koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » pon lis 1, 2021 22:48

GreyMouse píše:u té vložky uvádějí někteří prodejci, ale už sis nevzpomněl
Ja jsem ale nepsal o vlozce, kterou Warmpeace prodava ted, ale ze zacal (pry) prodavat na zaklade te diplomky. A tehdy (objevilo se to pry v katalogu Warmpeacu 2010/2011 - zkontrolovat to nemohu, nemam jej k dispozici) to byla "vnitrni vlozka z jemne merino vlny. ... Je vyrobena z merinoveho vlneneho upletu o plosne hmotnosti 160g/m2. Hmotnost vlozky se pohybuje od 420 g po 435 g."

Ze se merily vlastnosti, jak se merily je nejspise dano tim, ze se pouzivaly standardni postupy a standarni pristroje. Mereni izolacnich vlastnosti v presnych velicinach se fakt nedela na beznem celem spacaku, ale vzdy jen na vzorcich.

K vetsine Tvych zbylych komentaru bych jen podotkl, ze jsem psal o pouzivani spacaku v extremnich podminkach, kdy spacak nemas jak susit a to jeste pri dlouhodobejsim pouziti, tj. ne jednu-dve noci. Pri techto podminkach je vsechno o necem jinem nez v nasich zimach.

No a podotykam, ze jsem od zacatku psal, ze co pisu je na zaklade neceho (uvedl jsem konkretne tu diplomku, jednu americkou "vedeckou" praci a odpoved cloveka ze Textilniho zkusebneho ustavu), ne moje zkusenosti a me vymysly.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » úte lis 2, 2021 16:47

@Quido: Já nemám problém s tím co autorka diplomky naměřila v laboratoři, ale s tím co z toho vyvodila. Podle mě je to u ní ničím nepodložená hypotéza, kterou apuka slepě převzal a rozvinul do poučných závěrů, které můžou nezkušené jedince dostat do nepříjemné situace.


@apuka: Tipla bych si, že (alespoň některá) měření izolačních vlastností se dělají na celém spacáku, když už k tomu využívají tu hřející figurínu. Ale to jen odhaduju, hádat se nebudu. Ale hlavně o tohle tu vůbec nejde! Já nerozporuju výsledky měření teplotní vodivosti na polštářcích 19x 19 cm, ale pozastavila jsem se nad myšlenkou, že merinová vložka ve spacáku pojme vypocenou vlhkost, čímž ochrání peří ve spacáku. Protože to z těch měření fakt neplyne. Pokud jsem přehlédla nějaké pokusy v tomto směru, tak mi napiš, na které straně to bylo a já si to ráda přečtu. Narazila jsem pouze na "Při subjektivních testech spolumajitele firmy pana Mgr. Pavla Habětína se mu merinová vložka jevila jako vynikající tah ke zlepšení komfortu při používání spacího pytle, proto se rozhodl tuto merinovou vložku začlenit do svého sortimentu pro nastávající zimní sezonu 2010/2011.", což nedokazuje vůbec nic.

Extrémní podmínky jsi nijak nedefinoval. Je to teplota -10 při suchém vzduchu, o které psal člověk ze zkušebního ústavu? Nebo -30 a vlhký vzduch, o kterém psala sobb? A po kolika dnech se merino triko rozhodne, že konečně začne pohlcovat vlhkost, když dlouhodobost je, podle tebe, důležitým faktorem? Nebo při jaké vnější teplotě a vlhkosti? Chápu, že teplota a vlhkost ovlivní to, kde se vypocená vlhkost vysráží, ale nebudou podmínky u těla plus minus stejné, pokud je spáč v teplotní pohodě? Co když víc než vnější podmínky bude mít vliv na zadržování vody merinovým oblečením/vložkou potivost konkrétního uživatele? Sorry, ale věta "Pri techto podminkach je vsechno o necem jinem nez v nasich zimach." je bez nějakého upřesnění o ničem.

Tebou zmiňovaná americká "vědecká" práce a odpovědi člověka ze zkušebního ústavu se chování merina vůbec netýkají. Takže svoje tvrzení "Jinym dusledkem je, ze Ti, co se snazi oblekat dovnitr do umeliny, aby co nejvice odvadeli vlhkost od tela delaji to nejhorsi, co mohou z hlediska zachovani izolacnich vlastnosti." jsi zformuloval na základě ničím nepodloženého závěru autorky diplomové práce, která toužila udělat průlomový objev v oblasti outorového vybavení? To je jako zdroj důvěryhodných informací docela málo, ne? :((

Já netvrdím, že merino ve spacáku nemůže za určitých podmínek fungovat jako absorbent vody a docela by mě to i zajímalo. Ale chtěla bych vidět výsledky nějakých pokusů, které opravdu otestují toto chování a ne něco úpně jiného :?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » stř lis 3, 2021 17:02

@GM: Ach jo, Ty ses chytla pouze a jen toho merina a nejak Ti uchazi to dulezite... Tj. ze ta vrstva pomaha tomu, aby proslo min vlhkosti do peri spacaku - a je jedno, kolik vody konkretne nabere. Srovnavas to s oblecenim z merina, ale to jsou jine podminky. Tady mas vrstvu vzduchu mezi telem (at uz oblecenym nebo ne) a vlozkou a vlozkou a spacakem. Coz je opravdu nezanedbatelny prvek (resp. dva) z hlediska funkcnosti a odvodu vlhkosti.

Ja jsem spomenul ohledne extremnich podminek -20 jako moznou hranici, ale pozdeji jsem souhlasil se sobb, ze spise se jedna o -30 a niz a hlavne i pres den. Coz ale mohlo byt trochu jasne, kdyz jsem psal o vypravach v polarnich oblastech , prip. ve vysokych horach.
V tech teplotach ale nemuzes moc psat o "vlhkem vzduchu" tak, jak se to predstavuje u nas. Protoze pri tech teplotach je vew vzduchu extremne malo vody i kdyz je 100% vlhkosti. A klidne se muze stat, ze se "hloubeji" vydechnes a ve Tvem dechu bude vice vody nez ve veskerem vzduchu v plynnem stavu v malem stanu.
Proto je sebemensi mnozstvi vody, ktere neprojde do spacaku dulezite z hlediska izolacnych schopnosti. Protoze sice peri do sebe neco nasakne, ale zase to zavisi i od teploty na danem miste, kolik muze byt vazano vlhkosti v vzduchovych kapslich i "tekute" vody vazane na chmiri v peri. Nejvetsim problemem je to, ze u rosneho bodu se to zacne srazet, tim se ale posouva hranice rosneho bodu smerem k telu a kousek za nim i bod tani/tuhnuti, kde uz se ze srazene vlhkosti stane led. Cimz se zvysuje odvod tepla a vlhkost uz taky nema jak a kam jit dal a bude se srazet dal, resp. bliz a bliz na vnitrni strane te ledove krusty uprostred peri.
V konecnem dusledku bude na izolaci vyuzitelneho peri - az po hranici tani a rosneho bodu - stale min a min. V tom je to - doslova - smrtelne nebezpeci. K cemu Ti bude napr. 15 cm silna vrstva peri ve spacaku, kdyz Te pred bodem mrazu bude chrtanit nakonec jen par jednotek centimetru a furt se to bude zmensovat? Potom uz se tezko bude moci mluvit o "teplotni pohode space" - at uz ma merino vlozku nebo ne. Stejne tak mluvit o potivosti konkretniho cloveka - pre tech teplotach se bude kazdy potit znacne mene nez normalne, kdyz se ochlazuje organizmus uz kazdym nadechnutim (pro organizmus uplne) sucheho (i kdyz venku 100% vlhkeho) vzduchu. Proto se potrebuje mnohem mene potit. (Vsak presne kvuli temto vecem se pouziva VBL jako jedina skutecne ucinna ochrana.)

V tomto se lisi ty extremni podminky od nasich zim. A v tom, ze kdyz mas tak nizke teploty, tak se Ti ta ledova krusta ani vetsina vlhkosti z peri nedostane ven ani zadnym susenim pres den. Teda pokud se nedostanes nekde do teplejsiho prostredi, napr. do nejake chaty nebo si nezalozis ohen.

Toto byly cca vysledky taky te americke studie (kde opravdu pracovali se skutecnymi spacaky v mrazaku) a prakticky se tim zabyvala i ta studentka v diplomce, to byl duvod, proc vymyslela tu merino vlozku.

A ze si odvedla ze svych pokusu nejake myslenky ohledne te vlozky, to vyplynulo (asi) prave z toho, ze z pokusu se ukazovalo, ze s merinem byl odvod vlhkosti mensi. Nevim, podle mne je to docela logicka uvaha - jak pisu, nejde o to, kolik vody dokaze zadrzet z potu ta vlozka, ale o to, ze neco zadrzuje a snizuje odvod vody ven.

Je mi jasne, ze kdyz srovnavas ty uvahy se zkusenostmi v uplne jinych podminkach, tak se Ti to zdat nemusi, ale zkus se vybrat nekdy se sobbmi na dva tydny furt pod -30, nezakladej si ohen a nejdi spat do nejake chaty. Potom bude asi zkusenost trochu jina.
Jak jsem psal, v tomto smeru sobbove (a sem.tam nekdo jiny., kdo obcas podobne chodi) by mohli trochu potrvdit ci vyvratit uvedene. My, co v tech teplotach se bezne nevyskytujeme ani nakratko urcite ne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » stř lis 3, 2021 23:18

Já o voze, ty o koze :roll: Koukám, že nepomůže ani když napíšu, že znovu o koze psát nemusíš, ale ráda bych se dozvěděla něco víc o tom voze, co jsi o něm začal :((

apuka píše:... to vyplynulo (asi) prave z toho, ze z pokusu se ukazovalo, ze s merinem byl odvod vlhkosti mensi.

Tak znova... na které straně píše o pokusu s odvodem vlhkosti? Já zaregistrovala jen měření tepelné vodivosti.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Quido » čtv lis 4, 2021 14:52

apuka píše:
No a podotykam, ze jsem od zacatku psal, ze co pisu je na zaklade neceho (uvedl jsem konkretne tu diplomku, jednu americkou "vedeckou" praci a odpoved cloveka ze Textilniho zkusebneho ustavu), ne moje zkusenosti a me vymysly.


a tvrdim snad neco takoveho...?
:roll:
(a myslet si pak muzu co chci)
:mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Quido » čtv lis 4, 2021 14:55

@GM:
souhlas... ;-)

GreyMouse píše:Tak znova... na které straně píše o pokusu s odvodem vlhkosti? Já zaregistrovala jen měření tepelné vodivosti.


nepise se tam o tom, ani u dalsich, jinych testu se to nezohlednuje, na to jsem uz poukazoval, ze je to fatalni chyba...
btw: mne ta jejich hrejici figurina prijde k smichu, clovek generuje nejen teplo, ale pot, cili vlhkost, a ne malo, coz ma na vysledek znacny vliv - nejak na to porad zapominaji...

:-k
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » čtv lis 4, 2021 18:34

Jo, ta figurína by měla generovat i vlhkost a měla by se během měření přetočit na oba boky a občas udělat nějakej pohyb končetinou. Přičemž by měření mělo všude probíhat při stejný teplotě a vzdušný vlhkosti. Pak by to bylo o něčem jiným..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv lis 4, 2021 18:40

Otazka je, co chces merit a k cemu vysledky pouzit. Na mereni podle EN, kde jde hlavne o porovnani ruznych spacaku, ta figurina staci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » čtv lis 4, 2021 21:09

apuka píše:Jak jsem psal, v tomto smeru sobbove (a sem.tam nekdo jiny., kdo obcas podobne chodi) by mohli trochu potrvdit ci vyvratit uvedene.
Popravdě řečeno moc nevím, co potvrzovat. My nic neměříme, ani netestujeme, jen se v těch podmínkách snažíme co nejkomfortněji přežít.


Jinak k vodě a ledu ve spacáku jsem tu už dříve dávala odkaz, kde je spousta zajímavých údajů a čísel, možná se to už trochu pozapomnělo:
viewtopic.php?p=504053#p504053

A ještě k té diskutované merino vložce. Nevím, jaký způsob využití autoři tohoto nápadu přesně myslí, ale domnívám se, že funkčnost takového principu bude poměrně krátkodobá. I když merino vložka pobere nějaké množství vody, tak co pak s ní? Ráno vylezu ze spacáku, vložku hodím na stan, kde nijak extra nevyschne - asi každý ví, jak dlouho schne merino ... Takže sbalím navlhlou vložku, ta přes den v batohu zmrzne, a do toho studenýho hnusu vlezu. A toto se bude opakovat, případně s další vodou, kterou vložka teoreticky pojme, zhoršovat? :-k
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv lis 4, 2021 21:54

Jj, to s tim merinem a vodou uz jsem psal nekde vys.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » čtv lis 4, 2021 21:55

apuka píše:Druha vec, kvuli cemu jsem to se dal byla ta informace, ze vyrobci spacaku do extremnich teplot "se predpoklada, ze musi vodu probrat do sebe" a tomu se odpovidajicim zpusobem prizpusobuje mnozstvi peri. Tj. ze tam byva peri ve vetsim mnozstvi nez je nutno pro dosahnuti daneho limitu/lpmfportu v laboratori.
Tady by mě zajímalo, co přesně tím myslíš. Máš pro to nějaký konkrétní příklad nebo jen rozvíjíš to, co psal pán? Chápala bych to snad u zakázkové výroby, kde není třeba provádět laboratorní měření, ale prostě si řeknu, že chci dvě kila 850 cuin peří a bastafidli :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » čtv lis 4, 2021 22:41

mike: jo, máš pravdu, jsem si nevšimla. Tak jsem to tedy jen trochu rozvedla. Pro vylepšení představivosti :wink:

Jak jsi se ptal na tu kombinaci péřáku a syntetiky, tak z toho, co jsem se dočetla, to ti lidi prostě mají odzkoušené. Podle předpokládaných teplot to člověk ostatně víceméně odhadne. Důležité je hlavně to, aby voda nezůstala a nezamrzla v peří. Jestli bude led mezi syntetikou a peřím, nebo až v syntetice, je celkem jedno. Teda ne, že by to bylo úplně jedno, ale ta syntetika je tam takovej obětní beránek, kterej něco musí vydržet :)

My nakonec žádný ze způsobů zatím praktikovat nemuseli. Od té doby, kdy nám spacáky selhaly, jsme se už do teplot hlouběji pod mínus třicet (grcudík nebo spíš grcužel?), nedostali. A do těch třiceti nám (v kombinaci s občasným dobrým počasím) celkem slušně fungují i ty, co máme. Což je samozřejmě nejpohodlnější a nejjednodušší.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv lis 4, 2021 22:55

Jo, to dava smysl. Akorat ta syntetika musi byt po nejake dobe pekne tuha a tezka :)

Moment, spacaky selhaly? Bud si to nepamatuju nebo jsem to pochopil jinak, ze namrzly na povrchu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » čtv lis 4, 2021 23:22

Tak ona je těžká i předtím, což je jedna z nevýhod tohoto způsobu.

Namrzlý na povrchu jsou spacáky běžně, to neřeším.
OK, možná se to nedá nazvat selháním, ale prostě byly zmrzlý uvnitř. Chuchvalce zmrzlýho peří. V malilinkatý míře něco podobného, jak popisujou takové jevy v tom linkovaným článku.
Akorát se koukám, že původní link už nefunguje, tak je tady: Frost in Arctic sleeping bags

Nejspíš od tý doby došlo už k dalším výzkumům a pokusům, ale mě obsažené informace dočasně stačí.
Zajímavý by bylo, kdyby si takto někdo ještě pohrál s HF peřím.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Quido » pát lis 5, 2021 8:19

mike píše:Otazka je, co chces merit a k cemu vysledky pouzit. Na mereni podle EN, kde jde hlavne o porovnani ruznych spacaku, ta figurina staci.


to je otazka - staci k porovnani jistych parametru, pokud vsichni meri stejne, ale uz nestaci k prirovnani parametru realnemu pouziti... cili kazdy sam si pak musi vyzkouset, zda uvadene parametry dle nejake normy v nejake laboratori se u nej blizi realnemu spani ve spacaku... Pokud by se merilo s figurinou, ktera generuje teplo i primerene mnozstvi vlhkosti (a to si myslim, ze pro dnesnich technologiich a znalostech o lidskem tele neni az takovy problem), pak by se diky uvadenym parametrum mohl orientovat ve vyberu i clovek nezkuseny...
Ono totiz parametry ruznych materialu za sucha mohou byt (a vsadim se ze budpou) pri ruznych vlhkostnich podminkach zase dost odlisne...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: koupě péřáku

Příspěvekod obda » pát lis 5, 2021 13:33

sobb píše: prostě byly zmrzlý uvnitř. Chuchvalce zmrzlýho peří. V malilinkatý míře něco podobného, jak popisujou takové jevy v tom linkovaným článku: Frost in Arctic sleeping bags


Díky za link, zajímavé čtení!
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát lis 5, 2021 18:15

Quido píše:to je otazka - staci k porovnani jistych parametru, pokud vsichni meri stejne, ale uz nestaci k prirovnani parametru realnemu pouziti... cili kazdy sam si pak musi vyzkouset, zda uvadene parametry dle nejake normy v nejake laboratori se u nej blizi realnemu spani ve spacaku...

Presne tak. A presne k tomu to i je, vetsi ambice si to neklade. Osobne mi to celkem staci.

Quido píše:Pokud by se merilo s figurinou, ktera generuje teplo i primerene mnozstvi vlhkosti (a to si myslim, ze pro dnesnich technologiich a znalostech o lidskem tele neni az takovy problem), pak by se diky uvadenym parametrum mohl orientovat ve vyberu i clovek nezkuseny...

Spis naopak, tim by se to cele zkomplikovalo a nevyznal by se v tom ani clovek zkuseny ;-)

Quido píše:Ono totiz parametry ruznych materialu za sucha mohou byt (a vsadim se ze budpou) pri ruznych vlhkostnich podminkach zase dost odlisne...

To ano, ale pak bys misto dvou hodnot musel mit graf v zavislosti na vlhkosti a to uz by pro vetsinu lidi byla spanelska vesnice. Porovnat dve cisla a pripadne si je prepocitat nejakym koeficietnem pro sebe neni tak tezke, tohle by uz bylo. Navic si myslim, ze by to akorat rozdelilo spacaky na dve kategorie a v ramci kazde by byly rozdily male. Umelina a peri. A tam o rozdilech vime i bez toho.

Jinak jestli si spravne vzpominam, tak mereni EN definuje i vnejsi podminky tj. teplotu a vlhkost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Quido » sob lis 6, 2021 12:14

Nemyslím že naopak (proč v tom hledat složitosti) - zase by mohly být definovány třeba ty tři hodnoty, ale zohledňovaly by měření s figurínou. která kromě teploty generuje i vlhkost (nějaký průměr z dlohodobých pozorování spících lidí), tím pádem by měření bylo blíže realitě a vypovídalo o materiálech to, co se více blíží skutečnosti...

Neměl jsem na mysli vnější podmínky, ale podmínky ve spacáku - vnější podmínky by mohly zůstat definované, jak jsou; měl jsem na mysli to, že materiály se budou chovat jinak s tím, že uvnitř spacáku se bude generovat teplo i vlhkost, jako ve skutečnosti.

Nehledejme v tom žádnou složitost, mně jde jen o to, že by se laboratorí podmínky u testů více blížili skutečným, jen by se muselo rozlišovat staré měření a nové měření.
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » sob lis 6, 2021 20:47

Prave, proc v tom hledat slozitost, stejne jde jen o relativni porovnani a na to je aktualni metoda dostatecna. Nemyslim si, ze by generovani vlhkosti vedlo na podstatne rozdilne vysledky, aby to ospravedlnovalo komplikace. To by se ale muselo vyzkouset. Tema na diplomku v Liberci ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » čtv pro 2, 2021 17:10

nejen péřáky od firmy Kwak
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod JDzacovsky » úte srp 2, 2022 10:44

Zdravím, chtěl bych si nakonfigurovat dva spacáky u Cumulusu - jeden čistě na léto (Lite Line 200) a druhý na rozmezí jaro-podzim (X-Lite 400) - plánuji spát vždy bez stanu, tudíž budu volit HF peří, svrchní látka Pertex Quantum Pro 44g, vnitřní Pertex Quantum 29g. Pokud je tu nějaká volba špatná, rád se nechám poučit, přece jen to je už dost vysoká investice.

Dost jsem četl o tom, že jsou citelně úzké a proto se nemůžu rozhodnout, zda jim přidat v šířce 10 nebo 22 cm - na webu jsem nikde nenašel jiný rozměr než délku, čekal bych obvod ramen nebo něco na ten způsob. :)
Měřím 186 cm při +/- 115 kg, nosím obecně XXL velikost, bude lepší volba +22 cm nebo budu spokojen s +10 cm?

Předem díky za odpověď.
Naposledy upravil JDzacovsky dne úte srp 2, 2022 11:02, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
JDzacovsky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte srp 2, 2022 10:35
Bydliště: Brno

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 2, 2022 10:48

+22

v ramenou lite line 400 je myslim nejak 78-80cm ale ja mam 168cm a + 10cm bych brala i ja. muj 186cm 90kg manzej je v tom narvanej tak, ze +10 cm by mozna uz nemackal komplet peri a dopnul zip, ale o nejakym mistecku navic se neda ani uvazovat.

xlite neznam v pomeru k lite line ale nedelala bych si iluze a sla do +22 taky.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod JDzacovsky » stř srp 3, 2022 9:45

Mawenzi píše:+22, v ramenou LL 400 je myslim nejak 78-80cm ale ja mam 168cm a + 10cm bych brala i ja. Muj 186cm 90kg manzej je v tom narvanej tak, ze +10 cm by mozna uz nemackal komplet peri a dopnul zip, ale o nejakym mistecku navic se neda ani uvazovat. Xlite neznam v pomeru k lite line ale nedelala bych si iluze a sla do +22 taky.


Celou noční jsem pročítal 3/4 tohoto vlákna (praskne mi hlava - nechápu, že jsem to dal), tudíž ještě řeším volbu u toho spacáku na jaro/podzim. S letním víc nevymyslím, tam si myslím, že je vše cajk.
Když vynechám váhovou výhodu X-Lite, tak Panyam má jako bonus lépe řešený límec, vnitřní kapsu, možnost rozepnutí na footboxu (tady nevím, zda to není uvedeno jako featurka díky tomu, že Panyam má zip v celé délce a tudíž když si X-Lite upravím na stejný zip, zda mi tam ta výhoda vzniká taky), a v neposlední řadě více prostoru a příjemnější cenu.

Screenshot konfigurací: https://ibb.co/ZJCBM2F

U všech mám vybránu stejnou kombinaci: HF peří, svršek Quantum Pro 44g a vnitřek Quantum 29g.
Četl jsem tu, že Torray 19g je pocitově pevnější, ale zase méně prodyšný, takže nevím, zda by byl ideální volbou k výše uvedenému.
Uživatelský avatar
JDzacovsky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte srp 2, 2022 10:35
Bydliště: Brno

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » stř srp 3, 2022 12:45

mam cumulus panyam rozsirenej o 10cm a je mi dost uzkej .. koupil jsem si lehci spacak od Patizonu (G400) a ten ma uplne jinej strih - o dost lepsi .. Predtim, nez jsem ho kupoval, tak jsem si s Cumulusem psal a ti mi explicitne nedoporucili to rozsireni o 22 cm ..

Pokud mas 186 a 115, tak to budes jeste vetsi medvide nez jsem ja a myslim, ze ti ten cumulus tim strihem moc nebude ..

edit: uz jsem nasel i ten mail ... pisu jim, ze mam 142 kolem ramen v klidovem stavu, pisou at pridam +10cm .. jsem tam narvanej docela fest ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod JDzacovsky » stř srp 3, 2022 13:02

ntz píše:Pokud mas 186 a 115, tak to budes jeste vetsi medvide nez jsem ja a myslim, ze ti ten cumulus tim strihem moc nebude ..
edit: uz jsem nasel i ten mail ... pisu jim, ze mam 142 kolem ramen v klidovem stavu, pisou at pridam +10cm .. jsem tam narvanej docela fest ..

Mám kolem ramen cca 133 cm, i tak bych se stále přikláněl k +22 cm. Teď jen rozhodnout, co z toho výše vzít a co případně ještě upravit.

U jiných výrobců není možnost konfigurace, proto bych rád vybral u Cumulusu.
Uživatelský avatar
JDzacovsky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte srp 2, 2022 10:35
Bydliště: Brno

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » stř srp 3, 2022 15:49

na zaklade vlastni zkusenosti si myslim, ze ti ten cumulus nebude optimalne ... bude proste uzkej .. zkus si dojit nekam do hanibalu a vyzkousej treba ten patizon, jestli by ti strihem nevyhovoval vic .. co se tyce tveho planu mit to hydrofobni peri protoze spis venku, uz mnohokrat tady padlo podezreni na to, ze to je spis marketing ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř srp 3, 2022 16:45

@JDzacovsky: technicka. Vymazal jsem zbytecne citace. Snahu ocenuju, ale pro kontext staci jedna. Taky neni nutne zmensovat velikost pisma, ale to jsem nechal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř srp 3, 2022 22:28

ntz píše:co se tyce tveho planu mit to hydrofobni peri protoze spis venku, uz mnohokrat tady padlo podezreni na to, ze to je spis marketing ..
a také tu mnohokráte padly zkušenosti spokojených uživatelů :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř srp 3, 2022 22:45

Jj, tech tu bylo dost a myslel jsem, ze konsensus je, ze hydrofobni peri funguje. Pochybnosti byly nekdy na zacatku, coz muze byt i 10 let.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod JDzacovsky » čtv srp 4, 2022 11:08

ntz píše:na zaklade vlastni zkusenosti si myslim, ze ti ten cumulus nebude optimalne ... bude proste uzkej .. zkus si dojit nekam do hanibalu a vyzkousej treba ten patizon, jestli by ti strihem nevyhovoval vic .. co se tyce tveho planu mit to hydrofobni peri protoze spis venku, uz mnohokrat tady padlo podezreni na to, ze to je spis marketing ..


Tvá zkušenost je poněkud zkreslená, neboť sám uvádíš, že máš od Cumulusu pouze variantu +10cm a zároveň máš výrazně širší ramena než já. Já tu fakt během noci pročetl přes 80 stránek tohoto vlákna, a konečný verdikt na téma HF peří rozhodně není ten, že by to byl marketing (viz výše - ano, nedůvěra tu byla pár let zpět, stejně jako xkrát probíraná membrána).
Mimochodem, když se kouknu na ten Patizon G400, tak podle webu má v ramenou 63 cm, což je v tom případě méně, než ty Cumulusy. https://patizon.s16.cdn-upgates.com/p/p62dfb25eb9d28-g400.jpg
Uživatelský avatar
JDzacovsky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte srp 2, 2022 10:35
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky