koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » úte čer 19, 2018 11:28

rambo518 píše:Komu z vás už tak navlhl péřák, že dostatečně neizoloval a za jakých podmínek se tak stalo?

WP Viking 600 utopeny ve Vranovske prehrade nefungoval.
Carinthia 900 utopena v Hallstattskem jezere nefungovala.
Pima Tulak utopena taky ve Vranovske prehrade nefungovala.
Jinak vse probehlo bez problemu. Nekdy mokra svrchni latka nekdy kousek, kdyz jsem v desti spatne postavil tarp.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » úte čer 19, 2018 12:16

Chces tim rict, ze synteticka napln Climashield XP ma (za jistych okolnosti) stejnou (ne)vyhrevnost jako 600g 650cuin, dokonce i 900g 700cuin nehydrofobniho peri?

Musel to byt krasny test - a dulezity vysledek! :smt023

BTW: kolik Ti za ten test zaplatil vyrobce Climashieldu? :lol: :lol: :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » úte čer 19, 2018 13:02

@booze: Zapomněl's uvést od kolika promile má peří stejnou výhřevnost jako syntetika. Rambo chtěl znát podmínky :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » úte čer 19, 2018 13:18

apuka píše:Chces tim rict, ze synteticka napln Climashield XP ma (za jistych okolnosti) stejnou (ne)vyhrevnost jako 600g 650cuin, dokonce i 900g 700cuin nehydrofobniho peri?

Dalo by se o tom polemizovat, ale chce to zmerit= furu penez a casu. 8)
GreyMouse píše:Zapomněl's uvést od kolika promile má peří stejnou výhřevnost jako syntetika. Rambo chtěl znát podmínky
S tou utopenou Primou to byla dobra show. Docela me mrzelo, ze nemam tekuty svetr. :D
Sama dobre vis, ze nepiju. :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod rambo518 » úte čer 19, 2018 14:12

booze píše: Prima Tulak utopena taky ve Vranovske prehrade nefungovala.

Díky za postřehy!!! To bych si nejradši vyscreenoval pro syntetikáře, kterým jejich syntetiky izolují jejich teplo i pod vodou :ú

Ne ale fakt, vždycky je to jenom známý známého kterému jeho péřák přes noc ( nebo i více ) tak navlhl, že byl nepoužitelný a kde by syntetika obstála... Ale na toho známého jsem ještě nikde nenarazil.
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » úte čer 19, 2018 14:22

Pokud na perak chcije, tak je mokry. Pokud na perak pada kondenzat, tak nektere muzou byt mokre. Pokud do peraku v zime funis, tak muze byt mokry.
Peraky maji fakani a jeste se (tuktuk) nestalo, ze by ho meli tak mokry, aby prestal fungovat. A jak mam citlivy nos na smrady, tak ja citim vlhkou husu i kachnu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod oodoow » úte čer 19, 2018 14:56

Když už se o tom bavíme, četli jste rozhovor se zakladatelem Warmpeace ve Světě Outdooru? Podle něj je výhoda péřových spacáků nad syntetickými právě v tom, že peří pohlcuje vlhkost. To je pro mě úplně naopak, než tomu rozumím. Podle mě je pohlcování vlhkosti nevýhoda a výhodou je větší loft a sbalitelnost při stejné váze.
Kousek rozhovoru tady.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » úte čer 19, 2018 15:25

Já to četl a celkem zajímavé, třeba i to o HP (impregnované peří)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod rambo518 » úte čer 19, 2018 15:35

A když už jste to takto načali, tak mám ověřené info ( pro ty, pro které to bude novinka ), že kachna ztrácí loft pomaleji než husa. A dokonce, že je životnost kachna / husa totožná. Tím pádem je při stejné plnivosti vhodnější volit kachnu z hlediska jak ceny, tak funkčnosti... Husa je dobrá prostě jen na vytažení lepšího cuin. To je ale jediná výhoda. Takže ty žvásty o životnosti a smradu a nevím čím vším ještě, jsou vlastně zažité lži. Jsem z toho smutnej :D
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » úte čer 19, 2018 15:56

No, mě v tom úryvku zaujalo, že zdravý člověk vypotí za noc asi 750 g vody. Pokud by to měla být pravda, tak nejsem zdravý člověk, protože 3/4 litru fakt běžně přes noc nevypotím. Teda pokud spím. A předpokládám, že když je řeč o spacácích, tak se údaj netýká situace, kdy člověk v noci sportuje :?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte čer 19, 2018 18:06

rambo518 píše:Ahoj lidi, chtěl bych tu rozjet menší diskuzi ohledně péřových spacáků.

Tohle uz se tu probiralo nekolikrat, ale budiz.

Mne perak nikdy nenavlhnul tak, aby to bylo znat na izolaci, ale ja si davam bacha a vybiram si dobre pocasi. Vzpominam si ale na clanek (nekde tu byl link) o zimnim prechodu hlavniho hrebene Tater, kde uvadeli jako nejvetsi chybu prave to, ze si vzali peraky. Spali v zahrabech a peraky po par dnech navlhly tak, ze byly skoro k nicemu, latka naplnena zmrzlymi kulickami.

oodoow píše:Kousek rozhovoru tady.

Uz asi neni :?

GreyMouse píše:No, mě v tom úryvku zaujalo, že zdravý člověk vypotí za noc asi 750 g vody.

Kdo vi, jak to meril. Treba se zvazil vecer a rano a zapomnel, ze sel v noci na zachod ;-)

booze píše:Sama dobre vis, ze nepiju.

Jj, jen se rad koupe ve spacaku a ty z nej hned delas alkoholika [-X :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte čer 19, 2018 18:22

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte čer 19, 2018 18:36

Jeste jsem si vzpomnel na neco k tematu. Howadoor, sekce Spacaky: http://www.howadoor.wz.cz/rady.html

Howadoor uz sem sice davno nechodi, dal se na politiku, ale byl to zkuseny cestovatel a horal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod oodoow » úte čer 19, 2018 19:13

@mike: Ten odkaz mi pořád jede a ostatním asi taky, takže bude závada na tvém přijímači. Je to ale jedno, protože v tom, co jsi postnul, to vlastně píše taky a dokonce ještě podrobněji. Stejně mě ale nepřesvědčil, že by schopnost peří pohlcovat vlhkost měla být nějaká výhoda, kterou HF peří nemá a tak je horší.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte čer 19, 2018 21:24

Ve FF mi to skonci na zakazove znacce a na iPadu to po mne chce prihlaseni ke Google accountu, na coz bych se vykaslal.

Par lidi tu HF peri ma a nekteri meli nebo maji i spacaky s normalnim perim, takze muzou porovnat. Jestli je v HF peri opravdu horsi mikroklima, jak vyplyva z toho, co pan tvrdi. Urcite se vsichni shodneme na tom, ze v peri je proti umeline vyrazne jiny a lepsi pocit (suche teplo) a jestli je to v HF peri jinak, tak by to bylo celkem minus (ne ze bych si to myslel).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte čer 19, 2018 21:28

A taky by mne zajimalo, jak je to s tou vypocenou vodou. Co jsem hledal, tak jsem nasel akorat propagandu vyrobcu matraci, ktera tvrdi neco podobneho, ale neverim tomu.

Opet se to ale da celkem snadno vyzkouset. Chce to nekoho, kdo ma doma rozumne presnou vahu a nemusi v noci na zachod. Coz bohuzel neni muj pripad, letos se mi to stalo presne jednou :? Jednoduse se zvazit pred spanim a po probuzeni. Rozdil bude ta voda, castecne vypocena a castecne vydychana, ale aspon budeme mit nejaky zaklad. Cim vic lidi to zkusi, tim lip :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » úte čer 19, 2018 21:35

A ta voda se jako dal neodpari? :lol:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » úte čer 19, 2018 21:38

mike píše:Par lidi tu HF peri ma a nekteri meli nebo maji i spacaky s normalnim perim, takze muzou porovnat. Jestli je v HF peri opravdu horsi mikroklima, jak vyplyva z toho, co pan tvrdi.

Necetl jsem to jeste, ale na tom mikroklima neco bude.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte čer 19, 2018 21:40

booze píše:A ta voda se jako dal neodpari? :lol:

Cast jo, kdyz nebudes spat v igelitovem pytli nebo v membranovem spacaku ;-)

Pro zacatek by mne ale zajimalo, kolik vody ubude pres noc z tela. Protoze to je maximum, ze ktere ho se da vychazet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod budo » stř čer 20, 2018 7:07

Tento spacák Aegismax MINI outdoor ultralight ještě před pár dny stál (tuším) 79 USD.

Měl jsem ho pár dní v košíku a dokončení nákupu odkládal (něco jsem ještě vybíral). A oni ho zdražili na 120 USD.
Napsal jsem si o slevu a doslat cenu "77 USD, included shipping by China Post Registered Air Mail".

Dneska ho mají zase za 82,60 USD. Jak je vidět, s cenou dost pružně laborujou.

A prodejce Tony Yang mi napsal toto:
If your friends also interested the sleeping bag, tell them contact me before placed the order, we can give the extra discount.

Takže kdo byste zvažoval péřové spacáky Aegismax, máte možnost si vyjednat slevu :)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: koupě péřáku

Příspěvekod rambo518 » stř čer 20, 2018 7:14

Co se týče té schopnosti pohlcovat vlhkost, tak jde o to ( jsem se dočetl ), že to peří tu vlhkost pohltí a pak s ní uvnitř sebe "pracuje" - více pod názvem hydroskopie, hydroskopičnost.

Takže na omak bys na tom peří nepoznal, že je vlhké a své schopnosti si zachová.
Asi bych si to dokázal představit jako takové kapsičky pro kapičky uvnitř pírek, které ovšem nesmíš přelít.

Potom ale, jako ostatní, nechápu smysl hydrofobní úpravy, která naopak tuto schopnost eliminuje tak, že peří "absorbuje daleko méně vlhkosti" :-..

Miku děkuju za odkaz na horala! Zajímavé počtení. Zase něco jiného, když to bere tak čistě subjektivně.
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » stř čer 20, 2018 9:35

mike píše:by mne ale zajimalo, kolik vody ubude pres noc z tela
Uz davneji jsem si nekolikrat vsiml (meril jsem se tak parkrat uz davneji), ze rozdil mezi moji vahou vecer, kdyz jdu spat a rano, kdyz vstanu dokaze byt az vice nez 1,5 kg i kdyz nejdu celou noc na zachod (stava se od doby, co vecer toho moc nepiju).
Toto docela odpovida ubytku vahy uvadene vsude mozne a nemozne. Nevim, kolik presne z toho pripadava na vodu, ale ted uz vim, ze cca 100g je uhlik :-). Podobne se da vypocitat i kolik vody vydychame (cca 100% vlhkost, cca 36-37 st. Celsia, treba najit prumerny objem vzduchu na jedne vydech; pocitat s vlhkosti v nadechu), muze se na to nekdo dat. Kazdopadne ale spat ve spacaku v zima nekde na horach rekneme pri teplote pod -10 znamena mnohem vetsi ztratu vody vydechem nez spat pri 30 st. v destnem pralesu.
Zde jsem narazil na jeden zajimavy clanek o (ne)potrebe piti (vody). I kdyz je to od cloveka, co dela tradicni cinskou medicinu, clanek obsahuje spoustu zajimavych veci, platnych ve vseobecnosti i takove, co sice nejsou studiemi dolozene, ale ja - i dalsi v mem okoli - mam stejne zkusenosti (napr. aspartam a uhaseni zizne).

Edit: zapomel jsem sem dat citat, ktery se te ztraty v clanku tyka:
Člověk vyloučí zhruba 2-2,5 litru vody denně: Močí ztratíme zhruba 1-1,5 l vody, kůží (tzv. neznatelné pocení) 0,5 l vody denně. Potíme-li se však při nějaké činnosti silně, můžeme ztrácet až 2 l vody za hodinu, což pak třeba v pitném režimu zohlednit! Plícemi se při dýchání vyloučí zhruba 0,4 l vody, stolicí pak za normálních okolností (průjem!) asi 0,1 l vody.
Naposledy upravil apuka dne stř čer 20, 2018 12:10, celkově upraveno 2
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod oodoow » stř čer 20, 2018 9:38

mike píše:v peri je proti umeline vyrazne jiny a lepsi pocit (suche teplo)

Není ten pocit spíš tím, že peří je takové nadýchané a oproti, jak píše Howadoor, alespoň 2.5kg umělině je prostě lehčí a tak z toho máš lepší pocit, že to na tobě tak neleží?
Podle mě umělina transportuje vlhkost více než dostatečně i za pohybu, však ty nosíš ty zateplené syntetické bundy, ne? Nevidím důvod, proč by to neměla zvládat když jenom ležíš a nehýbeš se.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » stř čer 20, 2018 9:59

Jeste k tomu, ze je pohlceni vlhkosti dobre...

Ono to muze klidne tak byt, nejak podobne jako napr. u merina. Tj. do jiste miry peri dokaze vlhkost "pohltit" (ale nasledne taky transportovat dal!) bez toho, aby ztratilo svoje izolacni vlastnosti, tj. jeste neslehne, na omak jeste vlhkost neni citit. Takze clovek vlastne tu vlhkost neciti, bo je "schovana" (ulozena) nekde vevnitr v peri a ne ve vzduchu kolem nej. Problem nastane v okamziku, kdy se prekroci nejaka hranice a dalsi molekula vlhkosti se uz "nepohlti", ale se srazi jako kapicka vody na vlaknech peri a to slehne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » stř čer 20, 2018 11:24

apuka píše:... muze se na tyto nekdo dat.

:shock: :-k :(( Nějak se nechytám, připomíná mi to výtvor automatického překladače :D. To by pak možná vysvětlovalo i pětinásobný rozdíl mezi nočním úbytkem vody tebou zjištěným (1,5 kg) a uvedeným v citaci (0,3 kg); lidi a stroje fungují jinak :twisted:
Naposledy upravil GreyMouse dne stř čer 20, 2018 14:57, celkově upraveno 1
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » stř čer 20, 2018 12:19

Ma tam byt "to" misto "tyto"...

Ja jsem nepsal o az 1,5 kg ztraty vahy ubytkem vody, ale celkovym ubytkem pres noc (bez specifikace ceho a jak), coz taky neznamena kazdou noc tolik. No a vzhledem k tomu, ze v noci se pod perinou obvykle potis vice nez bezne pres den (za normalnich okolnosti a bez namahy), tak vydelit celkovou ztratu pocenim a dychanim 3-ma taky neni presne. A v lete, kdyz mas vevnitr i v noci kolem 28 stupnu (:twisted:) a hrozne sucho, se Ti zpoceni a dychani zabezpeci ztratu dvojnasobnou i vetsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Miras » stř čer 20, 2018 12:20

budo píše:Tento spacák Aegismax MINI outdoor ultralight

Už to tady bylo několikrát zmíněný, ale opakování matka moudrosti. Komory tohohle spacáku jsou šitý skrz, což je trochu škoda. Na léto pohoda a je fakt mini, ale chce to vybírat závětrný místa, jinak přes švy táhne :-)
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: koupě péřáku

Příspěvekod budo » stř čer 20, 2018 12:44

No naštestí jsem si k tomu do sérky objednal vestu, tak to snad bude ok
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: koupě péřáku

Příspěvekod slezacekm » stř čer 20, 2018 12:55

Tak to sem potom napis jaka je. A treba i o velikosti, s tim ja mam vzdy problem.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod budo » stř čer 20, 2018 12:59

Když si vzpomenu. Vzal jsem to podle hmotnosti - mám asi 97. Takže ikikel.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky