koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pát říj 21, 2022 13:25

nahodou ty spacaky of Kwaku vypadaj dost sympaticky ... mozna by tam pro me mohli mit nejakej fakt lehouckej letni (mam v dlouhodobem hledacku koupit si nejakej lehouckej letni spacak, neco jako +10/+5, idealne syntetiku)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mifr » sob říj 22, 2022 22:40

Quido píše:o Prime, Trimmu, Hannah ci Husky nechci ani slyset

Srovnávat Primu s ostatními jmenovaným značkami je nepatričné...kvalitativně nesrovnatelné. Prima vyrábí spacáky v ČR z prémiových materiálů, ostatni značky v Číně. Spacáky Prima používám 15 let a nemůžu si stěžovat.
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Quido » ned říj 23, 2022 10:30

Ja je nesrovnavam - hazu je do jednoho pytle...
...muze byt, ze se mnou nekdo nebude souhlasit
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ThomasAnderson » úte říj 25, 2022 20:48

Zdravím vospolok! Pred pár rokmi som kúpil Pinguin Topas (Komfort -1, Limit -7). Som skôr teplý typ, tak som očakával, že by bol pre mňa spacák použitelný do takých -4°C. Keď prišiel tak som ho skúsil v stodole (žiadny vietor ani vlhkosť). Teplomer ukazoval +3°C a od prvého momentu mi bola mi zima. Počkal som hodinu, či sa nezohrejem, ale nie. Sám pre seba si to vysvetlujem, že som dostal nejaký starý alebo zle skladovaný kus. Tento trojsezónny spacák používam ako letný. V lete funguje ideálne. Len škoda, že má 1,5 kg (verzia 195 cm). Pred tým som mal letný spacák McKinley z Intersportu a v lete fungoval približne rovnako dobre ako Topas. Lenže McKinley mal 0,8 kg :) :D

Môj osobný názor je, že vačsina výrobcov a vôbec nie len outdoorových trochu klame v parametroch svojich výrobkov. V outdoore skoro nikdy nesedí uvádzaná hmotnosť čohokolvek. Často nesedia aj rozmery. Stačí mať doma citlivú váhu a meter. Neverím moc ani teplotám spacákov. Napadlo ma, že by som skúsil kúpiť nejaký kvalitný trojsezónny pérový spacák od kvalitného výrobcu. Že možno potom by som nebol sklamaný. Ako prvá ma napadla Prima a kamarát (a recenzie) dosť chvália Warmpeace. Pozdáva sa mi Warmpeace Viking 600, lenže za posledný cca rok nezmyselne zdražel na cca 6 400 kč. Od Primy sa mi pozdáva Prima Glacier 500 - má rovnaké parametre, ale pravdepodobne kvalitnejšie materiály a spracovanie. Lenže potom som narazil na toto forum a diskusie o Prime ](*,) :rolleyes:

Moja aktuálny plán je, že asi počkám do zimy, keď bude v noci aspoň -2°C, niečo objednám a hneď to na záhrade otestujem. Ak v tom kvôli zime ani nezadriemem, tak to proste vrátim a skúsim nejaký iný. Je to dosť risk, lebo kategória spacákov, o ktorú sa zaujímam sa začína pomaly vypredávať.
Medzičasom hodím do placu nejaké otázky:
1. Nepodelil by sa niekto, kto má doma Primu Glacier 500 o svoje dojmy?
2. Vela sa tu popísalo o Primách z dutého vlákna, že uvádzané teploty nie sú v súlade s pocitmi z terénu. Padlo aj pár náznakov, že pérové Primy by mohli byť v tomto ale ok. Nejaké postrehy?
3. Ktorého kvalitného českého výrobcu by ste mi ešte doporučili? Hladám kombináciu (cca 1200 g, komfort cca -3, pre moju výšku 183 cm, ideálna farba olivová zelená), ktorá by stála okolo 6 000 kč. Asi Sir Joseph, že?

Niekde hlboko v útrobách fóra sa určite už odpovede na moje otázky nachádzajú. Dosť som tu toho počítal, ale prezrieť to úplne všetko nedokážem :D Preto si vážim každého, kto nájde mentálnu silu, aby mi na tieto asi už klasické otázky odpovedal.
ThomasAnderson
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon říj 24, 2022 18:38

Re: koupě péřáku

Příspěvekod milarepa » úte říj 25, 2022 21:19

zásadní otázka - jakou máš karimatku?

pokud máš nějakou no-name, co má teplotní odpor R kolem 1, tak ti nepomůže ani ten nejlepší spacák a bude ti furt zima......dobrý spacák dělá svou práci kvalitně, ale bez dobré izolace pod sebou ti je k ničemu....

no a z českých výrobců bych šel do Patizonu.....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » stř říj 26, 2022 0:53

ThomasAnderson píše:3. Ktorého kvalitného českého výrobcu by ste mi ešte doporučili? Hladám kombináciu (cca 1200 g, komfort cca -3, pre moju výšku 183 cm, ideálna farba olivová zelená), ktorá by stála okolo 6 000 kč. Asi Sir Joseph, že?


komfort -3 je uz fakt hodne teplej spacak, a jak pise @milrepa, ten zasadni rozdilovej prvek je karimama .. kdyz budes mit suprovej spacak ale shitovou karimamu, tak ti bude kosa .. pokud budes mit suprovou karimamu a shitovej spacak, tak se porad relativne slusne vyspis ..

take zcela zasadni je vedet, jestli chces perovej spacak a nebo dute vlakno .. perovej spacak neni uplne vhodnej pokud nekde cundrujes v bahne a vode a nespis ve stanu nebo alespon na nejakem suchem miste .. taky zavisi jak ten spacak budes pouzivat, budes ho nosit na zadech v baglu a nebo vozit v aute ? ostatne ne-perovej spacak co ma 1200g na 195cm cloveka a komfort -3 asi ani ne-existuje

ja mam spacaku nekolik, pokud ti jde fakt o dutovlakno do zimy, tak muzu z vlastni zkusenosti doporucit napr.

1) Rock Empire Arktida (-3/-9, dutovlakno, ~1.5kg) - v tomhle spacaku jsem spal stovky noci v ruznym hnusnym marastu, mokru, bahne, zime, ve skalach, na vode, v horach, na rybach .. je ultralevnej, teplej, fakt v pohode, akorat je to presne typ spacaku spis lepsi na vozeni v aute protoze je velkej a ma 1.5 kila

peri mam

2) Patizon G400 (-1/-6, peri, ~750g) - je presne ekvivalent arktidy pro noseni v baglu .. teplotne temer identicke urceni, akorat je malej, lehkej, vejde se do baglu a je dost drahej a jeste s nim navic vetsinou taham stan, na cundr bych si ho nevzal pod sirak, je to ale fakt "pan spacak" .. strihem nejlepsi co jsem kdy vubec videl, kvalita premium

Myslim, ze z tech ceskej znacek Warmpeace a i ta Prima v pohode pokud ti jde i o cenu .. Co se tyce ne-peroveho spacaku tak sam shanim, aby mel kolem kila a komfort kolem +8
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pon lis 14, 2022 10:46

myslim ze Patizon G400 vyhral naprosto zaslouzene

https://www.hanibal.cz/clanek/16721/han ... -vitezove/
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 15, 2022 8:24

tomasamderson
jak psali kluci, dulezita je pri teplotach k nule a pod hlavne karimatka, za me prima i WP budou oboji v pohode (s primou mam zkusenost jen s polar, to je ta nejlevnejsi rada a nejak +- v pohode na ty 2 nebo 3 noci venku, ja mam komfort o dost posunutej - pokud spacak uvadi -10 komfort, pro me to sou tak -3 ale prima polar 1200 nebyla nejak horsi nez cumulus panyam 600+90g peri (komfort -9, pro me tak -2) akorat panyam vazi a ma na objem "tak pulku"

prima mi prisla o neco sirsi strihem nez WP (ten se ale zas da sehnat wide) a jeste mozna spacaky mountain equipment by se dali sehnat v podobne cene, znamej ma a v pohode (nevzpomenu si model).

na WP sleduj jejich doprodej
https://doprodej.warmpeace.cz/

vetsinou sou to vady jako krivej sev, nestandart barva, proste blbosti pro pouzivani. sama sem svuj WP viking 600 mela z doprodeje stejne jako mikinu, perovou vestu a kalhoty, vsechno slouzi dobre, spacak sem vymenila za cumulus 400 hlavne kvuli vaze, vikinga 300 ale mam na leto uz roky.

za me ani jednoho neni duvod se bat a stan taky neni nutnej (no pokud nechces zrovna destivy seversky zeme) akorat se nemuze spat pod sirakem v desti ale mit celtu v pohotovosti
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod milarepa » sob lis 19, 2022 20:31

Vše o péřových spacácích – mýty, výběr, parametry, údržba a inovace – Jan Haráč z Patizonu

https://www.youtube.com/watch?v=G62Y7Xcx75Y
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » ned lis 20, 2022 0:55

To jako nekdo kouka hodinu a pul na video, kde nekdo sedi a zvani? :shock:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » ned lis 20, 2022 8:12

dovedu si to predstavit k nejake jine primarni cinnosti na poslech, treba k vareni, k nehlucnymu uklidu... akorat ze ja nemam PC v kuchyni :D, na mobilu bych si to mozna poslechla cestou do prace a z prace, ale to chce stahnout do mp3, kdyz YT neumi bezet na pozadi + to sezere asi hromadu dat, kdyz ta obrazova slozka tam neni ani dulezita, proste hromada voseru navic.

clanek bych si urcite precetla radsi, ale beru to za zajimavou informaci a nekdy by se na ni dostat mohlo, skoda ze ne, kdyz sem byla na neschopence :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod oodoow » ned lis 20, 2022 8:21

já kousek poslouchal a dost mě to bavilo, takže to určitě doposlechnu celý :smt023

mike píše:To jako nekdo kouka hodinu a pul na video, kde nekdo sedi a zvani?

jsi se zrovna probudil z komatu nebo jsi nepochopil význam slova podcast?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » ned lis 20, 2022 8:39

taky sem si naklikla kousek a proto si to stahnu do mp3, protoze se mi to zda zajimavy.

jinak prave pokud je to podcast tak nechapu, ze to rovnou neni treba v mp3, aby se to dalo stahnout na PC a poslouchat nekde po ceste do prace (to me obecne vadi u hodne podcastu, ze vlastne ocekavaj data a smartphone... takze bych obcas fakt rada poslouchala, ale z YT se to da aspon snadno stahnout, sou platformy, kde kdyz je neco zajimavyho, a nemaji to ke stazeni sami, tak je to o dost horsi... a treba na dlouhou cestu vlakem si to sbiram a pak si to poustim z mp3:D

Nicmene mit to jako podkres fora dobry neni, protoze se pri cteni zamyslim a uz nevim, co rika :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod oodoow » ned lis 20, 2022 9:07

Dávaj to na youtube, aby to mohli diváci rychle najít a měli z toho taky nějaký peníze výhledově. Pro mě je to asi pohodlnější online než si stahovat mp3 do mobilu. Ale já mám dat dost. :D
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » ned lis 20, 2022 10:29

Já mám právě tyhle dlouhá kecací videa rád a poslouchám to k nějaké činnosti. A naopak mě štve, že se dost youtuberů přizpůsobuje trendu mít videa krátká do 20min, protože si to posluchači přejí, jelikož chtějí všechno a v krátkém čase.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod milarepa » ned lis 20, 2022 13:39

mike píše:To jako nekdo kouka hodinu a pul na video, kde nekdo sedi a zvani? :shock:



a poslechl sis to vůbec?

Tvůj příspěvek je na úrovni výkřiku nějakého frustráta z demonstrace dezolátů na Václaváku, nebo žlučovitého důchodce, který ví všechno nejlépe, protože je už starý......

ten rozhovor s Patizonem se může odkzazovat všem lidem, kteří sem přicházejí s tradiční otázkou "jaký si mám koupit spacák?" V tom rozhovoru se dozví naprosto všechno o spacácích, navíc ve velmi pěkné formě a nemusí se přehrabovat v internetovém hnoji...............
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » ned lis 20, 2022 15:11

sem to nakonec dala pri uklidu, akorat sem ho musela tak 100x vracet :D nektery veci co tam rika sou docela zajimavy. Porad si ale asi myslim, ze prepis (coz chapu, ze sem jim to moc nechce a nevyplati delat) do clanku by byl urcite taky fajn.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » ned lis 20, 2022 20:22

milarepa píše:a poslechl sis to vůbec?

Co myslis? :D Neplyne snad odpoved z toho, co jsem napsal?

milarepa píše:ten rozhovor s Patizonem se může odkzazovat všem lidem, kteří sem přicházejí s tradiční otázkou "jaký si mám koupit spacák?" V tom rozhovoru se dozví naprosto všechno o spacácích, navíc ve velmi pěkné formě

V naprosto neefektivni forme. Vylozene plytvani casem, stejne informace v textove podobe by clovek zpracoval za min, nez desetinu casu, a navic se v nich da snadno vracet a vyhledavat.

oodoow píše:jsi se zrovna probudil z komatu nebo jsi nepochopil význam slova podcast?

Nepochopil jsem, proc by chtel nekdo necim takovym ztracet cas :P

At jsme aspon trochu konstruktivni:
Mawenzi píše:Porad si ale asi myslim, ze prepis (coz chapu, ze sem jim to moc nechce a nevyplati delat) do clanku by byl urcite taky fajn.

Presne tak. Neexistuje nahodou software na automaticky prepis zvaneni do textu? V praci to docela pouzivame, Teams nastesti umi transcript sam, takze dlouhe meetingy, ve kterych jsou informace, ke kterym se clovek potrebuje obcas vratit, se da zpravovat takhle a je to mnohem efektivnejsi. Bez toho bych se nejspis zblaznil. Kdyz mam nahranou session s kolegou, kde mi predvadi jejich skvely system, ktery rok vyvijeli a ja se za mesic potrebuju vratit k jedne konkretni veci, o ktere vim, ze tam nekde je, ale nevim kde... Ono by bylo nejlepsi, kdyby to sepsali hned, jenze kdyz se o to pokouseli, tak ve vysledku chybely takove drobne "samozrejmosti", na ktere zapomneli a bez kterych to nefungovalo... :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod milarepa » úte lis 22, 2022 8:14

takže ještě jednou, pro 99% uživatelů, kteří mají rádi podcasty, a ví jak s tímhle formátem pracovat, tu je super rozhovor s majitelem Patizonu o spacácích, kde se kultivovanou formou o nich dozví vše podstatné....

https://www.youtube.com/watch?v=G62Y7Xcx75Y
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » čtv lis 24, 2022 12:32

milarepa píše:Tvůj příspěvek je ...


@mike je trosku takovej :D

Obrázek

ja bych asi na ty spacaky takhle dlouho koukat nevydrzel, bavi me ale jina temata, ktera vydrzim poslouchat klidne hodinu a pul ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pát lis 25, 2022 10:16

tak jsem koukl na jiste casti toho video (dobre, ze youtube umi tedka posledni dobou ty "kapitoly") a pro me docela prinosnej rozhovor .. kdybych toho kluka potkal, tak se na nektere otazky, ktere jsou ve videu, zeptam sam ..

co mi ale vrta hlavou je proc furt rikaj ze Dpro series je (vyznamne) sirsi nez G series .. Porovnaval jsem je (velikost L) a jsou stejny, G je mozna jeste trochu sirsi ..

jedna vec by me ale mozna furt zajimala - jak se bavi o prani toho spacaku - jak to teda eventuelne mam prat, nic o tom dopodrobna nevykladaj .. nase pracka umi milion zpusobu prani :D, mam to prat na nejakej specialni program, spis kratce takove to zkracene prani, jakej praci prostredek je nejlepsi, atd ...

doted jsem byl docela cune .. perak jsem nikdy nepral, jen jsem ho cistil hadrikem ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » pát lis 25, 2022 17:58

A nechcete se vy moderní, perspektivní a krásní teda podělit s námi staromilci, kteří preferují texty a na něco takového se hoďku a půl koukat nebudou? Co zajímavého a nového jste se dozvěděli?

ntz píše:jak to teda eventuelne mam prat
O tom už na fóru byla řeč několikrát, můžeš pohledat :wink: Jednodušší je ovšem se podívat na stránky některého z výrobců, o údržbě tam má nějaký text skoro každý, namátkou třeba tady ME - Caring for down sleeping bags
Ve zkratce - pokud chceš prát v pračce, tak na některý šetrný režim - vlna, ruční praní, delicates, prát v prostředku na peří, dávej pozor na potrhání komor a pozornost věnuj také sušení :wink: U nás doma se spacáky moc neperou, a když už, tak ručně ve vaně.

ntz píše:doted jsem byl docela cune .. perak jsem nikdy nepral, jen jsem ho cistil hadrikem ..
Však to je v pořádku. Péřák se má prát až když je opravdu špinavej, smrdí, nebo ztrácí loft :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pát lis 25, 2022 18:12

sobb píše:
ntz píše:doted jsem byl docela cune .. perak jsem nikdy nepral, jen jsem ho cistil hadrikem ..
Však to je v pořádku. Péřák se má prát až když je opravdu špinavej, smrdí, nebo ztrácí loft :wink:


spis takove mensi cunatko ... do peraku mam vzdy specialni prevleceni na spani (spaci triko, spaci spodni pradlo s dlouhejma nohavicema a spaci ponozky) a vetsinou se snazim, pokud jsem nejakej moc uprasenej, myt i na treku - vsichni se mi smejou, nosim ssebou takovej ten malej (ala do letadla, nebo v hotelu jak jsou a nebo tester) sprchovej gel (ve skotsku jsem mel dva :)) a omyvam se vecer v potoce ... mam to skoro jako ritual ..

to s tim cunetem jsem myslel tak, ze proste spacaky v historickem zpetnem pohledu vlastne neperu ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát lis 25, 2022 19:01

sobb píše:pozornost věnuj také sušení

To je myslm to nejpodstatnejsi a bez susicky s vyhlidkami nevalnymi. Jednou jsem zkousel prat perovy polstar a skoncil prave na tomhle, peri se slepilo do chuchvalcu.

Takze za mne spacak radej jednou za (dlouhy) cas poslat na cisteni profikum.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » pát lis 25, 2022 19:18

Právě proto jej na to upozorňuji. I když i prát je potřeba opatrně.

My peří pereme poměrně výjimečně, spacák jsme prali snad jen jednou :D Nicméně sušení bez použití sušičky samo o sobě problémem nebylo, jen tomu člověk musí věnovat ten čas. Což znamenalo sušit poměrně dlouhou dobu a natřepávat pokaždé, když šel člověk okolo.

Teď tu adepta na vyprání máme, ale nechám to na léto až bude sucho a vedro. Stejně už je to taková splasklina, že mu praní asi moc nepomůže.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pát lis 25, 2022 21:15

mike píše:Takze za mne spacak radej jednou za (dlouhy) cas poslat na cisteni profikum.
++
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » sob lis 26, 2022 9:17

me z natrepavaji vykecil jeden pokus o prani perovky a protoze byla total neprodysna, dala sem ji radsi segre /majitelce susicky/.

perak sem prala 1x pres hudy, criterion traveler 650, kdyz sel cca po 7 letech z domu, proste jen kvuli prodeji

vzdy spim komplet oblecena (krome dlani), a kdyz su nejak moc spocena otru se vlhkym kapesnikem, rucjikem atd.

ntz
doufam, ze na myti v potoce pouzivas eco bio friendly pripravky a ne ty vzorky z hotelu, ktery obsahujou dost kontroverznich latek na splachovani do vodovodniho systemu, nedejboze to splachovala do potoka v prirode.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » sob lis 26, 2022 14:04

Mawenzi píše:ntz
doufam, ze na myti v potoce pouzivas eco bio friendly pripravky a ne ty vzorky z hotelu, ktery obsahujou dost kontroverznich latek na splachovani do vodovodniho systemu, nedejboze to splachovala do potoka v prirode.


ne pokazdy ... ale budu na to myslet a napravim to .. (mozna to je bio a eco friendly .. pouzivame doma (v 90%+) yves rocher a ten pise, ze je eco friendly .. jar pouzivam jenom bio kterej se da pouzivat i v prirode a neskodi rybam .. casto jsem ale pouzival ty male lahvicky co jsem si vzdy sebral v nejakem hotelu apod ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Ferd » sob lis 26, 2022 17:57

Ahoj, dovoluji si malé doporučení, které se mi již mnohokrát osvědčilo. Spacák nehřeje ale jen izoluje. Izoluje výhradně a pouze vzduchová vrstva. Je vcelku lhostejné, zda je ta vrstva vzduchu držená peřím, umělým vláknem či třeba "ocelovou vlnou". Z pohledu tepelného komfortu je podstatná pouze tloušťka vrstvy. Použitý materiál má vliv na váhu, chování ve vlhku a po zavlhnutí a na snadnost balení.

Doporučuji vzít si váš oblíbený libovolný spacák, rozhodit jej volně na podlahu a změřit si jeho tloušťku. A posoudit z vlastní zkušenosti jak je vám v něm teplo/zima. A pak v obchoě totéž změřit u nového spacák-tlustší bude víc hřát. Ať už výrobce udává cokoli. Dle mé zkušenosti je to jediný rozumný způsob jak zjistit reálný tepelný komfort. Nemá smysl se příliš zabývat údaji výrobce. Každý výrobce to uvádí trochu jinak, neexistují žádné normy, každý uživatel má jiné tepelné vnímání.

Používám výhradně péřové spacáky, ty první jsem si šil sám, což zabere cca 1-2 dny včetně nacpání. Ty současné si nechávám šít v jedné malé a docela levné firmičce arctic.cz(nevím zda ještě fungují)-na mou výšku i šířku a z peří, které si vyberu. Vzhledem k rozvětvené rodině a potomkům už mi jich prošlo rukama snad deset. Spacák typu mumie, bez zipu (=teplejší a lehčí), a s tou nejprimitivnější kapucí. Materiál je obyčejný "šusťák"- s vysokou prodyšností. Jeden typ jsem si kdysi nechal dělat i s vnitřním límcem kolem krku-výrazně to zvyšuje tepelný komfort. A kdo někdy spal v zimě a cítil, jak mu teplý vzduch "vytéká" ven a "natéká" dovnitř studený, to jistě potvrdí. Nicméně límec mi nevyhovuje, protože mi vadí, když si dávám ruku pod hlavu. Holt mám smůlu... O:)

Co se týká umělého vlákna, tak je to také docela věda: před mnoha lety se používal v profesionální sféře spec. materiál s dutým vláknem nazývaný Hollofil. Jednalo se o chuchvalce podobné vatě, průřez vláken byl přibližně trojúhelníkový, což mělo velký efekt na teplotu. Běžné duté vlákno kruhového průřezu se snáze zmáčkne a zdeformuje, trojúhelníkový průřez lépe drží tvar (tolik teorie...). Nevýhodou byla vyšší váha a "tuhost" díky níž se nedal pořádně zmáčknout a špatně se balil. Další novinkou byl Quallofil-což bylo totéž ale vlákna byla lubrikována tuším silikonem. Výhodou bylo to, že po sobě lépe klouzala a tedy se lépe a snáze dala zmáčknout a sbalit. To bývalo před několika desítkami let. Co se používá dnes a jaký je technický trend netuším. Oni to také výrobci nepříliš rádi uvádí.
Byť osobně používám výhradně péřáky, tak ze zkušeností svého okolí mohu doporučit na zimní táboření kombinaci péřák+vnější tenký spacák s umělým vláknem )třeba cyklospacák). Výhod dvou spacáků je povícero: 1 na léto, 1 na podzim/jaro, oba na zimu. Současně při zimním táboření dochází ke kondenzaci tělesné vlhkosti právě v tom vnějším spacáku. Umělému vláknu vlhkost zas tak moc nevadí a neslehne se. A taky se to mnohem lépe suší...
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » sob lis 26, 2022 19:13

Ferd píše:Izoluje výhradně a pouze vzduchová vrstva. Je vcelku lhostejné, zda je ta vrstva vzduchu držená peřím, umělým vláknem či třeba "ocelovou vlnou". Z pohledu tepelného komfortu je podstatná pouze tloušťka vrstvy. Použitý materiál má vliv na váhu, chování ve vlhku a po zavlhnutí a na snadnost balení.
:(( To je pekne zjednoduseni - ale skutecnost je vyrazne slozitejsi, hlavne kdyz toto vztahnes i na synteticke spacaky.

Zamysli se jen nad jednou jedinou veci, ktera hned vyvraci tuto teorii - Pokud bys mel absolutne suchy vzduch (abych vyloucil vakuum, to by neodpovidalo "zadani", pricemz vim, ze abs. suchy vzduch tezko vyrobis, ber to jen teoreticky) a dal bys jej mezi dve absolutne neprodysne vrstvy materialu (staci obycejny igelit) nejak tak, aby nevznikl nikde tepelny most mezi vnejsim a vnitrnim matrosem a to tak, tak by Ti stacilo rekneme pul centimetru takoveho izolacniho materialu a byl by z nej teplejsi spacak nez z kila peri... Pokud neveris, vem termosku a zjisti, jak ma silnou vakuovou vrtsvu - kdyz bude misto vakua absolutne suchy vzduch, izolacni vlastnosti budou hodne podobne.

Do izolace promlouva pohyb vzduchu uvnitr izolacni vrstvy, velikost vzduchovych "bublin" (vetsi "bublina" rychleji odvede vlhkost difuzi) a taky prodysnost (jak ve smyslu odvodu vodnich par tak i profouknutelnosti) vnejsiho a vnitrniho materialu. Odchazejici vlhkost znamena i odchazejici teplo.
Na peri toto neni tak dobre videt, protoze uzavrene peri dobre "drzi" malinke vzduchove bubliny, pres ktere tezko odchazi vlhkost (a teplo), uzavrena vrstva peri neni dobre prodysna. Ale kdyz vezmes synteticke izolace, na tom vidis dobre, ze rozdily jsou hodne velke podle konstrukce izolacniho matrose ze synt. vlaken.

BTW, ohledne Hollofilu mam dojem, ze se z nej stale jeste neco vyrabi - ale spise hotelove deky/prikryvky, polstare a pod. Ono totiz vetsi objem, horsi sbalitelnost, vyssi vaha - to je vsechno vylucujici z hlediska bezneho outdooru. Quadfil toto zase nijak extra nezmenilo. Navic v soucasnosti existuji materialy, ktere maji izolacni vlastnosti o dost lepsi - problemem je "jen" mensi zivotnost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky

cron