koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » úte zář 10, 2019 9:56

já na 480 g 750 cuin nic univerzálního nevidím, já používám 500 g 800 cuin pouze v rozsahu teplot cca +10°C po -2°C, mimo tyto teploty 500 g 800 cuin nepoužívám
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » úte zář 10, 2019 11:19

Vybíral bych mezi Cumulus s HP - jako ten Panyam 450 případně ten druhy a mezi RAB Neutrino 400.

RAB mám poradně ozkouseny mám prave to Neutrino ve verzi Endurance 400 a pro teploty lehce pod nulou je plně ok - strávil sem v něm mraky nocí kolem -5°C

Jinak ho mám asi 4 roky a nějakých 350 nocí.

HP je zcela zásadní bonus - nevím kdo z těch co píší že to zas tak moc poznat není trávili měsíc v dešti bez možnosti spacák vysoušet.
Bez HP bych dnes péřák a kor v této ceně rozhodně nekupoval.

Límec je zcela zásadní pro teploty které jdou k limitu spacáku - bez něj ti rychle utíká teplo. Neutrino má pěkný límec a taky klopu u zipu a kapuci kterou hezky uzavres a necháš si dírku jen na pusu a nos.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » úte zář 10, 2019 11:41

Michal82 píše: HP je zcela zásadní bonus - nevím kdo z těch co píší že to zas tak moc poznat není trávili měsíc v dešti bez možnosti spacák vysoušet.
Bez HP bych dnes péřák a kor v této ceně rozhodně nekupoval.


V případě, že trávíš ve spacáku v těchto teplotách takovou dardu nocí 350/4 roky, nebo 30 dnů v kuse, tak to potom ano. Jenže tohle je už celkem extrém.
Bych chtěl vidět tu anketu, kolik nocí kdo spí ve spacáku za rok a ještě k tomu pod širákem a navíc velkou část v teplotách kolem 0. Myslím si, že když běžný uživatel udělá 50 nocí za rok, tak to už je extrém. To už patří k těm šťastnějším otdoorákům.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » úte zář 10, 2019 12:18

jojo, pro mě tedy taky není HP peří "zcela zásadní bonus", mě už asi bude stačit do konce turistického života peří bez HP, obzvlášť když střídám tři péřáky podle teploty (dle množství peří), a ještě k tomu jsou dva z toho s membránou
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » úte zář 10, 2019 12:18

Jasný ze to třeba většina lidi nevyužije. Ale ono to stačí ve stanu - mas vlhko zaparenej stan - a klasickej spacak velmi rychle navlhne peří udělá chuchvalce a mas po izolaci.

Každopádně ten rozdíl je dnes cenově minimální a při částce kolem 8000 bych neváhal ani chvilku.
Kdyby se jednalo o to koupit perak za 8 nebo za 3-4 tak jasný ale takhle....?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » úte zář 10, 2019 12:27

Michal82 píše:Ale ono to stačí ve stanu - mas vlhko zaparenej stan - a klasickej spacak velmi rychle navlhne peří udělá chuchvalce a mas po izolaci.

párkrát jsem to zažil, nejenom proto jsem taky koupil péřák s membránou (dříve než se objevilo HP peří), na to co popisuješ stačí i péřák s membránou, ale jak jsem už tady psal, tak nejlepší by asi bylo HP peří a membrána
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » úte zář 10, 2019 13:59

Když cíleně mířím na delší výlet s tím, že bude většinu času pršet, tudíž bude i kondenzace, ráno to nevysušíš ptž leje... Tak bysem bral hydrofobní peří.
Pro běžný používání mi to přijde spíš lehce jako nevýhoda, normální peří přejímá tvoji vlhkost a odvádí dál, tj ikdyž se v noci zpotíš, ráno bude spacák suchej. Tenhle přenos vlhkosti mi nefungoval tak dobře, bylo to prostě pocitově jiný. Měl jsem půjčenej nějakej Rab, spacák supr, no tohle jsem vnímal jako nedostatek.
Situace, kdy mi spacák navlhnul nebo zmoknul, bych spočítal na prstech jedný ruky, z čehož se všechny kromě jedný staly v době dětství. Jako dospělýmu se mi podařilo takhle odrovnat spacák a předčasně ukončit vejlet jen jednou a to čistě z mojí blbosti, respektive nedostatku pokory a přílišný troufalosti. O to víc jsem se aspoň poučil..
Takže já bych bral hydrofobní jen když bych jel cíleně do mokra a na delší dobu.
Když už je spacák vlhkej a nelze dosušit ráno, je základ necpat ho do kompresáku. Pak se dá dosušit odpoledne/navečer a je vše vklidu.

ad Panyam: jako su zmrzlina, ale totok je prostě dvousezonní spacák. Bych se v létě uvařil a taky je na léto zbytečně těžkej. Jinak ten zateplovací límec dělá opravdu velkou službu. V Panyamu se spí líp než v LL, do LL bych si nepřioblík ani mikinu, už by v něm bylo moc těsno a to su hubenej.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » úte zář 10, 2019 15:09

Jsem duhová víla.... :D

Etheric.... prosímtě jako že normální peří z tebe vycucá pot? Jo když se jím posypeš tak asi v laboratoři něco poznají - jinak přijme vlhkost ze vzduchu a když ji bude moc potom se slepí a přestane izolovat.

To je třeba to proč sem tu kdysi psal fps ze membrana na vlhký vzduch nepomůže protože tam proste ta vlhkost vnikne vnitřkem a navíc prostoupi i tou membránou - ta je dobra proti dešti, rose a td tedy vodě v kapalném zkupenstvi.

Kolik jsi toho v HP naspal prosimte a kolik ve vlhku, když jsi ještě nedávno neopustil ani hranice ČR. Jo i u nás dokáže byt někdy vlhko.... ale to je něco jiného.

Používal sem roky klasické peří, používám roky HP peří - jedinou nevýhodu kterou u HP vidím nebo viděl jsem byla tehdy vyšší cena - dnes už to je minimální rozdíl.

Zrovna tak jak sem tu kdysi psal jsem ve vlhku spal v HP a vedle mě v mem stanu spal bratranec v klasickém peří a viděl jsem co to dělá s jeho a s mým spacakem a ze 3 dny stačili na to aby balil ze už další noc nedá.....

To jestli si v nějakém spacaku byl sušší než v jiném za ,,sucha” bude záležet podle toho jak ten spacak izoloval a jak ses ty v něm potil, to jaké má materiály a jak vetraji a ne to ze jedno peří je HP a druhé je obycejne.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » úte zář 10, 2019 15:24

Michal, notak, přece nevypotíš tolik, abys zamokřil spacák natolik, že přestane izolovat :D
Mluvím o normálních podmínkách....

Membrána mi u spacáku dává větší smysl než hydrofobní peří /pro běžný užívání/

V HP jsem opravdu moc nenaspal, měl jsem taky "smůlu" na krásný suchý noci. Věř, že teplotní komfort toho spacáku byl akorát, no prostě mi přišlo, že to "nedejchá". Klasický peří opravdu dokáže přebírat a odvádět vlhkost, když je to v malý míře. Hydrofobní bylo prostě pocitově jiný. Ale ideálně by to chtělo srovnat dva stejný spacáky, třeba ten Panyam, jeden s HP druhej bez..
I tak to nic nemění na tom, že co člověk to jiný pocity z toho či onoho spacáku
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » úte zář 10, 2019 15:35

Pak ti povím jedno tajemství - každej RAB má membránu ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » úte zář 10, 2019 15:51

Membránu má, ale se šílenými parametry jsi zapomněl dodat. Jak funguje v reálu netuším. :D
Peří prý opravdu dokáže přejímat vlhkost těla a pokud ta je v normě, tak jí odvádí na povrh. Proto tak krásně hřeje a je to takové to suché teplo. U HP peří se prý tato výhoda ruší, je ale zase odolnější vůči vlhkosti z venku. Něco za něco.
Jo o tom, že vlhký vzduch přes membránu projde jsme se bavili a výsledek debaty byl myslím ten, že to tak vždy úplně není pravda. Záleží na dost dalších věcech a pro to, aby mokrý vzduch vnikal do spacáku z venčí a tam smáčel peří musí nastat dost specifický podmínky. Takže zase píšeš jen půlku. ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » úte zář 10, 2019 16:56

Pierre111 to by platilo pro přímý prostup jenže ta úplně nejlogictejsi a nejsnazší praxe je ze ten vlhký vzduch se tam samozrejmne dostane po vybaleni spacaku, když do nej zakejzas a když se v něm hybes - málo kdo má vzduchotesne uzavřeny vztup do spacaku že.

Ano něco peří samozrejmne pojme je otázka kolik toho je od tebe kolik ze vzduchu a do jaké míry je to vůbec k užitku.

Nikdy sem se v HP necítil mokrej nebo nějak neprijemnej.

Ano RAB má membrány - ty mají teoreticky hrozne parametry - stejně jako třeba Cumulus když to jsou stejné materiály od Pertexu. Záleží co si vyberes. V praxi s tím žádný problém není myslím ze spacak se používá jinak než bunda a je proto logické ze stačí úplně jiná prodysnost než u bundy kde ji používáš při aktivním pohybu.

Mimochodem nevím kdo krom mě tady má HP a nějak déle, ale sobb ho má už také tak třeba k tomu taky něco napíše.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » úte zář 10, 2019 18:59

Hele chlapi, tohle jsou subjektivní, neměřitelné poznatky, které u každého fungují jinak. Bez toho aby jsi to dlouhodobě vyzkoušel sám na sobě se nikdy nikam nedostanete. Prostě to nejde paušalizovat. Já osobně HP peří nepoužívám a to si myslím, že se při testování spacáků nechovám zrovna obezřetně co se počasí týče. Nikdy nepřišla chvíle, kdy bych Hp nutně potřeboval. Pravda, nespím 30 nocí zasebou ve sračkách. Nicméně něco jsem v péřových spacácích už naspal.

Jen taková malá poznámka. Firma PAJAK ( polská firma Oblečení a spacák pro Andrzeje Bargiela - sjezd K2 ), která taky šije dost kvalitní výrobky, nemá v úmyslu HP peří vůbec zavádět do výroby. Jejich testéři z oblastí MTB dlouhých trailů a himalaya expedic usoudili, že pokud je peří dostatečně kvalitní - není z výroby vyčištěné do mrtě - není potřeba HP úpravy. Napsal jsem to jen tak zkráceně, těch důvodů je více. Jen to dokresluje, že výhoda HP peří není tak jednoznačná.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » úte zář 10, 2019 19:48

Nekde jsem to tady psal, HP peri mi nevyhovuje. Ve spacaku s HP si nevytvorim mikroklima a je v nem pocitove vlhceji, nez ve spacaku bez upravy peri. Spacak jsem si sam konfiguroval a mohla byt i chyba ve zvolenych materialech, to nepopiram. V perovem spacaku/spacacich mam pomerne dost naspano a z poznatku jsem dosel k nazoru, ze nejlepsi je kachna bez upravy. Jen nevyhoda, ze oproti huse, je nutno mit tech spacaku vic aktualne asi 5.
Jak pisete, ze peri prebere vlhkost a posle ju dal, tak ano je to pravda. Pokud peri tuto vlastnost odeberete, tak izoluje "jinak". Spal jsem v Cumulusu od Alda 14 dni v desti pod tarpem a kazdou noc jsem byl jako v perince. Je nutne mit jasny plan na spani v desti a premyslet. Stejne tak kdyz v -20°C si nevezmes kartac.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » úte zář 10, 2019 20:00

booze píše:Nekde jsem to tady psal, HP peri mi nevyhovuje. Ve spacaku s HP si nevytvorim mikroklima a je v nem pocitove vlhceji, nez ve spacaku bez upravy peri.

Jednoznačně vlhčeji být musí, protože ošetřené peří se vlhkosti brání.

Když se mě ptají zákazníci, kteří chtějí přejíd ze syntetiky na peří ohledně vlhkosti. Že mají strach .... Vždycky říkám, že peří je super jenže se s ním musíš naučít žít. Pak je nepřekonatelné. Jsou prostě určité postupy co dělat a co ne, kdy to dělat a kdy ne. Když to dodržuješ, tak nemáš s běžným peřím žádný problém. Když to dodržovat nechceš, tak musíš mít HP peří nebo membránu nebo obojí. Je to jen zkratka.

Podotýkám, pořád se bavíme o velmi kvalitním peří, které není z výroby zvláště brutálně vyčištěné.
Onehdy se mě jedna zákaznice ptala proč ten spacák trochu zapáchá po huse? Co na to říct? Máte velmi kvalitní peří. Můžete mít výrobek bez zápachu - sterilní - ale rozhodně nebude echt.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » úte zář 10, 2019 20:11

Aldo píše:Když to dodržovat nechceš, tak musíš mít HP peří nebo membránu nebo obojí

Obavam se ze oboji fungovat nebude. Ta para bude uz natolik ochlazena, ze neprojde membranou.
Aldo píše:Onehdy se mě jedna zákaznice ptala proč ten spacák trochu zapáchá po huse?

To jsem s tebou taky resil. :D
Aldo píše:Co na to říct? Máte velmi kvalitní peří. Můžete mít výrobek bez zápachu - sterilní - ale rozhodně nebude echt.

Souhlasim. :smt023 jednou jsem resil s grcem ve vlakne o hp peri i kvalitu. Vysokeho cuin dosahnes hlavne u podskubavanych operencu, nijak jinak ecohumannebionaturtradefair se toho neda dosahnou. Vcetne super krmiv a vitaminu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte zář 10, 2019 21:17

Panove, diky za tuhle diskusi. Vzdycky jsem si u HP peri rikal "proc ne" a ted uz vim :)
booze píše:Jak pisete, ze peri prebere vlhkost a posle ju dal, tak ano je to pravda. Pokud peri tuto vlastnost odeberete, tak izoluje "jinak".

Dava to smysl a dovedu si to velice dobre predstavit. Zasadni vyhoda peri je prave to suche teplo a o to bych nerad prisel. Nejvetsi rozdil proti spacaku z umeliny je prave tohle. Izolace teoreticky stejna a pocit uplne jiny.

A ano, urcite je potreba umet spacak spravne pouzivat. Podobne je to treba s merinem. S vlhkosti funguje podobne, do urciteho mnozstvi ji nasaje a neni poznat a je prijemne. Jenze kdyz se ta mez prekroci, tak je z nej naopak hnusny mokry hadr. Takze ma sve pouziti, ale nehodi se na vsechno. HP peri urcite sve pouziti ma taky, ale kdo by chtel jet na vylet do bazin? ;-)

Njn, ono je to vzdycky neco za neco, jako ostatne vsechno v zivote :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » úte zář 10, 2019 21:43

Bože to jsou zas teorie, co kdyby jste si nějaký spacak s HP koupily a vyzkoušeli - tím myslím aspoň na rok a ne nějaké sáhl jsem si na to v prodejně a tak o tom vím vse.

Vsadim boty na to ze kdyby před vás někdo položil dva stejné spacaky a v jednom bylo obycejne a v druhem HP peří tak za sucha nic nepoznáte.

Rozdíl budete vnímat až za vlhka kdy klasické peří nasaje a přestane izolovat.

Řešíte taky to ze spacak z umelotiny (myslím látku) nenasava a lepí se na tělo kdežto spacak z bavlny nasaje a je příjemnější na kůži?

Mimochodem kolik ze to člověk vypoti za noc vody?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » úte zář 10, 2019 22:16

Michal82 píše:Bože to jsou zas teorie, co kdyby jste si nějaký spacak s HP koupily a vyzkoušeli

Mel jsem a zbavil jsem se ho driv, nez klesla jeho hodnota.
Michal82 píše:Vsadim boty na to ze kdyby před vás někdo položil dva stejné spacaky a v jednom bylo obycejne a v druhem HP peří tak za sucha nic nepoznáte.

Nechapu. Muzes prosim rozvest? V suchu je ti HP peri k cemu?
Michal82 píše:Rozdíl budete vnímat až za vlhka kdy klasické peří nasaje a přestane izolovat

No to ano, ale jaka je hranice? Jak tu hranici chces zmerit? Delal jsem test s mokrou primaloftovou bundou, kdy jsem si zjistil hranici vlhmosti vs tepelneho komfortu. Klidne muzes zmerit tvuj spacak s HP perim, fps bych poprosil o jeho s membranou a ja klidne zmerim husu a kachnu bez cehokoliv.
Pokud totiz lezim ve spacaku ve stanu kde je vysoka vlhkost, tak telesnym teplem ten spacak zaroven zahrivam a vlhkost ma sanci proniknoit ven z izolace na vnejsi stranu.

Michal82 píše:Řešíte taky to ze spacak z umelotiny (myslím látku) nenasava a lepí se na tělo kdežto spacak z bavlny nasaje a je příjemnější na kůži?

Jak lepi na telo? To jako kdyz do nej zalezes nevysprchovani po celodenni saune?
Michal82 píše:Mimochodem kolik ze to člověk vypoti za noc vody?

To nevim. Ja potim bud pivo (2l) nebo vino (1.4l)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte zář 10, 2019 23:19

Michal82 píše:Bože to jsou zas teorie

Jake teorie? Pisou to tady lidi, co spacak s hydrofobnim perim zkusili. Lidi, ktere na rozdil od tebe povazuju za duveryhodne.

Michal82 píše:Vsadim boty na to ze kdyby před vás někdo položil dva stejné spacaky a v jednom bylo obycejne a v druhem HP peří tak za sucha nic nepoznáte.

Nejlepsi boty na svete, ktere vydrzi az do konce zivota, tedy od zimy do jara? :twisted:

Michal82 píše:Řešíte taky to ze spacak z umelotiny (myslím látku) nenasava a lepí se na tělo kdežto spacak z bavlny nasaje a je příjemnější na kůži?

Samozrejme. Neni umelina jako umelina, jsou hnusne lepive a taky docela prijemne, ktere jsou na dotyk skoro jako bavlna. Ta by byla fajn, ale je na tohle neprakticka. Neco za neco.

Michal82 píše:Mimochodem kolik ze to člověk vypoti za noc vody?

Vyrobci matraci tvrdi, ze az 1.5 litru, realne to bude tak ctvrtina az polovina podle podminek. GIYF.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř zář 11, 2019 4:52

Mike ;) nojo je zajímavé, že ti důverihodní lidé o HP celé roky nenapsali žádné praktické zkušenosti a vše se točí jen kolem úvah - jak typické pro zdejší komunitu ;)

No vidíš taky jsem měl za to, že je to přes 1l.... a teď si představ vzít obyčejný péřák otevřít obal a ten 1,5l tam hezky nalejt aby ho peří vsáklo.... a asi tak potom vypadá to nad čím tu zas píšete jako o teoretické výhodě.

HP spacák (a bavme se výhradně o spacáku ať sem zas někdo neplete bundy což je něco jiného) používám roky a to co píšete o pocitu vlhkosti (a že to jsou opět jen vaše teorie) je pěkná kravina.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » stř zář 11, 2019 5:00

booze píše: nejlepsi je kachna bez upravy. Jen nevyhoda, ze oproti huse, je nutno mit tech spacaku vic aktualne asi 5.

Můžeš to, prosím, rozvést? S kachnou mám zkušenosti nula. Mám husu a spacáky dva, jeden na jaro a podzim, druhej na léto.
Dík

Michal82 píše:teď si představ vzít obyčejný péřák otevřít obal a ten 1,5l tam hezky nalejt aby ho peří vsáklo....

To je teda srovnání... Vem půl bedny jablek, přisyp tam hrušky..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » stř zář 11, 2019 6:13

Michal82 píše:No vidíš taky jsem měl za to, že je to přes 1l.... a teď si představ vzít obyčejný péřák otevřít obal a ten 1,5l tam hezky nalejt aby ho peří vsáklo.... a asi tak potom vypadá to nad čím tu zas píšete jako o teoretické výhodě.

Takto to ale nefunguje.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » stř zář 11, 2019 6:21

Etheric píše:Můžeš to, prosím, rozvést? S kachnou mám zkušenosti nula. Mám husu a spacáky dva, jeden na jaro a podzim, druhej na léto.
Dík

Pokud vytahnu z kompresniho obalu kachni spacak, tak se rychleji "nafoukne". Kachna lepe "reguluje" teplo ve spacaku a nemam pocit, kdyz rano zasviti slunce na stan, ze se upecu zaziva ve spacaku.
Mam pocit ze i min ztraci loft, ale to nemuzu potvrdit diky rozdilnemu plneni.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » stř zář 11, 2019 6:47

A co ten "nutně" větší počet spacáků, to má jakej důvod?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř zář 11, 2019 7:04

booze - samozrejmne ze to tak nefunguje. Protože se ten pot v průběhu odpařuje. Jenže jen za situace ze okolní prostředí je sušší.

Jenže on se ten pot odpařuje i z HP spacáku i ze syntetiky.

Výsledek je tedy spíše takový ze zatím co třeba a teď je to jen ,,ukázka”

Řekneme vypotis 1l

Klasické peří pojme 2dl a zbytek odpaří.
HP peří nepojme nic a bude jen odpařovat s tím ze třeba nějaká vlhkost bude vysrazena u membrány.

Výsledek je ze HP peří co je u tebe bude díky teplu suché a ty mas pocit sucha a co je u membrány tě nemusí zajímat.
Klasické peří bude mírně vlhké.

Ve výsledku za ,,suchých” podmínek bude mít výrazně vyšší vliv na komfort sucha to z čeho je vnitřní materiál spacaku tedy látka která ten pot od tebe odvede a jestli bude na omak sucha nebo ne.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » stř zář 11, 2019 8:15

Michale doplň si fyzikální vzdělání. V opačném případě se tu nesnaž vést rádoby odborný debaty :D.

Aldo: ne jen Pajak ale třeba i Mountain Equipment HP nepoužívá. Měl s ním nějaké bundy ale přestal je vyrábět a v nové kolekci má už je klasické péřovky a pak péřovky s membránou. Arcteryx třeba HP taky vůbec nepoužívá.

booze: zajímávý. Já mám třeba Panyam tedy husa nějakým 800-850cuin. Kamarád má Vikinga 600 600cuin. Musím říct, že ten můj spacák vypadá snad ještě větší než jeho a takový nadýchanější a po vybalení se nafoukne rychle. Je to ale taky dáno svrchní látkou. Regulace teploty ráno na slunci mi přišla stejná, ani jeden z nás v tom nevydrží :D. Nicméně s tím úbytkem cuin u pěří s vysokou hodnotou cuin souhlasím. Kvalitnější peří co do hodnoty cuin více degraduje a přijde mi to i logické.


Jinak já neříkám, že HP je k ničemu. Jen si myslím, že je to prostě něco za něco.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » stř zář 11, 2019 8:33

Michal82 píše:Klasické peří pojme 2dl a zbytek odpaří.
HP peří nepojme nic a bude jen odpařovat s tím ze třeba nějaká vlhkost bude vysrazena u membrány.

Ano napriklad 2dl se vysrazi u membrany. Asi se nechapeme. Membrana ti posouva rosny bod pri odparovani k telu z toho chapu, ze zacnu vic pocitovat vlhko a zacnu citit chlad.
Michal82 píše:Klasické peří bude mírně vlhké.

Ano bude. Presusene peri je krehke, normalni peri je spravne vlhke pruzne
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř zář 11, 2019 9:21

Pierre111 copak se ti nezdá?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod remy77 » stř zář 11, 2019 9:44

Pierre111 píše: booze: zajímávý. Já mám třeba Panyam tedy husa nějakým 800-850cuin. Kamarád má Vikinga 600 600cuin. Musím říct, že ten můj spacák vypadá snad ještě větší než jeho a takový nadýchanější a po vybalení se nafoukne rychle.


Tiez ma tu istu skusenost.
Mam aj Vikinga 600/600 cuin a aj Cumulusa s 850 cuin a Cumulus po vybaleni jedoznacne rychlejsie nabera loft.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky