Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Cesta hrdinov SNP

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Etheric » pon bře 11, 2019 11:20

Mám tuhle cestu v plánu, moje největší starost jsou medvědi.
Objevil jsem zajímavej sak na jídlo Ursack S29 proti medvědům, pokud to bude fungovat jak píšou, bylo by to super. Máte někdo zkušenost?
Nohy si meju v potoce, živim se lesním plodem...

Pravda vítězí - no jo, ale čí???
Etheric
účastník
účastník

Příspěvekod apuka » pon bře 11, 2019 12:41

@etheric: Nechci zase nekomu brat iluze. Ale nejvetsi problem s medvedama nevyresis tak, ze povesis sve jidlo do vaku, do ktereho se nedostane. Dost bych se obaval, ze tim jej akurat poradne nas...tves a potom si bude vybijet zlost na vsem moznem a nemoznem okolo, napiklad stanu/tarpu/Tebe.
Spis se musis starat, abys nemel nic (mysleno jidlo a piti) tak, aby jej pritahovalo. Nenechavat zadne odpadky, zbytky, vsechno zabalit poradne. A hlavne nedelat neco podobneho :(( ](*,):
idnes píše:"podobný zážitek hlásili příbuzní. Šli se projít kolem přehrady Šance, jmenuje se to tam Jatný, a narazili na něj. Nevěděli, co si počít, tak mu z batohu hodili mandarinku. Jelikož jí nepohrdl, začali mu házet další směrem k dolů ze svahu, aby je šelma neviděla utíkat. Vyšlo to.“

To bys ho k sobe pekne privazal...,
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod skutrjohny » pon bře 11, 2019 13:01

ten sak na jidlo nechrani ani tak tebe, jak tvoje jidlo. proste je to jen pomucka, aby si o nej neprisel. medveda to muze prilakat tak jako tak, jen se k tomu nedostane. no a na to ti staci kde co, i hloupa igelitka pokud ji povesis dostatecne vysoko a nedostupne. hlavni je se nevyzirat v miste noclehu a nenechavat tam cokoliv, co by mu mohlo vonet.
apuka píše:.. tim jej akurat poradne nas...tves a potom si bude vybijet zlost na vsem moznem a nemoznem okolo, napiklad stanu/tarpu/Tebe

to myslis jako vazne?
skutrjohny
účastník
účastník

Příspěvekod apuka » pon bře 11, 2019 13:28

Popravde receno je uplne jedno jak to myslim ja, dulezitejsi bude, jak to bude myslet ten meda :wink:. Zavisi to, samozrejme, od konkretniho jedince. Ale rozhodne pocitej s tim, ze kdyz jej prilaka vune a on bude mit hlad a nedostane se k tomu jidlu, tak se bude snazit najit neco, co sice voni min, ale je to alespon trochu na utiseni hladu (a tim nemyslim cloveka, slovenske medvedi /vetsinou/ nezerou lidske maso). No a to nejspise najde nekde kolem Tveho nocleziste.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Etheric » pon bře 11, 2019 15:20

Šlo mi o to, aby se k tomu nedostal. Oni nejsou blbý a často si i dobře pověšený jídlo umí stáhnout dolu.
Hele, vozit všechno tak zabalený aby to nebylo cítit, prostě nejde. Nebo jo - mám takový krabičky, přes který pes neucejtil ganju, takže přes ní medvěd neucejtí salám. Ale ty krabičky jsou těžký a neskladný a nevim si představit to takhle nosit... Nemusí to bejt nutně salám nebo tak něco, oni vycejtí jakýkoliv žrádlo. Pověsit to daleko od tarpu je jasný, jenže když večer jíš třeba ten salám třeba 2km od tarpu, stejně nevydrhneš ruce tak, aby to necejtil. Ta vůně se tě drží... To stejný lžíce, tobě přijde umytá, medvěd ale bude mít jinej názor...
Můžu minimalizovat pachy, ale stejně vždycky něco bude cejtit. Proto řeším aby se k tomu nedostal a ten Ursack mi přijde fajn, pokud to funguje jak výrobce udává.
Ale samozřejmě si nechám poradit, na medvědy fakt odborník nejsu

Etheric
účastník
účastník

Příspěvekod apuka » pon bře 11, 2019 16:27

Jinak receno: Cestu SNP absolvuji kazdorocne stovky lidi, jeji casti tisicovky. Malokdo z nich resi medvedy.

Problemem muze byt, ze v castech cestry, kde je nejvice medvedu, se zvykne nocovat ne pod sirakem/stanem ale v nejakem pribytku nebo na "nocovisti", kde bude vice lidi. Ono je taky na velke casti trasy volne nocovani vice-mene a pouzivani ohne krome vyhrazenych mist striktne zakazane - casto jdes pres chranena uzemi, narodni parky a na SK jsou dost jine pravidla na pohyb (a popravde, asi vice lidi takto nocujicich se tam stretlo s ochranarem nez s medvedem :-)).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Etheric » pon bře 11, 2019 16:31

V ČR je to taky zakázaný. Oheň chápu a respektuju, ovšem respektovat zákaz spaní v přírodě odmítám. Taky po sobě všechno zruším, aby nebylo poznat, že tam kdy kdo byl ;)
Ale ti medvědi mi dělaj starost....

Etheric
účastník
účastník

Příspěvekod remy77 » stř bře 13, 2019 15:45

Etheric
Na SNPcke medvedov nejako riesit nemusis.
remy77
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod dudy » čtv bře 14, 2019 13:44

A když Ti na Cestě hrdiov SNP medvěd zežere paštiku a kolínka, tak Tě to nějak ohrozí?
Nebylo by, kdyby už se to náhodou stalo (což si nemyslím), jednodušší, než kupovat protigrizlí pytel, si v první dědině koupit nový kolínka?
dudy
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Etheric » čtv bře 14, 2019 20:07

To by bezesporu jednodušší bylo :mrgreen:
Ale ten sak mě zaujal tak nějak obecně a tady by se taky využil. Ikdyž bejt v tom pytli paštika, stejně to asi rozcape tak, že bysme z ní neměli nic ani medvěd, ani já. Jenže proč tam dávat paštiku, hermeticky uzavřenou z výroby... Tam bych cpal jiný věci

Etheric
účastník
účastník

Příspěvekod Etheric » pát bře 15, 2019 8:19

Přiznám se, že z medvědů mám strach, je to snad to jediný, čeho se na cestě bojím :oops:

Ale ta představa, jak se medvěd futruje mojí paštikou mě fakt pobavila :D

Etheric
účastník
účastník

Příspěvekod apuka » pát bře 15, 2019 9:58

V zoo OV ve starem malem vybehu bavili osetrovatele medvedy tim, ze jim z vrchu spousteli jogurty (male uzavrene kelimky, 150g, jak to koupili) na "spagate". Medove se musely dost natahovat a musely byt sikovni, aby je osetrovatele neprelstili a neodtahly zpred jejich cumaku. Ale kdyz meda jogurt chytil, s radosti si jej "odtrhl", sednul si s nim, "otevrel" a labuzne se do nej pustil a lyzal a lyzal a potom se jeste olyzoval...
Tak nevim, proc by jim pastika taky nechutnala.

Mohl bys polootevrenou pastiku taky privazat na delsi motouz a ze stanu medovi pred nosem vzdy popotahnout. Byla by to pro Vas oba urcite dobra zabava :D. Jen bych doporucoval udelat nejakou "kladku" pres zvdaleny strom nebo vetev, at najednou nezjistis, ze sis pastiku (a za nim medu) zrovna pritahl k sobe do stanu :wink:

Jinak si nedelej iluze, na medveda muzes natrefit na mnoha mistech, i tam kde to necekas. Na Slovensku urcite, ale ted taky kolem Lyse, dokonce i na turisticke stezce. A to vis, jak masova zalezitost Lysa je? Zrovna predevcirem rozebiral kolega, ze jeho dcera den predtim podvecer s kamaradkou zbehla z Lyse po stezce a najednou na ne zacal porvavat meda z kriku. Pry trhaly rekordy :lol:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Etheric » pát bře 15, 2019 10:19

Paštika by mu určitě jela, ale ta představa, jak tim jazyčiskem vylizuje kalíšek 50g Májky.. :mrgreen:
Edit: já vím, vidět tohle v reálu venku, byl bych podělanej strachy, ale takhle "od stolu" mi to přijde roztomile úsměvný :)

Etheric
účastník
účastník

Příspěvekod mike » ned bře 17, 2019 1:55

apuka píše:lyzal a lyzal a potom se jeste olyzoval...

#-o ](*,) tece mi krev z oci. Navrhuju trest smrti ctenim sebranych spisu Aloise Jiraska [-( :twisted:
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod PaKo » ned bře 17, 2019 16:09

"Slyšet mlýn blýskat se, polykat a lyže lýzat" - co je na tom divnýho? :) No, přiznám se, že mi taky "zatikalo" oko, ale to, jak kdysi jednou dokázal bývalý kolega napsat slovo "sirup" stylem "zyrub", tak temu se už asi nikdy nic nevyrovná :)
PaKo
účastník
účastník

Příspěvekod mike » ned bře 17, 2019 19:32

Nepodcenuj apuku ;-)
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod apuka » pon bře 18, 2019 8:11

mike píše:tece mi krev z oci
Tak to rychle zajdi na pohotovost, to je priznak zavaznych zdravotnich problemu :wink:

No co, chtel jsem zduraznit, jak se snazi nekteri medove natvrdle pouzivat bakterialni lyzaty na posilneni svoji imunity. :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Etheric » úte bře 19, 2019 21:44

Třeba lízal tak tvrdě, že otrlí strážci brali nohy na ramena, když slyšeli zlověstné tření medvědího jazyku o hranu Májky :mrgreen:

Etheric
účastník
účastník

Příspěvekod mike » úte bře 19, 2019 22:01

Tak mne napada, mozna by ti mohl apuka platit za lekce cestiny. To by te par let uzivilo ;-)

Beze srandy, jestli mas jen zakladni vzdelani, jak jsi psal, tak ti to jde skvele a strcis do kapsy i spoustu VS :)
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Etheric » úte bře 19, 2019 22:05

Čj, Aj, TV byly jediný předměty, kde jsem měl za 1 celou docházku :)

Etheric
účastník
účastník

Předchozí

Zpět na Slovensko