koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » ned zář 2, 2018 14:14

ty máš Warmpeace Solitaire 500 a Criterion Traveller 500 zvážený? většině výrobcům se v tomto nedám moc věřit, třeba Criterion Traveller 500 určitě nemá komfortní teplotu -7°C, ta bude cca -1°C, Prima Glacier 500 a Warmpeace Solitaire 500 mají komfortní teplotu cca -2°C, a to mají o něco lepší cuiny, chce to taky srovnávat spacáky které mají stejné rozměry, třeba Criterion Traveller 500 mi připadá že má úzký UL střih oproti Prima Glacier 500, takže díky tomuto může být celkově lehčí
Naposledy upravil fps dne ned zář 2, 2018 14:44, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » ned zář 2, 2018 14:24

Odhlédnutím od skutečné váhy je zase nutne počítat s tím, že když mají 2 spacáky stejnou náplň peří a cuin, a jeden z nich je šitý tzv na UL, tedy užší, tak musí mít jistojistě větší tepelný konfort než ten co je šitý komfortněji. Je tam větší hustota peří na daný objem spacáku.
Nicméně, co se týče váhy spacáků, které pocházejí z dílny CUMULUSu, tedy i CRITERION, bude váha odpovídat. Tohle bych vůbec neřešil. U Primy to samozřejmně nevím.
Druhá věc je tepelný komfort uvedený výrobcem. Po X letech prodeje CUMULUSu můžu s téměř 100% jistotou říct, že to odpovídá. Jiná věc je CRITERION, protože ač vyráběný u CUMULA, může mít svou vlastní politiku. Nicméně, nepochybuji.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » ned zář 2, 2018 20:09

Fps: ne. Vychazim pouze z hodnot vyrobce pro mou vysku. Zajimalo me jestli je to (u primy) cista vaha spacaku nebo vcetene kompresaku
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » ned zář 2, 2018 21:00

fps píše:třeba Criterion Traveller 500 určitě nemá komfortní teplotu -7°C, ta bude cca -1°C

Taky bych si to myslel, ale co jsem koukal, tak ma plneni 60:40 a to posune komfort k lepsimu. Pri mereni ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » pon zář 3, 2018 7:44

Já bych se těma teplotama neřídil, každý člověk pociťuje chlad jinak. Koukal bych na množství a kvalitu peří, to je hlavní co rozhoduje. Potom samozřejmě konstrukce, ale to se hodnotí trochu hůře.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod remy77 » pon zář 3, 2018 13:16

mike píše:
fps píše:třeba Criterion Traveller 500 určitě nemá komfortní teplotu -7°C, ta bude cca -1°C

Taky bych si to myslel, ale co jsem koukal, tak ma plneni 60:40 a to posune komfort k lepsimu. Pri mereni ;-)


Po prepocte to je cca 520 g 800 cuin, cize zhruba Koteka 500. Tych -7 bude teda dost LTT :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pon zář 3, 2018 19:03

Jak jsi to pocital? Mne vyslo 510 :) Jakykoliv vypocet ale bude blbe, protoze nevime, jak velka cast spacaku je 60 a 40. Pocitam 1:1, ale to asi nebude...

-7 se v Kotece 500 da prezit, ale komfortem bych to zrovna nenazval ;-)

LTT? Linus Tech Tips? :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » pon zář 3, 2018 19:13

Len Tak Tak
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pon zář 3, 2018 19:20

Aha :) Nasel jsem:
'less than three' = <3

an acronym to the <3, for some people think it looks like an arse, and saying 'ltt' looks better.

ale to se mi uplne nezdalo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » čtv zář 6, 2018 22:44

Dělá někdo zimní spacáky s hydrofobním peřím a dobrou (= prodyšnou) membránou? Ideálně dostupné a odzkoušitelné u nás anebo v blízkém okolí. Asi budem muset na příští zimní výpravu pořídit nový zimní spacák, prehistorická membránová devítistovka od Warmpeace je pomalu, ale jistě odsouzena do kategorie třísezónní. Těch osmatřicet už pro ni (respektive v ní) bylo poněkud moc.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » pát zář 7, 2018 7:14

No hydrofobní peří a membrána najednou bude asi trochu problém, takový spacák jsme zatím nepotkal, ale nějaký jistě bude. Velmi solidně na mě ale působili spacáky Mountain equipment. Sám mám Cumulus ale kdybych kupoval zimní spacák asi bych změnil značku.

Ted mě napadl třeba RAB by to mohl dělat. Pak tuhle kombinaci dělá Cumulus, ale tam je membrána Pertex GL nebo tak něco, prodyšnost myslím 7000g.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » pát zář 7, 2018 9:33

Hydrofobní peří má právě ten Rab a Cumulus, co zatím vím. Ale obě značky používají Endurance (teď snad označení Quantum Pro? - alespoň u Cumulus, Rab má v popisech stále Endurance)
ME spacáky mají skvěle prodyšnou membránu, ale hydrofobní peří nepoužívají (nebo jsem aspoň takový kousek u nich nenašla).

Pierre111 píše:Sám mám Cumulus ale kdybych kupoval zimní spacák asi bych změnil značku.
Proč?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » pát zář 7, 2018 9:58

Jo je to Endurace, který má papírově špatnou prodyšnost, jak se to chová ve skutečnosti netuším. Asi to zase nebude tak hrozné, když to používají takové značky. Mountain Equipment HP nepoužívá, asi k tomu má nějaký důvod. Stejně tak ho nepoužívá Arcteryx a tyhle dvě značky já považuju za TOP. Předpokládám, že je to z důvodu životnosti peří a taky životnosti tý hydrofobní úpravy. Případně zde nedávno běžela informace o tom že HP peří hůře pracuje s vlhkostí, neodvádí jí, což je prý jedna z velmi užitečných vlastností peří. Potom to prý méně hřeje. Nevím zda je úplně nutný mít HP a k tomu ještě membránu.

Cumulus je opravdu dobrý ale Mountain equipment se mi zdá lepší. Třeba právě ten vnější materiál působí velmi dobrým dojmem a slušnou odolností. Mají také velmi propracovaný střih. Ale je taky dražší, musel bych popřemýšlet zda mi ty vylepšení stojí za ten příplatek.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » pát zář 7, 2018 10:15

HP peří je v současné době už celkem dobře technologicky zpracované ale ..... chce to ještě nějaký čas k dokonalosti.
HP peří dělá na objednávku třeba i Malachowski, ale nepropaguje to, protože bude ( podle zdrojů z firmy ) budovat svou vlastní technologii a vyrábět své vlastní HP peří. ( Je to záměr, tak uvidíme jak to dopadne )

Co se ENDURANCE nebo QUANTUM PRO týče ( stejný materiál jen nové označení ), tak těch tkanin je několik. Ta, co se nejvíce používá 35/36 g/m2 je taková hodně tenká a trochu křehká látka. Taky z ní nejsem na dva krát nadšený. PERTEX ale dělá ještě 44 g/m2. Trochu to neodpovídá té honbě za nízkou váhou výrobku, ale tenhle materiál se zdá být trochu přijatelnější na první omak.

Paradoxně TORAY Airstatic 19 g/m2 je pocitově pevnější látka než PERTEX PRO 36 g/m2

Tenhle materiál třeba používá Malachowski pro své individuální potřeby.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » pát zář 7, 2018 10:57

Toray myslím na zakázku dají i na Cumulus jen nevím zda také zvenku nebo jen dovnitř.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » pát zář 7, 2018 11:03

Jak si to objednáš.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » pát zář 7, 2018 21:18

Pierre111 píše:Jo je to Endurace, který má papírově špatnou prodyšnost, jak se to chová ve skutečnosti netuším. Asi to zase nebude tak hrozné, když to používají takové značky.
moc si nedovedu představit, jakým způsobem by "obešli" papírově špatnou prodyšnost tak, aby to fungovalo :-k Důvod používání prostě může být jen ten, že je to lehké a relativně levné.

Pierre111 píše:Mountain Equipment HP nepoužívá, asi k tomu má nějaký důvod. Stejně tak ho nepoužívá Arcteryx a tyhle dvě značky já považuju za TOP. Předpokládám, že je to z důvodu životnosti peří a taky životnosti tý hydrofobní úpravy.
Důvod by mě docela zajímal. Může to být konzervatismus a vyčkávání. Vlastně ani nevím, kolik firem k HP přistoupilo. Vím ještě o Alpkit. Postupně to přibývá.

Pierre111 píše:Případně zde nedávno běžela informace o tom že HP peří hůře pracuje s vlhkostí, neodvádí jí, což je prý jedna z velmi užitečných vlastností peří. Potom to prý méně hřeje.
popravdě řečeno moc nevím, co si o tomhle myslet

Pierre111 píše:Nevím zda je úplně nutný mít HP a k tomu ještě membránu.
To já taky ne. Ale když membrána nestačí, tak HP s DWR asi taky stačit nebude. Proto mi jako ideální kombinace vychází prodyšná membrána a hydrofobní peří. Snad.

Aldo: moc díky za info
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát zář 7, 2018 21:24

Na co vlastne potrebujes membranu? Tj. jake jsou podminky, kdy DWR nestaci? Dokazu si to predstavit, kdyz spis venku a jeste bez zdaraku, ale vy spite ve stanu, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » pát zář 7, 2018 21:30

O tom jsme se už bavili. V zimě je nejhorší boj s vlhkostí. Jde mi momentálně o zimní spacák a tedy i zimní vlhkost, která se ukázala být až extrémní. Letní péřák máme bez membrány i bez HF a prozatím bez problémů.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát zář 7, 2018 21:46

To je mi jasne, ale proti vlhkosti je hydrofobni peri. Membrana pomuze proti tekute vode. Prsi ti ve stanu?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » pát zář 7, 2018 21:55

Osobně se domnívám, že na tohle hydrofobní peří stačit nebude. Bylo by fajn mít zkušenosti někoho, komu stačilo. Vlhkost je v tomto případě snad horší než nějaký deštík, je totiž furt :wink:
Chci to mít pojištěno - spacák v suchu. Jinak je to dost blbý. A membrána s HF prostě vypadá, že by mohlo dohromady fungovat.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát zář 7, 2018 22:02

Membrany jsou zlo [-X :twisted:

Zkusenost nemam, takze nemuzu posoudit, ale proti vzdusne vlhkosti membrana nepomuze. Funguje jen proti tekute vode. Tj. kdyby ti na spacak kapalo ze stanu nebo jsi lezela ve vode, tak jo, ale kdyz tam bude jak v saune, tak ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » sob zář 8, 2018 12:36

mike píše:Na co vlastne potrebujes membranu? Tj. jake jsou podminky, kdy DWR nestaci? Dokazu si to predstavit, kdyz spis venku a jeste bez zdaraku, ale vy spite ve stanu, ne?

viewtopic.php?p=427704#p427704
viewtopic.php?p=434773#p434773
viewtopic.php?p=434918#p434918
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » sob zář 8, 2018 12:47

sobb píše:V zimě je nejhorší boj s vlhkostí. Jde mi momentálně o zimní spacák a tedy i zimní vlhkost, která se ukázala být až extrémní.

sobb píše:Osobně se domnívám, že na tohle hydrofobní peří stačit nebude. Bylo by fajn mít zkušenosti někoho, komu stačilo. Vlhkost je v tomto případě snad horší než nějaký deštík, je totiž furt :wink:
Chci to mít pojištěno - spacák v suchu. Jinak je to dost blbý. A membrána s HF prostě vypadá, že by mohlo dohromady fungovat.

přesně tak, já jsem k tomuto závěru taky dospěl, proto jsem přešel na membránové péřáky Sir Joseph Looping 500 a Sir Joseph Looping 900, a taky další důvod viz. co jsem dal odkazy nad tímto příspěvek, "je to taková další pojistka proti špatnému počasí na vícedenní pobyt v přírodě na těžko, a taky se muže stát že nebudeš moc postavit stan, to se pak membrána na péřáku hodí ještě víc"
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » sob zář 8, 2018 21:47

mike píše:Membrany jsou zlo [-X :twisted:
jen pro nekonformní jedince typu mike :twisted: My si teď v létě dva měsíce membránové kompletky i spacák celkem užili a nemůžu si stěžovat, bez nich by to bylo výrazně horší :wink:

mike píše:Zkusenost nemam, takze nemuzu posoudit, ale proti vzdusne vlhkosti membrana nepomuze. Funguje jen proti tekute vode. Tj. kdyby ti na spacak kapalo ze stanu nebo jsi lezela ve vode, tak jo, ale kdyz tam bude jak v saune, tak ne.
Pomůže, vzdušná vlhkost se na spacáku vysráží. Zaměňuješ, nejedná se o saunový spacák do tropů, nýbrž mrazničkový spacák do polárních krajů :wink:

fps: mám to nějak podobně, zimní membránové spacáky používáme už roky, jen jsme letos došli k tomu, že v některých podmínkách membrána nestačí, tak hledám, co dál a jako nejlepší kombinace mi vyšlo HP plus membrána.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » ned zář 9, 2018 10:36

Ahoj Sobíku.
Koukal jsem na tenhle spacák a vypadá opravdu moc dobře. Bohužel zatím jsem nevychytal tu 1000 co bych rád okoukl. Jinak se dělá i teplejší.
Povrchový Pertex je dost silný - jedná se o jinou gramáž než třeba na mém spacáku. Vejdeš se do nej i silném oblečení má to víc místa. Nohy i hlava jsou i ze vnitřku ze silného Endurance.

https://rab.equipment/eu/expedition-1200

Jinak si nedovedu představit jakou vlhkost chceš řešit, že by to HP nezvládlo. Dlouhodobě jsem ho používal v 90-100% i při mínusech a HP prostě izoluje vesele dál.

Kombinaci HP a membrány jako GTX či něčeho podobného na trhu nenajdeš - nic takového se nedělá. Vždy je to buď odolná membrána nebo ten Pertex či jeho obdoba a HP.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » ned zář 9, 2018 11:55

sobb píše:tak hledám, co dál a jako nejlepší kombinace mi vyšlo HP plus membrána

nejlepší by to určitě bylo oboje, ale jak píše Michal82, asi to nikdo nedělá? kdybych měl opět vybírat mezi HP nebo membránou, tak by to byla zase jasná volba membrána, membrána má víc výhod než HP, a taky je membrána oproti HP několika desetiletími prověřena
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » ned zář 9, 2018 12:33

fps - ale tím jsi i následně trochu odpověděl na to že ta membrána není lepší. Kdyby byla tak by teď velcí výrobci je-li jen membránové spacáky, zatímco je v nabídce skoro nemají a jedou HP. Třeba se za ty desítky let přišlo na to že to není ono a HP dává nové možnosti.

Nicméně bych oba typy spacáků vnímal rozdílně.

Membránový na bivakování a spaní venku bez stanu.
HP na dlouhodobé pobyty venku ve vlhku ale v né velkém kontaktu s vodou - tedy ve stanu, pod celtou nebo ve ždáráku.

No nenašel jsem nic - membrána+HP - možná nějaký Číňan pokud by si to dal někdo do specifikací, ale v tom co nabízejí se neorientuji, ale z velkých nebo známích výrobců nikdo nic takového nenabízí.

Dokonce německý YETI z membrány začíná přecházet na HP.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » čtv říj 4, 2018 11:06

No CUMULUS ti udělá HP + membránu ( PERTEX ), to není problém. Za peníze v Praze dům :roll:
... a malachowski taky. Akorát oni používají TORAY a ten je celkem těžký.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » čtv říj 4, 2018 13:08

HP + Pertex dělá i RAB a další.

Měl jsem na mysli ,,membránu” jako Gore a td. A takový spacak v kombinaci s HP nedělá nikdo.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky

cron