koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pon led 9, 2023 20:49

Lite line je malej po zabalení, ale bohužel i po rozbalení. Ten dekovej by pro tvé účely byl fajn, s tou velikostí a váhou to taky není tak zlý. Abys ušetřil místo a třeba 200-300g váhy, musel bys koupit něco minimálně 2x dražší a ty UL spacáky jsou vesměs prostě ouzký..

@EjdouuRotacak: tazatel jde po rozměrech a váze, co mu tedy doporučit jiného, než peří? Syntetika je těžká a ve srovnání s peřím nedává tak příjemný suchý teplo. Já osobně peří na léto taky doporučuju, však se dělají i letní péřový spacáky, viz ten dekovej, nemusíš se v létě vařit v třísezónním... Naspal jsem už něco nocí v syntetice i peří a na základě těch zkušeností doporučuju peří a říkám, že syntetiku bych už fakt nechtěl. Takže to nemusí napadnout jen prodavače, napadne to i člověka, co má s outdoorem bohatý zkušenosti ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pon led 9, 2023 21:17

ja beru zpet a odvolavam co jsem slibil a slibuju co jsem odvolal :D ... uz nepremejslim o letnim peri (od Warmpeace), myslim si, ze letni peri, je tak trochu oxymoron a uz zase chci zpet svuj puvodni plan a sice co nejmensi a nejlehci syntetickej letni spacak (co ma komfort/limit cca 15/10) ..

@Etheric - co jsi napsal naprosto chapu a souhlasim s tim, moje preference a na moje vyuziti ale spise odkazuje na tu syntetiku ...

@EjdouuRotacak - myslim, ze hlavni problem je, ze jste s @apukou oba pouzili silne vyrazivo, kde bylo obsazeno "absolutni 3.14covina" .. myslim, ze si muzete podat ruce a usmirit se .. hlavni samozrejme je, jakym zpusobem chce kdo danej spacak pouzivat .. obe varianty (peri Vs syntetika) maj jasny opodstatneni pri pouziti v ruznejch podminkach a ruznym zpusobem .. radit ultimatne jednu a druhou variantu odsuzovat je "absolutni 3.14covina" (tak, a ted tam jsme uz 3 :D)

@potop - u tebe fakt tezko rict, co bys vyuzil nejvic, fakt si ale myslim, ze pokud planujes vozit ssebou stan, tak ten perovej quilt ma smysl .. ber to tak, ze peri prakticky ve vsem prekona syntetiku, syntetika ma ale jednu zasadni vlastnost a sice je schopna daleko rychleji uschnout a hlavne funguje i navlhla ... navlhlej letni perovej spacak moc fungovat nebude, protoze v nem bude tak malo peri, ze to proste skoro zadnou vlhkost nevydrzi .. i beznej 3 sezonni spacak ma casto ve vyplni "diry" .. letni perak co ma 200-300g naplne max proste zadnou vlhkost nezvladne .. a s tim je spojeno, ze jsi odkazan fakt opravdu se o nej starat a spavat ve stanu a nebo pod nejakym pristreskem ..
Naposledy upravil ntz dne pon led 9, 2023 21:24, celkově upraveno 1
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2018
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » pon led 9, 2023 21:24

@EjdouuRotacak: Prosim, krot se trochu...

Tazatel psal, ze je motorkar, o zadnem motokrosu ani o zadnem "tejdenim DH/MX/FR tripu" vubec nic nepsal.

Ne, nikdy v zivote jsem nedelal zadneho prodavace, max je skolil o vlastnostech veci, ktere prodavali :-). Ja na Tebou spominane tripy nejezdim, nejezdim ani na motorce, dokonce ani na kole. Zato jsem mel ja stale mam mnoho kolegu, co jezdi do prace, ale i na dlouhe tripy po cele Evrope na motorkach, zadnych motokrosovych ale normalne silnicnich, co bude nejspise podle popisu tazatela i jeho pripad. Navic pise (i kdyz az po mem prispevku) o nocovani v kempech, tj. je tam predpoklad spani ve stanu a moznosti hygieny.

S takovyma lidma casto bydlim i v penzionech na dovolenych v Alpach, tam je jich fura. Mozna se budes divit, jsou to lidi cistotni a zadne problemy by s nejakym vlezanim do peroveho spacaku nemeli. Taky si sve veci dobre chrani pred pocasim a uspinenim. Jo - kdyz ty motorkare vidim spat ve stanu v kempech, kupodivu vetsina z nich ma perove spacaky. Asi taky vedi proc.

Pri veskere ucte k Tvym "zkusenostem" trvam na tom, ze spani - i v lete - v peraku je o rad prijemnejsi nez v hodne tenkych syntetikach. Par jsem jich mel moznost doma mit (resp. mela to manzelka, ja jsem to jen vyzkousel), tak vim, ze se v tom pohodlne spat neda - mne byla zima i ve sve vlastni posteli pri teplotach nad 20 stupnu, protoze jsem mel dojem, ze spise odvadi teplo ven a chladi nez ze drzi teplotu. No a konec koncu spal jsem stovky noci, sice vzdy tak 1,5 - 2 hodky na nocnich ve starem syntetickem spacaku, puvodne do nejakych -8, uz slehlem ale stale vyrazne teplejsim nez ty letne supertenke. Spal jsem na samonafukovacce v klimatizovane mistnosti se stalou standardni kancelarskou teplotou 22 stupnu, ale i tak to nebylo vzdy prijemne.
Zato v obycejnem nejlevnejsim letnim perovem spacaku z Decathlonu to bylo uplne neco jineho, uplne jiny, prijemny pocit "akurat" teploty.

Proto jsem doporucoval to peri.

Jeste k popisum ntz - nechci hodnotit sirku jednotlivych spacaku, kdyz s nima nemam zkusenost, ale zkus se ntz taky zeptat na jeho "rozmery", abys nebyl prekvapeny, pokud nejsi "poctivy kus poradneho chlapa" jako on, ze kdyz podle podobnych popisu neco koupis, budes mit nakonec hrozne siroky spacak a budes se v nem ztracet :-). Navic on o sebe pise, ze je docela potivy clovek.

Obecna rada i tady na OF je - kdyz chces koupit spacak, nejlepe je zajit do nejakeho obchodu (nebo vice), kde maji ruzne Tebe zajimajici spacaky, vyzadat si je na obchode, normalne si do jednoho za druhym vlezt, zkusit si v nich chvili byt, pohybovat se, jako to delas v noci a dobre vnimat, jak se v nich citis. Neboj se, v rozumnem outdoorovem obchode je to bezna zalezitost a nikdo se nad tim nebude pohorsovat. Ale potrebuje to na toto zkouseni obetovat nejaky cas.
Pokud nemas moznost delat to v obchode, tak si objednat (pokud mas min penez na to, tak i postupne) vice spacaku domu a zkouset to doma.

Zkouseni plati i pro quilt, hlavne, kdyz jsi to jeste nikdy nepouzil. Ta kapuce muze zavazet, ale taky se Ti muze hodit jako "polstar" pod hlavu, hlavne kdyz jsi na neco pod hlavou zvykly. A quilt opravdu nevyhovuje kazdemu. Hlavne pozor na to, na co uz tady neprimo nekdo upozornoval - opravdovy quilt nema spodek(!) ale obali se nim jen karimatka a na spodku spis pouze na te karimatce. Pokud mas i cely spodek, to uz je spise dekovy spacak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pon led 9, 2023 21:32

@apuka - spravny cas na to, abych zacal lobovat za Patizon :) .. ta G400 ma genialni strih .. uz nechci nic jineho .. a to D-Pro je dokonce jeste sirsi :) .. updatl jsem vyse svoji predchozi odpoved .. myslim si, ze oba mate pravdu .. a rozhodne souhlasim s tim, ze nosit peri a spat v peri je asi tak 10x komfortnejsi nez jakakoliv syntetika, syntetika ma ale jednu zasadni vlastnost a sice tu, ze funguje navhla a na slunicku za chvili uschne i mokra a to je v urcitejch podminkach mnohem klicovejsi vlastnost nez to, ze je peri lehky a dobre se v nem spi ..

ja osobne preferuju jako letni spacak syntetiku (a nebo perovej quilt pokud budu spat ve stanu a nebo nejakem altanu) a jako trisezonni spacak (a nebo v lete nad 1000m) rozhodne peri ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2018
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pon led 9, 2023 21:34

ntz píše:letni perak co ma 200-300g naplne max proste zadnou vlhkost nezvladne ..

Radím oprostit se od této teorie a vyzkoušet v praxi, tady je vidět, že nevíš, o čem mluvíš :)
ntz píše:myslim si, ze letni peri, je tak trochu oxymoron

Ale není, je to prostě letní spacák, peří je tam tolik, aby to fungovalo, jak má.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pon led 9, 2023 21:40

@Etheric - uznavam, ze oba vyroky byly trochu vice determninisticke nez bylo potreba .. na druhou stranu se mi nekolikrat letos stalo, ze jsem byl nekde venku kvuli vychodu a tam mi G400 navhla a ja uplne trpel, kdyz jsem ji navlhlou daval do batohu a rikal jsem si, ze dalsi takovouhle noc bych fakt nechtel a ze jsem rad, ze jsem jen na jednu noc .. taky pak suseni rozhodne netrva hodinu ani dve ;)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2018
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pon led 9, 2023 22:01

Když máš spacák provlhlej, nikoliv promoklej, tak vyschne během obědový pauzy /pokud teda neprší/. Obzvláště v létě. Nehledej problémy tam, kde nejsou ;)
Taky jsem se toho bál, no strach se ukázal jako neopodstatněný. V praxi to funguje bez problémů
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pon led 9, 2023 22:33

@Etheric .. snad mas pravdu ... musim ale rict, ze rvat to navlhly (ani nerikam ze mokry) peri do kompresniho obalu (a pak to vecer navlhly vyndavat na prosuseni) je alespon pro me znacne mucive a frustrujici .. v podstate to mam tak, ze nejsem ochoten spat mimo stan v peri .. takze co bych usetril na vaze stan Vs tarp zase dozenu na vaze peri Vs syntetika ...

pokud je navic zatazeno (a nebo nedejboze jsou prehanky a nebo mrholi), tak o poledni pauze ususis tak akorat suchy z nosu ..

ta letni syntetika mi umoznuje placnout se nekde v lete pod strom a nebo pod previs (a nebo do nejake oplesnivele trampske boudy - jen na kokorinsku jich znam alespon 5) a neresit .. v mem vyvonenem cistounkem G400 mi proste tohle nejak nedava smysl ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2018
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » pon led 9, 2023 22:44

@ntz: prosim, nezapominej, ze tazatel vyslovene pise, ze pocita se spanim v kempech - a to ja osobne nepredpokladam, ze by zaplatil cenu za kemp na to, aby tam spal pod nejakym pristreskem (nemluve o tom, ze z tamejsich "pristresku" by ho nejspise rychle vystrnadili).

Jeste jeden dotaz na Tebe - mas nejakou zkusenost s nejakym syntetickym spacakem s komfortem kolem 15 stupnu, jak pises? Jak jsem psal, manzelka si koupila pouzivala jeden od The North Face, zadny smejd, stalo to pred dvaceti lety skoro 2000 a jeste ve sleve. Kdyz se to rozprestrelo, pocitove to bylo jako kdybys dal mezi vnejsi a vnitrni Pertex jeste jednu vrstvu toho sameho materialu. Spala v nem v lete v telocvicnach nebo tridach ve skolach, jak chodila na jiste kurzy. Ale protoze ji v tom byla zima i pri nejteplejsich nocich. Pricemz ona neni zadna "teplomilka", se prijemne vyspala v ne moc dobre udelanem a neuzavrenem zahrabu na Dachsteinu ve Vikingu 900 s komfortem -7 pri vnejsi teplote pod -20 bez karimatky, pouze na rozlozenem horoloezeckem lane. Ani zadnou perovku nemela, jen normalni SS kalhoty od DA bez podvlikacek, nahore tricko, flisku a Klimatexi bundu s Primaloft sport 100g. Jako jedina z celeho kurzu vydrzela venku celou noc, ostatni, krome jedne dalsi holky sami silni chlapi s teplymi expedicnimi spacaky, co vetsinou do zahrabu "propasovali" i dobrou karimatku. Nikdo jiny venku nevydrzel vice nez 3-4 hodiny, na manzelku potom cekali dalsi 3+ hodky, promrzli a zahrivajici se pri caji v jidelne, kym prisla, uz ji chteli jit zkontrolovat, jestli nezmrzla :-). Nakonec ten letni spacak darovala kamosce, ktera s nim byla spokojena a pouzivala pri stejnych kurzech jeste nejakou dobu.

Navic takovy spacak fakt staci nekolikrat slozit do kompresniho obalu (kdyz chces setrit misto jako tazatel, budes jej nosit v nem) a ztrati i tu malou izolacni schopnost. Takto jsem jednou sehnal "novy" Hannah spacak, taky do nejakych 12-15 stupnu. Jenze to byl vyprodej, spacak cely rok lezel nekde ve sklade v tom kompresnim obalu. Kdyz jsem jej rozprestrel, tak se z toho vubec nevzpamatoval - v tom se nedalo vydrzet lezet ani pul hodiny v posteli pri letnich +25.... kdyz jsem se prikryl pouze prosteradlem, bylo mi vyyyrazne lip. Takze hned prvni den sel zpet...

To je prave dalsi nebezpeci, kdyz kupujes tenkou syntetiku - nejspis takto slozeny bude nekde lezet na sklade nebo obchode a k deklarovanemu komfortu (pokud vubec nekdy platil) musis pridat hodne stupnu, aby ses dostal na skutecny komfort...

BTW, kdyz chces pouzivat spacak i na dlouhe sezeni ve vlhku nebo cekas, ze na Tebe napr. i zaprsi, tak si mas vzit membranovy spacak. I se syntetikou pocitej, ze pokud jej budes rano balit mokry, tak Te vecer moc hrat opravdu nebude. Alespon zpocatku urcite ne. Tyden v tom spat venku pod stromem v mrholeni - nevim, nevim, myslim, ze od prijemneho spani budes mit hodne daleko :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pon led 9, 2023 23:05

@ntz: ty vaše obaly na všechno ... :twisted:
Spacák jde bez obalu na dno batohu, hezky vyplní místo a když je vlhkej, neublížíš mu. Na něj všechny ostatní věci. Kdosi mi to poradil už dávno, je to tak super, naprostá spokojenost, šetří to čas, životnost spacáku a gramy za zbytečný obal.
Nevyndavá se to k sušení večer, nýbrž přes den, kdykoliv je čas a počasí to dovolí.

Plácnout se můžeš kdekoliv i v peří - nespíš na zemi. Už jsem spal na opravdu šílených a špinavých místech, ale jak říkám, neválíš spacák po zemi. Takže fakt nechápu tvé obavy o čistotu.

ntz píše:nejsem ochoten spat mimo stan v peri .. takze co bych usetril na vaze stan Vs tarp zase dozenu na vaze peri Vs syntetika ...

Tohle jsem nějak nepochopil, to s tou vahou. Jak to myslíš? Jakože když nemáš přístřeší, neseš syntetiku? Však když nemáš přístřeší, má být fakt hezky, tak čeho se bát u peří?
Nebo to snad myslíš tak, že tarp není narozdíl od stanu dostatečná ochrana /což je samozřejmě nesmysl/?
Naposledy upravil Etheric dne pon led 9, 2023 23:10, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

koupě péřáku

Příspěvekod Lipon » pon led 9, 2023 23:09

Za sebe bych klidně něco jako Warmpeace Viking doporučil. Možná i něco o chlup lehčího, ale ne o moc.

Na motce jsem byl za poslední 3 roky 2x na týdenní cestě. Spacák jsem nebral, vybíral jsem ubytko s postelí, abych netahal tolik věcí. Ale nikdy to nebylo bydlení ve vlhku a vedru.
Měl jsem trasu vždycky přes Alpy a Dolomity, D, AT, IT, CH, LIE. Takže jsem v podstatě vždy spal někde výš, kde vedro nebylo. Tam do stanu by ten Viking byl tak akorát.
Večer někde na zahrádce na pivu to vždy chtělo mikinu a dlouhý kalhoty.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4905
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pon led 9, 2023 23:25

@apuka ... prave ze moc nemam zkusenost se syntetikou co ma komfort 15 stupnu .. mame sice v rodine pres deset spacaku (a ja sam mel za zivot neco mezi 10-20 spacaky), vetsinou to ale byly spacaky neco jako +8/+3 letni a -3/-8 3-sezonni a nebo jeste teplejsi .. tak nejak ale pevne doufam, ze doba pokrocila a ze ty soucasne materialy budou lepsi nez to, v cem jsem spaval .. vzdy jsem mel normalni spacaky od znacek ala mammut, alpinus, rock empire, hannah apod ..

v soucasnou chvili pouzivam obcasne 2-3 synteticke spacaky

1) rock empire arktida (mam jeste tu starsi verzi co byla -5/-10), absolutni drzak .. spal jsem v tom nekolikrat i mokrej, proste je to pan spacak ve kterym bych spal i na snehu a v desti kolem az do max -5 .. tenhle spacak se mnou zazil fakt hodne, mel jsem X spacaku od ceskejch znacek s temahle parametrama a spal jsem v nich ve vsech rocnich obdobich snad uplne vsude ..

2) letni syntetickej dekaco-quilt .. na leto (cerven - srpen) super .. ma neco kolem kila, myslim, ze to je znacka Husky

3) spacak od firmy "snugpack", myslim, ze se jmenuje elite .. koupil jsem ho nekde v armyshopu a ma parametry neco jako +7/0 .. je docela dobrej, moc ho akorat nepouzivam pac ho mam furt na chalupe .. ani neni moc velkej a tezkej, pouzival jsem ho hodne (pouzivam ho) jako takovej "spinici" spacak na ryby a nebo treba na brutal assault
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2018
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pon led 9, 2023 23:36

ntz píše:pevne doufam, ze doba pokrocila a ze ty soucasne materialy budou lepsi

2) letni syntetickej dekaco-quilt .. na leto (cerven - srpen) super .. ma neco kolem kila, myslim, ze to je znacka Husky

Bohužel, toto nepokročilo.

:shock: letní quilt kolem kila? To je extrém. Ale pokud je to Husky, nejhorší outdoorová značka, co chtít, že..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pon led 9, 2023 23:41

Etheric píše:..


v peri jsem (bohuzel) zacat spat az docela pozde .. vzdy jsem pouzival syntetiku .. nejdriv jsem mel nejakej starej SJ po svym svagrovi, pak jsem si pred asi 3ma nebo 4ma lety koupil cumulas za asi snad 12 litru a pak jsem si finalne v zime 2021 koupil tu G400 ve ktery spim od te doby (bez legrace v Cumulusu jsem uz nikdy nespal i kdyz ma HF peri a nechal jsem ho detem) .. co tim ale chci rict - protoze mam desne drahy spacaky, tak jsem na ne hrozne vysazenej a furt je hlidam, natrasam, otiram a vubec davam vsemoznej pozor, aby se s nima nic nestalo ... ja vim, pakarna ..

v peri jsem nekolikrat spal i beze stanu, vetsinou to ale v (80% pripadu) skoncilo nejakym navlhnutim nebo zbytecnym zasvinenim spacaku a to me dost stvalo, takze spim ve stanu .. ostatne ten pertex na tom cumulu (druhy pad od cumulusu) i na patizonu je takovej dost jemnouckej a myslim, ze nebude tezke ho o neco rozedrat a nebo protrhnout ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2018
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pon led 9, 2023 23:50

Spacák je od používání, to je jako bysis koupil drahý horský kolo a jezdil na něm jen pomalu po asfaltu, aby se mu nic nestalo a neušpinilo se :)
Ve spacáku ležíš na podlaze stanu / na Tyveku; neprodíráš se v něm houštím.
Prostě to normálně používej, máš úplně zbytečný obavy... Já je měl taky, ale v praxi se ukázaly jako lichý
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte led 10, 2023 9:51

2 apuka

omlouvám se za včerejší jízlivý slovník. Vysvětlení není omluvou, vrátil jsem se z knajpy po 10 škopkách,
děsně chytrý rádio...

Osobně peří v létě nepotřebuji, postačí mi kompakt syntetika. A opravdu neznám ve svém okolí zimovřivce,
kterým bylo chladno i v pokojové teplotě. Já prostě myslim, že nemůžeš takhle paušalizovat
"mě je v syntetice zima i ve 20c, takže Vám prostě bude zima všem, holoto!" takhle to Apuko přece nefunguje.

Uznávám, že mi je v letních syntetikách taky zima - ale až v teplotách pod cca 7C (ačkoli mají ty syntetiky
papírovej teplotní komfort třeba +2C. A v zimní syntetice s teplotním komfortem -20C (5.vrstvý primaloft) jsem bez obtíží fungoval v cca -15C.

V těhle nízkých teplotách se mi velmi osvědčilo GTX BIVI - člověk si v tom výklenku rychle zadýchá příjemné mikroklima a nemusí si přes hubu dávat šátek (v teplotách pod cca -10C se už bez zakrytí dýchacích cest nedýchá moc příjemně.)
A naopak, ať se vrátím k tomu peří. Když jsem následně po letech spal v cca -8C s péřákem s komfortem cca -5C, tak jsem byl pořád úplně v pohodě. V tomhle máš určitě pravdu - vyšší tepelný komfort v případě peří je neoddiskutovatelný. Ale není to vhodný a bez obtíží trvale udržitelný materiál do vlhka, na letní akce typu GUMBALKAN prostě na h***o.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Lipon » úte led 10, 2023 13:24

potop: zkus doplnit více detailů, jakým způsobem a kam na motce cestujete/hodláte cestovat
od toho se pak dá víc odpíchnout, kterým směrem poradit
budete spíš v teplejších nebo spíš ve studenějších krajích?
jih/sever=sucho/vlhko?
blízkost civilizace/divočina jako zmíněný Balkán nebo Rumunské hory?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4905
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » úte led 10, 2023 14:04

EjdouuRotacak píše:nemůžeš takhle paušalizovat "mě je v syntetice zima i ve 20c, takže Vám prostě bude zima všem, holoto!" takhle to Apuko přece nefunguje... mi je v letních syntetikách taky zima - ale až v teplotách pod cca 7C (ačkoli mají ty syntetiky papírovej teplotní komfort třeba +2C
Jenze ja jsem reagoval a psal o syntetikach s komfortem +12,+15 stupnu, tazatel taky psal o pouziti do +10, +8 stupnu, tj. zadny komfort +2. Mezi nima je hoodne velky rozdil. A rozdil ve vaze a skladnosti syntetiky komfortu hoc +10 a +2 se blizi dvojnasobku, s objemem i vic. Pro srovnani napr. u Decathlonu (aby byly spacaky dobre srovnatelne, tady jsou spacaky az na barvu stejne, jen s ruznym mnozstvim stejne vyplne), samozrejme, kvalitnejsi spacaky mohou mit nizsi ty hodnoty, ale pomer docela zustava.

1) Komfortní teplota 15 °C, limitní teplota 10 °C. Syntetická vata. Vel. L: Hmotnost: 680 g.Objem 4,5 l.
2) Komfortní teplota 5 °C, limitní teplota 0 °C. Syntetická vata. Pro vel. L. Hmotnost: 1200 g.Objem: 11,3 l.
Pro komfort 0 stupnu by je to uz 1670 g a 15,2 l. Docela rozdil, ze? Nejvetsim problemem je, ze pouzivanim a nosenim kompresovane (a na motorce pri setreni mistem to jinak moc nejde) se rychle snizuje komfort, zato vaha a objem zustava...

Mimochodem jsem nijak nepausalizoval sve zkusenosti, jsem sice o jednom spacaku napsal, ze "se v tom dneda pohodlne spat", ale napsal jsem i duvod, proc a bylo, myslim, zrejme i z dalsiho textu, ze pisu o svych pocitech. Zrovna v tom bych rekl, ze "chladnomil" a potici se clovek by v tom takto hodnocenem spacaku mohl spat jeste hur, protoze by se v tom nejspise zaparil, takze vhodne by to bylo pro pomerne malou cast lidi.

Znovu opakuji - tazatel to chce na spani v kempech, takze Tvoje akce, kde peri neni vhodne je nejspise mimo jeho zajmy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte led 10, 2023 14:17

Prima Anapurna je např vedená jako "ultraletní" přesto papirovej teplotní komfort "+2c". Nic menšího už v nabídce není (od spomínané Primy) váha kolem kila. Snugpak Jungle je ještě menší, kolem +10c bych s tím neměl problém. Mimochodem oba spacáky rezonují na motorkářských diskuzních fórech, jsou oblíbené. Kompaktní rozměry, můžeš do toho zalézt zablitý od bahna a spacák pořád hřeje. S peřím bys to udělal tak 10x. Bahno, pot a pižmo nemá rádo.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » úte led 10, 2023 14:31

EjdouuRotacak píše:Bahno, pot a pižmo nemá rádo.
Prosim Te, proc opakujes toto stale, kdyz se u tazatele vubec nepredpoklada ani jedno z toho. A uz vubec ne vlezeni do spacaku "zablity od bahna"???
Zkus resit jeho pozadavek, ne svuj vlastni pohled na neco uplne jineho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Tomas » úte led 10, 2023 14:51

potop píše:Potrebujem to na motorku 2ks. K tomu stan, karimatky 2x a dalších X vecí. Preto všetko čo najmenšie. :D

Já bych si osobně zajel do Decathlonu a zkusil jestli mají toto. Zkus si tam do toho lehnout a uvidíš (mám od nich ten samý typ akorát do nuly a je naprosto v pohodě).

Dáváš to na motorku a musíš to někam nacpat, syntetika je vzhledem k objemu vyloučená (z mýho pohledu zcela, rozměrově je to nesrovnatelný). Tohle je za nejmíň peněz nejvíc muziky s dobrýma parametrama který odpovídají specifikaci. Pak případně ten Warmpeace a pak další dražší značky, pokud máš nějáké specifické požadavky na rozměry. Zbytek prachů můžeš nacpat do kvalitní/kompaktní nafukovačky a budeš OK (a vždy se dá v nejhorším dooblíct).

Já byl vždy zastáncem syntetiky z mnoha důvodů ale jak to máš dát na bajk nebo motorku je to neskladná kráva.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » úte led 10, 2023 14:57

Taky nechápu, co má furt EjdouuRotacak s tím bahnem atd.
Tazatel si nejede hrát na vojáky, ani do toho spacáku nepoleze v gládách, koženejch gatích a křiváku...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Tomas » úte led 10, 2023 15:01

Špinavý hadry hodíš vedle spacáku a jdeš do trenek, případně jen dlouhý spoďáry/triko. Zatím tady snad válka není.

Asi bych psychicky neunesl vlízt do spacáku v botech, tak daleko jsem se zatím nedostal. :D
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » úte led 10, 2023 15:29

Jo, ten decathloni perak, co linkoval Tomas je skvely (za tu cenu), i kdyz neni uplna spicka co se tyce vahy a objemu. Taky ale ma pevnejsi vnejsi matros.
Ja bych taky zasel nekam do vetsiho Decathlonu, tam si vzal nekolik spacaku - ten perak i syntetiky, vyzkousel (vetsinou tam maji nejake postavene stany i s karimatkami, tak primo v nich, na to jsou zvykli - a udalal vlastni nazor na ten rozdil podle svych pocitu. Jine spacaky mohou byt trochu jine, hlavne co se tyce "strihu", ale na zjisteni rozdilu mezi syntetikou a perakem (vlastne i na rozdil mezi mumii, "normalnim" strihem i dekacem) toto poslouzi skvele. Ze se to tam vyzkousi, neznamena, ze se taky tam musi neco hned koupit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Tomas » úte led 10, 2023 18:26

Souhlasím. A tam si koneckonců může i porovnat syntentiku vs peří ve skladnosti.

Někde jsme to tady už někdy řešili, Warmpeace ani neudává na celým jejich webu žádnou normu, čisla vytažený z prdele a zdroj peří neznámý.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » úte led 10, 2023 19:58

Tomas píše:Warmpeace ani neudává na celým jejich webu žádnou normu, čisla vytažený z prdele
Nerikas v tomto pravdu. Viz tady, resp. https://www.warmpeace.cz/www/aktuality-kdyz-test-tak-test.html, navic je ve spacaku pri hodnotach uvedena norma (viz. napr. jednu z fotek na druhem linku).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » úte led 10, 2023 20:28

viking 300 je podle me fajn volba na pomer muziky a ceny (zvlast v doprodeji kdyz se podari), ten decathlon neznam, proc ne. viking je ok i bez wide verzi, zalezi na postave, ale je sirokej, treba jako prima.

liteline opravdu ma 77cm, myslim sem ho i merila, ale je to strih na hodne kostnatyho chlapa nebo drobnejsi zenu, ono zas 77 neni moc, lezet bez hnuti na zadech je ok, ale uz nejde moc treba na boku pokrcit nohy atd.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Tomas » úte led 10, 2023 20:33

Tak který spacák je dle toho tedy testován a proč to nepíšou u konkrétních produktů ? Tady toho chybí dost.

To co tam píšou je velmi vyhýbavé. Jaký konkrétní produkt má tedy jakou testaci ? Proč se výrobce nepochlubí, že ten a ten spacák má normu dle toho a toho ?

Původ peří taktéž (Čína dala?). Každý slušnější výrobce se tím prsí. Jinak proti té značce nic osobně nemám.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » úte led 10, 2023 20:45

ja myslim, ze za ty prachy uz muzeme klidne doporucit

https://www.patizon.com/p/p-patizon-dpr ... ultralight

made in czechia, genialni strih, super matros .. mozna jen trochu moc teplej na letni spacak aka +15/8

aneb absolutne nechapu, proc si koupit za bura vikinga 300 a mit mnohem horsi spacak a usetrit dvojku, kterou prozeru za tejden ... ten spacak budes mit x-let ... fakt decathlon a nebo vikinga nebrat ... proc :D
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2018
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » úte led 10, 2023 21:18

Tomas píše:Proč se výrobce nepochlubí, že ten a ten spacák má normu dle toho a toho?...Původ peří taktéž (Čína dala?). Každý slušnější výrobce se tím prsí.
Hm, fakt?

Rab napriklad primo pise, ze uvadi hodnoty namerene ve vlastni laboratori vlastni metodikou, ne nejakou normou. Neni zdaleka sam, kdo to dela takto.
Mammut pise "testovano podle normy...", ale pri uvadenych cislech nepise, ze odpovidaji te norme. Mountain Equipment u casti spacaku uvadi sice hodnoty podle normy, ale radi jich podle uvadene sve "A Good Night's Sleep Guaranted" hodnotou, krera neodpovida zadne z "normovanych" hodnot; u casti (nevim presne, ale je to pomerne velka cast) spacaku ma pouze tuto hodnotu, normovane nema. Millet taky nespomina standard, u nekterych spacaku uvadi komfort, limit i extrem, u nekterych jen komfort+limit.

Vice vyrobcu (napr. polskych, u nich vim, ze uvadeji podle normy) jsem nekoukal.

WP, Rab i ME maji zduvodneni, proc delaji svoji metodiku - prave, ze norma vlastne nic nerika o realni pouzitelnosti.

Ohledne peri u WP mas pravdu, ale taky vetsina (ne-polskych, polsti pouzivaji "vlastni" polske peri) pise max. ze pouziva "certifikovane" peri, peri s dohledatelnym puvodem, "Fair" nebo "RDS" peri a pod. O puvodu ani slovo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky