Poraďte s výběrem spacáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

jaký typ náplně byste si zvolili?

duté vlákno/mikrovlákno
49
39%
peří
77
61%
 
Celkem hlasů : 126

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 4, 2020 13:44

kennedy
na tvoje clanky se budu tesit.

devold ma treba merino s umelinou. taky sem jeste 5 let zpet kolem -10 nosila proste kalhoty, ale rok od roku je to horsi a kolena velice spatne snaseji chlad a chlad znamena uz treba i 5st nad nulou:( takze pech.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Pierre111 » stř lis 4, 2020 14:13

Vítr je samozřejmě důležitý asi ne tak pro teploměr, ale pro člověka rozhodně ano :). Byl jsem v Africe v horách, kde ten vítr právě dělal ten zásadní rozdíl. Jakmile se dostavil podvečer začalo pěkně foukat a to se na tom větru nedalo vydržet ani v péřovce a to prosím bylo určitě nad nulou. Jakmile jsi zalezl aspon do stanu a dostal ze z větru, tak bylo mnohem tepleji. Vedle větru také pocitovou teplotu hodně ovlivňuje vlhkost vzduchu.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kennedy » stř lis 4, 2020 14:21

Mawenzi: Já poctivě čtu tvůj web a hlavně sleduju ty trasy. Najít dneska normální stránky o normálním cestování není nic snadnýho v tý záplavě supermanskejch reportů a rozzářenejch usměvavejch fotek šťastně dokonalejch lidí. :shock:
Já teď nebyl moc online aktivní, ale už se to snad změní. Na sólo vandrech není moc co zábavnýho psát - jel jsem sám na Šumavu, chodil tam pět dní po neznačenejch cestách, nikoho nepotkal až poslední den dav u Černýho jezera, nelegálně spal tam kde se spát nesmí a pak jsem zase jel domů :) Ale zase ty cesty jsou zajímavý a nemusím psát romány, ale něco kratšího s fotkama jako máš ty. Teda já mám o poznání horší fotky, protože foťák by byla věc navíc. :mrgreen:

Na Devold už koukám, série Expedition zní na lednový Jeseníky jako jasná volba. :lol:
Copak o to, na kolena bych klidně taky něco ocenil, ale na stehna a vejš během pohybu fakt ne. To bych byl radši nahej. Existujou ale snad i návleky na kolena co nepadaj. Ale to je pro tebe kontraproduktivní, když sneseš celý spodky není co řešit.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 4, 2020 15:22

mam i ten devold expedition. taky neni spatnej, ty teplakomerino kalhoty sou moc objemny a tezky, kdyz je nechci mit na sobe, ale letosek moc jejich testovani (devoldu) nepral, kdyz prvni vlna prisla v pulce brezna.

ja su grafoman, si neco vymyslim i kdyz du sama:D hlavne konzervuju vzpominky... mam tendence si pamatovat jen to spatny.

doufam, ze az prijde panyam, bude mozjost uz spat venku. jinak na to nemam koule...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod apuka » stř lis 4, 2020 15:59

@kennedy: Ten Devold bude urcite fajn, kdybys ale chtel ty flisove, muzes se koukat na Herren Aconcagua ML Tights nebo levnejsi Rab Powerstretch. Pripadne mozna staci i Rab Flux, tu jsou asi mene teple.
Nebo si muzes zkusit sehnat nejake kalhoty s Polartec Alphou, ale ty uz budou mit svrchni latku a jsou vhodne i na chozeni, coz podle svych slov asi nevyuzijes.

Odkazy jsem daval do vyprodejoveho Outdoorbrokeru, protoze to vim, ze tam jsou a nemam ted cas hledat u vyrobce nebo nekde u nas....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod apuka » stř lis 4, 2020 16:10

Jinak k zimni teplote: Si trochu davej bacha, i u nas je kazdou zimu casto -15 i nizsi. A to nemusis jit ani na hory, i my jsme meli minulou zimu na teplomeri obcas pod -10 a to se tam vzduch ohriva od oken a teplym vzduchem z otevreneho okna ve sklepu o cca 3 m niz, skutecna teplota byva o 3-4 stupne nizsi.

A honza83 ma ted pravdu - samotnou teplotu vitr fakt neovlivni, ale ovlivni hodne tu pocitovou, bohuzel, kdyz se dostane "blize k telu", tak "odnese" rychleji a vice vlastniho tepla, proto muzes dostat omrzliny klidne i v plusovych teplotach - castecne viz zkusenost Pierre111. A tady je duvod, proc rikam, ze si davej bacha, kdyz hodne topis, tak netopis uplne vsude, ale mozna si vubec nevsimnes nekde nadmerne ochlazeni. Ono se to potom ozve - ale muze to byt (a casto je) uz pozde.
Kennedy píše:Ano, variabilita je dobrá. Pro většinu lidí. Ne pro mě. Triko s krátkým, triko s dlouhým na spaní/kdyby se ochladilo přes den, větrovka, péřovka a pončo. To je u mě vše.
Tezko to muzes srovnavat mezi Vama. Problem (a nejvetsi rozdil) nastane, kdyz se nahle vyrazne ochladi. Kdyz Ty jdes nekde u nas, tak (jen mirne prehnane) za hodinu chuze si prakticky kdykoliv v hospode nebo alespon u nekoho, kdo te (mozna) pusti se ohrat, takze se muzes "ochranit". Kdyz sobb jde arktickou krajinou, kde nejblizsi civilizace je nekolik dnu chuze, signal neni, jediny zivy tvor je mozna nejaky ten sob a par lumiku (nebo co tam vsude zije), tak se muze spolehnout pouze na to, co ma sebou. Takze jeji volba je bud se oblect nebo doslova umrznout. Klidne i v noci ve spacaku.
Myslim si, ze na podobnych trecich bys asi i Ty rychle presel k noseni "zbytecnosti"...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kennedy » stř lis 4, 2020 16:33

Mawenzi: No já nechci malovat černý scénáře, ale obávám se, že současný nařízení se jen tak nezmění. Určitě ne v příštích pár měsících. A spousta jich zůstane roky nebo už napořád. Ale třeba se pletu.

apuka: Dík, už se na to koukám.

Mimo civilizaci jsem byl několikrát. A to i několik měsíců v kuse. Navíc i v ČR když jdu sám tak se často nikde v hospodě nezastavuju, nemám potřebu, je to pro mě taková hra na divočinu :)
Já to nemám tak, že bych neměl dostatečně teplý věci. Ale v podstatě dvě vrstvy spojený do jedný. Aktuálně mám péřovku:
https://rab.equipment/eu/electron-pro-jacket
a nebojím se jí brát v září i když to je docela overkill. Vysloveně na zimu mám ještě teplejší. Takže mi prochladnutí nehrozí. Akorát nemám žádnou mezivrstvu na pohyb, protože jsem jí nikdy nevyužil. Stačí mi triko a větrovka, můžu si vzít i obě trika a kdyby teda něco tak péřovka, ale v tý jsem šel v životě jenom jednou, to se v běžným mrazu nedá. Ale vždy mám total teplou vrstvu na pauzy. Není třeba se nad tím pozastavovat, každý má drobné rozdíly v tom co bere. Má to své výhody i nevýhody. Hmotnostně to ale ve výsledku žádná výhoda, ve srovnání s lidmi se kterými chodím jsem na tom plus mínus stejně, akorát oni mají věci víc rozdělené. Ale prostě - těžko se to chápe. Ale kdybysme si zvážili batohy řekl bych, že ho budu mít i těžší než ty.

Zimu možná nedokážu úplně posoudit, začnu teda asi brát ten teploměr. :-k Zato vítr teda vnímám docela dost a hodněkrát jsem si sakra rychle oblékal péřovku s komfortem mínus 20 i když teplota byla někde dva stupně pod nulou. Ale nejvíc mě asi vítr vycvičil na zimní cyklistice na silničním kole na sjezdech. Když jsem si poprvý vyjel v lednu a fičel šedesátkou z kopce v mrazu tak jsem fakt čuměl. :mrgreen: Ale konečně pořádnej pocit zimy!

Ale zase bych to vrátil ke spacákům, odbočuje se od tématu a moje podivnosti je lépe nechat plavat. Budou vytesány na mém hrobě, něco jako "umřel v říjnu na Brdech, protože zkombinoval péřovku s pončem" či tak něco. =D>
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » stř lis 4, 2020 18:13

dudy píše:Třísezónní spacáky kde se vedle sebe vyjímají 300 gramů mrdkopeří 550 cuin a 800 g sedm set padesátky

Plus 900 g sestistovky... :roll:

Pierre111 píše:No nevím jestli 300g 550cuin bude mít limit -2°C

Ja bych vedel ;-) Slecna Natalie by mela za odmenu dostat typickou podzimni noc v tomhle spacaku :twisted:

Vsak ja vim, proc SO uz davno nectu. Kvalita nahodneho prispevku tady je obvykle vyssi, nez vetsina jejich "clanku".
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod honza83 » čtv lis 5, 2020 11:59

Tak nakonec jsem vybral ten Cumulus Panyam 600, ale přes polský e-shop, vyzvednutí na jejich paczkomatu (něco jako zásilkovna) asi tak půl hodiny pěšky od baráku a ještě o 5 % levněji než je oficiální cena přímo na webu cumulusu. Výsledný rozdíl v ceně lehce přes 1000 korun (14 %) není úplně zanedbatelný, bohužel pro české prodejce. Samozřejmě že tohle se nevyplatí někomu, kdo bydlí nějakých 100 a více kilometrů od polských hranic a jel by tam jenom kvůli tomuhle. Na obranu těch českých prodejců je ale nutno dodat, že za část toho rozdílu oni až tolik fakticky nemohou, jelikož je daný kurzovými výkovy (tragický kurz eura, zlotý je dlouhodobě +- pořád stejně a lítá tam kurz jen o pár haléřů).
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Mawenzi » čtv lis 5, 2020 12:24

honza83
slevu mas kvuli tomu ze je to bez dopravy? nebo nechapu, jak z webu cumulus mas spacak levnejsi nez udavaji cenu.

z jakeho duvodu ses nerozhodl pro trim ale pro cumulus?

snad budes spokojen. dpufam, ze brzo vyrazime ven...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod honza83 » čtv lis 5, 2020 12:40

Mawenzi píše:honza83
slevu mas kvuli tomu ze je to bez dopravy? nebo nechapu, jak z webu cumulus mas spacak levnejsi nez udavaji cenu.

Ten cumulus kromě samotného výrobce v Polsku prodává i jiný e-shop - nebudu konkrétně jmenovat, stačí googlit, polská obdoba heureky je ceneo). A ti mají nyní slevu 5 % na vybrané produkty včetně těch spacáků Cumulus. A je to cena i s dopravou (vyzvednutí na té polské obdobě Zásilkovny) - dopravu mají nad určitou cenu objednávky zdarma, což je vcelku běžné i u našich e-shopů. Ten rozdíl ve výsledné ceně mezi tím Trimmem a o něco lehčím Cumulusem je nějakých 1300 Kč, což už je pro mě přijatelný cenový rozdíl (za menší váhu i rozměry po sbalení, 10let záruku od výrovbce). Ale každý to má v tomhle nastavené jinak - někdo by řešil stovku, někdo by neřešil ani 10 000...
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Mawenzi » čtv lis 5, 2020 13:08

ja polskym eshopem pochopila cumulus ofiko shop a ty jsi tim myslel "vybrany eshop prodavajici i spacaky cumulus" tak to me asi zmatlo
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Zoidberg » pát lis 20, 2020 8:52

Na příští sezonu jsem si chtěl koupit péřový spacák, nicméně váhám s gramáží. Je podle vás na Malou/Velkou Fatru pod přístřešky a chatky od půlky května do září 300 gramů peří adekvátní, nebo spíše ne? Mám 184 cm a 100 kilo, a nejsem zrovna zimomřivý… Samozřejmě, takový Cumulus Panyan 450 by na to stačil s přehledem, ale spíše jsem chtěl jít do rozpočtového Vikinga 300. Díky za postřehy.
Uživatelský avatar
Zoidberg
nováček
nováček
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát říj 22, 2010 15:17
Bydliště: pod Beskydami

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Lipon » pát lis 20, 2020 13:00

ten Viking by ti měl stačit
když bude frišnějc, tak se do něj přioblečeš, ale se slušnou karimatkou by ti zima neměla být ani v trenkách a triku
tím, že ten Viking je takovej víc "letní", nemá kdovíjak propracovanou kapucu a stahování, ale to se dá pořešit tenkou čepicí
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Zoidberg » pon lis 23, 2020 13:32

Díky. Nakonec ale asi pošetřím a až po novém roce pomine vánoční šílenství, objednám v Polsku u Cumulusu Lite Line 300. Eventuálně Panyan 450, ale ten je na pozdně jarní - letní- lehce podzimní spacák možná až moc teplý.
Uživatelský avatar
Zoidberg
nováček
nováček
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát říj 22, 2010 15:17
Bydliště: pod Beskydami

PROSBA

Příspěvekod xdolf100 » sob úno 6, 2021 15:37

Ahoj prosím o radu. Vlezu se komfortně do spacáku velikosti 175cm, když mám 178cm? Jde mi o to, že ho můžu mít od známého a levně. Jedná se o pinguin expert. Děkuji za rady.
xdolf100
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 25, 2021 10:17

Re: PROSBA

Příspěvekod bonatius » sob úno 6, 2021 16:49

@xdolf100: nie, to je skor detsky spacak
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod xdolf100 » sob úno 6, 2021 17:38

Možná jsem se špatně vyjádřil. Spacák nemá 175 cm ale je to pro osobu do 175 cm. Tak: jedná se o tento a mám 178 cm. https://www.4camping.cz/p/spacak-pingui ... y-oranzova
xdolf100
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 25, 2021 10:17

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » sob úno 6, 2021 23:16

Jestli je to znamy, tak si ho proste pujc a vyzkousej. Podle mne komfortne ani nahodou, sam mam 180 cm a spacaky beru 190 - 200 cm.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kennedy » ned úno 7, 2021 0:00

xdolf100 : Jedině vyzkoušet. A to rozhodně. Tipuju, že ti na 99 % nebude, ale náhoda je blbec. Výrobci uvádí skoro vždy hraniční rozměry. Mít malý spacák je trápení.
Nedávno jsem kupoval spacák kde výrobce uvádí výšku postavy 185 cm. Mám 176 cm a padne mi jako ulitej. Řekněme, že ještě cca. 5 cm by se tam tak tak našla rezerva, ale pro člověka co má 185 by teda nebyl ani náhodou. Pokud tvoje výška přesahuje hraniční výšku udávanou výrobcem vidím to bledě a nemá cenu si kupovat něco v čem ti bude akorát zima, protože se do toho pořádně nevejdeš.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod xdolf100 » ned úno 7, 2021 9:58

Super díky chlapy.
xdolf100
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 25, 2021 10:17

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod czpersona » stř bře 10, 2021 20:09

Ahoj, jsem tu nový a moc rád bych místní zkušené poprosil o radu.

Sháním spacák na cca říjen až duben, většinou jen na několikadenní cesty v ČR a blízkém okolí párkrát do roka. Jelikož zmoknutí není výjimečné, tak raději ne peří. V noci mi bývá spíše zima, ale netuším, do jaké míry je to nekvalitou mého stávajícího spacáku (jakýsi deset let starý hannah za patnáct set). Raději bych něco teplého, v čem půjde spát v lednu v -15 °C, ale přežiju v tom i neúmyslné lehké zmoknutí v +4 °C. Nevím jak moc je to naivní představa, kdyžtak mě probuďte :D

Rozpočet mám okolo 5000 Kč.

Zalíbil se mi Prima Lhotse 220 (link).
Rozsah teplot by mi teoreticky vyhovoval: od -14 do +8 stupňů. Je Prima kvalitní, za tu cenu? Nebo se raději vyhnout?
Máte někdo zkušenosti? Je něco jednoznačně lepší kup? Narazil jsem na tuto negativní recenzi (ale starší a jiný model, ale Prima), tak nevím.

Díky za jakékoliv připomínky [-o<
czpersona
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř bře 10, 2021 19:47

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod sobb » stř bře 10, 2021 20:33

Další diskuzi přímo ke zmiňované recenzi najdeš tady: viewtopic.php?f=5&t=17691
Nemám pocit, že by u Primy došlo k nějaké změně a přestali teplotní určení svých syntetických spacáků nadhodnocovat.

Do mínus patnácti si kup péřák, pokud tedy nechceš z tréningových důvodů tahat velkou a těžkou syntetickou obludu. Před zmoknutím je spacák lepší ochránit, ať už je to peří nebo syntetika.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod fps » sob bře 13, 2021 15:12

czpersona píše:Raději bych něco teplého, v čem půjde spát v lednu v -15 °C, ale přežiju v tom i neúmyslné lehké zmoknutí v +4 °C. Nevím jak moc je to naivní představa, kdyžtak mě probuďte :D
Rozpočet mám okolo 5000 Kč.

já na cca takovíto rozsah teplot používám 900 g 800 cuin peří, ale zmoknutí ti nevyřeší ani péřák s membránou a peří s hydrofobní úprava, to musíš řešit ždárákem, případně ještě lépe stanem, také těžko seženeš péřák který bude mít komfortní teplotu -15°C, a bude za 5000 Kč, jedině snad ve slevě
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod dudy » sob bře 13, 2021 15:33

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod fps » ned bře 14, 2021 11:10

nevím nevím zda by při -15°C Warmpeace Viking 900 stačil, peří má jen 600 cuin, teplotní komfort -7°C
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Předchozí

Zpět na Spacáky a karimatky