Malá Fatra

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Malá Fatra

Příspěvekod vonkreuz » čtv čer 13, 2019 10:00

Hřeben od ch. p. Suchým po Velký Kriváň je suchý, bez bláta.
Pozor na zmije a mloky (salamandry) při nástupech z dolin.
Medvěda, a ne malého, jsme viděli na severním svahu Meškalky (kopec na jih od Malého Kriváňa, vede tudy celkem nová modrá tur. značka).
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Malá Fatra

Příspěvekod mike » čtv čer 13, 2019 17:29

vonkreuz píše:Pozor na zmije a mloky (salamandry) při nástupech z dolin.

Jj, takovy rozzureny mlok muze byt pekne nebezpecny :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » čtv čer 13, 2019 18:18

Tos vubec nepochopil. Takovy rozzureny turista muze byt pro mloka pekne nebezpecny... :twisted:. Obzvlaste, kdyz jej (turistu) predtim pekne prohnal rozzureny medved. Byla by jej skoda (toho mloka, samozrejme).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá Fatra

Příspěvekod mike » čtv čer 13, 2019 18:39

Presedni si ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Malá Fatra

Příspěvekod vonkreuz » stř črc 10, 2019 9:27

V Malej Fatre udeľovali pokuty za spanie, bivakovanie - novinářská zpráva

Kontroly dodržiavania návštevného poriadku - originální zpráva, kde uvedeno, že šlo i víkendovou akci
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » pon říj 7, 2019 9:49

Delat vylet v MF po destich neni uplne idealni... :twisted:

Vcera jsme slapali ze Stefanove na Chatu na Gruni, nahoru na Pulodnovy Grun a dal na Stoh a Medziholie, jeste pridali Ostnicu. Nesli jsme na V. Rozsutec, bo se manzelce nechtelo slapat balto za Stefanovu nahoru i dolu :lol: (na vysvetleni, ona cestu na P. Grun i Na Stoh ze sedla pod Stohem slapala doted vzdy jen v zime za snehu, takze netusila, ze je tam stejne, ne-li jeste hur :-)).
Stoh jsme na chvili zahlidli, sem-tam se rozevrely mraky a videli jsme cast hlavniho hrebena, Rozsutec byl na vrcholu stale v mraku, nektere skaly sem-tam bylo videt. Mrholit mrholilo jen obcas velice mirne, pozdeji vys vice ale zmrzlo to ve vzduchu, takze miniaturni ledove kapicky, na Stohu huste snezeni taky ze zmrzlych malych kulicek. Vzhledem k vetru (na Stoh velice mirneho) se moje oci moc dekovaly :twisted:, mel jsem jen slunecni bryle, to bych nevidel skoro nic.
Vylet jinak pekny, stretli jsme cely den asi 9 lidi, z toho 2 pri slapani na P. Grun, totalne nepripravene na blato, 2 Polky na P.Gruni, prisly od Stohu, 2 Cesky kousek pod odbockou na Stohovou zkratku) ktere sly z Rozsutce asi pres tu zkratku, ptali se nas, jak dlouho jeste bude to blato :-D. A potom 2 lidi sli z Rozsutce asi 20 m za nami od Medziholi (ta mlada holcina, ukecana, huba se ji nezastavila, "rvala" celou cestou na chlapa jako by byl od ni na 200m i kdyz sli za sebou ](*,) :twisted:, bylo to fakt hodne neprijemne, bo clovek se musel soustredovat na kazdy krok a do toho ona neprijemnym hlaskem "rvala"...). A jeden nas predbehl na blate pouzitim cesty HZS.

Ale pro poteseni PP: od konce lesa pod Stohem bylo bilo - a to i nasnezeno. Kolem vrcholu se mi hulka zaborila sem-tam mezi trsy travy i na 20+ cm. Smerem dolu byl snih prakticky az do konce hrebinku k lesu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Uzaverka cesty do Vratne 19.10.2019

Příspěvekod apuka » pát říj 18, 2019 12:25

Kdyby se nekdo chystal tuto sobotu do Vratne, dobre vedet, ze bude od 10 do 15 hod http://terchovskypolmaraton.sk/uzavierka-cesty-do-vratnej-a-stefanovej/uplna%20uzaverka silnic z Terchove kvuli Terchovskemu pulmaratonu!
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá Fatra

Příspěvekod Petras » sob říj 19, 2019 12:21

Mám dotaz je letos "tradiční" OF Malá Fatra ?
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Malá Fatra

Příspěvekod Petras » úte říj 22, 2019 20:21

Tady to fakt žije... :-(
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Malá Fatra

Příspěvekod booze » čtv led 23, 2020 21:52

Nema nekdo prosim aktualni info jak to vypada na Male Fatre se snehem?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Malá Fatra

Příspěvekod brhel » čtv led 23, 2020 22:29

Petras píše:Mám dotaz je letos "tradiční" OF Malá Fatra ?

asi letos nebyla
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » sob srp 14, 2021 17:54

Dnes jsem celou cestou na Stoh strel dve dvojice, z toho jednu asi 100 vyskovych metru pod vrcholem.
Ale vystup z nadrazi v Kralovanoch byl teda nekolikrat na moral..

Ted uz sedim v Pendlinu smerem zpet, ale stale jsem totalne prehraty - hlavne zevnitr. Asi jsem trocha malo poslouchal svoje telo. Dole do Stefanove jsem skoro nedoslapal a nohy me taky boli jak fras.

Jo, nevite nekdo, co se stalo s legendarnim malofatdanskym blatem? Celou cestou z Medzihia a, do Stefanove nikde zadny problem, jen obcas uprostred cesty naznaky "starych casu", ale bokem primo po stezce se to dalo obejit. Pred dvema lety, kdyz jsem tam byl naposled, od Slahorky bo zouvisle hluboke a ruzne tekute blato az po prvni asfaltku ve Stefanove. Obejit se to dalo hodne tezko a nekdy jen daleko od stezky hluboko v lese.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá Fatra

Příspěvekod mike » sob srp 14, 2021 20:58

Cele leto je kosa a ty si vyberes den, kdy je vyjimecne hnusne vedro #-o :D

No nevim, ja jsem mel na MF vzdycky bud sucho nebo snih. Blato jen kdyz jsem jednou omylem vlezl do traverzu Stohu po zlute a odtud jsem prchnul prvnim prusekem nahoru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » sob srp 14, 2021 22:18

Ja Ti nevim, byl jsem tam uz jednou toto leto a bylo jeste citelne tepleji. Manzelka tam byla jeste jednou a taky bylo horko. Byl jsem v Alpach, melo byt hnusne, ale ja jsem mel kazdy den krome jednoho horko, i kdyz nekdy pozdeji prselo, predtim ale bylo fakt horko.
Byl jsem parkrat na Lyse a bylo skoro vzdy horko. O tom jak bylo horko v Ostrave, radeji ani psat nebudu...

Ze Vy jste meli v Praze asi uplne jine pocasi (nebo jsi jen prospal teplejsi casti dne), za to nemohu. Jinak na mnoha mistech v Evrope se pocita napr. letosni cervenec za absolutne nejteplejsi cervenec za dobu mereni a srpen bude asi jeste vice. Tomu nezabrani ani obcasen deste - ktere mimochodem na Slovensku, hlavne mimo nejvyssi hory (primo jen tam) moc nebyly. Vsak jsem psal, ze mnohde maji velke sucho a tak to meli prakticky od zacatku roka. A to v mistech jako Liptov.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá Fatra

Příspěvekod mike » sob srp 14, 2021 22:33

Tady mas graf teplot v Praze (vyvoj teploty za posledni mesic). Proti predchozim rokum krome minuleho je posunuty aspon o 5 stupnu dolu. Vidim to i na rajcatech, teprve ted pomalu dozravaji, driv byvaly o mesic driv. Sazel jsem je stejne jako jine roky. A na jejich spotrebe vody, nekdy jsem menil kanystr kazde 3 dny, ted v pohode vystaci na tyden i vic.

O mne ale nejde, ja si nestezuju :twisted: A na MF jsem jezdil, kdyz bylo rozumne pocasi. BTW, byl jsem pred par tydny na Valassku, bylo pekne, ale taky zadne vedro, akorat. MF jsem zdalky videl a klidne by se tam dalo jit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » pon srp 16, 2021 12:54

Miku, ja nevim, odkud jsi vzal ten svuj odkaz, ale ze v Praze nebyl "vyvoj teploty posunuty aspon o 5 stupnu dolu". Tady mas prehled max a min. teplot za cervenec (bohuzel ne prumerne teploty), vcetne dlouhodobeho prumeru obou velicin. Pokud se podivas i na srpen, tak uvidis, ze prakticky pouze za cervenec az srpen do ted byly pouze 4 dny, kdy se teplota pohybovala vyrazneji pod prumerem (oranzova barva).
mike píše:byl jsem pred par tydny na Valassku, bylo pekne, ale taky zadne vedro, akorat. MF jsem zdalky videl a klidne by se tam dalo jit.
:smt044 To je jen dalsi ukazka, jake jsou Tvoje meteorologicke znalosti a "predpoklady" jsou ponekud mimo. Uz zacinas byt skoro jako PP...

Tady mas pekny graf, jak to bylo letos s teplotama v Oravske Lesne (to je nejblize MF, klidne se muzes podivat i na Poprad, tam je to jeste horsi). Vsak pisu, ze na Slovensku bylo pocasi uplne jine, hlavne co se tyce teplot a srazek.

Edit: ale stejne jsi to asi spatne pochopil. Nepsal jsem, ze tam bylo prilisne horko, ale ze "jsem byl prehraty, hlavne zevnitr", coz nemusi mit nic spolecneho s vnejsi teplotou. Ta nebyla zadna vyjimecna, spise bezna letni.
Naposledy upravil apuka dne pon srp 16, 2021 14:31, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá Fatra

Příspěvekod pavproch » pon srp 16, 2021 13:07

Mám chuť se urazit..... rosničkám do řemesla předpopičasování nekecám, prd tý alchymii rozumím, dycky komentuju "jak bylo"..... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » pon srp 16, 2021 13:21

To jo, ale beres u Vas v Dolni Becve za smerodajne, co predpovidaji spise na Zlin nebo Vsetin, proste ponekud jinde. Pricemz zrovna Vase udolicko a hlavne ten konec u Vas ma dost specificke podminky, ktere jsou casto jine nez jinde ve Vasem kraji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá Fatra

Příspěvekod mike » pon srp 16, 2021 14:55

apuka píše:Miku, ja nevim, odkud jsi vzal ten svuj odkaz

Odkaz je na teplomer se zaznamem na Ruzyni, coz bys zjistil, kdyby sis precetl legendu. Pouzivam ho, protoze je ve stejne nadmorske vysce a podminkach, jako mam ja. Ukazuje lip, nez teplomer, ktery mam na balkone, protoze ten je na zapadni strane a je ovlivnen sluncem.

apuka píše:ale ze v Praze nebyl "vyvoj teploty posunuty aspon o 5 stupnu dolu". Tady mas prehled max a min. teplot za cervenec (bohuzel ne prumerne teploty), vcetne dlouhodobeho prumeru obou velicin. Pokud se podivas i na srpen, tak uvidis, ze prakticky pouze za cervenec az srpen do ted byly pouze 4 dny, kdy se teplota pohybovala vyrazneji pod prumerem (oranzova barva).

:roll: zas ta tva prace s textem. Nevim, za jakou dobu je dlouhodoby prumer, pocitam desitky let, ale ja jsem psal proti predchozim rokum krome minuleho. A kdyz si proklikas poslednich rekneme 10 let, tak cisla potvrzuji, co jsem psal. Jednak letosni graf konci na 30 stupnich, zatimco predchozi na 35 (a kolik je 35 - 30?) a jednak pocty dni, ktere zacinaji trojkou. Letos v cervenci 2, coz je nejmin, v roce 2018 11 a v roce 2015 dokonce 14. Jestli ti to neprijde jako rozdil, tak mne teda ano.

apuka píše:To je jen dalsi ukazka, jake jsou Tvoje meteorologicke znalosti a "predpoklady" jsou ponekud mimo.

To je jen dalsi ukazka toho, ze neumis cist :P Psal jsem o nekolika konkretnich dnech, kdy jsem tam byl s tim, ze v tu dobu by se na MF jit dalo. Jine dny nevim a nic jsem o nich nepsal. Ze by se tam jit dalo jsem si temer jisty, jelikoz mam opakovane vyzkouseno, teploty tam a "u nas" se moc nelisi. Mezi tim totiz nejsou zadne zasadni prekazky a je tam prima viditelnost.

apuka píše:to je nejblize MF, klidne se muzes podivat i na Poprad, tam je to jeste horsi

MF je od nas vzdusnou carou asi 70 km, zatimco od Popradu pres 90...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » pon srp 16, 2021 15:55

mike píše:MF je od nas vzdusnou carou asi 70 km, zatimco od Popradu pres 90
Kdyz ted vezmu Tvuj zpusob uvazovani (kdyz kritizujes napsany text jineho), tak "pres 90" znamena neco, rekneme, od 91 do 95. To by ale docela zajimalo, kde na Valassku takove misto existuje... :(( Nejmensi (vzdusna) vzdalenost mezi Popradem a Malpou Fatrou je trochu nad 80 km, tj. Tvoje "Valassko" by muselo byt nekde uprostred Slovenska, resp. mozna na Jihu Polska. :wink:
(Nemusis psat, vim, ze kdyz se Ti to hodi a jde o Tebe, tak i 160 km je "pres 90"...)
mike píše:Psal jsem o nekolika konkretnich dnech, kdy jsem tam byl s tim, ze v tu dobu by se na MF jit dalo. Jine dny nevim a nic jsem o nich nepsal. Ze by se tam jit dalo jsem si temer jisty, jelikoz mam opakovane vyzkouseno, teploty tam a "u nas" se moc nelisi. Mezi tim totiz nejsou zadne zasadni prekazky a je tam prima viditelnost.
No vsak ja jsem psal prave o tomto :wink:.

Teploty a pocasi vubec mezi Valasskem a Malou Fatrou byly letos teda casto pekne rozdilne, to se podle jednoho nedalo odhadovoat to druhe. Verim tomu, ze bezne za normalnich podminek to tak je, ale letos nebylo ani bezne ani nebyly normalni podminky pocasi.
Vsak ja bych taky mohl rict, ze (ponevadz to tam z mladi znam dobre) kdyz jen v lete na jihozapadnim Slovensku sucho a horko, tak v MF bude vlhceji a chladneji a naopak. Za beznych normalnich podminek to tak je - ale letos bylo mnohokrat presne naopak. Na jihu SK prochazela fronta, bourilo a bylo chladneji a na severu SK, i v MF bylo a dokonce tepleji nez na Jihu (samozrejme nesrovnavam absolutni teploty ve vysi 110 m a 1700m).

No a neni vubec pravda, ze "mezi Vama nejsou zadne zasadni prekazky". Jsou tam minimalne Javorniky a Beskydy, hlavne to udoli Becev, co je velice vyznamna prekazka (pracoval jsem kousek odtud a jezdival casto tudima na SK dlouhe roky, tak vim, jaky dokazalo byt rozdil, abych tak rekl, pred Bumbalkou a za Bumbalkou. Ze kolik front od Zapadu se tam zastavilo a na SK neproslo - zato u Vas na Valassku se klidne dostaly.
Dalsi podobna prekazka, sice ne primo mezi Vama, ale delajici vyznamny rozdil mezi Vama je Moravska brana - vedle ni jsem bydlel taky dlouho, taky vim, co dokaze udelat s pocasim.
A do tretice jsou tam slovenske "realie" - udoli Vahu a slovenske hory, oba vyrazne pocasi ovlivnujici faktory, ktere zasahuji do pocasi jak Valasska, tak i MF. A v neposledni rade i udoli Oravy, resp. Orava vubec, ktera Valassko az tak neovlivnuje, zato MF hodne.

To jsou faktory, proc jsem psal, ze Tvoje predpoklady jsou hodne zradne. To same jako Ty bych mohl tvrdit i ja ohledne Lyse hory a MF, ale tam je rozdil jeste markantnejsi, jenze asi pochopitelnejsi. Uplne nejvetsi rozdil je v tom, ze z jednoho mista (mysleno Valassko nebo Lysa) odhadnem jakz-takz aktualni pocasi a pocasi kolem sebe, ale nedokazu odhadnout ani pocasi za hodinu tam, kam vidim, tj. v MF - a to ani z te Lyse, kde vidim az po Belieanske Tatry, Babiu horu a pres MF i nebe nad celou Oravou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá Fatra

Příspěvekod mike » pon srp 16, 2021 18:05

apuka píše:Kdyz ted vezmu Tvuj zpusob uvazovani (kdyz kritizujes napsany text jineho), tak "pres 90" znamena neco, rekneme, od 91 do 95. To by ale docela zajimalo, kde na Valassku takove misto existuje... :(( Nejmensi (vzdusna) vzdalenost mezi Popradem a Malpou Fatrou je trochu nad 80 km, tj. Tvoje "Valassko" by muselo byt nekde uprostred Slovenska, resp. mozna na Jihu Polska. :wink:

Koukam, ze s tvou schopnosti chapat vyznam psaneho textu je to jeste horsi, nez jsem si myslel... No tak si to teda rozebereme. Psal jsem: MF je od nas vzdusnou carou asi 70 km, zatimco od Popradu pres 90. Prvni pulka je doufam jasna, jde o vzdalenost MF a mist, odkud na Valassku pochazim. A ted druha. K cemu se asi vztahuje? Co je podmet? MF. Kdyz to zredukuju, tak druha cast se da napsat jako MF je od Popradu pres 90. Jestli spravne chapu tvuj zmatecny text, tak jsi myslel, ze Valassko je od Popradu pres 90 km. Jak jsi k takovemu vykladu dospel netusim, nejde to zadnym rozumnym zpusobem, ale odpovida to tomu, jak si vykladas jine texty. A pak se s tebou ma clovek domluvit...

No a jinak jsem to vztahoval k nejvyssimu bodu MF tj. Velky Krivan. Kdybych bral nejblizsi, tak mi vyjde MF - Poprad asi 80 a MF - Valassko 40 (!).

apuka píše:No a neni vubec pravda, ze "mezi Vama nejsou zadne zasadni prekazky". Jsou tam minimalne Javorniky a Beskydy, hlavne to udoli Becev, co je velice vyznamna prekazka (pracoval jsem kousek odtud a jezdival casto tudima na SK dlouhe roky, tak vim, jaky dokazalo byt rozdil, abych tak rekl, pred Bumbalkou a za Bumbalkou.

Jo tak, ty nevis, kde je Valassko :D No dobre, ono je trochu vetsi, muj referencni bod, ze ktereho vidim na MF a muzu porovnat pocasi, je tady: https://mapy.cz/s/cedobogujo. Dojdu tam pesky primo od baraku za necele 3 hodiny. Muzes si zmerit vzdalenost na Klak, je to asi 40 km a zadne zasadni prekazky v ceste nejsou. A pri stabilnim pocasi na 40 km zadna podstatna zmena teplot nebyva a ty dny, kdy jsem tam byl, pocasi stabilni bylo. Mohl bych dohledat, jake v te dobe byly na MF teploty, ale prijde mi to zbytecne, ty se jen proste zas chces hadat o blbostech.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » úte srp 17, 2021 10:50

Mas pravdu, jsem si spatne vsiml predlozku od, ja jsem tam "videl" do... Za to se omlouvam.

Ale jinak zase - ja jsem psal, ze jsem byl na Stohu, ty (po par dalsich prispevcich) na to ze od Vas vidis na MF a vis, kdy se tam da jit, ze MF je od Vas 70 km. No a ted najednou pises o 40 km ke Klaku, ktery je v uplne jine casti MF, navic ty dve casti maji casto rozdilne pocasi...
Navic stale nemas pravdu - i mezi tim bodem a Klakem jsou z meteorologickeho hlediska vyznamne "prekazky".
mike píše:Jo tak, ty nevis, kde je Valassko
Obavam se, ze nejhur vi, kde je Valassko Vas kral, kdyz dal centrum Valasskeho kralovstvi do Lasskeho mesta :wink:

Jo, a bod, ktery jsem si ja vybral jako svuj "referencni" na to, odkud asi mas tech 70 kilaku do MF lezel necele tri kilometry od Tveho bodu, u hranic u Nedasove Lhoty :wink: Jsi dost popisoval na OF, kudyma chodis, abych to odhadl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá Fatra

Příspěvekod mike » úte srp 17, 2021 14:44

apuka píše:Ale jinak zase - ja jsem psal, ze jsem byl na Stohu, ty (po par dalsich prispevcich) na to ze od Vas vidis na MF a vis, kdy se tam da jit, ze MF je od Vas 70 km. No a ted najednou pises o 40 km ke Klaku

Mohl by ses prosimte soustredit a cist to, co pisu? At to nemusim psat znovu. Puvodne jsem to vztahoval k nejvyssimi bodu MF a ten je asi 70 od nas a 90 od Popradu. Pak jsi TY prisel s nejblizsim bodem a na to jsem napsal, ze je to 40 od nas a 80 od Popradu. No a v cele tehle casti slo jen o to, ze jsi prisel s pocasim v Popradu a ja ti ukazuju, ze ten je od MF dal, nez MF od nas. Staci nebo to chces nakreslit? ;-)

apuka píše:Jo, a bod, ktery jsem si ja vybral jako svuj "referencni" na to, odkud asi mas tech 70 kilaku do MF lezel necele tri kilometry od Tveho bodu, u hranic u Nedasove Lhoty :wink: Jsi dost popisoval na OF, kudyma chodis, abych to odhadl.

V tom pripade nechapu, proc jsi tam tahal Javorniky a hlavne Beskydy, ktere mely tvorit meteorologickou prekazku.

Mne tenhle zpusob komunikace nebavi ani se zenskou, ktere to mivaji ve zvyku, natoz s chlapem...

Hranice u Nedasove Lhoty je jinak spravne, ale odtamtud neni myslim MF videt, jelikoz to sice nejvyssi sedlo, ale niz, nez vedlejsi hreben. Lepsi pokracovat po hranici na kopec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » úte srp 17, 2021 16:02

mike píše: nechapu, proc jsi tam tahal Javorniky a hlavne Beskydy, ktere mely tvorit meteorologickou prekazku
Protoze z meteorologickeho hlediska to jsou prekazky, ktere casto ovlivnuji rozdil v pocasi mezi "Tvym mistem" a Malou Fatrou, hlavne te severni casti. To jsem popisoval. Vubec to nemusi byt v ceste prime viditelnosti.
Muzes zkusit nekde najit (nevim, jestli nekde jsou primo dostupne) lokalnejsi "koridory" postupu frontalnich systemu a prekazek jim branicich, samozrejme v ruznych vyskach, potom by Ti to mohlo byt jasnejsi.

Ale o toto vybec nejde. Jde o to, ze jako clovek, ktery casto pobyva na horach, bys mel dobre vedet, ze se tam neurcuje vyvoj pocasi podle toho, co primo vidis, hlavne ne na vzdalenost desitek kilometru. Mozna by to potrebovalo, abys do Alp zasel zase parkrat i mimo predpoved delsiho lepsiho pocasi, napriklad uprostred leta, abys zase zazil nevhodnost takovych odhadu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá Fatra

Příspěvekod mike » úte srp 17, 2021 17:36

Jenze ja jsem psal o konkretni situaci, kdy bylo pekne, stabilni pocasi a vitr foukal bud od jihu nebo JZ, takze Beskydy mimo misu. Nepsal jsem, ze na MF je pokazde stejne, jako u nas.

No nic, to nema smysl, tak aspon fotku toho pocasi na Kanuru:
kanur.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » úte srp 17, 2021 17:46

To mas fotku z tedka. "zpred par tydny"??? :shock: Pokud jo, co to tam mate za tu uz suchou travu? Bo letos v lete teda zadnou podobnou jsem nikde nevidel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá Fatra

Příspěvekod mike » úte srp 17, 2021 17:57

23.7. Je to prirodni rezervace, trava se tam myslim vubec nesece a je to skoro 800 m nad morem. Posecene louky kus dal byly zelene. Ta trava myslim neni sucha, je to takovy druh, neco jako obili, ktere tou dobou taky zezlatne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » úte srp 17, 2021 18:01

Jo, neco podobneho byvalo i u Vrsatce, coz je skoro primo "pres kopec", ale takhle to sezloutlo az tak v zari nebo kdyz bylo hodne horko a sucho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malá Fatra

Příspěvekod mike » úte srp 17, 2021 18:13

Na Vrsatec tudy chodim, neni to daleko, ted jsem nesel jen proto, ze jsem se nechtel dopustit zlocinu nelegalniho prekroceni hranice v dobe covidove. Teda, ne ze bych se ho nedopustil, ale par metru je neco jineho nez par kilometru :twisted: Oni totiz Slovaci zabrali tu cestu, co vede po hranici, je tam spousta novych hranicnich kamenu a prijde mi, ze driv byly na opacne strane. Pry to ale bylo v ramci narovnavani hranic, takze mozna legalne.

Porovnani s jinymi roky nemam, v lete tam obvykle nejezdim a z mladi uz si to nepamatuju. Rodice ale rikali, ze ani letos tam neprselo zdaleka tolik, jako jinde, je tam nejaky srazkovy stin.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Malá Fatra

Příspěvekod apuka » pon kvě 23, 2022 14:30

Vcera jsme si udelali okruh Kralovany - Stoh - Kralovany (ja) - (Parnica - manzelka).

Pokud byste se nekdo chystali jit po zelene znacce mezi ustim doliny Bystricka a sedlem Osnice (resp. az na Meziholi), tak bacha, asi tak 750 - 950 m od sedla Osnice smerem dolu "neco" jednoduse zvalilo les, neco dreva odneslo a neco tam nechalo. Nejspise nejaka poradna lavina z ramena Stohu (je to lavinovy svah primo naproti, podle lavinove mapy konci az v tomto lese). Vypada to ted tam asi takto - nejprve smer nahoru, potom smer dolu
Svah1.jpg

Svah2.jpg

Je to tak 150-200m dlouhy usek, ale je treba prelezat, obchazet a to po dost neprijemne sipke zemine v dirach, co se tam vytvorili, jak to "neco" vytrhlo stromy (listnace!!!) i s koreny a potom hledat, kde vede stezka, ktera je tam pomerne uzka. Na konci je treba udelat pomerne velkou obchazku, bo presne pres/pod tu splet buku vede stezka. Mujsi se nahoru, ale slape se po spadlych vetvich, mensich stromech, zpet dolu stejne tak. Ted bylo sucho (asi tam ani v sobotu neprselo), tak zemina byla sucha a ten cesnek medvedi relativne drzelo. Po desti bych tam uplne chodit nechtel, asi by klouzalo docela dobre...

Kazdopadne usek tak na 3-5 minut mi trval skoro pul hodiny, vcetne par dokumentacnich fotek.

Potom je v lese zpocaqtku taky par spadlych docela tlustych vetvi (i 15 cm), ale to se da dobre prekrocit. Po nejake dobe stezka sejde k potoku a prejde na druhou stranu. Ale koryto potoka vypada cca takto:
Pano20220522_160919 - 20220522_160926_fused.jpg

:shock:. Taky naskladane stromy do jednoho smeru - z vetsi cast asi ty "chybejici" stromy v tom svahu vyse. Podle lavinove mapy je taky ten vlevo vykukujici svah dobre lavinovy, kousek zpet je jeste jeden a ten s tim, co ten les chybi a jeste s dalsim od Osnice "dojizdeji" prave korytem potoka az sem...

Tato stezka je malo chozena. Vzhledem k tomu, ze maly kousek pod timto usekem zacina zpevnena cesta a asfaltka az na konec a ze je na konci sice parkoviste, ale jediny zpusob, jak se tam dostat zpet (nebo odtud) je pesky 3,5 km z Kralovien od nadrazi nebo 1,5 km od zastavky vlaku Kralovany zastavka, obe cesty po hodne frekventovane klikate silnici, kde neni nouze o useky, ze se tam ledva dva kamiony nebo autobusy vlezou, ne to jeste chodec (na jedne strane skalni nebo betonova stena, na druhe reka) se tomu ani nedivim. Po te silnici je o zivot i na kole, nekdy i autem (kdyz tam spechaji polsti ridici kamionu) ne to jeste pesky. Jo, jeste tam stoji ctyri autobusy v kazdem smeru - tak ruzne po dnech v tydnu, resp. rocnim obdobi, takze prakticky 1-2 denne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko