koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » čtv říj 4, 2018 13:17

No, je otázkou jestli ta GORE membrána je vhodná pro spacáky? nevím neznám. Může sem někdo hodit odkaz o jakou membránu jde?
Ne na produkt/spacák, ale na nějaký technický list. Díky moc.
Kdysi se používala tahle membrána na spacáky, ale to je v mé paměti asi 10 let stará historie. Pak už jsem to nějak neřešil.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv říj 4, 2018 15:39

Membrana samotna urcite, proc by nebyla? Spis asi bude problem najit kompletni laminat, ktery bude mit dostatecne nizkou gramaz. Aby spacak nebyl tezky a aby dovolil peri se nafouknout.

Muj UL zdarak je z nejakeho 2L GTX, ktery je tenky dost, ale 2L by stacit nemuselo kvuli masteni se od peri. Ted jsem mel na horach stary GTX zdarak z (3L) GTX Air Permeable. Spal jsem nekolikrat venku a rano kondenzace cista nula, spacak uplne suchy (to s 2L nebyva). Z tohodle hlediska by byl na spacak skvely, ale zas je celkem tezky, zdarak ma 600 g a i kdyby se zmensil na rozmery spacaku (je prostorny), tak bude mit aspon 300 - 400 g. No a hlavne cena. Pertex je za zlomek ceny tohodle, to se bojim, ze bude hlavni problem. Par lidi, co by to koupilo, by se jiste naslo, ale stalo by za to zavadet jinou technologii?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv říj 4, 2018 21:44

Presne tak, taky si myslim, ze nejvetsimi problemy jsou vaha laminatu (ja vidim na synovem SJ s membranou, o kolik min se peri nacechra nez pod beznou latkou), nutnost ochrany membrany pred mastnotou (tj. 3L nebo alespon 2L se silnejsi vrstvou "pomocne" PU membrany, vlastne dvou, protoze je to nutne i z vnejska pod svrchni latkou) a cena.
A s PU membranami muze byt asi problemem i to, ze ony se casem rozpadnou a potom uz to nebude membranovy perak, navic, kdo vi, co ty male castecky udelaji v peri (asi nic, ale kdo vi). No a vetsina vyrobcu peraky prodava jako vyrobky na cely zivot, ne na par let. Ten rozpad PU se tyka asi i Pertexovych membran.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » čtv říj 4, 2018 21:46

Mountain equipment nove pouziva ubspacaku Gore Thermium. Parametry ale neznam.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv říj 4, 2018 22:01

No vidis, zajimave: https://www.mountain-equipment.co.uk/redline-regular

10D latka a 38 g/m^2, to vypada dobre. Ovsem cena taky :) Libi se mi ty V komory v hrudni casti spacaku. Zrovna jsem se pral u Koteky s tim, ze jsem mel nahore studena mista, jelikoz se peri sesypalo na strany komor a nahore nebylo (skoro) nic. Prvni 2 - 3 komory v oblasti ramen a hrudniku, docela neprijemne, parkrat mne to vzbudilo. Tohle vypada jako reseni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » čtv říj 4, 2018 22:06

Tak ME je ve spacacich spicka ale necha si to zaplatit. :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 17, 2018 8:41

znate spacose patizon? sem.na to narazila...
https://patizon.com/
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Miuan » čtv lis 1, 2018 8:41

Chtel bych se zeptat odborniku pres spacaky, Aldo atd. Kdysi jsem cetl, ze maximum peri ktere se da ziskat z husy chovane na maso je 850 cuin. A nedavno se objevilo vsude mozne husi peri 900 cuin. Neni to nejaka prasarna kdy se husam trha peri zaziva?
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » čtv lis 1, 2018 10:32

Nejsem úplný odborník na husy, ale myslím si, jsem přesvědčený, že pokud je husa chovaná na maso, moc kvalitní peří z ní nikdy nebude.
Nejkvalitnější peří je ze starších hus, postupně vytrhávané ve správném období z pod křídel. Z takové husy dobré maso nikdy nebude. Jedině, že je CUIN vyhnané nahoru techologicky. V takovém případě se ale kvalita daného peří po nějaké době vrátí zpět na původní - nižší úrověň. [-X
Jelikož je v současné době nejkvalitnější husí peří v kvalitě 950 CUIN, nedovedu si představit, že to bude z husy, která je chovaná na maso.
Zájemce o péřový spacák si musí rozmyslet, jestli chce peří "etické" a tudíž méně kvalitní nebo "neetické" vysoce kvalitní. :D
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 1, 2018 11:30

Zájemce si ještě může koupit kajčí peří ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv lis 1, 2018 12:11

Michal82 píše:Zájemce si ještě může koupit kajčí peří ;)


Lehka (450g i s obalem) perina pro dva z rucne sbiraneho islandskeho kajciho peri stoji "jen" okolo 5000$, to neni tak hrozne :D :D :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » čtv lis 1, 2018 12:13

jo, nekup to za ty prachy. Bohužel kajčí peří není pro spacáky vůbec vhodné. Bych řekl, že až úplně nevhodné a nepoužitelbé.
Na bundy jo, ale na spacáky ne.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 1, 2018 12:26

Já jen pro inspiraci ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv lis 1, 2018 13:03

Aldo píše:jo, nekup to za ty prachy.

:D
Aldo píše:Bohužel kajčí peří není pro spacáky vůbec vhodné. Bych řekl, že až úplně nevhodné a nepoužitelbé.
Na bundy jo, ale na spacáky ne.

Proč vlastně? Jen pro zajímavost, nehodlám kvůli spacáku prodávat auto :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » čtv lis 1, 2018 14:04

Google mi na dotaz "kajčí peří" vyhodil tohle:
Kajka – samička vystýlá svá hnízda prachovým peřím, ovšem toto peří nesmí ve větru odletět. Proto kajčí peří má speciální vlastnost, že velmi dobře drží u sebe. Kdybychom plnili kajčí peří do válcových komor, seskupilo by se na jednom konci komory a zbytek komory by zůstal bez peří. Kajčí peří je třeba uzavřít v malých čtvercových komorách, což je technicky proveditelné jen u běžného prošívání. Proto se z kajčího peří dělají převážně luxusní přikrývky a módní oblečení.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř lis 14, 2018 21:55

Aldo píše:No, je otázkou jestli ta GORE membrána je vhodná pro spacáky? nevím neznám. Může sem někdo hodit odkaz o jakou membránu jde?
Náš starý WP Explorer má membránu Gore DryLoft, ale je to přesně co píšeš, že používali před mnoha lety. Po specifikaci se mi ani kdysi dávno nepodařilo dopídit. Každopádně membrána fungovala IMHO dobře a spacák sloužil asi patnáct let v celkem intenzivním provozu. Ještě minulou zimu byl v zimě na Severu, ale na velkej mráz a vlhkost už nestačil.

Michal82 píše:Kombinaci HP a membrány jako GTX či něčeho podobného na trhu nenajdeš - nic takového se nedělá. Vždy je to buď odolná membrána nebo ten Pertex či jeho obdoba a HP.

fps píše:nejlepší by to určitě bylo oboje, ale jak píše Michal82, asi to nikdo nedělá?
Hm, to mě teda mrzí, jsem doufala, že jen blbě hledám a nemám dostatečný přehled o nabídce ... :|

fps píše:kdybych měl opět vybírat mezi HP nebo membránou, tak by to byla zase jasná volba membrána, membrána má víc výhod než HP, a taky je membrána oproti HP několika desetiletími prověřena
no jo, ale membrána se u nás naposled ukázala jako nedostatečnou, tak koukám i jiným směrem


Budu to muset už pomalu rozlousknout. V zásadě jsou tedy asi tři možnosti - jen membrána, jen HP peří anebo kombinace obojího, ale s membránou, která má celkem špatné parametry. No, a ještě čtvrtá možnost - zůstat u starého spacáku a doufat, že to můj horkokrevný miláček opět přežije :mrgreen: Tak zas nevím co s tím a budu ráda za názory těch, kteří to mají odzkoušené, i těch, kteří si myslí, že vědí :wink:

Modelová situace:
Vcelku zima - teplota přes den mínus třicet a v noci okolo mínus čtyřiceti a překvapivě docela velká vzdušná vlhkost. Ta je poznat i dle toho, že po západu slunce se všechno - předměty i lidi - pokryje vrstvou námrazy. Spaní ve stanu. Bez VBL bariéry či masky na dýchání. Dech se okamžitě sráží na nejbližších předmětech, nikoliv jen na vnitřním stanu, jak je při normálním mrazu běžné a zas tolik nevadí, protože hned zamrzne. Přestože člověk spí povylezlý ze spacáku až po ramena, aby hlava byla výš a nedýchal na spacák, tak stejně po usnutí dojde k tomu, že zaujme v intinstiktu zachování tepla polohu skrčence a na spacák si chtě nechtě funí. Což je za celou noc slušná dávka vody. V našem případě to DWR i membrána neustála a ráno byly spacáky v oblasti hrudi (případně i kapuce, když se blbě shrnula) zmrzlé na šutr. Nebylo to hned, první noc OK, druhá horší, třetí zmrzlé cucky peří. Svou roli zajisté hrál i pravděpodobný rosný bod ve spacáku, ale v porovnání s vydýchanou vodou spíše okrajovou, respektive, byl by to menší problém projevující se pomaleji. Ranní a dopolední sušení na pražícím slunku při mínus třiceti nedostatečné, v podstatě to jen rozmrzlo a pak zas zmrzlo. Možná něco málo i vyschlo, váhu jsme neměli.
K tomu všemu se po čase ještě přidává modelová situace dvě, kdy se při některé noci oteplí na příjemných mínus pětadvacet. Což má ale při stále slunečném počasí i vysoké vlhkosti vzduchu za následek, že ranní sluníčko rozpustí vrstvy námrazy na vnitřním stanu, jako i na všech volně ložených věcech ve stanu, kterých se spacák dotýká. Což je také nemálo vody, se kterou má DWR i membrána problém, zvlášť u spacáku zmrzlého z předchozích nocí.

Co s tím? Když nad tím tak přemýšlím:
Nová membrána a DWR by si s tím možná poradila, ale za pár let to dopadne jak v našem případě. A takovýto spacák se nekupuje na pár let ...
Co udělá spacák pouze s hydrofobním peřím? Peří zůstane OK, ale vnější látka spacáku bude mokrá a posléze zmrzlá a kam půjde voda dál? Peří ji nevstřebá, takže k dalším vrstvám uvnitř?
Jak se bude chovat spacák s HP peřím, ale málo prodyšnou membránou?

Zatím se lehce přikláním buď jen k HP peří anebo ke kombinaci. S tím, že i když je membrána málo prodyšná, tak ve velkém mrazu je stejně rosný bod uvnitř spacáku.
Zase na druhou stranu bude mít tento nový spacák využití například u nás v zimě nebo v Alpách v brzkém jaře, kde jsou podmínky již celkem běžné. A tam je spacák s málo prodyšnou membránou docela nevýhodou.

Sakra, co s tím? Zatím se mi jako nejjednodušší a nejlevnějí jeví varianta číslo čtyři :mrgreen: :((
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř lis 14, 2018 22:08

Nejlevnejsi je varianta c.5. Vykaslat se na to a jet nekam, kde je trochu teplo. Tj -20 nebo vic ;-)

Z toho, co pises, mi vychazi jednoznacne hydrofobni peri. Duvody jsi psala, membrana bude k nicemu a spis vylozene skodliva. Rosny bod bude pod ni a bude namrzat zevnitr. Fungovat by mohla jen opravdu mikroporezni membrana, ale tu nesezenes. PU membrana nema sanci z principu funkce. Kdyz ti spacak namrzne zvenku, tak to bude to same i bez membrany, tam zas pomuze to peri, ktere nenasakne a nezmrzne.

sobb píše:Přestože člověk spí povylezlý ze spacáku až po ramena, aby hlava byla výš a nedýchal na spacák

Tohle mne zarazilo. V -40 bych cekal, ze budes zalezla ve spacaku co nejvic a bude ti couhat maximalne nos ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř lis 14, 2018 22:22

sobb - za mne je to celkem snadné rozhodnutí dle toho co si popsala.

Pokud si koupíš novej spacak se sebe dokonalejší membránou stejně si tam nadejchas a vlhký vzduch ti stejně při vybalovani a používání spacaku vnikne dovnitř. Na to ti žádná membrana nepomůže - musela by byt i uvnitř a vzduchotěsná.

Takže HP peří je jasná volba.

Co udělá když tam nadejchas a budou mrazy - zamrzne - jenže až ho zahrejes aby rozmrzlo tak se ti neslepi na cucky jako klasické peří - sice bude vlhké ale bude stále dobře izolovat.

Málo prodysna membrana - mám ten Pertex Endurance - jestli má papirove asi 7000 ale funguje úplně v pohodě - je nutné si uvědomit ze to nejde srovnávat s oblečením - ve spacaku neutikas nepodavas žádné vysoké výkony jen nehnutě lezis takže ta prodysnost úplně stačí.
Je to ok proti nějakému politi vodou nebo proti nějaké rose a td aby ti zbytecne nenateklo dovnitř.

Testu a recenzi najdeš hodně.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř lis 14, 2018 22:32

mike: Varianta 5 se odkládá na neurčito, takže k těm spacákům :wink:

Dobře, ale jak se spacák s HP peřím bude v popsaných podmínkách chovat? Peří se sice nenamočí, ale kam se odebere ta všechna voda, co si na spacák vyfuním? Moje obava je, že tím, že peří ji nepřijme, se protopí až na vnitřní vrstvu spacáku ... Zatímco membrána alespoň část zachytí. Ale mám zkušenost jen s tou asi docela dobrou prodyšnou membránou, nevím, jakou "škodu" nadělá ta málo prodyšná.

Druhou věcí je i ta "potopa" uvnitř stanu při lehkém oteplení. Tohle už může být pro DWR + HP peří taky příliš vody a nevím, zda to uspokojivě ustojí.

Rosnému bodu uvnitř spacáku tak jako tak nezabráním (bez použití VBL) a je jedno, jestli tam membrána je, nebo není. Ale alespoň dle mých postřehů je toto relativně marginální oproti problému popsanému výše.

HP peří je řešením asi celkem určitě, ale chci k němu i dobrou membránu. Se asi po boozeho vzoru rozbrečím :(


Ke spaní ve spacáku - po první noci v těchto podmínkách jsme věděli, že je to problém, spali jsme v péřovkách (to ostatně i tu předchozí noc, se to nezdá, ale je to fakt kosa :) ) a snažili se "minimalizovat škody" :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř lis 14, 2018 22:42

sobb píše:Peří se sice nenamočí, ale kam se odebere ta všechna voda, co si na spacák vyfuním?

Zvenku? Podle mne namrzne na spacaku a dovnitr se nedostane. Vem si, ze vnejsi latka je vychlazena na -40, jak se ji para dotkne, okamzite zmrzne.

sobb píše:Rosnému bodu uvnitř spacáku tak jako tak nezabráním (bez použití VBL) a je jedno, jestli tam membrána je, nebo není. Ale alespoň dle mých postřehů je toto relativně marginální oproti problému popsanému výše.

Nemyslim si to. S neporezni membranou ti zustane vevnitr voda vsechna. To same, bude mit -40, takze na ni para zmrzne a nebude mit sanci pres ni projit. Pres normalni latku nebo porezni membranu cast pary projde. Aspon dokud se zevnitr neudela souvisla vrstva ledu.

sobb píše:HP peří je řešením asi celkem určitě, ale chci k němu i dobrou membránu. Se asi po boozeho vzoru rozbrečím

Myslis, ze to pomuze? ;-) Co kdyby sis misto toho koupila po boozeho vzoru slusny zdarak s GTX Air Permeable? Takovy, co mam ja. Zkusenosti skvele, dokud zvenku neomrzne, tak vetra. Ale samozrejme jsem ho nezkousel v -40, maximalne tak -10.

sobb píše:Ke spaní ve spacáku - po první noci v těchto podmínkách jsme věděli, že je to problém, spali jsme v péřovkách (to ostatně i tu předchozí noc, se to nezdá, ale je to fakt kosa :) ) a snažili se "minimalizovat škody" :mrgreen:

Bych prave cekal, ze budes spat v perovce a jeste zachumlana ve spacaku ;-) Nedalo by se to resit nejakym igelitem? Nalepit na spacak tam, kde dychas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř lis 14, 2018 22:43

Michal82 píše:Pokud si koupíš novej spacak se sebe dokonalejší membránou stejně si tam nadejchas a vlhký vzduch ti stejně při vybalovani a používání spacaku vnikne dovnitř. Na to ti žádná membrana nepomůže - musela by byt i uvnitř a vzduchotěsná.
Membránové spacáky vůbec nezatracuji. Doposavad jsme zimní membránové spacáky používali k plné spokojenosti, takže zřejmě fungují. Ale řeším výše popsanou situaci, na kterou nestačily.

Michal82 píše:Takže HP peří je jasná volba.
Co udělá když tam nadejchas a budou mrazy - zamrzne - jenže až ho zahrejes aby rozmrzlo tak se ti neslepi na cucky jako klasické peří - sice bude vlhké ale bude stále dobře izolovat.
Jasně, peří je OK, ale jak se dotazuji i v příspěvku výše - kam půjde všechna ta voda?

Michal82 píše:Málo prodysna membrana - mám ten Pertex Endurance - jestli má papirove asi 7000 ale funguje úplně v pohodě - je nutné si uvědomit ze to nejde srovnávat s oblečením - ve spacaku neutikas nepodavas žádné vysoké výkony jen nehnutě lezis takže ta prodysnost úplně stačí.
Je to ok proti nějakému politi vodou nebo proti nějaké rose a td aby ti zbytecne nenateklo dovnitř.
Při některých situacích (rosný bod uvnitř spacáku je to skoro jedno) a v podmínkách popisovaných výše asi opravdu méně prodyšná membrána tudíž není zásadní problém. Ale při normálním použití to už jako problém vidím. Člověk i v noci (zvlášť v zimě - při pobytu v mrazu) vypotí celkem velké množství vody.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř lis 14, 2018 22:53

mike píše:Zvenku? Podle mne namrzne na spacaku a dovnitr se nedostane. Vem si, ze vnejsi latka je vychlazena na -40, jak se ji para dotkne, okamzite zmrzne.
To právě bohužel ne. Asi je člověk moc teplokrevnej a teplofunivej tvor. Jinak bych nemusela řešit HP peří, membrány a podobné pitomosti a stačil by samotný spacák.

mike píše:Nemyslim si to. S neporezni membranou ti zustane vevnitr voda vsechna. To same, bude mit -40, takze na ni para zmrzne a nebude mit sanci pres ni projit. Pres normalni latku nebo porezni membranu cast pary projde. Aspon dokud se zevnitr neudela souvisla vrstva ledu.
Pokud je rosný bod uvnitř, tak tam voda prostě zmrzne a dál se nedostane. Vyčteno od chytrých lidí, kteří kvůli tomu používají VBL. Čemuž se ovšem snažím vyhnout, jak asi z předchozích textů vyplývá :)

mike píše:Myslis, ze to pomuze? ;-) Co kdyby sis misto toho koupila po boozeho vzoru slusny zdarak s GTX Air Permeable? Takovy, co mam ja. Zkusenosti skvele, dokud zvenku neomrzne, tak vetra. Ale samozrejme jsem ho nezkousel v -40, maximalne tak -10.
Nevím, třeba jo :wink: Věř mi, že v takových podmínkách (občas i trošičku fouká) ve žďáráku opravdu spát nechceš :wink:

mike píše:Bych prave cekal, ze budes spat v perovce a jeste zachumlana ve spacaku ;-) Nedalo by se to resit nejakym igelitem? Nalepit na spacak tam, kde dychas.
Když vidíš, co to dělá, tak ne :wink: To mě nenapadlo, možná jo, ale ta plocha byla celkem velká - na hrudi plus kapuce, když jsem si blbě lehla ... :|
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř lis 14, 2018 22:58

Sobb - ano HP peří neublizi a kam ta voda půjde....? Dle situace - buď se bude odpařovat ze spacaku ven, nebo bude zůstávat uvnitř.
V podstatě voda bude dělat to co by dělala v jiném spacaku - rozdíl je v tom ze klasické peří by tu vodu nasavalo a udělalo cucky a spacak by přestal izolovat - to se ti s HP nestane.
Ovšem problém s vlhkosti ti neodstraní - odstraní jen ten důsledek - slepovani peří a stratu izolace.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř lis 14, 2018 23:05

sobb píše:To právě bohužel ne. Asi je člověk moc teplokrevnej a teplofunivej tvor. ... Pokud je rosný bod uvnitř, tak tam voda prostě zmrzne a dál se nedostane.

Tohle si trochu odporuje, ne? Bud zmrzne v obou pripadech nebo ani v jednom.

Aby para zmrzla, musis ji odebrat energii. Vzduch ji moc neodebere, takze se potrebuje dotknout neceho studeneho. Treba latky spacaku. Kdyz para zevnitr narazi na neporezni membranu, tak je to jasne, zmrzne vsechna. Kdy je tam ale porezni latka, tak aspon cast projde. Moje zkusenost se dvema zdaraky, jednim poreznim a druhym neporeznim, rika, ze je to velky rozdil. Samozrejme nemam zkusenost v takovem mraze. Je mozne, ze je rosny bod nekde uvnitr peri a pak para namrza na pirkach. Furt si ale myslim, ze nejaky rozdil bude. VLB se pouziva mozna proto, ze to nestaci a zmrzla voda se postupne nashromazdi vevnitr, zvlast pri delsich akcich.

sobb píše:Věř mi, že v takových podmínkách (občas i trošičku fouká) ve žďáráku opravdu spát nechceš :wink:

Tomu nerozumim. Proc a jak to souvisi s vetrem? Vzdyt spacak plus zdarak je docela podobny membranovemu spacaku.

sobb píše:To mě nenapadlo, možná jo, ale ta plocha byla celkem velká - na hrudi plus kapuce, když jsem si blbě lehla ... :|

Zdarak by to resil taky. Dychala bys na nej. Ma vyhodu proti membranovemu spacaku, ze se da namraza zevnitr vytrepat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř lis 14, 2018 23:19

Sobb - jinak tu vlhkost - nejúčinnější je řešit ji na úrovni stanu - tedy větrat, větrat a větrat. Chce to ideálně dva vchody nebo větrání na 2-3 místech tak aby se vytvořil průvan a ta vlhkost mohla byt efektivně odváděna pryč a pak to vše vlhne už tak nějak normálněji. Taky je fajn mít naddimenzovany stan - větší prostor než normálně aby se tolik nezafunil.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » čtv lis 15, 2018 10:38

mike píše:Tohle si trochu odporuje, ne? Bud zmrzne v obou pripadech nebo ani v jednom.
Trošku se nám tu smíchaly dvě situace, teď ale řeším vodu zvenčí, nikoliv zevnitř, protože tam je to víceméně zřejmé a už se tu o tom také diskutovalo. Buď je taková zima, že je rosný bod uvnitř spacáku a pak je to smůla a voda tam zmrzne, anebo je rosný bod venku a tam je potřeba dobrá membrána. Na našich současných spacácích evidentně dobrá membrána byla, protože druhý případ běžně fungoval. Mám ale obavu, jak se bude chovat Endurance.

mike píše:Tomu nerozumim. Proc a jak to souvisi s vetrem? Vzdyt spacak plus zdarak je docela podobny membranovemu spacaku.
Protože nebudu zaměňovat stan za žďárák. A pokud myslíš použití obého, tak to už je přece jen trochu moc. Takové pokusy jsme si možná mohli dovolit na minulé výpravě, ale teď si saně potáhneme sami :wink: Navíc mi přijde užitečnější mít dobrý membránový spacák, než to suplovat žďárákem. I o tom tu také byla diskuze, někteří se domnívají, že membrána vcelku se spacákem funguje lépe než kombinace spacák + žďárák. Ale díky za námět, i tohle může být v krajním případě řešení.

A vůbec, jsem doufala, že mi najdete spacák s HP peřím a rozumnou membránou a bude vyřešeno. Chjo, no :(
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » čtv lis 15, 2018 10:42

Michal82 píše:Sobb - jinak tu vlhkost - nejúčinnější je řešit ji na úrovni stanu - tedy větrat, větrat a větrat. Chce to ideálně dva vchody nebo větrání na 2-3 místech tak aby se vytvořil průvan a ta vlhkost mohla byt efektivně odváděna pryč a pak to vše vlhne už tak nějak normálněji. Taky je fajn mít naddimenzovany stan - větší prostor než normálně aby se tolik nezafunil.
Jasně, máš pravdu, větrání je základ. V normálních podmínkách mi to funguje, ale v tomto případě se prostě voda srážela na nejbližších předmětech. Zimní stan máme skoro až zbytečně velký, ale ojíněné bylo uvnitř komplet všechno. Ráno jsem musela pokaždé oškrábat brýle, které mívám pověšené v očku na stropě :)

Michal82 píše:Sobb - ano HP peří neublizi a kam ta voda půjde....? Dle situace - buď se bude odpařovat ze spacaku ven, nebo bude zůstávat uvnitř.
V podstatě voda bude dělat to co by dělala v jiném spacaku - rozdíl je v tom ze klasické peří by tu vodu nasavalo a udělalo cucky a spacak by přestal izolovat - to se ti s HP nestane.

Právě - z toho zůstávání vody uvnitř mám obavu. Že se dostane do hlubších vrstev. Prostě nevím, jak se to bude chovat. U normálního spacáku nasákla vodou vrchní látka a peří. Teď peří vodu moc nepobere, nepronikne tedy voda pak až k vnitřní látce a případně dál? :((


Přemýšlím si tu tak trochu "nahlas", takže díky za vaše podněty a reakce, jen tak dál :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 15, 2018 10:57

Sobb - v podstatě nevím jak to říci ale - kdybys měla takovou vlhkost ze by nestihala odcházet tak ano zvlhne ti i vnitřní látka spacáku - jenže to by už nijak nesouviselo s tím jestli mas z venku gtx nebo vzdušnou bavlnu která bude mít mnohonasobne lepší prodysnost.
Budeš mít tedy vlhký jak spacák tak oblečení na sobě ale pořad budeš mít teplo.
Ale myslím ze taková situace nenastane tím jak budeš zahrivat spacak by to mělo odcházet dal od tebe - snad jen co mě napadá pokud bys měla extrémní vlhkost a do toho horečky a potila by ses tak ze bys promacela ten vnitřek.

Ale opět - pak bude lepší ležet v mokrem spacaku co izoluje než v mokrem hadru se slepenymi chomáčky peří.

Ojíněné - to sem slyšel snad jen ve filmu :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » čtv lis 15, 2018 11:18

Sobb: pochopil jsem správně, že tvůj hlavní problém je vydechovaný vlhký vzduch, který namrzá zvenku na spacáku, poté se vlhkost dostane dovnitř a zmrzne a potom jsou z peří chuchvalce ? Případně vlhkost co se vysráží na stanu a po rozmrznutí jí setřeš spacákem ?

Dovolím si tedy přidat svých pár teoretických rad :D stejně jako tu píšou teoretizují ostatní jelikož si troufám říct nikdo z nás v takových podmínkách nebyl a nejvíc zkušeností tu máš ty. Proto je trochu paradoxní, že chceš od nás radu, ale třeba se tu najde někdo s takovými zkušenostmi :D.

Těžko říct, jak tyhle věci budou přesně fungovat v takových extrémních podmínkách. Nicméně pár postřehů. HP peří podle mě není samospásné a to zejména proto že:
- jak jsi sama psala rosný bod se za určitých podmínek udělá pod látkou spacáku, tedy vlastnost HP že nenasákne vodu není zas tak zásadní jelikož voda tam bude ve formě ledu a obalí peří. Je možný, že vydrží déle, ale ne napořád.
- Voda z dechu pokud prošla membránou a zmrzla uvnitř tak velmi pravděpodobně to samé udelá u obyčejné látky a HP. Stejěn tak voda co se dostane do spacáku z vnitřního stanu. HP jí sice nenasaje a rychle schne, ale na to nemusí mít čas jelikož voda se promění v krystalky ledu a ty už peří slepí.

- HP bude dobré na tělesnou vlhkost, kterou peří transportuje ven a nebude tolik držet, případně na vzdušnou vlhkost, která by teoreticky mohla projít látkou/membránou v opačném směru. (To by ale nemuselo nastat, pokud tlak par bude ve spacáku vyšší než zvenku)

Mike nabízí řešení použít spacák s HP a kvalitní žďárák. To by mohlo fungovat. Nicméně takový žďárák stojí minimálně tak 7tis, spíš víc. Potom je tu ještě problém s nízkými teplotami, kde údajně GTX přestává dýchat, proto se na horolezeckých botách například od Scarpa údajně používá jiná membrána, případně takové boty membránu nemají. Ovšem to je GTX co se dává do bot ne air permeable nebo jak se to nazývá ten na žďáráku.

Co mám tak přehled tak hodně výrobců dává na tyto byvakovací spacáky do velkých mrazů nějakou membránu, takže to asi má smysl. Někteří dokonce ani nepoužívají HP a to ho dávají do bund. Například ME má budnu s HP kde je cca 140g peří, ale expediční bunda do velkých mrazů, kde mají nějakých 300g+ peří už má normální peří. Proč ?
Já bych ti poradil vyzkoušet napsat do nějakých renomovaných firem co takové spacáky vyrábí popsat jim podmínky a zda to ty jejich spacáky ustojí nebo ne. Potom bych napsal lidem co mají zkušenosti s takovými mrazy, zrovna nedávno byl ve Světe outdooru rozhovor s nějakým čechem polárníkem.

Jo a našel jsem ti spacák do velké zimy s HP a membránou, která by mohla být lepší než ten pertex. Jen se mi nechce hledat jak na tom dry.Q elite je co do parametrů.
https://www.mountainhardwear.com/ghost- ... 99#start=0
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 15, 2018 11:39

Pierre111 - ta tvá teorie má zásadní chybu :D

To že HP peří nenasákne je totiž zcela zásadní!

Mokré peří má izolační schopnost ŽÁDNOU.

To že voda uvnitř spacaku zamrzne a slepí HP peří je totiž kravina. Sobb vyzařuje teplo takže voda ve spacáku nezmrzne - pokud ano už by zmrzla i Sobb. Voda zamrzne na povrchu - uvnitř tedy bude sice vlhko ale peří normálně izoluje.

Samozrejmne pokud opustí promočenej - opravdu promočenej spacak tak ji zamrzne - pak to sice bude fuška ale zas si ho teplem rozmrazí - pokud ji nezmrzne zmačkanej do kuličky :D

Ale nevím jakou mas s HP peřím zkušenost - určitě bohatou - z mě strany to jsou totiž podložené argumenty né nějaké teorie.
Sice ne z -40 ale to na vlhkosti spacaku a problémům s tím nic zásadního nemění.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky

cron