koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » pát lis 23, 2018 22:35

Sobb - no možná ta zimní směs, ale mě to dávalo malej výkon a nechtělo to dojíždět zbytky.
Ideál je nahřívat horkou vodou (to sem běžně praktikoval na 2x30kg pro výpal pece kde je takový odběr, že to zamrzá a pokud se plyn nenahřeje tak se nevyžene teplota na hořáku)
Ale camrat se s nahříváním ve stanu to si raději párkrát zapumpuju což aspoň zahřeje mne ;)

A potom by mne zajímala ještě jedna věc - těch -40 to bude Skandinávie? Používáte jako světlo něco na baterky nebo plynovou lucerničku?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát lis 23, 2018 22:59

sobb píše:Mike objevil Ameriku :mrgreen: Ty jsi fakt nikdy v mládí nenosil na deštivém vandru igeliťáky v botách?

V mladi? Copak si takove veci pamatuju? ;-) A mimochodem, co je to destivy vandr a k cemu je to dobre? :twisted:

Jak pisu, jde mi o to, jestli by nahodou ponozky s membranou nevyresily muj aktualni problem. Silne promokave tenisky a mokra trava. Sacky jsou jen simulace krajni moznosti, membrana by mohla byt o neco lepsi. A ne, v takovych teniskach jsem nikdy driv nechodil.

Zatim to moc nevypada. Dneska jsem teda zkusil sacky primo na kuzi, na to ponozky, opet BD Trekker a na ne jeste jedny sacky, aby se nenamocily. Vysledek mne prekvapil. Ponozky byly suche, ale to je tak jedine plus. Uz po prvnich par stech metrech mi zacalo byt horko na chodidla zespodu a zima na prsty shora. Mraz a ohen, Zahorovo loze. Nelepsilo se to, naopak, paleni chodidel zespoda bylo dost neprijemne. V tech botach chodim od leta a nikdy mi v nich horko nebylo. K tomu pekne rozmocene nohy, po hodine chuze jako po celem dni v pohorkach v mokru. Tudy cesta nevede.

Prozatimni zaver: VBL primo na kuzi velmi zuzuje komfortni oblast. Coz je pravy opak toho, ceho se normalne snazim dosahnout. Fyzikalne to dava smysl, noha se poti, aby se ochladila a ponozky normalne ten pot odvedou. Jenze tady nemuzou, noha se zespoda neochlazuje, takze se poti jeste vic... kladna zpetna vazna a to je uplne spatne. Bojim se, ze ve spacaku by se mohlo stat neco podobneho. V tehle situaci:
sobb píše: Večer se nacpete, spát jdete zmrzlí a v noci se vzbudíte horkem. Metabolismus fachá a navíc je organismu po celém dni v mrazu konečně v tepelné pohodě, tak začne, potvora, plýtvat. Jestli si dobře pamatuju, tak se o tom někde tady i diskutovalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » sob lis 24, 2018 1:38

sobb píše:Mohla, ale ani ta, kterou používá MHW nemusí být dle všeho úplně špatná. Zvlášť v kombinaci s hydrofobním peřím. A po našich zkušenostech nějak mám tendenci samotné membráně tak úplně nevěřit :wink:

Az se u mne nekdy zastavite, tak mi pripomen, at ti ukazu tu bundu. Laminat se totiz uplne rozlozil. Jednotlive vrstvy od sebe a pak to tece jak reseto. Nevim proc, zadna jina membrana mi to neudelala a ta bunda byla fakt pouzivana i prana minimalne. Proste se to rozpadlo samo, takze za mne DryQ cokoliv ani zadarmo.

sobb píše:Asi nebylo a hlavně by stejně tak jako u respirační masky voda tekla dolů a za krk. Prý se s tím uživatel musím smířit, ale nevím, zda je to tak úplně nutné :) Alespoň v našem případě.

Aspon se navzajem nepokousete ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod oodoow » sob lis 24, 2018 10:56

Se zkusím doma podívat, jak vypadá to moje DryQ. Bylo to DryQ.Active ale moc to nedýchalo, tak jsem to dal matce a nevím jak to dopadlo.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » sob lis 24, 2018 18:24

Michal82 píše:A potom by mne zajímala ještě jedna věc - těch -40 to bude Skandinávie? Používáte jako světlo něco na baterky nebo plynovou lucerničku?
Jojo, opět Finsko, Švédsko, Norsko. Normální čelovky. Měli jsme dvě Zebry na jednu AA a Fenix HL60R. Záloha v podobě jedné Zebry se hodila, protože parťákovi odešel jeho starší Fénix (kontakty).
K HL60R jsem popsala pár dojmů tady: viewtopic.php?p=497231#p497231
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » sob lis 24, 2018 18:35

mike píše:Dneska jsem teda zkusil sacky primo na kuzi, na to ponozky, opet BD Trekker a na ne jeste jedny sacky, aby se nenamocily.
Většina doporučení na nošení VBL ponožek (oblečení) vypadá asi takto:
"Thin polypropylene socks should be worn next to the skin with the vapour barriers worn over top. Your insulating layers (wool socks, etc) are then placed over the vapour barrier. With this arrangement, your feet will remain toasty warm no matter how long you’re in the field."

mike píše:kladna zpetna vazna a to je uplne spatne. Bojim se, ze ve spacaku by se mohlo stat neco podobneho. V tehle situaci:
sobb píše: Večer se nacpete, spát jdete zmrzlí a v noci se vzbudíte horkem. Metabolismus fachá a navíc je organismu po celém dni v mrazu konečně v tepelné pohodě, tak začne, potvora, plýtvat. Jestli si dobře pamatuju, tak se o tom někde tady i diskutovalo.
Ti, kteří používají VBL tvrdí, že nepohodu cítí rychleji, než když jsou normálně oblečeni. A tudíž stihnou zakročit (= odvětrat), než je pozdě. Což se ale týká používají VBL oblečení, které se reguluje asi snadněji a hlavně u toho člověk nespí, tak si přehřívání uvědomí hned. U spacáků jsem zatím na popis takovéto situace nenarazila. Ale není jiná možnost, než rychle odvětrat/ochladit.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » sob lis 24, 2018 18:53

mike píše:Laminat se totiz uplne rozlozil. Jednotlive vrstvy od sebe a pak to tece jak reseto. Nevim proc, zadna jina membrana mi to neudelala a ta bunda byla fakt pouzivana i prana minimalne. Proste se to rozpadlo samo, takze za mne DryQ cokoliv ani zadarmo.
Aha, jsem myslela, že jsi měl Conduit. Pátral jsi pak nějak ohledně toho? Jestli se to stalo i někomu jinému? A co na to MHW, psal jsi jim?

mike píše:Aspon se navzajem nepokousete ;-)
To jsme měli mít letos ... :wink:


Tak jsem po přečtění desítek až stovek různých názorů a systémů o tom všem dlouze přemýšlela a zcela přehodnotila situaci :D
Začínám se přiklánět ke kombinaci: spacák bez membrány, asi s HF peřím + tenký syntetický spacák na něj a v případě nutnosti k tomu použít VBL. A pro případ vlhkosti zvenčí použít buď nouzově jen membránový obleček položený na spacácích v kritických místech, nebo žďárák či pončo.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » ned lis 25, 2018 0:50

sobb píše:Většina doporučení na nošení VBL ponožek (oblečení) vypadá asi takto:
"Thin polypropylene socks should be worn next to the skin with the vapour barriers worn over top. Your insulating layers (wool socks, etc) are then placed over the vapour barrier. With this arrangement, your feet will remain toasty warm no matter how long you’re in the field."

Jasne, ale tenke ponozky z umeliny nemam. Je nejaky duvod konkretne pro polypropylen? Krome toho, ze je to jedna z nejsmradlavejsich umelin? ;-)

Dneska jsem si vzal stejne ponozky bez sacku a naprosta pohoda, prestoze bylo o neco tepleji. Zadne prehrivani ani zima, proste komfort. Nebylo mokro, takze se ani nenamocily.

sobb píše:Ti, kteří používají VBL tvrdí, že nepohodu cítí rychleji, než když jsou normálně oblečeni. A tudíž stihnou zakročit (= odvětrat), než je pozdě.

Jo, to jsem taky cetl, odpovida to memu pozorovani i fyzice. Pravy opak toho, co chci ;-)

sobb píše:Což se ale týká používají VBL oblečení, které se reguluje asi snadněji a hlavně u toho člověk nespí, tak si přehřívání uvědomí hned. U spacáků jsem zatím na popis takovéto situace nenarazila. Ale není jiná možnost, než rychle odvětrat/ochladit.

Coz muze byt v -40 docela zajimave... Nezbude, nez to vyzkouset, mozna v takovych teplotach funguje telo jinak. Stavalo se ti, ze ses v noci vzbudila horkem? Mne se to stava relativne casto. Doma vic, nez venku, ale tam taky.

sobb píše:Začínám se přiklánět ke kombinaci: spacák bez membrány, asi s HF peřím + tenký syntetický spacák na něj a v případě nutnosti k tomu použít VBL

Akorat budes muset sehnat nejaky hodne velky synteticky spacak, aby se do nej silny zimni perak vesel a peri nebylo stlacene.

sobb píše:Aha, jsem myslela, že jsi měl Conduit. Pátral jsi pak nějak ohledně toho? Jestli se to stalo i někomu jinému? A co na to MHW, psal jsi jim?

Conduit jsem mel v SS bunde, tam se nic nerozpadlo, jen byla nepouzitelna, protoze membranovy SS je pitomost. Tohle bylo DryQ Elite. Patral a nasel podobne zkusenosti. MHW jsem nepsal, zlomil jsem nad nima hul a navic jsem zjistil, ze negativni recenze na svych strankach mazou :vom:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » ned lis 25, 2018 22:49

mike píše:Jasne, ale tenke ponozky z umeliny nemam. Je nejaky duvod konkretne pro polypropylen? Krome toho, ze je to jedna z nejsmradlavejsich umelin? ;-)
Myslím, že ne, hlavně prostě umělinu.


mike píše:Nebylo mokro, takze se ani nenamocily.
Však v tom případě by byl igelit na nic. Nebo proč to vlastně chceš nosit? Jdeš s módou? :twisted:

mike píše:Coz muze byt v -40 docela zajimave... Nezbude, nez to vyzkouset, mozna v takovych teplotach funguje telo jinak. Stavalo se ti, ze ses v noci vzbudila horkem? Mne se to stava relativne casto. Doma vic, nez venku, ale tam taky.
Když je vedro, tak to asi tak nevadí, uvidíme. Marně se snažím vzpomenout, ale myslím, že to byl vždycky jen opačný případ :) Horkem leda tak na srubu, když kluci začali brzo ráno topit a já byla ještě zachumlaná v péřáku.

mike píše:Akorat budes muset sehnat nejaky hodne velky synteticky spacak, aby se do nej silny zimni perak vesel a peri nebylo stlacene.
Mám teorii, že bude stačit nějaká starší syntetika co máme doma. Rozepnout a navlíct na spacák přes nohy a zvrchu. Jako ochrana péřáku před vlhkostí zvenku i na posunutí rosného bodu by to takto mohlo stačit.

mike píše:Tohle bylo DryQ Elite. Patral a nasel podobne zkusenosti.
Tos taky mohl varovat ještě dřív než jsem ho dala do nákupního košíku :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pon lis 26, 2018 0:44

sobb píše:Nebo proč to vlastně chceš nosit? Jdeš s módou? :twisted:

Jakou modou? Igelit je ted v mode? ;-) Nechci to nosit. Zvazuju, jestli nekoupit membranove ponozky a tohle byl pokus, jak se asi budou chovat. Ony totiz nejsou uplne levne a nechce se mi je kupovat jen proto, abych rekl, ze tudy cesta nevede. Co pak s nima? Prodavat pouzite ponozky by mi prislo uchylne ;-)

sobb píše:Mám teorii, že bude stačit nějaká starší syntetika co máme doma. Rozepnout a navlíct na spacák přes nohy a zvrchu. Jako ochrana péřáku před vlhkostí zvenku i na posunutí rosného bodu by to takto mohlo stačit.

Prvni jo, druhe se bojim, ze ne. Na posunuti rosneho bodu potrebujes posunout teplotu mezi spacaky a to v rozepnutem fungovat nebude. Na povrchu peraku bude vnejsi teplota.

sobb píše:Tos taky mohl varovat ještě dřív než jsem ho dala do nákupního košíku :wink:

Vsak jsem varoval, ale tys necetla dost pozorne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » pon lis 26, 2018 12:28

mike píše:Jakou modou? Igelit je ted v mode? ;-)
Jasně, doba igelitová :wink:

mike píše:Prvni jo, druhe se bojim, ze ne. Na posunuti rosneho bodu potrebujes posunout teplotu mezi spacaky a to v rozepnutem fungovat nebude. Na povrchu peraku bude vnejsi teplota.
Myslím, že by to fungovat mohlo. I ten rozepnutý vrchní spacák péřák pod sebou v podstatě obalí. Nebude jen dole, což nevadí. Někteří ostatně používají pro tento účel jako nouzovku i syntetickou bundu. Ale to musí nejspíš spát celou noc na zádech, což neumím. Budu muset vyštrachat naše staré syntetické spacáky a zkusit s tím novějším a teplejším Explorerem, který s sebou berem. Druhý péřák musíme teprve koupit, tak ještě neznám jeho velikost.

mike píše:Vsak jsem varoval, ale tys necetla dost pozorne ;-)
Mezi řádky nečtu a z náznaků jsem netušila, o co se jedná :wink: Znáš to: "Chytrému napověz, ... " :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » pon lis 26, 2018 14:19

Michal82 píše:Hele od jaké teploty máš vyzkoušeno že plyn nefachá? Mě tedy moc nefachal i v lehčím mrazu, ale tvrdé jádro mi ,,vysvětlilo” že fachá - takže plynák sem zahodil (stejně jak sem kdysi psal mimo sezónu tu ve vesnicích nemají bombicky) a mám OmniLite

tak já tedy už v zimě používám jen Primus Winter Gas, a i -30°C není problém, a jestli si dobře vzpomínám, tak normální plynová kartuš mi fungovala do cca -10°C
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » pon lis 26, 2018 15:05

fps - jj to by tak cca byt mohlo jelikož mě stávkoval i kol -5 (ale záleží taky na horaku odběru druhu směsi a td).

Vidíš ten zimní by třeba byl fajn ale když není dostupný tak je to problém - proto sem spokojenej s OmniLite a mohu spalovat od plynu přes benzin, naftu až petrolej či letecký kerosin.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod dudy » pon lis 26, 2018 19:33

Nechci kecat, ale mám pocit, že kerosin se bude shánět ještě hůř, než zimní plyn...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » pon lis 26, 2018 20:15

dudy - o to přeci vůbec nejde - jde o to, že můžeš použít několik variant, někde snadno seženeš plyn nebo technický benzín, někde seženeš obyčejný natural nebo ropu, a sou místa kde než cokoliv jiného seženeš petrolej. A dále že máš zajištěnou funkčnost i ve velkých mínusech.

Dal bych to tu neřešil je to vlákno o spacáku, ale klidně si na toto téma rád popovídám ve vlákně o vařičích.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pon lis 26, 2018 21:53

sobb píše:Budu muset vyštrachat naše staré syntetické spacáky a zkusit s tím novějším a teplejším Explorerem, který s sebou berem. Druhý péřák musíme teprve koupit, tak ještě neznám jeho velikost.

Asi by bylo lepsi to vyzkouset jeste doma. Nejlip asi s teplomerem mezi spacaky, jestli je tam tepleji, nez venku. Myslim, ze to muze fungovat jen kdyz to poradne utesnis, jinak teplo utece.

sobb píše:Mezi řádky nečtu a z náznaků jsem netušila, o co se jedná

Myslis naznaku typu link na starsi prispevek, kde to bylo vsechno napsane? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » pon lis 26, 2018 22:10

mike píše:Asi by bylo lepsi to vyzkouset jeste doma. Nejlip asi s teplomerem mezi spacaky, jestli je tam tepleji, nez venku. Myslim, ze to muze fungovat jen kdyz to poradne utesnis, jinak teplo utece.
To samozřejmě plánujem, už by konečně mohly přijít mrazy :) Věřím, že by to fungovat mohlo, spíš mám obavu z vrtění a "odkopání" vnějšího spacáku. Jinak sháněj syntetiku, kterou navlíkneš na zimní péřák ... se budu muset kouknout, co za modely používaj.

mike píše:Myslis naznaku typu link na starsi prispevek, kde to bylo vsechno napsane? ;-)
žádnej link jsem nepostřehla, bych se raděj řídila tím výše jmenovaným příslovím - jestli jsi ho tam dal, tak by možná neuškodilo aspoň zvýraznit (co bys neudělal pro kamarády, že jo) :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pon lis 26, 2018 22:16

No prave, to jsem puvodne myslel, jak sehnat tak velky spacak. Mozna nejaky dekac. Nebo vpinaci klin pro tlustochy ;-)

OK, tady je link na puvodni prispevek, ve kterem byl ten link 8) Mas to tam i s fotkama rozpadu laminatu. Staci to takhle? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » pon lis 26, 2018 23:08

Já to právě vymyslela obejít rozepnutím. Nejde mi totiž tolik o zvýšení tepelného komfortu celkově jako takového (někteří systém dvou spacáků z jakýchkoliv materiálů používají i proto), ale o zvýšení tepelného komfortu za účelem posunutí rosného bodu. Což by snad fungovat mělo i takhle. Uvidíme.
Tlusťoši, to my jsme, teda aspoň já, se před další akci poctivě vykrmuju :mrgreen:

To už je mnohem lepší :wink: Na mém monitoru a v nastavení fóra, které používám, není ten link příliš rozlišitelný od běžného textu, proto jsem ho nepostřehla ... (ok, mohlo to vyplynout z kontextu, že je tam někde link, asi jsem četla příliš zběžně :wink: )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte lis 27, 2018 0:42

sobb píše:Já to právě vymyslela obejít rozepnutím. Nejde mi totiž tolik o zvýšení tepelného komfortu celkově jako takového (někteří systém dvou spacáků z jakýchkoliv materiálů používají i proto), ale o zvýšení tepelného komfortu za účelem posunutí rosného bodu.

A ono se to nejak lisi v zavislosti na ucelu? ;-) Chces posunout rosny bod, takze musis pridat izolaci, cimz zvysis tepelny komfort.

sobb píše:Tlusťoši, to my jsme, teda aspoň já, se před další akci poctivě vykrmuju :mrgreen:

Myslel jsem takove, kteri se do normalniho spacaku nevejdou ;-) Mam pocit, ze sipcin manzel ten vsazeny klin pouzival, ale jiste to nevim. Do nej mas jeste daleko a nezkousej to, mohli by si te na severu splest s tucnakem :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » úte lis 27, 2018 9:33

@sobb: koukni na inspiraci na tento link nebo tento spacak - anebo jednoduse kazdy si kupte spacak pro dva.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16552
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » úte lis 27, 2018 10:53

@sobb: Neposloužil by vašim účelům nějaký "polospacák" domácí výroby, který by na spodní straně měl jen jednoduchou látku bez zateplení? Vršek by mohl být ustřižený ze starého syntetického spacáku nebo z vatelínu mezi dvěma látkami. Žádný propracovaný střih, jen takový pytel se zipem na boku (střihově něco jako žďárák). U hlavy by se dala izolace navýšit, aby lépe zachytila vydechovanou vlhkost.

Mohlo by to být podstatně lehčí než dekový spacák a "bezpečnější" než spacák nebo bunda jen přehozené jako přikrývka přes péřák. Když si vzpomenu, jak jsem bojovala s bavlněným hadrem okolo hlavy, tak si myslím, že dva "šusťáky" na sobě (bez upevnění) by se hodily spíš do grotesky než pro klidný spánek.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » úte lis 27, 2018 16:59

mike píše:A ono se to nejak lisi v zavislosti na ucelu? ;-) Chces posunout rosny bod, takze musis pridat izolaci, cimz zvysis tepelny komfort.
Liší, nepotřebuju přidávat izolaci dole a tudíž ani nepotřebuju mít svrchní "celospacák".

mike píše:mohli by si te na severu splest s tucnakem :twisted:
Tak to by se tedy asi hodně divili :mrgreen: (na severu tučňáci nežijí)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » úte lis 27, 2018 17:04

GreyMouse píše:@sobb: Neposloužil by vašim účelům nějaký "polospacák" domácí výroby ...
Uvažuju nad tím, nějak jednoduše vytunit naše staré syntetické spacáky.

apuka: dík za odkazy, nejprve ale zkusím, jestli nebude použitelné něco z domácích zásob. Už máme těch spacáků nějak moc, není je kam dávat :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » úte lis 27, 2018 17:22

sobb píše:
mike píše:mohli by si te na severu splest s tucnakem :twisted:
Tak to by se tedy asi hodně divili :mrgreen: (na severu tučňáci nežijí)

Víš jak to je když se člověk lekne... ;-)
Náčelník: Kdyby ses převlík za opici, prosím, dá se poznat, že to je legrace. Ale tučňák - mě to taky zmejlilo, natož pak takovýho primitiva, jako je tady Frištenský.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » úte lis 27, 2018 22:50

GM: jojo, dík, málem bych toto opomněla :)

Koukám teď po bezmembránových spacácích s HP. Umí třeba Alpkit, ale koukám i na konfigurátor Cumulus. Ale už si nepamatuju, jak je to teď s tím Pertexem po přejmenování. Quantum Pro je bývalé Endurance a zbytek je nemembrána? Dík.

Jo, jinak jak tu někde dřív bylo zmiňováno, že Alpkit používá Nikwax HP peří, tak přechází na DownTek.
Nemám tušení, zda je to dobře nebo špatně, vlastně si ani po přečtení spousty různých názorů nejsem jista, zda je HP tak úplně dobře ... :((
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte lis 27, 2018 23:49

sobb píše:už si nepamatuju, jak je to teď s tím Pertexem po přejmenování. Quantum Pro je bývalé Endurance a zbytek je nemembrána?

Jo. Quantum je Quantum a Quantum Air je Microlight.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř lis 28, 2018 0:52

Sobb - lepší to určitě nebude a horší asi taky snad ne.... jak popisují jde vlastně o snížení nákladů - mají čínské peří které se pošle do Německa na hydrophobikaci nebo jak se to jmenuje a pak zas do číny na vycpání pytlů - takhle to zfouknou celé v Číně.

Cenu mají opravdu nízkou.

Chtěl bych si ten jejich spacák líp prohlídnout, ale stejně si asi koupím zase RAB - evropské peří u Nikwax a plněno v UK. Taky se mi ale hlavně líbí ten Endurance - na omak je výrazně pevnější než ten můj - má vyšší gramaz - a je pouzitej uvnitř hlavy a na nohách což se mi líbí.

Kdybys na ten Alpkit narazila - vyfot ho sem prosím a dej info jak se ti líbil.

PS: třeba ten YETI tě nezaujal?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » stř lis 28, 2018 14:10

Chtěla jsem v noci na dnešek zkusit, jak zvládne spacák s komfortem -2 nižší teplotu (resp. jak ji zvládnu já ve spacáku :)) a musím říct, že to, jak byl spacák mokrý od vydechované vody, mě nepříjemně překvapilo a nepochybuju, že při mnohem nižších teplotách a nemožnosti spacák vysušit je to opravdu problém. Možná situaci zhoršuje i vnitřní límec, který je právě pod tou mokrou částí a nejspíš trochu brání vyhřívání zevnitř a tudíž i vysoušení. Stříhat ho ale kvůli porovnání nebudu (aspoň zatím :))

Ještě jsem o víkendu provedla menší pokus s péřáky. Minulý týden jsem pro porovnání měla vedle sebe SJ Rimo 600 a Primu Polar 600 a vzpomněla jsem si na diskuzi kolem tohoto odkazu. Pořád mi přijde jako silně přehnaný údaj o vypocených 750 g vody za noc (ale nemám jak zjistit reálnou hodnotu) a nejsem si jistá, jestli dobře chápu prospěšnost absorpce vody peřím, ale zkusila jsem aspoň co udělá vypocená voda se spacákem, protože to je asi podstatnější než kolik té vody vlastně je. A ukázalo se, že i při vysoké vzdušné vlhkosti (přes den mrholení, déšť, večer trochu mlha) a teplotách lehce nad nulou (<= 4°) se spacák dokázal vypocené vlhkosti zbavit. V jednom ze spacáků jsem spala, druhý byl jen vedle volně rozložený a vystavený stejné vzdušné vlhkosti. Ranní vážení ukázalo, že neobývaný spacák přes noc absorboval víc vody než ten který k tomu měl navíc pocení a zahřívání. Nevím, jestli by u člověka, který se víc potí, pokus nedopadl jinak, ale pro sebe jsem si z toho odnesla, že vypocená voda není to, co by při teplotách nad bodem mrazu negativně ovlivňovalo vlhkost a tepelný komfort (mého) spacáku.

Ještě jsem chtěla zkusit, jestli péřák s nehydrofobním peřím může při vysoké vzdušné vlhkosti absorbovat tolik vody, že se to na jeho vlastnostech negativně projeví natolik že to poznám, ale tenhle pokus mi překazilo počasí. Budu muset počkat až se vrátí hnusné vlezlé vlhko a pár dní vydrží :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř lis 28, 2018 14:30

GreyMouse - se stav a budeš mít prostor na několika měsíční test ;)

Jednu dvě noci ten péřák dá, ale když se nedá sušit po pár dnech je to jiné.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky