koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod wawrik » čtv říj 20, 2016 9:50

Mám spacák s podobnými teplotnými parametrami (Koteka 850) a párkrát som v ňom pri -20 °C spal. Žiadny výraznejší problém, a to:
1. som dosť zimomravý,
2. spacák má takmer od nova najdôležitejšie (hrudné) komory trochu prázdnejšie,
3. nemal som správne zahrievaciu večeru.

Fľaša v spacáku je v kosách základ pokojného spánku :-) Supluje termofor. Obyčajne ju ešte balím do ponožiek, nech nevychladne za 5 hodín. Kúpil som si (aj) na to titanovú pollitrovú fľašu, tie plastové sa horúcou vodou deformovali. Navyše to asi nebude zdravotne kóšer, voda z nich občas ráno chutila trochu divne.

Druhá finta (aspoň u mňa) je dať si dávku cestovín navyše, najlepšie nejako korenených. Začne zahrievať zhruba po hodine a vydrží skoro až do tretej nadránom.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » čtv říj 20, 2016 10:00

@pby

na -20°C já potřebují cca 900 g 800 cuin peří, a mám na sobě komplet PWS, péřovku a péřové papuče, ale ve spacáku s tak velkým množství peří se při plusových teplotách vařím, i když ho mám jenom jako deku
Naposledy upravil fps dne čtv říj 20, 2016 10:18, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Hroch » čtv říj 20, 2016 10:12

SOLite ani Scout nejsou podle mě karimatky na velkou zimu, ale kdybys použil obě zaráz, tak by to mohlo fungovat. Je to trochu OT, ale když už se tady rozjely tipy na spaní v zimě, tak je pěknej článek tady - http://www.pearlfrog.com/news/2016/2/4/ ... eping-warm
Hroch
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte led 6, 2015 10:35

Re: koupě péřáku

Příspěvekod pby » čtv říj 20, 2016 11:29

OK super tak to som cca v kľude :) inak to korenie to je dobra finta - ja to používam keď som chorý a chcem sa vypotiť - drvené čili do teplého čaju :finga: ale vidíš.. v zime v spacáku ma to nenapadlo
-tak asi ostanem pri arctic 1000 (-8; -15) - možnoooo že ešte pouvažujem nad 1200vku (-11; -19) ale to sa bojím že inokedy ako v zime ju seriózne nepoužijem
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: koupě péřáku

Příspěvekod pby » čtv říj 20, 2016 11:31

Hroch píše:SOLite ani Scout nejsou podle mě karimatky na velkou zimu, ale kdybys použil obě zaráz, tak by to mohlo fungovat. Je to trochu OT, ale když už se tady rozjely tipy na spaní v zimě, tak je pěknej článek tady - http://www.pearlfrog.com/news/2016/2/4/ ... eping-warm

- užitočne typy - diky
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: koupě péřáku

Příspěvekod pby » pát říj 21, 2016 10:00

len rozmýšľam či by mi nestačil aj 800g pri 650cuin (Pr. arctic 800) - budem v stane do vnútra si určite dám filcovú vložku (čo jemne pridá nejaký stupeň) a v prípade sa ja trocha viac oblečiem.. Tu ide o to že sa v ňom nechcem potiť pri teplotách okolo 0°C lebo spacak to nasaje a perie sa znehodnotí.. (kupujem perák len kvôli dohovekosti a to by bolo tým pádom kontraporduktívne)
OK Arctic 1000 by bol v pohode pri -15-20 ale zase pri 0 ho prepotím.. Na druhu stranu Arctic 800 bude slabší pri -15 -20 oblečiem sa (+ flicova vložka) a malo by to byt v pohode no a pri 0 by som honemal prepotiť, keď budem lahšie obleceny a nad 0 použijem potom bud lepši letní alebo iba ako deku ten Arctic
-viete mi to nejako vyvratit/potvrdiť? Diky
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » pát říj 21, 2016 10:28

Pokud budeš spát ve stanu, použiješ vložku a přioblečeš se, tak by podle mě ta 800 měla stačit. Teda mě by asi stačila, ale každý jsme jiný. Asi by jsi měl koupit spacák na podmínky, kdy ho budeš nejčastěji využívat. Tím myslím, zda těch -20°C nastane jednou dvakrát za rok, tak asi nemá cenu kupovat spacák, který tuhle teplotu dá pod širákem a spáčem v trenkách.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod wawrik » pát říj 21, 2016 10:30

800 g 650 cuin by som si pri -20 °C netrúfol. Leda by si sa mal dobre vyskúšaného, že v zime poriadne kúriš a limitné teploty spacákov bežne podliezaš.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » pát říj 21, 2016 10:38

No tak vidíš, každý ti poradí něco jiného :D. Ono když jdeš na hranu vlastností a nemáš rezervu, tak už musíš vědět, co děláš.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod pby » pát říj 21, 2016 11:14

:D a to je ten problém :D no a kedže s tým nemám skúsenosti bude to asi ťažké rozhodovanie
-to radšej potom isť od arctic 1000 a neriskovať zimu no teploty okolo 0 flic. vložku do letného..
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Morty » pát říj 21, 2016 11:55

Já to mám tak, že mám Rimo600 (600g peří), jako třísezonní od jara do podzimu. Na zimu mám k tomuhle ještě lehoučkej letní spacák (cca 800g, ale dneska už jde koupit i lehčí), kterej dávám jako druhou vrstvu. Celkem dobře to funguje i jako ochrana péřáku před vlhkostí, které je v zimě ve stanu víc než dost. Funguje mi to do -15st. Cenově to vychází taky celkem dobře.

Takže pro teploty okolo -20st bych volil 800g peří a k tomu letní duťák navrch. Podle mě lepší varianta než ta s vnitřní fleece vložkou.

Luxus tří péřáků si dovolit nemůžu, takže v létě je mi vedro, na jaře a na podzim jsem OK a v zimě nosím holt cca o 300 - 400g víc kvůli systému dvou spacáků...
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » pát říj 21, 2016 11:58

wawrik píše:800 g 650 cuin by som si pri -20 °C netrúfol. Leda by si sa mal dobre vyskúšaného, že v zime poriadne kúriš a limitné teploty spacákov bežne podliezaš.

+1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » pát říj 21, 2016 12:09

Na zimu do -20°C se da prezit v 800 g 650 cuin musis byt dobre obleceny (PWS, perovy svetr) a hlavne mit nohy v teple a suchu. Ohledne fleece vlozky ve velkych mrazech PRY funguje obracene a misto aby pridala, tak ubere. Muzes vyzkouset system VBL, ktery funguje, ale musis si zvyknout.
Co popisuje Morty perfektne funguje s no name spacaky uplne tenke 400g tesco apod.

Fleece, flís vs flic a filc oci mi to trha. Sry
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod pby » pát říj 21, 2016 13:01

OK ale ten tenky letny ide do vnutra alebo po vonku ?
-ak do vnutra zmensi mi to objem a uz aj tak 80tka mi je na hrane s objemom
-ak po vonku znizi loft peraku "hmotnostou" toho letneho..
Kazdopadne je to tiez schodna varianta
-len nechapem ze fleece vlozka nefunguje je to ako deka naviac v nutri (v zime ked si dam fleece mikinu pod normalnu bundu je mi velmi teplo aj vo velkych mrazoch kde inokedy musim mat hruby vlneny sveter :((
Naposledy upravil pby dne pát říj 21, 2016 13:07, celkově upraveno 1
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Příspěvekod pby » pát říj 21, 2016 13:02

Morty -- a na jesen pri co ja viem 10-5 az 0°C ako sa sprava ten Rimo 600 ? Nieje priliz teply ?
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » pát říj 21, 2016 20:26

dle mně je pro Sir Joseph Rimo 600 ideální rozsah teplot cca +12°C po -2°C, a to bez toho anichž by ses musel hodně oblékat, a nebo pod ním spát jen v trenkách jako pod dekou

pby píše:-ak do vnutra zmensi mi to objem a uz aj tak 80tka mi je na hrane s objemom

venkovní péřák musí být širší, jinak ten vnitřní péřák ztratí loft, a o moc se komfortní teplot nezvýší
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod lojzmen » pát říj 21, 2016 23:38

pby píše:OK ale ten tenky letny ide do vnutra alebo po vonku ?
-len nechapem ze fleece vlozka nefunguje


Já zkoušel tenký(juniorský) dovnitř a bylo to na h...., musel jsem při každém pohybu složitě řešit kapuce a límce.
Tyhle věci je nutno nazkoušet a chce to čas (zvláště, pokud není od někoho návod jak na to).
Pokud bych to JÁ řešil znova, koupil bych jako vrchní(viz Morty a Booze) levný větší duťák (třeba v Decathlonu mívají spacáky v třech velikostech a dobře popsané). Ten vnější by neměl mít límec. A až později péřák. Pokud vůbec.

Flísku pod bundou nesrovnávej s vložkou do spacáku.
Flísová/flaušová atd. vložka vyzkoušeno, ani to nezkoušej. Třeba jsem si lépe mohl do ní zabalit chodidla a lépe to s ní pořešit kolem krku, ale vzhledem k objemu a váze bezvýznamné a můj pocit - tepleji nebylo.
Lepší je se rovnoměrně obléct. Tzn. i ponožky či papuče a rukavice

Uvědom si, prostor spacáku by měl být nějak vytopený tvým tělem. Například, pokud si dáš svetr navíc, méně vytopíš prostor pro nohy + další souvislosti.
Nemáte někdo odkaz, kde se to popisovalo?
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1101
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Morty » sob říj 22, 2016 8:09

pby: Asi nebudu uplně repre případ - nevadí mi průvan a tak spím se spacákem (RIMO600) rozepnutým komplet klidně v plus 15ti st.. Co se týče spodního komfortu, tak je to v poho cca do 0st. Když byl ten spacák novej, bylo to lepší. Nosím s sebou tenkou péřovku (Decathlon) a s tou se to dá zvládnout do -5 a je potřeba ještě nějak víc zateplit nohy, což řeší třeba nějaká mikina co stejně mám s sebou...
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: koupě péřáku

Příspěvekod jarab77 » sob říj 22, 2016 14:27

Zdravím, jsem tady nováčkem a také vybírám spacák.... narazil jsem na tohohle výrobce a tento typ Faramugo ... Boorsada 2L... i když jsem už prolouskal toto forum.. ale nikde jsem ho tady nenašel. tak by mně zajímal váš názor.. předem díky.. :o))
jarab77
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát říj 21, 2016 11:32

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » sob říj 22, 2016 19:40

- tady asi nikdo nebude mít Faramugo Boorsada 2L, podle toho co je u něj napsáno nemusí byt špatný, si ho kup, a pak tady o něm poreferuj, dle mně ale na 3-sezonní péřák je 900 g peří moc, je to spíš zimní péřák, já bych ale ňáké peníze přidal, a koupil zimní membránoví Sir Joseph Looping 900, nebo 3-sezonní membránoví Sir Joseph Looping 500

- koukám že mají na Faramugo víc věcí "NANOMEMBRÁNOVÉ MATERIÁLY A FARAMUGO"
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » sob říj 22, 2016 20:58

Membrana vypada zajimave, ale ty kecy na webu jsou strasne #-o Spacak by nekdo vyzkouset mel ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: koupě péřáku

Příspěvekod pby » stř říj 26, 2016 16:55

no rozmyslm do ktorej varianty ist:
1) na zimu 1200g / 650 cuin pouzitie od -3 do -20 (korekcia komfortu iba obliekanim - nechcem sa v zime rozopinat) plus k nemu 600g / 650cuin na pouzitie leto az -3 (s tym ze budem musiet rozopinat alebo sa priobliekat)

alebo

2) na zimu a jesen 800g/ 650cuin od +5 do-20 (s tym ze riesim komfort aj oblecenim a vsetkym co sa len da) a na leto mi ostane stary letny spacak

-povodne som mal vybrati 1000g 650 cuin len neciem ci nebde na nizsie teploty do -15 dole slaby a na jesen uz silny
-varianta na zimnom spacaku este letny mi pride ok ale zase v zime nosit 2x sapcak sa mi nechce
tak neviem fakt
-chcem to aj na tatry kde to moze byt odrzku niekedy..
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: koupě péřáku

Příspěvekod remy77 » stř říj 26, 2016 22:14

800g/650 cuin -20 pochybujem. To by si sa musel kurevsky obliect (este mozno s paperkou a paperovymi nohavicami) a o karimatke nehovoriac.

Mam pocit, ze spekulujes nad vecami o ktorych nemas ani sajnu co to obnasa (a nie len tu ale aj v inych vlaknach)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod pby » čtv říj 27, 2016 7:39

ved o tom je forum, nie ? uz som viac krat napisal ze s tym nema skusenosti preto sa radim, + dostal som viac rozdielnych typov co ma domotalo este viac - potrebujem z toho von..
--ako 800g 650 je o drzku to je jasne ale na toto som dostal praimo aj tip v tomto vlakne s tym ze musim pouzit este letny ak to chcem na zimu - preto som to spomenul ako jednu z variant - -najskor pojdem asi do 1000g/600cuin a SJ Rimo II (mal by mat membranu a je z nich najlacnejsi) inak by som bral primu 1000-1200g/650cuin bez membrany (idem pocitat neco po nete ci mi je ta membrana az tak potrebna podla toho sa rozhodnem)
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: koupě péřáku

Příspěvekod remy77 » čtv říj 27, 2016 8:18

lenze ak sam nevies, co to obnasa, tazko si mozes vybrat. Ak si schopny si kupit teraz spacak na zimu a niekedy v aprili maji na 3-sezony tak za cca 210€ mas primu arctic 1000 http://www.bergsport.sk/sk/elektronicky ... rny-/15510 a 140€ http://www.bergsport.sk/sk/elektronicky ... -600/15498 za primu polar 600. tym budes mat na roky pokoj od spacakov. Ak ti bude teplejsie, jednoducho sa len prikryjes, ak kosa, prioblecies....

A na zimu musis inestovat do karimatky.


PS: Rimo nema membranu.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod pby » čtv říj 27, 2016 8:46

aj nad tymto co pises som rozmyslal a asi to tak urobim - zima s ablizi a musim uz nieco zobrat a toto je velmi schodna varianta
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: koupě péřáku

Příspěvekod pby » čtv říj 27, 2016 16:38

Inak mam este otazku - do akej miery(alebo v akch pripadoch) treba membranovy spacak
-poupravujem otazku-citam protichodne informacie a nechcem zainvestovat peniaze do nieco co fakt nevyuzijem alebo bude kontraroduktivne - membranovy spacak ano, ak chces spat v stane lebo je tam velka vlhkost,,, membranovy spacak do stanu nie! je urceny na spanie v snehu [-o< :((
-v zime budem spavat prevazne v stane v pripade velmi dobreho mraziveho pocasia aj vonku a vyuzivat ho budem do 0°C
-a co je prevdy na tom ze pri vyssiom cuin napr 900g/800cuin sa skor opotrebuvava perie (nizsa zivotnost) ?
Dakujem
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » pát říj 28, 2016 18:02

za mě stále to samé: do běžných zimních podmínek a na povícero nocí péřák s membránou, případně hydrofobní peří (s tím nemám zkušenost)
vlhkost je v zimě sfiňa, v podstatě skoro horší než ten mráz samotný
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » pon říj 31, 2016 22:01

- čím na víc nocí na těžko (bez možnosti si péřák průběžně sušit), tím víc se hodí péřák s membránou, a to i když spíš ve stanu
- čím víc cuin, tím menší životnost se povídá, ale jestli je to doopravdy pravda, tak na to ti asi nikdo neodpoví? dle mně jde spíš o kvalitu peří než o cuiny
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » stř lis 2, 2016 20:20

fps píše: čím víc cuin, tím menší životnost se povídá, ale jestli je to doopravdy pravda, tak na to ti asi nikdo neodpoví? dle mně jde spíš o kvalitu peří než o cuiny

Ano je to tak ale pouze teoreticky. Při běžném používání spacáku neměřitelné.
Každé peří se používáním drolí a stává se z něj peří z vyšším CUIn, než bylo na začátku, až se úplně vydrolí na prach. Jak ale píšu výše, při klasickém používání naproste většiny uživatelů nezajímavý poznatek.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky