koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » sob srp 8, 2020 17:02

Samozřejmě, že je vždycky lepší koupit teplejší, ale nelze pak počítat s komfortem během letních nocí..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » sob srp 8, 2020 17:56

Trochu prehanis...
Kdyz se pohras se zipem, tak se da. Uz jsem psal, ze manzelka pred lety koupila Warmpeace 900 a spala (a se i vyspala!) v tom v ne moc dobrem zahrabu (i bez karimatky, pod sebou jenom rozlozene lano, ale poradne oblecena - do syntetiky a flisky, sadne peri a merino) i pod - 20, kdy vsichni ostatni (chlapi) v lepsich zahrabech, teplejsich spacacich a s prepasovanymi (samo)nafukovackami do rana zdaleka nevydrzeli, uz v noci se vsichni nasackovali do kuchyne chaty k caji (a jinym zahrivatkam). Stejne dobre v tom spala mnohodesitek krat v telocvicnach a spolecnych pokojich, v lete v hicu (i kdyz vevnitr neklesla teplota pod +25) i v zime kdyz to bylo vyhrivane. Kdyz bylo az moc teplo, tak se jednoduse jen prikryla.

Jen upozornuji zase, ty decathlonacke peraky na pouhe prikryvani funguji hur kvuli jennhlavu obepinaci kapuci. Proto jsem psal, ze je treba vyzkouset.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » sob srp 8, 2020 18:07

apuka píše:v telocvicnach a spolecnych pokojich, v lete v hicu (i kdyz vevnitr neklesla teplota pod +25) i v zime kdyz to bylo vyhrivane. Kdyz bylo az moc teplo, tak se jednoduse jen prikryla.

Jenže tu neřešíme spacák pro indoor použití
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » sob srp 8, 2020 18:09

Taky naprosto bezne spim pod spacakem s 500 g 800 cuin peri na hotelech, kde je minimalne 20 stupnu a je to v pohode. Delam to, protoze je to pohodlnejsi a prijemnejsi, nez jejich prikryvky a kdyz uz ten spacak mam... :)

Cimz chci rict, ze kdyz se trisezonni spacak pouzije jako deka, tak je fajn i v lete. Ve stanu to prece musi byt stejne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » sob srp 8, 2020 18:11

V létě se doma klidně přikreju Panyamem 450, ale když to stejný udělám venku, cítím chlad, sice jen někde, ale příjemný to fakt není
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » sob srp 8, 2020 18:17

Uz jsem to takhle pouzil na par bivakach, ktere se od spani ve stanu az tak moc nelisi a v pohode. Pod sirakem by to problem byt mohl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » sob srp 8, 2020 18:32

@etheric: jenze Tys psal, ze by ses v tom ve stanu uvaril a ze nemzes cekat komfort pri nule i +12-ti. Na to jsem dal ten indoor priklad spolu s pouzitm pri -20 bez karimatky (jasne, zahrab, takze spise to odpovida te nule, ale be karimatky se to zase posune hodne do minusu).
O tom, ze by Ti byla zima pri prikryti rec nebyla.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod MichalBr » úte zář 15, 2020 21:51

Ahoj,
chtěl bych se zeptat na Váš názor ohledně péřového spacáku SINGI THREE SEASONS od značky Fjallraven.
https://www.fjallraven.com/eu/en-gb/bags-gear/tents-sleeping-bags/sleeping-bags/singi-three-seasons-reg
Mohl bych ho mít za cenu cca 7000,- tak mě zajímá názor zkušenějších u tohoto spacáku co se týče poměru cena/využití v našich podmínkách/ceny jiných značek .. Díval jsem se, že je z materiálu polyamid 20D a to si nejsem úplně jistý, zda se jedná o nepromokavý materiál :-k

Děkuji za názory
MichalBr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte zář 15, 2020 15:19

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte zář 15, 2020 21:55

Kdyby byl nepromokavy, tak to tam napisou. Nepromokave spacaky se moc nedelaji, ono to ani moc nedava smysl.

Za mne pomer cena/vykon nic moc a vaha/vykon taky ne, ale nijak zvlast jsem to nezkoumal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sup » úte zář 15, 2020 21:56

Spacák nechceš mít nepromokavý, to ho pak tak propotíš, že se v něm stejně nevyspíš.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte zář 15, 2020 21:59

No, obcas se delaji membranove spacaky. Byla tu na to tema delsi diskuse, doporucuju najit. Osobne bych takovy spacak nechtel, ale jsou lidi, co si je pochvaluji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod MichalBr » úte zář 15, 2020 22:15

Já v tom nejsem právě osobně zběhlý ale co čtu tak je to samá látka ošetřením DWR, DWR+ pertex (vodoodpudivost materialu) a tak podobně proto když vidím pouze polyamide 20d tak si říkám jestli je to pro naše podmínky dostatečná ochrana proti navlhnutí jinak co jsem se díval na recenze tak plnění je 700 CUIN na 700g což je dost a věřím že ten spacák bude opravdu teplý coz samozrejme je nevyhoda co se celkobe vahy tyce 1300g
MichalBr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte zář 15, 2020 15:19

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř zář 16, 2020 0:06

DWR neni nepromokavost, to je jen uprava latky, ktera zvysuje odolnost proti vlhkosti. Kdyz na spacak spadne par kapek, tak se nevsaknou a stecou, ale kdyz na nej bude prset, tak promokne. DWR je standard a cekal bych, ze tam bude i kdyz to nepisou. Jestli mas pochyby, tak jim zkus napsat.

Ja tam teda ctu 650 g 700 cuin peri, coz je u nas na jaro a podzim furt dostatecne, ale spacak je zbytecne tezky. Ctu tam ovsem taky Down distributed with 60% in top and 40% in bottom, coz je spatne, pokud nespis vzorne na zadech. Meli jsme tu na tohle tema delsi diskusi, zkus si ji najit. Driv to tak mel Cumulus, ale pak presli na 55:45, coz je vyrazne lepsi (standard je 50:50).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sup » stř zář 16, 2020 0:19

Souhlas, koupil bych buď levnějšího Vikinga 600 anebo naopak o trochu dražší modely třeba od Sira Josepha nebo Cumulusu, na to jaký to má parametry, je to trochu drahý.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » stř zář 16, 2020 4:04

sup píše:na to jaký to má parametry, je to trochu drahý.

Sir Joseph? Ano, dost zamrzli v čase.
Cumulus je sice drahý, ale jsou i dražší značky. Parametry Cumulus mi vzhledem k ceně přijdou naprosto vklidu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř zář 16, 2020 4:21

Myslel ten Fjallraven. Souveti by se sice dalo napsat jednoznacneji, ale z kontextu je to jasne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » stř zář 16, 2020 5:55

Neumím číst mezi řádky, sorry :|
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » stř zář 16, 2020 11:30

sup píše:Spacák nechceš mít nepromokavý, to ho pak tak propotíš, že se v něm stejně nevyspíš.

to jen teoretizuješ, nebo máš osobní zkušenosti? já bych třeba na jaro, podzim a zimu jiný než membránoví spacák už nechtěl, důvodů proč, je tady o tom psáno plno, takže případně stačí jen hledat
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Asanoth » čtv zář 17, 2020 6:31

mike píše:Uz jsem to takhle pouzil na par bivakach, ktere se od spani ve stanu az tak moc nelisi a v pohode. Pod sirakem by to problem byt mohl.


Není to problém, akorát občas během noci klesne teplota, vzbudíš se chladem a musíš se zapínat. Například teď v neděli :D .
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv zář 17, 2020 15:57

Kolik mas let?

Az se parkrat "vzbudis chladem" ponekud pozdeji nez je zdravo, tak si pockej par let a nebudes se stacit divit, jak zacnes byt na ten chlad citlivy a jak Te zacne "vyzirat"... Pravda, zavisi to i od stylu spani - pokud spis celou noc na brichu, tak to odnesou nejspise jen kolena.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sup » čtv zář 17, 2020 23:49

Etheric píše:Neumím číst mezi řádky, sorry :|

Taky bych řekl, že je to jednoznačné, pokud bych Cumulus a a Sir Joseph hanil, asi bych je nedoporučoval. Ale je pravda, že jsem to mohl napsat explicitněji. Cumulus ostatně sám nově vlastním

Etheric píše:Sir Joseph? Ano, dost zamrzli v čase.

Mně se jejich Koteky II dost líbí, byť je sám nemám - chci mít možnost spacák spojit, ale kdo to nepotřebuje, tak pro něj podle mě můžou být smysluplné. Co je na nich špatného?

fps píše:to jen teoretizuješ, nebo máš osobní zkušenosti? já bych třeba na jaro, podzim a zimu jiný než membránoví spacák už nechtěl, důvodů proč, je tady o tom psáno plno, takže případně stačí jen hledat


Mně osobně membránové věci moc nefungujou (ale je pravda že si je už dost dlouho nekupuju), ale reagoval jsem na původní příspěvek, kde se tazatel zajímal, zda je materiál daného spacáku nepromokavý, a to mi úplně jako stěžejní parametr u spacáku nepřijde.
EDIT: Diskuzi jsem si našel (tu o spaní v -40) a přijde mi, že to není úplně případ toho poptávaného spacáku, to není zimní spacák, ale třísezónní letní spacák.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pát zář 18, 2020 18:14

sup píše:Co je na nich špatného?

Nic, jen za tu cenu se dají sehnat spacáky s mnohem lepšími parametry. SJ zamrzli v čase, materiály i cenou
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » pon zář 21, 2020 10:31

sup píše:Mně osobně membránové věci moc nefungujou (ale je pravda že si je už dost dlouho nekupuju)

- takže si jen teoretizoval, tak prosím tě příště tady nepiš o něčem co nemáš ozkoušeno, "Spacák nechceš mít nepromokavý, to ho pak tak propotíš, že se v něm stejně nevyspíš.", teoretizovaní si nech pro takzvané sociální sítě, tady akorát pak neznalé zmateš
- já naspal v membránovém spacáku cca 200 nocí, a to o čem si ty terorizoval, se mi nikdy nestalo
- není membrána jako membrána, když chodíš do přírody jen za pěkného počasí v létě, a takzvaně na lehko, tak nepotřebuješ nic membránového
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Croven » čtv říj 1, 2020 12:32

Ahojte, na budúci rok by som chcel absolovať cca 10 dňový trek v Škótsku s priateľkou a zatial máme len peráky od Aegismaxu, preto by som sa chcel spýtať či by tento spacák bol v pohode, alebo kedže sa jedná o dlhý trek so spaním pod stanom, možno v kempe a hlavne predpokladám mokré/vlhké počasie bude nutná kúpa peráku s hydrofóbnou úpravou peria? Predpokladám, že spacka nepríde do priameho kontaktu s vodou, jedná sa mi len o to vlhšie prostredie.

Vrámci ČR chodíme na 2 dňové treky a na to perák s číny bohate stačí, avšak neviem ako by to bolo na viacdňový trek.

Díky za rady.
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Kennedy » čtv říj 1, 2020 20:15

Croven: Nejsem expert takže napíšu jen svůj názor, kdyžtak mě někdo opraví.
Používám starý Sir Joseph Rimo cca. 8 let. Žádná moderní membrána, žádný hydrofobní peří. Jaro, podzim, zima, byl za polárním kruhem na podzim, na delších vandrech v zimě v takovým tom hnusu okolo nuly, spaní v zimě jenom pod plachtou při sněžení a žádnej výraznej problém jsem nikdy neměl. Dvakrát pranej, dvakrát doplňovaný peří. Samozřejmostí je vždy ranní sušení venku na stromě nebo někde pohozenej, když počasí dovolí. Vystavovat ho sněžení nebo mrholení není tedy optimální a několik nocí po sobě by problém byl, ale ve stanu nebo pod uzavíratelným tarpem ne. Dobrý je pokusit se uvnitř omezit kondenzaci a vlhkost, protože peří do sebe absorbuje i vzdušnou vlhkost, takže si myslím, že zvyšovat si tepelný komfort zadýcháním stanu za cenu vlhkosti uvnitř není dobrý. Skotska bych se nebál, když na něj nebude pršet a budeš ho větrat poctivě každý ráno nevidím problém. Skotsko není džungle kde je nonstop stoprocentní vlhkost. A pravděpodobnost, že by nonstop pršelo či byly podmínky, že nebude možný nikdy spacák nechat prosušit je docela nízká. Navíc - s peřím se jezdilo všude ve po světě v době kdy ještě hydrofobní peří ani membrány neexistovaly.
Ale nemám s ním zkušenost, píšu jen svůj názor.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » čtv říj 1, 2020 20:25

Kennedy píše:Croven: Nejsem expert takže napíšu jen svůj názor, kdyžtak mě někdo opraví.
Používám starý Sir Joseph Rimo cca. 8 let. Žádná moderní membrána, .................


Přesně tak. Peří ( klasické bez úpravy ) je nejlepší izolační materiál, co kdy byl vynalezený :)
S peřím, když se naučíš v outdooru žít, tak Ti žádná vlhkost nemůže skřížit plány. Chce to vědět co a jak a pak to funguje a nemusí být žádné membrány a žádné HP peří. Ano je to pomoc, ale není to důležité. Jde to i bez toho.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Kennedy » čtv říj 1, 2020 20:59

Aldo: Zatím ano. Já věřím tomu, že jednou přijde umělý vlákno, který peří překoná ve výhřevnosti, sbalitelnosti, hmotnosti a bude nepromokavý. Jenom nevěřím tomu, že se toho dožiju. :D
Moderní věci nezpochybňuju, kdysi se taky lezlo na Everest v kožešině a vandry chodily s dvoukilovou celtou. Ano, jde to i dnes, ale už to málokdo dělá.

Teď koukám, že jsem se shodou okolností nedávno díval na tvůj web. Sir Joseph je zralej na další praní a trochu přisypání a já zvažuju upgrade. Buď Panyam 600 nebo Mysterious Traveller 700. Trochu se bojím tý vysoký plnivosti u Panyamu, ale asi bych se měl přesunout do 21. století. :) Taky je mi blbý měnit věc, která je stále plně funkční, mechanicky v podstatě nezničitelná a slouží stále stejně dobře. Ale je fakt, že váží přes 1,5 kg a rozdíl skoro půl kila oproti moderně je pro mě silný argument. Ale pořád to odkládám.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv říj 1, 2020 22:17

Kennedy píše:je fakt, že váží přes 1,5 kg a rozdíl skoro půl kila oproti moderně
:-k To Ti Rimo vazi 1,5 kg po dvojnasobnem doplneni peri? kolik toho doplnili a verze I byla o tolik tezsi nez II? (jenom se ptam, kdyz pises o vaze skoro o 30 dkg vyssi nez soucasna verze (na vysku 190cm).

Jeste si radeji nekde vyzkousej strih te "moderny" - je trochu jiny nez SJ, abys potom nebyl prekvapeny, ze se v nem budes citit mene pohodlne (ale taky se muze stat, ze Ti bude vyhovovat vice).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Kennedy » čtv říj 1, 2020 22:38

apuka: Myslím, že můj spacák je předchůdce tohodle
https://www.hanibal.cz/sir-joseph-rimo- ... cm_z15950/
A tam je váha 1460 g. Nejsem gramovej maniak, ale myslím, že po posledním plnění jsem to zkoušel vážit a bylo to něco okolo 1700, ale včetně origo kompresního obalu (ten jinak nepoužívám) a ten má něco přes 100 gramů. Takže po doplnění a hodně narvanej vážil samotnej spacák 1500 - 1600 gramů. A nebo vážil v obalu 1600? :-k Teď fakt nevím a teď se mi ho nechce jít kompresovat. Každopádně takhle nějak přibližně.
No a tedy chci spacák s komfortem okolo mínus pět a váhou okolo 1 kg. Ty Cumulusy co jsem uváděl by dle parametrů měly mít snad taky širší střih. Není to ta úzká Lite řada. Nejsem žádnej Rambo, ale mám trochu širší ramena a nechci se moc tísnit.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 2, 2020 5:23

ja treba furt premyslim, ze nahradim criterion traveler 650 necim teplesim.

ve 30 mi do -5 stacil, ted uz mi vyhovuje kolem 0. nechala sem ho vyprat, jestli mu to pomuze ale asi se musim skirit s tim, ze su bliz 40 nez 30 a ze to asi nebude spacakem:D

do cca 5st nad nulou vozim liteline 400 kterej vyuzivam mnohem vic, ale presne su zasekla na tom, ze traveler 650 asi za vic nez 3t neprodam ale pritom ho muzu mit v pohode jeste 15 let, spim v nem jen na hrane sezony, ale uz mi na ni prestava stacit a novej je nad financni moznosti aktualne a co ted...

takze sem se zasekla na tom, ze za posledni rok sem v nem po vyprani spala presne 1x, prodat ho nechci protoze nemam na nahradni ale v realu kdyz ho potrebuju je na nej zima :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky