Vybíráme třísezónní spacák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod Guly » ned srp 28, 2016 0:25

Myslím, že v 400 g bude pod okolo +2 až minus 2 zima, bez ohľadu na kvalitu peria. Na minus 8 môže byť aj 600g málo. Do takých podmienok by som nešetril a bral radšej rezervu. A prihliadal by som aj na úbytok loftu používaním, kedy sa 400g môže dostať na úroveň takej lepšej dvestovky. Také poznatky asi mám, ak by som mal radiť.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod remy77 » ned srp 28, 2016 1:25

Guly:
Len mamematicky: pri plneni 60:40 (ak by mu teda nevadilo plnenie Cumulusov) je hore 240 g peria 850 cuin, co je zhruba 340 g 600 cuin. Viking 600 ma pri plneni 50:50 hore 300 g. Cize Cumulus LL400 by mal teplotne dosahovat Viking 600.
Co sa tyka ubytku loftu u paperia tych 50% (zo 400 na 200) to je na sakramensky dlho...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod slezacekm » ned srp 28, 2016 6:56

dekuji za doporuceni Cumulusu. vypada hezky, cena je pro me uz dost vysoka a hlavne mam pocit, ze by to byl takovy malinko mensi, skorostejneteply, drahy Wiking 600. k nemu bych v zime musel stejne tahat Wik 300. uspora tedy opravdu jen objem a vaha. resp. dostavame se na vahu Wik 900. vlastne by me dost zajimalo neco, co se da asi tezko urcit.: v jak velkem mrazu se prumerne otuzily clovek ve Wik 600 jeste v klidu vyspi (perovka, cepice, termopradlo), protoze v zime ty veci stejne taham nehlede na spacak, tak je radsi pouziju.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod Guly » ned srp 28, 2016 7:15

@remy77
Matematicky tomu, priznám sa, nerozumiem. Ponúkam len skúsenosti z používania. A k strate loftu stačí trochu vlhkosti a nadýchaný spacák sa zmení za chvíľu na handričku bez izolačnej schopnosti!
„…šedivá je všechna teorie, věčně zelený je strom života“

Ja by som 400g spacák ako druhý rozhodne neodporúčal bez ohľadu na kvalitu peria. Rozhodne viac! A na cene by som nešetril. Je to skoro na celý život! Takže o tom to ja točím asi.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod remy77 » ned srp 28, 2016 9:35

Slezacekm:
V termopradle vo Vikingu 600 cca -4. Viac som neskusal. V paperke mozno este tych 5 stupnov nizsie, zalezi co naobliekas na nohy.
Naposledy upravil remy77 dne ned srp 28, 2016 10:33, celkově upraveno 1
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod slezacekm » ned srp 28, 2016 10:16

chapu, pod -5 bych uz pak tahal dva spacaky. koupim oba a bude
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod remy77 » ned srp 28, 2016 10:41

Guly píše:A k strate loftu stačí trochu vlhkosti a nadýchaný spacák sa zmení za chvíľu na handričku bez izolačnej schopnosti!
„…šedivá je všechna teorie, věčně zelený je strom života"


To je prax. Mam Cumulus paperku z rovnakeho materialu a perim ako spacak LL400 a vydrzi nejake mrholenie ako aj mokry sneh, bez nejakeho ubytku loftu, cize na spacak do normalnych podmienok na spanie v stane urcite postacujuce, bez obav dramatickeho navlhnutia, splasnutia o polovicu a pod.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod fps » ned srp 28, 2016 19:22

slezacekm píše:v jak velkem mrazu se prumerne otuzily clovek ve Wik 600 jeste v klidu vyspi (perovka, cepice, termopradlo), protoze v zime ty veci stejne taham nehlede na spacak, tak je radsi pouziju.

u spacáků sleduj komfortní teplotu, péřovka ti dá navíc cca 1 až 2 °C, pokut tedy nemá 300 g 800 cuin peří, a má na to vliv dost věci, i třeba to jak si unavený, a jak si najedeny
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod mike » ned srp 28, 2016 19:29

@Guly: matematicky je to jednoduche. U peri odpovida izolace loftu. Loft objemu a cuin je objemova jednotka. Takze na prepocet staci trojclenka. Samozrejme u stejneho spacaku, loft zalezi i na konstrukci, sirsi spacak bude mit pri stejne naplni peri mensi loft.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod pavproch » ned srp 28, 2016 19:57

Mně fascinuje jak nesmírně zdlouhavě a vědecky se snažíte vyřešit neřešitelné....

Ve stejném spacáku za stejné těploty, tlaku, vlhkosti, nadm. výšky, podmínek, únavy atd. mi jednou bude těplo, podruhé třeba příjemně a potřetí zima - tomu se říká "neopakovatelné/nepřenositelné" subjektivno - tělo prostě každý den/hodinu/minutu reaguje trošku jinak na miliony nedefinovatelných vnějších vlivů.

Howgh.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod mike » ned srp 28, 2016 20:20

Z cehoz plyne, ze je zbytecne kupovat spacak :twisted: No a nebo si koupis takovy, ve kterem mas vetsinou rozumnou rezervu. A jednou za cas ti bude blbe a kosa, ale furt lepsi, nez kdyz ti bude kosa porad ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod Guly » ned srp 28, 2016 20:52

Tak ja hlasujem za tu rozumnu rezervu. A nie len hlasujem, tak aj kupujem! To sa mi v@praxi osvedčilo a ešte nesklamalo!
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod Guly » pon srp 29, 2016 1:04

remy77 píše:To je prax. Mam Cumulus paperku z rovnakeho materialu a perim ako spacak LL400 a vydrzi nejake mrholenie ako aj mokry sneh, bez nejakeho ubytku loftu, cize na spacak do normalnych podmienok na spanie v stane urcite postacujuce, bez obav dramatickeho navlhnutia, splasnutia o polovicu a pod


Si šťastný človek. To ja som v zime už viackrát musel k vôli navlhnutiu spacáku a dramatickému úbytku loftu po dvoch nociach prerušiť túru a radšej sa vrátiť. Membránové spacáky nemám, ale zase ani žiaden šmejd, skôr špičkové. U nemembránového spacáku navlhnutie hrozí, je reálne a treba s ním počítať!!! Navlháva vždy a stáva sa, že aj dramaticky!
Naposledy upravil pavproch dne pon srp 29, 2016 4:58, celkově upraveno 1
Důvod: Edit by -pp-: používej správně tag "quote"
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod pavproch » pon srp 29, 2016 4:56

Tak, ideál je spac s dostatečnou tepl. rezervou a polozipsem (pro případné větrání)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod budo » pon srp 29, 2016 10:28

Vkládání dvou spacáků do sebe je blbost, která nefunguje. Bráno vzhledem ke správně vybranému spacoši. Ber tu 900. Bude to jistota. Jo a kdyz bude uz zima na tu 300 a jeste moc teplo na 900, tak se s ni proste jen prikrejes jako perinou. Delam to tak bezne s Travellerem 650 a jsem spokojeny.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod slezacekm » pon srp 29, 2016 10:41

díky budo za doporučení. minulou zimu mě teda dva spacáky naráz zachránily. 300 gramu vahy navíc asi unesu
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod fps » pon srp 29, 2016 12:22

remy77 píše:Mam Cumulus paperku z rovnakeho materialu a perim ako spacak LL400 a vydrzi nejake mrholenie ako aj mokry sneh, bez nejakeho ubytku loftu, cize na spacak do normalnych podmienok na spanie v stane urcite postacujuce, bez obav dramatickeho navlhnutia, splasnutia o polovicu a pod.

moje zkušenost z vícero péřáky je opačná, jak nemá péřák membránu, tak to co popisuješ péřák bez membrány nezvládá, obzvlášť když se to opaku víc nocí po sobě, a ty nemáš možnost přes den péřák vysušit, si někde na těžko, a několik dni po sobě je špatné počasí

Guly píše:U nemembránového spacáku navlhnutie hrozí, je reálne a treba s ním počítať!!! Navlháva vždy a stáva sa, že aj dramaticky!

jojo, a to i jenom z vysoké vzdušné vlhkostní, proto jsem zakoupil membránové spacáky, a od té doby už s tímto nemám problém
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod fps » pon srp 29, 2016 12:45

slezacekm píše:minulou zimu mě teda dva spacáky naráz zachránily

jeden spacák s 300 g peří + druhý spacák s 600 g peří nebudou mít stejný teplotní komfort jako jeden spacák s 900 g peří
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod slezacekm » pon srp 29, 2016 13:03

fps: chapu, minulou zimu jsem mel k diapozici Wikinga 300 a starou Primu Tulaka. tak mi prisel dobry napad je pouzit zaraz nez vzit jenom jeden. pod nulou nebylo urcite a vyspal jsem se bez problemu
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod budo » pon srp 29, 2016 17:07

Ono už to tu je zmíněné a ty jsi zkušenost udělal, tak to už víš. Ale pro případné kolemjdoucí jde o to, že střih spacáku je udělaný na to, aby si do něj lehl člověk a ne, aby se do něj člověk hemoval v dalším spacoši. Samozřejmě budou rozdíly ve střihu jednotlivých modelů a roli hraje i konstituce postavy. Ale v zásadě jde o to, že se tam člověk tak nacpe, že si zbytečně zmačká loft na spacáku - to, co izoluje.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod pavproch » pon srp 29, 2016 18:10

budo píše:Vkládání dvou spacáků do sebe je blbost, která nefunguje.


Dovolím si oponovat - funguje to dobře (Koteka 300 do Koteky 300 = těplejší než Koteka 500)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod Guly » pon srp 29, 2016 20:34

Hmmm....a čo tak nasunúť tri koteky 300 do seba :) hmmm...
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod remy77 » pon srp 29, 2016 21:37

Guly,
aj 4...

Ak niekto ma 3-sezonak lebo frci od jari do jesene a ma zaujem prespat v zime tak 5 noci, lepsie mu kupit letny, ktory bude mat na leto a chaty a v zime jednoducho tych 5 noci prespi aj za cenu urciteho diskomfortu ako vyvalit prachy za zimny spacak
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod Guly » pon srp 29, 2016 21:44

Tak ja radšej radím vyvaliť prachy za zimný spacák! Nejde o discomfort ale o zdravie a možno aj život.
Možno rozdielne chápeme, čo je to v zime!
Už si spal v letnom spacáku v zime?
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod slezacekm » úte srp 30, 2016 6:25

myslim, ze remy77 to mysli tak, ze v zime clovek pouzije oba. jak letni tak trisezooni
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod budo » úte srp 30, 2016 7:39

pavproch píše:
budo píše:Vkládání dvou spacáků do sebe je blbost, která nefunguje.


Dovolím si oponovat - funguje to dobře (Koteka 300 do Koteky 300 = těplejší než Koteka 500)


Jo, klidne oponuj. Pravdepodobne jsi prikladem nejake vyjimecne priznive konstalace, kterou mam na mysli, kdyz pisu: "Samozřejmě budou rozdíly ve střihu jednotlivých modelů a roli hraje i konstituce postavy. Ale v zásadě jde o to, že se tam člověk tak nacpe, že si zbytečně zmačká loft na spacáku - to, co izoluje." Já naopak můžu uvést, že jsem tuhle maškarádu vyzkoušel vzájemnou kombinací těchto spacáků:
- Deuter Sphere 850
- Salewa Ladakh
- Pinguin Tramp
Nejsem ten stihlej slachovitej, takze moje postava tomu nenahrava.
Nefungovalo to, respektive treba nez bych se do toho hecmal, tak jsem radeji pouzil jen jeden teplejsi spacak a bylo to i lepsi.
Naposledy upravil budo dne úte srp 30, 2016 8:17, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod wawrik » úte srp 30, 2016 7:52

Dva spacáky čiastočne (!) fungujú u chudých ľudí (čo znamená, že sú tenkí, nie chudobní - aby nedošlo k nejakej prekladateľskej dezinterpretácii :-)). U väčších ľudí alebo u spacákov s užším strihom, keď v spacáku toľko voľného miesta niet, je teplotný prírastok naozaj minimálny.

Ja patrím do kategórie, kde by to fungovať malo, ale aj tak som to vyskúšal len párkrát a je to pre mňa slepá cesta. Celková váha aj objem sú násobkom jedného zimného spacáku.

Ak človek spí v zime dve-tri noci ročne, OK, vtedy sa mu zimák kupovať neoplatí a to nepohodlie prežije. Ale na pravidelné používanie to asi nebude. Dokonca ani riešenia, ktoré sú na to priamo určené, napríklad od Sir Josepha - ten ponúka(l) komplet dvoch spacákov, ktoré na to boli strihovo uspôsobené.

Tipujem, že PP žiadna korba nebude, tak mu to s Kotekami funguje.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod pavproch » úte srp 30, 2016 7:54

jj, -pp- je opuchlá niť :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod fps » úte srp 30, 2016 12:07

pavproch píše:
budo píše:Vkládání dvou spacáků do sebe je blbost, která nefunguje.


Dovolím si oponovat - funguje to dobře (Koteka 300 do Koteky 300 = těplejší než Koteka 500)

jak u koho, já se do Koteky (290, 500, 850) na šířku jen tak tak vejdu, ono to platí u všech podobných UL spacáku, když si vlezu do dvou Kotek, tak je ta vnitřní Koteka okolo těla skoro bez loftu, tohle moc teplotního komfortu nepřidá, ale v reálu jsem to nezkoušel, raději si vezmu jeden dostatečně teplý péřák, než riskovat to že mi bude ve dvou péřácích zima, a taky se mi nechce zbytečně tahat váhu dalšího spacáku, tedy když u něj odečtu váhu peří
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod pavproch » úte srp 30, 2016 12:20

rozumím, dyž sem zalezlý ve dvojité kotece 300 , je to tam hodně stísněné, ale loft tam pořád je

já mám totiž doma tři koteky - 2x 300 a jednu 500, taxem to různě zkúšal kombinovat a funguje to/de to

do větší zimy ven totiž čím sem starší chodím tak málo často, že by se mi už nechtěly dávat ještě další nemalé peníze do něčeho těplejšího, co bych použil asitak jednou za uherský rok, navíc by to doma jen zabíralo místo
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky