Přechod Tater - Východná železná brána

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod qwak » pon říj 12, 2009 11:29

Měl bych dotaz na nějaké tatranské pardály...
Předevčírem jsem se vrátil z Tater, pokusili jsme o přechod Tater Brnčálka - Popradské přes sedla (postupně Baranie, Priečné, Prielom a Východná železná brána). Bohužel za Prielomem nás zradilo počasí a museli jsme se stáhnout přes Polský hrebeň dolů. Trochu mě to nazlobilo, páč tu Železnou bránu jsem chtěl projít, mohl by mi někdo třebas propříště poradit, kudy tam nejlépe dojít? Zamýšlel jsem původně za Prielomem jít směřem na Javorinu a u Litvorového plesa uhnout a škrábat se kolem Gerlachovských spádů do sedla... je to ok, nebo je nějaká lepší výstupová trasa...?
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod pavproch » pon říj 12, 2009 11:34

Gdysi (dyž sem byl ešče mladej, blbej a sebevrah) sem vých železnou bránu zlyžoval na sever právě tyma gerlachovskýma spádama (třetí žlab vpravo při pohledu zvrchu do Kačice) k Litv. plesu.... nahoře kůsek poctivých 60st (převěj) dále něco mezi 40-45-50st.... tožtak... v létě netuším esli a jak schůdné....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28426
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod Aldo » pon říj 12, 2009 12:21

Jo kdysi jsem to šel v létě i v zimě. Z litvorové nahoru přes prahy do kačací, ale pozor ta VŽB je až další žleb který není vidět normálně a musí se jít hodně dozadu do kačacej doliny. Ten správný žleb je schovaný za hřebínkem který jde z prava do leva a celou tu cestu zakrývá.
Jinak není to náročné na techniku, spíše na orientaci a padaj tam celkem pravidelně šutry, tak pozor.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod jedik » pon říj 12, 2009 12:58

qwak píše:Předevčírem jsem se vrátil z Tater, pokusili jsme o přechod Tater Brnčálka - Popradské přes sedla (postupně Baranie, Priečné, Prielom a Východná železná brána).

Hele, že jsme se potkali ve čtvrtek kolem 16h kousek od Biele vody? :)
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod qwak » pon říj 12, 2009 13:07

:D čas by odpovídal... my byli tři + tři velké bágly... kuram ale bylo tam víc lidí, v keré partě jsi byl... nebo ta dvojice? 8-[
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod jedik » pon říj 12, 2009 13:38

Ta dvojice v posledním tažení, já šortky a ségra červenou mikinu a dlouhé černé gatě. Říkali jsme si, kam asi valíte s takovýma skříněma na zádech :mrgreen: a on přechod, hezky =D> Škoda toho počasí.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod qwak » pon říj 12, 2009 13:47

Jó... tak to souhlasí... :D holt poslední den nevyšel, ale ináč to bylo čupr... hlavně Baranie sedlo... 8)
A kde jste pochodovali vy?
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod jedik » pon říj 12, 2009 15:27

My jsme zrovna slézali z Jahňacího a před tím nějaké procházky po magistrále a pod Koprovský štít. Pak už šlo do kytek to počasí a taky kolena, ale co, ty Tatry tam budou furt :)
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod qwak » pon říj 12, 2009 15:50

Tak to jo... přesně tak... taky teď mám další motivaci tam jet, když mě Tatry na Železnou bránu nepustily...
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod horis » pon říj 12, 2009 17:21

Škoda toho pičasí... jinak jste to museli mít supr...

Pokud byste chtěli dát repete, můžeme se domluvit na poslední víkend v říjnu... pokud by bylo dobré počasí, tak jsem pro Roháče nebo klidně i VT...
Uživatelský avatar
horis
účastník
účastník
 
Příspěvky: 658
Registrován: pon úno 23, 2009 11:29
Bydliště: Havířov (Ostrava)

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod qwak » pon říj 12, 2009 17:35

Vono tahle akce byla svolána dost narychlo, třikrát jsme měnili termín kvůli volnům z práce, tak radši nesháněl další lidi, dyby to nevyšlo. No repete určitě bude, dám vědět až něco zhulákám, ale říjen nevím nevím... teď bude MF a další termíny docela naprásakné... a v práci a škole zrovna ne moc volno...
Jo jen trošku foto chlubítka 8-[ z tohoto výletu FOTO
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod horis » pon říj 12, 2009 18:06

Jasnačka, já právě plánuji něco ten poslední víkend, pokud počasí bude přát... nejraději bych na Roháče, tak uvidíme... :o)Zatím jsme tři kdo chce jet, tak se kdyžtak ozvi, pokud budeš mít volno...
Fotky super a koukám, že jste tam i pěkně přespali, potkat Tanapáky tak by to bylo těžké vysvětlování... :o)
Uživatelský avatar
horis
účastník
účastník
 
Příspěvky: 658
Registrován: pon úno 23, 2009 11:29
Bydliště: Havířov (Ostrava)

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod qwak » pon říj 12, 2009 19:33

No to asi jo... tanapáci... hmm... tož jsme to riskli, pod Baraním sedlem jsme se cítili ještě vpoho. Horší ale byl další den, když jsme nestihli náš plánovaný bivak a spali jsme v závěru Velké studené kdesi schovaní v suťovisku... ale víš jak za šera ze stezky a jak se sluníčko klube už být zpět na stezce...
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod Kuba Turek » pon říj 12, 2009 22:49

Východní Železná brána od Litvorvého plesa - přesně jak jsi to popsal. Do Gerlachovských spádů tě vedou mužiky, pak až dost vysoko pod Batizovskými sedly uhneš doprava na dlouhou kamenito-travnatou terasu a po ní dojdeš pod schovaný strmý žlab na Východní Železnou bránu. Je to lámavé, padají šutry, je tam mokro, cca 1.-2. UIAA. S batohem se to dá vylézt i bez lana, ale opatrně! Dolů na druhou stranu je to jednodušší. Potíže při výstupu dělá především orientace, za mlhy vůbec nechoď. Vyplatí se helma, možná 20 m tenkého lana pro ty, co se bojí.

Takhle vypadá Východní Železná brána, když se sedla slaňuješ kousek na lyžích směrem ke Gerlachovským spádům:
http://www.horydoly.cz/foto/tatry_vysok ... e00002.htm
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod qwak » úte říj 13, 2009 7:56

Čupr, díky za popis... přesně todle vybavení sme měli, ale mraky už byly napíchlé na kopcích nízko a déšť byl cítit ve vzduchu, tak jsme to švihli rychle přes Polský hrebeň a dolů... a pod řetězama to začlo padat... a nepřestalo ani když už jsme seděli v Popradu ve vlaku... hnus
Tak někdy příště 8-[
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod Boulderman » úte říj 13, 2009 9:43

Asi mě tu ukamenujete, ale stalo se mi v posledních letech, že jsem začal tatry nesnášet. Totální buzerace ze strany "ochránců" mi už lezle krkem, tak jezdím do rumunska, do nízkých tater a na fatry a mám klid. Je to škoda, ale po posledním kousku ochranářů, když nás preventivně vyhodili z Tiché doliny, aniž jsme se pohybovali mimo značku, mě už na tatry přešla chuť...
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod qwak » úte říj 13, 2009 18:32

Proč bych tě měl kamenovat... ochránci v tranapu, to je kapitola sama pro sebe... já do Tater jezdím dost často a zatím jsem se nesetkal s žádným. Takže si nestěžuju... Tatry jsou moje srdcovka, jezdím tam kvůli přírodě, horám... ne kvůli hádání se z ochránci...
Asi je nějak přitahuješ... a pokud jste byli na stezce, nebylo vyhlášené žádné období klidu, tak nevidím důvod proč by mě měl někdo vyhazovat z chodníku...
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod Boulderman » stř říj 14, 2009 8:26

Jj, srdcovka, taky bych to tak nazval. Dost mě to mrzí. Slušní lidé se vyhazují z hor, ale na druhou stranu se už plánuje rozšíření skiareálů a parkovišť po vichřici, která zkosila místní monokultury. No a místa, kde monokultura ještě nebyla (Tichá a Koprovská dolina) se zase začaly kácet kvůli tomu, že by se tam mohl rozšířit kůrovec... Už dávno nejde o ochranu přírody
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod qwak » stř říj 14, 2009 15:12

Boulderman píše:No a místa, kde monokultura ještě nebyla (Tichá a Koprovská dolina) se zase začaly kácet kvůli tomu, že by se tam mohl rozšířit kůrovec...
Mohl rozšířit? Hmm, když se podíváš po Tatrách pořádně, tak kůrovec už tam je rozlezlý takmer všude... pár známých, co tam byli likvidovat kalamitu, tak říkají, že co vydrželo vítr tak do pár let padne kusadlama těch malých potvor...
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod vonkreuz » stř říj 14, 2009 16:25

Qwaku, mysli kdyz tak na me :-k kdyby jste se tam chteli letos jeste vratit... ze Ziliny je to prece jen kousek *
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod qwak » ned říj 18, 2009 21:49

Jistě pane od Křížů 8-[ , odpověď sice pozdní, ale aspoň nějaká... původně jsem se ještě o Železnou bránu chtěl pokusit na podzim... ale po téhle palbě sněhu, to už pěšo nepůjde a na skialpech si na toto asi ještě netroufnu...
Takže spíš to zůstane na takovu nějakou jarni "firnovou" tůru...
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod kailas » ned říj 18, 2009 23:26

...tatry sou, nadherny, mam rad prirodu, su prirodni typ...když nekde su,chcu ale mit pohodu, klid, pocit svobody...to ale bohužel neni možný v tanap..clovek si tam pripada jako...radši co comment.. je ma jasny, že dnesni tatry lidi jako ja nepotrebujou, nebo spiše ani nechcou, co ma kdo s takovyho I kterej pije vodu z horských pramenu a spí pod širákem..doba a veci sou jako sou dnes, nema cenu rikat je to bl nebo do..ma to tak byt, vše ma svuj vyvoj, jedno to i naši bratia pochopi.. až se tak stane, dejte prosím vědět, rad se ram zase podivam...nejlepe ještě tento život *
Je to sice dál, ale zato horší cesta...
Uživatelský avatar
kailas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob dub 18, 2009 8:48
Bydliště: namest nad oslavou

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod qwak » pon říj 19, 2009 8:12

Hmm... já do Tater nejezdím, kvůli lidem, tanapákům, některým idiotským chatárům, cenám, ale kvůli... HORÁM. Hory lidé (i tanapáci) změnit nedokážou, seč chtějí... nějaké poměry důle v podhůří... možná, chování... možná, ale jakmile vyjdeš nahoru, oproti majestátu štítů, jsou všechni lidi i se svým chováním tááákhle maličcí a vůbec nedůležití...
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod Kimit » pon říj 19, 2009 12:14

Tak nedáme tatranskou haute route v zimě na lyžích? Už jsem to jednou šel a docela bych si to i zopakoval. :wink:
...90 % dřina do kopce a 10 % radost jízdy z kopce...
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod pavproch » pon říj 19, 2009 13:03

su pro
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28426
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod qwak » pon říj 19, 2009 13:06

No jak jsem říkal... strašně rád bych si to zkusil, ale nevím jestli je to pro skialpinistického nováčka jako jsem já zvládnutelné...
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Přechod Tater - Východná železná brána

Příspěvekod kailas » ned říj 25, 2009 9:58

hory to jsou nadherný, a libi se mě tam i daleko vic než v alpach..připadám si tam daleko vice "doma" blbědobřejinak řečeno:-)a máš pravdu, že nahoře na všechny ty "negativní" věci-lidi zapomene člověk a vnímá jen ty hory...hmm * .
Je to sice dál, ale zato horší cesta...
Uživatelský avatar
kailas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob dub 18, 2009 8:48
Bydliště: namest nad oslavou


Zpět na Slovensko