Vybíráme třísezónní spacák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » pát říj 22, 2021 11:09

K tomu spacaku Ti nic nereknu. Syn i manzelka si vsak koupili (hlavni urceni bylo na chaty v Alpach v case korony) tento perovy Forclaz, mozna predchozi verzi. Ten je moc prijemny, jak material, tak i to peri. Jedine, ze se musi zvyknout na tu kapuci a kratsi bocni zip. Toto se ale Tebou dotazovaneho spacaku netyka.

Ja jen, ze pokud by material byl stejny, tak s nim problem nebude.
Quido píše:přitom se z toho sypal takový černý popílek
Toto mi taky prijde docela divne. Mne to trochu pripomina rozpadly polyuretan, napriklad lepidlo (jen by toho tam muselo byt hodne) - ale netusim, kde by se neco takoveho ve spacaku z (asi) nylonu vzalo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Quido » pát říj 22, 2021 17:36

tak to bych rekl presne opacne - dotazu se tyka vsechno - je to naprosto shodny spacak, jen ten cerveny ma vice peri, staci dat vedle sebe ke srovnani, jinak by mely byt totozne... diky

k te lemovce - nejedna se o rozpad legy, ale lemovky (takova ta pevna textilni paska, ktera byva napr. zevnitr nohavic spolecenskych kalhot atp.), ta byla je nasita na legu z obou stran u zipu, shora i ze spoda, aby zabranovala priskripnuti latky spacaku do zipu... podle toho jak to dotycny popisoval, tak mi to pripominalo spise rozpad netkanych textilii napr. v mrazu atp.; jestli je lemovka z polyuretanu, nevim, ale pochybuji...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod feniiix » čtv lis 4, 2021 21:44

milarepa píše:tak přestaň nad tím už přemýšlet a objednej ten Pajak Core, nic lepšího za ty peníze neseženeš, spal jsem v něm i v -12, a šlo to, samozřejmě v péřovce :-)


Není lepší náhodou Sir Joseph Rimo II 600? Uvažuji o perovem spacáku.
feniiix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř říj 6, 2021 14:01

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod milarepa » pát lis 5, 2021 9:43

určitě ne, Pajak je tak o 2 levely výše......vnější materiál, peří, střih, konstrukce komor a váha je jednoznačně na jeho straně.....a za podobné peníze
Naposledy upravil sobb dne pát lis 5, 2021 11:05, celkově upraveno 1
Důvod: zrušena zbytečná vnořená citace předchozího příspěvku
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod feniiix » pon lis 8, 2021 21:11

Děkuji za odpověd.Mohu poprosit to více rozvést:)Hlavně co se týče peří neni jeho nevýhoda,že je z kachního peří o kterém všude čtu, že je horší(zápach, nižší loft, životnost atd) oproti SJ? děkuji.
feniiix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř říj 6, 2021 14:01

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod feniiix » úte lis 9, 2021 20:51

Spiše si říkám,že lepší je si připlatit.Nejvíc mě zaujal cumulus panyam 450 nebo koteka 500.Mohl by mi někdo poradit jaký z těch dvou vybrat?přijdou mi podobní.Děkuji.
feniiix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř říj 6, 2021 14:01

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » pát pro 31, 2021 1:12

Ahoj,

ja mam cumulus panyam 450 upravenej v jejich konfiguratoru, ze ma to hydrofobni peri, je o par centimetru sirsi a mam v nem vic peri, ze ma ty teploty posunuty z 0/-6 na -2/-8 a je to bozi spacak .. Stal teda celkem dost (asi 450 euro), ale myslim, ze za ty penize stoji .. Kdyz jsem ten spacak kupoval, tak jsem taky resil dilema mezi Sir Josephem a Cumulusem a rozhodl jsem se pro Cumulus protoze:

1) Psal jsem dokonce 2x dotaz pomoci mail formulare do Sir Josepha kde se ty spacaky vyrabej - vyprdli se na me, bez odpovedi, uplna ignorace (coz me nastvalo), Cumulus je made in EU (Poland)

2) nenasel jsem nikde jedinou zminku, ze by Sir Joseph pouzival to hydrofobni peri ..

3) Cumulus ma ten bozi konfigurator, kde si muzes spacak "vytunit"

zdar !!!
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » pát pro 31, 2021 5:43

Jo, ten konfigurátor nemá chybu. Nesnáším být omezen velmi omezenou nabídkou, kompromisy nepovažuji za řešení, takže ten konfigurátor chválím kudy chodím :)
Já si teď naklikal svůj ideální Panyam, vychází to na něco málo přes 12k, kvůli tomu už si pořídím tu platební kartu s lepším kurzem a ještě dostanu od banky bonus, tak ušetřím nějakých 800, za deset minut času dobrý..
Ale nejprve musím prodat svůj aktuální, standartní Panyam 450, kterej má jako úpravu jen změnu barvy z červený na černou.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » sob led 1, 2022 8:57

Ať koukám jak koukám, nikde jinde než v Cumulus konfigurátoru prostě nemůžu najít spacák s komfortem -3 aby měl do kila a přitom byl širokej, žádná zateplená svěrací kazajka. Ten požadavek na šířku je něco, co vylučuje většinu spacáků na trhu. Zbytek vyloučí špatný peří, viz Warmpeace Viking, kterej by mi jinak vyhovoval, ale na požadovaný teplotní komfort musí mít hrozně moc náplně, tudíž to bude zbytečně těžký a méně skladný.
Jako rád bych něco levnějšího, než spacák za 12k, ale takovej na trhu neni. Nebo aspoň já ho nenašel. Spacák tráví na zádech tolik času, že šetřit peníze na úkor váhy a skladnosti mi přijde jako blbost
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod AlexBeck » sob led 1, 2022 9:53

Etheric píše:na požadovaný teplotní komfort musí mít hrozně moc náplně


K té větě. Pokud se budeme bavit peří. Myslíš, že v jednotlivých peřích různých výrobců je až takový teplotní rozdíl? Nebo jde jen o marketingový kecy a zfejkovany měření teplotního rozsahů.

Já například na jaro mám v merku

MT900 FORCLAZ
Komfortná teplota 10 °C.
plnivosťou 800 CUIN 340 g peria/páperia

Vs za 3x tolik

SJ koteka II 290
TEPLOTA KOMFORTNÍ: +5,5 °C
800 cuin VÁHA NÁPLNĚ: 290 g peří
Celková váha spacáku skoro poloviční :((

Otázka kdo kecá? SJ lehoučký plášť, který spíše pravděpodobně snižuje izolaci + méně peří a komfort o 5C lepší???
No nevím čistě logický by teplotní komfort měl být závislý na množství peří ne?
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » sob led 1, 2022 10:33

AlexBeck píše:Myslíš, že v jednotlivých peřích různých výrobců je až takový teplotní rozdíl?

No nevím čistě logický by teplotní komfort měl být závislý na množství peří ne?

Samozřejmě, kačeny 600 cuin potřebuješ na stejnej komfort mnohem více, než husy 850+ cuin. Zbytečná váha navíc a zbytečnej objem navíc, nestojí mi polovina ušetřený ceny za nárust hmotnosti batohu o nějakých 200-500g. Vzhledem k tomu, kolik peněz jsem už narval do odlehčení, by byla úplná blbost kupovat záměrně těžší a objemnější spacák.

I na jeho kvalitě. Shitu na kvalitní izolaci potřebuješ hromadu a kdo to má pak tahat.
Rozdíl s Kotekou bude ten, že je úzká.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » sob led 1, 2022 16:43

@AlexBeck: Srovnavej srovnatelne velikosti.... Decathlon XL a Koteka 200. Tam je rozdil v plneni 340 vs 310 g a ve vaze 780 vs. 550 g, coz uz neni "skoro dvojnasobna".

Rozdil mezi konfortem i vahou muze byt dany napr. jinym tvarem spacaku, jinou kapuci, (ne)existenci resp. uplne jinym limcem. Ale i materialem, Decathlonacky ma tezsi matros, ten muze mirne i vice utlacit peri, tj. mirne snizit komfort. Ten ovlivni i rozdil 95/5 vs 90/10 prachove/drane peri. A asi nejvice jina velikost a pocet komor (a s tim souvisejisich svu).
Vahu zase muze ovlivnit i jiny (tezsi) zip u decathlonu, mozna snurky, kdo vi co.

Ale osobne neznam ani jeden z nich, takze toto jsou uvahy spise teoreticke - ale stejne je otazne, jak se ten komfort bude projevovat u Tebe. Hlavne co se tyce velikosti a tvaru - mozna ze v "teplejsim" budes citit hur kvuli stisnenemu prostoru, resp. Ti muze byt v nem vetsi zima, bo budes utlacet peri, jak nemas prostor. Takze nejlepe je to vyzkouset osobne - v Decathlonu urcite zadny problem, asi ani s Kotekou, spacaky se bezne skousi v obchode na zemi, zalezeny, klidne vyzkouset nekolik za sebou a vnimat, jak se citis, kde mas moc a kde malo prostoru.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod milarepa » sob led 1, 2022 19:07

AlexBeck - nedělej nesmysly, pochopil jsme, že jsi z Ostravy, zajeď do Vratimova za Alešem a s ním se už domluv na slušném spacáku do tvých podmínek užití
https://prohory.cz/

případně si nějaký značkový objednej přímo v Polsku, jiný než polský spacák bych nekupoval (Cumulus, Pajak, Malachovski....)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod AlexBeck » sob led 1, 2022 20:19

Nepotřebují to nejlepší. Už vůbec ne u "letního" spacáku. Výlety na "těžko"/na noc asi ztroskotají na nedostatku času. Tudíž favoritem je supermarkeťak. Těch +230g a 3cm objemů navíc unesu a i pri nevyužíti vyhozena 3jka nezamrzi.
Já čekal fejkovy komfort a on se Decathlon naopak drží při zemi. Při srovnání např s tím SJ :wink:
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » sob led 1, 2022 20:52

Mam jeste jednu otazku ... Jak jsem vyse zminoval, mam ten Cumulus Panyam upravenej v konfiguratoru aby mel to hydrofobni peri .. zatim se mi ho jeste nepodarilo namocit (za coz jsem rad a na umyslne pokusy na tohle tema se nechystam) .. funguje to teda (treba fakt jako v tom videu) nebo je to spis takovej marketing ? A taky me zajimalo - mate nekdo nejakou zkusenost jak dlouho a co vsechno ta hydrofobni uprava teda prezije ?

Normalne perovej spacak nikdy neperu ale cistim hadrikem a houbickou ze se u toho to peri snad moc nenamoci .. A jsem cune, svuj starej perak jsem cistil asi dohromady tak 3x za 5 let ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » ned led 2, 2022 12:49

AlexBeck píše: Těch +230g a 3cm objemů navíc unesu

To bude tvrdší rozdíl, hlavně ten objem, ale pokud ti to nevadí, neni co řešit. Pak si hravě vybereš a máš dost z čeho vybírat. Ale mě ta velká těžká věc bude srat i když půjdu 5x do roka s tím spacákem. Spacák je snad nejdéle sloužící část výbavy, když je ta možnost koupit si spacák přesně podle svých požadavků, neváhám :)

ntz píše:zatim se mi ho jeste nepodarilo namocit (za coz jsem rad a na umyslne pokusy na tohle tema se nechystam) .. funguje to teda (treba fakt jako v tom videu) nebo je to spis takovej marketing ?

Taky jsem ho vyloženě nenamočil, ale nechal jsem ho lehce zmoknout, takový to když padne sem tam kapka, tobě se nechce vylejzat a postavit tarp,.... Oproti peří bez HF úpravy to uschlo mnohem rychleji. Jinak jsem si ničeho nevšim, že by jinde byl rozdíl.
Edit: vlastně byl rozdíl v tom, že to HF peří ani nijak nenacucalo. Tudíž vím jen to, že novej spacák namoklej cca na level, kdy primaloftka začíná protejkat švy, funguje tak, že peří nenabere ani zdaleka tolik vlhkosti = mnohem lépe pak schne. Se přiznám, že částečně jsem takto zmokl schválně, abych zkusil, jak se chová HF peří.
Otázkou je, jak moc je ta HF úprava trvanlivá v čase a kde je ten bod zlomu, kolik vody už bude moc. Zatim vim jen výše uvedený, což není špatný, jinak řečeno funguje to. Do jistý míry, nelze od toho čekat zázraky.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » pát led 7, 2022 15:09

Máte někdo spacák s vrchní látkou Quantum Pro 36g od Cumulus? Zajímalo by mě, jak to funguje, když je tepleji, není v tom moc vedro?
V teplotách blížícím se k hranici komfortu a lehce pod by zas ta membrána mohla být výhoda, to stejný ve větru. Hm, nejlepší by bylo pořídit si dva spacáky, jeden s membránou a druhej bez, což je při ceně 12k za spacák myslím pro většinu lidí dost přes čáru..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » úte led 25, 2022 2:09

Nemate prosim nekdo tip na nejakej takovej letni lehkej perak, idealne UL co bude nejak primerene sirokej ? Libi se mi tenhle Patizon .. na obrazku vypada ten strih docela siroce .. Patizon pise cituju

** Mumiový tvar spacího pytle kopíruje tvar těla, ale oproti G sérii je Dpro pohodlnější – širší v nohách i ramenou.
** Tvar jsme ale ladili ještě trochu víc - například tak, aby v ramenou byl spacák dostatečně široký na to, abyste si zavření ve spacáku dokázali sundat mokré ponožky a oblíknout si suché. Oblast nohou je pak samozřejmě řešena specifickým počtem a polohou komor tak, aby izolace na chlad náchylných nohou byla maximální.


a to cele vse (jak uvadi vyrobce) za 655 gr velikost L (Panyam ma i s obalem presne 1kg)

Patizon tady v diskusi nijak moc nefiguruje .. Co me prekvapilo bylo to, ze tu nekolikrat padlo, ze Patizon se ve skutecnosti dela v Polsku a nebo ze to prevlecenej Cumulus - Patizon na svejch strankach doslova uvadi, ze vse sijou v cesku, tak jak je to ? Jsou to nejake konspiracni teorie nebo se neco zmenilo v posledni dobe ?

Procetl jsem zde nekolik poslednich stranek diskuse a misty to je docela narez (LOL), mam strasnou chut se vyjadrit k nejakym "horkym evergreen tematum", ale radsi si necham zajit chut .. stravil jsem velkou cast svyho zivota lezenim a stravil jsem stovky noci ve spacaku v prubehu asi 10-15ti let .. Bohuzel jsem ale zjevne vzdy vlastnil (mereno zdejsi vysoko nasazenou latkou) docela sh*tove spacaky z duteho vlakna a kvalitni UL peri si kupuju az ted na stara kolena ...

diky za input a zdravim

edit: ps. na tomhle videu to vypada, ze to jsou spacaky pro obra :D ... nevim co si o tom mam myslet
Naposledy upravil ntz dne úte led 25, 2022 2:22, celkově upraveno 1
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » úte led 25, 2022 2:16

Etheric píše:Zajímalo by mě, jak to funguje, když je tepleji, není v tom moc vedro?


Mam ten svuj Cumulus usitej presne z tohodle hadru .. Oni to i uvadi jako doporuceni v tom konfiguratoru kdyz das si das to HP (hydrophobic) peri .. Ja ho mam jeste priteplenej na -2/-8 a abych z toho nedelal dlouhou story - na leto v cesku je zbytecne teplej. Spal jsem v nem v lete "na test" asi 2-3 noci (mohlo bejt ja nevim kolem 10C) a potil jsem se jako vepr .. zbytek leta jsem pouzival svuj starsi letni spacak.
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » úte led 25, 2022 6:04

Vím, že Cumulus doporučuje k HF peří Quantum pro, že se prý efekt sčítá. Anebo přesně naopak, spacák nedýchá a na vnitřní straně hezky kondenzuje tvá tělesná vlhkost namísto toho, aby šla ven..

ntz píše: to vypada, ze to jsou spacaky pro obra :D ... nevim co si o tom mam myslet

Nebo na následující.. Můžeš pozvat kamarádku na výlet, že spacák nosit nemusí, že máš pro oba :mrgreen:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » úte led 25, 2022 11:35

@Etheric - dovnitr Quantum Pro nedavaj ;)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod sobb » úte led 25, 2022 12:42

Etheric píše:Máte někdo spacák s vrchní látkou Quantum Pro 36g od Cumulus?
Když jsem přemýšlela, jak si nakonfigurovat zimní spacák, tak jsem kvůli prodyšnosti tehdejší Endurance (nyní Quantum Pro) zaměnila za bezmembránovou látku. Parametry prodyšnosti Endurance byly dost mizerné. Nicméně jsme o tom tehdy dost diskutovali (v jiným vlákně, tuším Koupě péřáku) a třeba Michal82 byl s Endurance na svém Rab dle svých slov spokojen.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » úte led 25, 2022 13:49

Michal82 byl spokojen se Stajkou, Kajkou, ani 32kg batoh mu nevadil......
Ta membrána na spacáku je dvousečná zbraň. Někdy může pomoci, jindy značně přitíží
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod sobb » úte led 25, 2022 14:54

Proč by nebyl spokojen, však to jsou velmi kvalitní věci.

Membrána na spacáku je fajn, ale musí být prodyšná. Což Quantum Pro alespoň papírově rozhodně není.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » stř led 26, 2022 21:55

Mam jeste jednu drobnou otazku - cetl jsem, ze cim vic CUIN, tim mensi zivotnost (te naplne) .. co si prosim pod tim mam predstavit ? Da se nejak srovnat zivotnost napr. ultradraheho Cumulusu s 850 cuin s ultradrahym perim ze zlatych hus Vs levnejsi Warmpeace co ma 600 cuin a pouziva peri od kurat z vodnan ?

diky a zdar !!
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » čtv led 27, 2022 5:32

Záleží na tvém chování. Pokud peří nebudeš trápit kompresí /"ideálně" když je ráno vlhký/, budeš spacák co nejvíce /každou přestávku na jídlo, když to počasí dovolí/ větrat a doma ho budeš skladovat volně položen, nemusíš se ničeho bát. Cumulus nedává 10 let záruky pro nic za nic.
Pokud se však budeš chovat jako hovado, zničíš každej péřák, ten ultra high tech možná o něco dříve, každopádně... Kdo rve spacáky do kompresáků /klidně i vlhký/, potí se do nich jako prase, válí se po zemi bez podložky, leze do spacáku v botách či oblečení ve kterým byl celej den, nechce se mu spacák větrat, po příchodu z výletu ho má ještě tři dny v batohu v kompresáku páč nebyl čas ho vytáhnout a pak ho třeba v tom saku i skladuje, někdo takovej zničí každej péřák, ať už je to mizerná kachna 500cuin nebo top husa 900cuin. Člověk s výše uvedeným přístupem není s peřím kompatibilní a má tak na výběr dvě možnosti - buď bude tahat těžkej a velkej syntetickej spacák /kterej mu s tímto přístupem velice rychle ztratí loft a tedy i izolační vlastnosti/, nebo změní svůj přístup.
Zkrátka pokud nebudeš hovado, neměj o životnost peří strach.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » čtv led 27, 2022 10:33

Diky za odpoved ... budu o nej pecovat jako o oko v hlave .. nejdriv se rano vzdy postaram o spacak (taky stal vic nez 10k) a teprve az potom napr. o deti (ty byly zadarmo) ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » čtv led 27, 2022 11:21

ntz píše:deti (ty byly zadarmo)
..ale jejich udrzba stoji rozhodne vice nez celeho vybaveni :-D.

Zase to nemusis prehanet. Kdyz se budes jen trochu slusne chovat, tak mozna bude rozdil, jestli ti vydrzi treba 30 nebo 25 let. Co je dulezite - alespon trochu po kazdem spani vysusit, nekompresovat vlhky spacak, nenechat kompresovany (ani lehce, v nekompresnim transportnim vaku) dlouhe dny, skladovat v suchu alespon ve skladovacim obalu nebo volne, obcas pretrast nebo vyndat ze skladovaciho obalu a nechat jej volne alespon pul dne nabrat loft.
Pokud jej pouzivanim spinis (v botech, lezec dovnitr upoceny v propocenych vecech, valis se bez podlozky vsude mozne, svacis v nem, v extremu tam i varis :-), ...), tak jednou za cas je dobre si jej nechat odborne (!!! ne vsichni, co to nabizeji to tak i udelaji) vyprat a osetrit peri.

Manzelka ma Vikinga 900 uz snad 20+let, chodila v nem spat hlavne na ruzne dlouhodobe kurzy, vetsinou sice spani v mistnostech (vetsinou netopenych ani v zime, casto s vyssi vhlkosti ve starych baracich; pres den zustal tak, jak se z nej vylezlo, zadne proveseni), ale nekdy i venku bez vseho, zato v prubehu cestovani mela spacak vzdy max. zkompresovany v kompr. obalu a jeste "zkompresovany" ostatnyma vecma v total nacpanem batohu, cesta casto 5-6 i vice hodin, plus ruksak se casto balil doma uz vecer predem, na miste uz rano, odjezd pozde odpoledne nebo vecer. Pri navratu v noci se spacak taky malokdy hned vybalil. Nekdy se nabalil a kompresoval hned po vylezeni z nej, bez jakehokoliv suseni, jeste pomerne vlhky. Doma po cestach nejdriv rozlozeny a par dnu nechany poradne se vysusit, pak skladovany v original skladovacim velkem latkovem pytli. Naspano za tu dobu mozna i 300 noci, tech cest (obema smery dokopy) mohlo byt dokopy tak 100+. Nikdy neprany.
Spacak je ve skvelem stavu, loft ma dobry, hreje stale pocitove stejne (samozrejme, je to subjektivni a nemam prime srovnani s novym stejnym), tolik pouzivani bys nehadal.

Tj. i s minimalnou udrzbou muze vydrzet hodne dlouho. Myslim si, ze i kdyby to byl 900 cuin spacak, pravdepodobne byl jeho loft jen velice mirne zmenseny, mozna po prani by se obnovil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » čtv led 27, 2022 16:59

apuka píše:...


diky za odpoved !!!

Tak mam update ... Koupil jsem dneska 2x Patizon G400 ve velikosti S a L (pro sebe a mou zenu - utraceno skoro 20k za 2 spacaky) a mam dost rozporuplne pocity ... Takze nejdriv to dobre:

++ spacak ma uplne snovej strih .. alespon teda pro me 195cm a 105kg, s ramenama, ktere jsou v Cumulusu a nebo SJ kdyz to zapnu fakt jak spoutanej v nejakem pavoucim kokonu .. Strihem (zkousel jsem v obchode jeste Dpro serii - ta je jeste lehce prostornejsi) je to fakt sirokej a pohodlnej spacak, sirsi nez veskera UL konkurence co jsem zatim videl

++ spacak vypada fakt dobre usitej, skvelej zip (3mm) a kolem hlavy fakt super tesni .. Matros (ten Pertex Quantum 32g/m2) vypada vypada dost krehce, ale asi to bude dobry ..

ted to spatne

- -) vubec neverim tem teplotam co pisou, je to fakt ptakovina .. velikost L ma 430g husiho peri 850 CUIN a ten spacak ma sirsi strih bez Cumulus Panyam 450 kterej ma v zakladu 550g a Patizon pise teploty -1/-6 zatimco Cumulus pise 0/-6 a je mnohem naducanejsi a nema hlucha mista po presypu peri .. Takze nekdo tady keca .. Bud je Cumulus podhodnocenej s tema teplotama a nebo je u Patizonu nesmysl tech -1/-6 pri tomhle plneni ..

Vubec nevim co si o tom mam myslet ... Musim rict, ze moje nadseni z Made in Czechia Patizonu lehce ochladlo ..

Menili by jste to nekdo ? Zvazuju vymenu za Dpro 590 (alespon pro zenu) .. Mam je dnes uplne nove, slibili mi v Hanibalu, ze to vezmou/vymeni pripadne ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » čtv led 27, 2022 18:08

ntz píše:velikost L ma 430g husiho peri 850 CUIN a ten spacak ma sirsi strih bez Cumulus Panyam 450 kterej ma v zakladu 550g a Patizon pise teploty -1/-6 zatimco Cumulus pise 0/-6
Nejsem na spacaky zadny expert, osobni zkusenost ani s jednym Tebou uvedenym nemam, ale mas tam par nepresnosti...

Patizon v L je pro postavu 190-204cm, tj. Panyam bys mel srovnavat v XL (188-206 cm) a ten ma 490 g peri, ne 550 g.
U Patizonu pisou sirku v ramenou (L) 68 cm, u Panyamu 80 cm - skutecnost netusim, mozna jeden ma vnitrni rozmer, druhy vnejsi. Panyam ma plneni (pokud si dobre pamatuji) 55:45, coz mu dava vice peri navrch (a lepsi parametry pri zkouseni normy, tam se moc do vysledku nepremita izolace spodku), stejne tak i pocit "nadychanosti".

Takze v konecnem dusledku nikdo kecat nemusi. Nakonec asi u ten Patizon mozna sije Cumulus...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky