Malá Fatra

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Malá Fatra

Příspěvekod Guly » ned bře 20, 2016 17:38

Kde boli tie stopy? V akej nadmorskej výške?
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51


Re: Malá Fatra

Příspěvekod remy77 » ned bře 20, 2016 21:18

Vcera v zapadnych tatrach bol tiez jeden medved na ture.
Vyliezaju potvory.. :(
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Malá Fatra

Příspěvekod mike » pon bře 21, 2016 1:26

Kdy ty mrchy vstavaji? #-o Myslel jsem, ze az na jaro, kdyz uz maji co zrat. Ten budou nevrli, hladovi a sezerou tak leda turisty :?

wawrik píše:Mimochodom, fakt tam nie je pri nocovaní v lete problém s medveďmi?

Cetl jsem uz nekolikrat, ze to tam problem je a usoudil, ze tam mimo zimu urcite spat nechci (zlate Alpy...).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Malá Fatra

Příspěvekod slash1111 » pon bře 21, 2016 7:44

wawrik píše:Tak sa mi ten prameň nakoniec veru zišiel, po havárii s predpripraveným masala čajom v termoske :-) Roztápanie snehu je neuveriteľná nuda, radšej som zišiel z chodníka a natankoval.

Ktory pramen si vyuzil?

wawrik píše:Mimochodom, fakt tam nie je pri nocovaní v lete problém s medveďmi? Jedného som videl, ďalšie troje stopy som stretol po ceste (z toho dvoje boli čerstvé, keďže pár hodín predtým snežilo).


Ano, medvedov tam je dost, preto je asi lepsie prespat v Javorine pod Klakom:
http://www.freemap.sk/#p=48.97868|18.6522|16|T,m=T

a potom potiahnut az na Hormu Luku do Partyzana:
http://www.freemap.sk/#p=49.06391|18.78985|16|T,m=T
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » pon bře 21, 2016 7:47

mike píše:Kdy ty mrchy vstavaji? #-o Myslel jsem, ze az na jaro, kdyz uz maji co zrat. Ten budou nevrli, hladovi a sezerou tak leda turisty :?
Stavaji, jakmile se zacne oteplovat, nekdy i uprostred zimy. Neco by si nasli i ted, ale po zimnim spanku jedi nejdriv mech, lysaje a pod., potrebuji si vyspravit zaludek. A hlavne vodu a vodu a vodu.
wawrik píše:Mimochodom, fakt tam nie je pri nocovaní v lete problém s medveďmi?

Asi neni. Koho sezrali, ten mel problem ale uz o tom mluvit nebude :wink:
Ale jo, problem na Slovenksu je skoro vsude, dokonce casto i v (ohrazenych) kempech - viz navstevy medu v kempu v Demanove.

Miku, uz se o tom tady psalo - i v Italii jich je par, i v Alpach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá Fatra

Příspěvekod wawrik » pon bře 21, 2016 8:37

slash1111 píše:Ktory pramen si vyuzil?
Pod Hnilickou Kýčerou. Z Partizána niekto na mňa hulákal, tak v snahe vyhnúť sa socializácii som prameň oželel a roztápal sneh. Ale stálo ma to hodinu života a 40 g plynu na víkend :shock:

Edit: Inak pramene boli dobre značené, na červenom chodníku boli na rozcestníkoch šípky aj s časmi. Pod Hnilickou Kýčerou, aj na Hornej Lúke a tuším aj na Veľkej Lúke.

slash1111 píše:Ano, medvedov tam je dost, preto je asi lepsie prespat v Javorine pod Klakom
Dík za tip. Tými problémami som myslel to, že málo čítam o incidentoch pri prespávaní na hrebeni - zranenia, roztrhané stany atď. Ak sa niečo také objaví, je to skôr z Nízkych Tatier, kde sú (asi) menej bojazlivé.
Naposledy upravil wawrik dne úte bře 22, 2016 10:08, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Malá Fatra

Příspěvekod Guly » pon bře 21, 2016 12:24

Nestrašte ma. Ja prespávam výlučne na hrebeňoch a ešte ma nezožrali. Hmmm... asi som nechutný a pokazili by si žalúdok...
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Malá Fatra

Příspěvekod slash1111 » pon bře 21, 2016 20:17

wawrik píše:Z Partizána niekto na mňa hulákal...

Pozor, fakt je to Partyzán :)
wawrik píše:Tými problémami som myslel to, že málo čítam o incidentoch pri prespávaní na hrebeni - zranenia, roztrhané stany atď. Ak sa niečo také objaví, je to skôr z Nízkych Tatier, kde sú (asi) menej bojazlivé.

To asi nebude tym, ale Lucansky hreben prejde cez jar-leto-jesen iba zopar ludi, pretoze to je dost "nezazivne zelene peklo" :)
Naposledy upravil mike dne pon bře 21, 2016 20:27, celkově upraveno 1
Důvod: zkraceny citace, odstraneny vnorene :-/
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Malá Fatra

Příspěvekod wawrik » pon bře 21, 2016 20:41

slash1111 píše:Pozor, fakt je to Partyzán :)
Pravda...

slash1111 píše:To asi nebude tym, ale Lucansky hreben prejde cez jar-leto-jesen iba zopar ludi, pretoze to je dost "nezazivne zelene peklo" :)
Jo, to si viem predstaviť... Teraz to bola paráda, výhľady medzi stromami aj z čistiniek a lúk, však stále sa ide úplne hore po hrebeni. A za celý víkend som stretol len dvoch skialpinistov idúcich oproti :smt023 Ako zimná túra je to gýč na jednotku s hviezdičkou (okrem dvoch nudných hodín z Hnilickej Kýčery až Pod Hornou lúkou). A to hovorím ja, zarytý nepriateľ lesov a militantný fanúšik výhľadov :lol:
zapadnyzapad.jpg
zapad.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » úte bře 22, 2016 8:40

wawricku, na te posledni fotce je ta fialova skutecna barva zapadu nebo jen fotak si ji "prikraslil". Ja jen, ze zrovna takova barva v takove "sile" se zridkakdy vidi a to jeste spise pri vychodu slunce. Ptam se pouze ze zaujmu, nic vic.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá Fatra

Příspěvekod wawrik » úte bře 22, 2016 8:52

Je to plus-mínus skutočná farba, preto som to fotil. Inak som foťák nebral, nečakal som taký zážitok, ale toto som cvaknúť musel aspoň na mobil, chcem si to zapamätať. Fotka neupravená, len resamplované rozlíšenie kvôli limitom fóra. Fialová nebola celá obloha, iba časť na západe, od ktorej sa to odrážalo na snehu, preto to bolo tak výrazné.

Toto je okraj efektu s Kľakom v pozadí, tam je vidno aj tmavomodrú, a je z nej poznať, že to farebne posunuté nie je. Inak „dojem“ bol fialový oveľa viac, ako hovoria fotky.
Klak.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » úte bře 22, 2016 12:09

Tak to muselo byt pekne, fakt sa to malokedy podari zazit :smt023
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá Fatra

Příspěvekod Guly » úte bře 22, 2016 16:30

Ak je tlaková výš, ustálené počasie, prípadne inverzné počasie je na hrebeni nádhera ako z rozprávky. Z Vrútok na Martinky je zjazdná vždy cesta, odkiaľ je to na hrebeň taká polhodinka. Chodievam tam pravidelne, keď je také počasie, co aj na pol dňa.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Malá Fatra

Příspěvekod mike » úte bře 22, 2016 16:35

@apuka: presne tohle uz jsem parkrat zazil prave na MF v zime (v Krivanske casti), mozna jsou to nejake mistni podminky... Mozna jeste o neco vic, jednou si pamatuju, ze byla fialova uplne cela obloha. Fotak jsem bohuzel nemel.

V Alpach vidim obcas taky neco podobneho, ale tam to bylo vzdycky vic do cervena.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Malá Fatra

Příspěvekod wawrik » úte bře 22, 2016 19:52

Guly píše:Z Vrútok na Martinky je zjazdná vždy cesta, odkiaľ je to na hrebeň taká polhodinka. Chodievam tam pravidelne, keď je také počasie, co aj na pol dňa.
Vidíš, to mi nikdy nedocvaklo - pol hodiny od auta je dostupný hrebeň s výhľadmi. A dá sa tam stanovať! To sa inde zháňa fakt ťažko.

Asi tam niekedy takto poobede vybehnem aj s malým a prespíme na hrebeni. Dík za tip :smt023
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Malá Fatra

Příspěvekod Guly » úte bře 22, 2016 20:42

Cesta ide dokonca až k vysielaču priamo na hrebeni. Pri chate na Martinských holiach bola asi pred 5 rokmi zákazová značka, no už tam nie je. Len tá cesta má zopár@miest s výmoľmi, kde s obyčajným autom občas chytíš spodok, auto so zvýšeným podvozkom by cez týchto pár miest prešlo. Akosi k úcty k horám ten posledný kus chodievam vždy peši, ale ide to. Cez týždeň tam skoro nestretneš človeka. Dá sa ísť autom aj na Kubínsku hoľu a obľúbené miesto je aj na horský hotel na Smrekovici kbývalá vojenská zotavovňa a aj horská chata. Tam je ale cesta trochu užšia a teraz ešte treba reťaze alebo 4x4. Zo Žiliny je to slabá hodinka cesty.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Malá Fatra

Příspěvekod wawrik » úte bře 29, 2016 13:40

Offroad síce mám, ale mne nijako veľmi nejde o to, vytrepať sa s ním až na hrebeň :D Len mi predtým nikdy nedošlo, že je parkovisko tak blízko hrebeňa, malý by sa za ten čas ani nestihol nudiť - a hore na hrebeni už postavím stan. Predpokladám (alebo teda dúfam), že tam už medvede nehrozia... :-k

V tých -8 °C a vetrisku, čo tam bolo pred týždňom, by som tam s deckom nepoliezol, ale keď už bude nad nulou, pôjdeme to vyskúšať.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Malá Fatra

Příspěvekod Guly » stř dub 6, 2016 21:38

Bol som tam včera a dnes na bronz. Značka zákaz vjazdu stále nie je. Cesta nad chatou ešte neprejazdná pre nafúkanú prvú serpentínu snehom, tiež cesta cez zjazdovku pod snehom a ešte sa autami k vysielaču nejazdí. Sneh sa topí, ale na cedte bude minimálne ešte 2 až tri týždne. Tiež v mulde pod vysielačom býva dlho viacmetrový závej.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51


Re: Malá Fatra

Příspěvekod Guly » čtv dub 7, 2016 20:54

Ani som foťák neťahal, bol dosť opar a bol som tam len na 2-3 hodinky. Ale mám ich zopár z lepšieho počasia, žiaden veľký umelec ale nie som.
Medveďa som nevidel. Totiž nebolo tam ani jedno väčšie zrkadlo :)
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Malá Fatra

Příspěvekod wawrik » pát dub 8, 2016 7:27

Guly píše:Ale mám ich zopár z lepšieho počasia, žiaden veľký umelec ale nie som.
:D O umenie mi nešlo, ale o predstavu o aktuálnych podmienkach...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Malá Fatra

Příspěvekod Guly » pát dub 8, 2016 18:27

Modrá obloha s malým oparom siahajúcim do výšky nad 1500m . Tak bolo na celom Slovensku od nedele do stredy. V nedeľu bolo tak aj v Lomnickom sedle a na Skalnatom. Tam vraj v sobotu bolo bez oparu a do stredy sa to na celom Slovensku zhoršovLo až po dnešný jemný dáždik.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Malá Fatra

Příspěvekod chufu » úte črc 5, 2016 18:31

Za kolik hodin se dá ujít trasa Snilovské sedlo-Strečno vlak? normální chůzí, žádné závody, casy se dosti různí v různých mapách
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Malá Fatra

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2016 19:32

Mam 8 let stary zaznam ze zacatku cervna a bylo to za 4:40. Cas bez prestavek, batoh dvoudenni (tak 10 - 12 kilo). Mam pocit, ze od chaty pod Suchym jsem sel rychleji, abych stihnul vlak, ale nebezel jsem. Sel jsem z chaty na Gruni, celkem 7 hodin. Pres vsechny vrcholy, zadny traverz. Bylo krasne, v podstate optimalni podminky na chuzi, akorat dole jsem malem umrel na prehrati.

Byt tebou, tak si spocitam cas podle mapy 1:25000 a to ti ta dobry horni odhad. Prijde mi, ze casy jsou na ni ve spravnych pomerech, jen je potreba si najit vlastni koeficient.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Malá Fatra

Příspěvekod chufu » úte črc 5, 2016 19:43

Na seznamu mi to ukazuje cca 5 hod. Hiking. Sk 7:30 a podle mapy cca 7hod. Jde mi o to na ktery vlak si koupit jízdenku
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Malá Fatra

Příspěvekod oodoow » úte črc 5, 2016 19:53

Taky záleží kudy chceš jít, jestli hřeben anebo traverzovat. Však už jsi určitě něco šel, tak víš, jak rychle ujdeš nějakou vzdálenost s nějakým převýšením. Pokud chceš jít hřeben, tak počítej s tím, že Bílé Skály a potom sestup ze Suchého je těžší terén a půjdeš pomaleji.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Malá Fatra

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2016 20:01

Proc by sis kupoval jizdenku na konkretni vlak? :-k Vyhoda vlaku je prece v tom, ze kdyz nestihas jeden, do dvou hodin jede dalsi.

S casem ti vic neporadim, musis vedet sam, jak chodis. 7 hodin bych bral jako ten horni odhad, samozrejme cas bez prestavek. Vem si prevyseni a vzdalenost a pak uz bys mel priblizne vedet. Teren je (za dobreho pocasi) lehky, ale klesani ze Sucheho az dolu je docela dlouhe.

@oodoow: v lete za sucha jsou Bile skaly lehke, zvlast timhle smerem. Ze Sucheho je normalni stezka, tam si na nic tezkeho nevzpominam. Mozna je trochu strmejsi, narocnejsi je v zime nahoru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Malá Fatra

Příspěvekod chufu » úte črc 5, 2016 20:09

Ok. Takže 7 hodin. Dik za info
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Malá Fatra

Příspěvekod pavproch » pát srp 4, 2017 11:37

Fčíl mi říkal kolega (neověřenou informaci, která se mi nezdá):

Někde z Martina na Martinské hole (Lúčňanska Malá Fatra) prý vedou snad tři feráty různých obtížností.... feráty? - dyk to tam přece není skalnaté.... wtf?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28272
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko