Tatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » úte pro 7, 2021 16:35

Promin, nechci dramatizovat, ale vytaci me (ted to nemusis brat primo na sebe) "vztah" mnoha Cechu na slovenksych horach k lavinovym stupnim. Kdyz vyslechnes jejich mluvu typu - "Ty, v tom zlebu je trojka. A trojka, to je dobry, to jeste nic neznamena, tedhy nic nepada." a pod., tak si musis (v lepsim pripade) jen tukat na celo a rict si, ze no, sami si vybiraji svuj osud - kdyby pritom nevybirali pripadne i osud dalsich lidi...

A v tomto konkretnim pripade ano, neni to Cerveny zlab, ale zato stale je to pekna draha prakticky od vrcholu, celou cestou pomerne strma - ale hlavne v te kosodrevine to muze byt sberac snehu a i pri jednicce by se to mohlo utrhnout, kdybys tam. Ne velka lavina - ale na zavaleni staci i pomerne malinka (o tom by mohl neco vedet Cech, ktereho zavalila malinka lavinka nad Kuhtaiem, teda kdyby zustal na zivu...).

Ale jinak asi vis, ze zrovna Huncovska kotlina a JV cast Velke Svistovky je zakazane misto pro horolezeni, ze jo? Huncovsky potok odvodnuje tu kotlinu, takze do ni patri.
Osobne si ale myslim, ze na to hazes bobka a zajima Te to asi stejne jako to, ze z vysoka ignorujes vsechny platne zakazy na Slovensku, vcetne prakticky zakazu vstupu pro Tebe, kdybys uz nahodou neco mel, tak povinnou karantenu, ..., v TANAPu zakazu horolezeni pod UIAA III, atd.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » úte pro 7, 2021 17:22

@AlexBeck: apuka dramatizuje hodne a rad, ale vyse ti to pise i KT a ten obvykle vi, o cem mluvi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49382
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Tatry

Příspěvekod AlexBeck » úte pro 7, 2021 18:05

Ano je mi jasné že ta zkrátka v mapě je neprůchozí. Ať v létě tak v zimě. Huncovsky potok bude dle podmínek. Řešit tam lavinku je nesmysl. Psal jsem že mi jde o nástup ke Kežmaraku ne o turistiku na Svišťovku. Tudíž případný sestup z něj je X násobně rizikovější. Z Huncovského sedla do Skalnaté jsou ty žebrá depresivní tudy na sólo už nejdu. Přes Huncovsky štít jsem to už jednou v prašanu absolvoval a nikdy více. Leda na firnu a ten není. Do Huncovské dolinky je to taky hezký padáček.

Tohle dobrodružství si nechám na pěkné počasí. Půjdu raději "na okolo" na Tupou. Kdysi jsem to šel totiž obráceně a měl jsem řádný vítr z toho sestupu Lučné sedlo - Zlomiska.

Obrázek
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » úte pro 7, 2021 18:35

Hřebínek (hrana S stěny MKežmaráku) z Huncovské dolinky na MKežmarák je myslím II nebo III UIAA - před pár lety sem to sóloval.

Ta Tupá/Končistá je celá choďák - šel sem to víckát ale je už to dávno.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod AlexBeck » ned pro 12, 2021 10:15

Nebudu citovat předchozí dvě strany. Realita :wink:

1. Značena zkratka
Minimalně z chodníku pod Svišťovkou až po hranu Svištovky je tam "dálnice" Z fotek to nejde až tolik vidět, ale i pod sněhem je jasně viditelná linie traverzu až po hranu. Možná tudy bloudí turisti :(( Ano i Já tudy zabloudil :ú Dole ta hrana je zarostla takže by to mohla být hezká past dole.

ObrázekObrázekObrázek

2. Varianta výstupu Huncovským potokem
ANO přesně tudy. Ne se vydyndat po lavinovem turistickem chodniku. Ta pravá strana Huncovskeho potoku (od spod) je naprosto mírna, převažne travnato kamenita, s obcasnou pidi kosovkou. Dojezdovku laviny odpružite v kolenach :D :wink:

ObrázekObrázekObrázek

Turisticky značka Skalnač - Svišťofka je nejspíš v uzavěre ne kvuli ochraně spicích svištu. Spíše kvuli profilu chodniku. Takže po začcce je to rozhodně lavinově nebezpečne!

ObrázekObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázek

3. Vystup na Skalnáč po sjezdovce
Hodně hloupý nápad ](*,) Aquapark hadra. Sprchovali to asi teplou vodou a naplný pecky. Však sjezdovka byla jedna velká ledová krusta. Od otčky domu mě zachranilo, že nejsem trendy. Tudíž místo větrofky a elasťačku jsem byl bilej sněhulak v menbranovce a GTX kalhotech. Rolbař jen hleděl, že takoveho debila ještě neviděl. Kdo chce vyzkoušet nepromokavost doporučuji. I tak jsem pocit sucha neměl. Při svítaní a cca -10C nic moc po tom hodinovém sprchovaní se.
Nějaka tlupa šla na Kežmarak přes Huncak. I ti přišli od Hrebienku na Skalnač. Stajlovali se dole do uvazku, helem, ovešení železem s metrovými turisto cepiný, takže asi stěží lezci. Ťežko říct vo co šlo. Dva kousky nechali v Huncovskem sedle ty jsem viděl. Zbytek asi bojoval do tmy. Stopy dolu na Skalnač jsem neviděl
ObrázekObrázek

4. Vystup na Kežmarák
Po tom všem se nekonal, ale dobil jsem vrchol Svišťovky. Jsem na té hromadě kamení nikdy asi ani nebyl. Aby ne kdo by se tam vlačel.
Uspěch je umět se otočit. A to jsem zvladnul na Kežmarské kopě. Nic moc čas, sněhu po kolena, mixove lezení předemnou, kdy by nebylo cesty zpět (foto číslo 3). Nemel jsem lano jen 6m reepky, takže už pak jen na vrchol.Ani přechod Kežmarske prehyby není v zimě moc lákavý (foto 5) Doplachtit až dolu na Německý žebřík (foto 8) Po tom všem a při neustalých změnach počasí kdy chvili modro a za 5 minut husté mléko. Ledový fučak, že i kukla přisla vhod.

ObrázekObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Tatry

Příspěvekod mike » ned pro 12, 2021 17:52

AlexBeck píše:Rolbař jen hleděl, že takoveho debila ještě neviděl. Kdo chce vyzkoušet nepromokavost doporučuji. I tak jsem pocit sucha neměl. Při svítaní a cca -10C nic moc po tom hodinovém sprchovaní se.

:D zazitek nemusi byt pozitivni, hlavne kdyz je silny ;-)

AlexBeck píše:Po tom všem se nekonal, ale dobil jsem vrchol Svišťovky.

To od tebe nebylo hezke, chudak vrchol [-X

AlexBeck píše:Uspěch je umět se otočit.

:smt023
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49382
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon pro 13, 2021 9:21

AlexBeck píše:Rolbař jen hleděl, že takoveho debila ještě neviděl. ... Při svítaní a cca -10C
Vidis, dalsi prestupek, pro jistotu vuci dalsimu subjektu :wink: (resp. dva, i vuci TANAPU :-)).

Ale Ty jsi opravdu "nelyzar", jak jsi psal. Jinak bys znal pravidla pohybu pesich po sjezdovkach a vstupu na sjezdovku mimo doby otevreni:
13. VSTUP NA LYŽIARSKE TRATE - Počas prevádzkového času môže vstupovať na lyžiarsku trať iná osoba než lyžiar a osoba, ktorá poskytuje pomoc zranenému, len so súhlasom prevádzkovateľa. Pred zahájením a po skončení prevádzky dopravných zariadení je vstup na lyžiarske trate a lyžiarske trasy zakázaný - hrozí nebezpečenstvo úrazu káblami snežných diel a od strojov upravujúcich trate, najmä navijákových s rozvinutým lanom!
Jeste predtim, nez nekdo s necim zacne, toto pravidlo nema zadnou souvislost s covidem ani to neni slovenske specifikum. Plati to na vsech alpskych obhospodarenych sjezdovkach ve vsech alpskych statech. Jak je to jinde nevim, ale zda se mi, ze napr. na mnoha mistech v USA maji neco podobneho.

V Alpach vim o par prikladech, kdy rolbari nejenom "zirali jako na debila", kdyz tam nekdo vecer slapal dolu po sjezdovce... Nekolikrat jsem to i osobne videl dokonce v lete na ledovcovych sjezdovkach, jak nadavali nekomu, kdo si zkracoval pres svah cestu a jednoduse ho vyhnali zpet na znacku - a bylo jim jedno, jestli to byl pesak nebo skiaplinista (mohl by byt i "sneznicar", ale ty se na ledovce v lete moc nenosi).

Ty jako pesak jsi na tom rel. dobre, protoze Te max prehledne rolbar nebo spadnes na hubu, ale prave v Alpach toto providlo zavedli kvuli pomerne znacnemu poctu zraneni i smrti v dusledku, ze lyzar (casto skialpinista, normalni lyzar se moc za tmy nebo soumraku uz nejezdi, hlavne kdyz nejezdi ani vlek/lanovka) pri sjezdu prehledl napnute lano, na kterem byla navazana rolba nekde docela daleko. Co to udela, kdyz se ritis plnou rychlosti dolu a to pevne ocelove lano zachyti Tvoje nohy si asi umis predstavit...

Mimochodem, ta zelena tur. znacka z Lomnice na Skalnatou chatu je v zime otevrena. Pokud bys stoupal po ni, tak bys jen parkrat pretnul lyz. svah a jen na konci pod chatou bys slapal na kraji zjezdovky. Jinak vede mimo ni. Na toto je vyjimka, ze nejkratsi cestou a na kraji svahu se smi pesi pohybovat, na nekterych mistech dokonce je (resp. pred dvema lety jeste bylo) mozne slapat za nejakym ohranicenim svahu. Jinak je to ale v case, kdyz se tam prohani horda lyzaru jeden z nejnebezpecnejsich turistickych znacenych useku v zimnich Tatrach :twisted:. (Zase ale nepredpokladam, ze by sis prodluzoval trasu zdrzovanim se znackami a asi jsi slapal primo nahoru.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod Kuba Turek » pon pro 13, 2021 17:27

mike píše:@AlexBeck: apuka dramatizuje hodne a rad, ale vyse ti to pise i KT a ten obvykle vi, o cem mluvi.

Díky že ses mě zastal náčelníku :-)
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon led 3, 2022 9:12

AlexBeck píše:Nešel někdo spojku z Malé na Velkou Svišťovku? Je to mapa s vrstvou lesních cest a chodníků. ...
Mels to zkouset vcera, mel bys to zapadani ve snehu do tretice :wink:.
Sli tam manzelka a syn, od Hrebienku na Skalnate a dal dolu Malou Svistovkou. Ta na zacatku jeste jakz takz sla, ale od posledniho snezeni tam sli dva-tri lidi par hodin pred nima, jinak nic. Jenze Ti si chteli zkratit "serpentinu" nekde za Malou Svistovkou primo dolu. Blby napad, bo je tam polom... Po chvilce slapani jim to uz doslo, tak ale misto aby se vratili na znacku (a stezku), tak traverzovali v tom polomu az se dostali na znacku o dost dale...

Ti moji sli v jejich hlubokych stopach (prece jen, snehu dost, jina stopa nebyla a hledat stopu v kosovce, kdyz to uz nekde udelal je blbost - a pred nejakyma dvema lety jsme pulku cesty od Startu proslapavali s manzelkou, kdy bylo snehu min a lepsiho, tak vedela, co to je). V case, kdy uz meli byt na Kezmarskej Bielej vode mi volali, ze prave se (obrazne) doplazili/doskrabali total zniceni na Folvarskou Polanu. Ten kousek se prodirali (ve stopach!) bezmala dve hodiny, normalne je to po znacce tak 20 - 25 minut, i v zime v beznem snehu... Tentokrat byl snih po obleve takovy zvlastni - v "pasech" relativne mekky a lepivy, jinde zmrzly, ale borivy, na jinych mistech zase jiny; a to klidne v na pohled stale stejne oblasti 100 m2 se prostridalo nekolik druhu.
No, dole, kde jsem je cekal s autem byly fakt dobre vyrizeni - a to byla ta jejich nejkratsi, nejjednodussi cesta, jen jako kratka rozlouckova s Tatrami...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod AlexBeck » úte led 4, 2022 15:09

Takových pár zkratek jsem si uz vyzkoušel :ú Takže pokud není šance že jde o nějakou VIP stezku (polovnicky, skialp, pašeráckou stezku a podobně) tak na horách už raději ne. Takový pás husté kosovky, skály, sklon co vypadal na pohodu. Polom taky nebrat. Hodiny něco přelézat. Pak je chuťovka zasněžené balavnisko případně kosovka. Pasti na mamuty.

Zase nevím zda by mě stopy a průzkum co to je zkratku taky nehecnulo :D

Mám tam v plánu ale určitě tu pravou stranu (od spodu) Huncovskeho potoku. To pustí, ale buď na firnu nebo bez sněhu.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Tatry

Příspěvekod AlexBeck » úte led 18, 2022 6:30

V neděli nemělo být kdoví co - oblačno. Front se zdržel v ČR a až odpoledne se nasunul do Tater. Tak nakonec hezké VHT na sluníčku. Naokolo přes Zlomiska na Tupou.

Do toho Lučného sedla jsem to asi netrefil. Šel jsem prvním žlábkem nahoru. Než traverzovat do mixových skal. Ná te ledovce jsem poctivě "lezl" po čtyrech na dvou cepínech. Hotové jarní firny.

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Po 4 hodinách konečně slunce * ale taky fukec... Zase krasná viditelnost. Na Vysokou běhalo spousta "mravencu" Zlomiskami celé dopoledne. Na Tupou vpohodě choďák bez macek po skále.

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Zkratka (polovnicky/skialp chodník) Jsem zapoměl jak je to dlouhé (traverzy "bez klesání") Krasně nosný sníh bylo jediné štesti. Takže v těchto podmíkách asi lepší než bruslení po značce z Ostrvy a po asfaltu na Popradske. Chodník je trochu více zarostly (poohybána kosovka) Je to huře čitelné kudy (mapy.cz značeno). Nikde jsem, ale nebrodil jehličí. Stopy medvěda jsem taky nepotkal (chodívají tudy) Dole v lese se většinou uhýba doprava (neznačeno) a napojuje se na asfaltku v lese na Popradske. Já zkusil jít rovno na paseky. 100m kalamity a pak spousty lesních cest na mytině. Jen škoda, že žádná nevede až dolu k hlavní cestě (odbočka k parking) kde jsem parkoval.

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Hned na první mýtině ve výbězku rezervace Štolské se jezdí lovit medvědi :wink:
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » stř čer 22, 2022 15:29

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod mike » stř čer 22, 2022 17:10

Pekne. Tohle asi v kolenou neodpruzis ;-) A lavinovy airbag ti taky bude na dve veci.

Tam je nekde Nemecky rebrik, ne? Podle nakresu bych rekl, ze to slo primo pres nej...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49382
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Tatry

Příspěvekod Kjuba » stř čer 22, 2022 17:12

Odpružíš. Liška říkal, že průměrnou lavinu odpružíš. A jestli nebyla průměrná, tak už zbývá jen paragánská padina. To je pak 50 na 50.:-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Tatry

Příspěvekod tor88 » stř čer 22, 2022 22:36

mike píše:Tam je nekde Nemecky rebrik, ne? Podle nakresu bych rekl, ze to slo primo pres nej...


Ano je http://www.tatry.nfo.sk/stena.php?kod=10720354:Ke%9Emarsk%FD-%9At%EDt-Mal%FD-Centrum:2513
ale poškozený určitě není. V tom místě je to široká spádnice suti a pri každém větším slejvaku to vypadá takto: Obrázek
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » čtv čer 23, 2022 8:35

Nikde nepíšou o žádných zraněných/mrtvých, asi v tu chvíli Stanislawa nikdo nelezl, protože dyby jo, tak imho to nebylo na přežití. Ani v přiblbě.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » pát čer 24, 2022 18:10

Nevím proč, při sekání trowy sem si zpoměl na horo tábořiště v Bielovodské.... funguje ešče, nebo už ho zrušili, sem tam dole v Bielovodské už nebyl několik let....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod tor88 » sob čer 25, 2022 7:41

Asi jo zde je i kontakt. Placený kemp? Za to, že se "nevyspím?" :ú Když okolo tolik možností.
https://www.lesytanap.sk/sk/pre-navstevnikov/taborisko-pod-vysokou/
Na mapách.cz máš i foto z podzimu 2021 https://sk.mapy.cz/s/kumucaleje

Zapoměli namazat? Hlavně že provozují v Poliance parking :roll:
!! od 01.11.2021 je PREPRAVA na Sliezsky dom POZASTAVENÁ !!
https://www.lesytanap.sk/sk/ponuka-prepravy/
Že by Gerlachaci chodili za "svoje"? To pochybuji
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » sob čer 25, 2022 12:11

Kuju.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon čer 27, 2022 9:28

tor88 píše:Placený kemp? Za to, že se "nevyspím?" :ú Když okolo tolik možností.
Hm, kde??? Je to jedina legalni moznost prespani "venku" na uzemi VT.

Kdyby se nekdo zase chtel poustet do toho, jake je to zbytecne omezeni v TANAPu a jak to jinde takto nemaji, tak v obvykle spominanych rakouskych Alpach, v NP Vysoke Taury (coz je jako narodni park srovnatelny s TANAPem) plati prakticky to same. Jsem si ted vsiml zmenenych cedulek od me posledni navstevy ve Vysokych Taurach - uz je tam vyslovene napsane "Zelten und Lagern verboten". Coz si nekteri Cesi urcite prelozi jako stanovani a taboreni zakazano, ale Lagern zahrnuje i pojem "prenocovani", tj. je to stanovani a prenocovani zakazano.
Pravidla.jpg
Pravidla.jpg (134.61 KiB) Zobrazeno 1588 krát

Jo, vsimnite si i hezke vety, tady je vystiznejsi anglicky preklad (ktery je jinde ponekud zjednoduseny) - "No fire, no smoking and no alcohol!" :wink:

tor88 píše:Zapoměli namazat?
!! od 01.11.2021 je PREPRAVA na Sliezsky dom POZASTAVENÁ !!
Že by Gerlachaci chodili za "svoje"? To pochybuji
Tato preprava (pro neubytovane hosty na Sliezkom dome) byla od pocatku za hranou legalnosti. Konecne jsou i Lesy TANAPu pod Spravou TANAPu (ochranaru) a ne dve ruzne organizace s protichudnymi zajmy, tak jim (lesum) to nejspise hned zatrhli, protoze od nich toto zadali uz roky. Lesy zneuzivali svoji vyjimku (zakaz vjezdu mimo vozidel Lesu TANAPu, tak si koupili mikrobus na ucel vyvazeni a cely den nim vozili lidi).

Ted je (oficialne) povolene vozidlem Sliezkeho domu vyvest a svest pouze ubytovane hosty (vice-mene ale jen na zacatku a konci pobytu), mozna jeste personal, ubytovani mohou dostat i vyjimku na jeden vyjezd a jeden sjezd k/od hotelu vlastnim autem (a platit nejakych 25 EUR/noc parkovneho :-..).
Jestli existuje nejaka vyjimka pro vyvoz klientu vudcu na Gerlach, to fakt netusim - musi ale mit povoleni od Spravy TANAPu (nebo jezdit nacerno, coz asi neni uplne dobry napad).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pon čer 27, 2022 17:45

apuka píše:Kdyby se nekdo zase chtel poustet do toho, jake je to zbytecne omezeni v TANAPu a jak to jinde takto nemaji, tak v obvykle spominanych rakouskych Alpach, v NP Vysoke Taury (coz je jako narodni park srovnatelny s TANAPem) plati prakticky to same.

Hlavni a zasadni rozdil mezi Tatrama a civilizaci je, ze tam nikde nemas zakaz chozeni mimo znacene cesty a vystupy na vrcholy jen s mistni mafii horskych vudcu :P

apuka píše:uz je tam vyslovene napsane "Zelten und Lagern verboten". Coz si nekteri Cesi urcite prelozi jako stanovani a taboreni zakazano, ale Lagern zahrnuje i pojem "prenocovani", tj. je to stanovani a prenocovani zakazano.

To je ovsem zas jen tvuj nejrestriktivnejsi vyklad. Realne bude rec o (nouzovem) bivakovani a to zakazano neni. Samozrejme neni povolene tam jit stanovat, ale to nebylo nikdy. Jedina zmena proti drivejsku je arabska verze textu, coz mne docela prekvapuje, zadneho takoveho jsem v horach nikdy nepotkal. Neco se zmenilo nebo je to jen ulitba multikukti?

Teda, jeste no alcohol, to je docela zabavne. Zajimalo by mne, cim to maji podlozene a jak by to chteli vymahat. Nebo jsem neco prehlednul a zavedli prohibici? Jako doporuceni to samozrejme beru, v horach si dam maximalne pivo k veceri na chate.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49382
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon čer 27, 2022 18:38

mike píše:tam nikde nemas zakaz chozeni mimo znacene cesty
To je otazne, ale to jsem tu uz resili. Tam mas (resp. nevim jak ted, ja sjem to videl parkrat na jizni strane V. Taur, kolem Matrei) taky na materialech i cedulich (na odfocene ceduli ne, tam to chybi, ale to je oblast, kde se moc mimo znacek ani neda, leda tak lezt tezsi horolezcke cesty, casto ani to ne, protoze se Ti pod rukama rozpadava skala) obrazek a napis cca "chodte, prosim, po znacenych stezkach". Coz - pri nemecke nature - se interpretuje jako zakaz chuze mimo stezky. Ale na toto jsou trochu jine prepisy - taky jsme se o tom bavili -, toto plati hlavne po horni hranici lesa, pripadne pastvin.
mike píše:To je ovsem zas jen tvuj nejrestriktivnejsi vyklad. Realne bude rec o (nouzovem) bivakovani a to zakazano neni.
To je ovsem zas jen Tvuj vyklad meho vyjkladu :wink:.

Realne je rec o nouzovem (bez zavorek!!!) bivakovani, coz ze zasady znamena neplanovane prespani, opravdu pripad nouze, ze se neco neocekavaneho stalo. Anglicky ekvivalent, ktery asi dokazes lepe pochopit je "emergency". Do toho ale nespada "cesky vyklad" nevim, kde budu spat, az spadne tma, tak mam nouzi a na vhodnem miste zabivakuji. O tom jsme se ale taky uz bavili.
mike píše:Jedina zmena proti drivejsku je arabska verze textu, coz mne docela prekvapuje, zadneho takoveho jsem v horach nikdy nepotkal. Neco se zmenilo nebo je to jen ulitba multikukti?
Nevim, ale zrovna na Hinterer See, kde mam tu ceduli odfocenou jsem ten den setkal docela dost arabskych rodin - prisli, vynesli z auta zeny, decka, obrovsky slunecnik s podstavcem, spoustu zradla a piti a vyvalili se na deky pod slunecnikem na brehu jezera (asi 300 m od parkoviste) na celou dobu, co my jsme rano vyrazili a nekdy po pate odesli. Vcetne tech par lijaku, ty preckali pod tim slunecnikem.

Nebyli to Turci (tech tam par bylo taky), ale opravdu arabove a celkove jich mohlo i s deckami byt tak 12-15. I na jinych mistech (dobre dostupnych autem) jsem jich zahledl pomerne dost. Stejne tak v supermarketech a jak jsme prechazeli po autem po nekterych vetsich obcich.

Ja jsem na te jizni strane pred lety videl jeste jine cedule s o dost jinymi formulacemi, proto pisu o novych.

S tim alkoholem me taky pobavili - dovedene do detailu by museli na vsech chatach v narodnim parku zakazat prodavat alkohol, vcetne piva. Coz si myslim, ze by vyvolalo revoluci mezi navstevniky Alp i chatari :-D.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pon čer 27, 2022 18:54

apuka píše:Nevim, ale zrovna na Hinterer See, kde mam tu ceduli odfocenou jsem ten den setkal docela dost arabskych rodin - prisli, vynesli z auta zeny, decka, obrovsky slunecnik s podstavcem, spoustu zradla a piti a vyvalili se na deky pod slunecnikem na brehu jezera (asi 300 m od parkoviste) na celou dobu, co my jsme rano vyrazili a nekdy po pate odesli. Vcetne tech par lijaku, ty preckali pod tim slunecnikem.

Tohle by mne neprekvapilo a tak bych to i cekal, ale bavime se o instrukcich pro pohyb v horach.

BTW, ktere Hinterer See? Tech budou v Alpach nejspis desitky.

apuka píše:S tim alkoholem me taky pobavili - dovedene do detailu by museli na vsech chatach v narodnim parku zakazat prodavat alkohol, vcetne piva. Coz si myslim, ze by vyvolalo revoluci mezi navstevniky Alp i chatari :-D.

A nejvic chlastaji mistni. Jednou jsem se stavoval na chate pro vodu pred polednem a uz tam byla tlupa totalne ozralych vesnicanu :) Neni to pravidlo, asi meli nejakou oslavu, ale fakt sila. Pricemz chata v 2700, by mne zajimalo, jak se dostali dolu, mozna je svazeli lanovkou :) V Italii zas chodi mistni mladez chlastat a soulozit na bivaky/casery, obcas tam po nich nachazim zbytky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49382
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » úte čer 28, 2022 9:42

mike píše:Tohle by mne neprekvapilo a tak bych to i cekal, ale bavime se o instrukcich pro pohyb v horach.
Ehm... Nebavime se o instrukcich pro pohyb v horach ale o instrukcich pro pohyb v narodnim parku, Tebou myslene "hory" jsou jejich soucasti, ale i podhuri do nej patri.

V mem popisovanem pripade bych rekl, ze napr. pouziti toho obrovskeho a tezkeho slunecniku s podstavou, pod nim rozlozene deky (nebo plachty. to nevim) uz by taky spadalo pod poruseni nektereho (mozna i nekterych) bodu. Minimalne neniceni prostredi.

Stejne si na zaklade zkusenosti myslim, ze at by tam meli napsano cokoliv, tato cast lidi by to stejne necetla a i kdyby, tak by jim to bylo jedno, oni si ziji vetsinou podle svych upravenych pravidel.
mike píše:ktere Hinterer See? Tech budou v Alpach nejspis desitky.
Blby nazev jsem napsal, spravne je to Hintersee - jezer s tim nazvem jsou v Alpach celkem 3, z toho jedno v Nemecku (alespon podle map.cz i google map) a k tomu dve vesnice. Jak jsem psal jinde, byl jsem v udoli Salzachu, tj. bylo to u Mittersillu, "pod" St. Polten hutte.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » úte čer 28, 2022 17:16

apuka píše:V mem popisovanem pripade bych rekl, ze napr. pouziti toho obrovskeho a tezkeho slunecniku s podstavou, pod nim rozlozene deky (nebo plachty. to nevim) uz by taky spadalo pod poruseni nektereho (mozna i nekterych) bodu. Minimalne neniceni prostredi.

Mel jsi jim to jit vysvetlit. Mohl z toho byt zabavny clanek v novinach. Cesko-slovensko-madarsko-arabsky konflikt v Rakousku :twisted:

apuka píše:Jak jsem psal jinde, byl jsem v udoli Salzachu, tj. bylo to u Mittersillu, "pod" St. Polten hutte.

Jak to tam ted vypada se snehem? Zvazuju, jestli jet do Italii nebo rovnou pod Venediger.

A na ktery vrchol to zena lezla?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49382
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » úte čer 28, 2022 22:53

mike píše:Jak to tam ted vypada se snehem?
To se mi hodne tezko posuzuje. Zrovna v tech oblastech jsem byl poprve v zivote, takze nemam srovnavaci zaklad. Navic Vysoke Taury znam trochu z jihu a ted jsme byli na severu. No a vzhledem k neustalym mrakum jsme videli panoramu vyssich hor jen jednou z dalky.

Co mohu rict je, ze na vetsine mist, kde jsme byli kolem hlavniho hrebene (GG Hochalpinstrasse u parkovaciho domu a na Hochtoru, Weisssee, Hintersee, Rosskopf u Zittauer hutte - to uz je vlastne na zacatku Zillertalskych Alp) mi prislo, ze je snehu na stred cervna malo - krome kolem Weisssee, tam jej bylo docela dost dokonce i na stezce kolem jezera, tj. pod 2300 m a kousek nad - tam se daji najit webove kamery, na kterych dobre videt, kde a kolik toho jeste je. Kdyz to srovnam s okolim Obertauernu zpred nekolika let zacatkem cervence, tak tam bylo snad radove vice. Snehove pole ale byly i ve vyskach kolem (i pod) 2500m. Firn takovy, no, ruzny... Ty deste s nim udelaly sve...

Syn (on jezdi kazdy vikend, takze sleduje "mistni" fora a skupiny, popisy stavu cest) rikal uz pred par tydny, ze je to v Alpach letos hrozne. Jednak bylo v zime skoro extremne malo snehu, jednak tam posledne dva mesice snad kazdy druhy den (jistou dobu kazdy den) byly silne bourky a delsi silne deste, takze je vsude docela podmaceny teren, resp. mokro pod suti a mezi skalami. To potvrzuji i nase zkusenosti - kdyz bylo treba prejit oblasti, kde byla smes jemne suti az zeminy a na tom mensi skalky, tak to vsechno hodne ujizdelo pod nohama, jak to bylo kvuli promoceni nestabilni.
Ten dest taky smyl hodne zbytku snehu, snad az na nejvyssi polohy. Syn taky ted rikal, ze ledovce uz ted pry vypadaji bidne, casto beze snehu, ze napr. ve Svycarsku mnohdy se pres ne UZ ani neda, ze hodne "pukaji" a oteviraji, ne nektere stity se uz vubec nemohou slezat, protoze je misto firnu vsude cisty led - stav, co normalne byva tak o 2 - 2,5 mesice pozdeji, nekdy az na podzim. Myslim si, ze v A a I to jine nebude - nanejvys mozna ve "Tvych" italskych oblastech nenaprselo tolik jako v Rakousku, bo casto foukal jizni fen, coz mraky zanasel na vyprseni spise k hlavnimu hrebeni od jihu. Ale jaka je tam skutecnost, to nevim.
mike píše:A na ktery vrchol to zena lezla?
U St. Polten hutte na Tauernkogel - to byl vrchol, kde ji vyhnala zpet bourka par desitek vyskovych metru pod vrcholem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » úte čer 28, 2022 23:11

Hmm, to nevypada moc povzbudive... diky za info. Asi se budu muset kouknout lip na tu Italii, z webkamer toho bohuzel moc poznat neni, jsou moc daleko od ledovcu. Jezdival jsem tam zacatkem cervence hlavne kvuli tomu, ze jeste bylo dost snehu a ledovce byly pruchodne. Jednou jsem jel az koncem cervence a misto firnoveho svahu, po kterem normalne chodim, byl vodopad :)

Tauernkogel nevypada spatne, ale v bourkovem pocasi bych tam teda nesel, magnet na blesky. Podle fotek mozna nebude poslednich par desitek metru 2 - 3 minuty, ale 4 - 5, rozhodne ne 20 a vic ;-) Celkem normalni vysvih na vrchol v tehle oblasti. Za bourky to tam mohlo pekne bzucet ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49382
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » stř čer 29, 2022 9:12

mike píše:Podle fotek mozna nebude poslednich par desitek metru 2 - 3 minuty, ale 4 - 5, rozhodne ne 20 a vic
Ja jsem nikde nepsal, ze manzelce trvalo 20 a vice minut, jsem jen reagoval na Tvuj vseobecne tvrzeni, ze to trva 2-3 minuty. Nekontroloval jsem manzelcin zaznam, napsal jsem jen podle toho, co rikala, ze se koukla na hodinky, jak je vysoko, kdyz se otacela.

Potom se taky zamysli nad tim, ze ve Tve linkovane ture to meli od chaty 1,1 km a 508 vyskovych metru za 3:30 hodiny - jenom smerem nahoru. To vychazi v prumeru na cca 2,4 vyskovych metru za minutu. Za krasneho pocasi a viditelnosti - a rozhodne jsou tam useky jednodussi nez prelezani velkych balvanu/skalek pod vrcholem. Manzelka mela kopec v mraku, kameny/skaly byly vlhke. Pravda, i tak mi prijde tech 3:30 ponekud prehnany cas. Ja jsem sel dolu jeste pred chatou, pomalu, mel jsem dve prestavky na jidlo/prevlekani a i tak jsem dole cekal asi 3 - 3,5 hodiny na manzelku, vzhledem na jeji hodne vetsi rychlost smerem dolu (uz stridave prselo a/nebo bylo jasne, ze bude jeste vice - ja jsem chytil mrholeni az tak 10 min. nad parkovistem) mozna "bezny" cas by mohl byt tak 4,5 hod. A to kdyz jsem ja sel dolu, ona mela jeste podle cedulek vice nez hodinu na chatu, tj. ty 4,5 hod byly dokopy chata+skoro vrchol+dolu k chate+dolu na parkoviste. Coz by pri 3:30 hodinach jen od chaty k vrcholu by bylo absolutne mimo.

Stejne je "rada" si jit uzit Eliasuv ohen ve zvukove podobe docela dobra, kdyz se otaceli po prvnim hromu, ktery byl z hoodne zblizka. To by si bzuceni moc neuzili, zato hromaceni jo. Teda jen kym by byli nazivu - vsak sam pises, ze je to pekny "bleskosvod". Odhaduji, ze cas dolu meli nasobne kratsi nez smerem nahoru :wink:.

Ale myslim si, ze bychom debatu v tomto vlaknu meli ukoncit, uz to s Tatrama nema moc spolecneho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » stř čer 29, 2022 16:59

apuka píše:Ja jsem nikde nepsal, ze manzelce trvalo 20 a vice minut, jsem jen reagoval na Tvuj vseobecne tvrzeni, ze to trva 2-3 minuty.

Psal jsi Nekde je ale i deset metru na dvacet minut i vice :P Coz podle fotek urcite neni tenhle pripad a u znacenych stezek, coz tenhle pripad je, jsem rozhodne pravde bliz ja :P

apuka píše:Potom se taky zamysli nad tim, ze ve Tve linkovane ture to meli od chaty 1,1 km a 508 vyskovych metru za 3:30 hodiny - jenom smerem nahoru.

No a? Holt sli pomalu, zastavovali se, flakali... posli tam oodoowa a bude nahore za hodinu.

apuka píše:To vychazi v prumeru na cca 2,4 vyskovych metru za minutu.

Coz je 10 m za 4 minuty :twisted:

apuka píše:Stejne je "rada" si jit uzit Eliasuv ohen ve zvukove podobe docela dobra, kdyz se otaceli po prvnim hromu, ktery byl z hoodne zblizka. To by si bzuceni moc neuzili, zato hromaceni jo.

To nebyla rada ;-) Bzuceni jsem v podobne situaci zazil a je dost hlasite na to, abys ho nepreslechnul. Neco jako dynamo, hodne silne. Navic to i citis a probouzi se instinkt "nebezpeci, prchat pryc". Taky obvykle nehrmni nepretrzite.

A jo, nekam to pak presunu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49382
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » stř čer 29, 2022 18:32

mike píše:Coz podle fotek urcite neni tenhle pripad a u znacenych stezek, coz tenhle pripad je
Jsi si jisty??? Taky to muze byt pripad jako na co jsem cucel na rozbocce od chaty smerem dolu na kopec na druhou stranu od chaty - normalni zluta "sipka"/znacka (cerna) i s casem. Pod tim velke upozorneni "Nur Markierung, kein Steig!", v druhe casti pres hrube sutove pole - chod od znacky ke znacce jak dokazes. Jeste jednou zopakovane na stare bile ceduli. Oficialne na Tauernkogel, mam dojem, tur. stezka neni, i kdyz se to od chaty znaci.

A vubec - je tak tezke pochopit, ze na obecne tvrzeni jsem napsal obecnou odpoved a ze se to nestahovalo na tuto konkretni cestu??? Jeste kdyz Ti to primo vyslovene napisu? Ale at mas klidne pravdu, kdyz ji mit musis. Ja jsem tam osobne nebyl, tudiz konkretne nemuzu tvrdit nic. (Ty sice taky ne...)
mike píše:Bzuceni jsem v podobne situaci zazil a je dost hlasite na to, abys ho nepreslechnul. Neco jako dynamo, hodne silne. Navic to i citis a probouzi se instinkt "nebezpeci, prchat pryc".
Jenze ne vzdy je "Eliasuv ohen" predzvesti bourky, musi na to byt vhodne podminky.
Jinak to manzelka se synem uz zazili v trochu jine forme - to bzuceni a taky syn mel najednou vlasy jako Einstein :-). Jen to bylo, kdyz ve Svycarech sli ze slunecni strany na hreben, za kterym se uz vytvarela silna bourka, oblacnost byla tesne pod hrebenem (tj. z jejich strany nebyla videt). Tam byly rozdily potencialu dostatecne velke (ale jeste ne na blesk), tady nejspise (mozna jeste) ne. Asi taky to pocasi tomu az tak neprispivalo - 100% vlhkost, stejnomerne chladno vsude.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko