Poraďte s výběrem spacáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

jaký typ náplně byste si zvolili?

duté vlákno/mikrovlákno
49
39%
peří
77
61%
 
Celkem hlasů : 126

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » ned pro 10, 2017 22:18

Nejde ani o váhu jako o to ze to proste už je moc objem a na cestování zbytečný.

Nějaká dobra duše co si v zimním spacaku lehne někde na chodbě v 10-15°C na noc a dá vědět kolik litru vypotila? :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » ned pro 10, 2017 22:28

sobb - tvůj příspěvek se mi načrtl až teď.
Jo jen prikrejt to by asi šlo v klidu jenže toho se zas u teplot třeba 10°C bojim - v noci se otočím a potahne mi na zada a druhej den mě chytnou - na to trpím.

Potřeboval bych teplotu v uzavřeném stavu - tedy samo bez zatahle kapuce a limce - třeba i priotevreny zip či spodní zip ale aby to proste drželo u sebe.

Myslíš ze by těch +10 bylo v 1000g 850FP realne....?

https://rab.equipment/eu/expedition-1000
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » ned pro 10, 2017 22:34

:roll: to ti muzu rict bez zkouseni. Pri 10 - 15 stupnich se neda vydrzet ani ve spacaku, co ma 500 g (800 cuin) peri, vyzkouseno. Zato pod rozepnutym klidne ve 20+ stupnich, bezne ho tak pouzivam. Pod cim spis doma? Rozepnuty spacak se pouzije uplne stejne jako normalni prikryvka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon pro 11, 2017 7:42

mike - tak ve 400g 800FP spím v 20°C normálně zapnutej max sem si pootevrel spodní zip takže nějaká 500 v 10-15 pro mne nebude problém jenže 500 oproti 400 posouvá limity asi o 2°C
U te 800g si myslím ze bych v těch +10°C vydržet mohl.
Beru to z toho hlediska ze ve 400g dam teplotu od komfortu +20 stupňů nahoru a řekl bych ze čím nižší okolní teplota tím by se ten rozsah měl spíše zvětšovat než zmenšovat. Takže když je komfort -10 měl bych dle zkušenosti u te 400 vydržet v klidu do +10.

Doma pod peřinou z nějaké syntetiky nebo z čeho se to děla - peří v tom není :D
Zato jako malej sem u babičky spacal pod perovou duchnou přes kterou nebylo vidět a couhala mi jen hlava a metr peří nede mnou :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Quido » pon pro 11, 2017 8:03

je tu jeste nekdo, kdo v +20 vubec leze do spacaku....? #-o
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon pro 11, 2017 8:22

Quido - tak ono to vnímání teplot bude hodně individuální.
Pamatuju si ty debaty když sem koupil Devolda Expedition jak všichni ze se v tom nad nulou upecu - a já to triko používám jako letní když chci dlouhej rukáv. Teď třeba sem na dílně na sobě mám komplet Devold Expedition přes to džíny a nahoře ještě jedno triko a svetr je 13°C a je mi v tom zima.
V momentu kdy nedelas nějakou náročnou aktivitu je to vnímání tepla a chladu opravdu hodně rozdílné.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon pro 11, 2017 8:26

Ale když sobb dala ve 30+ pod 1200g tak si myslím ze v 10°C by šlo v 1000g přežít.
No pokusím se domluvit na prodejně jestli si do toho mohu na hodku lehnout na kráme. To asi bude jedine objektivní řešení.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod wawrik » pon pro 11, 2017 8:38

Ja mám zimný spacák, ktorý je na prikrývanie vďaka (inak ozaj dementnému) strihu kapucne asi najvhodnejší - SJ Koteka 850. A aj tak sa v ňom v teplách nevyspím. Kedysi boli „teplá“ všetko nad nulou, teraz tak nad +5 °C. Tiež som citlivý na ofúknutie, a keďže je ten zimák stále príliš teplý, treba často vetrať. A pustiť si na vyhriate telo dvojstupňový vzduch - vždy som skončil s prefúknutým kolenom, krkom alebo chrbátom.

Takže radšej menej teplý spacák, a v ozajstných kosách to treba dorovnať páperovou bundou alebo nohavicami. Tak či tak to do zimy trepem.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Quido » pon pro 11, 2017 8:52

Michale, to je na mne? nechápu... co sem pleteš dílnu, 13° a merino podvlíkačky?
:roll:
ptal jsem se, zda je tu ještě někdo, kdo leze v +20° do spacáku (pro mne je to nepředstavitelné)
:-k
(btw: když lezu do spacáku, většinou se už moc nehýbu a zapínání zipu nepovažuji ze nějak významnou aktivitu)
[-o<
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod dudy » pon pro 11, 2017 8:56

Michal82 píše:Teď třeba sem na dílně na sobě mám komplet Devold Expedition přes to džíny a nahoře ještě jedno triko a svetr je 13°C a je mi v tom zima.



Já tomu nějak nerozumím.
Sám si psal:
Michal82 píše:Přerova vesta....? Proboha proč?V zimne je tam teplota kolem 10°C když je Jo hnusne jde na 5°C za 3 roky jsem tam zažil asi 2 noci kdy k ranu padla teplota na 0°C a to si ve spacaku přes den to pod 5 nejde...
...mě zas přijde ujety brát si na +10°C péřovou vestičku...


Takže ty se divíš někomu, kdo si v plus pěti bere péřovou vestu a teď v +13°C bulíš že ti je kosa v nejtepleších vlněnejch expedičních hadrech od Devoldu, svetru, džínech, dalším triku...?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon pro 11, 2017 9:39

Dudy - rozdíl je v te aktivitě - na dílně se nehejbu a tedy v jinak teplem oblečení které nosím na +10/-5 a přes to jen GTX teď mrznu i při +15 s dalsima vrstvama.
To přirovnání sem použil k tomu ze každý vnímá teploty jinak a rozdíl bude i v tom když rekneme do zimního spacaku zalezes v +10 v dobre kondici s dlouhodobým pobytem v +25 a jinak to budeš vnímat po dlouhodobém pobytu v 10-5 stupních unavenej.

Nic vyzkousim a uvidím. U 800 se toho tepla nebojím jen si říkám ze na opravdu zimní podmínky to bude proste málo.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon pro 11, 2017 9:41

Quido - ok no já se tedy prikrejvam zimní peřinou i v letních 25 - takže když je v létě v noci 20 do spacaku zalezu kor když to nad ránem vždy klesne.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Quido » pon pro 11, 2017 9:45

Michal82 píše:Quido - ok no já se tedy prikrejvam zimní peřinou i v letních 25 - takže když je v létě v noci 20 do spacaku zalezu kor když to nad ránem vždy klesne.


silena predstava - to nedela ani ma zimomriva manzelka
:roll:
chapu, a ocekavas, ze k ranu prijde orkan ...
:-..
no, nejak te to tve drsnactvi opousti...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod dudy » pon pro 11, 2017 10:02

Michal82 píše:Dudy - rozdíl je v te aktivitě - na dílně se nehejbu a tedy v jinak teplem oblečení které nosím na +10/-5 a přes to jen GTX teď mrznu i při +15 s dalsima vrstvama.



Ale já jsem ti, jako vysvětlení proč péřovou vestu ano, psal:

dudy píše:...já třeba ráno vstanu, dám vyvětrat spacák, oschnout tarp, nebo tropiko, mezitím vařím snídani, jím, močím, seru, čistím si zuby... A ono pobývat s malým pohybem třeba hodinu v 5°C (ale i v těch 10), je dost nepříjemné a bunda se šikne. To samé večer, je brzo tma a já neumím od šesti odpoledne ležet ve spacáku...


Na což ty mi kontruješ:

Michal82 píše:Ten Devold Expedition je hrejivej víc než dost... vzbudim se zabalim něco sním a jdu.


Takže ty, ráno, kdy, jak sám píšeš, je běžně +5°C, sedíš a snídáš, což nepovažuju za fyzickou dřinu, která tě zahřeje, jenom v Devoldu, ale na dílně v +13°C klepeš kosu?

Ty prostě jednou napíšeš, že venku, v přírodě, kde oproti dílně fouká (dost často orkán), prší, je tam vyšší vlhkost, nemáš možnost se schovat, ochránit, navíc se přidává zpravidla únava a jistý diskomfort, ti stačí vlněný triko Devold a GTX, dokonce zpochybňuješ péřovou vestu a dovoláváš se Boha, na co že takhle přehnaně teplý kousek oděvu a teď tu píšeš, že ti v dílně, která eliminuje výše uvedené atributy outdooru, nestačí mnohem víc hadrů.
Přijde mni to takové, řekněme, nekonzistentní...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon pro 11, 2017 10:34

Dudy - já nevím na dílně sem třeba 12h a drepim a ráno ve stanu snidam 5 minut - navíc třeba ve spacaku nebo na sebe hodím mikinu pobalim a jdu.
Vidím v tom trochu rozdíl.

Nevím jakou mas představu o dílnách ale vlhko je tu stejně jako venku. Jen tepleji. Jo nefouká tu - ve stanu mi taky nefouká - a v momentu kdy jdu si zas vytvářím teplo pohybem takže opravdu v 0-10 nepotrebuju perovou bundu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Quido » pon pro 11, 2017 10:36

dudy píše:Přijde mni to takové, řekněme, nekonzistentní...

:mrgreen:
tos mne pobavil, ale je to přesné...!
nekonzistentní, ne-li téměř inkoherentní
O:)

edit - já bych to uzavřel asi takto, a jsou to jen mé soukromé domněnky a názory...
:roll:
Michal péřovku nepotřebuje, protože ji asi nemá; zato potřebuje nutně staiku, protože ji má, a potřebuje taky kajku, protože si ji čerstvě pořídil a ještě mu dává křídla - horší je to pak s karimatkou, která ho zradila :-k
tudíž očekávajme záhy zázračné a jedině možné řešení, které se určitě dostaví, a to se budeme možná ještě divit, nicméně já mu věřím a jsem přesvědčen, že se brzy dostaví...
:lol:
(njn, opět jsem se nechal unést, takže sry a howgh)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon pro 11, 2017 11:19

Quido - má tvůj příspěvek který mě pobavil něco společného s teplotním maximem u spacaku?

Já jen ze mi uniká ta pointa co mají tvé a dudyho příspěvky společného
s dotazem.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Quido » pon pro 11, 2017 11:37

Michal82 píše:Quido - tak ono to vnímání teplot bude hodně individuální.
Pamatuju si ty debaty když sem koupil Devolda Expedition jak všichni ze se v tom nad nulou upecu - a já to triko používám jako letní když chci dlouhej rukáv. Teď třeba sem na dílně na sobě mám komplet Devold Expedition přes to džíny a nahoře ještě jedno triko a svetr je 13°C a je mi v tom zima.
V momentu kdy nedelas nějakou náročnou aktivitu je to vnímání tepla a chladu opravdu hodně rozdílné.


ehm... má tento tvůj příspěvek (výše) něco společného s teplotním maximem u spacáku? :roll: :-#
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon pro 11, 2017 11:43

MÁ - snažil jsem se ti tím naznačit že když něco přijde teplé tobě nemusí to tak připadat někomu jinému a byla to reakce na tvůj údiv že někdo vleze do spacáku ve 20°C.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon pro 11, 2017 11:50

Quido - kolikrát jsi byl vůbec na měsíčním treku?
Kolikrát jsi řešil situaci že chceš třeba 2 týdny strávit v teplotách 10-0°C a rovnou se přemístit na teploty -5 až -20°C takže budeš muset nosit jak teplé oblečení navíc tak dostatečně teplý spacák ve kterém zároveň nechcípneš při těch plusových teplotách?

Quido - tak v neděli na Lysé? Pokud se tam mezi těmi maminkami s dětmi a důchodci nějak najdeme?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Quido » pon pro 11, 2017 12:53

[-o<
:-#

(btw: jestli si chceš s někým domlouvat sraz, nepiš to sem, od toho jsou SZ)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod dudy » pon pro 11, 2017 12:58

S původním dotazem na teplotní maximum spacáku to samozřejmě nemá společného nic.
Ale tohle je diskusní fórum a tak sem si dovolil malé OT, když tady vznáší dotazy typu jestli mu nebude vedro při +20°C ve spacáku s kilem peří a argumentuje tím, že je vlastně hrozně zimomřivej, člověk, kterej mě tu nedávno školil, že vozit na jaře či na podzim péřovou vestu je zhola zbytečné, že si stačí s jedním merinovým rolákem.


P.S.
Dílna je od slova dělat, tak jakýpak bez pohybu
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon pro 11, 2017 13:43

Dudy - kdo psal o 20°C....? Tos napsal ty teď.
Já psal ze to potrebuju vydržet v teplotě 10-0°C
Těch 20°C sem uvedl ze vydrzim ve 400g 800FP.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » pon pro 11, 2017 17:37

dudy píše:Přijde mni to takové, řekněme, nekonzistentní...

Mne to naopak prijde konzistentni velmi. S jeho celkovym projevem na OF. Vzdyt je naprosto konzistentni ve sve nekonzistentnosti :twisted: (nebo nekonzistenci? :-k)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod dudy » pon pro 11, 2017 17:59

M82

Použiju trochu tvou metodu.
Jak nám píšeš:
má tvůj příspěvek něco společného s teplotním maximem u spacaku?
Já jen ze mi uniká ta pointa co mají tvé a dudyho příspěvky společného
s dotazem.


Tak se zeptám, co má tvůj příspěvek:
Dudy - kdo psal o 20°C....? Tos napsal ty teď.
Já psal ze to potrebuju vydržet v teplotě 10-0°C
Těch 20°C sem uvedl ze vydrzim ve 400g 800FP.

společnýho s mým příspěvkem?
Já se vůbec nebavím o nějaké gramáži spacáku, ale o tom, že sám píšeš, že seš zimomřivej, ale mě školíš ohledně péřové vesty.
Takže, z tohohle pohledu, který ty sám výše používáš na nás, je tvá reakce na mě, zcela mimo mísu...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon pro 11, 2017 19:05

dudy když te někdo nachyta na švestkách - v tomto případě na tom ze tady tvrdíš ze v tom chci dat +20°C tak je slušnost se omluvit a ne dal mlžit.

Ano nepoužívám perovku když vím ze teplota pod nulu nepůjde a když tak jen extrém v noci na par stupňů.

Až půjdu do minusu tak samo si vemu perovku.

Zimohrivej co se tyče bez pohybu - jak je vlhko tak je lezavo a když se ještě nehejbes je to jiné.
U snídaně a balení stanu stravim par minut na to mi stačí merino max s mikinou když je Jo zima.

Už to nepitvej zas jdeš úplně mimo dotaz a tema a hlavně mi zde nevnutis nějaké lži o tom co chci a nechci dělat jako 20°C s 1000g peří které si asi s Quido domlouvate u piva.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Quido » pon pro 11, 2017 19:44

Michale, ted jednu radu, opravdu v dobrem - zkus vyhledat co nejdrive odbornika... :-k
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » úte pro 12, 2017 7:36

Quido - jako Sorry ale po tématu batohu se mi zda ze to začíná nanovo - opět zde dudy píše něco co sem nenapsal ve snaze ten dotaz co nejvíc zesměšnit ty tady taky vytahujes kde co z úplně jiného kontextu takže už si opravdu myslím ze se snad domlouvate.

Takže bych to uzavřel výrobce mi odepsal ze to s otevřeným spodním zipem v max 10°C půjde vydržet i když je to individuální ale není to nereálné a oba spacaky si mohu u nich vyzkoušet jak moc mi přijdou teple v plusových teplotách.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Quido » úte pro 12, 2017 13:11

Michale, nenapadlo tě nikdy, že to taky může být tím, co jsi kdy kde napsal a jakým stylem? Dost často si odporuješ i ve stejném vlákně pár příspěvků od sebe, natož pak v kontextu všech tvých vyjádření tady...
Anebo, když se zeptám, celkem obecně, vyletíš jak čert z krabičky a začneš se obhajovat, a to mnohdy ještě způsobem zcela mimo téma, nebo mimo otázku.
:roll:
A zase si tolik nefandi - na domlouvání tady asi opravdu nikdo nemá čas ani potřebu...
#-o
Nic extra v tom nehledej. Prostě dudy a já nemáme rádi, když tu někdo práší, ale asi máme potřebu to autorovi nějak naznačit, ostatním to asi ani nestojí za to, nějak věc komentovat... to je vše
8)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pát pro 15, 2017 9:42

Tak bohužel - skladem byl jen Expedition 1200 ze kterého mi bylo vedro už od pohledu ;)
Tak v lednu by měli být ta 1000 a 800.
Nicméně sem aspoň okouknul provedení a to bylo moc fajn - jinak řešené komory a větší hezky tvarovaná kapuce než na mém Neutrinu Endurace.

Jinak pro milovníky UL - v únoru bude představen MYTHIC 600 - 600g peří 900FP s lehkými materiály navržen pro co nejmenší a nejlehčí balení.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky