koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » stř lis 21, 2018 15:51

sobb píše:Zkoušela jsem spát v kukle, zkoušela jsem to se šátkem. Oboje bylo strašně nepříjemné, protože z toho byl mokrý hadr na obličeji. Vlněná šála by byla asi lepší, ale nebylá s námi. Z hlediska teplot to ani nebylo nijak nutné, a než nám došlo, jak vypadají spacáky a čím to je, tak bylo už pozdě. Byla to otázka několika dní.
O masce jsem taky četla, ale tuším, že by zamrzla velice rychle a navíc se s tím musí spát dost strašně.
Raději bych nějaké normálnější řešení, pokud existuje.

Jsme v podstatě jen touristi, žádní polárníci :)

- ve vysokých mrazech vůbec nehrozí to, že by si měl na obličeji "mokrý hadr"
- co já vím, tak nikdo a ani já nespí s holím obličejem ve vysokých mrazech
- já mám při cca -30°C na hlavě Polartec Power Stretch kuklu, Polartec Classic 300 čepici, kapuci od péřové bundy 230 g 800 cuin, kapuci od péřového spacáku 900 g 800 cuin, a na obličeji Polartec Classic 200 tunel, koukají mi jen oči
- na obličej bych určitě nedoporučil vlnu, a nebo dokonce bavlnu, chce to jedině umělotinu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » stř lis 21, 2018 16:09

Michal82 píše:Jinak v kachně sem spal a cítit tedy nebyla

Pierre111 píše:v kachně jsem spal taky (sám mám husu) a nic jsem necítil

kachní peří začíná být víc cítit když začíná být mokré, suché kachní a husí peří je cítit stejně
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » stř lis 21, 2018 16:30

Michal82 píše:Pokud vím sobb psala o kedové krustě na spacáku né o ledu ve spacáku.

Psala: "Nebylo to hned, první noc OK, druhá horší, třetí zmrzlé cucky peří."
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř lis 21, 2018 17:04

GreyMouse - ano ale to bylo z toho co vydejchala - což je jasný. Ale nevšiml jsem si ze by ji zmrzlo peří po celém spacaku.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř lis 21, 2018 17:51

Mám takovou intuici:

Sobb zaleze do spacáku, usne, začne funět....
Vydechovaná vlhkost jde přes starou membránu/zátěr nebo co to bylo, občas Sobb zafuní i dovnitř....
V horním dílu spacáku se hromadí vlhkost a začíná smáčet peří....
Mokré peří se slepuje...
Čímž ztrácí svou izolační vlastnost....
Dochází k poklesu teploty v tomto místě....
Mokré chuchvalce peří začínají zamrzat.

Kdyby měla Sobb HP tak nafuněná vlhkost peří neslepí, to nestratí izolační schopnost a tedy nedojde k poklesu teploty a zamrzání v tomto místě.

Ano bude tam mít vlhký spacák.

Taková podvečerní úvaha ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř lis 21, 2018 18:02

:roll: psala jasne, jak to bylo, ale ty si furt budes vymyslet nesmysly, abys prosadil svou. Hlavne, ze ti GreyMouse davala primo link, kde sis to mohl znovu precist. Pri -40 se zvenku dovnitr zadna vlhkost nedostane, protoze vsechno okamzite zmrzne na spacaku shora.

@Pierre111: tohle nema smysl. Zadne argumenty nepomuzou, to je jak diskuse s jehovistou. Furt se to opakuje, u nej jsou veci jen cerne a bile, bud je vsechno skvele nebo vsechno spatne. Ze maji veci sve vyhody i nevyhody a oboji je potreba zvazit pro konkretni pripad nepobere, to uz predvedl mnohokrat (a ano, taky jsem se do takove diskuse nechal zatahnout). Tady je proste hydrofobni peri nejnejnej a proto se hodi uplne na vsechno :roll: Nejhorsi na tom je, ze tu snad nikdo netvrdi, ze by na hydrofobnim peri bylo neco spatne, ale pri diskusi s fanatikem nestaci, ze v zasade souhlasis, problem je i kdyz nejasas dost hlasite.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř lis 21, 2018 18:12

Mike - neprehanej.

Nikde sem nepsal ze je nej na všechno - píšu jedinou věc ze je lepší než klasika.

Zároveň tu dodnes nikdo nebyl schopen uvést jediný reálný podložený důkaz že je v něčem horší než klasické.

I já na začátku psal, že pokud by HP nestačilo potom muže použit přeci úplně stejné metody jaké by použila jinak - třeba ten igelit či něco modernejsiho nebo co je libo.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod dudy » stř lis 21, 2018 19:59

fps píše:- já mám při cca -30°C na hlavě Polartec Power Stretch kuklu, Polartec Classic 300 čepici, kapuci od péřové bundy 230 g 800 cuin, kapuci od péřového spacáku 900 g 800 cuin, a na obličeji Polartec Classic 200 tunel, koukají mi jen oči


:shock:

Á propos, k tý drůbeži, kdo to byl, kdo se, tuším Maw, ptal: "Smrdí ti kachna?"
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř lis 21, 2018 20:33

:shock: schvalne jsem to zkusil najit a nebyl to fps, ale tenhle vytecnik :twisted: Navic to nenapsal primo takhle, jinak by dostal durazne varovani, protoze k zenam se tu chovame slusne 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř lis 21, 2018 21:01

mike píše:Syntetiku do -40? :shock: Napsali nejake podrobnosti, proc je HP nanic?
jo Aurora, akkorát to váží skoro tři a půl kila ... Nenapsali, zkusím vymámit.

mike píše: :-k asi zacinam tusit, proc mas takovy problem s vlhkosti ve spacaku :twisted:
ale nikomu to nepovídej :-$ :mrgreen:

apuka píše:@sobb: k "zahrabum" - mozna by stalo za to abyste vyzkouseli "zahrab" trochu jinak. Postavit stan a normalne jej zasypat vrstvou snehu. Jen asi bude trochu problem konzistence snehu pri -40.
Moc nevím k čemu by to takto pomohlo? Občas se nám stan zasype sněhem samovolně, ale naopak to vidím jako mínus, bo to sníží větrání. Stejně tak při zasypání límců sněhem.


Aldo píše:Spát v tenkých šusťákách třeba z PERTEXu DWR. Je to sice nepříjemné, ale bezesporu účinné.
bereš to jako horší náhradu VBL?

Aldo píše:Jiná možnost - vrstvit - 2 spacáky. Vevnitř tenký syntetický a na tom kvalitní péřák a nemusí mít víc jak 1000 g peří. Klidně s normálním peřím a bez membrány, aby co nejvíce dýchal.
proč v tomto pořadí? Co jsem četla, tak to dopručují naopak, aby vlhkost nezůstala v péřáku, ale raději v syntetice.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř lis 21, 2018 21:05

Proc se vlastne tak branis VBL? Zkousela jsi to? Verim, ze to nebude nic prijemneho, ale treba by to byla fakt nejlepsi moznost z tech spatnych. Rekl bych, ze mas k vyzkouseni nejvic prilezitosti ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř lis 21, 2018 21:06

fps píše:- ve vysokých mrazech vůbec nehrozí to, že by si měl na obličeji "mokrý hadr"
no vidíš, a stalo se :wink:
fps píše:- co já vím, tak nikdo a ani já nespí s holím obličejem ve vysokých mrazech
Nijak netvrdím, že spím s holým obličejem, ale že se nedalo spát s ničím před pusou, protože vydechovaný vzduch to namočil a studilo to :wink:
fps píše:- já mám při cca -30°C na hlavě Polartec Power Stretch kuklu, Polartec Classic 300 čepici, kapuci od péřové bundy 230 g 800 cuin, kapuci od péřového spacáku 900 g 800 cuin, a na obličeji Polartec Classic 200 tunel, koukají mi jen oči
a to jsem si myslela, že jsem fakt zmrzlina :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř lis 21, 2018 21:13

mike píše:Proc se vlastne tak branis VBL? Zkousela jsi to? Verim, ze to nebude nic prijemneho, ale treba by to byla fakt nejlepsi moznost z tech spatnych. Rekl bych, ze mas k vyzkouseni nejvic prilezitosti ;-)
Dnes jsme dospěli k tomu, že bychom to možná i vyzkoušeli. (Spousta čerstvých pozitivních zkušeností při použití VBL v botech :mrgreen: ) Ale - v případě použití "pytle" do spacáku (oblečení ve stylu VBL fakt už ne) nebudou spacáky teplotně stačit. A vzhledem k tomu, že pod VBL se logicky doporučuje maximálně spodní termoprádlo, tak bychom v tom umrzli. Do nějakých pětadvaceti možná až třiceti nám současné membránové WP Explorery fungují dobře, tam to řešit nemusím, stačí se lehce přioblíct.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř lis 21, 2018 21:18

Uz ne? Jakoze je to moc nebo uz jste to zkouseli?

V botach je to naopak proti vnejsimu mokru, ne? Ale privedla jsi mne na myslenku... kdyz tak ti za hodinu a neco vynadam :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř lis 21, 2018 21:24

Michal82 píše:Mám takovou intuici: ...
to by pomalu chtělo povolat "Společnost pro uvádění věcí na pravou míru" ... ale možná by mohl stačit odkaz výše od GM :wink: (čímžto myšce děkuji za ušetřené úsilí :prayer: )


mike píše:Pri -40 se zvenku dovnitr zadna vlhkost nedostane, protoze vsechno okamzite zmrzne na spacaku shora.
Takto to úplně není, jak již bylo výše diskutováno. Dokud na dané místo funíš, tak je stabilně rozmrazováno a vlhkost pronikla i dovnitř (proto ten problém), jak se otočíš jinak, tak to všechno zmrzne. Snad ještě pro upřesnění - nebylo to dýchání pět cenťáků od povrchu spacáku, opravdu jsme spali povystrčení až k ramenům ze spacáků, abychom na spacáky moc nedýchali (díky péřovkám to jakžtakž šlo, ale poslední noc před vysušením spacáků už mi byla celkem kosa).
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř lis 21, 2018 21:29

Sobb - to mi vrtá hlavou....

Když jste byly po ramena ze spacáku a měla si péřovku.... ta ten problém neměla?
Čekal bych totiž, že se bude chovat - trpět - stejně jak ten spacák.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř lis 21, 2018 21:30

mike píše:Uz ne? Jakoze je to moc nebo uz jste to zkouseli?
Že je to moc. Zásadní problém s vlhkostí v oblečení nemáme (asi se moc flákáme :mrgreen: ) a tak k tomuto způsobu oblékání nemám důvod. VBL má tedy pro nás použití jen pro spaní v nízkých teplotách.

mike píše:V botach je to naopak proti vnejsimu mokru, ne? Ale privedla jsi mne na myslenku... kdyz tak ti za hodinu a neco vynadam :twisted:
Jj, ale princip a hlavně výsledný efekt je lehce podobný. ... To už budu spinkat, a né, že mě budeš strašit :wink: :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř lis 21, 2018 21:32

Michal82 píše:Sobb - to mi vrtá hlavou....

Když jste byly po ramena ze spacáku a měla si péřovku.... ta ten problém neměla?
Čekal bych totiž, že se bude chovat - trpět - stejně jak ten spacák.
Zřejmě tam stačilo vytápění vlastním tělem. Anebo to ustála membrána + DWR (obě bundy zcela nové pro tuto akci).
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř lis 21, 2018 21:34

sobb píše:Dokud na dané místo funíš, tak je stabilně rozmrazováno a vlhkost pronikla i dovnitř (proto ten problém), jak se otočíš jinak, tak to všechno zmrzne. Snad ještě pro upřesnění - nebylo to dýchání pět cenťáků od povrchu spacáku, opravdu jsme spali povystrčení až k ramenům ze spacáků, abychom na spacáky moc nedýchali

Vis to jiste? Mne se tomu nechce verit, tolik energie vydechovana para nema, aby zvladla rozmrazit povrch vychlazeny na -40. To bys fakt musela dychat z tech 5 cm. Nebylo to spis tak, ze dech namrzal zvenku a zevnitr namrzala para, co jde z tela skrz spacak? Protoze uz nemohla projit skrz namrzly spacak. Tak to spis odpovida mym zkusenostem se zdarakem, kdyz namrzne zvenku, zevnitr je mokry a taky namrza.

sobb píše:To už budu spinkat, a né, že mě budeš strašit

Mozna i osobne, ale dneska to uz asi nestihnu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř lis 21, 2018 21:41

mike píše:Vis to jiste? Mne se tomu nechce verit, tolik energie vydechovana para nema, aby zvladla rozmrazit povrch vychlazeny na -40. To bys fakt musela dychat z tech 5 cm. Nebylo to spis tak, ze dech namrzal zvenku a zevnitr namrzala para, co jde z tela skrz spacak? Protoze uz nemohla projit skrz namrzly spacak. Tak to spis odpovida mym zkusenostem se zdarakem, kdyz namrzne zvenku, zevnitr je mokry a taky namrza.
Vzhledem k víceméně přesné lokaci a mokrému fleku celkem jo. Respektive byla to kombinace vlhkosti zevnitř i zvenčí, ale dech způsobil katastrofičtější (rychlejší) účinek. V těchto podmínkách. Mínus 40 v suché zimě totiž může vypada úplně jinak.

mike píše:Mozna i osobne, ale dneska to uz asi nestihnu ;-)
To zcela jistě ne, vlak už k nám teď nejede :wink: Snad Tě nebudu mít na svědomí :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř lis 21, 2018 21:41

Sobb - hm a jaké to jsou bundy?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř lis 21, 2018 21:49

Péřové membránovky - SJ Spire a ME Lightline
Jestli v nich byla vlhkost, tak se vysušila a neprojevila. Výhoda toho, že oblečení má člověk, na rozdíl od spacáku, furt na sobě a během denní aktivity ho případně vysuší.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř lis 21, 2018 21:58

Sobb jj koukám co to má za membrány.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » čtv lis 22, 2018 8:40

To Sobb - v krutých mrazech syntetiku dovnitr, aby jsi mohla dýchat do spacáku. V syntetice se ta vlhkost ztratí. Je to něco jako "pseudo VBL" Tohle je ale jenom čirá teorie, ještě jsem to nezažil. Myslím si ale, že by to mohlo fungovat.

Jasně že v mírných zimách, kdy je velká vzdušná vlhkost, tak syntetiku nahoru aby pohltila tu vlhkost, co se vysráží na spacáku. V mrazech pod co já vím, více než -15 už taková vlhkost ze vzduchu moc nehrozí a jestli jo, tak to zmrzne na spacáku a normálně to vytřepeš - sundáš rukou.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv lis 22, 2018 10:39

sobb píše:Dnes jsme dospěli k tomu, že bychom to možná i vyzkoušeli. (Spousta čerstvých pozitivních zkušeností při použití VBL v botech :mrgreen: ) Ale - v případě použití "pytle" do spacáku (oblečení ve stylu VBL fakt už ne) nebudou spacáky teplotně stačit. A vzhledem k tomu, že pod VBL se logicky doporučuje maximálně spodní termoprádlo, tak bychom v tom umrzli.
Mam dojem, ze trochu spatne chapes vyznam VBL...
"Pytel" do spacaku jednak - podle mne - nebude zdaleka tak dobre fungovat jako "VBL oblecek", budes tam mit prilis vzduchu, navic bys musela pytel na vrchu co nejlepe utesnit, jinak se opravdu muzes vice potit. Nejak si neumim dobre predstavit prijemne spani s tesne stazenou gumickou kolem krku, asi bych mel poneku desive sny odehravajici se na sibenici - a to bych byl opravdu hodne zpoceny :lol:. Navic si taky myslim, ze kdyz budes mit termopradlo mezi kuzi a VBL vrstvou, tak se taky budes potiti vic, protoze ta latka zmeni reakce kuze na VBL. (Ale toto jsou mnou prakticky nevyzkousene veci.)
Ten VBL oblecek, co jsem mel moznost si osahat (pravdepodobne od Mammutu, bylo to v outletove prodejne, kde vsechno bylo od nich) ma taky material mnohem prijemnejsi na kuzi nez igelit. Hlavni vyhodou vsak je, ze se muzes na to normalne oblect, takze plne vyuzijes teplotni komfort spacaku i obleceni v nem.

Jinak nejvetsi problem vidim v tom, ze pokud byste VBL oblecek nenoslit cely den ale jenom na spani, tak se musite pred vlezenim do spacaku se svlect, oblect si vbL a zase oblect - coz pri -40 neni zrovne nejprijemnejsi cinnost, rychle ztratite teplo nasbirane v obleceni, navic kvuli vystaveni hole (a rel. zvlhle) kuze tak nizkym teplotam muze byt i zdravotne nebezpecne. Na druhe strane, kdybyste to udelali napr. zalezeny do jeste studeneho spacaku, tak do nej vypustite teply vlhky vzduch, takze si zadelate na problem s(e zmrzlou) vlhkosti uz hned na zacatku.

Ad dychani: nepomohlo by obalit spacak u ramen, kde se tvori ty fleky kusem igelitu, proste prelozit napul pres konec spacaku aby byl venku i vevnitr? Resp. mozna jen venku, aby srazena vlhkost nekapala hloubeji do spacaku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv lis 22, 2018 16:40

Problem u VBL je zakopova noha, ne? Takze stejne musis v te zime svlect, umyt, pecovat, jinak behem par dni shnijes ;) aspon u bot. Nedokazu si predstavit nosit VBL porad, ne?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » čtv lis 22, 2018 18:21

Aldo píše:To Sobb - v krutých mrazech syntetiku dovnitr, aby jsi mohla dýchat do spacáku. V syntetice se ta vlhkost ztratí. Je to něco jako "pseudo VBL" Tohle je ale jenom čirá teorie, ještě jsem to nezažil. Myslím si ale, že by to mohlo fungovat.
no, mám tak trochu obavu, že dýchat dovnitř spacáku asi není moudré v žádném případě. Ale třeba to takto fungovat může :)

Aldo píše:Jasně že v mírných zimách, kdy je velká vzdušná vlhkost, tak syntetiku nahoru aby pohltila tu vlhkost, co se vysráží na spacáku. V mrazech pod co já vím, více než -15 už taková vlhkost ze vzduchu moc nehrozí a jestli jo, tak to zmrzne na spacáku a normálně to vytřepeš - sundáš rukou.
Co jsem tak různě vyčetla, tak právě kombinaci spacáků peří dolů, syntetika nahoru, používají ve velkých mrazech. Aby tělem vyprodukovaná voda případně zamrzla v syntetice. Noři dokonce takový spacák i vyráběji: Helsport
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » čtv lis 22, 2018 18:32

apuka píše:Mam dojem, ze trochu spatne chapes vyznam VBL...
To je možné, stejně tak lidi, kteří to používají a od nichž informace čerpám :wink:
např. tu

apuka píše:"Pytel" do spacaku jednak - podle mne - nebude zdaleka tak dobre fungovat jako "VBL oblecek", budes tam mit prilis vzduchu, navic bys musela pytel na vrchu co nejlepe utesnit, jinak se opravdu muzes vice potit. Nejak si neumim dobre predstavit prijemne spani s tesne stazenou gumickou kolem krku, asi bych mel poneku desive sny odehravajici se na sibenici - a to bych byl opravdu hodne zpoceny :lol:. Navic si taky myslim, ze kdyz budes mit termopradlo mezi kuzi a VBL vrstvou, tak se taky budes potiti vic, protoze ta latka zmeni reakce kuze na VBL. (Ale toto jsou mnou prakticky nevyzkousene veci.)
K pytli do spacáku i k použití termoprádla máš více v onom odkazovaném článku, je takových na netu víc. Použití termoprádla pod VBL doporučují snad skoro všichni.

apuka píše:Ad dychani: nepomohlo by obalit spacak u ramen, kde se tvori ty fleky kusem igelitu, proste prelozit napul pres konec spacaku aby byl venku i vevnitr? Resp. mozna jen venku, aby srazena vlhkost nekapala hloubeji do spacaku.
uvažuju spíš o použití něčeho, co vydechovanou vodu bude nasávat, zmrzne a pak se jen vyklepe
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » čtv lis 22, 2018 18:44

mike píše:Dost by mne ale zajimalo, proc je podle ME hydrofobni peri nanic.
dovolím si odpověď ocitovat, aby něco nezůstalo "ztraceno v překladu":

ME píše:In the real world it's of very little benefit in our experience, it doesn't change the conditions in which down is functional. Added to this is that wax based hydrophobic treatments are effective for a very short time and can't be reapplied. Chemical DWR treatments are more durable but still last far less time than the life of the bag and come with environmental considerations, added to this it's necessary to strip the down of its natural repellency to apply.



Jinak jsme před chvíli už měli v košíku Ghost od MHW a než jsme změnili limity na kartě, tak byl košík najednou prázdný, že položka je prodána :x A teď se přiznejte, kdo mi ho vyfoukl :axe:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv lis 22, 2018 19:03

sobb píše:Co jsem tak různě vyčetla, tak právě kombinaci spacáků peří dolů, syntetika nahoru, používají ve velkých mrazech. Aby tělem vyprodukovaná voda případně zamrzla v syntetice.

Jj, mne to takhle smysl dava. Posunout bod, kde voda zamrza, mimo peri. Akorat bych cekal, ze po nejake dobe bude ze syntetickeho spacaku neco jako kus plechu a co pak s nim?

sobb píše:Noři dokonce takový spacák i vyráběji: Helsport

Not found.

sobb píše:dovolím si odpověď ocitovat, aby něco nezůstalo "ztraceno v překladu"

Diky :) Prijde mi to jako hledani duvodu, proc ne. Fajn, zajimalo mne hlavne, jestli tam neni nejaky zasadni minus a to nepisou. Jen nevidi nebo nechteji videt pripadne plusy, a tak to nepouzivaji.

sobb píše:To je možné, stejně tak lidi, kteří to používají a od nichž informace čerpám

Ale apuka si k tomu, na rozdil od nich, vytvoril skvelou teorii ;-)

sobb píše:Jinak jsme před chvíli už měli v košíku Ghost od MHW

Proc zrovna tenhle? Mne se podstatne vic libil ten s Gore Thermium od ME (?).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky