koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 16, 2020 17:43

mam jako trisezonak criterion traveler 650. Ale kamarad by v nem spal MAX do 5st, me vyhovuje mezi 0 - 10 uplne krasne :D ale pro vyhrevnyho chlapa to muze byt tak -10 - 5 ten rozsah v pohode...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pát dub 17, 2020 5:56

Dromedaro píše:Já s tím nákupem počkám až se současná situace trochu zklidní.

To budeš možná kupovat spacák zimní, nebo jarní pro další sezónu :twisted:
Však když přijdeš o práci, co chceš dělat lepšího, než vandrovat?
Mně tu v ČR stačí na jaro a podzim Panyam. Na hory nejezdím.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 17, 2020 7:15

Etheric píše:Však když přijdeš o práci, co chceš dělat lepšího, než vandrovat?

Hledat si novou práci.

Díky za ty info o teplotách. Já občas zajedu trochu do vyšších poloh (2000m.n.m), ale myslím, že ten Panyam by měl stačit, ten má tuším 0 až -6.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4329
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » pát dub 17, 2020 8:01

@Dromedaro: nelpi tak na uvadenych teplotach, ty jsou pouze a jen na srovnavani spacaku mezi sebou (a to jeste jen omezene). Jak pise mawe, mas se ridit svym telem a svymi potrebami, ktere se nakonec mohou i o hodne lisit od uvedenych komfortnich a limitnich teplot.

Jeden priklad TI dala mawe s kamaradem. Ja Ti dam druhy, sice ne zrvona z prirody, ale, myslim si, poucny:
Manzelka jezdila na jeden dlouhodoby seminar, kdy spavali bud prodlouzene vikendy nebo tydnovky v necem jako skola v prirode - "vekoprostorove" pokoje, bylo tam (na zimu) topeni, takze relativne stala teplota, rekneme 18 - 27 stupnu. Meli k dispozici (relativne) normalni postel i s matraci, meli si prinest jen prosteradlo a neco na prikryti. Nechtelo se ji tahat s dekou, tak si poriila opravdu (na syntetiku) lehky letni spacak The North Face s komfortem (tj. pro zeny) nekde kolem 11-12 stupnu, limit o par stupnu niz.
Pouzila spacak asi dvakrat v nejteplejsim lete - vevnitr bylo min. +25 i v noci (prohrata nezateplena budova). Ji vsak bylo v tom spacaku hrozna kosa. Tak se nastvala, chtela spacak zahodit ale nakonec darovala kamosce, co s ni tam chodila - ta v nem spala cele tri roky, co tam jezdili a byla velice spokojena, pro ni to bylo "tak akurat". Pricemz obe merily i vazily cca stejne.
Mimochodem, tehdy potom koupila manzelka Vikinga 900 (chtela 600, ale nakonec ji presvedcili, ze zrovna 900 byla z stejnou cenu). S nim vychodila cely seminar - a nebylo ji v nem nijak moc teplo ani pri stejnych podminkach jako vys, tehdy spacak pouzila jako perinu. A stejne dobre se ji v nem spalo i pri bivakovani na Dachsteinu pri teplotach v noci pod -20, ale ona byla v (ne moc povedenem) zahrabu, dokonce i kdyz tam museli spat bez karimatky, smeli pouzit pod sebe jen lano a spacak. Takze pro ni je to 4-seznonni spacak, ale nekomu (i chlapum) je to na zimu malo i pri -5 a nekomu zase hrozne teply uz pri +5.

Bohuzel pro Tebe, to jsou veci, na ktere prijdes az veci zacnes vyuzivat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16550
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mitau » pát dub 17, 2020 8:37

Jasne, kazdy musi zjistit, co vyhovuje jemu. Ale prave v tom je vybirani napoprve tezke. Osobne mi Panyam 450 prijde jako dobra volba pro univerzalni spacak. Podobny mi staci na trisezonni pouziti v CR a letni Alpy. Teplejsi a tezsi bych nechtel. Lehci by omezoval pouziti.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pát dub 17, 2020 10:36

Dromedaro píše:
Etheric píše:Však když přijdeš o práci, co chceš dělat lepšího, než vandrovat?

Hledat si novou práci.

Hledat můžu ráno u kafe, cestou na vandr ve vlaku, cestou zpět, dva tři dny v týdnu klidně hledat osobně... Zbytek volna využít, kdy se to zas naskytne...
Ale tak jestli cítíš potřebu v dnešní době osobně obcházet všechny zaměstnavatele, kde si stejně jen vemou životopis že se pak ozvou,...a věnovat se tomu 5x7,5h, je to tvá věc, každej má jiný potřeby.
Já osobně bych užíval situace ke zpestření života, jak se říká, m**ej, dokud je tvrdej :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 17, 2020 20:28

Ok, díky za tipy. Ano s tím počítám, že to bude tak nějak individuální s těmi teplotami. Jen vyzvídám pro začátek, podle čeho se odpíchnout.

Etheric: Myslel jsem, že máš na mysli nějaký pernamentní vandr nebo delší. Tak to potom jo. Já internet v mobilu nemám a na vandrech jej mívám vypnutý. Tři čtyři dny týdně by se dalo vandrovat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4329
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » sob dub 18, 2020 7:11

Dromedaro
souhlasim s mitau, proste odpichnes se od toho a casem odladis... pripadne ty varinaty z ciny, aegismaxy atd... asi navic sam vis, zda ses "zimomrivej" nebo "fakt topis" a z toho se da taky odhadnout.

ten panyam 450 bych asi jako prumernej chlap na tohle pouziti klidne zvolila
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod derhirsch91 » pon dub 20, 2020 8:39

Ahoj, máte někdo zkušenost se svěděním pokožky ve Vikingovi? Pořídil jsem si Vikinga 300 a trochu mě v něm svědí pokožka na zádech. Na peří bych alergický být neměl, jen na roztoče, ale normálně spím v péřové peřině včetně polštáře a používám i péřovou bundu bez problémů. Trochu z něj vypadávájí i takové prachové částice, ale to je prý normální. Díky.
derhirsch91
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob čer 15, 2019 10:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 20, 2020 10:17

spis v triku? nevadi ti ten pertex ci co? ja treba hodne umelin na holy telo nesnesu, pocit svedeni, drbani... ale pres triko uz by to vadit nemelo...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod derhirsch91 » pon dub 20, 2020 10:26

Jj, byl jsem v něm normálně v krátkém triku. Paradoxně mě nesvěděly ruce, ani nohy a vydržel jsem v tom asi 20 minut. Dneska ho ještě pořádně vyvětrám a večer znova zkusím.
derhirsch91
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob čer 15, 2019 10:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 20, 2020 10:41

to byl jen napad... ale jestli jinak peri nevadi, je otazka zda to neni nejak osetreno pro skladovani nebo tak... ze by tam "neco" bylo... navic perovy spacaky casto nevadi ani lidem s alergii protoze ro peri je ocisteny... takze su zvedava zda zahada bude mit rozuzleni
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » pon dub 20, 2020 11:16

@derhirsch91: Mozna uplne blby dotaz, ale jsi zvykly obcas spavat ve spacaku? Protoze to je neco uplne jineho nez pod perovou perinou a telo muze reagovat trochu jinak.
Je ten spacak uplne novy nebo z druhe ruky? (Tady predpokladam prvni moznost vzhledem k lezeni peri).
Lezel jsi na zadech (kde Te svrbilo) nebo na bocich/brichu? Co jsi mel pod sebou (mysleno pod spacakem - karimatka, koberec/zem? ZKus si polohy menit.

Kazdopadne vyvetranim (ale spacak naruby) nic nepokazis, taky bych jej tak poradne protrepal/vyprasil, at minimalizuji mnozstvi nalepenych perovych castic. Moc by jich ale byt nemelo, spise sem-tam nejake pirko.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16550
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod pavelh » pon dub 27, 2020 11:28

Tak jsem se dopracoval do fáze, že si chci pořídit péřový spacák...
Teď samozřejmě jak to vidím s využitím. Jelikož nemám zatím žádné zkušenosti (max výšlap na Sněžku a přenocování v penzionu), tak předpokládám rozjezd jaro – léto – podzim a protože mám slabost pro hory (kopce), tak to prvně budou ty naše, řekněme, že bych to tak nějak chtěl po čase obejít po hranicích celý a pak nebo v průběhu si odskočit k východním sousedů. Zatím si nedokážu představit, že bych lezl a spal na něčem vyšším a myslím, že díky nezkušenostem nemám ani nárok. Stávající práce mi dovolí víkendy, a tak jednu/dvě delší (do 14 dní) dovolený za rok. Ale člověk asi nikdy neví, co bude. Nakonec to může být jinak a na přes rok si to budu chtít střihnout do Santiaga de Compostela, nebo taky ne. Ale řekněme, že reálnější výhled je Šumava – Nízké/Vysoké Tatry.

…no a asi nejsympatičtější mi zatím vychází Panyam, jenže stále mnou cloumá několik nejasností:
- s mýma 173 cm – délka S nebo M? (když se to v tý jejich tabulce tak, zvláštně překrývá)
- vzhledem k tomu, že jsem „ten co nedokáže spát na zádech“, ale jednoznačně na boku mám řešit plnění? - nebylo by vhodnější 50/50 spodek i vrch? Nebo v základním poměru a u tohoto spacáku je to jedno?
- je praktičtější 450 nebo 600? (vím záleží kdy a jak vysoko budu, ale berme to tak, že oba finančně neunesu a vzhledem k údobí využití a předpokládaným m n. m. mi spíš vychází ta 450 a 750 by byla v tomhle pásu spíš na zimu… ale v tomhle fakt nevím a chápu, že je to nejnemožnější někomu radit – takže to spíš berte jako řečnickou otázku)

Pročítal jsem si to tady a z podstaty věci mi vychází, že každý jsme jiný a nikdo za nikoho nevybere nejvhodnější spacák. Proto to beru tak napůl jako sázku do loterie, ale pokud můžu alespoň trochu jako amatér eliminovat možnost prohry - ptám se zkušenějších na základní věci, ve kterých nemám jasno ke konečnému rozhodnutí. A vlastně asi jen potřebuju pošťouchnout : ) …
Uživatelský avatar
pavelh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon dub 13, 2020 20:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » pon dub 27, 2020 16:43

Jsem ten poslední, kdo by mohl radit, sám budu kupovat poprvé péřák. Ale snad k té délce se vyjádřit můžu. Jestli se jim tam menší a větší velikost v tabulce překrývá, tak bych vzal tu větší. A pokud to budeš objednávat přes eshop, tak to můžeš vrátit, kdyby spacák neseděl.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4329
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pon dub 27, 2020 17:07

pavelh píše:Pročítal jsem si to tady a z podstaty věci mi vychází, že každý jsme jiný a nikdo za nikoho nevybere nejvhodnější spacák.

Presne tak. Takze jen par tipu, ktere ale konkretne pro tebe nemusi nutne platit :)

pavelh píše:s mýma 173 cm – délka S nebo M? (když se to v tý jejich tabulce tak, zvláštně překrývá)

Tabulku jsem nevidel, ale jestli jsi na hrane, tak radej vetsi.

pavelh píše:vzhledem k tomu, že jsem „ten co nedokáže spát na zádech“, ale jednoznačně na boku mám řešit plnění? - nebylo by vhodnější 50/50 spodek i vrch? Nebo v základním poměru a u tohoto spacáku je to jedno?

50/50 je standard, kterym nic nezkazis. Jine pomery jsou pokus o vylepseni tepelneho komfortu bez zvetseni mnozstvi peri (a vahy), ale nefunguje to pro kazdeho. Na druhou stranu. 45:55 neni az takovy rozdil, takze zasadni chybu neudelas. Sam bych bral 50:50, protoze taky neumim spat na zadech.

pavelh píše:je praktičtější 450 nebo 600? (vím záleží kdy a jak vysoko budu, ale berme to tak, že oba finančně neunesu a vzhledem k údobí využití a předpokládaným m n. m. mi spíš vychází ta 450

U nas bych bral 450, do Alp bych zvazoval 600. Ale tohle je nejvic zavisle na konkretnim cloveku. Sam mam spacak, ktery odpovida tem 450 (500 g 800 cuin peri). U nas bez problemu, akorat je v nem nekdy moc teplo, v Alpach ve vyssich vyskach a na podzim na hrane, obcas bych byl fakt rad za tech 600.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mitau » pon dub 27, 2020 18:52

- bral bych spis vetsi, ale zkus napsat nekomu, kdo tu Panyam ma soukromou zpravu, jak podle nej odpovidaji ty velikosti
- lepsi by asi bylo 50:50 Ale stoji to za pouziti konfiguratoru? Taky nemam s 45:55 zkusenost
- na tebou popsane pouziti mi 450g 850cuin prijde az dost. Sam mam 480g 750cuin a prijde mi to celkem univerzalni. Pro srovnani Panyam 450 vychazi trochu tepleji nez Viking 600 a to tu urcite bude dost uzivatelu povazovat za typicky univerzalni spacak (presne pro pripad, kdy chce clovek jeden spacak na vse krome zimy)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod derhirsch91 » sob kvě 2, 2020 10:10

Mawenzi píše:to byl jen napad... ale jestli jinak peri nevadi, je otazka zda to neni nejak osetreno pro skladovani nebo tak... ze by tam "neco" bylo... navic perovy spacaky casto nevadi ani lidem s alergii protoze ro peri je ocisteny... takze su zvedava zda zahada bude mit rozuzleni


Tak jsem poprve testoval venku a uz to bylo v pohode. Mozna na tom bylo neco z fabriky? Tezko rict.

Kazdopadne pri prvnim pokusu o stahnuti kapuce se utrhla gumicka, ktera tam evidentne drzela jen za par nitek, takze budu reklamovat. Kvalita zpracovani hrozna. Asi radeji prejdu na Rimo 500 nebo nasetrim na Cumulus :D
derhirsch91
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob čer 15, 2019 10:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » sob kvě 2, 2020 11:24

derhirsch91 píše:Tak jsem poprve testoval venku a uz to bylo v pohode. Mozna na tom bylo neco z fabriky? Tezko rict.


Toto někdy dělá i nové oblečení, proto je lepší nové věci nejdříve vyprat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4329
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 4, 2020 6:32

dromedaro
perovej spacak vetsina lidi doma.prat nechce a urcite ho.mechce prat "zbytecne"

derhirsh
tak super, ze uz dobre, spacak reklamuj, ja i kamos mame vikingy a nevidim tam zadnej problem ale.mozna se zhorsujou, jako vsichni, aby udrzeli cenu.. nebo smula na kus.

pavelh
zalezi jak ses velikej, spani na boku ti nemusi vadit, pokud ses subtilni uzke konstrukce a teda svy budes mit normalne "dole" me spani na boku pri plneni 60:40 neva ale ja su mala a tak ty svy nemam v pulce zad. ale jasne, obcas se taky blbe otocim - tocim se VE spacaku. pokud se tocis se spacakem a bezne mas sev v pulce zad tak 50:50 je lepsi volba.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sup » pon kvě 18, 2020 23:38

Mám už asi 7 let Vikinga 600 a jsem s ním spokojený, ale přijde mi že už nehřeje tak, jak hřával - prospáno v něm budu mít tak 300+ nocí, po které jsem ho i nosil v batohu, párkrát mi zmoknul, několikrát jsem ho pral. I když popravdě si nejsem moc jistý, zda si to jen nemaluju, že dřív hřál víc. Loni jsem v něm na sněhu pořád prospal noc na propíchnuté kariamtace, kdy bylo asi -14, ale to jsem na sobě měl také všechno oblečení, co jsem měl:-).

Přemýšlím teda, že bych si koupil nový. Nejdřív se mi zamlouval Criterion Quantum 450, ale u toho si teď říkám, jestli nebude míň hřát, když má o 150 g peří méně (byť plnivějšího). Hodně by se mi líbila Koteka 500 (nebo dokonce 850), ale odrazuje mě od ní, že se nedá spojovat, toho docela rád využívám, přijde mi, že je pak větší teplo a hlavně je víc místa na spaní než v uzavřeném spacáku. Takže mi z toho vychází Panyam 600, i když se trochu bojím nerovnoměrného rozdělení peří (otáčím se totiž spíše se spacákem než v něm) a hlavně toho, zda ta směs pírek a prachového peří 96:4 neznamená, že po pár letech půjdeloft dramaticky dolů. Což je obava, kterou mám se všema ostatníma vyjmenovanýma spacákama - je tu hodně lidí, co je mají, jak dlouho vám vydrží? A je velký rozdíl mezi Vikingem, co má peří cuin 600 a těmahle modelama, co mají kolem 850?

A myslíte, že se mi vůbec vyplatí si kupovat nový spacák? Trochu se bojím, abych neušetřil 150 g (Vikinga mám totiž ve verzi 170, do které se akorát vejdu, a ta váží 1050g) a nedostal spacák, který bude dva roky o trochu teplejší, ale pak budu zase tam, kde jsem teď.

Jinak abych také příspěl k nedávné diskuzi k sezónnosti spacáků, tak mi přijde, že důležitá je spodní teplota, ta horní je spíš teoretická. Když je teplo, použiu spacák jako přikrývku, a když i to je moc, vystrčím zpodněj nohu nebo ruku ,a když ani to nestačí, tak možná spacák vůbec nepotřebuju - i když už jsem ten svůj taky někde na plážích ve Středomoří a v podobných prostředích zevnitř propotil.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » úte kvě 19, 2020 12:33

tak "to si jen maluješ, že dřív hřál víc", když na to tak koukám, tak má komfortní teplota -3°C, takže dle mě náhradní péřák nepotřebuješ, spíš bych koupil letní a nebo zimní péřák
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » úte kvě 19, 2020 12:38

sup píše:Jinak abych také příspěl k nedávné diskuzi k sezónnosti spacáků, tak mi přijde, že důležitá je spodní teplota, ta horní je spíš teoretická. Když je teplo, použiu spacák jako přikrývku, a když i to je moc, vystrčím zpodněj nohu nebo ruku ,a když ani to nestačí, tak možná spacák vůbec nepotřebuju - i když už jsem ten svůj taky někde na plážích ve Středomoří a v podobných prostředích zevnitř propotil.


Pokud myslíš horní teplotu komfort, tak ta je nejdůležitější. Vše co je pod, je riziko, že Ti bude zima.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sup » úte kvě 19, 2020 12:48

Aldo píše:Pokud myslíš horní teplotu komfort, tak ta je nejdůležitější. Vše co je pod, je riziko, že Ti bude zima.


Měl jsem na mysli hypotetickou horní teplotu, která se běžně neuvádí a není normovaná, reagoval jsem na toto.:

Etheric píše:Za mě třísezónní spacák neexistuje. Na jaro a podzim je ok, v létě se v tom vařím. Viz Panyam 450. V tom bych v létě zdechnul. Proto říkám "jarně/podzimní" ;) Samozřejmě, že se to dá použít i na začátku léta, i v létě, tak to holt votočim, lehnu si na plnější stranu. Nemožnost použít kapucu spacáku v tomhle případě opravdu nevadí, v tom hicu fakt ne :)
No a pak můžeš v létě řešit letní. Teď bych řešil jarně/podzimní...


fps píše:tak "to si jen maluješ, že dřív hřál víc", když na to tak koukám, tak má komfortní teplota -3°C, takže dle mě náhradní péřák nepotřebuješ, spíš bych koupil letní a nebo zimní péřák

To leda zimní, málokdy jezdím na méně jak na měsíc pryč a to se tam vždycky pár nocí, kdy skoro mrzne, vyskytne. Nicméně mi přijde divné, že by neztratil na parametrech. To to peří opravdu tak dlouho vydrží? Nikdy jsem v této souvislosti taky nepochopil, jak velký procentuální úbytek představuje peří, co z něj celou dobu leze.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » úte kvě 19, 2020 12:52

sup píše:Měl jsem na mysli hypotetickou horní teplotu, která se běžně neuvádí a není normovaná, reagoval jsem na toto.:

...a kde ji najdu? Prodávám spacáky už asi 20 let a ještě jsem se s takovým údajem nesetkal?? Nemyslím to ironicky. Zajímalo by mě to.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sup » úte kvě 19, 2020 13:11

Nikde, to jsem se špatně vyjádřil, pardon. Píšu, že je hypotetická a že se teda nikde neuvádí. Ale občas s ní lidi neformálně operují, způsobem zhruba : "komfort je -3, takže když bude v noci nad +12, tak se v tom uvaříš". Těch +12 °C je naprosté hausnumero, ale z logiky věci existujou teploty, které jsou moc vysoké na to, aby člověk v daném spacáku nemohl spát, když ho bude mít celý zavřený, a nepotil se u toho. No a moje teze byla, že takové teploty jsou stejně irelevantní, protože v takovém případě člověk spacák použije jako deku nebo jenom částačně. Tím jsem myslel, že mi přijde poněkud zbytečné mít separátní letní spacák, ale uznávám, že v případě lidí, co často jezdí v létě na krátké výlety, to může dávat smysl. A celé to reagovalo na diskuzi o tom, zda existují třísezónní spacáky.
Naposledy upravil mike dne úte kvě 19, 2020 19:12, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s citaci
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 19, 2020 18:22

Mawenzi píše:perovej spacak vetsina lidi doma.prat nechce a urcite ho.mechce prat "zbytecne"


Tuhle tvoji reakci jsem zaznamenal až nyní. Máš pravdu. Mně to nedošlo a hlavně jsem nevěděl, že prát péřák je taková věda. Mezitím jsem totiž našel ve foru vlákno, kde řešíte praní péřáku. Možná mi to zachránilo do budoucna spacák a tedy finance. Pokud by to nebylo u toho spacáku někde uvedeno, tak já bych to asi normálně dal do pračky nebo vymáchal ručně ve vaně... :roll:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4329
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod FrantaKrajta » úte kvě 19, 2020 18:36

sup píše:Tím jsem myslel, že mi přijde poněkud zbytečné mít separátní letní spacák, ale uznávám, že v případě lidí, co často jezdí v létě na krátké výlety, to může dávat smysl. A celé to reagovalo na diskuzi o tom, zda existují třísezónní spacáky.
Sice chapu, ale asi hodne zalezi od cloveka a jak spi - mne ten styl "deka" nikdy (krome treba na chate) nefungoval. Proste pod "dekou" mi fouka na ledviny nebo holy zada, nad ranem taky byva casto vetsi zima a budim se v pul pate (coz je nekdy dobre :D) a pod. Zato v letnim peraku jsem v pohode, nefouka, je malicky a kdyz uz ho beru na jare ci podzimu do teplot na hrane, pridam treba jeste lehoucky perovy papuce nebo tenkou zateplovacku (co bych bral stejne), kterejma muzu v prubehu noci nad ranem dost zvysit komfort. Do nizsich poloh bych si "trisezonni" s 600g+ peri asi v lete nebral (hory jsou samo jina). V prumeru by mi bylo teplo i pod "dekou", to jo, ale to mi je i kdyz si dam nohy do trouby a hlavu do mrazaku :D

@Dromedaro - prani peraku asi zas takova veda neni, ale nemam susicku a nikdy jsem nemel cas nekolik dni po sobe nacechravat peri a rozbijet hrudky, tak to radsi semotamo poslu vyrobci :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » stř kvě 20, 2020 8:03

Mám Panyam 450 a kolega má Viking 600. Spíme tedy ve stejných podmínkách. Osobně si myslím, že Viking by mohl být o trochu teplejší. nicméně praxe ukazuje, že dost záleží v jakém stavu do spacáku lezeš. Někdy je totiž chladno mě (ikdyž tedy málo kdy) a někdy kolegovi. Nedávno v Africe jsme spali ve 4200mnm, v noci mrzlo, voda v flašce ve stanu zmrzla. Já spal celou noc a zima mi nebyla kolegovi zima byla. noc před tím to bylo obráceně. Zima by byla asi proto, že mi nejprve bylo vedro, tak jsem rozepnul spacák u nohou, usnul a prochladl :). nNicméně ze zkušenosti bych řekl, že ty spacáky jsou podobně teplé.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » stř kvě 20, 2020 9:07

FrantaKrajta píše:mne ten styl "deka" nikdy (krome treba na chate) nefungoval. Proste pod "dekou" mi fouka na ledviny nebo holy zada, nad ranem taky byva casto vetsi zima a budim se v pul pate (coz je nekdy dobre :D) a pod. Zato v letnim peraku jsem v pohode, nefouka

Mám to úplně stejně. Potím se, jelikož "deka" je moc teplá a zároveň mrznu, jelikož tam táhne. Univerzální věci prostě neexistujou, chápu, že by bylo fajn mít spacák použitelnej ve velkým rozsahu, batoh a ostatní výbavu tak jisto. Ale to je utopie, kompromisy jsou tak velký, že o nějaký použitelnosti se už nelze bavit.
Tak jako mám různý litráže batohů, mám i různý spacáky. Kdo to řešit nechce, jede párkrát do roka, ať si koupí syntetickej spacák Husky za levnej peníz, bude v něm nekomfort tak či onak, když kvůli výletu párkrát do roka odmítá investovat do vybavení.
Spacák kterej poskytne na jaře stejnej komfort jako v létě prostě neexistuje. Fyzika ZŠ
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky