koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » sob kvě 4, 2024 5:05

mike
takze radis ntz ke me, moje mamuti malickost teda ma radost :D sme s ntz pribuzny;) (me rikaji mamute dobrych 25 let:D

ntz
jako krysa ze sklepa pod podiem? :D nebo proc by meli zensky pistet? ps: nechapu, proc mas vysnenou vahu, kterou nechces, protoze zensky pak pisti, neni lepsi mit vysnenou nejakou, kterou chces?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9421
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » sob kvě 4, 2024 8:59

Jak to vidím, tak raději zůstanu u syntetiky. Matematika je neúprosná:
syntetika 1500 g + celta 600 g je pořád méně než péřák 600 g + stan 2600 g
Vím že jsou ultralehké stany, ale tam předpokládám, že je to na úkor mechanické odolnosti a moc to nevydrží
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » sob kvě 4, 2024 12:36

Mawenzi píše:jako krysa ze sklepa pod podiem? :D nebo proc by meli zensky pistet?

@Mawe .. kdyz jsem byl mlad, tak jsem vlastne podvedome delal uplne vse kvuli tomu, abych se mohl parit se samickama ... podle me to lezeni i pozdeji atletika bylo skutecne jen kvuli samicim (a ted podvedomne tenis - sak jsem svoji andulu potkal na kurtech) ... svoji vysnenou vahu samozrejme chci, delam si z toho ale trosku srandu, protoze kdybych byl zpatky ve forme, v jake jsem byl jeste tak red 10ti lety, tak se to bude primo vylucovat s monogamnim zpusobem zivota, kterym jsem se rozhodl dobrovolne az do smrti zit ... :P
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2108
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » sob kvě 4, 2024 13:28

martinkod píše:syntetika 1500 g + celta 600 g je pořád méně než péřák 600 g + stan 2600 g

tyhle cisla jsou fakt divnej nepomer :D ...

ad.spacaky) v dnesni dobe syntetika 1500g je uplne v klidu trisezonni spacak, zato perak 600 je pomerne lehkej ... podle meho nazoru by spis typicka cisla pro dva srovnatelne spacaky bylo 750g peri a 1250g syntetika (tzn +500 na syntetice)

ad.stan Vs celta) 2600g je supertezkej stan a velkej tyvek 150cm na 240 ma neco jako 280g ;) ...

ja bych to nevidel tak dramaticky, souhlasim ale s tim, ze na leto peracek neni nutnej ... kdybychom se ale bavili o trisezonnim spacaku kterej ma mit komfort pod 5 stupnu, tak tady uz se nuzky mezi syntetikou a perakem oteviraji vyrazne vic a tady uz syntetika moc nemuze konkurovat ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2108
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » sob kvě 4, 2024 19:37

martinkod
je pravda, ze k syntetice se muzes chovat vic jako prase, obcas vyprat v pracce a neresit
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9421
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » ned kvě 5, 2024 4:44

ntz píše:podle meho nazoru by spis typicka cisla pro dva srovnatelne spacaky bylo 750g peri a 1250g syntetika (tzn +500 na syntetice)

Abyses přiblížil peří, musíš na tu váhu syntetiky ještě přitlačit.

martinkod píše:Matematika je neúprosná:
syntetika 1500 g + celta 600 g je pořád méně než péřák 600 g + stan 2600 g

Petr Kosek má pro toto krásný vysvětlení - těžký batoh pramení ze strachu :)
Bojim bojim, aby mi nenavlhnul péřák, tak si vemu skoro expediční stan... Přitom se přístřešek, ve kterým nezmokneš, dá pořešit v rozmezí 500-1000g... Jako inspirace může posloužit výbava lidí na "dlhočižmé" treky, bývá dost rozmanitá, každý to řeší trochu jinak. Navíc materiály pokročily, už dávno neplatí, že co je lehký a tenký, musí být nutně subtilní s krátkou výdrží.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8171
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » ned kvě 5, 2024 8:02

Etheric píše:Přitom se přístřešek, ve kterým nezmokneš, dá pořešit v rozmezí 500-1000g...

Věř tomu, že mám za ty roky dost zkušeností jak přečkat s celtou za pár korun deštivé období v suchu. Ale když je vítr, který láme větve tak prostě občas zmoknu a ráno spacák ždímám. To se stane za rok jednou nebo 2x, ale prostě stane se. Proto jsem se ptal jak dlouho trvá takový péřový spacák vysušit, na což jsem dosud nedostal kloudnou odpověď
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » ned kvě 5, 2024 8:53

ntz píše: ve vysledku neni potreba tahat zadne kramy navic se syntetikou (lidi tady resi stany, celty, podlozky, zdaraky - aby svuj milovany peracek neuspinili a nebo nenamocili) ..

Já si teda plachtu pod spacák bral i pod syntetiku. Stejně tak i stan. Mám ale UL do 1kg. Nosil jsem dříve klasický, ale značkový, fakt dobrý, 2kg stan (byl zlevněný ve výprodeji a ještě k tomu, když mi to z eshopu posílali, tak zjistili, že jim tam chybí k tomu jedna tyčka, tak mi stan za původní cenu 7000Kč dali symbolicky za 500Kč, protože to byl poslední kus, no nekup to), ale pak už jsem za přístřešek nosil skoro jen tu zakrývací plachtu, co jde koupit v hobby marketech, k tomu 4 stanové kolíky, provázek a dělal jsem si přístřešek z toho.

Teď jsem se díval v Ikea, že by jako nepromokavý přístřešek šlo použít Sprchový závěs, šedá a posloužilo by to lépe než ta zakrývací plachta. Je to odolné, sto procent nepromokavé a vodu odpuzující a přitom lehké. Pak tam jde koupit ještě bílý závěs jen za 50Kč ale bílou bych nechtěl. Ten bílý používám na servis kola, že to natáhnu pod servisní stojan s kolem, aby mi nekapala mastnota z kola na podlahu v bytě.
Naposledy upravil Dromedaro dne ned kvě 5, 2024 9:02, celkově upraveno 3
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4421
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod oodoow » ned kvě 5, 2024 8:57

Vysušit péřák bude trvat několik hodin. Ale to jenom pokud ho zmáčíš kompletně, což by se stát nemělo snad i těm největším nešikům.
S hydrofóbním peřím to bude mnohem rychlejší. Na cestách jsme měli navlhlý péřák v podstatě každé ráno od kondenzace ve stanu a nebyl nejmenší problém.

Jinak nám v Pyrenejích pršelo a foukalo tak, že jsme museli položit tyčky stanu aby nám to vítr neroztrhal. A přesto světe div se péřáky byly v pohodě. Náš prostorný stan/tarp pro dva lidi váží pod 1.5kg i s kolíky a vnitřní síťkou proti hmyzu a opravdu vodu dovnitř nepustil. A to jsme měli v podstatě lowcost tarp se žádnou vesmírnou technologií, jinak by mohl vážit mnohem méně.
Představa že bych kvůli péřáku musel tahat 2.6kg stan je opravdu absurdní. :roll:

Syntetika vydrží izolovat mnohem kratší dobu, takže člověk sice ušetří, ale za chvíli aby kupoval nový.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3122
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: koupě péřáku

Příspěvekod bonatius » ned kvě 5, 2024 9:10

@oodoow: aky mas, prosim, tarp?
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » ned kvě 5, 2024 9:22

oodoow píše:Vysušit péřák bude trvat několik hodin. Ale to jenom pokud ho zmáčíš kompletně, což by se stát nemělo snad i těm největším nešikům.

To není o šikovnosti. Když je silný vítr, který klidně vyvrátí strom, co asi tak udělá s plachtou kterou podfoukne? Prostě se někdy stane, že déšť např zmáčí spacák v oblasti noh, protože to prostě v noci potmě neuhlídám. Ten stan/tarp máš jaký? Co jsem se díval, tak stan okolo 2,5 kg je naprostý standard. Ultralighty mají přes 1 kg, ale tam i samotný výrobce doporučuje používat podložku pod stan protože je prostě slabá a snadno zničitelná. Podlaha od mého stanu od Jurka je takřka nezničitelná. Na druhou stranu má citelně vyšší gramáž než vrchní díl stanu
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » ned kvě 5, 2024 11:32

Však píše kompletně a ne jen zmoknutí u noh. To foukání bočního větru pod celtu s deštěm z boku znám. Lze to řešit igelitem , který se používá na malování pokojů. Stojí 10kč (4x2,5m) a je UL. To si před spaním připneš kolíkama k zemi pod tou plachtou. Strčíš tam pod to spacák a zalezeš do něj. Ma to dostatečnou šírku, že si to v klidu nadzvedneš a nemusíš se tam složitě soukat. Nebo si to můžes přichytit k boku postavené celty a zadělat si je tak. Nebo to hodit přes celtu i ty boky a přikolíkovat. Možností je více. A jestli se ti to stane jednou dvakrát ročně, tak to moc řešíš.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4421
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » ned kvě 5, 2024 12:22

martinkod píše:Když je silný vítr, který klidně vyvrátí strom, co asi tak udělá s plachtou kterou podfoukne?
Ja Ti nevim, ale pokud fouka vitr, ktery vyvraci stromy a Ty pritom klidne spis (jen neuhlidas promoceni spacaku u nohou) nekde mezi stromy (jeste hur mimo ty stromy), tak si osobne myslim, ze neco je spatne - ale nebude to souviset se spacakem.
Bezne se v takovych pripadech zoufale hleda chranene, rel. bezpecne misto abys ve zdravi prezil. Vetsina lidi asi oci nezahmouri, jen bude zabalena v sedici poloze do plachty, spacak nejspise ani nevytahne a pokud ano, tak bude zabalena i s nim. Teda pokud nenajdes bezpecnou skrys, napr. jeskyni - to potom ale nemusis resit promoceni spacaku.

Ja chapu, ze vitr (jen slabsi nez o jakem pises) muze delat problem. Ten ale vyresis inejjednodusim zdarakem, klidne jen na nohy tenkym, nepromokavym igelitem.
Naposledy upravil apuka dne čtv kvě 9, 2024 12:42, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16678
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod oodoow » ned kvě 5, 2024 18:48

martinkod píše:Ten stan/tarp máš jaký? Co jsem se díval, tak stan okolo 2,5 kg je naprostý standard

Tarp mám Lunar Duo Explorer, ale koupil jsem ho z druhé ruky myslím za sedmičku. Za tu cenu na stránkách bych ho určitě nekupoval. Teď bych si už vybral něco ze Silpoly materiálu místo Silnylon. Nejlíp asi tenhle Durston.
Pod 1.5kg je to i s kolíky a tyvek plachtou, kterou dávám pod podlážku. Má to kolem dokola přizvednutou podlážku, takže nehrozí, že by se voda dostala dovnitř.
Ale ve větru, co kácí stromy, bych ten tarp ani nestavěl, to bych s ním s největší pravděpodností uletěl. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3122
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pon kvě 6, 2024 4:20

martinkod píše:Věř tomu, že mám za ty roky dost zkušeností jak přečkat s celtou za pár korun deštivé období v suchu. Ale když je vítr, který láme větve tak prostě občas zmoknu a ráno spacák ždímám

Promiň, ale nezdá se mi. Jestli mokneš, tak buď nemáš zkušenosti (neumíš najít místo), nebo máš blbou výbavu, případně jsi salámista co neřeší. Nebo kombinace...
Levný materiály, který jsou lehký, nejsou (tak) odolný. Mám venku naspáno dost přes tisíc nocí, zažil jsem i monzun, ale nevypláchlo mě to. Jen moje celta teda byla za vyšší tisíce, no... Nevím, jak dlouho trvá spacák v terénu vysušit, vždycky jsem se zařídil tak, abych nevymok
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8171
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » pon kvě 6, 2024 8:14

oodoow píše:Nejlíp asi tenhle Durston.
Pod 1.5kg je to i s kolíky a tyvek plachtou, kterou dávám pod podlážku. Má to kolem dokola přizvednutou podlážku, takže nehrozí, že by se voda dostala dovnitř.

Díky, ten Durston vypadá dobře.
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » pon kvě 6, 2024 8:29

apuka píše:Bezne se v takovych pripadech zoufale hleda chranene, rel. bezpecne misto abys ve zdravi prezil.

Tak já taky nikde nepíšu, že si v silném větru vlezu pod suchý starý strom.
Etheric píše: Jen moje celta teda byla za vyšší tisíce, no... Nevím, jak dlouho trvá spacák v terénu vysušit, vždycky jsem se zařídil tak, abych nevymok

Já ti nevím, ale pokud je to jen obdélníková celta a tudíž nejsi dokonale chráněn ze všech 4 stran, tak je úplně jedno kolik stojí a z jakého je materiálu.
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pon kvě 6, 2024 18:43

Proč by měla být obdélníková.. Koupím takovou, která se dá zavřít. Za dřevních let to byla ultratěžká basha, později pak vpodstatě to samý, jen z moderních materiálů. K tomu karbonovou tyčku, titanový kolíky, nikdy nebyl problém. Ve stejných podmínkách to ale vypláchlo lidi ve stanech, když si neumí vybrat místo, je jim sebelepší stan prd platnej. Večer se mojí plachtě smáli, ráno jsem se suchej smál já jim, jak ždímali vodu ze spacáků a oblečení :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8171
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pon kvě 6, 2024 22:04

a ja myslel, ze tvy telo neni se spacakem kompatibilni ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2108
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » úte kvě 7, 2024 3:59

Jo, ultra diskomfort, nejen být v tom pytli, ale vůbec muset spaní tahat, mít kvůli tomu velkej batoh.... Proto jsem s tím skončil. Ale natahal jsem se toho dost, stačilo
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8171
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » úte kvě 7, 2024 8:09

ja zase zacinam mit problem s karimatkou a strasne blbe se mi spi na normalni sirce beznejch velkejch karimatek (tedy 64cm sirka) protoze se tam nevejdu pres ramena a padaj mi z toho ruce ... je to sileny, ale asi si letos k narozeninam budu muset koupit tohle v ty nejvetsi velikosti se sirkou 76cm .. Nerad nakupuju redundantni veci, spim ale venku v prumeru ?20-30 noci za rok, tak se to asi vyplati ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2108
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv kvě 9, 2024 12:51

martinkod píše:
apuka píše:Bezne se v takovych pripadech zoufale hleda chranene, rel. bezpecne misto abys ve zdravi prezil.

Tak já taky nikde nepíšu, že si v silném větru vlezu pod suchý starý strom.
Jenze ja prave pisu, ze v takovem pocasi resis spise "preziti" (tady jsem to zduraznil ve vlastni citaci), ze nebude mit velke pomysleni o spani a spacak mozna ani nevytahne. Teda pokud nenajde sucho a bezpecnou jeskyni - ale v tom pripade zase nebudes resit destem zamoceny spacak pod odfouknutym spodkem celty.

Ale znovu zopakuji - pokud mas problem jenom ten, o kterem pises, tak mas nekolik reseni. Stan, poradny a prodysny bivakovaci pytel jsou plnohodnotna reseni (teda stan do sily vetru, ktery zvladne). A levna reseni jsou jednoduchy a lehky bivakovaci pytel z neporezni PU membrany nebo nebo jenom velky igelitovy sakel. Ty lehounke a male PU bivakovaci pytle jsou urcene presne na tyto situace. Zalezes do nich i se spacakem na rel. bezpecnem miste, zabalis se, jak to jen jde, aby ses chranil pred destem a silnym vetrem a prezil, nejenom noc, klidne i pres den - ale nejsou urcene na bezne spani v mokru.
No a dalsim plnohodnotnym resenim je membranovy spacak, v pripade silne opatrnosti jeste i s hydrofobnim perim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16678
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod alca1 » čtv kvě 9, 2024 13:06

Ahojda, přidám se s dotazem - mám 20 let starý Sir Joseph, super spacák, použitelný při 0-10 stupních. V létě je v něm vedro, a váží 1500g. A ráda bych pořídila na letní toulky Českem pod širák či přespání ve stanu menší péřák (duté vlákno jsem měla také, ale jsem vyznavač péřáků :) Koukala jsem na cokoli kolem 700-800g, cenově max 4000, levnější samozřejmě uvítám. Spát v něm plánuju mezi 10-15 stupni, ale jsem zmrzlina, takže uvedený komfort bych chtěla tak 5 stupňů.

Zatím vede Yate: https://www.jonathansport.cz/cs/detail/ ... uNEALw_wcB

případně Husky: https://www.huskycz.cz/spacaky-perove-d ... c-oranzova

Dražší možnost Sir Joseph:
Sir Joseph Attack 400: https://www.outdoormarket.cz/spacaky-le ... -bEALw_wcB

Máte s některým z nich zkušenosti?
Díky moc Alča
alca1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 21, 2014 11:30

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv kvě 9, 2024 13:38

SJ, cos linkoval ma komfort na vyssi teplotu, nez pises. Podobne i ten Husky.

Co si pamatuji, jeden zletnich Husky spacaku mel nejakou neprijemnost vevnitr, kdyz jsem jej mel doma - ale to bylo pred nekolika lety a uz to muze byt jine. Thedy si pamatuji, ze me docela prijemne prekvapil Husky Dinis, co ma komfort, jak chces.

Jeste muzes zvazit od Decathlonu. My mame doma od nich dva "vice letni" na prespavani na chatach a ty jsou dobre zpracovane, za tu cenu super kup. Navic naprosto bezproblemove vyzkouseni doma a vraceni, dokonce i kdyz v nem zkusis spat.
Jeste z tech proverenych muzes zkusit Warmpeace Viking 300, ma komfort +6, ale podle mne bude na leto v pohode.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16678
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » čtv kvě 9, 2024 21:09

apuka píše:Jenze ja prave pisu, ze v takovem pocasi resis spise "preziti" (tady jsem to zduraznil ve vlastni citaci), ze nebude mit velke pomysleni o spani a spacak mozna ani nevytahne. Teda pokud nenajde sucho a bezpecnou jeskyni - ale v tom pripade zase nebudes resit destem zamoceny spacak pod odfouknutym spodkem celty.

Zase si pod tím nepředstavuj orkán a náběh na konec světu. K létu patří bouřky doprovázené prudkým deštěm a silným větrem. Zvlášť na jih od nás kam rád jezdím je takové počasí běžné. A jak rychle taková bouřka přijde, tak většinou i stejně rychle odejde, během hodiny je často po všem. Když budu mít klasický stan od Jurka, tak mám za ty roky ověřeno, že zůstanu v suchu. Protože i když jsem měl kolikrát pocit, že to ty duralové tyčky nebo plachta nedají, tak vždycky vydržel.
Jsem za poslední týden zhlídnul pár desítek videí na ytb a docela čumím co všechno se dnes vyrábí. Hlavně mě překvapilo, že i na Aliexpresu se dá koupit stan nebo spacák top kvality (asi). Tady by mě opravdu zajímalo nakolik jsou ty recenze upřímné a nakolik to je jen snaha vytěžit co nejvíc z affilate provizí a proto to vychvalují. Stany/tarpy od Naturehike nebo Lanshan vypadají opravdu lákavě, co si budem, hlavně cenou a ultralehkým silikonylonovým materiálem, což je pro mě novinka, slyším o tom poprvé. Dát 8k za stan a pak zjistit, že je na pi a nic nevydrží se mi moc nechce. Ale za ty 3k to asi zkusím risknout a něco koupím.
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41

Re: koupě péřáku

Příspěvekod milarepa » pát kvě 10, 2024 7:56

martinkod - tvůj styl moc nechápu, píšeš, že jsi více než 100 nocí za rok venku a řešíš pár usmolených tisíc na výbavu.............těch pár kaček navíc se ti v tom množství nocí venku rozpustí a řádově si zvedneš komfort fungování

představa, že bych se měl měsíc v kuse tahat s nějakou přiblblou těžkou celtou a nějakým šíleným psycho spacákem je pro mě nepředstavitelná, proč to vůbec takhle děláš? To je čistý masochismus.

kupovat cokoliv na aliexpresu a myslet si, že si pořídím kvalitu je též známka mentální zaostalosti.....

kup si něco od ověřených značek a užívej si to

spacák určitě péřový, na léto klidně bez kapuce..........osobně mám Cumulus Lite line 200, a naprostá spokojenost, váží pod půl kila, je skladný, pokud navlhne tak při polední přestávce ho rozložím a za 20 minut je suchý, peří, narozdíl od syntetiky, nedegraduje v čase a když se k němu budeš chovat slušně, tak ti vydrží klidně i 20 let ve víceméně stejném stavu...........syntetiku jen tam, kde je extrémní vlhko

pokud jezdíš hlavně na jih, tak na co potřebuješ stan? Bud lehký tarp - ideálně s integrovanou moskytiérou nebo kvalitní žďárák (jednoznačně nějaký od High Pointu)

mám tenhle tarp a ještě mi do něj i za největší bouřky nenateklo, ani mi ho vítr neshodil (jen noční sněhovou vichřici nezvládll)
https://www.nalehko.com/produkt/smd-deschutes-plus/

na tomhle se fakt nevyplatí šetřit, pokud tedy nejsi nějaký profesionální zevlák a je to tvůj životní styl
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 839
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » pát kvě 10, 2024 9:16

martinkod píše:Zase si pod tím nepředstavuj orkán a náběh na konec světu. K létu patří bouřky doprovázené prudkým deštěm a silným větrem.
Ja si nepredstavuji nic - to Tys' psal o vetru, ktery vyvraci stromy :wink:
martinkod píše:Zvlášť na jih od nás kam rád jezdím je takové počasí běžné. A jak rychle taková bouřka přijde, tak většinou i stejně rychle odejde, během hodiny je často po všem.
Nevim, jake krajiny mysis pod "na jih od nas", ale v podstate, co pises plati i u nas a vsude.
Ale taky plati, co jsem psal - kdyz prijde takova bourka s vichrici nebo jen cekas, ze nekde prijde, tak prioritne neresis, aby Ti nezmoknul spacak, ale resis bezpecne misto, kde se pred ni schovat. Ochrana spacaku budes resit az nasledne. Navic nevim, ale kdyz se ceka na tu bourku a ze po nejake dobe prejde, tak ja osobne bych asi nejdrive pockal, az prijde a prejde a az pote "si ustlal", tj. kdyz uz nebude vetsi dest ani vitr.

Uz Ti tady bylo doporuceno docela dost moznosti, jak svoje obavy muzes resit - od ultralevneho igelitu pres zdarak nebo membranovy spacak az po stan/tarp. Je jenom na Tobe, jestli si nektere reseni vyberes. Milarepa ma pravdu v tom, ze pokud spis venku stovky noci, tak se Ti ta kvalitni vybava vrati - a pokud pouzijes perak a (nemusi ani byt nutne ultra-) lehky tarp/stan/zdarak misto soucasne vybavy, tak mozna jeste usetris i na vaze a rozsiris svoje moznosti.
Jen si na rozdil od milarepy nemyslim, ze bys na Ali nemohl najit spickove a kvalitni veci. Problemem je jen to nalezeni spravnych veci... Osobne bych ale stejne sel radeji do neceho, co muzes koupit u nas nebo alespon v EU - uz kvuli moznosti v nejhorsim to vratit, ale i kvuli pripadnym reklamacim i opravam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16678
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát kvě 10, 2024 15:51

milarepa píše:martinkod - tvůj styl moc nechápu, píšeš, že jsi více než 100 nocí za rok venku a řešíš pár usmolených tisíc na výbavu.............těch pár kaček navíc se ti v tom množství nocí venku rozpustí a řádově si zvedneš komfort fungování

Jj, presne tohle mne napadalo pri cteni cele tehle diskuse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49527
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » pát kvě 10, 2024 22:53

milarepa píše:martinkod - tvůj styl moc nechápu, píšeš, že jsi více než 100 nocí za rok venku a řešíš pár usmolených tisíc na výbavu.............těch pár kaček navíc se ti v tom množství nocí venku rozpustí a řádově si zvedneš komfort fungování

Ta neochota koupit něco rovnou za 10k pramení z toho že s těmi ultralight materiály nemám žádnou zkušenost, je mi jasné, že to nejsou žádné zázračné materiály a bude to o kompromisech a prostě nevím jestli se mi to osvědčí nebo ne. Na jednu stranu mě hrozně láká mít kilový stan a 600 g spacák. Na druhou je tu červík pochybnosti jak to bude kompatibilní s mým stylem cestování, protože nejsem ten co by chodil jen po horách a hodinu před setměním už připravoval bydlení. Hodně jezdím na kole, přespávám všude možně, kolikrát jsem v pro mě neznámém městě dlouho do noci, teprve pak jdu potmě hledat místo kde by se dalo přespat, takže ty bivaky v civilizaci občas vypadají všelijak.
Postupem času jsem ze stanu za 5000 přešel na tu nejobyčejnější celtou za 200 Kč. Váží to půl kilo, 9 z 10 deštivých nocí pod tím přečkám v suchu a když to nechtěně roztrhnu o nějaký trn, kterých je v Itálii všude plno, tak žádný stres, přelepím to obyč páskou nebo koupím novou za pár šupů. A vystačil bych si takhle dál, kdybych nutně nepotřeboval nový spacák a nezvažoval vyzkoušet péřový. Takže jsem tady a objevuju nový svět :)
milarepa píše: kupovat cokoliv na aliexpresu a myslet si, že si pořídím kvalitu je též známka mentální zaostalosti.....

taky jsem si doteď myslel, že hledat tam outdoor je stejná hloupost jako hledat ho v Tescu. Ale pak narazím na nějakým ytb kanál, kde mají frajeři většinu vybavení z Ali a hrozně si to pochvalují, tak nevím co si o tom myslet. A zrovna ty UL stany od Lanshan hodnotí pozitivně překvapivě dost lidí.
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát kvě 10, 2024 23:11

Kdyz nemas zadnou zkusenost, tak se bud muzes poucit ze zkusenosti jinych nebo si ji sam udelat (a pak se tu o ni pripadne podelit). Jak myslis, ze jsme ke svym zkusenostem prisli my? Proste hledas a zkousis metodou pokus/omyl, nekdy se to povede a nekdy ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49527
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky