Nafukovací karimatky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod bonatius » pát črc 8, 2022 13:22

skus sa pozriet aj na Nemo Tensor

napr. https://www.pod7kilo.cz/en/p/nafukovaci ... d-regular/ - robi sa aj vo verzii mummy

ak by si chcel R=4.8 https://www.outdoorline.sk/sk/karimatky ... -karimatka - tiez sa vyraba vo roznych velkostiach

je velmi pohodlna, ticha, voci klymitke (insulate version) ma mensi objem
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod tor88 » pát črc 8, 2022 15:02

Etheric píše:Spaní na izotermický folii? Nechápu proč. Odolnost nula, jako by tam nebyla. Když ju dáš na zem a na to karimatku, pomůžeš si jak?


A máš ji? Tato by měla být tlustší než ten alobal z lékárničky. Pomůžu si k nějakém teplotnímu odporu, když ta karimatka žádný nemá. Forclaz R1.5 to fakt není ani na letní hory.

Uberka je čistokrevný ultralight pro ultralite uživatele co mají 50kg. Tedy z těch fotek vyboulenin bych se měl na ní strach i otočit :-)

Ta 8 cm postel Nemo :shock: je fakt 24x9 cm ? 1.5 litrů. To snad neni ani možné ne? Neni to spíš 24xR9? Tj 6 litrů =;
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » pát črc 8, 2022 15:11

Jj, měl jsem, jinak mám těch podobných fólií asi 6 různých a i ta extra silná jde propíchnout jak nic. Navíc fakt pochybuju, že ta fólie na zemi nějak zvedne teplotní komfort karimatky.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod bonatius » pát črc 8, 2022 16:39

je to tych 24x9

pozri si na nete videa, mas tam aj zobrazene velkosti, mozes si ju tam porovnat s termarestkou
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod oodoow » pát črc 8, 2022 21:37

Ten Tensor mě zaujal ale má to dost rozporuplné reakce tady https://www.reddit.com/r/Ultralight/com ... mo_tensor/
Hodně lidí mělo vadný kus, takže asi kupovat jenom pokud je člověk ochoten otravovat se s reklamacemi.
Každopádně se ale všichni shodnou, že je na ní velmi komfortní spaní, tedy pouze v případě, že zůstane přes noc nafouknutá. :twisted:
Potom tam jsou ještě zkušenosti, že není extra teplá.
Uberka mi taky nepřijde extra spolehlivá, těch poruch je hodně. Pokud jde o objem a ne o váhu, tak se k uberce může přibalit ještě tyvek, tím se zas tolik objemu nezabere a přes to by se už snad zničit neměla, když se tam dá nadvakrát.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod tor88 » sob črc 9, 2022 6:28

Jenže stejně nelichotivé hodnocení je i u te Uberky. Dokonce i přímo na stránkách TaR. Kde cti, že to nejspíš necenzuruji. Hodnocení 3.5/5 a třetina si stěžuje na úniky.

Divné že ta Nemo je tak kompaktně sbalitelna :-k Přitom používá hrubší 20D oproti Uberce 15D. Pak ta tloušťka. Pak leda ušetřili na vnitřních přepážkách?

Já mám od TaR ještě CamperSV což je taky takto tlustá obluda. Jasný první hodinka je paráda to pohodlí. Jenže spát na ní je pro mě spíš utrpením. Vždy "ujde" mega objem=změna teploty, SV límec taky asi pustí + nějaké drobné netěsnosti. Nevydrží natvrdo do rána. Při mé váze pak do rána spím ve "vaně" ne na zemí ale prolehnu ji . Z toho bych měl strach i u toho Nema.
Xtherma taky do rána změkne ač ji pytluji. Přesto se na ní spí příjemně. Nedělá vanu a ani nespím ještě na zemi.
Ono to "vyfukování" bude asi souviset i z hmotnosti spáče než tak přímo z netěsnostmi.Tedy pokud to nevyfuči přes prasklý spoj do hodiny.
Jsem zvědav na tu hračku z Decathlonu.Trochu doufám, že překvapi a ani jinou kupovat nebudu :D I když za ty prachy asi je to nejspíš na jedno použití.
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod tor88 » čtv črc 14, 2022 14:48

Forclaz MT 500 Air L už je doma. Za těch 900 peněz to nevypadá špatně
:wink:
Zatím nafučena 24 hod drží stále tlak. Zdá se že bych se na ní mohl i vyspat (pro mě chybějících 14cm na délku) vynahrazuje kompaktnost. Na foto vedle TaR Xtherma ve velikosti MaxLarge :mrgreen: a obdobně obří TaR Camper SV Large

ObrázekObrázek

I po nafuknutí na max kdy se prohla vzhuru/podelně :mrgreen: Zustává jakasi pokrčena. Estetiku neřeším i když sněžně EKO bilou jsem nechtěl. O bílej maskač po prvním použití nestojím.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Ty špunty od vany se na TaR WingLock nechytají [-X Mají zpěták a vzhledem ke srandovnímu objemu je to nafouknuté hned. Největší minus je při balení. Je to obří a zavazí to při motaní zpět do obalu.
Jinak je zde datum vyrobý = čerstvé zboží :wink:
Obrázek

Fajn detail je lepici flek integrovaný do obalu. Lepší než samotný pytlík repair kit u TaR
Obrázek

O víkendu snad vyzkouším někde na malém kopečku asi MF. Jedinou obavu mám z toho R1.5 :-k Ty izotermiky jsou fakt tenké a jako tywek nepoužitelné. Navic placlé pod karimatkou nemají izolaci. Zvyšit Rko by šlo leda obléct ji přímo na karimatku. Možná vyzkouším Simond pytel :-k Ta šustivost nevypadá tak hrozně a kluzkost? Vzhledem k malinkosti, kdy tu karimatku "zalehnu" by nemusel být problém.
Obrázek
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod ntz » pát črc 15, 2022 8:05

tor88 píše:O víkendu snad vyzkouším někde na malém kopečku asi MF. Jedinou obavu mám z toho R1.5 ..


z toho mit strach vubec nemusis .. pokud dobre vim, tak ten R faktor zacne bejt dulezitej ve chvili kdy jde od zeme nejaka vyznamna zima,. ktera by te ochlazovala odspoda .. coz se v cesku v lete fakt nestane .. ty nafukovacky co maj R 1.x jsou v pohode minimalne do cca 8-10 stupnu, mozna i min (pro lidi nezimomrive jako ja i asi vic min)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2020
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod tor88 » pon črc 18, 2022 16:29

Pravda \:D/
Stoh (1607 m n. m) Dle YR.no ze svítaním 2°C. Možná bylo více, ale deštík, fukec, a mlha celou noc, že by se dala krájet.
Žadný pocit chladu (v tarpu na stano-podlažce) v 340 g péřo spacáčku.
Vubec ani do rána nezměkla :shock: Asi diky tomu pidi objemu se změna teplot vubec neprojevila.

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Quido » pon zář 12, 2022 7:25

Letosni zkusenost pro zacinajici:
Cele letosni leto v moravskych luzich a hajich (jen takova turistika s vnuckou) jsem s prehledm vystacil s Robens Vapour 60 (asi 450g za nejakych 13 stovek ve sleve) - az na malinko hlucnejsi chovani pri manipulaci a pri prevalovani je OK. Uvazuju, ze ji na presrok vezmu i do Karpat v kombinaci s penovkou (ted pouzivam Robens ZigZag Slomber, nebo Therm-a-Rest Z Lite, kterou mám vsak uz znacne "dorasovanou")... Jevi se mi kombinovani dvou izolacnich vrstev jako dost ucinne.
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod vandrpa » ned říj 30, 2022 11:36

Ahoj děcka, taky vás bolí z nafukovaček kyčle? mám https://www.hanibal.cz/therm-a-rest-neo ... 545/#10574
tepelnej komfort super, ale ještě jsem na ní nebyl schopnej spat celou noc. Asi by pomohlo nespat na boku, ale to nedokážu.
vandrpa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob říj 29, 2022 19:02

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod oodoow » ned říj 30, 2022 12:08

Nebolí, možná to máš až moc nafouklé na beton.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » ned říj 30, 2022 14:57

vandrpa
od doby co spim na nafukovacce konecne nemam kycle (spani na boku) otlaceny a spim jak decko :D jak pise oodoow mozna je moc nafouknuta...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod vandrpa » ned říj 30, 2022 16:34

tím to nebude, nafukuju pouze tak, abych ju neprolehl až na zem. Možná jsem jen divně stavjenej:/ a nedokážu správně rozprostřít váhu...
vandrpa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob říj 29, 2022 19:02

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » ned říj 30, 2022 18:05

musis vic jist, aby ses vic obalit, od te doby co mam lehkou nadvahu, me uz otlaceny kycle netrapi ani na penovce :D

nicmene je mozny, ze mas citlivejsi kuzi/cast kolem kycli a proste ti to nevyhovuje, muze to byt mozna i materialem karimatky... ja mam klymit a hustky flite, ktera ma takovy panely do vecka (husky zas diry) a telo si tam mnohem snaz asi najde nejakou nerovnost, kde se hezky srovna zatimco u te tvoji burtovky k tomu efektu ze "co vycuhuje zajede do nejaky prohlubne" nedochazi...

takze mozna muzes zkusit jinou konstrukci karimatky, jestli by ti nesedela lip nebo se s tim smirit...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod JohnyFK » ned říj 30, 2022 19:25

Taky tipuji spis ze ji mas az moc nafouklou, mel jsem stejny problem. Zkus si v noci az Te to zase vzbudi trosku vzduchu "odpustit". Z karimatky. Melo by to pomoci.
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 262
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod EjdouuRotacak » ned lis 20, 2022 15:13

Doporučí mi někdo prosím 3-sezonní nafukovací karimatku? Vzhledem ke kriteriím se zdá,
že se pod 4-5.000kč nedostanu. (V mrazech bych pod ní hodil skládací ThermaRest ZLite)

- Nesmí šustit: kolega si koupil drahou (5-6 tis) nějakou Therm a Rest, sice lehoučká, skladná,
ale říkal, že se na tom nedá spát, protože karimatka neustále vydává takový nepříjemný šustivý pazvuk.

- Výška alespoň 7,5cm
- šířka alespoň 60-70cm (za roky jsem nastřádal různé SeaToSummit a Therm a Rest, vždycky šel po váze
a kompaktnosti a po letech si musím připustit, že to byl prostě špatný pohled na věc). Člověk se má na tripu
v první řadě (pokud nenocuje na skále, nebo nemusí podnikat nějaký zrychlený přesun na 80km za 3 dny,
kde je objektivní řešit gramy) KVALITNĚ A POHODLNĚ vyspat. Takže karimatky kopírující tělo a tenké šlupky
do 4cm už prostě nikdy nechci nosit. Nikdy jsem se s nimi kvalitně nevyspal. V noci se různě točím a cestuju.
- délka alespoň 198cm (měřím 195cm)

Dosud chodím od jara do podzima s YATE Voyager
https://www.yate.cz/yate-voyager-195x66 ... 8wEALw_wcB

Leží se mi na ní dobře, ale je hodně těžká - cca 1,25kg.
Když mrzne, hodím pod ní ještě skládací Therm a Rest ZLite

Pokud má mít nějaký upgrade smysl, našel jsem např. tuto. (ušetřil bych cca 600g)
https://www.4camping.cz/p/nafukovaci-ka ... at-l/#seda

Předem díky za typy.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod bonatius » ned lis 20, 2022 16:48

@EjdouuRotacak:
skus sa pozriet na tuto a jej variacie
https://www.pod7kilo.cz/p/nafukovaci-ka ... d-regular/
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod EjdouuRotacak » ned lis 20, 2022 21:16

2 bonatius

super, díky za typ. Vypadá to hodně zajímavě.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » ned lis 20, 2022 21:21

Tip, ne typ ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Ferd » sob lis 26, 2022 17:21

Před pár lety (nooo-vlastně před drahně lety :-)) jsem porovnával karimatky: nafukovací i samonafukovací (nerozlišuju je, obě bylo vždycky nutné dofouknoutú ) byly při stejném tepelném komfortu těžší byť menší na objem než obyčejná z uzavřenými pory. Měl jsem postupně 2 (samo)nafukovačky, po časech obě děravé-stačí si lehnout někde v lese a je to. Vzhledem k tomu, že karimatku vozím takřka výhradně v zimě, jsem na (samo)nafukovačky zanevřel. Ona stačí mikrotrhlina, která není vidět (ano zkoušel jsem jí nalézt i v bazénu pod vodou-marně) a která jí postupně vypouští během noci. Stačí když se vyfoukne jen trochu vzduchu a některé partie jako kolena, boky a ramena prostydnou od země. Navíc nafukovačku je nutné dofouknout i několikrát za noc. Během večera a noci vzduch vystydne a zmenší objem-a dofukovat v noci když je kosa není žádná slast...
Pokud náhodou není sníh a sedím někde u ohně, tak se nebojím, že mi jí nějaký uhlík propálí. Ve většině případů mi stačí karimatka velikosti od ramen pod zadek. Pod nohy si dávám batoh, zbylé oblečení, pytlíky s jídlem atp...
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » sob lis 26, 2022 20:25

Ferd píše:Navíc nafukovačku je nutné dofouknout i několikrát za noc. Během večera a noci vzduch vystydne a zmenší objem-a dofukovat v noci když je kosa není žádná slast...

To neni pravda, aspon u tech novych kvalitnich. NeoAir XLite nafouknu po vybaleni veci na taboreni, pak se najim, nachystam se na spani, coz mi cele aspon hodinu zabere, a pak ji dofouknu. To je potreba, vychladne a zmekne, ale staci parkrat fouknout, coz uz ji moc neohreje. Do rana v pohode vydrzi. Neni o moc tezsi, nez klasicke, ale zabere vyrazne min mista a ma lepsi tepelny komfort. Resp. srovnatelna klasicka bude tezsi, o pohodli nemluve, to je uplne jina liga. Doba pokrocila a vyvoj je znat :)

Kvalitni samonafukovacky taky neni potreba dofoukavat, ale musi se to udelat stejne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Ferd » sob lis 26, 2022 20:46

Mě se bohužel opakovaně stalo, že vzduch vystydnul až po té, co jsem si lehnul a zatížil jí. samozřejmě jsem jí dofouknul i před spaním. Jsi šťasný člověk.:-) Anebo já moc těžký - k prochladnutí došlo až když si zatížená celou plochou lehla na sníh. ... :-( Ale nikterak nehaním tlustší izolační vrstvu. Jen jí tiše závidím. Bohužel, po mých zkušenostech až bych do toho asi nešel. Myslím, že 2-3 dny je OK. Ale když se objeví průser po týdnu a další týden mám ještě před sebou tak to je fakt vopruz :-(
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » sob lis 26, 2022 20:51

Nebude to spis typem nafukovacky? Na kvalite zalezi. Nejvic jsem mel asi 94 kilo (ted o 10 min) a spal jsem na ni i na ledovci, kde uz vecer zmrznul snih na sutr (to uz bylo na hrane, ale tahle neni zimni).

Souhlasim, ze kdyz se neco podela, tak to muze byt slusny opruz. Mne se to nastesti jeste nestalo, ma tak vyssi desitky noci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod oodoow » sob lis 26, 2022 21:53

Dneska už se nafukovačky nenafukují ústy ale nafukovacím pytlem, takže tam už není teplý vzduch, který by mohl vystydnout.

Ferd píše: Ona stačí mikrotrhlina, která není vidět (ano zkoušel jsem jí nalézt i v bazénu pod vodou-marně) a která jí postupně vypouští během noci.

Tohle mi dělala hodně stará Neo Air, díra žádna a přesto se vypouštěla. Zřejmě už únava materiálu.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Dromedaro » pon lis 28, 2022 18:26

mike píše: NeoAir XLite ... Neni o moc tezsi, nez klasicke, ale zabere vyrazne min mista a ma lepsi tepelny komfort.


Nemá tam být - není o moc lehčí, než klasické?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4330
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 28, 2022 18:39

divam se a vazi 350g regular, zatimco nekama klasicka kara muze vazit cca 200 - 400g (podle materialu, tlousky a velikosti) takze by tam asi mohlo byt oboji:D treba 1cm evazote vazi taky 350 a to bych rekla, ze je spis "tezsi" nez nejaka obyc penovka, treba 0.8 nebo fakt takovy ty odlskool penovky
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Dromedaro » pon lis 28, 2022 18:43

Teď jsem to taky zkoumal a unáhlil jsem se v dotazu, protože jsem to popletl s Neoair Uberlite...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4330
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Dromedaro » stř lis 30, 2022 10:37

mike píše: NeoAir XLite ... Neni o moc tezsi, nez klasicke, ale zabere vyrazne min mista a ma lepsi tepelny komfort.


A jsi s touto karimatkou spokojený? Nasadilo mi to brouka do hlavy, že bych ji koupil místo uberlite.

A chci se zeptat, jaké máte zkušenosti s nafukovačkama ohledně toho, jestli jste měli problém s tím, že jste ji třeba propíchli a případně, jak často se vám to stává, že ji propíchnete?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4330
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod milarepa » stř lis 30, 2022 11:54

a jaký má smysl mít uberlite a neoAir?

tyhle nafukovačky se hodně překrývají, k uberlite by mělo smysl si pořídit Thermarest Extreme, ať máš vykryté všechny podmínky........

jak jsem psal někdy dříve, začni při pořízování své výbavy více přemýšlet, aby ti minimum věcí pokrylo maximum podmínek, ne to chaoticky kupovat, co tě zrovna napadne a pak nevědět, k čemu to vlastně máš....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky