Poraďte s výběrem spacáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

jaký typ náplně byste si zvolili?

duté vlákno/mikrovlákno
49
39%
peří
77
61%
 
Celkem hlasů : 126

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod honza83 » úte lis 3, 2020 20:39

Mawenzi píše:ja uzsi spacaky taky nemam rada i kdyz treba lite line 400 je uplne OK, tak traveler 650 sem mela proste radsi, protoze nemam rada, kdyz si nemuzu ani spravit ponozky jak je spacak uzkej a pri kazdym otoceni uz si treba taky blbe stlacuju peri a citim vic studeno

ciste teoreticky muzou velky rozdily v cene podobnych spacaku delat zdroj peri, neco ala bio vegan certified versus neco jako uplne stejny peri ale nekdo nezaplatil za ty certifikaty?

Ta tvá teorie je totální nemysl, ale fakt totální...Patizon dělá ve skutečnosti Cumulus, Cumulus u těch svých lehkých zimních spacáků využívá husí peří 850 cuin, do Patizonu dávají jen 750. Základní důvod nižší ceny u Cumulusů je to, že v té výsledné ceně mají vždy o jednu marži méně a zrovna Poláci opravdu nebudou tak hloupí, že by si výrobou pro konkurenci ekonomicky likvidovali svou vlastní značku - na to jsou zrovna Poláci až moc velcí obchodníci,
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » úte lis 3, 2020 20:41

honza83 píše:Nechci brát nikomu iluze, ale ta procentra má napsaná dobře, spíše je tady někdo na štíru s pochopením psaného textu a základy matematiky k tomu...Klasické plnění je 50:50, když se změní na 55:45, tak je v jedné části o 5 % peří navíc a ve druhé o 5 % méně oproti tomu klasickému plnění.

:roll: nejde o iluze, ale o pocty zakladni skoly. Procenta se nedaji jen tak odecitat, musis mit spravny zaklad. Uz ti to psal Pierre. 600 g peri 55:45 je 330:270 g, pri 50:50 300:300. No a kolik je 330/300? 1.1 tedy 10 % navic proti normalnimu plneni (ono staci spocitat 55/50). Taky z toho plyne, ze spacak ma o 22 % vic peri nahore, nez dole, coz neni uplne nepodstatny rozdil (330/270 = 1.2222 = 55/45).

Delsi diskuse o rozdilnem plneni uz tu byla a to vcetne zkusenosti s nim. Rozdilnych, podle toho, jak kdo spi. Nikdo netvrdi, ze je to horsi, ale kdyz to izolaci nahore vylepsi, tak to stejnym zpusobem musi izolaci dole zhorsit. A ne, Polaci nepisou to same, co Aldo, tu bagatelizaci tam proste vubec nemaji. Oni samozrejme vedi, proc to delaji, ale ma to sve plusy i minusy a kazdy se musi rozhodnout sam, co je pro nej lepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod dudy » úte lis 3, 2020 20:45

honza83 píše:Nechci brát nikomu iluze, ale ta procentra má napsaná dobře, spíše je tady někdo na štíru s pochopením psaného textu a základy matematiky k tomu...

Jo a ten někdo je honza83.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod dudy » úte lis 3, 2020 20:49

Taj už prosím běž, kup TRIMM a poreferuj.

A asi by bylo nejlepší, kdybys Patizonu podpálil kancl (když fabrika je vlastně v Polsku), nebo můžeš zajet do Polandu a vzít Patizon i Cumulus jedním vrzem...

Tohle je fakt moc!
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 3, 2020 21:41

Ale vždyť on nic takového nepíše jen cituje o Cumulusu z webu Prohory...

Edit, píšu jak tatar a nečtu to po sobě...
:oops:


Mike, Dudy já ale reagoval na úplně jiný text, který tam před tím byl a najednou. světe div se? zmizel a byl nahrazený tím textem z Prohory. :) Honzo přiznej se, co jsi s ním udělal ? :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » úte lis 3, 2020 21:47

Asi ho zeditoval driv, nez jsi svuj stacil odeslat. To se stane a pak to neni videt. Poznamka o editaci se objevi jen kdyz prispevek neni posledni. No, aspon chapu, proc mi tvuj prispevek nedaval moc smysl :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 3, 2020 22:06

To mě taky napadlo a je to možné. Já jak to píšu v práci, tak někdy do toho něco dělám a chvíli trvá, než to odešlu.

Nicméně abych tomu mému příspěvku dodal tedy logiku :D tak jen zkráceně.
Honza83 si domníval, že horní plnění je od pasu nahoru a dolní plnění je od pasu dolů, logicky že jo ;).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kennedy » úte lis 3, 2020 23:49

sobb, mawenzi:: No jo, ale vy jste holky, malý a hubený.. Já sice nejsem obr a 75 kg není zase tolik, někdy mám i míň, ale jako Adam Ondra zase nevypadám. :D Mám ramena, že musím brát u většiny oblečení velikost L, taky kvůli dýlce trupu, M je mi úzký v ramenou a krátký. Ale u starýho spacáku SJ cejtím, že je mi trochu volnej (taky je to dáno tím, že je na postavu do 200 cm) a snesl bych něco víc na tělo a možná by výhřevnost byla lepší. Taky spím na úzký karimatce, mohl by k tomu být užší spacák. No na netu to nevymyslím, takže až skončí mor asi se stavím v Hanibalu to vyzkoušet.
I když vzít TRIMM by byla jistota.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod sobb » stř lis 4, 2020 0:11

No právě ( 8) ... můj nejmilejší spolubydlící by k tomu zajisté měl výstižný komentář). Když můžou být užší spacáky nepříjemný vychrtlým prťatům, co teprve ramenatý chlapisko? :wink: :mrgreen:
Ale vážně: ono strašně záleží na způsobu spaní. Já jsem zvyklá se kroutit a vyrábět různé prostocviky ve spacáku. Pokud toto v noci neděláš anebo Ti nevadí to provádět se spacákem, tak užší střih vadit nebude.
Spacáky od SJ pro vyšší postavy jsou tedy zároveň i širší, nebo jsem to jen špatně pochopila a máš v něm pocit přílišné volnosti kvůli délce?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kennedy » stř lis 4, 2020 0:26

Prostocviky úplně ne, ale často spím třebas na boku. Otáčení se spacákem mi nevadí, spíš mi jde o to, aby se nevytvářela chladná místa v momentě když by byl spacák místy příliš těsný.
Ale ono není výhodný ani volný spacák, protože potom zase člověk vyhřejvá prostor zbytečně.
Ohledně SJ - nejsem si úplně jistý, je to spacák starej 8 let, ale myslím, že všechny varianty jsou stejně široký bez ohledu na to zda jsou pro lidi do 170 cm nebo do 200 cm. Ale ta větší dýlka taky způsobuje pocit, že bych snesl něco celkově menšího.
Ozkouším Patizon, kdybych měl pocit, že je něco špatně koupím Cumulus. Taky si můžu nechat SJ, ten je nesmrtelnej a jeho jediná nevýhoda je, že je na dnešní poměry trochu těžkej.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod sobb » stř lis 4, 2020 0:49

Kennedy píše:Prostocviky úplně ne, ale často spím třebas na boku. Otáčení se spacákem mi nevadí, spíš mi jde o to, aby se nevytvářela chladná místa v momentě když by byl spacák místy příliš těsný.

Taky spávám na boku, ale vadí mi, když se se mnou otáčí i spacák, raděj se vrtím uvnitř. A tím právě u užšího spacáku někdy vznikají ta chladná místa. Pokud Ti nevadí točení se se spacákem, tak jsi na tom líp :)
Jinak určitě, přílišná těsnost je samozřejmě game over, ale to by snad v Tvém případě hrozit nemuselo. Pokud teda nespáváš v mohutné péřovce. Do toho zmiňovaného Cumulus Excuistic se můj drahý prostě s péřovkou nevejde a tudíž jsem se toho spacáčku zmocnila já :mrgreen:

Kennedy píše:Ale ono není výhodný ani volný spacák, protože potom zase člověk vyhřejvá prostor zbytečně.
Cíleně jsme koupili ten nový Cumulus v běžné délce, aby byl v případě nutnosti použitelný pro nás oba. Volný prostor nemám problém vyplnit takovým množstvím krámů, že se tam skoro nevejdu :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kennedy » stř lis 4, 2020 1:21

Na Cumulus Excuistic se jdu podívat ať vidím jak to je velký.
Když se v SJ převaluju tak i se spacákem a nevadí mi to. Akorát se ráno někdy probudím a musím hledat kde mám zrovna zip. :D Ale je to o disciplíně, myslím, že bych se ani nutně převalovat nemusel.
Krámů moc nemám. Péřovku tedy ano. Ale já právě v péřovce spát nechci. Radši chci mít teplejší spacák a spát jen v podvlíkačkách a termotriku. Péřovka je sice dobrá věc a když si jí vezmu do spacáku tak pomůže a zahřeje tělo, ale co nohy? Ty budou mrznout, protože na ně si nic vzít nemůžu, když nic nemám. Péřový kalhoty nenosím a normální kalhoty nepomůžou. Bavíme se v mém případě o teplotách do cca. mínus 10. Takže pro mě je výhodnější mít trochu teplejší a těžší spacák než to dohánět péřovkou. Tu vnímám pouze jako rezervu kdyby neočekávaně klesla teplota tak přežiju i když to nebude moc příjemný.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 4, 2020 6:41

me pomohly perovy papuce na slapky, noham chladneji nevadi (podvlikacky staci) a na telo klidne perovka a nemivam pocit, ze noham je to malo.

jinak mela sem chvili prima polar 1200, ten spacak je taaaaaak sirokej, az je to divny. naproti tomu prave traveller 650 je uzsi nez prima 1200 a trosku sirsi nez lite line 400, takze uplne idealni pro me. lite line vnimam na hrane. kdyz ho pujcim muzi, v ramenou je v nem narvanej "k prasknuti"... takze to je fakt pro strizliky, ale i tak tech par cm navic komfort dost prida nebo naopak je zajimavy, jak je ten spacak divne obrovskej.

objednala sem si u alda panyam 600 + 90g peri, teoreticky komfort -10 tak se tesim. stve me, ze s vekem se zhorsuje ten tepelnej komfort:( neni to moc, 3stupne... tak pozoruju, ale je to dost na citelnej nekomfort v noci
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod dudy » stř lis 4, 2020 7:47

Kdybyste snad tápali, tady vám rádi poradí...
:twisted:

Slušná snůška, jen tak, hala bala, naházet par obrázků a slov a je hotovo.
Třísezónní spacáky kde se vedle sebe vyjímají 300 gramů mrdkopeří 550 cuin a 800 g sedm set padesátky a v letňákách pak číhá 400g/750 Cuin s lepšími parametry než 3S.
Kde v zimních spacácích je spacák s horšími parametry, než třísezónní.
3S který má limit nad nulou a léto do mrazu...
](*,)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Pierre111 » stř lis 4, 2020 9:44

Zdá se, že slečna Natálie udělala recenzi z marketingových popisků výrobců :D. No nevím jestli 300g 550cuin bude mít limit -2°C :D.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod honza83 » stř lis 4, 2020 11:56

Kennedy píše:Prostocviky úplně ne, ale často spím třebas na boku. Otáčení se spacákem mi nevadí, spíš mi jde o to, aby se nevytvářela chladná místa v momentě když by byl spacák místy příliš těsný.
Ale ono není výhodný ani volný spacák, protože potom zase člověk vyhřejvá prostor zbytečně.
Ozkouším Patizon, kdybych měl pocit, že je něco špatně koupím Cumulus. Taky si můžu nechat SJ, ten je nesmrtelnej a jeho jediná nevýhoda je, že je na dnešní poměry trochu těžkej.

Tak si kup rovnou ten "ryze český" Patizon - navíc nyní asi těžko někde spacák vyzkoušíš...Ale vážně, doporučoval bych si nechat někým změřit "rozpětí nohou při spaní" a pokud to bude více jak 35 cm, tak neztrácet čas s tím Patizonem, který má šířku u kotníků jenom 40 cm. V ramenou ten rozdíl zase až tak extrémní není (80 cm u Payamu, 72 u Patizonu), ale těch 13 cm rozdíl u kotníků je dost extrémní a těch 40 cm nebude moc na spaní s roztaženými nohami.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kennedy » stř lis 4, 2020 11:58

Mawenzi: Papuče asi dobrý pro lidi citlivý na chlad. Ale pro mě je to věc navíc plus mi na chodidla zima nebývá. Zima je mi na stehna, kolena, holeň. Ale děje se tak jen, když teplota klesá k mínus deseti a spacák má komfort mínus pět. Péřovka v pohodě pomůže a nohy prostě těch pár nocí v roce vydržej, zatím se mi do ČR kde ty zimy už nejsou nic moc nechce kupovat vysloveně zimní spacák. Ten komfort okolo mínus 5 je tak akorát, aby mi v naprostý většině případů bylo teplo jenom v termotriku a podvlíkačkách. Jako možná bych moh vysloveně na zimu prosinec - únor koupit jenom lehký péřový kalhoty a přidat je do drysacku ke spacáku což by možná bylo lepší řešení než celej zimní spacák, když ten by byl využitej jen na pár nocí.
Komfort mínus 10 mi nepřijde pro holku vůbec od věci. Teď jsem si navyknul občas nocovat na Šumavě v kempech u vody, když chci bejt oficiální a zároveň se netísnit na nouzovejch nocležištích, a jelikož jsou ty kempy u vody tak v půlce září není během noci mínus 8 žádná výjimka. :)
Díky za to info o spacácích. Stále se přikláním též k Panyam 600, možná bych si ho upravil s Toray a v trochu jiný barvě. Když je Lite line úzká tobě tak to asi pro mě moc nebude. Patizon má pak podobný hodnoty. Prima je old school, tam je jasný, že to budou dělat široký.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod apuka » stř lis 4, 2020 12:13

Kennedy píše:Krámů moc nemám. ... ale co nohy? Ty budou mrznout, protože na ně si nic vzít nemůžu, když nic nemám.
Vis, jak se resilo jeste za socaku, aby Ti nebyla ve spacaku? Vyramoval se ruksak a do prazdneho se strcily nohy, resp. natahl se pres nohy. Je to pro Teba reseni 2-in-1 - hned budes mit kramu na zaplneni prostoru az-az :lol: a na nohy Ti taky nebude zima. Pokud potrebujes zahrat i stehna, tak si musis sehnat poradne vysoky ruksak. Takova Kajka 75 by mozna stacila, 100-ka to ale jisti :wink:.

Ted vazne, mozna zkus sehnat podvlikacky z Powershellu nebo poradnejsi merinove. Vazi rozhodne min nez ta Kajka a asi i mista zaberou min :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 4, 2020 12:27

kennedy
v tom pripade sou kalhoty perovy mozna lepsi volba ve stylu na par noci 1/3 nakladu novyho spacaku...

jo, tesim se, ze v teply zime ho vyzkousim. pod -10 se mi ven moc nechce + ted ten zakaz vandru (spani mimo domov) ale tak snad se soudruzi umoudri a na vanoce bych si vybrala zbytek dovci a vypadla nekam do ceske mirne zacinajici ziminky...

apuka
neni problem s batohem pak v horsi prodysnosti a moznym oroseni spacaku? asi to nemusi byt problem, spis tak teoreticky.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kennedy » stř lis 4, 2020 12:34

apuka: Jo, to je taky možnost, možná lepší než klasický podvlíkačky plus péřový kalhoty. Podívám se po nějakejch hřejivějších materiálech ve vyšší gramáži. Ty co mám teď je nějaká normální umělá hmota a maj celkovou váhu 200 gramů, fasoval jsem je v práci u fízlů. :lol: Ale z toho stejnýho mám i triko s dlouhým a nepoznám rozdíl oproti svýmu Craft za 2 litry... Takže úplně v pohodě nosím to fasovaný. Ale vyloženě na zimu by nějaký teplejší podvlíkačky mohly stačit. Přes den je stejně nosit nebudu (během jakýhokoliv pohybu se pekelně potím i v mrazu) takže do spacáku čím teplejší tím lepší.

honza83: Začínám si myslet, že dny Patizonu jsou sečteny. Jak to provedeš? Teď frčí hlavně AK 47. Ale mohl by jsi se i po staru odpálit v jejich kanclu. Nebo uřízneš hlavu majiteli? Každopádně doporučuju u toho křičet "TRIMM je velký"! :finga:
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod sobb » stř lis 4, 2020 12:39

Kennedy píše:Ale já právě v péřovce spát nechci. Radši chci mít teplejší spacák a spát jen v podvlíkačkách a termotriku.
S tím zcela souhlasím. Jen si myslím, že je dobrý mít spacák dostatečně prostorný pro případ, že člověk v té péřovce spát z nějakého důvodu potřebuje. Já se do toho Excuistic ve své péřovce vejdu v pohodě, přítul už je tam v SJ Spire dost natěsno a to je pak peří k ničemu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kennedy » stř lis 4, 2020 12:45

Mawenzi: Myslím že jo. Prostě koupit buď extra teplý podvlíkačky nebo péřový kalhoty. Pro mě ideál ty teplý - silnější a těžší podvlíkačky. Péřový kalhoty bych musel oblíkat přes podvlíkačky = věc navíc, znáš to. :)
Myslím, že míň jak mínus 10 už u nás opravdu moc nebejvá. Možná vysloveně mrazový kotliny a specifický místa, případně když by začalo hodně foukat. Ale mráz co by se blížil aspoň k mínus patnácti už jsem docela dlouho nezažil. A nebo si toho nevšiml, většinou neberu teploměr. Nejlepší zima je tak těch mínus 5 až mínus 10. Pohoda a není mokrej sníh. Jakmile to začne stoupat nad mínus 5 je to hnus. Pod mínus deset už zase člověk potřebuje teplejší péřovku, rukavice..
Zákaz vandrů bych vůbec neřešil, v lese nikoho nenakazíš, naopak je to mnohem lepší než se tísnit na cyklostezkách jako to zase dělá většina. No já mám teď ještě 7 dní stejně zaracha, jsem pozitivní takže se asi ukoušu nudou. 8-[
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kennedy » stř lis 4, 2020 12:53

sobb: Každej to má jinak. Ultraminimalisti razej heslo, že když na sobě člověk nemá všechno oblečení tak si vzal zbytečně teplej (čti těžkej) spacák. :lol:
Pro mě určitě lepší klasickej třísezónní a v momentě kdy teplota klesne mínus 7, 8 tak mít prostor se přioblíknout.
Na Excuistic jsem se díval, to zas tak úplně těsný není, ale když je přítel mamut to je pak těžký. :lol:
Nicméně i ten Patizon je dělanej spíš pro sportovce na fast and light, tedy pro lidi co jedou výkony a potřebujou vše co nejlehčí a večer se disciplinovaně nehnutě uložej do mumie. Lezci co maj na sobě jenom svaly a šlachy. Nevím jaký to bude pro normálního línýho turistu. Zkusím si ho i v péřovce a uvidím. Panyam možná bude ale ideální kompromis mezi úplně upnutým Patizonem a volným SJ.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod sobb » stř lis 4, 2020 12:57

Kennedy píše:Pro mě ideál ty teplý - silnější a těžší podvlíkačky. Péřový kalhoty bych musel oblíkat přes podvlíkačky = věc navíc, znáš to. :)
Na druhou stranu Ti víc kousků oblečení poskytuje větší variabilitu. Nemluvím teď konkrétně o případu péřové kalhoty + tenké podvlíkačky, ale v podstatě o jakékoliv vhodné kombinaci.
Kennedy píše:jsem pozitivní takže se asi ukoušu nudou. 8-[
Můžeš objevovat a vytahovat historická vlákenka na OF, to je zábava na roky :wink: :mrgreen: Tak hlavně ať máš mírný nebo bezpříznakový průběh :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod sobb » stř lis 4, 2020 13:09

Kennedy píše:že když na sobě člověk nemá všechno oblečení tak si vzal zbytečně teplej (čti těžkej) spacák. :lol:
No, už se mi párkrát stalo, že jsem na sobě měla všechno. Tedy krom náhradních ponožek a kalhotek :twisted:

Kennedy píše:Na Excuistic jsem se díval, to zas tak úplně těsný není, ale když je přítel mamut to je pak těžký. :lol:
Ani mamut ani malamut :wink: Úplně těsný není, ale úplně široký také ne, ta péřovka holt dělá svoje. Prostě jsem podle využila příležitosti, a když jsme odzkoušeli, že to v jeho případě v péřovce nepůjde, tak jsem si spacáček ukořistila pro sebe :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod honza83 » stř lis 4, 2020 13:14

Kennedy píše:Myslím, že míň jak mínus 10 už u nás opravdu moc nebejvá. Možná vysloveně mrazový kotliny a specifický místa, případně když by začalo hodně foukat. Ale mráz co by se blížil aspoň k mínus patnácti už jsem docela dlouho nezažil -[

Tady někdo zažil zjevně málo...Míň jak mínus 10 v zimě na horách bývá prakticky každoročně, stačí aby přišel mrazivý vzduch ze Sibiře. Rekord z posledních let má -23 na Lysé hoře v Beskydech v pravé poledne, v polských Beskxdech jsem taky zažil těch -20 a k tomu ještě ledový vichr. Ty extrémní mrazy i přes den bývají většinou v lednu (zhruba kolem poloviny ledna). Kolem -10 bývá v zimě na horách v noci celkem často - stačí, aby bylo přes den dejme tomu -5, sníh a v noci jasno. Vítr na skutečnou (absolutní) teplotu vliv nemá, ten ovlivňuje pouze pocitovou teplotu.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kennedy » stř lis 4, 2020 13:17

sobb: Ano, variabilita je dobrá. Pro většinu lidí. Ne pro mě. Triko s krátkým, triko s dlouhým na spaní/kdyby se ochladilo přes den, větrovka, péřovka a pončo. To je u mě vše. Když jdu vařím takovým způsobem, že nesnesu nic než triko, max. větrovku když fouká. Když se zastavím trvá dlouho než vychladnu. Ale když vychladnu už to taková hitparáda není a je mi zima. Proto mám třísezónně docela drsně teplou péřovku a trochu teplejší spacák než bere většina lidí. Ale nemám žádný fleece, mikiny, mezivrstvy. Nosil jsem a zjistil, že já je k ničemu nevyužiju. Využil bych ve Finsku v mínus dvaceti, tady do mínus 10, 15 ne. Proto i na spaní v zimě je pro mě dobrý koupit jeden kus podvlíkaček. Nepotřebuju to mít rozdělený, protože ani v tenkejch podvlíkačkách chodit nemůžu. Jednou jsem si je nechal na sobě pod normálníma lehkejma, prodyšnejma kalhotama (byl jsem línej se převlíkat). Bylo mínus deset a šel jsem v tom 5 kiláků po hřebeni, žádná extra námaha. Pak jsem to musel sundat. I tak koupel ve vlastním potu a tejdenní vlk. :(

Jo, to je dobrej tip na zábavu. :lol:
"Průběh": v pátek večer "teplota" 37, v sobotu rýma, v neděli nic, ale pocit, že blbě cejtím. Volal jsem šéfovi, že radši skočím na test. V telefonu jsem se před doktorkou cejtil jako totální simulant. Překvapivě pozitivní. Trefil jsem to. Ale jen proto, že já jsem buď na 100 % zdravej a nebo mě chřipka úplně drtí. Nic mezi tím. Nemívám rýmu, nachlazení, virózy. A tohle bylo strašně slabý a tím pádem podezřelý. Jenže kdo rýmu a nachlazení mívá tak by do práce normálně šel. A není se co divit. Kdyby měl člověk něco takhle neznatelnýho řešit pokaždý tak bude každej měsíc 10 dnů doma. V neděli večer mi už nic nebylo ani náznakem, takže v pondělí by na mě nikdo nic nepoznal. I já sám jsem měl dojem, že se mi to jenom zdálo.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 4, 2020 13:22

kennedy
je pravda ze bunda je fajn na.bivak a na zastavku ale ty kalhoty asi nepouzijes krom spani vubec + tenky podvlikacky... jo to se pak ztraci.

mam na zimu fakt tlusty merino od IB, nosim to pod tenoucky ss kalhoty (ale koleno je hodne nachylny na chlad) a na noc jen sundam ss a spim v tech tlustych IB. sou spis jak teplaky nez spodky, ale ejjich vyuziti je asi lepsi + pece o cokoli neperovyho je dycky mensi opruz...

nezavidim ze si doma, treba ja vubec nemam cas hazet clanky na web a su ve skluzu, pozitivni bych byt nechtela ale mit cas doma uklidit a dodelat vylety by se mi libilo :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kennedy » stř lis 4, 2020 13:27

honza83: Co jsem zažil či nezažil je v podstatě jedno, nemám potřebu to nějak ventilovat. V noci pod mínus deset určitě bývá, je možný, že mám někdy tendenci ty teploty nadhodnocovat a spíš si říkám, že je tepleji než ve skutečnosti je. Zvláště pak přes den velice dobře snáším zimu. Ale neberu většinou teploměr takže je pravda, že často můžu jen spekulovat o skutečný teplotě.
Myslel jsem teda, že vítr ovlivňuje teplotu zásadně a ne jen pocitově. Tedy že v mínus deseti v bezvětří přežiješ úplně v pohodě v oblečení ve kterém by si během vichřice rychle umrzl. A to není jenom pocit. Ale třebas se pletu nebo tomu spíše úplně nerozumím.
Ostatně moc jsem toho nezažil a nechci s nikým soupeřit. 8)
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kennedy » stř lis 4, 2020 13:34

Mawenzi: No jo, to je pohoda to vrstvení během pohybu, usmažil bych se v pekle... Péče o peří mi nevadí, ale je fakt, že na holý tělo není optimální a nedělá mu to dobře. Takže se jdu podívat na nějaký ultra tlustý umělohmotný podvlíkačky. U merina se pořád bojím, že mě bude kousat. Ale nikdy jsem snad nic z merina neměl tak nevím. Je fakt, že já ty spodní vrstvy celej život vůbec neřeším, ostatně jako spoustu dalších věcí. :((

To mi povídej. Já bych měl začít psát nějaký navážno články z normálních sólo vandrů. Mám předsevzetí, že až budu moct ven tak se na to vrhnu. Ostatně už se pro mě konečně ochladilo takže mi začíná sezóna. :rock:
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky