koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod pickard » pát črc 24, 2015 9:20

Velká věda. Sovětští inženýři by měli radost.

No, ale tak jestli je to teplákovka, mělo by to znamenat, že tam je ještě poměrně značná rezerva na oblečení. Pokud by naopak například teplota extrém počítala s tím, že mám navíc kilovou péřovku a bombarďáky z vovce, tak bych byl kapku nerovózní.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: koupě péřáku

Příspěvekod wawrik » pát črc 24, 2015 9:25

Aldo: :shock: No to čumím. Stavil by som sa, že to je pre nahú figurínu...

Mimochodom, neviem, čo o príspevok vyššie myslíš tými vnútornými +15 °C, ale ak teplotu v spacáku, musel by si sa obliecť. Nahý človek dokáže komfortne spať vo veľmi úzkom rozsahu teplôt okolo 28 °C - a tým myslím desatiny stupňa.

To je mimochodom dôvod, prečo má človek problém spať v týchto teplách, ak má v izbe cez 28 °C. Tréning na inú teplotu trvá veľmi, veľmi dlho a od určitého veku je nemožný.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » pát črc 24, 2015 9:26

No, já si myslím, že tím, že je to všechno laboratorní měření, tak tam žádná rezerva není.
Může být pár odolnějších jedinců, kteří to mají posazené jinak, ale všeobecně lidé nejsou zvyklí spát venku pod stanem ( není to jejich přirozenost ), nedejbože pod širákem a už jen ta skutečnost brání klidnému spánku. Když nespíš, je ti zima a nemůžeš usnout.... a kruh se uzavírá.
A to nemluvím o únavě a dalších vlivech. Podle mě je největší problém pro běžného člověka, co spí pár nocí v roce venku, usnout. To je kámen úrazu. zzzz
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » pát črc 24, 2015 9:29

wawrik píše:Mimochodom, neviem, čo o príspevok vyššie myslíš tými vnútornými +15 °C, ale ak teplotu v spacáku, musel by si sa obliecť. Nahý človek dokáže komfortne spať vo veľmi úzkom rozsahu teplôt okolo 28 °C - a tým myslím desatiny stupňa.

To je mimochodom dôvod, prečo má človek problém spať v týchto teplách, ak má v izbe cez 28 °C. Tréning na inú teplotu trvá veľmi, veľmi dlho a od určitého veku je nemožný.


Vždyť jsem psal, že vařím z vody, teda si to jen představuji, že se to měří rozdílem teplot které musí spacák odizolovat. Prostě ta figuríma musí mít nějaké teplotní čidlo, které sleduje jaká je teplota uvnitř spacáku, když je venku jiná a potom se to podle rozdílu vypočítává.

Nicméně všimli jste si, že se to měří při 65% vlhkosti. To je cekem hodně suchý vzduch nemyslíte?
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod wawrik » pát črc 24, 2015 9:35

65 % je nadpriemerná vlhkosť. Jasné, že pri pobreží alebo v džungli býva viac, ale od zhruba 70 % pociťuje človek vzduch ako výrazne vlhký.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » pát črc 24, 2015 9:43

Díky za poučení. Myslel jsem ... aha vlastně když jsem vešel do klimatizační komory, kde jsme klimatizovali lana před pádovými testy, tak se mi zdálo, že tam je dost vlhko. Asi jo, máš pravdu.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 24, 2015 9:55

tak to ja teda usnu i pri tech par noci rocne jak mrtvola, horsi kdyz me vzbudi zima:D

jinak mam pocit, ze sem nekde cetla "znala zena, vhodne oblecena" takze uz vim, co znamena to vhodne :D

http://pr-asv.chmi.cz/synopy-map/pocasisp.php?ukazatel=vlhkost&pozadi=mapareg&graf=ano
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát črc 24, 2015 15:04

Aldo píše:Podle mě je největší problém pro běžného člověka, co spí pár nocí v roce venku, usnout. To je kámen úrazu

Proc? S tim jsem nikdy problem nemel. Problem je, ze mne obcas budi zima, narazy vetru, kamzici, mesic apod. A samozrejme to, ze si musim aspon jednou za noc (v idealnim pripade) odskocit :?

K te norme a mereni. Nadefinovali nejake podminky odpovidajici "prumernemu" cloveku a obleceni a dal uz to slouzi jen pro vzajemne porovnani spacaku. Kdyz se pri mereni nepodvadi a dela se stejne, muze si clovek udelat predstavu, jak se bude jiny spacak chovat proti tem, se kteryma ma zkusenosti. Plus existuji vzorce na prepocet tech prumernych figurin na konkretniho cloveka. Kalkulacka je nekde na SO, linky tu byly, hledat to ted nebudu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » pát črc 24, 2015 15:13

Hele Mike bylo mi jasné, že se tady ozve spousta lidí, že nemají problém spát venku ve spacáku ale je třeba si uvědomit, že vy co tu pravidelně přispíváte nejste měřitelný vzorek. [-X [-X
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát črc 24, 2015 15:18

No, ja primo venku zas tak casto nespim. Vetsinou spis na nejakem bivaku nebo winterraumu. Treba ted to bylo 5 noci na bivakach, jedna venku a jedna v hostelu (pri sestupu pro zasoby). A bivak nebo spani venku je z hlediska kvality spanku fakt rozdil prave kvuli tem rusivym vlivum. Kosa je tam sice stejna, ale nefouka, je tam tma a i zvuky jsou utlumene.

Ale hlavne, tys psal o usinani, ne o spani. To mne zarazilo, protoze usnu vetsinou rychle, jelikoz jsem unaveny. Ze se budim pozdeji je jina vec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » pát črc 24, 2015 15:24

No to sice jo, usneš rychle ale pak se vzbudíš a zese musíš usnout a tak pořád dokola a spánek stojí za prd.
Nemůžeš taky brát sebe nebo běžného turistu, co si koupil u mě spacák a vyráží někam do přírody. Takový člověk musí mít teplotní rezervu ve spacáku, právě pro tyto případy. O tom jsem psal. Ty si to logicky vysvětlíš, že ti je zima a proč, on je překvapen a cítí se nepohodlně.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát črc 24, 2015 15:30

Souhlas, proto davam prednost spani na bivakach, vyspim se lip. Samozrejme kdyz tam nejsou nejaci vetrelci 8)

Ja se taky citim nepohodlne, ale jsem s tim smiren, protoze tahat o pul kila tezsi spacak by bylo jeste nepohodlnejsi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 24, 2015 15:40

jakej je rozdil mezi bivakem a spanim venku ? pro me je to skoro to samy, spis rozlisuju sirak (nic) a bivak (celta) ale tady z kontextu moc nevim, jak tam mas ten rozdil ty

ja treba musim mut rezervu vetsi, kdyz nespim dobre tak to se mnou dlouhodobe pak stoji za prd. taky v mym "trisezonacku" by se tu vetsina lidi upekla v teplotach, ktery sou pro me na hranici pohodlnosti
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » pát črc 24, 2015 15:48

Ja myslim, ze to obleceni je tam z duvodu, aby figurina nezahrivala primo vnitrni latku spacaku.

Se spanim venku ma mnoho lidi problem, strach z otevreneho prostoru, zvuky, zver, nahla zmena teplot (na tvari). Znam jednoho pana, ktery musi mit na prave strane karimatky batoh, jinak neusne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát črc 24, 2015 15:49

@Mawenzi: terminologie. Bivakem myslim toto. Na tom prvnim jsem ted stravil 3 noci (a nevidel ani clovicka :)). To druhe je uz spis samoobsluzna chata, komfort nebyvaly, dokonce je tam plynovy varic s velkou bombou (coz je fajn, jelikoz tam neni voda a musi se tavit snih).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 24, 2015 16:23

mike aha, tak to uz chapu:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod tomast » pát črc 31, 2015 8:33

Zdravím, mám technický dotaz. Jsem v tématice peří nový, tak mě prosím neukamenujte, pokud je tento dotaz hloupý. Jak může mít spacák Cumulus Ultralight 350 při plnění 350g komfort -3 °C a například SJ Rimo II 600 při plnění 600g komfort -1,5 °C? Ten Cumulus se mi zamlouvá v podstatě úplně vším. Materiálem s DWR+, tepelnou izolací, super cenou, ještě lepší váhou. Jako by v něčem byl schovaný háček a mě to unikalo. Ještě bych se rád zeptal, co je to za model SJ Rimo II 500? Našel jsem ho tady, ale na oficiálních stránkách SJ ho nijak nemůžu dohledat. Pokud je to hloupý dotaz, tak mě prosím neukamenujte, v peří se moc neorientuju.
tomast
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát črc 31, 2015 8:17

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 31, 2015 8:38

co mam ja cummulus traveler tak "hacek" je v tom, ze vetsina peri je v horni pulce spacaku a v te spodni, na ktere lezis a tudiz ti neposkytuje tolik izolace je peri min. Odhaduju, ze ten ultralight 350 to ma podobne
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » pát črc 31, 2015 8:54

Akorát se mi u toho UL 350 nezdá plnivost. Cumulus nedělá peří 680 CUIN jestli on tam nemá chybu? Pokud tam má být 850+ cuin tak zvýšený tepelný komfort je na místě když připočtu rozdílnou konstrukci spacáku ale těch -3 bych spíše viděl jako limit a ne komfort.
Vycházím z originál polského Cumulus a dalších výrobců, co dělají High Tech UL spacáky.
Jak to má CRITERION to nevím ale myslím si, že se to pořád šije v polsku.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod tomast » pát črc 31, 2015 9:10

Tabulka obsahuje stejné údaje, jako na stránkách výrobce. Ještě markantnější mi přijde srovnání s Kotekou 500. Při stejném konfortu (+3 °C) má Koteka o 150 g peří více, celkový rozdíl ve váze je zhruba 100 g, což už mi přijde zanedbatelné. SJ je však o více než 3000 dražší.
tomast
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát črc 31, 2015 8:17

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » pát črc 31, 2015 9:27

No, ať sám prodávám původní polské CUMULUSy a na jejich měření celkem sázím, tak u 350g náplně bych si -3 u konfortu nebyl vůbec jistý. Jak říkám limitní teplota by to mohla být ale za předpokladu, že tambude peří CUIN 850+, to jo.
Nicméně UL spacáky všeobecně nejsou moc určené pro běžné uživatele. Tam se spíše počítá s tím, že dotyčný ví do čeho jde a případné teplotní výkyvy v komfortu bere na vědomí a umí si je odůvodnit tím, že má velmi lehký spacák který mu dělá malou váhu v batohu. V podstatě filosofie RYCHLE a ZBĚSILE, teda vlastně FAST and LIGHT :)
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 31, 2015 9:28

taky ten ultralight myslim nema limec
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » pát črc 31, 2015 9:31

UL spacáky všeobecně zateplovací límce nemají. To jsou gramy navíc. :t:t
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » pát črc 31, 2015 10:40

tomast píše:Tabulka obsahuje stejné údaje, jako na stránkách výrobce. Ještě markantnější mi přijde srovnání s Kotekou 500. Při stejném konfortu (+3 °C) má Koteka o 150 g peří více, celkový rozdíl ve váze je zhruba 100 g, což už mi přijde zanedbatelné. SJ je však o více než 3000 dražší.

U Koteky bych to viděl reálně. Spíše podhodnocené ale reálnější data.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod tomast » pát črc 31, 2015 13:36

Začal jsem otázkou, teď napíšu, co vlastně hledám. Mám nějakýho starýho letního loapa za asi 600 Kč, který se hodí snad jen jako decha do chatky. Minulý rok jsem v něj v létě v Dolomitech dost mrznul. Příští týden odjíždím do Dolomit opět a pak je ještě v plánu Korsika po kempech. V Itálii už ale stydnout nechci a rozhodl jsem se, že když už spacák, tak péřák. Dáváme postupně dohromady vybavení, protože dohromady toho moc nemáme, ale příští sezónu chceme s přítelkyní už vyrazit někam vyloženě po svejch, s batůžkama. Body zájmu jsou Slovinsko, Rumunsko, Albánie,.. K tomu české a slovenské hory, spíš v období léta, koncem jara, začátkem podzimu. Moje představa je pojmout to trochu dobrodružnějc, takže spaní ve žďáráku nebo pod tarpem, celej stan na zádech tahat nechci. Už jsem takovejch akcí pár podniknul, ale jen v okolí bydliště.
Teď teda k samotnému výběru, zatím jsem si vyhlídnul:
SJ Rimo II 600
WP Viking 600
Cumulus UL 350
SJ a Viking mi přijdou +- nastejno, tam žádný rozdíly moc nevidím, Cumulus se mi jeví jako nejlepší, ale pochybnosti jsem vznesl už výše. Rád bych se vešel do 6000 Kč, kdyby někoho napadl nějaký jiný model, který by pro mě mohl být vhodný, případně poradil z výběrem mezi těmi, co jsem si vyhlídnul já, budu jedině rád.
tomast
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát črc 31, 2015 8:17

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát črc 31, 2015 15:34

Aldo píše:U Koteky bych to viděl reálně. Spíše podhodnocené ale reálnější data.

Jakozto dlouholety majitel Koteky si myslim, ze cisla jsou realne a ne podhodnocena.

Koteka limec ma a ta je snad taky UL, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » pát črc 31, 2015 15:37

Asi jsem se špatně vyjádřil, myslel jsem, že jsou dobrá až výborná a bude v ní tepleji než píše výrobce. Takže nadhodnocena ? :-k
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát črc 31, 2015 15:46

Vyjadril ses spravne :) Podhodnocena beru jako ze je spacak lepsi, nez vyrobce udava, nadhodnocena naopak. Ono to trochu mate, jelikoz cisla jdou opacnym smerem ;-)

Ale jak pisu, nesouhlasim, cisla podle mne odpovidaji realite a spacak neni lepsi. -9 je fakt spodni hranice, do ktere bych se v tom odvazil a to mam znatelne vyssi tepelny vykon nez standardni figurina. Limit po prepoctu -13 a do toho bych teda fakt nesel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » pát črc 31, 2015 15:58

Můžeme se přít o slovíčka ale spacák s náplní 500g už za UL nepovažuji a kór když to má límec.
Podle mě: UL spacák je jen pro nouzové přespání, když někam běžíš ( je maximálně odlehčený a zbavený veškerého zbytečného ) a jako takový by neměl přesáhnout celkovou váhu do cca 700-700 g max. Nad tuto hodnotu už jsem schopen dodat normální třísezońák se vším všudy.
KOTEKA byla UL když s tím Rákoska začínal. Takových moc nebylo a působilo to hodně High Tech ale v současné době už má takovou tkaninu kde kdo. Takže podle mě jsou UL spacáky někde na té mnou uvedené hranici.
Jinak ale jak píšu, můžeme se přít o slovíčka.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát črc 31, 2015 16:13

Jasne, tady jde o to, jak kdo chape UL. Jednak moznost je jak pises ty, vybaveni pro pripad nouze. Ja to ale vidim UL jako plnohodnotne vybaveni, ktere je maximalne vylehcene. Tj. ma vsechny vlastnosti, ktere potrebuju a platim za to maximalne nizsi odolnosti/vydrzi a samozrejme vyssi cenou. Z tohodle hlediska Koteka UL je a naopak chybejici limec uz je neco, co uz je pro mne za hranici pouzitelnosti. Protoze ten spacak mam na normalni spani a ne jako nouzovku. Pricemz beru, ale hranice UL se posunuje niz a Koteka uz rozhodne neni vrchol moznosti.

Nekdy se taky rozlisuje UL a stupid UL ;-) Pricemz to druhe je prave neco, co uz zaslo za hranu tj. chybi tomu nejaka podstatna vlastnost. Osobne bych to u spacaku videl treba na ten chybejici limec, ale tady se samozrejme budou nazory rozchazet, jelikoz nekdo se bez nej neobejde a jiny ho nepotrebuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky