Tatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Tatry

Příspěvekod mike » čtv čer 30, 2022 1:21

apuka píše:Jsi si jisty?

Link vyse, fotka c. 5. To je ten posledni usek pod vrcholem. Vypada docela schudne a jsou tam znacky.

apuka píše:A vubec - je tak tezke pochopit, ze na obecne tvrzeni jsem napsal obecnou odpoved a ze se to nestahovalo na tuto konkretni cestu?

Bavili jsme se o konkretni ceste. Moje obecne tvrzeni plati v desitkach procent pripadu, co se znacenych cest tyce, zatimco tvoje mozna v nejakych vyjimecnych, pokud vubec. To je prave to, ze ti naprosto chybi smysl pro primerenost, a tak klidne srovnavas bezne pripady s extremnima vyjimkama.

apuka píše:Jenze ne vzdy je "Eliasuv ohen" predzvesti bourky, musi na to byt vhodne podminky.

Eliasuv ohen znamena deformaci silneho elektrickeho pole, treba spicatym vrcholem. Pro lidi, ze by odtamtud meli ve vlastnim zajmu vypadnout, protoze vyboj tam muze prastit i bez bourky.

apuka píše:Jinak to manzelka se synem uz zazili v trochu jine forme - to bzuceni a taky syn mel najednou vlasy jako Einstein

Taky mne jednou tahala bourka za vlasy, kdyz jsem na vybezku pred bivakem pozoroval, jak se blizi pres protejsi hreben. O par metru dal uz se to nedelo, ale i tak jsem prchnul na bivak a dobre udelal. Kdyz prisla, tak bylo venku behem chvilky bilo, kroupy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod tor88 » pát črc 1, 2022 16:42

pavproch píše:sem si zpoměl na horo tábořiště v Bielovodské.


Tak šup nosič bajku na bramboru a konečně pojezdit aj v horách :mrgreen:

https://hiking.dennikn.sk/ar/7190/sprava_tanap_u_chce_predlzit_cyklotrasy_v_dolinach.html?ref=tit&rn=4

Kód: Vybrat vše
Ktoré doliny by mali pribudnúť

    V Bielovodskej doline sa predĺži cyklotrasa po horolezecké táborisko.
    V Javorovej doline bude môcť ísť cyklista k horárni Pod Muráňom.
    V Kôprovej doline sa predĺži cyklotrasa od Kmeťovho vodopádu po Temné Smrečiny.
    V oravskej časti Tatier sa cyklistom sprístupní takmer celá Bobrovecká dolina, pravdepodobne aj Tichá dolina minimálne po horáreň.
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Tatry

Příspěvekod tor88 » pon srp 8, 2022 10:18

Někdo "nedávno" vyměnil to spuchřelé lano na traverzu Volieho chrbata, Volia veža
Staré skoby zustaly, ale ta "nová" 8 mm repka budí více duvěry

ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » sob zář 24, 2022 17:09

Pokud by se nekdo chystalv techto dnech do Zapadnich nebo Vysokych Tater, pocitejte s tim, ze jsou tam ve vyssich polohach regularni zimni podminky.
Dnes v Rohacich snih od 1400m, souvisly od 1500 (toto se do vecera trocbu posunulo). V cca 1660 nekde i 30 cm, na Prednim Salatinu 1790m meteostanice hlasila 50 cm a tolik tam urcite je. Vys na hrebenech nekde vic nekde min, v zavislosti jestli tam vitr nafoukl nebo odfoukl snih. Nekdy zaveje i 1,5m vysome, nekde videt na hrebenech i pekne preveje.

A bacha na to, ze na strmsich svazich to uz ted pada jako laviny, nekde to pry podle HZS dosahuje az na znacky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod Kuba Turek » ned zář 25, 2022 21:32

Z Lúčneho sedla se za lavinovky sestupuje po skalách poněkud vpravo na vršek jezerní stěny.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon zář 26, 2022 8:36

Par fotek z vrcholu Brestova.
Brestova1.JPG

Hreben smerem na Sivy Vrch
Brestova2.JPG

Oblast Lucnej (co spominal Kuba Turek v prispevku pred), Rakone a Volovce, v pozadi az k Vysokym Tatram. Tato oblast vypadala nejvice zasnezena.
Brestova3.JPG

A jeste jedna (pro nekoho konkretniho jizliva) poznamka - obcas se kolem z lesu, nekdy z dalky, nekdy neprijemne blizko (hlavne uz za tmy po asfaltce z Adamculy) ozval nejaky rvouci medved, takovy ten parohaty :wink:. Nekdy to bylo hezky stereo z obou stran cesty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon zář 26, 2022 11:45

...a toto je celkovy pohled z Brestove smerem na Salatin, Tri kopy, Placlive, Volovec - az po Giewont. Sice pri teto velikosti neni moc dobre videt detaily, zato videt stav snehu v celem pohori.
PanoP9247273 - P9247279-1.jpg
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod karitapepe » čtv říj 13, 2022 17:41

náhodou nemá někdo gpx soubor Jordanové cesty na Lomničák?
Díky
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Tatry

Příspěvekod gerlach » stř dub 5, 2023 0:03

Ahoj, nemáte někdo náhodou zkušenosti, jestli mi na Zbojničce a Teryho chate, když hezky ráno poprosím, dají 1l vařící vody, abych si mohl udělat čaj do termosky na cestu? :D A nebo je to nestandardní prosba a kvůli tomu rannímu stresu z přípavy snídaní apod. mě spíše pošlou do :toimonster: ? :D Jako mohu si kvůli tomu vzít i vařič a bombu, a ohřát si to někdě venku (na strankach Zbojničky zmiňují nutnost vařit venku), ale bylo by to čistě jen kvůli tomu čaji . . . nemám v plánu si sám vyvařovat, tak se mi to zdá poněkud zbytečné, navíc pokud bude foukat, tak uvařím kulový :((
A ještě jeden trapný dotaz - pantofle mají na chatách erární, ne? :mrgreen:
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Tatry

Příspěvekod eimles » stř dub 5, 2023 5:19

na Zbojničce pantofle nemají, ale byl jsem tam tak před 5 lety
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » stř dub 5, 2023 8:24

Na Teryně za Jílka (dyž měl dobrou náladu) ta horká voda do termosky šla koupit - myslím že 2 nebo 4 tojra. Neska ale (dyž už tam Jílek není) to může být úplně jinak, nevím.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » stř dub 5, 2023 8:59

@Gerlach: Nebylo by nejjednodussi jim napsat (nebo - alespon do Terynky - zavolat) a zeptat se primo?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod gerlach » úte dub 11, 2023 13:55

Tak jen update k mym dotazum vyse, treba se nekomu bude hodit :)

Zbojnicka - termosku s horkou vodou rano naplni za 2ecka, erarni pantofle jsou a zda se jich byt dost a v ruznych velikostech
Teryho - pokud ma clovek zaplacenou snidani, termosku s horkou vodou rano naplni zdarma, jinak za mensi poplatek (asi neco mezi 1-2eury). Erarni pantofle maji, ale nikoliv mnoho.
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » úte dub 11, 2023 14:39

Tak alespon dej maly report. Mne by zajimalo, kudyma jste se nakonec prvni den vybrali na Sliezsky dom. Jak jsem tam byl v sobotu a koukal asi 20-25 minut, jak se tri lidi snazili kousicek na chatou, kde jsou tri male lavinove pole (byly pres stezku nejake male "lavinky" spise splazy asi 200 m po magistrale smerem na Batizovske pleso, hned jsem myslel na Tebe, jestli jste tak slapali cely den :-).

Taky si myslim, ze se Ti hodily macky na traverzu v kosodrevine smerem na Hrebienok, hned za prvnim bocnim hrebinkem. Stejne tak i na Zbojnicku (a predpokladam i Terynku, ale tam jsem ja ted nebyl).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod gerlach » úte dub 11, 2023 16:24

Dekuji vsem za rady k memu vyletu do Tater z vedlejsiho vlakna o pocasi v Tatrach. I kdyz jsem neodpovedel na vase posledni rady, peclive jsem je precetl a zohlednil pri planovani. A vylet se radne povedl! Nakonec jsem vyrazil dle posledniho planu z Vysnych Hagu na Sliezsky dum. Diskutoval jsem svuj plan s HZS a tam mi trasu po zlute na Batizovske pleso doporucili, navic jsem si potvrdil, ze bylo predtim dlouhodobe pod nulou a nemelo by se to borit a pro jistotu jsem jel z Prahy i drivejsim spojem, tzn. vychazel jsem jiz v 6:30 a poklidnym tempem s prestavkami jsem si dorazil cca ve 12h na Sliezsky dum. Akorat se pomalu (tak jak jsem mel zjisteno z predpovedi) zacalo pocasi zhorsovat, zejmena co se týče větru (odpoledne a k večeru až k 25m/s), ale to jsem uz sledoval jen z odpocivarny welnessu, ktery btw. velice doporucuji kvuli neuveritelnemu vyhledu! Cesta byla vetsinou mirne viditelna (resp. pouze stopy), macky jsem pouzil az necely kilomentr pred rozcestníkem u Batizovského plesa, ale byl jsem samozřejmě za ně rád v nekterych exponovanejsich usecich. Borilo se to jen malo, sem tam nejaky snehovy jazyk po kotniky, nic tragického. Více nafoukáno bylo právě až pár set metrů před Sliezskym domem, ale tak z kopce se mi to zdá jednodušší než opačným směrem :). Celkově dobrý začátek pro první den v mačkách a seznámení se se zimními Tatrami - na exponovanějších úsecích (až na ten těsně před Sliezským domem a menší úsek před napojením žluté na magistrálu,tzn. před Batizovského plesem) sníh dobře držel a neměl jsem obavy, že někam sjedu) + za celou trasu jsem nepotkal nikoho :).

Po větrném předchozím dni, noci a i 10-20cm nového sněhu bylo páteční ráno a cesta ze Sliezského domu na Hrebienok první 1-2km dost zafoukáná (v opačném směru odkud jsem přišel to muselo být samozřejmě ještě horší kvůli svažitosti terénu). Byl jsem první kdo ji prošlapával ten den. Nejvíce zafoukáno bylo tedy hned od Sliezského domu, tam jsem trochu hledal cestu :D, místy i do půli stehen sněhu a ještě foukalo stále tolik, že šli do akce i lyžařské brýle. Čím blíže byl člověk k Hrebienku, tím lepší to bylo (i kvůli lesnímu porostu samozřejmě), celou cestu opět nikde nikdo. Z Hrebienku na Zbojnicku jiz lidi chodili, cesta byla rozumne proslapana, ale ne extremne ujezdena od skialpinistu (macky jsem nasadil až u Brány), pocasi uz prakticky bez vetru, ale i bez vyhledu. U Brány se to trochu propadalo, ale opět nic hrozného, max. po kotníky a následně jsem narazil na pevnější vrstvu, kde mačky zabraly. Ale nefoukalo, zadne extremni pocasi se nekonalo, resp. byl jsem opět brzy na chatě a proto mě žádná pozdější mlha nezastihla venku. Odpoledne se trochu vyjasnilo na chvíli, takže výhledy byly, ale nejlepší to bylo stejně až další den ráno, kdy byl dokonalý výhled i východ slunce :).

Sobotní seběh na Zamkovského chatu byl bezproblémový, počásí bez extrémů, na Teryho chatu jsem se dostal mezi 12-13h a poprvé i zažil větší množství lidí (vyšší desítky) stoupajících na Teryho chatu. Musím říci, že jsem upřímně rád, že jsem si chůzi s mačkami vyzkoušel dva dny předtím, zde se opravdu hodily a byl jsem i rád za větší množství lidí - psychycky mi to pomohlo (byly tam i děti, sice jištěné lanem, ale prostě to taky daly). Snažil jsem si samozřejmě jít takovou cestou, aby mě případně někdo sjíždějící dolů nevzal sebou, neb představa sešupu dolů z Velkého Hágu mě trochu děsila :). Místy byly "vysekané" schody, které držely, místy se to propadalo trochu, ale když jsem předními hroty zakopl do svahu, většinou to drželo...pár lidí jsem viděl i jen v nesmekách, což nepovažuje za úplně rozumné, ale taky to daly. Odpoledne už bylo opět zataženo, ale to už mě uvnitř netrápilo.

V neděli ráno a dopoledne bylo nejvíce slunečno, nádherné výhledy, cestou dolů se to i brzy ráno propadalo a člověk trochu sjížděl dolů, ale s trochou opatrnosti to šlo v pohodě (šlo to tedy i bez ní, když to jeden kluk střídavě sjížděl po zadku a střídavě běžel dolů načež "lyžařsky" zastavil :D). Člověk se i trochu od sluníčka přípálil. Na Zamkovského ch. to byla pohoda, od ní na Skalnatou ch. jsem udělal chybu, protože jsem neočekával nutnost mít stále mačky (abych je neotupil v očekávání kamenité cesty). Cesta byla dost ušlapaná a klouzající, svahy pod ní byli docela průdké, ale nakonec jsem se došoural pomalým tempem jen o hůlkách na Skalnatého ch. Jak to zvládli někteří důchodci v protisměru jdoucí bez holí i nesmeků nechápu. Na Malou Svišťovku jsem už nešel, seběhl jsem dolů podél lanovky do Tatrianské Lomnnice a odtud už nazpět domů. Po celou trasu jsem pravidelně kontroloval zmíněné odkazy na počasí, lavinovou situaci apod., které jsou vázně super. Verim, ze ponauceni z toho, ze i magistrála vlastně může představovat nejnebezpečnější část takové trasy, si odnesu i do budoucna :). Stejně tak, že omezit se hlavně na ránní, dopolední až maximálně polední chození bylo pro mne jako začátečníka dobrou volbou.

Možná ještě komentář k zamyšlení na závěr: Obecne ceny pri takovem vyletu neresim,vim vetsinou do ceho jdu, mam nejaky budget do kterého se vždy vlezu a chci si to proste uzit - a ceny zejmena na Zbojnicce i Teryho ch. naprosto chapu (taky oproti Praze už to neni takovy rozdil :D). Co ale nechapu, jak mohou byt na Zamkovskeho ch. ceny obecně +- o 30% vyssi nez na Teryho ch., pricemz si troufam rici, ze jidlo je napr. na Teryho ch. jeste lepsi. . ..
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » stř dub 12, 2023 9:40

Aha, takze jsi zacal o den drive nez jsem si myslel. Nejspise jsi to zvolil dobre - me prislo, ze ses vzdy trefil do toho nejlepsiho pocasi. Jit to o den pozdeji bys mel presny opak - vetsinu dne bylo nejnevlidneji tam, kde jsi byl den predtim :-).

Tak jsi mel asi stesti bud na vyslapani nebo na malo snehu smerem na Batizovske pleso. Co jsem popisoval ty lidi, co se nad Sleizskym domem trapili, tak to bylo az v nedeli, to dva dny stridave snezilo a v te oblasti to vypadalo jeste vice "v mraku" nez kolem Studenych dolin. Ty lavinove splazy, co jsem psal nejspise spadly z toho noveho snehu (i navateho), takze Ty ses tomu jeste vyhnul.
Ja pises, ze jsi stopu na Hrebienok proslapaval, tak vez, ze to jinym nijak moc nepomohlo. Jsem o den pozdeji se v te nejzafoukanejsi casti (chodnik v kosodrevine nedaleko Sl. domu) s jednim Cechem, ktery tam byl i den predtim, z Bilikove chaty do Smokovce, po zlute na SD a potom pres magistralu na Hrebienok, kdyz jsem se s nim setkal opakoval dalsi den stejnou trasu. Ten rikal, ze den predtim, co jsi to slapal Ty tam taky musel proslapavat stezku, kde nebyly zadne stopy. Tj. ty Tve byly uz davno pryc. On parkrat i zabloudil, protoze krome fujavice mel i velkou mlhu, no a znackami se to tam nehemzi... V sobotu uz to bylo (trochu) i vyslapane, uz nesnezilo ani vitr nefoukal.

Smer Zbojnicka - U Brany, pokud "se to trochu propadalo" jsi nejspise netrefil pesi stezku. Coz neni nic mimoradneho, staci jeden lyzar a uz ji nevidis. Ja jsem tam slapal taky patek, jen pozdeji, nahore jsem byl cca 14:20. Smerem nahoru jeste dobre, uz tam dost i pesich stezku proslapalo a lyzari spalali drive. Smerem dolu ale uz par lyzaru si vybralo sjezd pres hang (normalne se jede pres Generala, to jde mimo hang, setka se se znackou az u Brany), nejhorsi byly dva snowboardiste, ty tam jedou vice-mene primo dolu bocnim skluzem. Coz funguje jako bulldozer - odhrne a rozhrne vsechen novy snih az na ledovou krustu a kde je vyslapana stezka, tu pekne zarovna. Takze potom se slape po tvrdem az zledovatelem snehu ve strmem svahu, kde bez macek je to hodne slozite (ale chodi tak lide, resp. casto klouzaji po zadku). Mozna Tys jeste slapal, kdyz ta vyslapana stezka bylo z predchoziho dne trochu zarovnana a proto ses parkrat proboril.

Docela jsi me prekvapil tim rozhodnutim od Zamky nemit macky. Rekl bych, ze smerem na Skalnate pleso bych ja ocekaval nejvetsi potrebu mit macky a rozhodne co bych necekal, to by byla kamenita cesta :-). Ale ja jsem ten svah videl dobre kazdy den zespodu z doliny, tak jsem videl, jak je zasnezeny. Tys to nemel velkou sanci videt - az jsi byl na nem.

V nedeli bylo relativne nejlepsi pocasi, to potvrzuji - ja jsem byl na chatach Plesnivec a u Zeleneho plese a na Bielem plesu, tj. jen kousek vice na Vychod. Bohuzel, taky nejtepleji a snih v nizsich polohach rychle ubyval.

Jeste dve poznamky:
Ad sledovani lavinove situace - staci jednou denne, vydavaji spravu kazdy den cca v 17:00 na dalsi den.
Ad ceny na Zamkovskeho chate - ber to tak, ze kym na Zbojnicku nebo Teryho chatu vyslape dokopy ani ne 10% (no, mozna jen 5%) turistu, kteri se dostanou alespon na rozbocku na Zbojnicku, skoro cely zbytek slape jen na nebo kolem (na Sk. pleso) Zamky a pro drtivou vetsinu z nich je to "vrcholovy cil", kde se na nejakou dobu usadi, daji si obed, pivo, ... Vetsina z nich Zamku bere jako skutecny vysokohorsky cil, je to prece vysokohorska chata zasobovana nosici (no...) - a to uz je prece neco! Vetsina z nich se vyveze na Hrebienok, odtud za 2-3 hod vysoura na Zamku a smerem dolu pujdou na vodopady (a neskutecne budou nadavat, ze je odtud nahoru tak strma stezka :-)), zastavi se predtim u Rainerove utulny - a maji celodenni vyzivny vylet 6,5 km a 390 m prevyseni. Hlavne v zime je to pro vetsinu z nich i hodne adrenalinovy vylet, hlavne ta cast mezi vodopady a Bilikovou chatou po zasnezenych a zalednenych schodech :-). (Mel bys videt ty pohledy, kdyz se mezi spacirem nestastniku visicich na zabradli po obou stranach se v klidu vyberes uprostred nejvetsiho ledu a klidne slapes primo nahoru nebo dolu v nesmecich nebo s mackami. Slabsi povahy "visicich" dostavaji infarkt z te drzosti, te zbytek by Te hned probodl cimkoliv co by meli po ruce - pokud by se opovazili alespon jednou rukou pustit zabradli :mrgreen:.)
Tj. i kdyby pulku lidi ceny odradily, tak ta dalsi to klidne zaplati. Tj. neco jako rozdil mezi stankem v Praze na Staromaku a nekde v haji (nebo klidne v Hajich, mimo obch. centra).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » stř kvě 31, 2023 17:30

Pejskaři mají v ta3 utrum. Hezky!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » stř kvě 31, 2023 22:35

Nemaji, jen mozna budou mit. Jeste se to musi dost poschvalovat a vyporadat pripominky. Nakonec to klidne muze byt uplne jine.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod Dromedaro » pát črc 21, 2023 5:33

Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon črc 24, 2023 11:54

Az byste nekdo mel podobny napad jako my vcera - vyslapat na Baranec z parkoviska v usti Ziarske dol., ale prejit po magistrale na modrou znacku na Holy vrch a od rozbocky Detrichovske jit po zkratce po lesni ceste -, tak se nezapomente podivat taky na satelitni mapu. Velka cast cesty nevede v lese, jak je znacene na tur. mape, ale na "naletovych loukach" po vykacenem lese.

Vcera jsme to slapali v prazicim slunku, tj. zpoceni, trava vysoka jako ja, pesina uzka, hmyzu lacneho lidske krve spousta... Koncilo to tak, ze uz jak jsme dosli na modrou, ja i manzelka jsem meli neskutecne svedivou pokozku na rukou, manzelka (mela kratke kalhoty) i na nohou, nekolik kousancu. Modra taky jeste delsi dobu pokracovala v podobnem duchu. Na Holem vrchu byla zena uz uplne znicena, ruce ji doslova palily na nevydrzeni, nohy plne svedivych cervenych fleku a tecek (ne koprivka). A to ona neni zadna alergicka. Ja jsem "cervene" mel jenom na zapesti a loket (mel jsem i dlouhe tricko).

Dal jsem ji antihistaminikum (ja jsem jej v sobe mel od rana, s ne velkym uspechem), pres obed to nejak "prekousla" a slapali jsme dal. Pomohl i silnejsi vitr, co ochlazoval. Na Baranci (1+ hod navic) uz mela ruce min palive, ale furt ty fleky a tecky a stale cela svrbela. Tak me napadlo ji nechat si dat sacek Magnesium+B6 Forte Active (+Paralen, bo ji bylo trochu blbe od slunka), co jsem ji pribalil na obcasne problemy se svaly a energii. Kupodivu, takova kombinace docela zabrala, uz n Smreku ji zmizelo vsechno cervene a prestalo ji trapit i svedeni.

Musim rict, ze podobnymi useky jsem se za zivot prokousaval uz mockrat, ale takto agresivne se projevujici rozstliny jsem jeste nezazil. Oba jsme byli huste poseti asi seminkami nebo jinymi malymi kouskami travy vsude. Z potu to vubec neslo dole, nejspise to drazdilo nejvic.

Jeste poznamenam, ze by to pri pouziti znacek misto zkratky bylo na magistrale a potom po modre (az na necely pulkilometr na zacatku modre) pravdepodobne stejne, podle toho jak to vypadalo z dalky i podle satelitu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod eimles » čtv črc 27, 2023 17:26

Nevíte někdo proč nefunguje http://www.tatry.nfo.sk/ ?
je to někde jinde?
(samozřejmě měl bych si koupit raději papírového průvodce...)
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » čtv črc 27, 2023 20:16

apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod eimles » pát črc 28, 2023 5:09

apuka: dík už mi to funguje
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » pon srp 28, 2023 15:32

Juniorka přijela z ta3 a:
a) je tam prý (i na kopci) hic že bych se pic
b) je tam strašných lidí fšude
c) v NL pojmenovali ulice, stává se z toho "velko-vesnice" (-město ne)
d) tímpádem už zase sedím fprci
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » čtv zář 7, 2023 18:52

Dnes jsem byl na Vychodne Vysoke. Jako poloinvalida jsem se stveral po skalach a suti, nahore konecne si sedl a napil - a malem mi vypadla voda z ruky... Prede mnou se objevilo toto:
jeptiska1.JPG

Jeptiska starsi nez ja...

Jak jsem se snazil dostat dole, tak chvili za mnou dorazila na Polsky hreben, i kdyz vyrazila snad o deset minut pozdeji z vrcholu. Proste jako kamzik...
Pro ty, co to neznaji, tak vrchol je ten kopec vlevo nahore a jde se tam pres to vsechno predtim.
jeptiska2.JPG


No ale co me nejvice zarazilo, tak jeji obuti.. To tam neni zadny srandovny teren, je to plnohodnotna vysokohorska turistika.
jeptiska3.JPG
jeptiska3.JPG (85.11 KiB) Zobrazeno 2123 krát

Vyrazila rano z Kuznic, tj. od Lyse Polany na Polsky hreben (zvladla to o hodne rychleji nez ja dva dny predtim) a tady se chystala dole pres Sliezsky dom, ze se vecer odveze busem zpet do Kuznic/Polska.

Je pravda, ze jeptisky z jejich klastora v Kuznicich casto chodi do Tater, i na Orliu pierc, takze natrenovano maji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » stř říj 18, 2023 15:52

V sobotu jsme byli na Koprovskom stite. Bylo vsude neskutecne lidi - posledni pekny a teply den pred studenou frontou, ochlazenim az i snezenim. Na Strbskem plese bylo (placene) parkovani vsude, kde jen slo odstavit auto - my jsme byli az u byvalych lazni, ted rozpadavajicich se budov, po nas jeste asi 5-6 aut a utrum...
Vyrazili jsme az asi v pul dvanacte (skoro hodina v kolone pod Strecnem kvuli debilite policajtu ridicich provoz pri orezavani stromku - proti nam pousteli vzdy tak deset minut, v nasem smeru vzdy jen cca 10 aut ](*,) -, 40 minut zaparkovani n S. plese...).
Kdyz jsem videl, kolik lidi se vybralo smerem na Popradske pleso, tak jsem zacal pocitat, kolik jsme jich "predbehli". Od vstupu do lesa na S. plese po rozbocku u Popradskem plese (smer Rysy a Koprovsky stit), za cas cca 1:10 hod to bylo presne 141 (stoctyricetjedna) lidi (a deset zivych a jeden plysovy pes). Neslapali jsme nijak rychle, jen stale, drtivou vetsinu lidi jsme "predbehli" tak, ze se zastavovali. A to jeste vetsina na Trigane (ani ne pulka cesty) odbocila na zimni stezku, my jsme sli rovne.

Rekl bych, ze svuj odhad, kolik lidi/nezdravicich Cechu jsem stretl na Grosser Prielu bych na zaklade techto poctu, delky trasy a uprave poctu tam upravil z cca 120 na minimalne 200, spise i vyrazne vice...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » úte říj 31, 2023 9:59

V nedeli jsem si s manzelkou dali v ramci "ukonceni seznoy zpristupneni hrebenovychpartiii Tater" turu ze Zverovky na Brestovu, Salatin, Spalenu, Skriniarky, Pacholu na Banikovske sedlo (manzelka i s Banikovem) a dolinou zpet ke Zverovce.

Na velke casti, hlavne na hrebenech foukal ponekud silnejsi vitr. Bezne (stale, bez narazu) 11-15 m/s, velice caste narazy 18-22 m/s, vyjimecne kolem 25 m/s - srovnavam s tim, co jsem nameril pri prestavkach, resp. na bezpecnejsich mistech, kdy jsem mohl, samozrejme, primo na hrebenove ceste, na retezich a pri lezeni jsem mel jine starosti :-). Jednou se mi ale i tak "v klidu" povedlo namerit i 29 m/s. Teplota dole pri prijezdu 12 stupnu, nahore tesne nad nulou. Pocitova pri tom vetru, samozrejme, o dost pod nulou.

Den predtim tam byly docela silne srazky, takze nize polozena mista byla docela promocena, potoky vody si casto razily cestu po stezce. No a ve vyssich polohach byl snih - na sluncem osvetlenych mistech se topil, takze nejdrive brecka, od 2000 uz spise rozmekly predtim zmrzly a na neosvetlenych (severnich) mistech regularni zimni podminky. Vyfoukany zmrzly, zledovately tvrdy snih az cisty led. Samozrejme, nejvice na skalach, kde se muselo trochu lezt. Na Skriniarkach se teda nesmeky velice hodily - i kdyz jsem manzelce omylem vzal misto jejich M "sadu" slozenou ze dvou ruznych XL ](*,) . I ty ji hodne pomohly neklouzat. Takovy nekolikametrovy nastup k retezi po cca 15-20 stupnu sikme skalni plotne pokryte tim zmrzlym a hodne kluzkym sneholedem byl vyzivny i v nesmecich. Vycnelky na skalach, kde se normalne chyta taky pokryte nekolikacentimetrovou vrstvou sneholedu, tj. prsty se nemely ceho chytit, drzet se tam prakticky nedalo - a pod sebou pekne vzdusny sraz. Nezavidel jsem tem, co tam sli v silnicnich bezeckych botech (i podle stop ve snehu jich muselo byt docela dost).

Byl ale docela pekny cisty vyhled, to se posledni dobou nedarilo trefit, vzdy byl velky opar. Ten se ted nekonal - jen k odpoledni se zacaly zatahovat Tatry do mraku a k vecerum kdyz uz jsme byly v doline se mraky uz vytvarely i na hlavnim hrebeni Rohacu.

Proste pekne ukonceni sezony. Spokojeny se vsim - krome mych kolen :twisted: , ktere uz tyden jsou v zalostnem stavu a nekdy me jedno ani nechce udrzet a jsme si pri vystupu na hreben Predniho Salatinu jsem myslel, ze tam nekde asi skoncim. Ale nejak se to nakonec zvladlo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod ktritri » čtv lis 9, 2023 19:54

apuka píše: Prede mnou se objevilo toto:
Jeptiska starsi nez ja...


stretla som ju na Kriváni :wink:
Uživatelský avatar
ktritri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte lis 7, 2023 21:20

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » úte lis 14, 2023 14:55

V ta3 je sních od ca 18ti set mnm, Západní tatry jsou ale zasněžené výrazně víc (bělejší na pohled z auta), taky ca od 18ti set mnm.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » úte lis 14, 2023 15:16

Snih je i nize, hlavne v Zapadnych Tatrach. Ale dnes v noci a pres den se v nizsich polohach docela topil.

Viz tady na kamerach. Je mozne si to filtrovat podle pohori, na vetsine mist jsou meteostanice, kde se da az tyden nazad zobrazit stav - ne vsechny meri vsechno. A fotky z kamer se daji taky koukat par dnu nazad. Pekne na nich napr. videt, jak se ted ztratila cast snehu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko