koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod milarepa » úte zář 13, 2022 6:58

já si zase myslím, že to s tím Pinguinem bude sedět, mají tam nějakou úpravu tkaniny proti úniku tepla, třeba to i funguje.....obavy bych měl spíše z prodyšnosti

https://pajaksport.pl/sleeping-bags/core-49/core-400#Navy

tenhle 3 sezonní Pajak má 400 g kachního peří 700 cuin, a hodnoty 0/-6 jsou v naprosté pohodě, spíše bych je ještě pocitově posunul dolů......
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » úte zář 13, 2022 7:15

milarepa píše:mají tam nějakou úpravu tkaniny proti úniku tepla, třeba to i funguje.....

Tyhle věci maj sklon fungovat v ideálních zkušebních podmínkách naprosto jinak, než v terénních podmínkách..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pinguinoutdoor » úte zář 13, 2022 8:09

Etheric píše:@Pinguinoutdoor: jak jste k tomu číslu došli?

K hodnotám došli v TZÚ.
Přílohy
Screenshot_3.png
Screenshot_2.png
Screenshot_1.png
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » úte zář 13, 2022 10:24

mike píše:Ach jo. Tohle zas nema cenu..
Fakt nema. Ty nectec, co se napise, jen chces protlacit sve nazory.
mike píše:Srovnavam s Kotekou, protoze s ni mam dlouholete zusenosti ... Rabu ta cisla taky neverim, 400 g 650 cuin peri proste limit -7 nema a jestli si myslis, ze jo, tak si ho kup, zkus v nem spat pod nulou a ze ti fandim
Vsak prave - Ty srovnavas se svymi zkusenostmi a vubec neberes do uvahy, ze ty hodnoty jsou jak jsem psal:
apuka píše:Vis dobre, ze ty hodnoty jsou zmerene podle nejake metodiky, presneji jedna teplota je zmerena pri danych podminkach na "nejak vyhrivajici a potici se" figurine a z teto se potom dopocitavaji hodnoty. Jeste lepe vis, ze tyto hodnoty moc spolecneho se skutecnym pocitem konkretniho clovek nemaji a ze podle pocitu se neda urcit nic
Jinak receno jedno jsou objektivni mereni a druhe subjektivni pocity, pricemz tam vubec nemusi byt korelace.
To same plati pro Etherica.

Proste Vy pletete dokopy dve veci. Hodnoty vypocitane v laboratori podle normy - ty pouze davaji alespon nejakou moznost porovnani tepelne ucinnosti spacaku, ale se skutecnym pocitem tepla/zimy nemaji moc spolecneho.

To same mate napsane i ve vyjadreni TZU v priloze - a mnoho vyrobcu spacaku to same pise bud na svych strankach nebo v materialech dodavanych ke spacakum.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte zář 13, 2022 16:51

Pinguinoutdoor píše:K hodnotám došli v TZÚ.

Diky za protokoly. Predpokladal jsem, ze uvadite zmerene hodnoty, ale bal bych se prima-efektu. Prima taky udava zmerene hodnoty, ale realne zkusenosti lidi s jejich (minimalne umelyma) spacakama jsou jinde. Pred lety tu na tohle tema probehla diskuse s majitelem, ze ktere vyplynulo, ze k mereni dodava nejlepsi spacak v nejlepsim moznem stavu, takze vyjdou nejlepsi mozna cisla. Coz pak vede k tomu, ze si lidi koupit spacak se skvelymi parametry a pak jsou zklamani, protoze je jim v nem zima. Pisou o tom na internetech a chudak majitel ma pocit, ze se proti nemu vsichni spikli a poskozuji jeho znacku. Neni tomu tak, znacku si poskozuje sam.

Kdyz si clovek koupi spacak a je mu v nem pri vyrobcem udavane komfortni teplote zima, nebude spokojeny a bude si stezovat. Kdyz si koupi ten samy spacak s hodnotami posunutymi o 5 C nahoru, bude s nim spokojen a bude znacku chvalit.

Tady IMO primaefekt hrozi, opravdu neverim tomu, ze v tomhle spacaku bude vetsina lidi okolo nuly spokojena. Sice spravne uvadite, ze je to letni spacak, ale to Prima psala u spacaku s hodnotami 0/-7 taky. Urceni bylo samozrejme spravne, ale lidi koukaji na cisla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte zář 13, 2022 17:22

milarepa píše:tenhle 3 sezonní Pajak má 400 g kachního peří 700 cuin, a hodnoty 0/-6 jsou v naprosté pohodě, spíše bych je ještě pocitově posunul dolů......

400 g peri 700 cuin ma o 23 % vetsi objem, nez 350 g 650 cuin. To uz neni maly rozdil. I tak mi to ale do uvadenych teplot prijde malo. Klidne ti verim, ze tobe to staci, ale ty jsi trochu extrem, ze. Vetsine lidi nebude.

apuka píše:Ty nectec, co se napise, jen chces protlacit sve nazory.

Zabavne je, ze neustale obvinujes ostatni z toho, co delas sam. Teda, mne uz to zabavne pripadat prestava :?

apuka píše:tyto hodnoty moc spolecneho se skutecnym pocitem konkretniho clovek nemaji a ze podle pocitu se neda urcit nic...
Jinak receno jedno jsou objektivni mereni a druhe subjektivni pocity, pricemz tam vubec nemusi byt korelace.

Kdyby tam nebyla korelace, tak je to uplne k nicemu a nemuselo by se nic merit. Nejen, ze je tam korelace, ale i kauzalita. Samozrejme je vzdycky potreba udelat korekci pro konkretniho cloveka. Korekce se da spocitat, nekde na SO na to byla kalkulacka, kde byla tusim vaha a vek. Mereni je model odpovidajici nejakemu cloveku a jeho tepelnemu vykonu a prepocitat se to da. Hledat to nebudu, protoze to zas tak vypovidajici neni, neda se tam zahrnout subjektivni vnimani tepla a chladu. Takze je lepsi zjistit korekci pro sebe prakticky. Mam spacak s nejakyma zmerenyma hodnotama a vyzkousim si sve subjektivni pocity pri nich. Ty samozrejme zavisi i na mem momentalnim stavu, ktery se muze lisit, ale to zas klasicky odpovida Gaussovu rozdeleni a uz po nizkych desitkach naspanych noci budu vedet. Protoze vetsina z nich bude okolo prumeru tj. standardnimu vnimani vnimani tepelneho komfortu. Chapu, ze pro tebe je tenhle koncept nepochopitelny, protoze pravdepodobnostni rozdeleni ti nic nerika a povazuje vyjimecne extremy za srovnatelne se standardem (mozna spis i nadrazene), ale normalni lidi to chapou.

Jeste jednou, co jsem udelal tady. Mam spacak od duveryhodne firmy, kde se vetsina lidi shoduje, ze uvadene teploty odpovidaji realite. Vezmu ho tedy jako referenci. Naspal jsme v nem pomerne dost a tudiz vim, ze v udavanem rozsahu je pro mne pouzitelny. Proti srovnavanemu spacaku ma o 3/4 (!) vetsi objem peri, z ceho mi jasne plyne, ze uvadeny rozsah srovnavaneho je mimo realitu. Staci nebo ti to mam nakreslit? Ono to taky odpovida obecne zkusenosti, ze 350 g 650 cuin peri do teplot okolo nuly proste (pro bezneho cloveka) nestaci.

Dodavam, ze schvalne srovnavam s Kotekama, jelikoz jsou to uzke spacaky, tudiz to neni o tom, ze Pinguin by mel pri stejnem objemu vetsi vrstvu izolace.

Shrnuto: zmerene hodnoty slouzi jednak k porovnani spacaku mezi sebou a jednak pro prenos zkusenosti s jednim spacakem na jiny. Na jednom si zmerim svou korekci a tu pak aplikuju na rozsah druheho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod oodoow » úte zář 13, 2022 18:59

apuka píše:Proste Vy pletete dokopy dve veci. Hodnoty vypocitane v laboratori podle normy - ty pouze davaji alespon nejakou moznost porovnani tepelne ucinnosti spacaku, ale se skutecnym pocitem tepla/zimy nemaji moc spolecneho.

Přesně tak, každý si prostě musí sám zjistit kolik stupňů a na kterou stranu od normy se pohybuje a pak se může podle toho orientovat.
To že má někdo Koteku 290 a spí v ní v nějaké teplotě nezmanená vůbec nic.
Jinak koukám, že ta Koteka nemá ani kapuci? Neovlivňuje to pak ty hodnoty směrem dolů?
Taky když v tom spí člověk oblečený, tak hodně záleží, co má na sobě, jestli třeba budu mít péřové kalhoty + lehkou péřovou bundu, tak si myslím, že ten limit -6C se dá zvládnout.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » úte zář 13, 2022 19:52

mike píše:Kdyby tam nebyla korelace, tak je to uplne k nicemu a nemuselo by se nic merit. Nejen, ze je tam korelace, ale i kauzalita. Samozrejme je vzdycky potreba udelat korekci pro konkretniho cloveka. Korekce se da spocitat, nekde na SO na to byla kalkulacka, kde byla tusim vaha a vek.
Houbelec.

Furt plati, ze laboratorni norma slouzi pouze a vyhradne na zjisteni nejake formy tepelneho odporu spacaku. Ale ani v nejmensim neplati, ze konkretnimu cloveku v konkretnich podminkach vyjde "osobni testovani praxi" stejne poradi "teplosti" (nekolika) spacaku jako to vychazi na zaklade namerenych laboratornich hodnot. Ani kdyz se vezmou spacaky urcene na stejne vysokou osobu.

Ten konkretni pocit cloveka zavisi na tolika vecech, ktere norma nezahrnuje, ze se na to neda pouzit ani zadna pomerne jednoducha kalkulacka. Strih i tvar (to jsou ruzne veci) spacaku, velikost a typ komor, vnitrni a vnejsi material, ruzne legy, limce, zpusob zatahovani, forma, velikost a zatahovani kapuce, obleceni - to jsou napr. zakladni veci tykajici se pouze "hardweru". Schvalne jsem do toho nepocital karimatku, protoze pro pocitove srovnani spacaku je treba mit vzdy stejnou. Fungovani organizmu (to je jako "software") pridava k moznym rozdilum vnimani jeste vyrazne vetsi rozmanitost - zpusob spani, prehazovani se v noci, kam se dycha, kolik clovek vypoti vlhkosti, nakolik jeho telo (ne)hreje, jake je jeho vnimani tepla a chladu, ... Do toho jeste prirodni podminky, tj. vzdusni vlhkost a teplota (vcetne techto hodnot ve stane/biv. pytli - pokud se pouziva; jo, s vlhkosti se pri merenych podle normy nepocita, az pro ty dodatecne vypocty teplot ale to s vypoctenymi prumernymi hodnotami lidi), rychlost proudeni vzduchu kolem spacaku, ... A to jeste neberu do uvahy okamzity stav organizmu - mozna unava, hlad, strach, stres, nemoci, ale taky doba, kdy se jde spat, atd.
Vsechno toto dohromady Ti da rozdil mezi jednotlivymi lidma rozhodne docela dost stupnu - proto se nekdo pri -5 v pohode vyspi napr. ve Vikingu 300 a nekdo bude klepat kosou v Kotece 900. I kdyz beres rozdily vzdy mezi lidmi stejneho pohlavi.

Jako priklad TI dam prihodu z manzelcinho kurzu na Dachsteinu nekde kolem 2000+m - meli si udelat zahrab ve snehu a spat v nem pouze na rozlozenem jedinem lane, zadnou karimatku, nic pomocneho nesmeli mit. Manzelka mela zahrab na nejnevhodnejsim miste, uplne na spodku svahu, prakticky na urovni plosiny, kde se zima ze svahu sbirala, mala ten zahreb i prilis maly na delku. Manzelka tam zalezla nekdy vecer, stejne jako ostatni, vsichni zdatni vyrazne mladsi panove. Kdyz rano v pul sedme docela dobre vyspana zasla do jidelny, vsichni ostatni se na ni koukali jako na zjeveni - jak to, ze tam vydrzela. Pricemz ona by tam klidne ve spacaku mohla zustat jeste dele, zima ji nebyla. Nikdo jiny nevydrzel ve svem zahrabu a spacaku dele nez do max. druhe v noci, nekdo ani do pulnoci, potom se posbirali v jidelne a tam pospavali u horkeho caje.
K plnemu pochopeni patri jeste, ze manzelka mela obycejneho Vikinga 900, tj. komfort -7, ostatni meli vsichni super lehke hodne kvalitni spacaky (ty "nejobycejnejsi" byly SJ Looping 1200, jinak Malachowski, Cumulusy), nekteri expedicni, min. 1000-1200g peri minimalne 800 cuin, tj. s vyyrazne nizsi teplotou pro komfort, navic to byli mladsi silni chlapy, tj. pro ne platil limit - pro vsechny o dost pod -20. Drtiva vetsina si z nich "propasovala" do zahrabu nejakou karimatku, oblekaly se tam do teplych perovek a zateplenych kalhot, manzelka mela na sobe nahore flisku+starsi Klimatex Primaloftku se 100g PL Sport, dole (prvni a posledni krat) 150g/m2 vlnene spodky a kalhoty DA - myslim - Midi, tehdy jeste bez membrany.
Jo, bylo to tu zimu nejchladnejsi obdobi na Dachsteinu - k ranu byla teplota o nekolik stupnu pod -20, na chate meli, myslim, -26.

Mel bych na zaklade tohoto usoudit, ze napr. Cumulus/SJ/Malachowski udava spatne zmerene hodnoty komfortu/limitu pro svoje expedicni spacaky do teplot pod -25/-30? Houby. Ale pocity tech lidi tomu tak odpovidaly.

Kdybys chtel neco vice vedet o tom, jak probiha testovani, jake ma limity a nakolik (ne)odpovida skutecnym pocitum skutecnych lidi, tak si precti napr. tady.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte zář 13, 2022 22:34

oodoow píše:Přesně tak, každý si prostě musí sám zjistit kolik stupňů a na kterou stranu od normy se pohybuje a pak se může podle toho orientovat.

Reagujes na apuku, ale tohle je presne to, co nechape. Pokousel jsem se mu to vysvetlit v prispevku vyse, ale evidentne marne. Nez jsem sel ven, tak jsem cekal, ze napise litanii na tema, jak je to vsechno strasne slozite, kolik ruznych podminek a stavu to ovlivnuje a vyjde mu z toho, ze je nemozne cokoliv urcit nebo odhadnout. A nez jsem se vratil, tak uz tady byla :D

oodoow píše:To že má někdo Koteku 290 a spí v ní v nějaké teplotě nezmanená vůbec nic.

Argument byl, ze kdyz ma spousta lidi spacaky od jedne firmy a vetsina z nich rika, ze uvadene teploty docela sedi, tak se jejich spacaky daji brat jako reference. Plati to i naopak, viz Prima, kde se vetsina lidi shodne na tom, ze teploty neodpovidaji a je potreba pricist 5 - 10 C. Ona je ta norma totiz navrzena tak, aby na vetsinu lidi plus minus sedela.

Koteku jsem zvolil proto, ze objemem peri priblizne odpovida a je uzka, takze srovnavany spacak tezko muze byt lepsi. Zaroven mam zkusenosti s jeji vetsi verzi.

oodoow píše:Jinak koukám, že ta Koteka nemá ani kapuci? Neovlivňuje to pak ty hodnoty směrem dolů?

Nema predtvarovanou kapuci, ale jinak to normalne jako kapuce funguje, staci trochu stahnout. Fotky u SJ jsou zavadejici.

oodoow píše:Taky když v tom spí člověk oblečený, tak hodně záleží, co má na sobě, jestli třeba budu mít péřové kalhoty + lehkou péřovou bundu, tak si myslím, že ten limit -6C se dá zvládnout.

Jiste, ale to znamena, ze uz jsi dost pod limitem podle jeho definice (a chapani vetsiny zakazniku).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte zář 13, 2022 22:44

@apuka: je to marny, je to marny.... Jak jsem psal, zakladni veci jako stredni hodnota, Gaussovo rozdeleni a pravdepodobnost, jsou zcela mimo tve chapani. S tvym pristupem by se nedalo udelat vubec nic a jeste porad bychom zili na stromech. Protoze na tomhle je zalozena vetsina naseho rozhodovani.

Konkretne v tomhle pripade planuju jet na hory a chci si koupit spacak. S tvym pristupem si zadny nekoupim a skoncim na psychiatrii, protoze se pretizeny mozek sesype. Se svym se zamyslim, jake asi cekam teploty, pridam nejakou rezervu a budu hledat spacak, ktery jim odpovida. Kdyz ho najdu, na zaklade zkusenosti svych i jinych si letmo overim, jestli jsou uvadene hodnoty realne, pak pridam korekci podle svych zkusenosti a kdyz to furt bude odpovidat, tak si ho koupim. S tim, ze se muzu dostat do situace, kdy mi v nem bude kosa, pocitam, ale vetsinou to bude v pohode. Takhle jsem nejak vybiral Koteku a takhle nejak to bylo. Tech par noci za celou dobu, kdy mi kosa byla, melo svou celkem jasnou pricinu, ale vetsinou to bylo dobry. To je prave to Gaussovo rozdeleni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod eso » stř zář 14, 2022 8:23

Pokud by to někomu pomohlo s výběrem, tak jsem si udělal takovou srovnávací tabulku spacáků, které mě zaujaly nejvíce:

Obrázek

Pokud byste v tabulce rádi viděli ještě nějaký jiný spacák, napište a já doplním.

Osobně mě takový přehled hodně pomáhá ;-)
eso
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř zář 7, 2022 12:30

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » stř zář 14, 2022 9:11

Chci se zeptat, protože jsem z toho zmatený. Včera jsem se ještě díval na ten štítek, co byl u vikinga 300 a tam je ta teplota 6C uvedena vlevo na kraji, což by mi logicky dávalo smysl, že je limit pro nejvyšší teplotu a prostřední teplota je 0C, což by mi dávalo smysl pro označení komfortu a ta úplně napravo je pro extrém. Viz obrázek. Jak to tedy je? Nebo je to seřazeno komfort - limit - extrém?

20220914_095834.jpg
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4353
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Quido » stř zář 14, 2022 10:27

stačí trošku nelenit a podívat se na stránky výrobce - třeba zde
a tam je uveden teplotní rozsah... někdo používá 4 hodnoty, někdo 3 nebo 2, není na to žádný uzus a jelikož každý výrobce může používat malinko jiný přístup, tak je třeba použít hlavu a orientovat se podle toho, jak to uvádí ten který výrobce
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » stř zář 14, 2022 10:35

Hm... a ten štítek na spacáku asi není přímo od výrobce.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4353
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Quido » stř zář 14, 2022 10:43

nechápu co řešíš - můžeš být konkrétnější...?
postnul jsi tu jakýsi leták, či stránku z katalogu, tam jsou tři hodnoty - na stránkách výrobce se udávají taky tři hodnoty (comfort/limit/extrém)... na co se tedy ptáš?
:roll:

jestli platí otázka: "Nebo je to seřazeno komfort - limit - extrém?" odpovídám "Ano, tak je to seřazeno"
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: koupě péřáku

Příspěvekod JohnyFK » stř zář 14, 2022 10:59

chlap - ženská - hibernace
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » stř zář 14, 2022 11:21

@Dromedaro: Máš-li u spacáku uvedené 3 teploty, je to skoro jistě komfort - limit - extrém. Jen někteří výrobci uvádějí i čtvrtou - maximální, což je ale naprosto zbytečný údaj. Alespoň jsem ještě neslyšela o tragické události, kdy by se někdo ve spacáku uvařil, protože neznal maximální teplotu a spacák si kvůli tomu včas nerozepnul :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » stř zář 14, 2022 11:25

@JohnyFK: Máš to prohozený - správně je ženská - chlap- hibernace ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » stř zář 14, 2022 13:39

mike píše:@apuka: je to marny, je to marny.... Jak jsem psal, zakladni veci jako stredni hodnota, Gaussovo rozdeleni a pravdepodobnost, jsou zcela mimo tve chapani.
Mas pravdu, je to marny :twisted: Pises uplne o necem jinem, nez ja a nechces to pochopit.

Stale nechapes, ze ne pouze "objem peri" urcuje telpotni komfort spacaku, dokonce jeste mene laboratorne zmereny nez ten z praxe. To testovani ma svoje podminky, ale resi pouze "temperovani figuriny i spacaku", jak dat figurinu do spacaku, zatahnout vsechny snurky "na max." a k tomu jeste definovane parametry okolni teploty a proudeni vzduchu. Vyjde z toho jeden udaj, ktery vice-mene odpovida tepelnemu odporu toho spacaku. Z tohoto jedineho udaje se pomoci pomerne slozitych vzorcu pocita komfort, limit a extrem. Pritom se pouzivaji na kazdy z aplikovanych parametru nejake prumerne udaje (ne stredni hodnoty). Jenze tech parametru je docela dost a kazdy se "prumeruje" zvlast. Tj. pokud bys chtel pouzit Gaussovo rozdeleni a pravdepodobnost, tak Ti bude docela dobre fungovat na jeden udaj, ale kdyz jich tam bude nejakych deset, tak to bude deset Gaussovych krivek a pravdepodobnosti a to, ze nekdo spadne do "prumeru vsech prumeru" bude s mizivou pravdepodobnosti.

Navic stale se nebere pri vypoctech do uvahy, co jsem psal, abych to zkratil, zopakuji jen to nejdulezitejsi a hlavne ne jejich vzajemne "synergicke" ovlivnovani pri spani:
apuka píše:Strih i tvar (to jsou ruzne veci) spacaku, velikost a typ komor, vnitrni a vnejsi material, ruzne legy, limce, zpusob zatahovani, forma, velikost a zatahovani kapuce, ... zpusob spani, prehazovani se v noci, kam se dycha, kolik clovek vypoti vlhkosti, nakolik jeho telo (ne)hreje, jake je jeho vnimani tepla a chladu


Podle tech vypoctenych hodnot si muzes zvolit spacak, to je jasne, urcis z nich cca spodni hranici pouziti - pro sebe, pokud vis svoje "posuny" obecne, napr. spatne generovani teploty=musim mit spacak "teplejsi" o x stupnu. Ale taky si musis ten spacak poradne vyzkouset, jak se Ti v nem dari pohybovat "Tvym zpusobem", jako to delas pri spani, jak se do nej vubec vlezes. Pro cloveka, ktery si do spacaku lehne na zada, zatahne si vse, zavre oci a do rana se ani nepohne a pritom ma prumerne generovani tepla je ta norma idelani - on dela presne to a tak, jak je ta figurina udelana a co meri norma. Ale uz jakmile zacnes spat na boku, ohnes nohy, hodne se prehazujes, atd. tak to muze vsechno menit Tvoje "osobni" hodnoty.

Ani to neni pravidlo, ze pro kazdeho je uzsi spacak ve skutecnosti teplejsi. Staci, kdyz je Ti trochu uzsi nebo spis tak, se se hybes, ohnes nohy, ruce, zkroutis se a hned nekde stlacis peri, tj. tam uz to nebude tak hrat jako na zadech. Naopak, pokud nekdo dostatecne hreje a leze do spacaku "nevymrzly", tak i sirsi spacak muze vyhovet vic, pokud ma moznost si poradne zatahnout legy a kapuci tak, ze vzduch neunika - ten dokaze hned vyhrat a potom mu uz slouzi jako izolant.

Jaksi jsi zapomel mezitim i na to, ze svymi prispevky jsi nezpochybnil jen hodnoty Pinguina, ale i napr. mnou uvedeneho Rabu (a mnoho dalsich vyrobcu). Stejne tak bys zpochybnoval hodnoty nekterych ruzne plnenych spacaku ve stejnych velikostech, napr. konkretne
Mountain Equipment Helium 400, 403g peri. Mountain Equipment Classic 500, 433 g peri.

Oba maji 700 cuin peri, stejney typ komor a stejnou velikost. Prvni ale ma 20D vnejsi latku a 20 D vnitrni, druhy 40D vnejsi, o vnitrni nepisou, asi nejspis podobne. V cem se asi "ztrati" tech 30 g peri? - navic podle obrazku vypada Classic od tretiny spacaku vyrazne uzsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » stř zář 14, 2022 14:20

GreyMouse: Děkuji
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4353
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř zář 14, 2022 17:27

apuka píše:Pises uplne o necem jinem, nez ja a nechces to pochopit.

Diskusi jsem zacal ja a pisu porad o tom samem. Nemuzu za to, ze sem vkladas sve inkoherentni, ale o to delsi, blaboly.

apuka píše:a to, ze nekdo spadne do "prumeru vsech prumeru" bude s mizivou pravdepodobnosti.

Az na to, ze praxe ukazuje pravy opak. A prave o praxi ja celou dobu pisu.

Jinak uz to nehodlam komentovat, ztrata casu.

GreyMouse píše:Alespoň jsem ještě neslyšela o tragické události, kdy by se někdo ve spacáku uvařil, protože neznal maximální teplotu a spacák si kvůli tomu včas nerozepnul

Neboj, v apukavesmiru se jiste takove veci stavaji a nepochybuju, ze nas s nima oblazi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » stř zář 14, 2022 23:14

cisla pinguina ve me duveru fakt nevzbuzujou .. perickovej koeficient tam cini 2275 pri teplotach +2/-4 .. napr. Cumulus s perickovym koeficientem (snad vas to moc nesikanuje tahle moje metrika :D) 3400 uvadi stejne teploty .. Pinguin se pro me stava naprosto neduveryhodnou znackou .. proste tomu neverim .. nejake dukazy v podobe protokolu me fakt nezajimaj ..

Podle me napr. tady keca i Patizon, takze deje se to casto (ze vyrobci ponekud precenujou sve spacaky) .. Ja teda ale spacak nevybiram podle cisel komfort/limit

eso píše:Obrázek

Pokud byste v tabulce rádi viděli ještě nějaký jiný spacák, napište a já doplním.


Jdes na to vedecky .. Abys to potom s tim vyberem nejak neprekombinoval ... Hod si tam jeste Cumulus Lite Line 400 ;) .. psal jsi ale drive, ze chces letni spacak a nemas rad hubeny spacaky .. tak nevim nevim .. urcite by se ale do ty tabulky hodil, at tam nikdo nechybi :) ++ bych tam jeste dal nejakej Payak, ten tam taky nesmi chybet
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2047
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod eso » čtv zář 15, 2022 7:48

Přidal jsem Cumulus 400

Obrázek


Ale přiznám se, že bych raději koupil spacák od českého výrobce, tedy raději Viking, Patizon ....

Ten Pinguin Lava 350 mě osobně náhodou zaujal a docela bych ho rád vyzkoušel. Pokud jim čísla trochu sedí, tak to vypadá na super spacák. I kdyby ta čísla neseděla a komfort by byl kolem 4-6°, tak si myslím, že za ty peníze to vypadá moc dobře.


ntz píše:Jdes na to vedecky ..

Mě to nepřijde jako vědeckej přístup :-), spíš to chci vidět přehledně vše vedle sebe. Když to člověk přepíná v jednotlivých záložkách prohlížeče, tak je z toho spíš zmatenej a za chvílí se mu ty čísla začnou motat.

Že bych to překombinoval, to nehrozí. Jen hrozí, že nad tím strávím zbytečně víc času, než je nutný :(( . Ale takhle já to mám, když vybírám takovou věc, která mi má sloužit několik let, tak si na tom dávám víc záležet, abych pak nebyl nasr.....nej O:)
Ale taky se přiznám, že mě to i baví, vybírat takovou věc :-)
eso
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř zář 7, 2022 12:30

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » čtv zář 15, 2022 8:25

eso píše:Ten Pinguin Lava 350 mě osobně náhodou zaujal a docela bych ho rád vyzkoušel. Pokud jim čísla trochu sedí, tak to vypadá na super spacák. I kdyby ta čísla neseděla a komfort by byl kolem 4-6°, tak si myslím, že za ty peníze to vypadá moc dobře.

Kdyby to byl super spacák, tak myslím, že by ho tady lidi používali a doporučovali. Nevím no, prohledávat x týdnů internet, že najdu něco, co bude levné a super, abych ušetřil litr nebo kolik. Tuhle cestu už jsem upustil. Většinou je to něco za něco. Buď cena nebo kvalita.

Já od Pinguinu měl jejich letní super lehký spacák ze syntetiky a dal jsem jej po pár použitích pryč. Stál za .....
Naposledy upravil Dromedaro dne čtv zář 15, 2022 8:28, celkově upraveno 1
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4353
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 15, 2022 8:26

eso
kup lava 350 a dej recenzi :) kdyby mel zjevny vady zjistis to doma a vratis ve 14 ti denni lhute, jinak si pohlidej pro tebe tu sirku at neni moc uzkej
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9385
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod eso » čtv zář 15, 2022 9:00

Dromedaro píše:Kdyby to byl super spacák, tak myslím, že by ho tady lidi používali a doporučovali.


No to je otázka. Já myslím, že tady jsou lidi většinou zkušení a kupují renomované značky typu Cumulus, Patizon, SJ, Warmpeace ;-)

Dromedaro píše:Nevím no, prohledávat x týdnů internet, že najdu něco, co bude levné a super, abych ušetřil litr nebo kolik. Tuhle cestu už jsem upustil. Většinou je to něco za něco. Buď cena nebo kvalita.


Máš v tomhle naprostou pravdu
Ale taky je realita, že ve stejné cenové hladině se dají najít dost rozdílné kvality a dá se za stejnou cenu i dost spálit.

Mawenzi píše:eso
kup lava 350 a dej recenzi :) kdyby mel zjevny vady zjistis to doma a vratis ve 14 ti denni lhute, jinak si pohlidej pro tebe tu sirku at neni moc uzkej


Vážně o tom uvažuju :-). Někdo musí prošlapávat i případné slepé uličky ;-)

https://www.bikepacking.cz/pinguin-lava-350-predstaveni-letniho-peroveho-spacaku/
eso
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř zář 7, 2022 12:30

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » čtv zář 15, 2022 10:01

eso píše: Někdo musí prošlapávat i případné slepé uličky ;-)

Jo, ale drahá sranda to bejvá :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 15, 2022 10:25

eso
souhlas!

ja bych do toho sla ale pocitej s teplotama spise jak je uvadi viking 300 u sebe, protoze pak muzes byt max. prijemne prekvapenej ale ne zklamanej
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9385
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod milarepa » čtv zář 15, 2022 11:15

Dromedaro píše:Kdyby to byl super spacák, tak myslím, že by ho tady lidi používali a doporučovali. Nevím no, prohledávat x týdnů internet, že najdu něco, co bude levné a super, abych ušetřil litr nebo kolik. Tuhle cestu už jsem upustil. Většinou je to něco za něco. Buď cena nebo kvalita.
.


v kontextu toho, že to je aktuální novinka na trhu pro tuhle sezónu, tak těch zkušeností s ním ještě moc není.......podle mě je to za ty peníze v pohodě spacák, asi to bude na úrovni spacáků od Warmpeace, kdybych potřeboval levnější spacák, tak bych se toho nebál....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: koupě péřáku

Příspěvekod eso » čtv zář 15, 2022 11:24

Jdu do něj, budu referovat.

S teplotama kolem 6° počítám a jsem s nimi ok. Pokud to bude míň, budu jen mile překvapen.

Pinguin by mohl být lepší než ten Viking, má stahovatelnou "kapucu" + légu (zip) tak by měl lépe držet teplo.

Etheric píše:Jo, ale drahá sranda to bejvá


Když se to dá dnes všechno relativně lehce vrátit tak ani nemusí.
Spacák otestuju teď v září. Chystají se u nás teploty kolem 6 - 10° v noci, tak uvidíme :-)
eso
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř zář 7, 2022 12:30

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky