Nafukovací karimatky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod apuka » čtv čer 28, 2018 11:13

@remi77: Ja fakt nechci hodnotit konkretni rozdily mezi dvema konkretnimi spacaky. Co jsem napsal bylo na podiveni se nad tim, ze by mohl byt v "pocitove izolaci" rozdil i opacny nez v laboratorne zmerenych hodnotach.
Taky bych rekl, ze bude docela rozdil v hodnoceni dvou lidi, ze kterych spi jeden na zadech a celou noc se nehne (a jeste ma karimatku postavenou na pekne rovnem podkladu), karimatku nafukuje pumpickou na patronu stlaceneho sucheho vzduchu nebo inertniho plynu (uz jsem takovou videl) a druhy spi vetsinou na boku, otaci se, v nekterych mistech obcas silne protlacuje karimatku (boky, loket v jistych polohach, rameno) (a jeste si postavi karimatku na mirne hrbolatem terenu) a silne dofukuje ustama (teply vzduch 37 stupnu se 100% vlhkosti, ktera se po ochlazeni vevnitr srazi). Toto jsou dve strany extremu, to je jasne, ale ukazuje, ze klidne se v ralu muze stat, ze budou lidi vnimat i stejnou karimatku ruzne.
Cele je jen o tom, ze srovnani karimatek pouze podle tepelneho komfortu nemusi byt stejne jako v realu pouzitych jednym a stejnym clovekem. Nic vic, nic min.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Pierre111 » čtv čer 28, 2018 13:20

Kluci vakuum do karimatek moc netahejte :). Mě by zajímalo jestli má ta teplota okolního vzduchu na karimatku a její izolaci takový vliv nebo už od určité nízké teploty je to jedno. Například když ležíš na sněhu a je -10,-20, -30 bude to na izolaci karimatky znát nebo už je to jedno ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod apuka » čtv čer 28, 2018 13:51

Samotna teplota vzduchu (at vnejsiho nebo vnitrniho) vliv mit nebude. Co ale vliv mit muze, je relativni vlhkost vzduchu vevnitr - a kdyz pri nafoukani tam das vzduch teploty X1 stupnu s Y1 rel. vlhkosti a ono se ochladi na X2 stupnu, tak se relativni vlhkost zvysi a v nejhorsim, kdyz se zvysi na 100% a vlhkosti prebyva, se srazi na chladnejsi strane karimatky. A vlhkost uz vliv mit bude: cim mas vlhsi vzduch, tim lepe vede teplo/zimu, tj. tim ma karimatka mensi teplotni komfort. Proto jsem psal jako extremy suchy vzduch vs. nafoukani ustama vzduchem teplym 37 st. a 100% vlhkosti. V realu to bude skoro vzdy neco mezi. Skutecna zmena se urcite da dopocitat podle nejakych tabulek. Toto bude v karimatce vsude stejne.
Dalsi vec, co vliv bude je tlak vzduchu v karimatce, ktera ochlazenim taky klesa a umoznuje vetsi stlaceni karimatky, tj. na nekterych mistech bude mit mensi tloustku a timpadem mensi izolaci. Toto bude lokalni v mistech vetsiho stlaceni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod remy77 » čtv čer 28, 2018 14:17

Pierre
Rozdiel v teplote vzduchu je. Jednoznacne. Ak bude vonku chladnejsie aj od spodu je vacsia zima.

Apuka
Pises picoviny, ze rozdiel nie je. Aspon videt, ze varis z vody, bez realnych skusenosti. Podla tvojej teorie by za nezmenej vlhkosti vzduchu bolo od spodu rovnako chladno pri -2 aj -20 ](*,)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod apuka » čtv čer 28, 2018 18:48

Hele remy77, ty sprostarny si nech. Ja jsem Ti odpovedel presne na to, co ses ptal, tj.
Pierre111 píše:Mě by zajímalo jestli má ta teplota okolního vzduchu na karimatku a její izolaci takový vliv nebo už od určité nízké teploty je to jedno. Například když ležíš na sněhu a je -10,-20, -30 bude to na izolaci karimatky znát nebo už je to jedno ?
a ted pises o "zime odspodu" pri ruznych teplotach. A to teda naprosto ruzne veci, i kdyz pocit chladu je samozrejme ovlivnen jak teplotou, tak i schopnosti izolace (tepelnym odporem), o cem je pojem "tepelny komfort". Pokud Ty pouzivas jasne pojmy podle vlastni definice, tak nepleskej jineho zato, ze Ti nerozumi.
To je jako kdyby ses ptal, jestli teplota vody ovlivnuje rychlost jejiho ohrati o 30 stupnu ve varne konvici, ja bychbTi napsal ne a Ty bys na to reagoval, ze pisu "pi...", ze varim z vody a nemam zadne zkusenosti protoze prece 15 stupnu teplou vodu privedes v konvici k varu za mnohem delsi dobu nez 70-ti stupnovou. ](*,)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » čtv čer 28, 2018 19:08

Michal82 píše:PLP max test -15 (ještě to šlo)
NAXL max test -5 (v pohodě)
RRSL max test -13 (krásně teplá, dle mnoha zkušeností na -20 v pohodě)
EVA + Alumatka max test -20 (dalo se)

při -5°C u NeoAir Xtherm nepoznáš žádné její výhody co se týkají použití v mrazu, chce to aspoň -20°C na sněhu aby si poznal její výhody co se týkají použití v mrazu

Michal82 píše:Na větší minusy bych vzal kombinaci RRSL + nafukovačku

dle mě úplně stačí NeoAir Xtherm, nevidím žádný důvod k tomu brát sebou ještě Ridge Rest SOLite

Michal82 píše:PLP - odolnost 3
NAXL - odolnost 4
RRSL - odolnost 1

mě by ještě zajímalo třeba tohle, Therm-A-Rest Ridge Rest Solar jsem neměl, ale jakákoli karimatka co jsem kdy měl byla po několika deskách nocí proleželá, by mě docela zajímalo jak je na tom v tomto Therm-A-Rest Ridge Rest Solar třeba po 200 nocích když si jí dál známku 1?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Nafukovací karimatky

Příspěvekod Michal82 » čtv čer 28, 2018 20:05

fps - zajímavej dotaz.

200 nocí na ní ještě nemám, známku za odolnost 1 dostala proto, že snese psí kusy a na funkci to nemá vliv a v podstatě nemůže selhat.

Docela jsem toto řešil a hledal před nákupem a našel jsem dost recenzî jak na RidgeRest Solar tak SoLite tak velmi oblíbenou ZLite kterou jsem původně dost chtěl, protože je skladnější.

Zatím co u ZLite dochází k rozležení těch ,,bublinek,, okolo 50 nocí a po 100 nocí je z ní slisovaná placička tak RidgeRest je na tom úplně jinak a po 200 nocích nevykazuje větší známky opotřebení - pokud jí tedy nepoužíváš na ostrých kamenech nebo na křovinách a td což samozřejmně časem karimatku rozřeže/esteticky poškodí, ale izoluje pořád dál.

Moje RidgeRest po použití na křovinatém povrchu a na ostrých kamenech zatím nevypadá ani esteticky poškozená - ten modrej spodní zesílenej povrch je dost odolnej.

Ta NAXL - no i při -5 byla chladnější jak RRSL. Důvod jsem psal a psal ho i apuka - prostě v ní ten vzduch snadno koluje a při ležení na boku sem z 6cm mohl mít pod ramenem/kyčlí tak 1cm - to bylo sice lepší než přímej dotek se zemí jako u PLP kterou jsem prolehl snadno ale v tý se zas tolik nehejbal vzduch.
Do obou nafukovaček nicméně při okolní vlhkosti 90-100% suchej vzduch nedostaneš a možná tedy právě toto byl ten podstatný rozdíl (krom slehnutých a prolehnutých míst) proč mi přišly chladnější než RRSL která izoluje pořád stejně v suchu i ve vlhku a hlavně jí neprolehnu.

Nad -20 kdybych šel na víc dní někam na nedostupná místa bych jednu nafukovačku nebral i kdyby to zvládla odizolovat a to z důvodu selhání což by v takovým mrazu mohlo mít dost vážné následky - tady bych si bral rozhodně pěnovku jako jistotu a nafukovacku na ni pro komfort a zvýšenou izolaci. A kdybych jooo musel šetřit místo vzal bych dvě nafukovačky z toho ta jedna by byla záložní.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod remy77 » čtv čer 28, 2018 20:21

Apuka
Sorry, nechal som sa uniest.

Ale jednoducha otazka:
Bude sa so znizujucou vonkajsou teplotou znizovat aj teplota zeme (snehu, ladu..) na ktorej lezis?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » ned črc 8, 2018 15:16

tak definitivne klymit v static klouze po tyveku... a to sem zvazovala, ze ji koupim, ale fakt se 3x za noc posunovat nechci
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Miuan » pon črc 9, 2018 5:59

Takze se da predpokladat, ze i ostatni karimatky od Klymitu budou klouzat, pokud jsou ze stejneho ci obdobneho materialu. Mne klouze nafukovacka od Sea to Summit, ale pekelne, je to jak na ledu. Diky za info prislo prave vcas, uz jsem uvazoval o vymene karimatky, a ten Klymit byl jedna z variant.
Mam z toho dojem, ze problem bude spis v tyveku nez v tech karimatkach, asi na nem klouze cokoliv, tedy reseni bude poohlidnout se po nejake alternative za tyvek.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 9, 2018 8:09

Ja spis zvazuju udelat ten silikonovej "zater" na nekolika bodech proste dat dubku ze silikonu proti klouzani.

Urco behem leta karosku resit nebudu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Miuan » pon črc 9, 2018 8:45

Na tyveku ten silikon nedrzi ani omylem, a jestli myslis na karimatku tak to netusim jestli by tam drzel. Zajimalo by mne, zda po tyveku aspon neklouzou ruzny penovky, i kdyz penovku si kvuli tomu porizovat nebudu, to spis zkusim Gram counter sheet, nebo obdobnou podlozku z nylonu.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 9, 2018 8:48

booze par konentu zpet psal ze ma od klymitu jinou a ta neklouze. zlite penovka mi neklouze.

silikon na karosku, pise se o tom na webu nalehko, asi v komentech
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Miras » pon črc 9, 2018 12:04

Mám Klymit i Tyvek, ale že by to po sobě klouzalo jsem nějak nikdy nezaznamenal. Možná to bude tím, že se snažím nelehat si z kopečka :-) Ale když už to jinak nejde a ležím někde z kopce, tak spíš lehce sjíždím i se spacákem z karimatky, než že by jela karimatka po Tyveku. Ale ani tohle nepřipisuju tomu, že by Klymit nějak extra klouzala, ale prostě tomu, že se vrtím...

Sháněl jsem teď na nějakou levnou nafukovačku a padla mi do oka z Decathlonu. Rozměrově i váhově je s Klymitem dost srovnatelná, přijde mi to jako zajímavá alternativa, ale kvůli změnám plánů na víkend na poslední chvíli zkušenosti z reálu zatím nejsou, jen jsem jí doma jednou nafouknul a lehnul si na ní...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod booze » pon črc 9, 2018 12:37

Mawenzi píše:tak definitivne klymit v static klouze po tyveku... a to sem zvazovala, ze ji koupim, ale fakt se 3x za noc posunovat nechci

Jaky mas tyvek? Jak je stary? Protoze fakt neklouze... :twisted:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 9, 2018 12:40

ja po prvnim poznatku nelezela na 100% rovne zemi ackoli celkem rovna byla, ale ted posledne sem na rovne zemi byla, kamosi se nehli ani o milimetr a ja 3 za noc shela s celou karoskou cca o vzdalenost hlavy... a poprve sem to zaznamenala na vydlazdene mistnosti kde tyvek zustal a karoska bylamimo tyvek rano ale to sem si rikala hmm to sem si blbe lehla vecer.. ale druhej den se mi to fakt jen potvrdilo

booze nevim presne, jakej nam mam ho od lonska takze cca rok a 2 mesice, ale ty mas jibej model ne?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod booze » pon črc 9, 2018 12:46

Uplne novy tyvek solid neklouze
Rok stary neklouze
Dva roky stary neklouze
Nevim jak dlouho stary, ale je jak hadr neklouze.
Problem musi byt v tom tvojem tyveku. Jestli mas homewrap tak ten klouze luxusne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 9, 2018 12:57

myslela sem ze mas jinou klymitku, ne?

nenasla sem mailovou objednavku a tyvek mam zadarmo, takze :( nevim, leda prevazit a podle hmotnisti idhadnout
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod booze » pon črc 9, 2018 13:09

Klymit Static v lite
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod PaKo » pon črc 9, 2018 17:28

Na tý verzi HomeWrap by byl pod názvem i tento název, viz obrázek:

Obrázek
PaKo
 

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Miuan » úte črc 10, 2018 10:08

Tak se uz dohodnete jak ten Klymit, at se podle toho muzu zaridit :D
Sea to summit ultralight klouze jak blazen, tam nejaka rada o lezeni na rovine nepomuze, prakticky sjedete z tyveku i kdyz se jen otocite ve spacaku, ale to nejsem jediny kdo to konkretne u teto karimatky konstatuje. Tyvek soft mimochodem, ale to je asi fuk, bude to klouzat na kazdym.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » úte črc 10, 2018 11:00

nalehko ten homewrap ani neprodava, ne?

http://www.nalehko.com/Tyvek_maly_eshop asi mam tuhle, velikost 230x75 odpovida rozmeru a potisk je cervenej. Muzu ji doma zvazit, ale homewrap to urco neni. Mail sem nenasla.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod booze » úte črc 10, 2018 11:21

Bila strana klouze po linoleu, ale seda se na karosce ani nehne. Tyvek soft rano kupovany panensky. 8) takze sedou stranou ke karosce a bilou na zem.
neklouze.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » úte črc 10, 2018 11:26

mam zelenou verzi, nemuzeme mit odlisnej model? ta "moje" je kupovana minimalne jaro 2016, urcite ne pozdejc...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » úte črc 10, 2018 11:27

myslim nejakou puvodni X inovovanou verzi
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod PaKo » úte črc 10, 2018 11:32

Myslím, že Insulated verze se v zelené ani nedělá, takže minimálně v tom rozdíl bude - booze má insulated (4 season) a ty pravděpodobně klasickou klymit. Ale jestli je to rozdíl i co se týče svrchního materiálu karimatky nevím.
PaKo
 

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » úte črc 10, 2018 11:36

tak asi tam rozdil byt muze, pisou na nalehko ze insulated pouziva jinej matros
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod booze » úte črc 10, 2018 11:37

S tou latkou mate asi pravdu. Jak jste to napsali, tak mam pocit, ze jsem nekde cetl, ze zmenili latku a byl s tim nejaky problem. Jaky? Nevim. Resilo se to tusim na BPL foru
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » úte črc 10, 2018 11:46

v tom pripade bud nejak udelat silikonovy nozicky na static nebo koupit o 100g tezsi a drazsi insulated... docela me laka i ozone vyzkouset, ale ma jen 4cm ale v zime ven nejezdim, takze... uaaaa :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod booze » úte črc 10, 2018 12:00

S tim silikonem nic nepokazis. Pokud jde o komfort spani, tak je pohodlnejsi vic nez postel. :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky