Vybíráme třísezónní spacák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Aldo » stř lis 21, 2018 19:41

Jak píšu, proti gustu žádný dišputát. Chceš límec. kup si límec. Za mě ale je to zbytečnost a nevím proč bych si na to měl zvykat. Nenutím svým klientům něco, co nechtějí. To si psal výše v příspěvku ne ? :)

Takže jdeme k UL.
UL vzniklo jako Fast & Light, to znamená rychle a lehce že? Takže prapůvod toho je zabalit co nejméně , co nejlehčích věcí a rychle překonat nějakou vzdálenost. Materiály jdou váhově dolů, konstrukce se zjednodušují a zbytečnosti se osekávají do mrtě. Ano u krajní polohy STUPID UL můžeme očekávat vše :) . Nicméně, co je ještě UL a co už STUPID UL? Kdo to rozsoudí, TY ?? To asi ne. #-o
Tudíž u spacáku co nejlehčí tkanina 15 - 17 g/m2, přiléhavý střih aby nebylo toho materiálu moc, krátký tenký zip - nejl=pe žádný, zateplovací léga která připomíná spíše tužší lemovku, tenké šňůrky a hotovo. Proč tam dávat ještě něco navíc? Skrz 2 stupně navíc?? To asi ne. Už ta kapsa vevnitř je trochu váhový přepych.
Tohle je podle mě definice UL. vše ostatní si na to jen hraje. Není to nic ve zlém, ale měli bychom se naučit rozlišovat pojmy aby se potom nestalo, že si půjdeš pro auto s krátkým kufrem a budeš očekávat dlouhého kombíka.
Z toho důvodu nemůžeš třeba nazývat UL spacák KOTEKU 500 která váží 850g když jsou tady UL spacáky s 500g peří s váhou 700g. Ano bavíme se o prkotině a KOTEKA je asi super a je lehká, ale už to prstě není UL. Tohle je váha normálního spacáku. Obyčejný CUMULUS MT 500váží 890g. Tohle prostě není UL.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » stř lis 21, 2018 19:50

@Aldo, mike: Myslim, ze se zbytecne tocite kolem jedne definice pro mozna ruzne veci...
Ono totiz neni jedno, k cemu ktery vyrobek je urceny - v ramci toho urceni muze byt super UL, ale pro jine urceni bude (s prehnanim) UH (ultraheavy) a pro jeste jine mikovo stupid UL. Treba u spacaku: Koteka je UL pro bezne turisticke pouziti, ale prilis tezke napr. pro vyskove horolezectvi, kde je predpoklad o max 1-2-3 noci pouziti a to jeste v bivaku ve stene - tady je samozrejmy pozadavek na absolutne nejnizsi moznou vahu pro ocekavany teplotni urceni (a z nej se asi bude pouzivat spise limit nez komfort), nepohodlnost a mensi odolnost (pokud je Bivipytel nebo stan) ani cena nejsou dulezite. Na druhe strane napr. pro arkticke expedice muze byt i Koteka stupid UL, protoze tam je treba se zamerit na co nejvetsi ochranu proti uniku tepla, tj. poradny limec, poradna lega (nebo uplne bez zipu), poradna kapuce, atd. - protoze tam cokoli chybejiciho muze znamenat prekroceni hranice zivota a smrti.
Takze dle mne neexistuje jednoducha vseobecna definice pojmu Ultralight, kdyz se neprida urceni/pozadovana funkcnost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Aldo » stř lis 21, 2018 20:00

Nesouhlasím. Myslím si, že UL má přesné definice dané tímto "světovým sportovním názorem a filosofii" Sory ale UL na hory jako výškové expediční horolezectví nepatří. To je právě ten omyl v pojmech. Zamysli se nad definici FAST - LIGHT. Něco si o tom vygůgli. To je přesně daný směr. To nemá nic společného s tím, že si koupíš lehký spacák a půjdeš na čundr. To můžeš taky pěkně narazit s funkčností a pohodlím.
Pokud budu nazývat výrobek UL předpokládám, že se shoduje s touto filosofii, jinak uvádím sebe i ostatní v omyl.
Jak jsem psal, KOTEKA 500 nemůže být UL protože můj nejlevnější, obyč spacák MT 500 váží stejně. Tohle prostě nejde. Může to být lehký spacák ale UL nikoliv. Zrovna MIKE se svou věcností by to měl pochopit.
Pak tu máme, expedičná spacáky, turistické ... Takže UL je vlastně turistický, protože ho můžu vzít na čundr a taky expediční, protože ho můžu vzít na expedici. To je super. :supz: :toimonster:
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » stř lis 21, 2018 20:09

Aldo píše:Jak píšu, proti gustu žádný dišputát. Chceš límec. kup si límec. Za mě ale je to zbytečnost a nevím proč bych si na to měl zvykat. Nenutím svým klientům něco, co nechtějí. To si psal výše v příspěvku ne ? :)

Samozrejme. Tady se ale resil vyber mezi dvema spacaky, jeden s limcem a druhy bez a ja jsem psal, ze u mne by tohle jednoznacne rozhodlo. U tebe by to bylo naopak.

Aldo píše:UL vzniklo jako Fast & Light, to znamená rychle a lehce že? Takže prapůvod toho je zabalit co nejméně , co nejlehčích věcí a rychle překonat nějakou vzdálenost.

Rozlisoval bych. UL na normalni pouziti, protoze se nechces tahat se zbytecnou vahou (a diky tomu jsi i rychleji). A UL na specialni pouziti, jako treba zavody, protoze chces byt co nejrychlejsi. Priklad jsou treba hlinikove macky na skialpove zavody, kde jsou myslim v povinne vybave a nepocita se s tim, ze se budou nejak moc pouzivat.

Aldo píše:Ano u krajní polohy STUPID UL můžeme očekávat vše :) . Nicméně, co je ještě UL a co už STUPID UL? Kdo to rozsoudí, TY ?? To asi ne. #-o

Stupid UL muze byt objektivni i subjektivni. Subjektivni si musi kazdy posoudit sam a asi tam patri i ten limec u spacaku.

Aldo píše:Proč tam dávat ještě něco navíc? Skrz 2 stupně navíc?? To asi ne. Už ta kapsa vevnitř je trochu váhový přepych.

S kapsou souhlas, ta navic je. Limec podle mne ale udela vic, nez 2 stupne (u mne mozna i 5) a i kdyby, kolik peri potrebujes na 2 stupne? Jestli vic, nez vazi ten limec, tak je to stupid UL. Objektivne ;-)

Aldo píše:Tohle je podle mě definice UL. vše ostatní si na to jen hraje. Není to nic ve zlém, ale měli bychom se naučit rozlišovat pojmy aby se potom nestalo, že si půjdeš pro auto s krátkým kufrem a budeš očekávat dlouhého kombíka.

S pojmama souhlas, ale ty spis zamlzuji marketoidi, ne my. Definovat UL timhle zpusobem nejde, veci se vyvijeji. Osobne to vidim jako vyrazne lehci, nez prumer. Pricemz ten se postupne posouva dolu.

Aldo píše:Z toho důvodu nemůžeš třeba nazývat UL spacák KOTEKU 500 která váží 850g když jsou tady UL spacáky s 500g peří s váhou 700g. Ano bavíme se o prkotině a KOTEKA je asi super a je lehká, ale už to prstě není UL. Tohle je váha normálního spacáku. Obyčejný CUMULUS MT 500váží 890g. Tohle prostě není UL.

To je prave ten vyvoj. Koteka byla ve sve dobe UL spacak, jeden z prvnich. Mohla by porad byt, ale SJ bohuzel nejde moc s dobou. Jen zmenou obaloveho materialu za lehci a minimalne stejne dobry, by se v pohode dostali pod 800 g, mozna i pod 750. Jsem s ni spokojen, ale kdybych si ted mel vybirat znovu, tak si koupim jiny spacak. Prave proto, ze vyvoj sel dal a SJ nedrzi krok. Kdybych si ale mel vybirat mezi tema dvema, na ktere byl puvodni dotaz, tak to holt zase bude Koteka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » stř lis 21, 2018 20:23

Aldo píše:Jak jsem psal, KOTEKA 500 nemůže být UL protože můj nejlevnější, obyč spacák MT 500 váží stejně.

Ciste fakticky nevazi stejne. 890 g je o 5 % vic, nez 850 ;-)

Aldo píše:Může to být lehký spacák ale UL nikoliv. Zrovna MIKE se svou věcností by to měl pochopit.

Viz vyse, v podstate souhlas. SJ usnul na vavrinech. Kdybych dneska kupoval spacak s 500 g peri, tak budu chtit pod 800 g, ale radej pod 750.

Aldo píše: Myslím si, že UL má přesné definice dané tímto "světovým sportovním názorem a filosofii"

Tak tu definici ukaz ;-) Ja si myslim, ze zadna neni. Pod fast and light se toho schova hodne. Klidne muj zpusob, kdy mam na dva tydny na horach 15 kilovy batoh, pricemz s ne-UL vybavou bych mel 20. Ale taky treba shoeho PCT, kde byli tak UL, ze bych to nedal ani na tyden, protoze bych asi zmrznul a chcipnul hlady ;-)

BTW, stupid UL jsou treba hlinikove macky, jak jsem si osobne vyzkousel. Nebo hlinikovy cepin. Protoze uz je to na ukor funkce a nejde o pohodli, ale o hubu. Takze holt taham 1.5 kila, ac bych mohl tak polovinu usetrit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Aldo » stř lis 21, 2018 20:26

S pojmama souhlas, ale ty spis zamlzuji marketoidi, ne my. Definovat UL timhle zpusobem nejde, veci se vyvijeji. Osobne to vidim jako vyrazne lehci, nez prumer. Pricemz ten se postupne posouva dolu.


My jsme ale tady od toho aby jsme věci pojmenovávali správně a vyvraceli omyly a žvásty marketéru a nedělali nové definice. Tady se chodí ptát neznalí na názor. Kde jinde by měly být názvy v pořádku, když ne tady.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » stř lis 21, 2018 20:29

Myslim, ze vyznam tohoto fora trochu precenujes ;-) Kazdy si pise, co chce a jak to sam vidi. Vcetne mne i tebe. To, cos psal, neni definice, ale tvuj pohled na vec.

Jestli existuje nejaka zavazna a/nebo vseobecne uznavana definice, dej odkaz.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Aldo » stř lis 21, 2018 20:45

Najdu
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mitau » stř lis 21, 2018 22:17

Obecne se na webu shoduji na hranicich:
LW < 20 pounds (nebo 15 pounds) = 9 kg
UL < 10 pounds = 4.53 kg
SUL < 5 pounds
pro base weight batohu (tj. veci krome jidla, vody a veci na sobe) - viz Skurka, GG, backpackinglight forum

PS: Nebylo by lepsi ten filosoficky konec prehodit do UL vlakna? (ale asi je to zbytecne)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » stř lis 21, 2018 22:21

Aldo, Ja jsem Ti to nasel, sice je to na Wikipedii, ale myslim, ze to celkem vystihuje.
Takze: "Ultralight backpacking je styl trekingu/backpakingu, který klade důraz na nejlehčí a nejjednodušší výbavu bezpečně možnou pro danou cestu. [1]
a) pro upresneni - neni to definice "Ultralight" (to je typ letadla :wink:) ale "Ultralight Backpacking" (nebo UL Trekking)
b) je tam ten veledulezity dodatek "pro danou cestu". Coz je jen jinymi slovy receno, co jsem psal, ze definice UL neni zadna obecna definice pro vsechno ale vztahuje se pro dane urceni (a dodavam, ze to skryte obsahuje i "pro daneho cloveka"). A napriklad prave chybejici limec na spacaku je ukazka toho, co pro dane urceni ("danou cestu") a pro daneho cloveka muze byt uz za hranici bezpecnosti. Samozrejme, pro jineho a pro jine urceni/cestu to bude jeste v hranicich. Pokud namitnes, ze je to jen v hlave a strachu nebo zvyku, znova zopakuji, ze ne - je to pro daneho cloveka o nekolika stupnich tepelneho komfortu navic a ze to klidne muze byt v konecnem dusledku takto vahova uspora oproti pridanemu peri aby spacak bez limce mel stejny komfort (pro stejneho cloveka). Dokonce bych si v tom pripade dovolil rict, ze nepouziti limce je mnohem vice o hlave, protoze zvyseni tepelneho komfortu je platne i pro cloveka, ktery limec nechce. Pokud se v nem nekdo citi nepohodlne, tak "v UL se s mensi mirou pohodlnosti pocita". Taky by se dalo rict, ze ten, kdo se se zatazenym limcem citi v prilis velkem teplu, tak ma predimenzovany spacak, coz je neco, co UL nepripousti :wink:.

@mitau: to ale neni o definici UL...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mitau » stř lis 21, 2018 22:25

No me by davalo smysl oznacovat za UL veci, ktere obecne vyuzivajici lide, kteri se vejdou do UL hmotnostniho limitu na cely batoh, ale priznavam, ze to vede k hodne mlhave definici, co je UL spacak (a obecne ani nemam ty kategorie jako UL a SUL moc rad)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod dudy » stř lis 21, 2018 22:48

Správnej ultralajtbakpáker spí na Tyveku, nemá límec ve spacáku, kurví si nohy v běžeckejch šlupičkách a vaří na kočičí konzervě i kdyby měl táhnout cisternu lihu...
Přes to nejede vlak.
:twisted:

P.S.: Trochu mě sere, že mě dělilo 288 g od toho, stát se SUL.
Ale nevím, co bych měl nechat doma.
Asi batoh, nebo spacák...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod lojzmen » stř lis 21, 2018 23:53

mike píše:Mozna to souvisi se zpusobem spani. Ja treba spim na boku a kapuci pokud mozno nestahuju, protoze bych se dusil. Misto toho spim se satkem na hlave a kapuci stahuju jen trochu. --- Abych se obesel bez limce, tak bych kapuci musel stahnout tak, ze by mi z ni trcel jen nos a to by mi myslim celkem vadilo.


No, a já spím na zádech i na boku a zásadně mám staženou kapuci na malý otvor pro nos.
Protože nesnáším chlad na hlavu.
Límec je dobrá rezerva, na léto spíš zbytečná, ale malá díra jen na nos je základ.
Ale serou mne ty šňůrky.

Tak vidíte. Odlišný styl, odlišný spacák, každý podle své potřeby, nic není univerzální.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod dudy » čtv lis 22, 2018 0:00

Si vzpomínám, že jsem jednoho SUL, ale to byl ultra SUL SUL, viděl v Kerkonších.
Tam chrápal Polák v předsíni v Domu Slaskim a měl igelitku, v ní šusťákovku a půl flašky vodky a nápoje se nepočítaj.
Takže dvoudenní horskej přechod se šusťákovkou cca 350 gramů a igelitkou 10g...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » čtv lis 22, 2018 1:24

mitau píše:Obecne se na webu shoduji na hranicich...

Tohle mi prijde prastene. Jednak zalezi na pouziti, jinou vybavu si vezmu na par dni u nas a jinou do Alp na VHT a jednak jsou ty hranice nastavene jako pekna kulata cisla v librach, coz nedava smysl ani puvodne, natoz u nas. Taky prece muzu mit nejake UL a ne-UL veci a ruzne je kombinovat. Delam to tak. Jak uz jsem psal jinde, mam dva zdaraky. Dobry a UL. UL jsem si poridil proto, ze mne stvalo tahat ten prvni na akce, kde jsem ho treba nakonec vubec nepouzil. Na takove ho nosim dal, ale kdyz vim, ze spat venku budu vic nez jednou, vezmu si ten dobry. Sice vazi 3x tolik, ale je o tolik lepsi, ze mi to stoji za to.

mitau píše:No me by davalo smysl oznacovat za UL veci, ktere obecne vyuzivajici lide, kteri se vejdou do UL hmotnostniho limitu na cely batoh...

UL by se ale melo resit podle vahy a ne podle lidi, co to pouzivaji.

K tematu ocituju to, co napsal Skurka v tvem odkazu:
Skurka píše:If the goal is to be “lightweight,” isn’t UL, SUL, or XUL even better?

Sometimes, perhaps, but usually not, which is a counter-intuitive lesson for backpackers who get caught up in weight-driven pissing matches, online and/or on the trail. As I and many others have discovered, there is such thing as “stupid light,” whereby one’s safety, comfort, and trip objectives can be compromised by:

1. Not carrying gear and supplies that are necessary given the conditions, and/or
2. Carrying gear and supplies that are too light, i.e. insufficient functionality, durability, reliability, ease of use, versatility, or time efficiency.

Presne tohle jsem myslel vyse a u mne do toho spada spacak, kde se usetri vaha na limci (bod 2). A samozrejme treba i ma nehoda v Dolomitech, kdy jsem setril vahou a nechal doma macky a cepin (bod 1). Akorat jsem si nepamatoval terminologii, stupid light je lepsi, nez stupid UL ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Aldo » čtv lis 22, 2018 8:32

Tak jo, vzdávám to. Límec je veledůležitá součást spacáku. Budu se muset zamyslet. :(( :toimonster:
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » čtv lis 22, 2018 19:08

Neni nad konstruktivni diskusi :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Miuan » úte lis 27, 2018 10:17

Hlasim se do klubu lidi kterym limec nechybi. Kdyz je mi zima stahnu kolem hlavy kapuci, a delal jsem to tak i s predchozim spacakem ktery limec mel, limec jsem u nej vubec nepouzival. Mimochodem ta ultralight rada od Cumulusu tak uplne bez limce neni, ta posledni prepazka kde u jinych spacaku byva limec je hodne naplnena a vyboulena, takze do jiste miry ten limec supluje.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » úte lis 27, 2018 18:21

Tahle logika mne trochu fascinuje. Limec jsem nepouzival a proto mi nechybi. Kdybyste psali limec jsem zkusil a prisel mi zbytecny, tak OK, ale bez vyzkouseni nemuzes vedet, jaky je to rozdil :)

Miuan píše:ta posledni prepazka kde u jinych spacaku byva limec je hodne naplnena a vyboulena, takze do jiste miry ten limec supluje.

U limce jde hlavne o to, ze se da poradne utahnout a neunika tudy teplo. Tady to musis simuluvat stazenim kapuce, coz mne treba nevyhovuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Miuan » úte lis 27, 2018 21:51

Limec jsem zkusil a prisel mi zbytecny.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod fps » čtv lis 29, 2018 12:27

límec na spacáku člověk ocení až když se teplota vzduch přiblíží ke komfortní teplotě spacáku, při vyšších teplotách než je komfortní teplota spacáku je límec prakticky zbytečný
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » čtv lis 29, 2018 16:57

Kdyz spis venku ve zdaraku nebo bez nej, tak se hodi i par stupnu nad komfort. Kvuli vetru, staci i slaby. Moje Koteka ma komfort -2 (nebo -3) a limec pouzivam uz kdyz je lehce nad nulou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod fps » pát lis 30, 2018 12:09

jojo, vítr je samozřejmě taky dost důležitý faktor zda použít na spacáku límec
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod krtenek » stř led 9, 2019 10:51

Existuje nějaká značka nebo model, kterým je třeba se vyhnout? Nebo stačí kdekoliv ve sportu koupit nejlevnější třísezónní spacák? Shánim dva kusy pro opravdu nenáročné použití.
Naposledy jsem spacák kupoval někdy v roce 2000, tak nemám přehled o situaci na trhu. :mrgreen:
Uživatelský avatar
krtenek
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: čtv dub 6, 2006 12:44

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Pierre111 » stř led 9, 2019 11:27

To je fakt otázka :D. Těžko na ní odpovědět když nevíme do jakých podmínek ten spacák chceš. Pokud v něm chceš spát na posteli ve vytápěné chatě tak je to asi opravdu jedno. :D
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod krtenek » stř led 9, 2019 11:30

Párkrát pod stan na jaře a v létě. Asi vyberu něco od Hannah nebo Jurek do 1 500. A zřejmě dekovej, má dost místa na nohy.
Uživatelský avatar
krtenek
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: čtv dub 6, 2006 12:44

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod fps » sob led 12, 2019 16:20

od Hannah bych já už nic nekupoval, zato Jurek můžu doporučit
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Výběr spacáku syntetika

Příspěvekod FilipKorn » ned led 13, 2019 22:08

Výběr spacáku syntetika

Zdravím,
mohl by mi někdo poradit ohledně výběru spacáku? Sháním spacák s komfortem cca -6°C se syntetickým plněním. Pokud možno s co nejlepším poměrem cena/výkon.
Naposledy upravil vonkreuz dne ned led 13, 2019 22:52, celkově upraveno 1
Důvod: Sloučeno, zvýrazněno, obarveno. Ostatní je v rukou božích...
FilipKorn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned led 13, 2019 21:49

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod dudy » pon led 14, 2019 14:26

@ Krtenek & FilipKorn

viewtopic.php?f=10&t=21799
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Spacák Zulu Ultralight

Příspěvekod pkmonickova » ned čer 16, 2019 20:47

Máte někdo zkušenosti se spacáky nebo celkově vybavením od značky Zulu?
Konkrétně mě zaujal tento typ: https://www.4camping.cz/p/spacak-zulu-u ... cm/#123029
který nabízí za překvapivě málo peněz skoro až dost muziky. Udávaná hodně nízká hmotnost, dobrá výhřevnost i sbalitelnost, nicméně recenze veškeré žádné, tak nevím, jestli se tomu dá věřit. Značku neznám a nechci kupovat zajíce v pytli.

Díky :supz:
pkmonickova
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned čer 16, 2019 20:38

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky