medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pon bře 20, 2023 16:15

milarepa píše:při jeho aplikaci mezi tebou a medvědem vytvoří mlhovou plynovou clonu, prý to je dost účinné
Hm... Takovy blby dotaz - uz jsi zazil "na vlastni oci se setkat" s tou "mlhovou plynovou clonou"??? Jen jestli vis, co zpusobi ve Tvych ocich.

Proto pisu, ze s pouzivanim protimedvedich spreju opravdu opatrne...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon bře 20, 2023 17:17

2 Mila Repa

To je ode zdi ke zdi :) ověšený jak Rambo. Já psal o VÝBUŠCE, ne o Panzerfaustu. To se ti vejde do kapsy a váží to jako krabička cigaret.

Mimochodem, jsem si vědom, že moje rady zní neuvěřitelně/neproveditelně. Však jsem také napsal, že jsou to spíše poznámky pod čarou použitelné leda v nouzi nejvyšší. Nicméně, budou-li správně provedeny, tak efektní.

My spoléháme na skupinu. Doufáme, "že když tři zkoprní, čtvrtý nezazmatkuje a pátý ho podrží".
Asi tak. Rovnat se medvedovi není v našem zájmu. V našem zájmu ani není vědomě vstoupit do jejich rajonu. Přesto věříme, že naše taktika má větší naději na úspěch, než chování běžné české rodinky (všichni vřeští jak raněná podsvinčata a rozutíkají se do všech směrů)

Mimochodem, pepřák "na medvědy" je poděl na nevědomého spotřebitele.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod ntz » pon bře 20, 2023 20:31

vetsina tech petard predpoklada, ze medveda uvidite a budete mit 10 sekund na pouziti .. pokud na vas medved vyskoci z housti, tak nepomuze ani flinta pres rameno .. jinak skoro ultimatne plati , ze s poctem osob ve skupine klesa linearne chut medveda utocit .. ja medveda ve volne priprode videl jen jednou (a shodou okolnosti cca na vzdalenost 20-30m, malem se ze me stal hrabe Kakula), byl jsem ale nekolikrat na treku v zemich jako ukrajina a nebo rumunsko a normalni clovek, kdyz jede do takovyhle destinace a medveda se boji, tak ma za a) tu iniciaci peterdy pripravenou a natrenovanou, ze mu to proste netrva dyl jak 10s (leda, ze by zmrznul strachy) a za b) pohybuje se a cini s rozmyslem (napriklad kazdych par minut z plnych plic zavola (tak to delam ja): medvede, jsi tady ??)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2018
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon bře 20, 2023 20:35

Existují výbušky s iniciací trhem = okamžitá reakce, nebo stiskem (pravda, ty mohou mít v závislosti na typu i mírné zpoždění). Nenapadlo mě, že někoho napadne škrtat před medvědem petardou o škrtátko nebo zapalovat knot.

Jinak souhlasím se všemi ostatními - pokud to přijde, tak to může být tak rychle, že se nestihneš ani pos*at, natož vyndat zbraň, zamířit a vystřelit. Skupina (je-li vybavena, tím lépe) většinou postačí k tomu, aby ke kontaktu nedošlo.
Nezbývá než popřát, abychom zůstali u teoretizování. My od něj zatím byl nejblíže tak 200 metrů proti větru, čučel na nás a vyhříval se na louce, mazák. Opatrně jsme hodili zpátečku a z družné debaty byly rázem úsečné věty holé :D
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » pon bře 20, 2023 21:24

ntz píše:napriklad kazdych par minut z plnych plic zavola (tak to delam ja): medvede, jsi tady ??

Byt medvedem, tak ti pujdu utrhnout hlavu, jen abych uz to nemusel poslouchat :twisted:

EjdouuRotacak píše:My spoléháme na skupinu.

Takhle nejak? https://www.youtube.com/watch?v=wgzxSr6l9Y4 :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 20, 2023 21:35

mike píše:Teda, muj indikator spamu byl na 98 % uz po letmem precteni prispevku, vas to netrklo?

Ne, mě to netrklo. Až teď zpětně - první příspěvek a odkaz na eshop. Ale psané to bylo tak nějak normálně a prvních příspěvků s dotazy se tu objevuje... IP adresu nevidím.

Když je více lidí, tak mi právě přijdou dobré ty pepřáky, když nechce člověk kupovat za litr medvědí sprej pro každého. Protože ten medvědí sprej má většinou jen jeden a když zrovna po něm vyběhne medvěd, tak je to blbý... jak už tu psal ER, když napadne medvěd jednoho, ostatní můžou použít ty své pepřáky na odehnání.

Ale jak psal Apuka. Pro mě je to hlavně i psychická opora, že něco mám a jeho námitky k použitelnosti těch sprejů beru. Co jsem četl tak ty medvědí spreje by měly mít tu odolnost proti větru větší, než obyčejné pepřové spreje.

Ty petardy jsem neměl abych s nimi škrtal, když na mě poběží medvěd, ale pro hypotetické situace, kdy třeba budu spát na posedu a dole bude šmejdit medvěd atd. Nebo když na louce bude medvěd a půjde pomalým krokem ke mně ze zvědavosti. Prostě, mohly by se hodit.

Především, ale já nějak nemám obavy ze setkání s medvědem ve dne, ale mám hrůzu z toho, že ke mně přijde v noci, když budu spát. A to žádný z těch způsobů neřeší. Nedávno jsem četl diskuzi pod článkem o medvědech a někdo tam psal, že začal používat elektrický ohradník a od té doby spí v lese v klidu. Nedovedu si představit, že někdo s sebou tahá el. ohradník v batohu a zase jestli to bylo myšleno, že někam dojede autem, ve kterém si veze el.ohradník, tak to už bych stejně raději spal v tom autě. Ale kdoví, co to bylo za plácnutí, bylo to na novinkách.cz
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Etheric » úte bře 21, 2023 5:23

Nejsou ty akustický granáty náhodou jen pro lidi s licencí pyrotechnika?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » úte bře 21, 2023 7:38

To nevím, ale jestli ano, tak by ti to bez licence neměli ani prodat. Já si pár let zpět koupil přes eshop ty zábleskové a ohlušující granáty v jednom a nikdo po mně nic nechtěl. Navíc mi to přišlo normálně kurýrní službou v balíku a věk taky nikdo neověřoval. To bylo myslím jediné omezení. Od 18 let.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » úte bře 21, 2023 9:35

Dromedaro píše:ty medvědí spreje by měly mít tu odolnost proti větru větší, než obyčejné pepřové spreje
:(( :(( :(( Verim tomu, ze to bude "strikat" na vetsi vzdalenost a "prestrikne" i lehci vanek, ale kdyz to vystriknes na 10 metru od sebe, co si myslis, ze se v protivetru stane? Vznikne - jak to milarepa pojmenoval - "mlhova plynova clona", jinymi slovy aerosol ve vzduchu. No a kdyz fouka i jen lehky vitr smerem k Tobe, co se asi s tou mlhou stane? Pujde, kam ji vitr kaze - tj. k Tobe. Pri tech 10-ti metrech a opravdu lehkem vanku, rekneme nejake 5m/s to tam mas za max. 2 vteriny, tj. jeste kym odlozis/odhodis sprej. Nebo pokud chces vystriknout cely obsah, tak jeste ani nedostriknes.

BTW, vystrikat cely ten sprej... :(( Ja jsem v ranem mladi, kolem 10-11 let veku mel to "stesti", ze mi spoluzak strikl (jen kratke striknuti) slzni plyn do oci docela z blizka, pamatuji si velice dobre, co to se mnou (nejenom s ocima) udelalo. Nejakou pul hodinu jsem nic nevidel, skoro nemohl sam hybat (bo jsem nevidel kolem sebe), docela problemy s dychanim (ani dychacim cestam capsaicin nedela dobre). A to bylo, opakuji, jedno jedine kratke striknuti, i kdyz z blizka.
Kdyz vystrikas cely sprej, hlavne ten velky proti medvedum, tak toho dostanes do sve blizkosti hodne, tj. bude tim vzduch hodne nasyceny a jakmile jen trochu to pujde k Tobe, tak mas smulu - po zasazeny budes docela ohromeny, hlavne na nejake slozitejsi stezce nebudes mit jak ustoupit, bo neuvidis vubec nic, za pul vteriny ani nebudes vedet, jestli jdes od medveda pryc nebo smerem k nemu. Proste si muzes docela ublizit sam sobe. Nevim, jestli je "lepsi" primy zasah malym mnozstvim nebo vyrazne delsi pusobeni mirnejsi koncentrace. Kazdopadne i u toho druheho budes ohromeny, toho plynu staci docela malo.
Proto upozornuji, ze pouziti spreje zdaleka neni bez rizika pro toho, kdo to pouzije. Je to spise pouzitelne pro "boj z blizka" - kdy to ale s medou bude ponekud slozitejsi.

S tema "rachejtlama" to taky neni uplne fajn. Kdyz to chces pouzit az kdyz medved opravdu zautoci - a to bude utocit az z blizka, z nizkych jednotek metru -, tak nebudes mit zadny cas to "odpalit", at se to deje jakkoliv. Plus mikem spominane mozne silne poskozeni sluchu - Tveho, resp. pokud jste ve skupine tak vsech a nesjpise i medveda.
Pokud medved stoji od Tebe nejakych 10 m, tak to jeste neznamena, ze na Tebe opravdu chce zautocit, Te (jeste) chce spise odradit nebo zahnat.
No a v neposledni rade ani s tema "rachejtlama" nemuzes vedet, co to zpusobi. Nejspise ve vetsine pripadu, mozna i drtive vetsine to medveda odezene, ale nekdy taky nemusi a dokonce jej muze jeste nastvat, co asi vyhra nebude.

Takze stale plati - a to opakuji do kola, ale vim, proc to delam -, ze stale je nejlepsi zpusob prevence, dat o sebe vedet. Ale toto
ntz píše:kazdych par minut z plnych plic zavola medvede, jsi tady ??)
neni to nejlepsi. Co kdyz medved vedle Tebe najednou zabruci "Ano jsem"? :wink: Hlavne takto nejspise jednak naseres skoro kazdeho, kdo je v sirsim okoli a jednak odezenes z okoli sebve vsechno zive.
Plne staci dat o sebe vedet vyrazne slabeji. Napriklad jen obcasnym tukanim holi o sobe (pokud je nosis), sem-tam si neco zamrmlat nahlas, ale uplne normalnym hlasem, popiskat si nebo si neco zazpivat, ale "sobe", ne celemu lesu :-). Nebo i ten maly zvonecek nekde na batuzku - ja jsem jednu dovolenou mel na batohu asi 15 cm kravsky zvonec, bo jsem to dostal hned na zacatku dovolene :-), to ale sralo uz i mne. Plne postaci jakakoliv mensi rolnicka nebo zvonecek. Medved slysi vyrazne lip nez my. Problemem muze byt, kdyz nekde v housti spi hned vedle stezky, tehdy jej ty slabsi zvuky nemusi probudit, takze se vzbudi az kdyz jsi u nej. Proto v podobnych mistech, kdyz vidis, ze stezka jde k housti nebo kolem vysokeho malinci/ostruzini, tehdy je lepsi delat trochu silnejsi zvuk, zakaslat, mluvit nahlas, atd. Ne az bezprostredne u toho mista ale uz min. 10-20 m predem. To spise medveda probudi - sice mozna zustane na miste a Ty prejdes 3 m od nej, ale pokud bude foukat vitr od nej, nema proc utect ani na Tebe utocit. Jen klidne a tise sleduje, kdy se uz vzdalis. Jedine, co mozna zjistis muze byt, ze to malinci/ostruzini nejak smrdi :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte bře 21, 2023 10:11

2 apuka

souhlasím s tím, co píšete pánové. Medvědí pepřák sice dostříkne dál, za to má mnohonásobně slabší koncentraci než běžné typy pro použití člověk vs člověk.
Efekt je zaručen jen při kontaktním použití a to už se bez šrámu a kousnutí stejně neobejde.

Co se průkazu na výbušky týče - ano na některé typy je potřeba průkaz (kamarád je střelmistr, tak nám to občas objedná) Ale podobně poslouží i ty vrhače, které spomínal Dromedaro. To je taky ohlušující rána. Když jsem to zkoušel před lety poprve, tak jsem to blbec otočil obráceně, takže se vrhač inicioval o stěnu, od které jsem stál asi 30 cm...

Pár vteřin jsem si připadal jako ten hluchej kulometčík z Black Hawk Down, úplně ochromenej.
Nevýhoda těhle civilních verzí je, že nejsou tak kompaktní (je to válec cca 30cm x 5cm) takže spíše zvenku na krosnu. Někam nahoru, že jen sáhneš za krk.

Doufám ,že to nebudeme muset nikdy odpálit. Za prve to do přírody rozhodně nepatří, za druhé stejně nemáš jistotu, že to medvěda odežene (asi ano, ale jistotu nemáš)

Co se rolniček a zvonečků týče, pozornost to určitě upoutá. Medvědi jsou na ten zvuk přivyklí - ovce se zvoncema na krku trhají běžně. Je to jejich přirozená potrava. Stejně, spíše lépe poslouží plechovka od piva s pár kamínkama.

2 Mike

good :D možná by to tak dopadlo, ale nemáme bezbolestnou ani po ní nikdo netouží, tak nezbejvá než doufat, že medvědům zbytečně nezkřížíme cestu.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » úte bře 21, 2023 11:24

EjdouuRotacak píše:Co se rolniček a zvonečků týče, pozornost to určitě upoutá. Medvědi jsou na ten zvuk přivyklí - ovce se zvoncema na krku trhají běžně. Je to jejich přirozená potrava. Stejně, spíše lépe poslouží plechovka od piva s pár kamínkama.
Ano, urcite poslouzi, mozna i lepe ta plechovka s kaminkama - jen je ponekud objemnejsi a dela vetsi randal.

Jinak rozhodne medvedi na zvuk zvonecku na ovcich nejsou "privykli" a ani ty ovecky nejsou jejich "prirozena potrava" :). Pro ne ten zvuk spise znamena pozor na pritomnost lidi i psu. Samozrejme, jejich zaludek ale ukazuje i moznou potravu - ale vzdy je to u nich spojene s nebezpecim (baca+psy) a jejich orientace na ne neni na zaklade zvonecku ale pachu a jinych zvuku (podle oci urcite ne, ty maji hodne slabe). Takze rozhodne pro ne zvonecek nefunguje jak privolani na hostinu :-D.

Abych celou tuto debatu uzavrel... Mejte v oblastech vyskytu pred medvedem respekt - ale ne strach predem. Mejte sebou cokoliv, co Vam dava alespon dobry psychicky pocit, ze se nemusite (tak) bat.
Vnimejte okoli, davejte o sobe zvukove vedet, koukejte se kolem sebe (obcas i za sebe, medved je nekdy docela zvedavy a se stava, ze kdyz prejdes kolem a nevsimnes si jej, tak potom chvili potichu jde za Tebou na stezce; bez sebemensi snahy utocit nebo neco delat, jen ze zvedavosti), jakmile se blizite k houstine, neprehlednym mistum nebo se jenom neco nezda, zesilnete zvuky, kterym o sobe davate vedet, mluvte hlasite, zpivejte, ale klidnym hlasem. Jakmile byste zahledli nekde neco, co Vam pripomina medveda, radeji se vratte na prehlednejsi misto nebo kdyz je to v e vetsi dalce, tak pockejte. Kdyz uz se medved objevi ve Vasi blizkosti, tak okamzite zastavte, zkuste mluvit klidne a co nejhlubsim hlasem, hlavne nejecet! (ja vim, dobre se to radi, ale hur v okamzitich predposrani provadi...), pomalu zacnete pritom couvat pryc (neotacet se zady) od medveda - a nekoukejte na nej primo, jen jej sledujte bocnym videnim. Pokud na Vas primo nezautoci, nepouzivejte spreje a pod., je to zbytecne.

V pripade, ze kdekoliv zahlednete mlade, tak nijak nepremyslejte a zkuste se vratit dale od nich a kdyby jste nahodou pri tom zahledli i matku, tak se snazte za kazdych okolnosti nedostat mezi ne - to je nejnebezpecnejsi situace.

Hlavne nebudte idioti, kdyz se nekde dozvite o pritomnosti medveda v blizkosti, rozhodne nechcite udelat fotky/videa a pod., ze pujdete "jen do bezpecne vzdalenosti". Takove pripady nejsou ojedinele ani na Slovensku ](*,). V obecnim rozhlasu dokola opakuji hlaseni, ze pred chvili videli medvedici s mladyma u (zavreneho) koupaliste za vesnici, at tadyma ted lidi nechodi - a najednou se par lidi, turistu i mistnich(!) se tam prave kvuli fotkam tam vybere. Tot osobni zkusenost ze Stankovan, kdyz jsme slapali na Sip, opacnym smerem, ale dolu byla stezka nedaleko koupaliste, nastesti za tech par hodin se uz medove odebrali pryc.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte bře 21, 2023 15:50

Amen
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Olchor » pát bře 31, 2023 9:24

Veselá historka z natáčení - loni na podzim jsme šli pěkný vandřík B. Karpaty, Javorníky z Val. Klobuk do Karolinky, tak různě i mimo značky, přes Slovensko, Mariková a zpátky na hranici. Zabivakovali jsme kousek před Malým Javorníkem na bočním hřebínku, ještě na slovenské straně. Večer postavíme tarpy, a jak nasfiňu lesem po nevýrazné polňačce auto s myslivcema. Zastavili u nás, čekáme buzeraci. Chlapi, vy tu budete spát? Noo - jo. Tak si udělejte pořádný oheň, potuluje se tu medvědice s medvíďaty. A odjeli. No moc jsme se nevyspali, celou noc ucho jak lopuch, co se kde šustne.
Ale bylo to poprvé, co mi lesáci doporučili udělat oheň v lese. :)
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1001
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pát bře 31, 2023 9:40

Myslivec se vubec nerovna "lesak" :twisted:. Coz Tvoje prihoda jen potvrzuje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Olchor » pát bře 31, 2023 10:06

A tak já se jich neptal, co jsou zač. Byli zelení, jeli džípem po lese a měli flinty. :) Jo, je rozdíl myslivec/lesák ale beztak je to na jedný louce pasený.....
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1001
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pát bře 31, 2023 14:29

Ne tak uplne. Lesak se stara o les a i o zver aby se mu tam slusne zilo. Nektery myslivec se taky stara o nekterou zver - aby mel co mit na musce. Vetsina z nich se ale stara hlavne o tu musku...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » pát bře 31, 2023 14:49

No slyšel jsem názor, že divoké šelmy se nějakých ohýnků moc nebojí. Respektive jim nějaký malý táborák nezabrání v tom, aby se k němu šly podívat. Aby se ohně bály, musela by to být velká vatra.

A dovedu si představit, že takový ohýnek v nočním lese leda tak upoutá pozornost ze své podstaty zvědavého medvěda, aby se tam šel podívat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Olchor » pát bře 31, 2023 16:11

Bojí/nebojí nevim. Ale já se u ohně bojím míň.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1001
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pát bře 31, 2023 16:17

@Olchor: :smt023
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod pavproch » sob dub 8, 2023 11:39

Itálie. Nečetl sem to.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 8, 2023 12:14

Já to četl. Bohužel to byla pro medvěda poslední večeře. Teď po něm jdou.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod ret255 » stř kvě 3, 2023 13:50

Predvcerom dvoch polovnikov u nas napadol medved, ty ho pri tom postrelili a teraz tu niekde pobehuje , vraj moze byt agresivny, tu uz clovek pomali ani stareho dvochodcu psa nemoze vyvencit, este ze mame tie rolnicky, tie nas zachrania.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » stř kvě 3, 2023 15:55

"Lesnika a polovnika". No jo, uz je medvedi rije, to neni v mistech vetswiho vyskytu medvedu dobry napad dohledavat v housti zranene postrelene jine zvire...

Kazdopadne, prave kvuli te riji bych se ted moc nespolehal na nejake rolnicky, ze Vas ochrani - ten medved bude pres den pravdepodobne docela tvrde spat, bo v noci ma jine starosti. Navic muze byt ze souboju i zraneny.
Takze si dejte pozor!
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » stř kvě 3, 2023 16:31

Kdyz uz jsem u toho - tady je instruktazni videa, na co si davat pozor a jak se chovat v oblastech s vyskytem medvedu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » úte kvě 9, 2023 12:55

Nova informace o tom zabitem bezcovi v Trentinu (je to nemecky, ale translator si s tim docela poradi). Podle DNA ho nezabila zadrzena medvedice, kterou uz chytili a chteli utratit, ale nejaky medvedi samec.

Edit: Zvlastni je, ze clanek vydali pred dvema hodinami, byl jako jeden z prvnich na hlavni strance - a kym jsem si jej nechal prelozit a precetl, tak uplne zmizl z prehledu zprav, coz zrovna u TT zvykem neni... :shock:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 9, 2023 17:19

Nedávno byl v TV dokument Návrat medvědů. Bylo to o snahách vrátit medvědy do evropské přírody. Ukazovali tam snahu vrátit medvědy do francouzských Pyrenejí. Tam to jsou doslova "masakry" ovcí, kdy jeden útok medvěda stojí život třeba 150 ovcí. Ale je to způsobeno tím, že oni na těch malých travnatých plochách na okraji srázů při útoku medvěda zpanikaří a během bezhlavého útěku celé stádo popadá ze srázu. Ukazovali tam záběry, jak pastevci hází celé hromady mrtvých ovcí pod srázem na jedno místo a odváží je. Jsou tam proti tomu velké protesty.

Jinde zase včelařům ničí včelíny, ti jsou taky nasraní. Ale byli tam i včelaři, kteří se tomu přizpůsobili a problém s tím nemají. Začali dělat včelíny, jak to bylo dříve, na velkých betonových podstavcích, kam se medvěd nevyškrábe nebo to mají obehnané el.drátem. Ti přizpůsobivý včelaři říkali, že je to dost často o pohodlnosti těch co nadávají a nechtějí dělat nic navíc nebo se přizpůsobovat. Že když trochu člověk upraví podmínky, tak s medvědy problémy nejsou.
Tomu odpovídaly i výzkumy, kdy se ve sledovaných oblastech dohlíželo na to, aby popelnice byly v železných kontejnerech a medvěd se k nim nedostal a aby to lidi dodržovali. Konfliktní situace s medvědy tím skoro vymizely.

Pak tam byla záchranná stanice pro mláďata medvědů v Rumunsku, kteří kvůli pytlákům přišli o matku. Mají jich tam asi sto. Zkušenosti s vypouštěním medvědů odkojených v zajetí prý nejsou dobré, protože mláďata byla v dlouhodobém kontaktu s člověkem. Tak tam zkouší metodu, že mláďata jsou v kontaktu s člověkem pouze při příjmu a pak si žijí svým vlastním životem v několika velkých uzpůsobených výbězích po malých skupinách aniž by byla v kontaktu s člověkem. Ty výběhy jsou stejné jako jejich přirozené prostředí. Jídlo jim tam shazují z dronů s kamerou z větší výšky, které řídí člověk z dostatečné vzdálenosti, aby si ho s ním nespojili. Já bych to nevydržel. Ty malá medvíďata jsou hrozně roztomilá jak jsou nemotorná a mají vykulené oči. Choval bych je všechny v náruči. :)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » stř kvě 10, 2023 8:01

Dromedaro píše:Tam to jsou doslova "masakry" ovcí, kdy jeden útok medvěda stojí život třeba 150 ovcí. Ale je to způsobeno tím, že oni na těch malých travnatých plochách na okraji srázů při útoku medvěda zpanikaří a během bezhlavého útěku celé stádo popadá ze srázu.
OT: Toto by meli spise ukazovat pro pejskare, kteri chodi po horskych pastvinach se svym roztomilym pejskem a jeste se jim naramne libi, jak pribihaji ke stadu ovci a stekaji o 106, z cehoz se cel stado splasi a panikari. Vysledkem ve stejnych podminkach je jeste horsi nez s medvedem. (I nas pes jednou vyplasil stado ovci v Alpach, ze tech par set ovci v panice uprchlo pres cely svah nekolik kilometru, nastesti tam by ten svah normalni travnaty, tj. nikomu se nic nestalo. A to jsme meli psa na kratkem voditku, jen jak jsme otevreli dvirka ohrady (ty tam jsou jen aby ovce nesly dal, napr. prave ze jsou tam pro ne nebezpecna mista) a pes najednou poradne zastekal, bo zachytil pach ovci a upozornoval nas.)
Dromedaro píše:Ti přizpůsobivý včelaři říkali, že je to dost často o pohodlnosti těch co nadávají a nechtějí dělat nic navíc nebo se přizpůsobovat. Že když trochu člověk upraví podmínky, tak s medvědy problémy nejsou.
Tomu odpovídaly i výzkumy, kdy se ve sledovaných oblastech dohlíželo na to, aby popelnice byly v železných kontejnerech a medvěd se k nim nedostal a aby to lidi dodržovali. Konfliktní situace s medvědy tím skoro vymizely.
To je docela presne a nejenom co se vcelstev tyce.
Problemem je, ze si na mnoha mistech lide zvykli na pomerne lehke vydelky ze stad ovci/koz/krav, kdyz je nechaji na horskych pastvinach uplne bez dozoru. Proste nepocitaji s nutnosti se o stado starat. Sam se mnohokrat videl, ze "domaci" jen jedno za nekolik dnu si vcasne rano nebo pozde odpoledne sedl na motorku a vyjel ke svemu stadu, vetsinou ale spise opravovat ploty a pod nebo vynest sul, ne se starat o ne. Kde zachovali tradicni "bacovske" paseni, kde baca ma se stadem par pasteveckych psu, tam s medvedi a vlky velke problemy nemaji. Medved ani vlk jsou dostatecne inteligentni na to, aby si rychle zvykli, ze tady to stado neni dobry cil, je to pro ne prilis velky risk. Ale ty psy a jejich vydrzovani neco stoji.
(Jeste pro upresneni - na tech horach jsou dva druhy stad. Jedno, ktere se pres den pase blizko farmy, ale vecer se vraci do ohrad, kde je doji, stejne i rano pred vyhnanim na pasu. A druhe, ktere je na tech pastvinach prakticky od jara do podzimu a nedoji se. Tyto stada najdes na tech nejvyssich, nekdy neskutecne necekanych mistech - a tyto stada jsou vice ohrozeni medvedy a vlky.

Podobne je to se zabezpecenim odpadku/kontejneru. Kolik to dalo usili presvedcit tatranske obce aby davaly kontejnery do uzamykatelnych a "medvedoodolnych" stanovist, i kdyz jim ty stanoviste prakticky uplne zaplatili. Stale jeste nejsou vsude - a v turistickych centrech stale vidis volne odpadkove kose, ktere i vecer/v noci prekypuji vyhozenymi zbytky, proste je nikdo nevynasi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » stř kvě 10, 2023 14:59

apuka píše:Problemem je, ze si na mnoha mistech lide zvykli na pomerne lehke vydelky ze stad ovci/koz/krav, kdyz je nechaji na horskych pastvinach uplne bez dozoru. Proste nepocitaji s nutnosti se o stado starat.

Nejenom, ze si zvykli, oni si to tak zaridili. Jejich predkove velke selmy vyhubili a tohle byl jeden z duvodu, mozna i ten hlavni. A ted se jim samozrejme nelibi, kdyz jim do toho zeleni fanatici hazeji vidle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » stř kvě 10, 2023 15:27

Miku, nema smysl to s Tebou zase rozebirat, uz to tady bylo....

Kupodivu nejenom ti "zeleni fanatici" vidi, co vsechno zpusobilo vyhubeni vlku a medvedu, co clovek nedokaze napravit - asi se budes divit, ale ty dusledky casto hodne vadi i tem chovatelum ovci/koz/krav. Proste ten navrat selem neni tak cernobily.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 10, 2023 15:38

Spíše jsem si tak říkal, když odpůrci medvědů tvrdí, že do té přírody nepatří, nakolik tam patří ty ovce na ty horské pastviny. Na kolik je jim to přirozené prostředí, když se tam sami pozabíjí při vyplašení medvědem nebo psem. Jednu dobu jsem se staral o ovce a už bych to nechtěl. To je tak blbý zvíře, že to bylo za trest.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko