koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » stř čer 20, 2018 14:15

apuka píše:Ma tam byt "to" misto "tyto"...

Nepomohlo :|. Ale to je jedno, žádná informace tam asi schovaná nebyla :)

apuka píše:Ja jsem nepsal o az 1,5 kg ztraty vahy ubytkem vody, ale celkovym ubytkem pres noc (bez specifikace ceho a jak), coz taky neznamena kazdou noc tolik. No a vzhledem k tomu, ze v noci se pod perinou obvykle potis vice nez bezne pres den (za normalnich okolnosti a bez namahy), tak vydelit celkovou ztratu pocenim a dychanim 3-ma taky neni presne. A v lete, kdyz mas vevnitr i v noci kolem 28 stupnu (:twisted:) a hrozne sucho, se Ti zpoceni a dychani zabezpeci ztratu dvojnasobnou i vetsi.

Tohle mě ale zaujalo. Pokud víš jak přes noc zázračně zhubnout chci recept [-o< . (Pokud ti jenom vypadaly vlasy, recept nechci :D. Pak se ještě nabízí, že ti přes noc někdo vymontoval část kovových součástek :twisted:)

Vydělení ztráty tekutin pocením a dýcháním třema jsem brala jako hrubý odhad. Ale když vezmu ten tvůj extrémní případ s 28° v noci, tak v tý situaci nebudu v noci přikrytá peřinou a přes den bude patrně dost přes 30° a když se budu navíc (lehce) hýbat, řekla bych, že vypotím víc. Situaci, kdy je v noci 28° po předchozích vedrech, ale ráno přijde studená fronta a ochladí se o 15° bych z úvah vynechala stejně tak jako situaci, kdy má člověk horečku a potí se extrémně ;-). Jde mi spíš o běžnou noc, kdy mě nebudí ani teplo ani zima. Nemáme doma dost přesnou váhu na pořádný výzkum, ale ráno (po návštěvě záchoda) mám tak o 0,7 kg míň než večer, úbytek 0,3 kg dýcháním a pocením by mi tak přišel celkem reálný. Pokud by tedy hodnoty z citátu přibližně platily a nedýchala bych do spacáku, "schytal" by přes noc necelé dvě deci. Což je o dost jiná hodnota než těch 0,75 - 1 l, co uvádí pán z WP :?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř čer 20, 2018 16:32

rambo518 píše:Co se týče té schopnosti pohlcovat vlhkost, tak jde o to ( jsem se dočetl ), že to peří tu vlhkost pohltí a pak s ní uvnitř sebe "pracuje" - více pod názvem hydroskopie, hydroskopičnost.

Hygroskopie (kdyby to nekdo hledal).

Jenze ono je to neco za neco. Treba merino taky pohlcuje vodu pry az do 30 % sve vahy (realne bych rekl o neco min) a dokud to nepresahnes, pusobi jako suche. Jenze kdyz to prekrocis, tak je z nej hnusny studeny mokry hadr, ktery priserne dlouho schne prave kvuli te vode, co uz je vevnitr. A ted si vem, ze merino tricko (IB 150 XL) vazi nejakych 160 g, 30 % je 48 g, to je pri poradnem poceni nic. Proto je merino fajn i v lete, kdyz se moc nepotis, ale jak se poradne potit zacnes, tak je to spatne. Navic se nepotis rovnomerne, takze realne bude misty mokre driv, nez vycerpas tech 48 g. Vyzkouseno, jak ma 190 g a vys, tak uz je misty neprijemne. No a s perim to muze byt podobne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod remy77 » stř čer 20, 2018 17:28

Perie ma hygroskopicke vlastnosi, tj. absorbuje vlhkost z vlhkeho vzduchu a pri suchom ju uvolnuje. Je to ziadany jav u perin - pomaha vyrovnavat vlhky pripadne suchy vzduch pri spani.
Ale tu sa bavime o spacakoch. Tie nemaju balvneny obal ako perina, ale povacsine huste tkaniny alebo dokonca membrany a ich ucel je prave ochrana peria pred navlhnutim. Ak by perie absorbovalo 750 g vody, tak to by musel mat rano spacak viac o kolko? Pol, 3/4 kg? Neverim
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř čer 20, 2018 17:36

oodoow píše:Není ten pocit spíš tím, že peří je takové nadýchané a oproti, jak píše Howadoor, alespoň 2.5kg umělině je prostě lehčí a tak z toho máš lepší pocit, že to na tobě tak neleží?

Ne, tohle nemyslim. Jiny pocit tepla. Nejvic se to pozna, kdyz spis nad hranici komfortu spacaku, treba na (nevytopene) chate. Peri pusobi jako salave teplo, synteticky spacak je chladivejsi. Tezko se to popisuje, tys to nezkousel?

oodoow píše:Podle mě umělina transportuje vlhkost více než dostatečně i za pohybu, však ty nosíš ty zateplené syntetické bundy, ne? Nevidím důvod, proč by to neměla zvládat když jenom ležíš a nehýbeš se.

Vsak ja netvrdim, ze je to timhle, jen ze tam rozdil je. U bundy taky. Cast lidi tu tvrdi, ze v zateplene bunde chodit nemuze, protoze by se prehrivali. Ja ne, ale u perovky bych se toho bal. Prave proto, ze peri hreje jinak. Vyzkouset to nemam jak, moje UL perovka je malo prodysna, takze se na potive aktivity nehodi. Ale pocit je v ni taky vyrazne jiny, nez v primalotfkach a ty moje jsou celkem nadychane a lehke.

Puvodne jsem si myslel, ze rozdil je v izolacnich schopnostech. Peri izoluje vic, nez syntetika, takze prubeh teploty v izolaci bude jiny (strmejsi gradient) a z toho muze byt i jiny pocit. Muze to ale byt i tim mikroklimatem, smysl by to davalo. Peri absorbuje vlhkost, vevnitr je vic sucho a mas pocit salaveho tepla. Podobne jako to merino vyse. Jak je to ale doopravdy nevim a odpoved by mohli dat majitele spacaku s hydrofobnim perim, kteri maji srovnani s normalnim. Taky by to ale mohlo byt vic veci zaroven.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř čer 20, 2018 17:43

remy77 píše:Ak by perie absorbovalo 750 g vody, tak to by musel mat rano spacak viac o kolko? Pol, 3/4 kg? Neverim

Tohle je zrejme blbost a pan z WP silne prehani, ale to neznamena, ze nemuze mit v jadru pravdu. Kdyz vypotis za noc 2 - 3 deci vody, tak cast spacakem projde jako para a jen cast by zustala v peri. Bylo by zajimave zvazit spacak vecer a rano, ale clovek obvykle v batohu vahu nenosi :)

remy77 píše:Ale tu sa bavime o spacakoch. Tie nemaju balvneny obal ako perina, ale povacsine huste tkaniny alebo dokonca membrany a ich ucel je prave ochrana peria pred navlhnutim.

Pres vnitrni tkaninu para projde. Membrany jsou shora a o tech uz tu rec byla, mne treba neprijdou jako dobry napad.

Ty mas spacak s HF perim i normalnim, ne? Lisi se nejak v tom, o cem je rec?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř čer 20, 2018 17:51

GreyMouse píše:Nemáme doma dost přesnou váhu na pořádný výzkum, ale ráno (po návštěvě záchoda) mám tak o 0,7 kg míň než večer, úbytek 0,3 kg dýcháním a pocením by mi tak přišel celkem reálný.

Nemohla by ses zvazit pred navstevou zachoda? :roll: :twisted:

GreyMouse píše:Pokud by tedy hodnoty z citátu přibližně platily a nedýchala bych do spacáku, "schytal" by přes noc necelé dvě deci. Což je o dost jiná hodnota než těch 0,75 - 1 l, co uvádí pán z WP :?

Matne si vybavuju, ze pred lety, jeste nez prodejci matraci presli na barnumskou reklamu (Sleva 50 %! Dve za cenu jedne! :axe:), tak psali, ze clovek za noc vypoti AZ 4 deci vody. Coz by tak nejak mohlo odpovidat a vetsina lidi by byla na 2 - 3 deci. Pan z WP nejspis silne prehani, ono to cele pusobi jako dojmologie a snaha lidi presvedcit na peraky, ktere nahodou vyrabi. I tak ale muze mit v jadru pravdu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod remy77 » stř čer 20, 2018 18:16

mike
Nemam spacak s HF perim.
O HF peri som pisal len v paperovej bunde, ze ovela menej navlhne a po navlhnuti ovela skor vyschne.

To perie urcite pojme nejaku vlhkost z prostredia, resp.pary, ktora cez neho prechadza.
Ide skor o prekrocenie medze, ktora uz ziaduca nie je a perie straca izolacne schopnosti. Tj. je tak vlhke, ze zacina stracat loft.

A verim, ze v takychto podmienkach zacina mat navrch HF perie.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » stř čer 20, 2018 18:40

mike píše:Peri pusobi jako salave teplo, synteticky spacak je chladivejsi. Tezko se to popisuje, tys to nezkousel?
Az bude mit oodoow hodne citlive ledviny, tak by to mohl popsat asi takto :evil: :
Pri stejne izolujici vrstve syntetice a peri, kdy na zbyle casti tela je mi stejne teplo (a teplomer by ukazoval navlas stejnou teplotu) je v syntetice na ledviny zima, "tahne" na ne i pres spacak i pri nehybnem vzduchu. V peri je jim prijemne teploucko.

"Salave teplo" je docela vystizne, pocitove je to jako by opravdu hralo. Syntetika ne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř čer 20, 2018 19:06

remy77 píše:Nemam spacak s HF perim.

Aha, tak to jsem si s necim spletl, skoda.

remy77 píše:A verim, ze v takychto podmienkach zacina mat navrch HF perie.

Jo, to ja taky, ale fakt by mne zajimalo, jestli je tam pocitove nejaky rozdil.

apuka píše:"Salave teplo" je docela vystizne, pocitove je to jako by opravdu hralo. Syntetika ne.

Jeste mne napadlo, ze je to podobny rozdil, jako mezi krbem a ustrednim topenim :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod oodoow » stř čer 20, 2018 20:18

mike píše:Jiny pocit tepla. Nejvic se to pozna, kdyz spis nad hranici komfortu spacaku, treba na (nevytopene) chate. Peri pusobi jako salave teplo, synteticky spacak je chladivejsi. Tezko se to popisuje, tys to nezkousel?

No, můj jedinej syntetickej spacák je Prima Bike a s tím je dost těžký se dostat nad hranici komfortu. :twisted: Takže jako rozdíl nepozoruju, kdybych měl stejně výkonný péřák, tak potom bych si možná všiml.
Všechny ty spacáky jsou ale testovány podle normy, takže nějak nevěřím, že by v HF peří měla být nějaká "subjektivní zima".
Naopak ale třeba v merinu je mi teplo vždy, v podstatě v létě v tom vůbec nemůžu nějak aktivněji chodit, protože jak se v tom trochu zpotím, začne to fakt děsně topit a je to dost nepříjemné a to mám i nějaké 150 gramáž, tedy tenké. Takže tam mi to přijde fakt divný.
@apuka: Na ledviny si pořiď termofor, ten bude místo dojmů opravdu sálat. :wink:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3094
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv čer 21, 2018 0:07

oodoow píše:Všechny ty spacáky jsou ale testovány podle normy, takže nějak nevěřím, že by v HF peří měla být nějaká "subjektivní zima".

Norma subjektivni pocity nijak nezohlednuje. Meri jen tepelny odpor spacaku na staticke figurine, ktera se nepoti. Takze ani zmeny mikroklimatu vlivem poceni se na vysledku nijak neprojevi. Tady je mereni podle normy pekne popsano, prekvapive u Primy. Cituji pro nas podstatny kousek:
Stručně řečeno, pokud měříme nový suchý spacák na panákovi, který se nepotí, vychází nám pro neprodyšné i prodyšné spací pytle naprosto stejné výsledky a EN 13537 považuje oba takové kousky za naprosto rovnocenné. V praxi se pak z neprodyšného spacáku stává potní lázeň, která samozřejmě veškeré izolační vlastnosti spacáku postaví nahlavu a za mrazu se takový spacák dokonce stane zledovatělou masou nepotřebného materiálu. Evropská norma ale není schopna tento rozdíl postihnout a uživatele nijak nevaruje.

Jinymi slovy, mereni podle normy ma k dokonalosti daleko. Je klidne mozne, ze kdyby test probihal na figurine, ktera by spiciho cloveka simulovala lip, tak vyjdou parametry nekterych spacaku jinak a umelina se posune proti peri nahoru. A HF peri proti neosetrenemu taky. Mozna, mozna ne.

oodoow píše:Naopak ale třeba v merinu je mi teplo vždy, v podstatě v létě v tom vůbec nemůžu nějak aktivněji chodit, protože jak se v tom trochu zpotím, začne to fakt děsně topit a je to dost nepříjemné a to mám i nějaké 150 gramáž, tedy tenké.

Musis se zpotit vic, pak to pro zmenu zacne studit ;-) Docela zalezi i na tom, jak je tricko na telo. Nektere starsi seprane nemuzu v lete nosit, protoze se deje to, co pises. S volnejsima ale nemam problem, dokud je nepropotim. Krome seprani jsou to uplne stejna tricka. U umeliny je naopak lepsi, kdyz je na telo, jinak nefunguje wicking efekt.

BTW, dneska jsem neco potreboval odnest a vzal jsem si na vychazku batoh. V podstate prazdny a lehky, jen velky. K tomu merino triko. Vecer uz nebylo tak vedro, ale i tak jsem tricko propotil vsude pod popruhama a pak tam mel studene mokre fleky, hnus. Bez batohu by to bylo v pohode. Nechapu, jak nekdo muze pouzivat merino v lete primo pod batoh.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

koupě péřáku

Příspěvekod Kolouch » čtv čer 21, 2018 11:34

Ahoj, rád bych poprosil místní zkušené borce o radu, názor. Chystám se vybrat svůj první péřák. Užití řekněme tři sezónní, ale spíš více letní, chci se vejit do jednoho kila a malý objem je taky podstatný. Velký spacák od primy už mě nebaví tahat. Jsem spíš zimomrivejsi, takže i v létě si myslím pro mě bude optimální spacák s komfortem kolem nuly. Mám vybráno pár favoritů, které se mi parametrove líbí, ale nemůžu se rozhoupat. Proto by mi pomohlo, zda dokáže někdo ke konkrétním modelům říct, proč ho spíš nebrat, nebo naopak preferovat. Vzhledem k ceně takové věci bych rád, aby byl předpoklad dlouhodobé výdrže materiálů. Budu rád i za tipy, na které spacáky se ještě kouknout, které by splňovali moje požadavky.

Nejvíc se mi zatím líbí Cumulus
http://sleepingbags-cumulus.eu/uk/categ ... d=61&vid=6

Další zajímavý kus Mountain equipment, team mi akorát trochu vadí, že nemá zip až do konce, kvůli větrání na nohy
https://outdoor.online-sport.cz/spacaky ... eg-cosmos/

Sir Joseph taky připadá v úvahu, váhové sice oproti předchozím zaostává, ale pořád je pod kilo a je tam výhoda domácího výrobce a bezproblémového servisu
http://www.sirjoseph.cz/cz/produkty/i79 ... 00-714.htm

Možná bych tam mohl ještě zařadit Warmpeace,i když s váhou už je těsně za limitem
http://www.spsport.cz/1711-warmpeace-wa ... taire-500/

Díky moc za každý tip či poznatek, který by mě v rozhodování posunul dal :-)

Odesláno z mého EVA-L09 pomocí Tapatalk
Kolouch
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte zář 24, 2013 19:13

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mitau » čtv čer 21, 2018 11:53

Ja abych na tvem miste bral Cumulus. Dve poznamky k knemu:
1) ma plneni 55:45 v horni:spodni casti. Nekomu to muze vyhovovat, nekomu vadit a v tomhle vlakne urcite najdes diskuzi, kde se to rozebiralo. Usudek si musis udelat sam
2) nema zateplovaci limec. Ja to beru jako pozitivum v usetrene vaze a na 2-3 sezonni to podle me nevadi.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

koupě péřáku

Příspěvekod Kolouch » čtv čer 21, 2018 12:04

Nepotřebuju tolik teplo na nohy, ale záda chci mít v teple, takže to plnění, pokud to chápu dobře, je pro mě spíš výhoda. Límec mám u obou svých spacáku a snad nikdy ho nezatahuju, takže v tomto směru taky ok. Díky za názor.
Kolouch
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte zář 24, 2013 19:13

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » čtv čer 21, 2018 12:17

mike píše:Nemohla by ses zvazit pred navstevou zachoda? :roll: :twisted:

I to jsem zkusila, ale váha proti večeru třeba neukázala rozdíl, takovýhle drobnosti jsou pod její rozlišovací schopností, chyba měření je nejspíš větší :((

mike píše:Bylo by zajimave zvazit spacak vecer a rano, ale clovek obvykle v batohu vahu nenosi :)

V batohu váhu nenosí, ale doma má váhu i spacák ;-). Takže jsem provedla malý pokus s Vikingem 300. Nechtělo se mi ho cpát do kompresního obalu, takže jsem ho vážila na kuchyňské váze nacpaný do mísy, tak aby šel nějak na váhu položit. To se mi nepovedlo vždycky stejně, takže jsem při několika měřeních dostala váhu 707 g - 709 g, přičemž 707 byla nejčastěji naměřená hodnota. Při ranním vážení váha ukazovala 709 g - 711 g, nejčastější hodnota byla 710. Takže spacák možná natáhnul cca 3 g vody (pokud to není jen chyba měření), což je tak zanedbatelné množství, že to nemůže mít na nic vliv. Za současného tepla a sucha vypocená voda projde skrz spacák a zvládne se odpařit, tudíž se o chování vlhkého peří nic nedozvíme. Chtělo by to tedy dobrovolníka se studeným a vlhkým sklepem :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mitau » čtv čer 21, 2018 12:25

Kolouch píše:Nepotřebuju tolik teplo na nohy, ale záda chci mít v teple, takže to plnění, pokud to chápu dobře, je pro mě spíš výhoda.

Ne, to plneni je takove, ze ta cast spacaku, ktera lezi na karimatce, ma mene peri nez cast, ktera je nad telem. Logika je takova, ze peri pod telem stejne stlacis, a tak neizoluje. Tj. nefunguje to, kdyz se v noci prevalujes vcetne spacaku, a tak dostanes nahoru tu mene teplou cast. Naopak pro klidne leziciho cloveka by to melo vyjit lepe. Staci hledat "cumulus" a urcite se dostanes do mist, kde se tohle nerovnomerne plneni komor probiralo.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

koupě péřáku

Příspěvekod Kolouch » čtv čer 21, 2018 12:28

Aha, tak to je potom pro mě nevýhoda, neumím spát jen na zádech a v noci se točím jako korouhvička. Zkusím pohledat to vlákno, díky.
Kolouch
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte zář 24, 2013 19:13

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 21, 2018 12:57

zalezi zda se otacis SE spacakem nebo vnem. Pokyd v nem, tak je to OK, me by na otaceni se spacakem vadilo si hodit kapucu a ksicht
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » čtv čer 21, 2018 13:00

Ten Helium od MQ má na těch stránkách podle mě špatně uvedené teploty com a lim. 400g pěří a limit v -13 by bylo hodně dobrý ale asi nereálný. Cumulus bych ti taky doporučil, ale myslím že lepší by pro tebe bylo víc peří aspoň tak 450g, píšeš, že jsi zimomřivý. Doporučil bych Panyam, případně si nechat do Liteline nasypat víc peří. To plnění lze v konfigurátoru na stránkách výrobce upravit, myslím, že klidně na 50:50, materiál lze taky zvolit. Já si myslím, že pro většinu lidí je takový dobrý univerzál 600g peří. Těch 400g ma třísezoní použití už musíš trochu vědět co děláš, což si nejsem jistý jelikož píšeš, že to bude tvůj první péřák. Není to moc a ani pro většinu situací co popisuješ málo. Soliter je taky dobrej spacák, nejhorší se mi jeví ten Sir Joseph.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv čer 21, 2018 17:31

GreyMouse píše:I to jsem zkusila, ale váha proti večeru třeba neukázala rozdíl, takovýhle drobnosti jsou pod její rozlišovací schopností, chyba měření je nejspíš větší :((

Nebo je ubytek tak maly, ze nestoji za rec. Porid si lepsi vahu, tahle uz stejne musi byt unavena ;-)

GreyMouse píše:Takže jsem provedla malý pokus s Vikingem 300. ... Takže spacák možná natáhnul cca 3 g vody (pokud to není jen chyba měření), což je tak zanedbatelné množství, že to nemůže mít na nic vliv. Za současného tepla a sucha vypocená voda projde skrz spacák a zvládne se odpařit, tudíž se o chování vlhkého peří nic nedozvíme. Chtělo by to tedy dobrovolníka se studeným a vlhkým sklepem :D

Dobry pokus, ale jak pises, asi nic nerika. Co takhle spacak zvazit, az pojedes nekam na vikend pod sirak (tarp)? Po navratu.

BTW, spala jsi pod rozepnutym spacakem nebo ve spacaku? To si myslim ze udela velky rozdil a zkoumat ma smysl jen druhy pripad.

Taky by to mohl udelat booze, az zas bude spat u popelnic :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » čtv čer 21, 2018 18:17

Kolouch - při těch cenách co už zvažuješ bych šel rozhodně do HP.

Třeba tenhle spacák mohu velmi doporučit:

https://rab.equipment/uk/neutrino-endurance-400-ss16

Pokud trochu pohledáš na netu dá se koupit i levněji.

Pokud tě zaujme Cumulus ok jen bych si připlatil a nechal si tam dát HP.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » čtv čer 21, 2018 21:29

Moje zkusenosti se spacakama. Pokud je sucho a teplo, tak mam nejradeji kachnu s 600cuin. Pokud je vlhko a teplo, tak opet sahnu po kachne. U husy s vyssim cuin jde pomerne rychle citit, jak peri zmekne. Z tohoto pozorovani usuzuji, ze male prachove pirka dokazou pomerne rychle pojmout urcite % vody. Po tydnu je ve spacaku nine klima a spacak hur odvadi telesnou vlhkost.
Pokud je zima a sucho tak je vyborna husa 800cuin. Pokud je zima a vlhko, obvykle konec listopadu, tak u vsech spacaku jde citit, ze peri je mekci (navazalo vodu).
Ma posledni zkusenost je s HF perim, ktere je porad stejne meke, ale mam pocit ze skrz hur prochazi pary.
Uplne nejdulezitejsi vec je latka spacaku.
@greymouse pokud by stacil atomovy kryt s domacim archivem... :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » pát čer 22, 2018 12:07

mike píše:Porid si lepsi vahu, tahle uz stejne musi byt unavena ;-)

Nebuď drzej [-X. Stejně nepřesně měřila už když byla nová a moje BMI bylo těsně nad hranicí podváhy [-(

mike píše:BTW, spala jsi pod rozepnutym spacakem nebo ve spacaku? To si myslim ze udela velky rozdil a zkoumat ma smysl jen druhy pripad.

V zapnutým spacáku, jen ruce jsem měla venku. Když jsem si je nedopatřením strčila dovnitř, probudila jsem se vedrem a zpocená.

mike píše:Taky by to mohl udelat booze, az zas bude spat u popelnic :twisted:

Taky si myslím. Chtělo by to mnohem víc měření za různých nepříznivých podmínek a na to je booze ideální, když spí věčně někde v kalužích, přehradách, jezerech... Kdyby měl přesnou váhu na zavazadla, mohl by ráno spacák zvážit a váhu zaznamenat spolu s pocity z použití. Z toho by se asi dalo zjistit kolik vody může peří absorbovat aniž by to mělo nějaký negativní vliv na komfort spánku.


booze píše:@greymouse pokud by stacil atomovy kryt s domacim archivem... :D

Pokud jde o archív vína, mohlo by prostředí negativně ovlivnit vnímání testujících osob [-(. Takže žádný archív, mazej se spacákem někam do bažin a já pak zpracuju (doma v teple a suchu) výstupy z tvých měření :mrgreen:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát čer 22, 2018 20:38

GreyMouse píše:Stejně nepřesně měřila už když byla nová a moje BMI bylo těsně nad hranicí podváhy

Tak to musi byt starsi, nez vetsina clenu fora. Tahle? :twisted: Venuj ji do muzea vydobytku socialismu a kup si novou ;-)

GreyMouse píše:Kdyby měl přesnou váhu na zavazadla, mohl by ráno spacák zvážit a váhu zaznamenat spolu s pocity z použití.

Jenze sezen presnou vahu na zavazadla. Vetsina ma rozliseni 50 g a kdo vi jakou presnost. Mam jednu s rozlisenim 10 g, ale presnost je tak +/- ctvrt kila :evil: Takze pro tenhle ucel nepouzitelna.

Mozna nejaka vaha pro rybare, ale nejjednodussi by asi bylo vzit do baglu kuchynskou, zas tak velka neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » pát čer 22, 2018 22:36

mike píše:Tak to musi byt starsi, nez vetsina clenu fora. Tahle? :twisted: Venuj ji do muzea vydobytku socialismu a kup si novou ;-)

:roll: Kam ten svět spěje? Dřív byly postarší matróny chovány v úctě, zatímco teď...? Škoda mluvit :axe:

Decimálka by možná byla přesnější :|. Měla jsem si schovat nějakou prvorepublikovou :D

mike píše: nejjednodussi by asi bylo vzit do baglu kuchynskou, zas tak velka neni.

Nepotřebuje rovnou plochu? :-k Booze si možná bude muset přibalit ještě nějakou desku a vodováhu. Chlapec se nám prohne :mrgreen:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát čer 22, 2018 23:48

To za nasich mladych let, kdyz cerne uhli bylo jeste hnede... :twisted:

Udelal jsem pokus a kdyz je jedna strana vahy o centimetr a pul vys, tak je odchylka 0.45 %. Ani v terenu ji neda tak nakrivo a navic nam jde o rozdil. Rano i vecer muze vazit na stejnem miste.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » sob čer 23, 2018 8:05

mike píše:Taky by to mohl udelat booze, az zas bude spat u popelnic

Muzu hned pristi tyden a digit. kuchynskou vahu, vlhkomer, teplomer, anemometr budu mit v aute. Napiste, co chcete zmerit a jak. V igelitu spat nebudu! [-X
GreyMouse píše:mazej se spacákem někam do bažin a já pak zpracuju (doma v teple a suchu)

Par let mike zpracovava moje mereni mokre vlny. :smt022 Slibem nezarmoutis. :mrgreen:
GreyMouse píše:Kam ten svět spěje? Dřív byly postarší matróny chovány v úctě, zatímco teď...? Škoda mluvit :axe:

To je tim s kym si pises :twisted:
mike píše:To za nasich mladych let, kdyz cerne uhli bylo jeste hnede... :twisted:

A Mrtve more marod.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » sob čer 23, 2018 21:24

booze píše:Par let mike zpracovava moje mereni mokre vlny. :smt022 Slibem nezarmoutis. :mrgreen:

Kdyz chlap neco slibi, tak to taky udela a neni potreba mu to kazdych par let pripominat [-X

:sorac:

booze píše:Muzu hned pristi tyden a digit. kuchynskou vahu, vlhkomer, teplomer, anemometr budu mit v aute. Napiste, co chcete zmerit a jak.

Hmm, v podstate zatim vubec nevime, co z toho vyleze, takze asi neco jako denicek. Zvazit spacak vecer a rano a zapsat si podminky. Priblizna teplota a vlhkost by asi byla zajimava plus osobni pocit ze spani. A taky v cem jsi spal (stan, zdarak) a jestli ses se spacakem koupal ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » sob čer 23, 2018 23:03

booze píše:V igelitu spat nebudu! [-X

:( Škoda, to by mohlo napovědět, jak je to s tím množstvím vyprodukovaného potu ;-)

booze píše:Par let mike zpracovava moje mereni mokre vlny. :smt022 Slibem nezarmoutis. :mrgreen:

Neboj, já už mám závěr výzkumu: Spacák je dobré udržovat v suchu, obzvláště pak péřový. :D

Ona bude mít vliv na pocity ze spaní spousta proměnných, ale neškodilo by udělat si představu jaký vliv má zvyšující se vlhkost spacáku na teplotní komfort. Aby třeba člověk tušil, jakou má mít rezervu pro případ, že kvůli vysoké vlhkosti vzduchu spacák celý týden nevysuší.

booze píše:To je tim s kym si pises :twisted:

Si na to budu muset dát příště pozor :D

booze píše:
mike píše:To za nasich mladych let, kdyz cerne uhli bylo jeste hnede... :twisted:
A Mrtve more marod.

:lol:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » ned zář 2, 2018 12:58

Neprevazoval nekdo z vas skutecnou hmotnost peraku od Primy? Prijdou mi docela tezke oproti konkurenci

Prima Glacier 500-1200g
CRITERION Traveller 500- 1005g
Warmpeace Solitaire 500- 1040g
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky