koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » úte dub 7, 2020 16:30

apuka píše:kompresni obal stahne objem az na 40% puvodniho


se bude objem dost blbe srovnavat, protoze mas tenci a vyssi valec vs hodne deformovany nizky a sirsi valec, trocha pripominajici zaoblenou kostku.

Co je původní objem? To, kolik spacák zabírá rozloženej, naducanej? Asi ne, žejo... Co myslíš tím "původní objem"?

Dej dovnitř pytlik, nalej tam vodu a odměř..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 7, 2020 16:32

Mitau: Tak to jsem opravdu blbě pochopil. Toto jsem právě nacházel u těch spacáků a myslel jsem si, že je právě toto značení toho plnění, jak mi tu vysvětlovala Mawenzi. Tak díky moc za ujasnění.

Etheric Právě proto, že to zde čtu, se tě takhle ptám. Já vím k čemu slouží tyvek. Ale tady na OF jsem si přečetl ( ten tvůj report z prvního letošního víkendu ), že máš místo karimatky tyvek. Ještě jsi tam psal, že jsi potkal někoho, kdo asi taky používá tyvek místo karimatky, že ho měl z boku na báglu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » úte dub 7, 2020 16:46

Dromedaro
vetsina spacaku je pul na pul, stejne dole a nahore, tzn 50:50. to se nikde neuvadi, to tak proste je. Pokud je to jinak (napr. cumuly a criteriony), je primo uvedeno ze spacak je 45:55.
90/10 hodnotu, jak popsal mitau, vzdy najdes primo u popisu peri, napr. kachni peri, 600 cuin, 90/10.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » úte dub 7, 2020 16:55

To je vtip s tím jestli věřím výrobci ? :D Ani nevím, kde jsi přišel na to, že kompresní obal zmenší objem o 40% oproti obalu normálnímu ? Já věřím hlavně svým očím a viděl jsem v kompresáku Vikinga 600 195cm. Viking 900 má o cca 230g víc peří. A porovnávat dva spacáky různých velikostí není zrovna dobré.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 7, 2020 17:51

Mawenzi Ano, takhle je to vždycky u toho peří napsáno, třeba 90/10 a myslel jsem, že jde o ten poměr plnění. Tak si mi na to odpověděla, když jsem se na tuto dvojici čísel ptal. Ale to je jedno, jsme si nerozuměli.

A jaký je rozdíl mezi klasickým peřím a prachovým?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » úte dub 7, 2020 18:13

Dromedaro píše: na OF jsem si přečetl ( ten tvůj report z prvního letošního víkendu ), že máš místo karimatky tyvek. Ještě jsi tam psal, že jsi potkal někoho, kdo asi taky používá tyvek místo karimatky, že ho měl z boku na báglu.

Už to nehul :mrgreen:
Etheric píše:Jedno odpoledne, jedna noc, jeden celej den, nakonec tedy 83km
IMG_20200326_161545.jpg


TAR UberLite + obal rovná se Therm-a-Rest UberLite + obal. To je karimatka. Si jako vážně myslíš, že budu koncem března /nebo kdykoliv/ spát bez karimatky? Ano, viděl jsem už jednoho, kterej spal bez karimatky, jen na bavlněný ČSLA celtě... V tomhle období ](*,) Já mám ale svoje záda a ledviny rád, taky mám rád pocit odizolovanosti od země.

Taky jsem tu nedávno psal, že jsem Tyvek napatlal silikonem, aby po něm karimatka neklouzala...

Etheric píše:jednoho kluka věkem a sbalením to co já /35l batoh, Tyvek na boku/

Kde tam vidíš informaci o karimatce? :-k
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » úte dub 7, 2020 18:21

dromedaro to se omlouvam, mozna mi neco uniklo, myslela jsem prave ten pomer co jsme se o nem bavili spis ohledne plneni horni dolni pulky. Nechtela jsem mystifikovat.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 7, 2020 18:26

Etheric: Už to dohledávat nebudu, abych se na to podíval, jak jsi to tam psal, ale asi jsem si tam pospojoval nesouvisející informace. Tak pardon.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » úte dub 7, 2020 19:33

Vpoho... I já se omlouvám, občas mi nedochází, že není běžný, aby si každej pamatoval, co bylo napsáno ve kterym vlákně několik stovek příspěvků dozadu :mrgreen:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod malejjarda » stř dub 8, 2020 8:26

Přítelkyně má Panyam 450 a v kompresním obalu s ním ještě má přibalený polštářek a nemám pocit, že by byl nějak moc stlačený.
Já mám Lite line 300 a v pohodě by šel stlačit ještě nejméně o třetinu objemu než je v origo kompresním obalu.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » stř dub 8, 2020 9:20

No já mám Panyam 450 v originálním obalu a při balení musíš použít trochu sílu. Pokud to tam naskládáš nevhodně, tak to vylejzá ven. Při balení si často pomůžu i nohou. Ten obal je po naplnění opravdu tvrdý. Samozřejmě, že pokud bych ho zabalil do kompresáku a ten silou stlačil pomocí popruhů, tak se dostanu ještě na menší objem, pochybuju ale že to bude o 40%. Navíc, tohle tomu spacáku vůbec neprospěje. Měl jsem ho ted zabalený asi 10 dní v kuse v batohu a po vybalení vypadal dost žalostně a nějak se mu nechtělo pořádně chytit loft.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » stř dub 8, 2020 9:50

Aldo: Dotaz, mám Panyam 450, lze ho nechat vyčistit u výrobce, popřípadě někde jinde, kde to máš vyzkoušené ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv dub 9, 2020 15:25

Pierre111 píše:To je vtip s tím jestli věřím výrobci ? :D Ani nevím, kde jsi přišel na to, že kompresní obal zmenší objem o 40% oproti obalu normálnímu ? Já věřím hlavně svým očím a viděl jsem v kompresáku Vikinga 600 195cm. Viking 900 má o cca 230g víc peří. A porovnávat dva spacáky různých velikostí není zrovna dobré.
Vyrobce pise ne "zmensi objem o 40%" ale "zmensi objem az na 40%) :wink:.

Nakonec jsem neodolal a velice narychlo jsem nacpal Vikinga 900 do transportniho/kompresniho obalu a stahnul jsem jej. Slo by to jeste o nejake ty cm i vice, ale jednak jsem nepremyslel a nacpal jsem na jednu stranu cely zip, takze tam s eto stahovalo hur a jednak kdyz zacaly praskat nite, tak jsem uz dal netahal. Ten spacak i s obalem ma 19 let, opravdu hodnekrat se komprimoval, takze uz ma na unavu materialu narok. Navic jsem na to mel minimum casu, musel jsem to stihnout za ranny beh manzelky, jinak bych asi dostal za to zachazeni...
Ty "usi" mezi popruhami jsou stale jeste mekke, kompresovatelne, stejne tak cely spacak zdaleka nebyl "tvrdy jako kamen". Myslim si, ze trocha jinak resenym kompresnym obalem se to jeste da stahnout na mensi objem.
Ale i tak videt, na jak vysoky "valec" se to stahlo. Obal ma prumer 22 cm, pri nekompresnem ulozeni je vysoky cca 41-42 cm, objem cca 15-16l. Takto se mi povedlo stahnout na cca 18-18,5 cm, pricemz neni zdaleka cely "valec" vyplneny, Takze jednoduchym vypoctem je to na max. objem (jako plny valec) 6,33 - 7,03 l. Tj. plusminus jako ten Panyam v nekompresnim obalu.
Snazil jsem se fotit ze zeme cca z vysky spacaku:
Spacak1.JPG
Vyrez:
Spacak2.JPG
Spacak2.JPG (75.2 KiB) Zobrazeno 7900 krát

A tady je to lip videt, co je to za patvar i to, kde byl poskladany zip, co se vic stlacit nedal, proto ten delsi popruh. Omlouvam se, ze zacatek metra neni u kraje spacaku, ale jednoduse se mi nepovedlo vsechno udrzet v rovnovaze...
Spacak3.JPG
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv dub 9, 2020 15:29

Jeste dodam znovu: neni to vhodne na caste pouzivani ani na delsi noseni v takovem stavu. Takze to v praxi az takto nedelejte!!! Ja jsem to udelal jen na ukazku toho, ze to jde, kdyz mi Pierre neveril.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 9, 2020 16:03

apuka
jenze vikingy maji celkem velky ty obaly. Cumulus ma obal tak, ze sice bys to stlacit mohl ale urcite ne o tolik, zatimco viking ma obal 2x velkej, takze kompresi ho hodne srazis. predstav si, ze by na vikinga byl obal cca 60% velikosti, ktera je ted, jak bys to tam rval.... tak to je cca cumulus a jeho obal. A to uz bys AZ NA 40% proste nestlacil.

takze vikinga nebo primu klidne kompresakem dost stahnu, ne na max ale dost, protoze ten obal je proste hodne naddimenzovanej, zatimco cumulus nebo criterion nechavam bud v puvodnim obalu kterej kompresi neumoznuje nebo ho davam do vetsiho obalu s moznosti komprese, kterou ale moc nepouzivam
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod malejjarda » čtv dub 9, 2020 17:24

Právě že originální obal u Cumulusu nejde už dál zkompresovat. Kdyby to šlo, ještě by se to trochu dalo. Jak by to bylo "zdravé" pro peří, už je druhá věc.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv dub 9, 2020 18:26

2@mawe:ale cele to bylo o tom, ze etheric psal "Do originálního obalu ten spacák nacpeš, že je to tvrdý jak kamen. To už těžko víc zmáčkneš, je to nesmysl".Na co ja jsem napsal, ze by mi prislo az srandovni, kdyby se UL spacak (nehadejme se o vyznam) nedal zkompresovat vice nez ten Viking s malem dvojnasobnym mnozstvim peri o hodne mensiho cuin a jeste s tlustsim a tezsim materialem.
Samozrejme, nema to smysl, to opakuji znovu. Ale si stale myslim, ze v jinem, kompresnim obalu (napr. ten Ultrasil) to pujde jeste o dost u Panyamu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 9, 2020 18:45

malejjarda
ale originalni obal nemuzes pouzit protoze neni kompresni, kdybys k nemu neco prisil, tak to o trochu asi srazis

apuka
jasne, ze mechanicky v kompresaku ho jeste trochu stahnes o ty zbytky vzduchu, ale myslim, ze ty obaly sou tak akorat ze je dobre velkej a zaroven ho uz nemusis komprimovat, takova idealni velikost pro spacak...

viking to ma nadmerny a lidi pak zas ta moznost komprese svadi ke stlacovani vic nez vhodnymu, coz je asi vyhoda tech obalu, co kompresni nejsou...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pát dub 10, 2020 7:11

apuka píše:ze etheric psal "Do originálního obalu ten spacák nacpeš, že je to tvrdý jak kamen. To už těžko víc zmáčkneš, je to nesmysl

Jak jsem psal. Ten obal Cumulus je malej tak, že to tam musíš opravdu nacpat a je to řekl bych zdravá hranice stlačení peří. Jo, šlo by to stáhnout o 2-3cm, ale po sezoně takovýho používání ten spacák můžeš použít tak leda pod psa... Takže
apuka píše:Jeste dodam znovu: neni to vhodne na caste pouzivani ani na delsi noseni v takovem stavu.

Tudíž je to nepoužitelný a úplně k hovnu. Navíc rozdíl ve velikosti balení by byl - u toho Panyamu - zcela zanedbatelnej
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » pon dub 13, 2020 9:11

No myslím, že ostatní k tomu napsali už svoje. Apuka, který Panyam nemá, nám tu pořád bude tvrdit, že ho stáhneš na 40% objemu :D a že Viking 900 je v kompresáku menší než Panyam 450. No já když se podívám na ty tvoje fotky tak nevidím válec, ale jakési šišaté těleso, kde pochybuju, že maximální průměr je 22cm a objem lze v dostatečnou přesností počítat jako objem válce. Já viděl vedle sebe ležet můj Panyam 450 a kamaráda Viking 600 v kompesáku a velikostně byly porovnatelné. Panyam měl takové kompatknější rozměry. A jak píše Etheric a vlastně i ty, je to k ničemu, takže nemá cenu to dál rozvádět a něco dokazovat. To bych ten spacák mohl třeba zapálit a potom bych ho sbalil možná i do velkýho panáku :D.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 15, 2020 19:54

Tak pro ty, kdo mi tu pomáhaly s výběrem jen doplňuji informaci, že se nakonec rozhodnu pro Cumulus. Jen tam ještě nejsem úplně rozhodnutý jaký tip a do jakých teplot ten první koupím.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » stř dub 15, 2020 21:30

Vzhledem k tomu že je jaro, asi první jarně/podzimní ne?
Tady bych nebral Lite Line, ani tak ne proto že sou užší, ale nemaj tu légu a límec, to by mi u spacáku na jaro a podzim chybělo.
Máš-li navíc nachvíli peníze, objednej spacáky dva tři na zkoušku, polež si v nich a pak se rozhodni pro jeden, na kterým si zvol barvu, případně si ho nech trochu rozšířit, prodloužit atd :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 15, 2020 22:03

Logicky mi vychází, že ten první spacák bych si měl koupit třísezonní, abych to měl pokrytý a pak až dokoupit letní a poslední zimní, protože chci začít chodit i v zimě bo život je krátkej. Přemýšlel jsem o tom letním jako prvním, ale ten komfort cca 6 stupňů už je asi moc vysoko na jaro podzim. Ale zase ty hmotnosti 400g u těch letních Cumulusů jsou krásný. Když si vezmu, kolik jsem strávil a ještě strávím výběrem spacáků a pročítáním všeho okolo toho, tak tu UL výbavu budu sestavovat asi deset let tímhle tempem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » stř dub 15, 2020 22:24

Za mě třísezónní spacák neexistuje. Na jaro a podzim je ok, v létě se v tom vařím. Viz Panyam 450. V tom bych v létě zdechnul. Proto říkám "jarně/podzimní" ;) Samozřejmě, že se to dá použít i na začátku léta, i v létě, tak to holt votočim, lehnu si na plnější stranu. Nemožnost použít kapucu spacáku v tomhle případě opravdu nevadí, v tom hicu fakt ne :)
No a pak můžeš v létě řešit letní. Teď bych řešil jarně/podzimní...

Však to je vpoho, vývoj výbavy je na dlouho, než všechno poznáš, vymyslíš možný kombinace, zabere to roky... Pak můžeš začít řešit hmotnost stanovejch šňůr a zkracovaček, hmotnost kroužků na klíče a takový detaily... ;)
Že to stojí hodně času a úsilí... To ale všechno, co chceš dotáhnout /víceméně/ k dokonalosti. I tu zeď hlavou prorazíš, jen musíš počítat s tím, že na první ránu to nepůjde, že to bude trvat dlouho a bude to kua bolet, ale jednoho dne ta zeď povolí a tu díru tam hlavou uděláš...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř dub 15, 2020 22:59

Existuje. Akorat v lete musis vylezt dostatecne vysoko. Nad 2500 m to vetsinou uz jde, v nejhorsim nad 3000 ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » čtv dub 16, 2020 10:35

Přesně jak píše Mike nezáleží jen na ročním období, máš tu ještě geografickou polohu ( jiné léto je u nás, jiné v Africe a jiné na severním pólu) a pak je tu ještě nadmořská výška. Je to synergie víc věcí. Proto pro mě letní, zimní, třísezoní není moc dobrý označení. Je to takové zjednodušující. Já se ale řídím teplotama ve kterých budu chtít cestovat a spát. To už ale zase chce mít trochu zkušeností s tím cestováním a spaním venku.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 16, 2020 14:09

Pro mě je to rozdělení spacáků na sezony orientační. A to v tom, že když u nějakého prodejce vidím označení letní, třísezonní atd, tak si udělám představu, jaké jsou zhruba komfortní a limitní teploty. Rozhodně nekupuji spacáky podle označení typu letní, jarní atd. Ano, hodně záleží, kam a do jakých výšek člověk chce spacák použít.

Etheric: Já s tím nákupem počkám až se současná situace trochu zklidní. Protože s prací je to teď takové nejisté. Takže je dost možné, že ten spacák koupím až v létě. Jen nevím, u těch jarních a podzimních, jaký rozsah komfortních a limitních teplot zvolit. Četl jsem, že ten komfort je někde mezi udávanou komfortní a limitní teplotou. Tak jestli zvolit na to jaro a podzim teplotní rozsah cca +4 až -2 nebo spíše (k tomu se spíše přikláním) cca +1 až -6.
Ty máš s tím svým jarním a podzimním jaký rozsah teplot? Vlastně od toho Cumulusu pro mě stejně připadá v úvahu jen ten Panyam 450. Ty lehčí jsou ty Lite atd, o kterých píšete, že jsou užší. Ten užší střih plat všeobecně pro ty řady X-lite, X- LIte Line a Lite Line ?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 16, 2020 14:52

dromedaro
orientuj se podle svyho tela a svych zkusenosti na zaklade hodnot u spacaku, ve kterych si spal ted. U peri muzes predpokladat, ze deklarovany teploty udrzi dlouhodobeji, zatimco umelina se po par nocich ci mesicich proste lehce zhorsi jeji vlastnosti...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 16, 2020 17:15

Mawenzi: Já mám teď zimní a letní. Ten do zimy tahám dokud není teplo na ten letní. Nic mezitím nemám. Proto se ptám tady ostatních, jaký mají ty teplotní komforty na jaro podzim.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv dub 16, 2020 17:20

Mam komfort -3 a limit -9 a je to tak akorat na jaro a podzim u nas a leto v Alpach. Pouzivam i na podzim v Alpach, ale to uz je nekdy na hrane. Tam spim celkem bezne jeste v UL perovce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky