Nafukovací karimatky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » pát črc 22, 2016 19:14

Ja to delam tak, ze nafukovacku nafouknu jeste pred veceri a nez jdu spat, tak vzduch v ni vychladne, trochu zmekne a pak ji staci poradne dofouknout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » pát črc 22, 2016 19:15

Pierre111 píše:Mrvinko a by jsi se už na ty karimatky a věci co si chceš koupit podívat ? Pokud ne, tak jsou ti ty rady co tu dostaneš zbytečné. ;)

a na to si přišel jak, já jsem začal chodit na OF právě jenom kvůli těm tipům na nejlepší HW na turistiku, tremp, HT, VHT
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mrvinko » pát črc 22, 2016 19:58

Skor Evolite plus??
Ja som čakal Klymit lebo inak je takmer rovnaka az nato,ze ma lepsiu váhu a o 1R koeficient viac.
Len s nou nema vela ludi asi skusenosti, o Prolite Plus píše dost vela ludi ze je to osvedcena klasika tak len koli tomu som volil tamtu. tak este uvidim,musim fakt skočiť niekam kde nájdem tie 3 v jednom obchode alebo si to pobehat niekde.
Mrvinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2016 20:42

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Pierre111 » pát črc 22, 2016 21:42

Fps: na to jsem prisel uplme jednoduse. Mrvinko se uz na vybaveni ptal v jinem vlakne, kde dostal spoustu doporuceni. Ted se pta znovu a na vic na veci, ktere jsou dost idividualni, treba jestli to moc nesusti nebo jestli se mu na tom bude dobre lezet a podobne. To mu nikdo asi poradne nezodpovi. Dostal doporuceni na nekolik kusu vybavy a i kde je na Slovensku sezene. Dalsi krok teda pdle me musi zakonite byt jit se na ty veci podivat a osahat si je. To zatim ale neudelal ;).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mrvinko » ned črc 24, 2016 13:37

Stále neviem sa nejako rozhodnut, Evolite Plus alebo Klymit Static V lite alebo V2, V lite ma 4,4R a V2 1,3R to moc asi nebude ani izolovať V2 ked bude chladnejsie ale píšu zevraj v pohode sa dalo spat aj v -13 v stane s nou a nebol problem. Máte niekto Klymit Static V, V2 alebo V Lite? by mi celkom pomohlo.
Alebo je v niecom Evolite Plus lepsia ako Klymit Static?
Mrvinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2016 20:42

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 25, 2016 5:12

mrvinko: podivej se na nalehko.com maj tam u ty ozone celkem dost komentaru i ohledne teploty/ pohodlnosti. kamoska v tom spi jen v lete, trosku ji klouze, takze bohuzel nejaky zajimavy info z tyto strany nebude.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » pon črc 25, 2016 7:37

Mrvinko@
jestli chceš osvědčenou kvalitu, tak kup něco od Therm-a-Rest, pak už jde jenom o to jaké máš požadavky, jestli chceš co nejlehčí, co nejskladnější, co nejpohodlnější, třísezonní, tak kup NeoAir XLite, jestli chceš co nejlehčí, co nejskladnější, co nejpohodlnější, na používání i v zimě, tak kup NeoAir XTherm, jestli chceš co nejpohodlnější, třísezonní, ale váhu či skladnost tolik neřešíš, tak kup EvoLite Plus, jestli chceš třísezonní, ale váhu, skladnost, pohodlí tolik neřešíš, tak kup ProLite Plus
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod oodoow » pon črc 25, 2016 11:19

Mrvinko píše:Máte niekto Klymit Static V, V2 alebo V Lite? by mi celkom pomohlo.

Já mám tuhle.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Morty » pon črc 25, 2016 11:59

a já mám V2 (zatím jen jedna noc, mám ji novou).

Pohodlí - super, ve srovnání s nějakou nafukovací Therm a rest, co jsem ji měl jednou půjčenou, mnohem lepší, nepadal jsem z ní, nešustí a celou noc jsem spal jak doma v posteli.

Izolace - použito v cca 1700mnm u potoka v Alpách v červnu. Nevím kolik st. bylo v noci, ale určitě nemrzlo, pocitově mimo stan tak 5st, ve stanu asi trochu víc, ale MSR Nook luftuje hodně, takže zas takovej rozdíl to nebude. Za mě OK, ale přítelkyně zezačátku měla pocit, že to "studí" tak jsme na V2 dali nahoru klasickou alumatku. V noci se alumatka shrnula pryč a stejně se přítelkyně vyspala dle jejích slov jak doma. Podle mě pod nulu ta V2 stačit nemůže ani náhodou, nad nulou dle otužilosti každého soudruha a s použitím alumatky ok asi i kolem té nuly.

Na zimu budu stejně používat pěnovou tlustou TAR ridgerest, možná v kombinaci s Klymitem. V zimě si nemůžu dovolit karimatku prošláplou mačkou nebo se zamrzlým ventilem...
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod wawrik » pon črc 25, 2016 12:04

Mrvinko píše:V2 1,3R to moc asi nebude ani izolovať V2 ked bude chladnejsie ale píšu zevraj v pohode sa dalo spat aj v -13 v stane s nou a nebol problem.

-13 °C na karoške s R1,3 je o zdravie. Ak ti niekto hovorí, že je to „v pohode“, klame.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mrvinko » pon črc 25, 2016 13:35

Dost ma oslovila Klymit karimatka aj ked V2 je o nieco skladnejsia o skoro 100g a 5cm nejako, tak asi radsej by som si vzal Static V Lite, thermarest ma az tak neoslovila ako táto. Pohodlie píšu dost ludi ze je skvele a aj dost recenzií su nanu, kdezto na Evolite Plus nič.
Neoair xlite a xtherm som nechcel koli tomu,ze to je nafukovačka kde sa prelieva vzduch a šušti moc a je náchylná na prepichnutie.
Prolite plus sa mi páčila,ale hrubka nieco cez 3,5cm je trochu málo chcel som pohodlie a preto Evolie taky hybrid.
Ale Klymit čo sa týka tej konštrukcie, váhy a poholia a izolácie asi vyhráva na plnej čiare.
V2 sa trochu bojim koli tomu R faktoru,ale V lite určite bude dobra voľba aj podla recenzií materiálu a poholia na nom aj koli skladnosti.
Mrvinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2016 20:42

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod grco » pon črc 25, 2016 14:17

Kokso, zda sa mi to, alebo pise furt to iste dookola?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » pon črc 25, 2016 14:24

wawrik píše:
Mrvinko píše:V2 1,3R to moc asi nebude ani izolovať V2 ked bude chladnejsie ale píšu zevraj v pohode sa dalo spat aj v -13 v stane s nou a nebol problem.

-13 °C na karoške s R1,3 je o zdravie. Ak ti niekto hovorí, že je to „v pohode“, klame.

přesně tak, R-Value 1,3 muže stačit jedině tak lednímu medvědovy
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » pon črc 25, 2016 14:25

grco píše:Kokso, zda sa mi to, alebo pise furt to iste dookola?

jojo, to se ti nezdá
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » pon črc 25, 2016 14:42

Mrvinko píše:Neoair xlite a xtherm som nechcel koli tomu,ze to je nafukovačka kde sa prelieva vzduch a šušti moc a je náchylná na prepichnutie

já mám na NeoAir Xtherm naspáno hodně, vzduch se v ní nepřelévá, šustění je čistě subjektivní věc, mně to nevadí, ale někomu vadí šustění jakékoli nafukovačky, NeoAir Xtherm má spodní část 70d, kdežto Klymit Insulated Static V Lite má spodek jen 30d, takže NeoAir Xtherm je méně náchylná k propíchnutí než Klymit Insulated Static V Lite
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Tomashu » pát srp 12, 2016 16:04

Na heurece jsem právě napsal recenzi na therm-a-rest EvoLite regular. Dokud funguje, tak je skvělá, pohodlná, lehká, skladná. Po několika použitích se ale rozlepila mezi pěnou a povrchem a utvořila se bublina, resp. výduť. Karimatku bez problémů vyměnili, ale letos po cca pěti použitích slyším v noci praskání a najednou mi poskočila hlava a bublina se udělala znova, přímo pod hlavou. Na karimatku se nemůžu spolehnout a dle zahraničních diskuzí je to častý problém. koupil jsem místo ní pěnovku z-lite sol, která je ale moc tenká a moc jsem se na ní v alpách nevyspal. Zkusím kombinaci krátké prolitky a klasický pěnovky pod nohy
Tomashu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát srp 12, 2016 15:46

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod šíp » pát srp 12, 2016 20:10

Tomashu píše: koupil jsem místo ní pěnovku z-lite sol, která je ale moc tenká a moc jsem se na ní v alpách nevyspal.

To je divné, tu karimatku mám taky, jen bez verze "sol", a považuji ji za nejpohodlnější karimatku, co jsem kdy měla. A to dokonce ve srovnání s jinou karimatkou, kterou osobně považuji za "tank", co se výdrže týče - Therm-A-Rest RidgeRest Deluxe Regular /tato konkrétní se již nevyrábí, ale má srovnatelné nástupce/.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » pát srp 12, 2016 20:51

šíp píše:... považuji ji za nejpohodlnější karimatku, co jsem kdy měla

V tom to asi bude ;-) Melas nekdy nafukovacku jako NeoAir nebo aspon samonafukovacku?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod šíp » pát srp 12, 2016 20:53

Měla jsem nafukovací karimatku Yate. Nikdy více. Svou zkušenost jsem popsala tady.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » pát srp 12, 2016 21:02

Hmm, vzdyt tam pises tohle:
Ovšem poctivě musím přiznat, že co se týká pohodlí, tak se jednalo o nejkomfortnější karimatku, na které jsme kdy spali. Na stupnici komfortu pohodlnosti bych jí přiřadila 10.

Spolehlivost je jina vec, proto se kupuje TaR s dozivostni zarukou a ne Yate ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod šíp » pát srp 12, 2016 21:06

No jo, tu recenzi jsem psala před 2 lety, takže vlastní ani 100% nevím, co tam je. Ale v podstatě máš pravdu, když karimatka fungovala, tak byla tou nejkomfortnější karimatkou, co jsme kdy měli. Za odkaz na recenzi sorry, vím, že tady není nějak velké akceptování recenzí. Jen jsem tím chtěla říct, že samonafukovací karimatku jsem již měla, respektive měli jsme. Ale i s tou zkušeností, že tedy samonafukovačka je opravdu pohodlná, se přikláním k názoru, že na naše použití je lepší pěnovka. Zastavím, kdekoliv si ji vytáhnu, hodím na ostré šutry apod.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » pát srp 12, 2016 21:12

Slo mi ciste o ten komfort. Spolehlivost a vhodnost pro nejake pouziti je jina vec. Bohuzel je to neco za neco, jako ostatne vzdycky :)

Proti recenzim tu snad nikdo nic nema, naopak. Az na Prima pana teda :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod šíp » pát srp 12, 2016 21:15

V tom máš pravdu. Prostě je to o kompromisech, a nám se pěnovky, tedy karimatky, které nejsou nafukovací ani samonafukovací, osvědčily díky univerzálnosti.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod remy77 » sob srp 13, 2016 20:54

Sip:
Len su strasne tvrde :( aspon mne.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod booze » ned srp 14, 2016 10:21

@sip jak dlouho mate Z-lite Sol? Mam uz druhou a zda se mi, ze se rychle olezi (cca200 noci) a je pak tenka jak ziletka. Kdyz se mi nechce fucet do Klymitky, tak se na Z-litce vyspim cca stejne pohodlne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » ned srp 14, 2016 10:25

kdysi mi stačilo pod sebe dát jenom celtu, ale dneska potřebuji pod sebe 6 cm nafukovačku
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod šíp » stř srp 17, 2016 19:07

Booze, Tobě se proležela AŽ po 200 nocích? Tak to buď rád. Naše ani ne po desetině Tvého počtu. Tahle vlastnost pro nás byla zklamáním, druhá věc, která nám na nich vadila, bylo to, že v případě jízdy na kolech za deště, kdy byly karimatky navrchu vozíku, se v prohlubních držela voda a nešla vytřást. Ale co se týká komfortu, tak je řadíme mezi naše nejoblíbenější karimatky.
Pro rýpaly: samozřejmě, kdo zná mého manžela, může podotknout, že karimatky zatěžuje přílišnou vahou svého těla. Tohle ovšem na proležení karimatek vliv nemá, já vážím polovinu toho, co on, tedy rozhodně méně, než většina zdejších OFáků, přitom moje je proležená nachlup stejně, jako manželova.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod šíp » stř srp 17, 2016 19:11

Už jsem svou zkušenost psala:
šíp píše:Ve Finsku jsme byli s karimatkami Therm-A-Rest Z-Lite SOL Regular. Asi se později dokopu k nějaké delší recenzi, nyní jen stručně a heslovitě:

Klady:
- balí se velmi jednoduše, shrnuje se jako harmonika
- nedá se zničit, zacházeli jsme s ní docela hrubě. Prostě je po všech stránkách blbuvzdorná
- díky systému balení je vždy jedna strana kladena dole a druhá nahoře, tedy nikdy nedojde ke kontaktu nějaké části karimatky mezi dolní a horní stranou. Výhodu to má tehdy, kdy člověk karimatku práskne někam do bláta, na mokrý povrch apod., vždy má tedy zajištěno, že si spacák položí na suchou, čistou stranu.
- díky systému shrnování jsme ji s úspěchem rozložili na dvě složené poloviny a takto upnuli na vozík za kolo. Na batohu by tohle nefungovalo, ale na vozíku, který má velkou plochu, to lze s efektem. Mimo jiné tak vznikne ideálně rovná plocha, vhodná třeba na solární nabíječku
- příjemně nás překvapila pohodlnost a komfort ležení, tohle jsme nečekali

Zápory
- z našeho pohledu velká nevýhoda, a tou je zachytávání vody v "ďolíkách" karimatky. Sice samotný materiál je nenasákavý, co je mi to ale platné, když v těch ďolíkách se voda drží jak čert a špatně se vyklepává. Prostě kapičky vody tam přilnou. Tohle by řešil nepromokavý obal na karimatku. Nějaké kondenzování vlhkosti při spaní, jak se popisuje na netu, jsme nepozorovali.
- velmi rychle se slehne, na těch našich už je to patrné. Bohužel tahle karimatka nebude na několik let, tohle je pro nás zklamání. Za tu cenu bych čekala větší výdrž, co se tohoto faktoru týče. Co jsem se dočetla, více lidí mělo stejný dojem.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod PaKo » úte pro 13, 2016 9:14

Chtěl bych radu od zkušenějších. V létě jsem si koupil noname nafukovačku za pár stovek do stanu, ale kromě její malé tloušťky a z toho vyplývající sníženého pohodlí nemá ani tak velký izolační účinek, jak bych očekával (takže jsem na sníh tahal kombo nafukovačky + alumatky).

Rád bych si pořídil nafukovačku:

a) pohodlnou, tedy +5cm
b) velkou - nechci si rvát něco pod nohy, pod hlavu a mít nafukovačku jen pod trupem, to je pro mne znouzecnost, ne pohodlí po celodenním chození, to samé šířka 50cm je pro mne málo - jsem ramenatej, takže mám ramena a ruce mimo karimatku
c) aby měla dostatečně tepelněizolační vlastnosti i na sněhu a nemusel jsem brát ještě nějakou pojistku

Jako vítěz mi vyšla Therm-A-Rest NeoAir All Season Large 196x63x6,3mm. Cena cca 4000,-
Tepelný odpor 4,9

Ale co se dívám, tak tu (případně ve světě) používá dost lidí karimatky s menším tepelným odporem za poloviční cenu, případně zkrácené, tak si říkám, jestli to není už "zbytečnost". Zároveň mám ale asi 4 různý pěnový karimatky, dvě nafukovačky, takže bych nerad koupil zase nějakou pikáčovinu, která by po půl roce skončila ve skříni a chci nafukovačku tzv. na vše a na furt. Takže radši koupím dražší a kvalitní jednou, než X nekvalitních (což jsem vlastně už udělal :D ).

PS: Ještě jednou prosím - nechci rady ve stylu "ale ta kratší by ti fakt stačila" nebo "na co tak vysoká, já spím na kusu hadru a jde to" atd...
PaKo
 

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod wawrik » úte pro 13, 2016 9:28

Ak ti nevadí relatívne vysoká hmotnosť, tak je to dobrá voľba. A ak by ti vysoká hmotnosť vadila, dá sa kúpiť Xlite s R3,2, ktorá je tiež použiteľná celoročne.

A ak by si chcel trochu pohodlnejšiu, poobzeraj sa po Klymitoch. Tie majú šírku 57-59 cm a sú tiché. Kopec ľudí im dáva pred thermarestkami prednosť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky