Vybíráme třísezónní spacák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: WARMPEACE Viking 300 nebo 600

Příspěvekod Bruca » ned čer 5, 2022 13:58

Mám vikinga 300 i 600 ve wide verzi. V létě beru 300 a jen se s rozeplym prikryvam. Zapnu se jen, když mi začne být chladno (kolem +10)
Pokud budeš častěji spát i při +5, radši bych vzal vikinga 600 - v létě se překryješ třeba jen rohem nebo vezmeš deku, ale na jaře a na podzim se ten teplejší přeci jen hodí.

Anebo vikinga 300 a v případě potřeby vzít vložku do spacáku nebo "macka". zalezi, jestli budeš častěji spát v teple uprostřed léta nebo v tom chladu.

My jsme s manželkou oba skončili u 300+600, pro sebe bych možná teď bral jen tu 600 a letní quilt.
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » ned čer 5, 2022 14:17

@jinevis: slouceno. Nezakladej prosim nova vlakna, kdyz uz vhodne existuje. Doporucuju pouzit vyhledavani nebo procist tohle vlakno, jelikoz tahle otazka uz tu v minulosti padla. Nejspis vickrat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod jinevis » pon čer 6, 2022 5:40

Bruca: to je právě to, nevím kolik tam může být stupňů :-) a zase nemám moc času na rozhodování, zda 300 vrátit a vzít 600
pak je otázka, jestli je lepší se potit v 600 a nebo oblékat do 300
jinevis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 90
Registrován: ned čer 5, 2022 7:12

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Bruca » pon čer 6, 2022 6:30

V 300 už mi pod 10 stupňů bývá chladno, respektive na spaní jen v trenkach už to není.
Za sebe - nech si 300 a uvidíš. Nákup druhého to jistí:D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod jinevis » pon čer 6, 2022 6:39

No a tomu chci předejít :D
jinevis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 90
Registrován: ned čer 5, 2022 7:12

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Bruca » pon čer 6, 2022 7:19

Já tomu chtěl taky předejít a už uvažuju i o 900 :-D

Ono sice u té 300 uvádí limit 0 stupňů, ale nevím nevím. V 600 se mi při nule spalo jako v bavlnce. Ale je možné, že je to tím, že wide verzi prostě nevytopim. Ale zas to pohodlí je super
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod jinevis » pon čer 6, 2022 7:26

Takže v +10 až +15 mi bude zhruba jak v 600vce? Délka 180.
jinevis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 90
Registrován: ned čer 5, 2022 7:12

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » pon čer 6, 2022 7:40

To je silně individuální, jak ti bude teplo. Nutno vyzkoušet.
Spíš si kladu otázku, proč v dnešní době, když to chceš na výlety pěšky i na kolo /váha a objem hraje roli/ uvažuješ o spacáku s nejhorším peřím na trhu. Opravdu, horší cuin nenajdeš. Je tak důležitá cena? Pak bych zvážil nákup lepšího spacáku z druhé ruky.. Nebo máš nějaký jiný důvody, proč koupit zrovna tohle?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod jinevis » pon čer 6, 2022 8:36

Tak nějak z pocitu, recenzí ... tak hluboce jsem nad tím neuvažoval. ale jistě si nechám poradit jiný model
jinevis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 90
Registrován: ned čer 5, 2022 7:12

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » pon čer 6, 2022 9:01

Tak stačí kouknout na srovnání parametrů spacáků, myslím maj dobře udělaný na webu nalehko, jak tam maj ty články... Prostě je to spacák s nejhoršími parametry. Vybíral bych cokoliv s husím peřím a cuin 850+. Dělá to dost značek, takže si můžeš vybrat hotovou věc nebo Cumulus má možnost plný customizace spacáku. Zaplatíš si, ale budeš mít secsafra menší a lehčí pakl v batohu..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod jinevis » pon čer 6, 2022 9:11

aha, ovšem mimo můj rozpočet
jinevis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 90
Registrován: ned čer 5, 2022 7:12

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Bruca » pon čer 6, 2022 9:21

jinevis píše:Takže v +10 až +15 mi bude zhruba jak v 600vce? Délka 180.

Já bych se upekl, moje žena by si chrochtala v +10 blahem. Je to fakt individuální. Asi bych šel cestou tě 300 a koupit vložku do spacáku, kdyby to nestačilo.
Ještě pak záleží, jakou máš karimatku?

Etheric - ne každý potřebuje to nej. Pro mě je třeba viking obrovský skok proti syntetice, co jsem měl předtím. Pro většinu lidí to bude naprosto dostatečný spacák, který splní všechno, co od něho chtějí. Jasně, jsou i menší, lehčí, s lepším cuin,... ale taky podstatně dražší. Každý nejde ultralight ;-)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod jinevis » pon čer 6, 2022 9:25

nemám - karimatku řeším o místnost vedle :-)
jinevis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 90
Registrován: ned čer 5, 2022 7:12

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod bara367786 » stř čer 8, 2022 16:39

Zdravím, máte někdo zkušenost s Pinguin Magma 630? Zde v odpovědích jsem nenašla, asi jde o nový model. Je mi sympatická velikost (175 cm a já mám 173). Alternativy zvažuju Warmpeace Solitaire 500 (180cm) a Sir Joseph Paine 600 (190 cm). Díky
bara367786
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř čer 8, 2022 16:28

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod matej03 » pon čer 13, 2022 10:20

Ahojte, chcel by som si kupit novy spacak a mam taku otazku. Doteraz som pouzival Sir Joseph Rimo 600 ktory som kupoval ked som este o peri nevedel nic. Uvadzany komfort je -8 (pre muzov) no mozem povedat ze uz pri 0 som a doneho musel obliekat. Som dost zimomrivy takze aby som sa v nom komfortne vyspal muselo byt tak minimalne +2. Teraz rozmyslam nad Cumulus Panyam. Od Cumulusu uz par veci mam a som snimi spokojny. Oba spacaky maju 600g peria ale stary Sir Joseph bol plneny 600cuin zatial co Cumulus je 850cuin. Vie mi niekto so skusenosti povedat aky velky je ten rozdiel teplotneho komfortu pri plneni 850cuin oproti 600? Neuvarim sa v tom pri +5? Viem ze Cumulus ma moznost si spacak customizovat, preto rozmyslam ci by som z tych 600g neubral na povedzme 550. Diky
matej03
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon čer 13, 2022 9:39

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Bruca » pon čer 13, 2022 14:25

Jsi zmrzlý a chceš ještě peří ubrat? No nevím, nevím, jestli děláš dobře :D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Jary » pon čer 13, 2022 14:51

Etheric píše:...Prostě je to spacák s nejhoršími parametry. Vybíral bych cokoliv s husím peřím a cuin 850+. ..... Zaplatíš si, ale budeš mít secsafra menší a lehčí pakl v batohu..

Zastal bych se Vikingů. A) jestli je přechod syntetika - peří zlepšení v hmotnosti a sbalitelnosti o 70 - 100%, tak si myslím, že cuin 600 vs cuin 850 už není o tolik. B) není to jen o ceně , ale třeba i životnosti.
Já osobně jsem s vikingy spokojen, mám 300 a 900, do rodiny nově i 600. Ten nejstarší slouží bezchybně už od roku 2009. Zip, látka, peří - vše drží.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » pon čer 13, 2022 17:12

Tak jasně, vývoj. Syntetika je hrůza a i nejhorší peří na trhu Viking je oproti ní luxus. Ale Cumulus s cuin 850+ je oproti Vikingu grandhotel all inclusive vs zavšivenej motel bez snídaně. A ta váha a objem, Cumulus je po sbalení snad poloviční, než Viking.
OK, jako mezibod vývoje Viking beru. Ale když vybírám péřák, Vikingy a jiný s otřesnými parametry vůbec nebudu brát vpotaz.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » pon čer 13, 2022 17:54

matej03 píše:Vie mi niekto so skusenosti povedat aky velky je ten rozdiel teplotneho komfortu pri plneni 850cuin oproti 600?

42 % ;-) Normalne ta dve cisla podelis. Presne by to samozreme platilo jen pri stejnych rozmerech spacaku. Cim uzsi, tim bude pri stejnem mnozstvi peri teplejsi, protoze ho bude vetsi vrstva.

Jinak si myslim, ze v 600 g 850 cuin peri se v +5 rozhodne neuvaris. Sam pouzivam 500 g 800 cuin peri a pri tehle teplote je to komfortni. Nejsem nijak zimomrivy, spis naopak. Varim se v tom az pri nejakych +15, to uz je lepsi pouzit spacak rozepnout a pouzit jako prikryvku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » pon čer 13, 2022 20:05

Etheric píše:Cumulus s cuin 850+ je oproti Vikingu grandhotel all inclusive vs zavšivenej motel bez snídaně.... Vikingy a jiný s otřesnými parametry ...
Ethericu, jako klasicky se na to koukas hodne omezenym pohledem a vidis pouze a jen vyhody. Jasne, ze 850 cuin je kvalitnejsi nez 650, pripadne 95/5 paperi/pirka jako 90/10 co se tyka vahy a izolace v idealnich podminkach. Ale existuje i druha stranka veci, mozna pro nekoho dulezitejsi nez ta Tvoje.

Uplne prvni veci je pomer cena/vykon - tady, myslim, neni moc co resit, Viking u vetsiny lidi vyhrava. Dalsi je pravdepodobnost dlouhe vydrze - tezko dat konkretni cisla, ale kdyz srovnavas zkusenosti lidi, za jak dlouho jim pri stejnem pouziti odeslo peri ve spacaku, tak je tam pomerne jasny trend - cim vice cuin, tim driv (aby nedoslo k omylu, neni to otazka roku dvou s peti prospanymi noci za rok, ale nasobne, co se tyce spani tak i o dva rady vys). Ale cim jemnejsi paperi, tim choulostivejsi a nachylnejsi na polamani. Pocitis to, pokud budes spacak castokrat komprimovat velkou silou a poneses to tak cely den, nedej boze vice dnu - 850 cuin se Ti takto pomerne rychle dokaze znicit, Viking to vydrzi vyrazne lip. Toto je zasluha pevnejsich (a tezsich) pirek. Stejne je to i v pripade prani, hlavne doma.
Proste Viking je rozhodne prasovzdornejsi nez Cumulus :wink:.

Potom mas taky jednu vec, kterou si malokdo uvedomuje - kdyz si na peri ve spacaku lehnes (tj. na spodni strane), tak cim vice cuin, tim vic se to stlaci a ztrati svoji izolacni schopnost skoro k nule. Tech 650 cuin 90/10 (v tomto konkretnim pripade jeste vice 80/20 ale o tom se nebavime, to je jina liga) rozhodne vice hreje pod Tebou nez 850 cuin. V tom "hrubsim" peri zustane vice vzduchu, pevnejsi casti "brcek" uchovaji nejakou strukturu a v sobe taky maji kazde vzduchovy kanal.

Takze pokud mas penez dost, velice silne preferujes mensi vahu a objem, spickovy vykon a nezalezi Ti az tak moc na vydrzi a jsi ochotny se spacaku venovat dostatecne, tak 850 cuin. Pokus se Ti predchozi az tak moc nepozdava, tak 650 cuin (konkretne Viking) je pro Tebe lepsi volba.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » pon čer 13, 2022 20:09

mike píše:Normalne ta dve cisla podelis. Presne by to samozreme platilo jen pri stejnych rozmerech spacaku.
Jeste jsi zapomel pridat, ze pri optimalnich podminkach pro loft. Tj. tvar, konstrukce, velikost komor a taky vnejsi i vnitrni material optimalizovane na konkretni peri.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » pon čer 13, 2022 20:39

Nezapomnel. Neni treba to zbytecne komplikovat, promennych je tam vic. Proste porovnavam objem peri a nepredpokladam, ze by na tom Cumulus byl (znatelne) konstrukcne hur, nez SJ.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » pon čer 13, 2022 22:38

Ne, spise muze byt Cumulus lip. SJ, co jsem videl jejich spacaky, tak delaji spise "pevnejsi" komory, v nichz peri nemuze tak expandovat. Mozna ale maji i jine, srovnavat synuv nechci, tam je precejen membrana, coz je opravdu pevna latka a docela to na loftu citit, peri by uvitalo lehci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » pon čer 13, 2022 23:14

Myslim si to taky, ale lepsi peri zas lepsi latky i komory potrebuje... Kazdopadne jde u rozumnych vyrobcu o detaily a strih spacaku IMO udela rozdily vetsi. Proto porovnavam jen objem peri bez dalsich veci, ciste pro hrubou predstavu. Ani ta ti ale nerekne, o kolik ti bude ve spacaku tepleji. Od toho je mereni podle EN normy, to je aspon neco, co se srovnat da.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » úte čer 14, 2022 10:50

apuka píše:Ethericu, jako klasicky se na to koukas hodne omezenym pohledem a vidis pouze a jen vyhody.

hreje pod Tebou nez 850 cuin.

Pohledem někoho, kdo chodí často a nechce se tahat s objemnou, těžkou mrchou, jen kvůli tomu, že ušetří usoplený 4 tisíce. Pohledem někoho, komu váha a velkej batoh kazí zážitek z výletu. Pohledem někoho, kdo je chodec, chodí daleko a potřebuje tak co nejmenší objem a hmotnost bez kompromisu na pohodlí.

Pod tebou izoluje karimatka, nikoliv stlačený peří ](*,)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » úte čer 14, 2022 13:07

Vsak tak jsem to myslel - ale stale je to jen Tvuj pohled, pohled jednoho cloveka, max. jedne skupiny lidi.
Stale plati, ze pro jine lidi jsou dulezitejsi jine priority nez pro Tebe.

Coz je vsechno v poradku. Jen neni dobre, kdyz se vlastni pohled tlaci jako jediny spravny.

Ano, hlavne karimatka izoluje., to nikdo ani v nejmensim nerozporuje. To vsak nic nemeni na tom, co jsem napsal. Nebo to muzes brat trochu jinak - to horsi peri tak nestlacism budes mit "mekci postel" :-)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » úte čer 14, 2022 15:59

ad.apuka Vs Etheric ) pokud je pro nekoho rozdil 5000 Vs 10000 za spacak dulezitej tak OK ... warmpeace viking ma skvele hodnoceni (95% na heurece a ve vsech obchodech +/- stejne) a urcite funguvat bude .. celej zivot jsem spal v "shitovejch" spacacich a nic me netrapilo ... Myslim si, ze z hlediska realneho pouziti (teda v noci pri spani - kdyz si odmyslime treba rozdilenej strih) budou dva spacaky co maj komfort/limit -3/-9 uplne stejny ... akorat ten, co ma 850cuin Vs 600cuin proste bude lehci a v mensim balicku ... konkretne na vikingovi Vs cumulus s ekvivalentnima parametrema to dela mene nez 200g

co se tyce zivotnosti tak tu fakt neumim posoudit .. perovej spacak mam pouze asi jen poslednich 5 let a jeste nikdy se mi ho nepodarilo namocit a nebo mu davat nejak extra moc zahulit .. zato v predchozich x letech s dutovlaknama se mi hodnekrat stalo, ze jsem skoncil v naprosto "prochcanem" spacaku (napr. vlivem lihovin ... a nebo deste, haha)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1960
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » úte čer 14, 2022 17:47

@ntz: Vsak proto pisu, ze nekterym jsou dulezitejsi jine priority nez pro Etherica.

Konec-koncu, stejne nejdulezitejsi kriterium u spacaku by pro vsechny lidi melo byt, jak dobre se v tom spacaku citim a jak dobre se v nem vyspim. Toto ani v nejmensim nezavisi ani od vahy, ani od cuin, dokonce ani ne o konstrukci komor, atd. Nejvice od konstrukce, ale i od jinych veci, ktere jsou prisne individualni. Proto je nejlepsi zpusob vyberu mit moznost si to vyzkouset a srovnat. Bohuzel, to nema kazdy.

BTW, kdyz mi omylem poslali misto neceho perovy spacak, myslim, Mountain Equipment, myslim, ze se 750 cuin perim, tak prvni, co jsem si po otevreni baliku vsiml bylo, jak hodne moc papericek tam litalo... Fakt hodne (na novy spacak). Druhe, co jsem si rekl bylo proto, tak toto bych mit doma nechtel :-). Toto je jenom priklad, ze mnoho lidi se muze rozhodovat podle uplne jinych kriterii - a to jinak proti tomu spacaku nic nemam, ani jsem jej nijak nezkousel ale poslal zpet. Mozna je to nejlepsi spacak na svete - ale kdyby mi poslali takto pelichajici kus, urcite bych to hned vratil. Pritom je mi jasne, ze s nejvetsi pravdepodobnosti by mi to po par vyprasenich prestalo delat.

Toto je rozdil napr. i u perovych bund Warmpeace (i co jsem jich osobne videl a ohmatal v ruznych obchodech) - kdyz manzelka byla se podivat na perove bundy, sla tam puvodne vyzkouset nejake, co meli - pelichalo hodne, potom se koukla na nejaky Rab - pelichalo to, videla tri od Warmpeacu, zbezne koukla vsechny . ani jedna nepelichala, tak si nakonec koupila ten Warmpeace. A to mela doma tri jine bundy (NTF, ME a OR) - vsechny alespon mirne pelichaly. Zkousela i v Decathlonu, to ji nesedelo - ale ta nepelichala. Pricemz vsechno ostatne krome Warmpeacu bylo s perim 750+ cuin v puvodni cene minimalne dvojnasobku toho koupeneho Warmpeacu. Taky - az na Decathlon - byly vsechny z "kvlaitnejsiho (nebo alespon urcite vyrazne drazsiho) svrchniho i vnejsiho materialu (vetsinou Pertex Quantum). Vsechny by mely byt taky - vzhledem k vyssimu cuin - teplejsi pri cca stejnem mnozstvi peri, ale kupodivu doma na balkonu ji bylo vyrazne prijemneji ve Warmpeacu, v nekterych ostatnych ji tam byla zima. Proste i strih udela hodne - i pro tepelnou izolaci.

Aby se to dobre chapalo - popsal jsem zkusenosti me manzelky. Kdyby to same zkousel nekdo jiny, mozna by dospel k uplne jinym zaverum. Proto pisu, ze je to silne individualni a je treba osobni zkouseni. Ja jsem psal zkusenost o perove bunde, ale podobna bude i se spacakem. Sedici strih a konstrukce muze nahradit klidne i neco chybejiciho peri. Nebo spise naopak - pro mne blba konstrukce a strih mi "shodi" ten lepsi spacak na/pod uroven toho horsiho (podle papiru). Nebo jeste jinak - nakonec v tom "lepsim" spacaku si budu muset pridat tech 200g peri navic, aby mi poskytnul podobny komfort. Cimz vlastne ztrati vsechny "papirove" vyhody.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Bezdak69 » pát srp 5, 2022 17:29

Dobrý deň, mal by som otázku ako ide dohromady spojenie peroví dekač?
Máte s tým skúsenosti? Nieje tam problém ho vyhrať a tým pádom stráca funkčnosť teplého péraka?
Doteraz som mával obyčajný dekač od pinguina ale okolo 10-15 stupňov mi je zima na nohy. V múmii som spal len pár krát a pripadalo mi že sa neviem s ňou otočiť.
Alebo je to o zvyku?
Ďakujem.
Bezdak69
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob črc 4, 2009 16:18

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » pát srp 5, 2022 17:47

moje svagrova ma tohle https://www.naturehike.com/collections/ ... eeping-bag .. je to uplne skvely (alespon teoreticky), mel jsem to asi 2x pujcene .. ma to jen jednu nevyhodu, je to delane pro trpasliky :) (resp. je to strasne uzke) a musi se v tom spat jen jako pod dekou, na leto (na chalupe) ale genialni ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1960
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky