Vybíráme třísezónní spacák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod booze » pát čer 23, 2023 10:17

@KWAK PRECTI SI TO ZNOVU A POPOSEDNI SI. Kde tam píšu o 850cuin?

PISU VSEOBECNE ze 850cuin není věčně a spacáky s vyšším cuin slehnou dřív než 750cuin. husa vs kachna má plusove body kachna, která tak rychle neslehava. Další nesmysl je DWR úprava peří, která ti má ochránit peří.
Tím že má peří DWR klesne cuin a zároveň při delším používání peří dostane víc naprdel, protože uvnitř struktury pirka se drží vlhkost.

Pokud to někdo pochopil stejně jako ntz, tak se omlouvám za mystifikaci. Pokud to pochopili všichni normálně, tak to je dobře.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » pát čer 23, 2023 10:34

co se rozcilujes .. napsal jsi

booze píše:Plnivost ti slehne za dva roky. Žádná hitparáda a zázraky se nekonají 850+ atp.


ja si fakt nemyslim, ze ti peri slehne za 2 roky ani pri intenzivnim pouzivani ... (dwr neresim, jeho dopad neznam) .. pokud se o spacak alespon trochu staras (treba tak, ze ho nenechas narvanej do kompresaku navlhlej a skladujes ho bud povesenej a nebo ve skladovacim vaku), tak ti peri podle meho nazoru neslehne
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » pát čer 23, 2023 15:22

@booze: ja vim, ze s ntz je obcas tezka rec, ale prosimte, NEKRIC ;-) Nemas to zapotrebi.

@ntz: booze sice obcas pise trochu krypticky, ale ma radove vic zkusenosti, nez ty, takze se nehadej a poslouchej ho. S tim perim ma samozrejme pravdu. Ono to bude mozna i tim, ze za rok naspi venku tolik, co ty za cely zivot :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » pát čer 23, 2023 20:32

@mike .. od 16ti do 30ti+ jsem nedelal nic jineho nez lezl po skalach a serfoval .. trosku se obavam, ze kdyby se tady mela pocitat nejaka absolutni cisla (a k cemu jsou takova absolutni cisla??), kdo spal vickrat venku ve spacaku (dobre, nemel jsem 850 cuin) a nebo kdo provaril vic plynu, tak bych ti doporucil, at si svoje statistiky strcis do rite ;)

@booze - sorry .. nemam velkou zkusenost s perakem 850 cuin .. mam 2 asi poslednich 5 let .. cumulus mam s HF perim a asi 2 roky mam jeste patizon .. oba jsou jako nove, staram se o ne ale ukazkove .. nevedel jsem, ze se nejak zasadne slehnou za nejakou dobu (i pokud se o ne dobre staras) .. ja spim ve spacaku tedka tak max 30 noci za rok, coz neni moc .. nedelam ale zadne prechody nebo tak neco, takze vetsinou spim 1-2 noci a pak si spacak zase muze do dalsiho pouziti "odpocnout" ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod booze » pát čer 23, 2023 21:05

@mike ano tati, víckrát se to nastane :roll:
@ntz :smt023
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod sobb » ned črc 9, 2023 13:52

ntz píše:nevedel jsem, ze se nejak zasadne slehnou za nejakou dobu (i pokud se o ne dobre staras)
Možná záleží na konkrétním výrobci a též na tom, jak se ke spacáku kdo chová. S tím zásadním slehnutím bych to neviděla až tak černě. Pro příklad - mám též Cumulus 850 cuin, hydrofobní peří. Za pět let v něm naspáno něco přes 14 měsíců. A doposavad nepozoruji žádnou změnu vlastností k horšímu. Takže s Tvou četností a způsobem použití by Ti mohl bezproblémově vydržet ještě docela dlouho.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod oodoow » ned črc 9, 2023 20:01

@sobb: a co ten Alpkit? Ten ti ještě slouží? Mně slehl už dávno ten Pipedream 400. Prostě z peří jsou chuchvalce. Osmistovka pořád ještě funguje, ale v té jsem toho zas tolik nenaspal.
Osobně si myslím že hydrofobni peří vydrží více, protože bude odolné proti potu z těla a chuchvalce z peří budou později.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod sobb » ned črc 9, 2023 21:04

Alpkit se má dobře a stále slouží, že děkuje za optání :D
Ne, vážně - zatím je v plné kondici, ale nedokážu odhadnout, kolik měsíců používání má za sebou. Loni jsem ho měla na Severu tři měsíce (léto + podzim) a zatím funguje skoro jak když byl novej - i lehce mínusový teploty v něm ještě šly, když jsem se víc oblíkla. Safra, kdy jsme je vlastně kupovali - to už bude aspoň deset let, co? Ale určitě nebude ani zdaleka tak využívanej jak ten Tvůj, kupovali jsme ho tehdy kvůli Kypru a pak s náma byl ještě párkrát na dalších ostrovech, včetně těch severnějších (letní Skotsko). Nicméně pak měl nějakou dobu pauzu a lebedil si ve skříni, když jsme jezdili jinam a potřebovali teplejší spacáky anebo naopak jen nějakou obyčejnou hadru do tropů.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » pon srp 14, 2023 9:22

pls, ktery z techto dvou?

dojtr astro pro 400 / SJ Paine 600

spacak.jpg
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod booze » úte srp 15, 2023 7:22

SJ Paine 600 :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » úte srp 15, 2023 8:37

OK dík - a nějaký argument proč ten a ten druhý ne...?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod oodoow » úte srp 15, 2023 8:47

sobb píše:Safra, kdy jsme je vlastně kupovali - to už bude aspoň deset let, co?

Jj, mám v mailu datum objednávky: Thu, Apr 19, 2012, 2:15 PM, takže přes deset let. :-)

@quido: protože má na obrázku o 4 hvězdičky méně
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod booze » úte srp 15, 2023 15:25

Mas pravdu, kup Deuter, vyzkousej, napis recenzi. Pak mi ho pujcis a ja si ho mozna koupim taky.
Oba spacaky "jsou stejne" pro me je dulezite aby skrz svy a latku nelezlo peri.

Muj Paine 400 je to letosnich vyletech uz dost hadroidni, zaslouzil by si lazensky pobyt u vyrobce. Letos ma naspane uz cca 3 mesice. Od te doby, co ho mam, ma naspanych cca 15 mesicu... hnus kdyz to vidim napsane, ale ty zazitky...
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » úte srp 15, 2023 18:11

Quido píše:nějaký argument proč ten a ten druhý ne...?

- SJ ma o 30 % vetsi objem peri a jen o 14 % vyssi vahu tj. lepsi pomer vaha/vykon
- SJ ma husi peri, zatimco Deuter kachni
- SJ je teplejsi, jednak ma vetsi objem peri a jednak je kratsi takze asi bude vyssi loft
- kdyz budu verit teplotnim parametrum u SJ (jako ze jo), tak o Deuteru trochu pochybuju (ale jiste to nevim)
- negativni recenze u Deuteru je dobre zduvodnena (leze z nej peri ve velkem)
- SJ je osvedcena znacka na spacaky, Deuter jen na batohy
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » úte srp 15, 2023 20:41

Vetsinu toho, cos napsal jsem si taky precetl...
- ten rozdil v hmotnosti naplne, to mne taky zarazi; :-k nicmene, vetsi objem / mensi plnivost a opacne;
- druh peri neni jednoznacny argument ani pro jednu stranu, leta se o tom vedou, IMHO zbytecne, spory;
- spekulace
- nevim, proc bych nemel verit parmetrum jednoho a mel verit u druheho :-s
- ta recenze je jen jedna a to zrovna negativni, coz tedy nic nevypovida (ja mel taky problemy podobneho druhu s vestou i bundou WP, zatimco si tuto znacku vetsina lidi vychvaluje);
- tento argument povazuji za jediny vicemene relevantni :smt023 ( i kdyz dojtr dela taky dost spacaky, urcite v tom nejak nevynika, a rozhodne ne u peri)

Diky
Naposledy upravil mike dne úte srp 15, 2023 22:39, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s citaci
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » úte srp 15, 2023 22:43

Quido píše:nicmene, vetsi objem / mensi plnivost a opacne

Vetsi objem pri mensi plnivosti, tj. lepsi pomer mezi izolaci a "balastem", tedy zbytkem spacaku.

Quido píše:nevim, proc bych nemel verit parmetrum jednoho a mel verit u druheho

Protoze u SJ je dlouhodobe overeno, ze jejich parametry odpovidaji realite a da se tedy brat jako reference.

Quido píše:ta recenze je jen jedna a to zrovna negativni, coz tedy nic nevypovida

Moje (draze zaplacena) zkusenost je, ze jedna dobre zduvodnena negativni recenze je vic, nez tisic pozitivnich. Jasavych blbu, co hned po vybaleni pisou nadsene recenze, je bohuzel hodne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » stř srp 16, 2023 7:23

podle tebe tady taky kecaji?
Cumulus Lite Line 400
Komfort 2 °C | Limit -4 °C | Extrém -20 °C
Hmotnost peří 400 g (850 cuin)


mike píše:...Protoze u SJ je dlouhodobe overeno, ze jejich parametry odpovidaji realite a da se tedy brat jako reference.

no prosim, ale kde je receno, ze dojtr keca?

mike píše:Moje (draze zaplacena) zkusenost je, ze jedna dobre zduvodnena negativni recenze je vic, nez tisic pozitivnich. Jasavych blbu, co hned po vybaleni pisou nadsene recenze, je bohuzel hodne.

Muze to tak byt, a taky to tak nekdy byva ale pokud mam byt nezaujatx, nemuzu to generalizovat... tady si troufam odhadobvat, ze si to dojtr nelajzne a ze je to vada kusu, ale kdo vi...

BTW: proc je u tebe ten, kdo je mene kriticky a vyhovuje mu vec s mene narocnymi vlastnostmi "jasavy blb"?
Naposledy upravil mike dne stř srp 16, 2023 13:13, celkově upraveno 1
Důvod: zkraceny citace
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » stř srp 16, 2023 12:17

Quido - 980g na spacak pro postavu 190cm + ta cisla stran naplne a teploty mi nepripada nijak dobre ... teplotni cisla Vs napl u deuteru mi pripadaj jehce nadhodocena (po srovnani s jinejma spacakama), to je ale asi jedno celkem ... me osobne by spis zajimalo na tvoji recenzi treba tohle https://pajaksport.com/78-core-400-d.html ... deuter je mimo muj zajem ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » stř srp 16, 2023 13:11

Quido píše:podle tebe tady taky kecaji?

Ne, proc? Tenhle spacak ma o 13 % vetsi objem peri, nez ten Deuter a o 2 stupne vyssi teploty. Takze vypada realne.

Quido píše:no prosim, ale kde je receno, ze dojtr keca?

:roll: pokud SJ nekeca a zkusenost rika, ze ne, tak bude problem v Deuteru.

Quido píše:BTW: proc je u tebe ten, kdo je mene kriticky a vyhovuje mu vec s mene narocnymi vlastnostmi "jasavy
blb"?

:roll: psal jsem snad neco takoveho? Psal jsem co hned po vybaleni pisou nadsene recenze.

Muzes prosim omezit ty citace na nezbytne minimum? Fakt neni zadny duvod delat v takovehle diskusi vnorene citace. Na mobilu se to velmi blbe cte. Jdu to opravit a priste prosim takhle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » stř srp 16, 2023 13:41

@mike
OK, zjevne se na to nedivas nezaujate a to posledni neni argument, ale dalsi spekulace...
nevadi - i tak tve poznamky beru v potaz
:wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » stř srp 16, 2023 16:42

Co je spekulace? Ze pisou recenze rovnou po vybaleni? Vzdyt to tam ti pitomci rovnou pisou. V USA to casto byva vetsina, cimz posunou celkove (hvezdickove) hodnoceni hodne nahoru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod booze » stř srp 16, 2023 21:19

A) mike ma pravdu
B) https://www.testberichte.de/camping/130 ... 09-14.html podivej se jak dopadl v testech a hlavne na unik tepla.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » čtv srp 17, 2023 13:21

mike píše:Co je spekulace? Ze pisou recenze rovnou po vybaleni? Vzdyt to tam ti pitomci rovnou pisou. V USA to casto byva vetsina, cimz posunou celkove (hvezdickove) hodnoceni hodne nahoru.


myslim tim, ze to delaji vsichni... mozna nekteri, ale nekteri zase poisou, ze to stoji za lejno, kdyz za to musi zaplatit... ;-)
Naposledy upravil Quido dne pát zář 15, 2023 12:21, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » čtv srp 17, 2023 13:27

booze píše:A) mike ma pravdu
B) https://www.testberichte.de/camping/130 ... 09-14.html podivej se jak dopadl v testech a hlavne na unik tepla.

netvrdim, ze nema pravdu - tvrdim, ze micha argumenty (beru) s dojmy (neberu);
tak zrovna v tom linku vychazi dojtr dobre, neni tam zadna kategorie, ceho se test tyka, a rozdil v cene +- 4 tisice kacek musi byt nekde poznat... :wink: bohuzel, neni tam SJ

ja urcite SJ verim, jen ty jeho materialy i barvy mne trochu zrazuji - muj byvaly zimni SJ strasne sustil a byl takovy tuhy, se spacaky dojtr zadnou zkusenost nemam
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod booze » pát srp 18, 2023 7:27

Koupil si ten test? Tam vysel dobre to je za 3. Psali tam, ze je malo prostorny v oblasti noh. Ale fakt ho kup a napis jaky je. Zajima me to. :yawinkle:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » pát srp 18, 2023 8:05

@booze
Jestli jsem koupil co?

Ano - dobrý za 3 - nerikam, ze je nejlepsi - ale taky je o cca 4 tisice levnejsi nez treba Rab, takze ten rozdil nekde byt musi ... mne zajimal spise rozdil ve srovnani s temere stejne drahym/levnym SJ... taky bych prvoplanove veril vice SJ, jelikoz se spacaky od dojtru nemam zkusenost...

Asi cteme kazdy neco jineho... pisou tam, ze je mene mista na nohy, nez se uvadi, ale ne, ze je tam malo mista... :-k
to by chtelo zjistit... bohuzel spacak nemaji na prodejne, tak uvazuji vazne, ze ho objednam, na vyzkouseni, ted to ale nema cenu, je moc teplo
Naposledy upravil Quido dne pát srp 18, 2023 12:55, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod booze » pát srp 18, 2023 9:52

https://www.testberichte.de/secure/prof ... ?id=489024

V tom testu jsou i fotky z termokamery.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Mawenzi » pon zář 25, 2023 18:03

Mate nekdo do cumulus (lite line) expander treba od SJ nebo nejaky jiny a da se to pouzit? bohuzel kvuli uzsimu strihu LL400 se do nej uz nevejdu a cumulus expandery nedela. Novej spacak idealne resit nechci...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod GreyMouse » úte zář 26, 2023 11:58

Expander nemám, ale pokud si vzpomenu, můžu zkusit, jestli jde Cumulus X-lite zipem spojit se spacákem od SJ nebo WP.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Mawenzi » úte zář 26, 2023 16:41

greymouse
s WP to jde, to mam ozkousene. SJ neznam a zvazovala jsem vzit SJ naslepo a proste to risknout.

to bys byla hodna!
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky