Vybíráme třísezónní spacák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » čtv říj 14, 2021 21:08

Quido píše:obleceni figuriny nechapu, pokud negeneruje teplo...

Myslim, ze teplo generuje.

Mawenzi píše:7) Určitě je lepší se do dobrého spacáku moc nenavlíkat. Jen dlouhý triko, spodky, ponožky a čepici (čepice je hodně důležitá, hlavou odchází hodně tepla) Když je člověk hodně zmrzlý, tak si může třeba nechat péřovou bundu. Ono je to o tom, že když se navlečete do tří fleecových bund a nepromokavý bundy, tak je téměř nemožné si vytopit vnitřek spacáku "

Presne tak to vidim taky.

Quido píše:Skoro stejne parametry, perak o 36 deka lehci, sbalitelnost podobna... cena syntetaku 2,9k, cena peraku o cca 2,6k vice...

Ja bych si rozhodne priplatil za perak a vlastne jsem to v minulosti i udelal. Rozdil vahy byl vetsi, ale rozdil ceny taky. Usetrit 36 deka je docela hodne a uz jsem za to zaplatil vic. Ale ja uz se moc neumim vzit do situace, ze bych potreboval setrit 2.6 kKc. Naopak, uz jsem zazil situaci, kdy jsem usetril podstatne vic za neco, o cem jsem si myslel, ze neni dulezite, a pak toho litoval. Protoze ty prachy by mi nechybely, ale ta funkce chybela dost.

Doporucuju zkusit muj jednoduchy test. Za jak dlouho ty 2.6 kKc vydela? A kolik hodin ho bude srat tezsi batoh? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » čtv říj 14, 2021 21:13

no vida, nový pohled a slovo do pranice... tož díky :prayer:
Takže tvrdíš, že peřák je jednoznačně lepší a stojí si za to připlatit? Tady u toho Pajaku vidím jednoznačný argument - hmotnost téměř na polovině Pinguina...
Naposledy upravil Quido dne čtv říj 14, 2021 21:34, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » čtv říj 14, 2021 21:16

Za mne rozhodne. Jak vaha, tak pocit v nem. Ale to jsem myslel, ze na tom uz jsme se tu shodli davno. Znas snad nekoho, kdo si poridil perak a vratil se k syntetice? Nebo nekoho, kdo by prechodu k peri litoval? Naopak, vsichni si to chvali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » čtv říj 14, 2021 21:24

mike píše: Ale ja uz se moc neumim vzit do situace, ze bych potreboval setrit 2.6 kKc. Naopak, uz jsem zazil situaci, kdy jsem usetril podstatne vic za neco, o cem jsem si myslel, ze neni dulezite, a pak toho litoval. Protoze ty prachy by mi nechybely, ale ta funkce chybela dost.
Doporucuju zkusit muj jednoduchy test. Za jak dlouho ty 2.6 kKc vydela? A kolik hodin ho bude srat tezsi batoh? ;-)


nene, mne neslo o to za kazdou cenu usetrit, jen nevyhazovat penize zbytecne - porad je dost lidi, co tvrdi, ze syntetika je lepsi, resp, bezudrzbova, nekteri zase tvrdi, ze nevydrzi drzet ty vlastnosti, narozdil od peraku - ja nemohu posoudit, stridal jsem spacaky tak rychle, ze jsem si to neoveril... nejdele jsem mel ten prvni pinguin (5 let) a nezdalo se mi, ze by menil vlastnosti, ale stridal jsem ho v lete jeste s tencim spacakem... tak vlastne nevim - proto ten dotaz
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod sobb » čtv říj 14, 2021 22:08

Quido píše:porad je dost lidi, co tvrdi, ze syntetika je lepsi, ...
na tohle téma tu byly dlouhé diskuze a závěr byl myslím dost jasný ve prospěch peří. Můžeš si to zkusit najít. Syntetika má samozřejmě i své výhody a v určitých podmínkách může být i vhodnější.

Jinak by možná taky bylo dobré zjistit preference člověka, jenž má být spacákem obdarován. Můžete taky třeba zjistit, že o peří nechce ani slyšet :wink:

Záleží také na stylu turistikování daného jedince, a jestli se snaží své vybavení odlehčovat anebo je mu to fuk. Pokud jsou to převážně víkendové akce při dané frekvenci, tak syntetický spacák zas nemusí být tak špatná volba.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod sobb » čtv říj 14, 2021 22:22

Mawenzi píše:osobne se na zenu hodne potim, dokud se pohybuju. Jakmile se pohybovat prestanu, telo de razem do rezimu umrznuti.
Jejda, to mi někoho připomíná :D I s těma zmrzlejma nohama. Když je mi večer kosa, tak se do spacáku klidně navleču, třeba i s péřovkou. A jak se začnu zahřívat, tak postupně sundávám vrstvy.

Co se týče oblíkání do spacáku, tak v tomhle nějaké poučky vůbec neřeším. Když je teplo, tak spím je v kalhotkách a triku, když je zima, tak se patřičně navleču. Ušpinění a umaštění spacáku a peří mi přijde jako stokrát papouškovaná univerzální pravda. V zabahněných kalhotech samozřejmě do spacáku nelezu, ale čistě spací oblečení nepoužívám. Spacáky pereme velmi zřídka a nevypadají, že by jim naše zacházení nějak obzvlášť vadilo. Ale je možný, že jsou lidi, co se hodně potí i v noci, či mají agresivnější pot nebo mastnější pokožku a péřák by si spaním jen ve spodním prádle zničili.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 15, 2021 4:47

quido
priplatit za peri viz milarepa. perak za 2x vic penez vydrzi i 4x dyl zvladat vyrobni parametry na 1* a jeho celkova zivotnost proste bude o mnoho let delsi.

problem je ale v tom, ze nekdo peri nechce a je zvyklej v bahno maskacich proste vlezt do spacaku, sedet v nem u ohne (jiskra umeline nejak neuskodi narozdil od peri, tam se musi okamzite dira zadelat)...
Naposledy upravil Mawenzi dne pát říj 15, 2021 5:08, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 15, 2021 5:06

takze shrnuti
1) nekdo spi jen v trenkach
2) hlavne majitele peri uprednostnuji triko a spodky kvuli hygiene
3) jen apuka tvrdi ze oblict si triko a spodky do spacaku znamena ze se musim potit jako prase a diky tomu mi pak bude zima a budu si zbytecne snizovat komfort spacaku.

sobb
mivam to stejne - kldine se navlecu a v noci postupne sundavam. pokud se po apukovsku nahodou vzbudim zpocena, vetsinou mi nasledne zima neni, sundam proste vrstvu, rozepnu spacak a spim dal.

quido
ona je taky otazka - hodne lidi co jezdi casteji takhle 3 sezone sou bud mrozi - teda v lete prikryt, na hrane sezony prioblict. ale casem si clovek treba dokoupi spacak druhy na leto a tim se cetnost uziti snizi - prodlouzi zivitnost i umeline. a naopak mnoho lidi pocituje ztratu komfortu spacaku, ale vemou si proste tlustsi mikinu, hlavne chlapi.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » pát říj 15, 2021 7:15

sobb píše:
Jinak by možná taky bylo dobré zjistit preference člověka, jenž má být spacákem obdarován. Můžete taky třeba zjistit, že o peří nechce ani slyšet :wink:

Záleží také na stylu turistikování daného jedince, a jestli se snaží své vybavení odlehčovat anebo je mu to fuk. Pokud jsou to převážně víkendové akce při dané frekvenci, tak syntetický spacák zas nemusí být tak špatná volba.


je mu to fuk... vlastně tyhle věci skoro vůbec neřeší, chodí a spí v tom co má, dokud to nezničí nebo nedostane nové - někdy je to až na "ostudu", nedávno se zmínil, že mu dosluhuje spacák (už ani nevím, co všechno vyjmenoval, že má na něm zničené), tak jsme se příbuzní rozhodli, že mu koupíme nový k vánocům - jemu osobně je naprosto jedno, jestli peří nebo syntetiku, když to nebude hrubě přes 2 kila :wink:
a stím šetřením, aby jsem byl správně pochopen, to není tak, že mu nechceme dát dražší věc, jak se tu "někdo" vyjádřil, ale tak, že za ušetřené peníze mu můžeme přispět zase na něco jiného, třeba batoh atp.

Já to měl donedávna podobně, že jsem výbavu moc neřešil, začal jsem se tím hlouběji zabývat, až se kolem toho začalo více mluvit, psát, až začal ten marketingový cirkus, až jsem párkrát zjistil, že jsem uvalil strašné peníze za nefunkční věc s krásným logem, a přitom jiná levná věc posloužila daleko lépe... a až jsem se přihlásil na OF :mrgreen:



sobb píše:Když je mi večer kosa, tak se do spacáku klidně navleču, třeba i s péřovkou. A jak se začnu zahřívat, tak postupně sundávám vrstvy.


aha... tak to já jdu do spacáku spát, takže pokud bych se postupně svlíkal, nevyspal bych se - když je fakt kosa, nebo se necítím teplotně zrovna nejlíp, hodím do noh termosku s čajem, nebo tak něco (kdysi, když jsme ještě rozdělávali večer oheň - dnes už je jen málo míst, kde se to smí - tak jsem do šátku zabalil třeba kámen od ohniště a hodil do noh spacáku...)

Jinak ale díky za názory k věci - vše zvážíme...
:prayer:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » pát říj 15, 2021 7:22

Mawenzi píše:takze shrnuti
1) nekdo spi jen v trenkach
2) hlavne majitele peri uprednostnuji triko a spodky kvuli hygiene
3) jen apuka tvrdi ze oblict si triko a spodky do spacaku znamena ze se musim potit jako prase a diky tomu mi pak bude zima a budu si zbytecne snizovat komfort spacaku.


pekne shrnuti, fakt! A mne si pridej k bodu 3) ja tvrdim neco podobneho - ze cim vice obleceni ve spacaku, tim mene efektivni spacak je... samozrejme, pokud je spacak s danymi parametry pouzity v patricnych podminkach...

Mawenzi píše:quido
ona je taky otazka - hodne lidi co jezdi casteji takhle 3 sezone sou bud mrozi - teda v lete prikryt, na hrane sezony prioblict. ale casem si clovek treba dokoupi spacak druhy na leto a tim se cetnost uziti snizi - prodlouzi zivitnost i umeline. a naopak mnoho lidi pocituje ztratu komfortu spacaku, ale vemou si proste tlustsi mikinu, hlavne chlapi.


on si ale nic sam od sebe nekoupi, tady ta starost pro nas u vyberu odpada... :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod milarepa » pát říj 15, 2021 7:45

tak přestaň nad tím už přemýšlet a objednej ten Pajak Core, nic lepšího za ty peníze neseženeš, spal jsem v něm i v -12, a šlo to, samozřejmě v péřovce :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 15, 2021 7:52

quido
nechci stavet peri na piedestal ale pokud se k tomu proste chova spis nesetrne a dokud to drzi tak to pouziva, tak peri mozna vydrzi mnohonasobne vic, ale musis se o nej trochu lip starat /umelina proste lip izoluje i mokra/ a mozna ze padnout kdekoli u krovi, v lese bez spacaku treba primo na karu u malini, vlezt tam v cem chodim pres den a kdyz to zabalim mokry tak to dalsi 2 dny mokry nosim na zadech bez snahy treba o vysuseni na pauze... perak natrhnes a kdyz hned nezalepis, utece ti peri z komory a ses v tahu.

ekonomicky je peri proste bezkonkurencni. ale nekdy muze byt umelina lepsi volba pro nekoho kdo to "moc" neresi a nechce hrotit.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 15, 2021 7:52

milarepa
jo ten pajak vypada fakt dobre
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mitau » pát říj 15, 2021 8:41

Quido:
- Beru si z toho, ze vybaveni neresi. Jak bezne spi? Ve stanu, pod plachtou nebo vetsinou uplne volne?
- Pri trochu pece vyjde podle me peri lip, ale chce to nejakou zakladni opatrnost a nekdo na to neni zvykly/muze ho to omezovat
- Jeste jeden faktor - aby nemel pocit, ze musi na drahy spacak davat moc velky pozor. Zkratka aby ta vec slouzila cloveku a ne obracene. Tj. pokud si zatim v prirode uziva volnost a to, ze nemusi vubec nic resit, tak by se o spacak zvlast ze zacatku mohl naopak zbytecne bat. Zkratka clovek je komfortnejsi s vecmi, ktere mu neni tolik lito, kdyz se znici. (Sam rad nakupuji vybaveni v akci, abych ho mohl brat tak, ze ma tu nizsi cenovku a nemusel se o vybaveni bat. A to i kdyz bych si jako programator urcite mohl dovolit i tu puvodni cenu.)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Kennedy » pát říj 15, 2021 9:15

Tak tedy - já jsem dost prase, který funguje hodně v módu "neřeším". Ale co se týká spacáku nechtěl bych nic jinýho než peří. Určitě jednou přijde čas kdy se vymyslí nějaká super umělá izolace, ale ten čas je asi ještě hodně daleko. Peří je skladnější a mnohem déle si udrží svoje vlastnosti takže mám pocit, že je ve výsledku i levnější než umělý vlákna.
Co se týká odolnosti - do spacáku se převlíkám do čistých podvlíkaček. Ale triko s dlouhým rukávem mám často celý den na sobě - což znamená, že je často propocený. A žádný problémy s životností spacáku jsem nezaznamenal. Je fakt, že v noci se už nepotím.
Nevím tedy zda nehraje roli druh spacáku a svrchního materiálu. Dlouho jsem měl Sir Joseph Rimo a teď používám ME Glacier. A to jsou oba spacáky kde není tak vysoká kvalita peří a k tomu těžší svrchní látka, takže je možný, že vydrží trochu víc než UL spacáky, ale nevím.
Ale přikláněl bych se k tomu vzít peří, nějakou střední třídu. Ta náročnost na údržbu není nějak vysoká. Lézt do spacáku v bahenních kalhotech a v botách považuju za extrém a to jsem fakt old school výletník s pěnovou karimatkou a starým vybavením.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » pát říj 15, 2021 12:39

Mawenzi píše:3) jen apuka tvrdi ze oblict si triko a spodky do spacaku znamena ze se musim potit jako prase a diky tomu mi pak bude zima a budu si zbytecne snizovat komfort spacaku.
Tak bacha, ja jsem to zdaleka takto netvrdil, o praseti jsem nic nepsal :-).

Jsem psal, ze se Ti bude (asi) prilis teplo a budes se potiti (nakolik, to jsem nepsal), kdyz se obleces v horni casti skutecneho teplotniho komfortu spacaku. To je dost neco jineho. A to je jednoduse pravda, kdyz v tom obleceni budes furt a opravdu budes spat - je to cista fyzika a fyziologie. Pokud se zacnes svlikavat, kdyz je Ti teplo nebo si rozepnes spacak, atd., tak to uz nespis (jak bylo Quidem podotknuto), navic to uz se resi neco jineho. Ja jsem upozornoval, ze to obleceni resim pouze a jen z hlediska dopadu na tepelny komfort (a na zacatku pouze na cisla podle norem).

Jinak je jasne, ze pokud clovek ma moznost (a taky je ochotny a chce) se spacaku trochu venovat, tak je mnohem prijemnejsi peri. Ale pokud je to nekdo, kdo rano spacak po vylezeni z nej sbali a hned vyrazi, na zadne pauze jej nebude vybirat susit a nakonec jeste napr. posledni rano v Rumunsku/Italii jej sbali jak je, zkompresuje a nacpe do batohu a vybali jej (mozna) za dva-tri dny , kdyz se vrati domu vlakem nebo autem a najde si cas na vybaleni, tak mu perovy spacak nejspis vydrzi jen kratce a splesnivy.
Napr. ja bych se urcite nechtel venovat na zastavkach na ture tomu, abych vybalil batoh (nejlepe ulozeny na spodku batohu, jak se doporucuje :wink:), nekam jej rozprostrel a cekal par desitek minut, zase sbalil, nabalil batoh - a na dalsi prestavce to same.

Co si pamatuji, jak jsme meli prechody v Norsku a Spanelsku, tak rano po probuzeni jsme se snazili (vsichni ve skupine, tj. cca 40 lidi) prehodit spacaky bud pres stan nebo pokud jsme byli rychli, tak na snuru natazenou mezi stany prave na suseni. Dali jsme si snidani, sbalili veci a jeli dal.. To bylo tak 15 min.
Jenze to se dalo udelat, kdyz jsem spali na hrebeni a rano (hlavne v Norsku) uz davno svitilo slunce na stany a vysusilo je. Jinak tam byla silna rosa, timpadem zustala moznost pouze na snurach - ale to bylo jen pro par spacaku. Takze vetsina sbalila spacak, jak byl. Tech slunecnich ran zase tak moc nebylo, hlavne ve Spanelsku, to jsme vetsinou nocovali ve stinu vysokych hor (moc se jinde nedalo).
To ale znamenalo, ze ze 14-tidenniho treku tak 10 dnu se spacak rano nemohl nechat vysusit ani trochu, resp. jen jak lezel ve stanu. To peri taky moc neprida.

Proto jsem hned na zacatku psal, ze by bylo dobre vedet o cloveku, kdo ten spacak bude mit a jeho zvyklostech vedet trochu vic. Zrovna u toho Payaku jeste hraje roli i odolnost vnejsi latky - tj. hodne zavisi, jak a kde (i na cem) zvykne dotycny spat. Mammut ma odolnejsi vnejsi latku, Airtastic je skvele prodysny, zato vsak pomerne haklivy, spani nekde na skalach (Rumunsko/Italie) by mu moc nemuseli svedcit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » pát říj 15, 2021 14:50

hodně otázek se tu točí kolem toho, jak se dotyčný k věcem chová - pokud vím, tak zásadně řeší jen boty a nože - jak říká, tyto dvě věci rozhodnou, jestli přežiješ, nebo ne, když máš dobrý boty a správný nůž, můžeš to ostatní vždy nějak vyřešit... kdysi jsme chodívali i spolu, to bylo před a těsně po revoluci, teďka už chodíme každý to svý...

Ok, ke spacáku se chová jako k běžné spotřební věci, dokud se nerozsype, tak ho má (tuším, že má nějaký starší model od PRIMA, synteťák), ale neleze do spacáku v botách nebo v maskáčích, to zase ne... spí jak pod stanem, v teplém létě jen tak pod širákem, nijak zvlášť se ty věci (krom bot a nože, jak jsem uvedl) nestará, ale zase třeba přes zimu ho vyvěšuje, ale to je vše, nijak zvlášť ho nehýčká a obecně věcí se zbavuje až úplně zničených... víc podrobností nevím, o outdooru se bavíme, ale spíše o místech, cestách, trasách a zážitcích, výstroj nijak zvlášť spolu neřešíme...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 15, 2021 18:01

Quido
aby i to minimum pece co perak potrebuje navic nebylo k vzteku... a aby ho to predevsim neomezovalo az se bude chtit vecer svalit pod sirak nekde do malini
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » pát říj 15, 2021 19:16

zase, neni to zadny ozrala, ktery nevi, kam si leha :)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod sobb » pát říj 15, 2021 19:35

O to nejde a Maw to tak nejspíš ani nemyslela. Tady jde spíš o to, jak dotyčný svoje vejlety pojímá. Jestli víc jako vandry, na pohodu, třeba i s ohýnkem, anebo "trekově" - ať už množstvím ujitých kilometrů či náročností tůr. Samozřejmě může být i něco mezi tím :)
V prvním případě bych volila klidně syntetiku, v druhém jednoznačně peří. A v tom třetím je zas rozhodnutí na vás :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Mawenzi » sob říj 16, 2021 3:57

quido
sobb to popsala hezky. proste tohle musis nejlip znat ty jako pribuzny, pointa byla pouze ta, ze spacak ma primarne slouzit a delat radost obdarovanemu a ze je mozne, ze by proste uplne radost nedelalo nejaky drazsi a nachylnejsi vybaveni.

psala sem to uz nekde predtim - sirak v lese u zbloudilyho slahounu malini, posezeni u ohne v chladu a uz je dirka na svete a nez se nadejes, pulka peri z komory pryc.

takze nase nazory znas ale svyho pribuznyho znas jen ty.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » sob říj 16, 2021 9:50

jojo, presne tyhle postrehy jsem potreboval - ostatni je na nas, to je jasne... diky
:prayer:
sam bych asi sel do toho Pajaku, ale jak se znam, k tomu bych poridil jeste nejaky levny letni, jenze ja nejsem on, takze ted svolam radu starsich a vsechny ty postrehy budu tlumocit...
:mentor:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Mawenzi » sob říj 16, 2021 14:16

pak dej vedet co vyhralo:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » ned říj 17, 2021 16:58

Právě jsem se vrátil z ...
:mrgreen:
...rada starších včera zasedala - jednání bylo dlouhé, vzrušené a padlo několik lahví dobrého moku (museli jsme to dnes rozchodit výletem na Ropici); díky přítomnosti jednoho putovatele, který zažil nemilou příhodu se spacákem značky Punguin, jsme rozhodli pro komfortnější variantu peřáku Pajak - zítra se bude objednávat.
:t:t
a mám to z krku
[-o<
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » pon říj 18, 2021 8:58

Uz mimo Quidovho problemu, ale v souvislosti s tim, co se pri tom taky probiralo.

Dam dva linky, kde se popisuji veci ohledne normy na teplotni limity.

Prvni link jsou "poznamky" k dane norme z hlediska vyrobcu spacaku (Prima, Warmpeace). Je tam par myslenek k zamysleni i napomocnych k pochopeni, co ty cisla vubec znamenaji a jake jsou jejich nedostatky. resp. jak je chapat.

Druhy link popisuje (bohuzel az v druhe pulce) i par fotek, jak probiha zkouseni spacaku v technicke zkusebne a je tam taky par informaci ohledne normy a cisel.

Myslim, ze to bude pro nektere lidi celkem zajimave.
Naposledy upravil apuka dne pon říj 18, 2021 9:33, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Pinguinoutdoor » čtv říj 21, 2021 10:07

Quido píše: díky přítomnosti jednoho putovatele, který zažil nemilou příhodu se spacákem značky Punguin...
[-o<
O co šlo?
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » čtv říj 21, 2021 13:11

povídal, že na jednom 14-tidenním tripu (tuším někde v Asii), kde jednou řádně zmokli, pak následně 2 dny sušili spacáky na přímém slunci, poté je ještě asi 2x použili a sbalili - po dobu cca 3 dní pak spacáky putovaly jen zabalené, a poté je doma vybalili k vyvěšení... Bylo to 5 spacáků, mezi nimi právě 2 spacáky Pinguin Tpas; u obou se po vyvěšení úplně rozpadla*) lemovka, která je našita pod zipy, aby se látka spacáku nechytala do zipů; ostatní spacáky nedoznaly žádné újmy.
**) to rozpadání popisoval tak, že se prostě ty lemovky po celé délce rozpadaly, rozsypávaly, někde zůstávala vlákna a někde se to prostě samovolně vydrolilo, začala se z nich sypat takový černý jemný popílek sypat, takže tahali tu lemovku ze švů a to se samo uvolnilo a přitom se z toho sypal takový černý popílek - 1/2 dne prý ho pak ze spacáků a okolí vysávali, bylo to všude... Naštěstí se to stalo, až po návratu.
Spacáky byl v té době cca 4 roky staré. Všichni, co jsme se radili o koupi darovaného spacáku, jsme víceméně turisti a máme poměrně bohaté zkušenosti s vybavením - nikdo z nás ale podobné peripetie nezaznamenal, máme akorát sem tam vydrolené pružné gumky ze stahovacích šňůrek u krční légy. Tak jsme se shodli, že to je nepříjemná a nežádoucí záležitost, a nebudeme riskovat...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Pinguinoutdoor » pát říj 22, 2021 6:53

Zajímavé. O takovém případu jsem nikdy neslyšel. Nevíš jestli to dotyčný reklamoval, respektive poslal k opravě? Každopádně jsme před rokem spacáky překopali a i ta léga pod zipem je teď řešena jinak.
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » pát říj 22, 2021 9:05

Asi jde jen o zvoleny material te lemovky...
:-k
...taky jsem o necem podobnem neslysel, a to se dost o tyto veci zajimam. - vyptaval jsem se, protoze sam jsem 2 topasy uz historicky mel a nemuru na ne rict ani 1/2 spatneho slova ...
Dotycny rikal, ze to bylo po zaruce a tak to nechal byt, on sam tedy zbytky lemovky vyparal, respektive rikal, ze to musel vysat vysavacem, protoze se to drolilo a neslo to nijak chytit, tvrdil, ze kdyby se mu to stalo primo uprostred tripu, tak ten spacak by musel vyhodit, jelikoz z toho byl strasny binec, jako by se rozsypaly saze... ten druhy spacak dotycny uzivatel pry hned vyhodil, ze stejneho duvodu; odhadovali to ne nejakou degradaci materialu bud po namoceni, nebo pod vlivem UV, nebo kombinace obeho...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » pát říj 22, 2021 9:06

Prosím o názor na Forclaz TREK 900 0° z Decathlonu
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky