke kontejnerum hotela. Koukni na to, kde ten hotel je (a precti si strucny popis vyse):

Já ten tvůj příspěvek četl... a pochopil jsem z něj, že se jedná odlehlou oblast a taky jsem ve svém příspěvku nepsal, že by tam chodila na odpadky. Myslel jsem to tak, že když byli schopni odstřelit medvědici a utratit její medvíďata kvůli tomu, že jen chodila na odpadky, tak s tím asi nebudou moc váhat, když napadla dva turisty, přestože se jedná o odlehlou oblast. To je jediné, co jsem na tom srovnával. Myslím, že když se jedná o napadení člověka medvědem, tak vždy dochází k jeho odstřelu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pát kvě 13, 2022 7:42

Dromedaro píše:Myslím, že když se jedná o napadení člověka medvědem, tak vždy dochází k jeho odstřelu.
Na Slovensku ani nahodou. Ani to nedava smysl, protoze by potom strileli napr. i medvedy, ktere nekdo vyslovene provokoval.

Ostrel se dela pouze v pripade, ze ten medved chodi do intravilanu, ztrati plachost pred clovekem a nepomuze jej ani odvest nekam daleko od civilizace - napr. ten u Stefanikove chaty, ten byl odmala navykly na odpadky z chaty, kterymi jej (tezko rict, jestli nevedomky) vyslovene krmili a zacal se toho jidla doslova dozadovat. Bez umyslu nekomu skodit, ale pri jeho sile a zpusobech spolu s reakci lidi se dalo logicky ocekavat, ze dojde ke zranenim. Ale ten medved jiny zpusob obzivy (snad krome lesnich plodu) ani neznal, toto ho naucila mama, tudiz nemel sanci se uzivit sam nekde jinde, stejne by se nakonec dostal k lidem.

Ale ze nejaka medvedice chrani sve mladata na odlehlem miste v lese, to neni duvod k odstrelu.

Jinak to resi na nekterych mistech v americke divocine (pocitam do toho i Kanadu) - ale tam se to bere, ze kdyz medved cloveka zabije a cast nej sni, tak prijde na to, ze i clovek muze byt jidlo. Ale na Slovensku k tomu nedochazi - za cele sledovane obdobi (tj. vice nez sto let) prvni (a zatim jedine) usmrceni medvedem bylo vloni. Tam maji medvedi z clovek respekt a i strach - v te americke divocine ne, bo tam maji historicky vyrazne vetsi klid, nemuseli se taky prezit ve spoluziti s lidma.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 13, 2022 11:10

Díky za vysvětlení, jak to je. Nebyl jsem si jistý, jestli je střílí jen při napadení, kdy člověka i pozře nebo se střílí po každém napadení.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pát kvě 13, 2022 12:25

Kdyby Te zajimalo... Zachranny tym pro medveda hnedeho.

Mimochodem, kk tejto udalosti je zase nepovolali, pricemz prave oni by meli zjistovat okolnosti a duvody napadeni, chovani medveda a pripadne doporucit, co a jak, jestli je potreba neco delat nebo to byla prirozena a ocekavatelna reakce.
V te sprave je napriklad ta dulezita (potvrzujici me predpoklady) informace, kterou jsem nevidel v zadne medialni sprave - "Odborníci tímu preto kontaktovali poškodeného lesníka, ktorý potvrdil, že k útoku došlo v prirodzenom biotope medveďa hnedého."
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 13, 2022 17:33

Díky, zajímavé stránky. Nevěděl jsem, že tam mají speciální zásahový tým pro medvědy.
Tady je ten případ, který jsem zmiňoval:
V Tatrách utratili medvědici s mládětem
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod lojzmen » pon kvě 16, 2022 0:03

Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pon kvě 16, 2022 10:25

Dromedaro píše:Tady je ten případ, který jsem zmiňoval
To ale byl klasicky pripad medveda silne zvykleho na lidske odpadky, ted jeste s mladaty - to uz zrovna tam urcite silne hrozilo moznou tragedii pri stretu s turistami.

Ten aktualni pripad z Polany je diametralne odlisny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 14, 2022 20:19

Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » stř čer 15, 2022 9:46

Typicky bulvarni clanek. Tady je info Zasahove tymu SOPR. Stalo se to na kraji husteho souvisleho lesa mimo intravilan obce. Mistni obyvatel, tj. musel vedet, ze v oblasti ziji medvedi (v celem dalekem okoli Kremnice jich vzdy bylo docela dost). Nejspise si moc nedaval pozor a asi o sebe nedaval vedet. Fakt nevim, co si mam o nem myslet, kdyz rekne toto:
Napadnutý muž nepočul žiaden šuchot, iba odrazu rev šelmy a videl aj mláďa. Stalo sa to podvečer, vonku bolo šero. „Skočila mi na hlavu. Chyba bola tá, že som nemal čelovku...“ povedal.
Zdroj: https://tvnoviny.sk/domace/clanok/18591 ... _clipboard
Tj. on pravdepodobne ani nemohl nic moc videt. A zeby si myslel, ze celovka odezene medvedici, kdyz se dostane mezi ni a mlade?

Nevim, co by starostove chteli - vzdelavaci plan pro medvedy, ze se maji vyhybat turistickym znackam?
Zajimave je, ze v podobnych (i stejnych) oblastech bylo medvedu dost vzdy, pri riji medvedice s mladaty taky chodili co nejtesneji k obydlenym mistem, aby za nimi samec nesel i predtim, lidi chodili do lesa a pres les i predtim, setkavali se s medvedy i predtim - jen vedeli, ze si musi davat bacha a to i delali, vedeli, ze by se v pripade napadeni o sebe museli postarat sami, ze si odtud pomoc neprivolaji.
Ze turisti netusi, co a jak se da jeste pochopit. Ted mi ale prijde, ze i mistni lidi si mysli, ze cely les je jenom jejich a zvirata se maji prizpusobit jim :twisted: - a hlavne vubec netusi, jak se v tom lese chovat, aby minimalizovali moznost stretu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 15, 2022 19:00

Možná myslel,že kdyby měl tu čelovku, tak ho ta medvědice zaregistruje z dálky a odejde i s medvíďaty bokem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » stř čer 15, 2022 20:22

Co si myslel nevim, ale zvirata na svetlo nereaguji. Spis naopak, zastavi se a koukaji. Mam takovych setkani spoustu, srny, jeleni, divocaci, zajici. Medved nastesti zadny. Celovka by mozna pomohla jemu, ze by medvide nebo medvedici zavcas videl. Je to fakt rozdil, minuly tyden mi ve svitilne dosla baterka a nahradni jsem asi nekde potratil, a tak jsem musel lesem za tmy. Sice tam znam kazdy kamen, takze to problem nebyl, ale prave ta zver mne trochu znervoznovala. Divocaka startujiciho par metru od cesty bych radej videl. Taky se mi jednou za cas stane, ze narazim na stado prechazejici mou cestu. Stari hlidaji a mladata prebihaji. Se svetlem proste zastavim a pockam, bez nej bych o nich nevedel, sel dal a to nevim, jak by dopadlo. Obcas si jeden stoupne na cestu primo proti mne a to bych do nej asi narazil 8-[

apuka píše:Typicky bulvarni clanek.

Co konkretne je na nem bulvarniho? Mne pripada uplne v pohode a neni nijak v rozporu s tim, co pise SOPR. Bulvarni clanek vypada jinak.

apuka píše:Nevim, co by starostove chteli

Zase problemy se ctenim? Vzdyt je to tam primo napsane: Starostové z oblastí, kde se medvědi vyskytují, chystají protest. Ten by se měl konat v Banské Bystrici před budovou Státní ochrany přírody. Cílem je povolení k regulaci počtu medvědů.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 15, 2022 20:45

mike píše:Co si myslel nevim, ale zvirata na svetlo nereaguji. Spis naopak, zastavi se a koukaji.

To si trochu odporuje.
Oni na to světlo reagují, ale zvláštně. Jak píšeš, zastaví se a koukají se bez hnutí do toho světla. Nevím, jak medvědi ale konkrétně srny ano. Už jsem takto málem několikrát srazil srnu autem. Vyběhla náhle z noci a skočila do silnice a když ji osvítily reflektory auta, tak se zastavila a koukala přímo do nich. Kdyby běžela dál, tak nemusím ani brzdit. Takto jsem už párkrát dobrzdil těsně před ní. Pak stále jen stála a koukala do světel a až po chvíli klidně odešla.
Když jdu v noci přírodou a svítím čelovkou, tak na loukách okolo také vidím plno svítících očí, jak to světlo pozorují. Za normálních okolností během dne, kdybych tam šel bez světla, tak zdrhnou.

Myslel jsem to tak, že ta medvědice by už z dálky mohla vidět, že se blíží nějaké pohybující světlo směrem k nim.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » stř čer 15, 2022 20:51

Pardon, myslel jsem tim, ze nereaguji standardne. Kdyz vidi cloveka za svetla, tak utecou, ale se svetlem si ho nespoji, a tak stoji a cuci, dokud te neciti nebo mozna neslysi. Spis to prvni, protoze kdyz jdu proti vetru, tak k nim takhle muzu dojit az na par metru. Zazil jsem mala prasatka, ktera bezela ke mne a dobehla az na dosah ruky, teprve pak zatocila mimo cestu. Podobne jak pises s tim autem, klidne se nechaji prejet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 15, 2022 21:03

mike píše: Kdyz vidi cloveka za svetla, tak utecou, ale se svetlem si ho nespoji, a tak stoji a cuci, dokud te neciti nebo mozna neslysi.

To slyšení, na ně asi taky neplatí. Jsem to zkoušel, že na mě čučeli z té louky nebo pole nedaleko ode mě, že jsem dělal hluk kopáním do kamenů, zadupání a nic. Jen koukaly na to světlo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » stř čer 15, 2022 21:06

Prave, proto si myslim, ze reaguji, az kdyz te citi. Ovsem divocaky citim driv ja, hrozni smradosi :)

Na druhou stranu, kvuli medvedum se doporucuje hluk delat...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » čtv čer 16, 2022 9:35

mike píše:Co konkretne je na nem bulvarniho?
To, ze je napsany tak, aby vzbuzoval co nejvetsi "soucit" k napadnutemu a naopak zduraznil nevhodnost chovani medvedu. Co se hodi, to napiseme tak, ze vyzni proti medvedum, co se nehodi o tom bud nenapiseme nebo zrelativizujeme, prebijeme necim "dulezitejsim"...
M. D. musí šetřit, proto chodí pěšky. Trasa sice vede lesem, jde ale o značenou turistickou stezku nedaleko zástavby a hlavní silnice.
...
„Medvědi se nebojí. Procházejí se dokonce i po asfaltu,“ konstatovala tamní starostka.
...
(popis jineho napadeni) „Je to nejvyhledávanější místo v obci, protože se tam nachází kaple a léčivý pramen. O víkendu tam chodí stovky lidí,“ zdůraznil starosta. „Ještě se nestalo, aby byl medvěd tak blízko k vesnici,“ dodal znepokojeně.
- Duraz na to, ze napadeny je chudobny - coz nema vubec nic spolecneho s napadenym
- Zrelativizovani skutecnosti, ze se to stalo v lese zduraznenim, ze je to znacena stezka a "nedaleko zastavby a silnice". Ono je pritom dostatecne daleko, rozhodne se pripad nestal v obydlene oblasti.
- Medvedi vzdy radi vyuzivaji stezky, cesty i asfaltky pro pohyb, kdyz je tam klid. Bylo a bude to tak vzdy. Setri energii - a chuze po upravene ceste je stoji vyrazne min energie nez se prodirat tezkym terenem. Tady je to jako "dukaz" toho, ze medvedi straceji plachost - ale to s tim nema sebemensi spojeni.
- O tom druhem napadeni se zase zduraznuje, ze je to "nejvyhledavanejsi misto "v obci" a ze tam chodi lidi, dokonce "je tam kaple a lecivy pramen" (to je zase bod proti medvedovi). Ze je to uprostred lesa, 200m (a 50+ vyskovych metru) od kraje lesa a asi 250m (vsechno vzdusnou carou, chodi se tam oklikou pres les) od nejblizsiho staveni hned pod lesem tam neni ani misto. Pricemz co je dulezite je, ze je to prirozene prostredi pro medveda - a znovu zopakuji, v mistech kde medvedi odjakziva ziji ve velkem poctu.

To uz nepisu o zpusobu, jak o utoku mluvi ten napadeni - ze "neslysel zadne zvuky", "rozzurena medvedice na nej rovnou zautocila", "skocila mi primo na hlavu". Jo, ale jak muze vedet, ze medvedice rovnou utocila, kdyz bylo sero a nic nevidel? Ze neslysel zadne zvuky je normalni, medved se dokaze pohybovat ticho, nelame pod sebou vetvicky.

O tom, ze je uplna pitomost chodit po setmeni do lesa v uzemi vyskytu medvedu, v obdobi medvedi rije a to tak, ze clovek o sebe nedava vedet a navic bez svetla, ze skoro nic nevidi neni ani slovo. Pricemz toto je asi nejzakladnejsi vec a obrovska chyba, ktera nejspis k utoku vedla.

Staci Ti to tak?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » čtv čer 16, 2022 9:46

Dromedaro píše:Oni na to světlo reagují, ale zvláštně. Jak píšeš, zastaví se a koukají se bez hnutí do toho světla.
Jo, oni zamrznou a nemohou se pohnout.

Je to logicke. Vem, ze maji vyrazne citlivejsi oci a v te tme vidi. Ty je najednou osvetlis, ony se kouknou do svetla - a prestavaji videt, proste jsou totalne oslepeni. Na ne to ucinkuje o rad vic nez na cloveka a staci k tomu i celovka nebo baterka.

Zrovna zajice, srnky a pod. zver se ridi hlavne podle oci, podle toho, co vidi a nedokazou se pohybovat na zaklade cichu a sluchu. Proto jso zmrazeni az do casu, kym nezacnou znovu alespon trochu videt.

U medveda si nemyslim, ze je to takovy problem, protoze ten vidi hodne slabe a je zvykly chodit i jako tank a reagovat na okamzite vjemy.
Dromedaro píše: ta medvědice by už z dálky mohla vidět, že se blíží nějaké pohybující světlo směrem k nim
To asi tezko, je kratkozraky... Sice dokaze pry rozeznat cloveka na 20-30m a pohybujiciho se zachyti i na 100m, ale v noci to svetlo celovky pro nej nejspise bude jen nejake "divne svetlo". (Aby se uvedlo vsechno, medved sice moc nevidi veci, zato skvele dokaze zachytit jakykoliv pohyb kolem sebe - jen pouze podle oci netusi, co to je.)

Popravde receno si myslim, ze zachyti cloveka vyrazne drive cichem nebo sluchem nez ho "uvidi", i s celovkou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » čtv čer 16, 2022 10:25

mike píše:
apuka píše:Nevim, co by starostove chteli
Vzdyt je to tam primo napsane: Starostové z oblastí, kde se medvědi vyskytují, chystají protest. Ten by se měl konat v Banské Bystrici před budovou Státní ochrany přírody. Cílem je povolení k regulaci počtu medvědů.
Hm, ze by zase problem s chapanim vyznamu slov?

Neco jineho je "co chteji" a "co by chteli" :wink:.

Jasne ze chteji aby se co nejvice medvedu, nejlepe vsechny vystrileli, meli by po jednom problemu. Ale mne neni jasne, co by tim odstrelem "nekterych medvedu" chteli dosahnout.

V uvedenych pripadech nikdy neslo o problem s "kontajnerovym" medvedem nebo ktery by ztratil plachost. Ve vsech trech pripadech spomenutych v clanku se to stalo "v prirozenem biotopu vyskytu medveda hnedeho", v oblastech s hodne dlouhodobym vyskytem medvedu, nebylo to nekde v obci v zastavene casti, ale v lese nebo mimo obec hned pri lese a to v dennim case nejvetsi aktivity medvedu. Ve dvou pripadech to byla medvedice s mladat, coz je naprosto jasne, ze je bude chranit. Pripad v Porube nevim, to asi nemaji vysetrene nebo nezjistili podrobnosti. Je obdobi rije, to se medvedice s mladaty vzdy stehuji na uplny kraj medvediho teritoria nebo az za nej - klidne i do blizkosti lidi. V tomto pripade u medvedice prevladne pud ochrany mladat pred plachosti. Coz taky platilo vzdy.

Pokud se odstreli x (xx, xxx) medvedu, co se na tom zmeni? To si starostove mysli, ze potom se budou vyhybat medvedi turistickym stezkam? Nebo casto navstevovanym mistem v lese? To si teda ja nemyslim. Proto jsem se ptal jestli chteji delat instruktaz medvedum, ze se maji vyhybat stezkam.

Mne na techto "vykricich" vadi, ze na jedne strane lidi rikaji, ze chodi do prirody "kvuli prirode", ale na druhe strane by chteli, aby ta priroda byla jen takova, jakou sami chteji. Aby tam nebylo nic, co by je ohrozovalo, aby tam mohli nerusene delat, co chteji, atd.
Ja nevim, opravdovych utoku (ne setkani, ale utoku) medvedu na lidi neni vice nez ustknuti zmiji (alespon na Slovensku), abych o utocich divocaku ani nezminoval. Tady je citat z rozhovoru s clovekem ze Zachranneho tymu (bohuzel clanek je za branou)
Koľko útokov medveďa na človeka ročne zaznamenávate?

Priemerne sú to tri útoky ročne. Niekomu sa toto číslo môže zdať veľmi vysoké, ale vytiahli sme si štatistiku úmrtí v Slovenskej republike za roky 2000 až 2020 a zaujímavé je, že za týchto dvadsať rokov psy zabili osemnásť ľudí. Dvaja ľudia zomreli na uhryznutie krokodílom alebo aligátorom.
Medved zabil jedineho cloveka za cele nejak sledovane obdobi, tj. nekdy od konce 19. stoleti - a to se jeste predpoklada, ze nejspise byl postreleny nebo raneny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 16, 2022 11:38

apuka píše:Zrovna zajice, srnky a pod. zver se ridi hlavne podle oci, podle toho, co vidi a nedokazou se pohybovat na zaklade cichu a sluchu.

Tak zrovna srnky mají ten zrak dost špatný a moc dobře nevidí.
Když vítr fouká od nich k tobě, tak jsou schopné přijít až úplně k tobě než tě zaregistrují. A to i když člověk nestojí bez hnutí. Kolikrát si říkám, že musí být úplně slepé. Zrovna teď o víkendu jsem šel po okraji pole a naproti mně šla srnka. Až pár metrů přede mnou mě zaregistrovala, doslova jsem ji viděl tu hrůzu v očích a až pak odsprintovala do lesa.

Jak jsou na tom medvědi se zrakem, to nevím, dohledám si. Ale potravu jsou prý schopni ucítit desítky km, obzvláště pokud si člověk vaří na nezakrytém hrnci, tak tu stoupající páru a vůní jsou schopni ucítít opravdu hodně daleko.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 16, 2022 20:34

Tak na selmy.cz jsem se dočetl, že medvědi mají slabý zrak. Proto se prý při setkání s člověkem často staví na zadní, aby mohl lépe identifikovat, s kým se setkal.

mike píše: Ovsem divocaky citim driv ja, hrozni smradosi :)

Ty tu divočáky dost zmiňuješ a setkání s nimi. To je jich v okolí Prahy tolik?
Pamatuji tak dvacet let zpátky, že pro mě tu u Brna nebyl problém potkat divočáka. Taky jako "děcko" pamatuji, že jsem je potkával celkem běžně. Ale teď už skoro nevím, jaké to je, potkat divočáka na živo. Mi připadá, že nějak vymizeli nebo jich výrazně ubylo. Dříve jsem to tak měl se zajíci. Tak dvacet let zpátky jsem je vídával běžně, ale pak jako by vymizeli, ale poslední dobou mám pocit, že už je opět začínám vídávat častěji a jakoby se navraceli. Alespoň zde u Brna a v místech kudy zde chodím.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko