Jakou karimatku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Etheric » čtv črc 1, 2021 11:12

skutrjohny píše:ty si pod to lehatko nedavas zadnou podlozkou, kdyz tak divoce cistis to misto?

Dávám podložku, to jsem dával i když jsem používal pěnu, mám hodně divoký spaní, bych bez podložky mohl spacák prat 2x za sezónu..

Jinak hezký pohled z druhé strany. Máme tu výhody a nevýhody, je na každým, čemu dá větší váhu. A to často závisí právě na způsobu, jakým kdo výletuje. Já potřebuju být co nejlehčí a mít co nejmenší batoh, ale tak, abych netratil na komfortu použití obsahu batohu. Za mě je tedy skladnost priorita dělící se s pohodlím o první místo.

Cena je nepodstatná a vzhled ještě víc, komfort individuální, váha nafukovačky vs pěny vychází zhruba stejně, nafukovačka též nesaje vodu, takže furt vidím jako jedinou výhodu pěny to, že ju nelze píchnout a nemusíš někdy tak pracně čistit místo. Oproti tomu tedy stojí jediná výhoda nafukovačky - skladnost. Je na každým, čemu dá přednost
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Asanoth » čtv črc 1, 2021 12:50

A víš, co mám já? Celtu z Obi. A pěnovku ;) . A chodím většinou sám... To sice nevyvrací nic z toho, co jsi říkal, ale prostě pokud někdo chce celtu a pěnovku, nechť ji má a nechej ho žít.

Nicméně, všimnul jsem si tvojeho podpisu a tuším tak nějak, že na rácio apelovat nelze.
Tady si přečti něco o panu Mordenovi... A mrkni na foto poliooddělení dole: Lahůdka.
https://www.nihilistanabalkonu.cz/l/az- ... a-mordena/

Konec tématické odbočky.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod apuka » čtv črc 1, 2021 13:10

Asanoth píše:Nicméně, všimnul jsem si tvojeho podpisu a tuším tak nějak, že na rácio apelovat nelze.
Promin, ale kdyby sis precetl veci, co etheric napsal, tak by Ti bylo naprosto jasne, ze je to naprosto prime vyjadreni racia :twisted:.

Takze bych na Tvem miste fakt nesoudil, kdyz nevis, co soudis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Etheric » čtv črc 1, 2021 14:08

Asanoth píše:Celtu z Obi. A pěnovku

S touto kombinací jsem nachodil opravdu hodně. Než jsem zjistil, že to jde i lépe, lehčeji a komfortněji zároveň. Už dříve jsem si vysnil věci, který jsou dnes běžně k dostání, ačkoliv to dřív znělo jako utopie. Jistě, otázka peněz, ale pokud tě něco baví a provozuješ to opravdu často, rozhodně to není škoda peněz. Škoda peněz je nechat je v hospodě, naházet do automatu, nebo prokouřit, ne utratit za svojí zálibu.

Ohledně mého podpisu, apuka to řekl víc než dobře. V diskuzi o koroně si můžeš přečíst, proč očkování odmítám. Nejsu odmítač, nepřesvědčuji ostatní proti očkování. Jen je pro mě - postiženého člověka - vakcinace rizikovější, než korona samotná, kterou třeba vůbec dostat nemusím.
Schválně si to přečti, pokud ti i potom přijdou moje důvody k odmítání očkování iracionální, bude chyba na tvé straně přijímače.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Asanoth » čtv črc 1, 2021 15:38

"NE vakcínám" neříká nic o postižených lidech, neříká nic o koronaviru, říká jenom "Ne vakcínám". Někdo by řekl jednomu ze dvou největších medicínských objevů všech dob.

Kdyby sis napsal do podpisu "nebudu se očkovat proti covidu, protože jsem alergický na adjuvans/mám imunosupresi to znemožňující", to by bylo vyjádření k jednomu jedinci - nad kterým by všichni asi pozvedli obočí "a proč to píše...?".
"NE vakcínám" je obecné vyjádření odmítající jakoukoliv vakcinaci. Když nechceš nikoho přesvědčovat, moc nechápu, proč to máš v podpisu. Asi jako kdybych si tam dal "SPD je nejlepší!" a tvrdil, že tím nechci nikoho přesvědčovat, aby volili Tomia.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Etheric » čtv črc 1, 2021 16:12

Nemám si do podpisu radši dát svoje kompletní CV? :twisted:
Ne vakcínám je můj osobní názor. Kterej nikomu nenutím. Pro mě je důležitější možnost rozhodovat o svém těle a životě, mnohem důležitější, než život samotný. Protože žít život, o kterém nemůžu rozhodovat, takovej nemá cenu ani toho prašivého psa. Když nemůžeš rozhodovat o svém životě a o svém těle, k čemu pak ten život je?

Dál už tohle odmítám řešit, je to absolutně OT a tato debata by vedla k porušení pravidel fóra.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Mawenzi » čtv črc 1, 2021 18:13

rozhodla sem se pro ridgerest klasickou. Vikend se blizi... tak sem ji objednala a pristi vikend ji testnu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod sobb » pát črc 2, 2021 0:08

Jakože RidgeRest Classic? Proč nakonec vyhrála tahle, jsem měla za to, že chceš raděj něco z EVA? Tak hlavně, ať se na ní dobře válí :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod mike » pát črc 2, 2021 1:29

Cas na trochu moderovani :)
Etheric píše:Dál už tohle odmítám řešit, je to absolutně OT a tato debata by vedla k porušení pravidel fóra.

Spravne. Mozna by ses z toho ale mohl poucit. Osobne proti tvemu podpisu nic nemam, protoze vim, jak to myslis a tvym duvodum rozumim. Jenze vsichni to nevi a Asanoth ti nazorne a naprosto spravne ukazal, jak to vnima nezainteresovany clovek. Jako obecnou nebo dokonce politickou proklamaci. A automaticky si te zaradi mezi rozumem mene obdarene jedince, kteri podobne veci siri. Neni to tvuj pripad, ale to nezucastneny clovek nemuze vedet.

Nerikam, aby sis ten podpis zmenil nebo zrusil, pravidla fora neporusuje. Jen abys to zvazil, je to svym zpusobem tva vizitka a mozna funguje jinak, nez jsi chtel. Popravde, taky moc nechapu, proc mit neco takoveho v podpisu. Vzdyt je to naprosto osobni vec, do ktere ostatnim nic neni.

Necekam reakci a asi by byla i zbytecna, jen ze to zvazis :)

Asanoth píše:Tady si přečti něco o panu Mordenovi... A mrkni na foto poliooddělení dole: Lahůdka.
https://www.nihilistanabalkonu.cz/l/az- ... a-mordena/

Fakt dobry clanek :smt023 Jen trochu moc dlouhy pro ty, co by si ho meli precist. Klidne ho muzes dat do vlakna o koronaviru, ale tady na tohle tema panuje celkem shoda :) I kdyz... ja uz jsem ho nekde cetl, mozna jsi ho tam uz nekdy driv dal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod mike » pát črc 2, 2021 2:02

A jeste tohle :roll:
milarepa píše:proč sem dáváš takové cypoviny? Navíc explicitně podporující rasistickou partu Black Lives Matter? S tím běž mezi podobně postižené ztrátou soudnosti někam mezi zdegenerované sluníčkářské kruhy, odkud jsi to vykopal

Predvedl jsi nazornou ukazku "zdraveho rozumu", ktery sice prispevek nepochopil, nic o tom nevi, ale ma okamzite jasno. Pripravena skatulka, cerna nebo bila a je vyreseno. A to vse na zaklade jednoho naprosto nepodstatneho detailu.

Navic jsi to udelal zpusobem, ktery je za hranici slusneho chovani a tedy i pravidel OF. Kvuli sve hlouposti a nedostatku rozhledu jsi napadnul jineho diskutera, jehoz prispevek byl naprosto k tematu. Ber tohle jako varovani, podobne veci se scitaji a nebudeme je tolerovat donekonecna.

Web xkcd je jedna z nejlepsich veci, ktera se da na Internetu najit. Pomoci zabavnych stripu umi ukazat veci a souvislosti, ktere by cloveka jinak nenapadly. Cilova skupina jsou inteligentni, vzdelani a premyslivi lide se vseobecnym rozhledem, coz se s tebou sice uplne miji, ale kdyz necemu nerozumim, tak to aspon nekomentuju. Proc tam dal odkaz na BLM netusim, puvodne jsem si ho vubec nevsiml. Asi k tomu ma nejaky dobry duvod a rozhodne bych z toho nic neusuzoval, xkcd existuje od roku 2005.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 2, 2021 7:24

sobb
ta zigzag je proste tvrda, mam z ni otlacebiny a rikala sem si, ze si treba zvyknu. rozhodla sem se ze si zvykat nechci. klasicka rovna eva je taky blba, ze me tlaci do boku jak je mam tlusty tak na nich proste lezi vic vahy a i 1,4cm eva me tlaci do boku...

takze ta ridgerest clasic je trochu tvarovana a z mekci peny presto pri dlouhodobym pouizvani drzi vic nez zlite, takze vnimam pohodli/odolnost + cena jako idealni kompromis
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod zdenekj » čtv srp 26, 2021 12:46

Ahoj, sháním pro sebe karimatku. Požadavky jsou aby byla lehká (malá), pohodlná a cena do 2-3 tis. Využiju ji max 3x do roka, nebudu spát v zimě. Nemám energii zkoušet objednávat nafukovací matrace po netu a pak je testovat a proto potřebuji tedy radu od někoho, kdo takovou matraci má vyzkoušenou a sdělí mi pouze její označení, bez dalších zbytečných keců okolo, jako to na těchto slavných fórech bývá zvykem :)
díky moc Zdenda
zdenekj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 8, 2021 18:07

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod johny_r » čtv srp 26, 2021 14:02

Co je to lehká a co je to malá? Nafukovačky se dělají v různých tloušťkách a délkách (na to pozor, jestli jsi vyšší) a v každé tloušťce najdeš lehké a těžké. Záleží i na tom, kolik vážíš, jak moc to prolehneš, jaké požaduješ pohodlí a jak moc trpíš zimou. Můžu Ti dát tři příklady toho, co mám doma:

Forclaz (Decathlon), 2,5cm (stejná už se neprodává, ale mají podobné). Je tenká (já se na tom dobře nevyspím) a těžká. Spí na tom děti, ty to neprolehnou a je jim to fuk. Povrch klouže, takže když je stan z kopce, tak se vzbudíš někde v nohách. Šroubovací ventil, který Ti vždycky trochu uteče, když ho zároveň dofukuješ a utahuješ. Když v noci hodně klesne teplota, tak to změkne pod únosnou mez.

Vango Trek 3, 3cm, na tom už se dá slušně spát. Silikonový protiskluzový vzor na horní straně, takže nejezdíš. I přes seříznutý tvar je těžká. Pokud jí chceš nosit v báglu, nedoporučuju, jinak jo. Ventil mačkací s aretací, takže se rychlejc zavře.

Yate Trekker. Tou jsem si udělal radost já. 3,8cm, to už je fakt pohodlíčko. Počesaná horní strana, takže spacák se ani nehne, paráda. Na své rozměry je nejlehčí z uvedených (a lehčí i než to Vango). Jako jediná z uvedených má jednocestný (a otočný) ventil, který umí těsnit směrem dovnitř i ven, takže odpadají nějaké úniky při zavírání nebo naopak nasávání, když se jí snažím sbalit. Za ventil pochvala. Navíc je tak primitivní, že se na něm nemá co rozbít (pokud netrhneš membránu).

Nakonec jem dodám, že všechny nafukovačky jsou náchylné na propíchnutí. Všechny, co jsem měl nakonec začaly utíkat a ne vždycky jsem zjistil kudy (a to na nich spím jen ve stanu, kde by nějaké ostré větvičky a pod fakt neměly hrozit). Tu Yateku jsem trhnul asi pátej den a díru našel až v bazénu pod vodou. Nebyla vůbec vidět. U Vanga se rozlepil svár horní a spodní vrstvy - je v reklamaci. Decathloní se trhla taky (zalepeno). Nejdýl mi vydržela vojenská karimatka z Armyshopu, kterou jsem koupil asi před 15 lety, ale nejspíš to bylo štěstí. Všechny uvedené se při balení zlomí po délce, takže je z nich docela úhlednej malej balíček.

Takže jestli chceš jednoduchý doporučení, tak můžu s čistým svědomím doporučit YATE Trekker. Pokud jsi vyšší, tak ve verzi Long. 3,8 cm, hmotnost kolem kila, skvělý neklouzavý povrch (jako daň na něm trochu drží bordel, prach, vlasy a tak) a geniální ventil. Navíc český výrobek, takže snad lze očekávat nějakou podporu.
Naposledy upravil mike dne čtv srp 26, 2021 16:46, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod dopom » stř lis 10, 2021 10:07

Taky jdu s dotazem, normálně spím na nafukovací žluté forclazce z dekáče https://www.decathlon.cz/p/turisticka-nafukovaci-karimatka-trek-700-air-xl-zluta/_/R-p-189394?mc=8493806&c=OKROV%C3%81 a jsem s ní jako třísezónní spokojená. Je relativně lehká, pohodlná, do stanu boží. Na letecký přesuny suprově mrňavá. Chystám se ale pár týdnů spát pod širákem - pláže, oblázky, kamenité hory bez travnatých ploch, a řeším, jestli tohle nafuk přežije. Stačí pod ní koupit tyvek nebo něco podobnýho a odházet/prohmatat ty nejostřejší šutry a nemusim se o ní bát? (Max hodit do báglu sadu na zalepení kdyby náhodou...)

Nebo je lepší šáhnout po skládačce, která přežije všechno? Brala bych zase decathlon https://www.decathlon.cz/p/turisticka-penova-skladaci-karimatka-trek-100-seda/_/R-p-174619?mc=8492712, tak často na tom spát nebudu, aby mi dávalo smysl investovat víc jak pětistovku. Sice jí nezničim, ale bude se na tom spát hůř a do letadla jí taky budu muset nějak obalit na bágl zvenku. Zimu neřeším, teplotně budu s rezervou vždycky nad 5 stupňů. Včil kterou? :-k
dopom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 1, 2021 10:08

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 10, 2021 11:15

penovka je 100%jistota na druhou stranu nafukovacky taky vydrzi o dost vic nez si lidi mysli a nejaka plachta pod + zakladni vycisteni mista od tech ostrych kamenu, nepolozit do ostruzini... a s tou sadou bys mela.byt v cajku.

neznam primo tu forclaz nafukovacku ale najdi si nejaky videa testu nafukovacek ci sbtim delaji kdy bys mela.dojem ze ta nafukovacka musi byt na odpis ale zalepis 5 der...

pises ze na tom tak casto spat nebudes - znamena ze v ramci tech nekolila tydnu na ni budes spat obcas a ne denne? pak bych jela s tim co mam.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod dopom » stř lis 10, 2021 12:25

Mawenzi píše:penovka je 100%jistota na druhou stranu nafukovacky taky vydrzi o dost vic nez si lidi mysli a nejaka plachta pod + zakladni vycisteni mista od tech ostrych kamenu, nepolozit do ostruzini... a s tou sadou bys mela.byt v cajku.
pises ze na tom tak casto spat nebudes - znamena ze v ramci tech nekolila tydnu na ni budes spat obcas a ne denne? pak bych jela s tim co mam.


myšleno tak, že na pěnovce nebudu spát tak často v rámci dalšího cestování, na téhle cestě budu někde kempit převážně bez stanu každý den, různý terén, převážně písek/oblázky/kamenitý povrch, netravnaté hory. Nejradši bych vzala nafuk + sadu + pod karimatku tyvek nebo něco podobného, ale fakt nevím nakolik tomu věřit, že to vydrží
dopom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 1, 2021 10:08

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod AlexBeck » stř lis 10, 2021 12:47

Ze by i podle toho i z ceho je ta karimatka?

Takove extra light Tar UberLite s 25D nylon bych moc duvery nedal.
TaR XTherm a spodek z 70D Nylon uz asi neco ustojí. Coz dle tech "reklamnich" recenzi kdy s tim spi primo na sutrech je asi mozne :(( Já nekolikrát použil i izotermickou folii. Tepelny komfort a ochrana pred blatem a bordelem. Skladnost ma taky slusnou i kdyz asi jen ta nevybalena :mrgreen:
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod johny_r » stř lis 10, 2021 12:50

Při důkladném průzkumu terénu je nafukovačka asi lepší řešení. Já teda píchnul asi všechny, co jsem měl, většinou dost brzo, a to jsem je používal jen ve stanu, ale asi jsem smolař. Opravnou sadu bych si každopádně vzal, nicméně hlavní problém je ten, že až na výjimky se mi nikdy nepovedlo najít místo úniku bez potopení do bazénu, což v horách jaksi ne vždy jde. Velký pozor bych dal na ventilek. U několika karimatek jsem přesvědčen, že utíkaly ventilkem, což neopravíš nijak. Na druhou stranu, únik nikdy nebyl takový, aby se na tom nedalo spát. V nejhorším případě jsem se v noci vzbudil a dofouknul.
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 10, 2021 17:46

pomuze necemu tohle?

Materials
Main fabric 57% Thermoplastic Polyurethane, 43% Polyester (PES)

asi ne, co...

Myslim, ze unikani ventilku kdyz to blbe trefis nezabranis, ale myslim, ze fyzicky to odrovnat pri davani pozor pokud nebude povrch casto s ostrym sterkem a kameny... pripadne se da misto tyveku vzit nejaka trosku silnejsi a odolnejsi plachta pod..
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod AlexBeck » stř lis 10, 2021 19:01

Jako jde o reklamní video TaR k tomu novému WingLock ventilku. Přesto mrkni jak jej testovali :D https://m.youtube.com/watch?v=PKEkZEmZg3g
Ten asi nebude moc choulostivou součástí... Tak možná spoj karimatka-ventil, ale ten samotný ventil jí nejspíš přežije.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod dopom » čtv lis 11, 2021 8:19

AlexBeck píše:Ze by i podle toho i z ceho je ta karimatka?

Takove extra light Tar UberLite s 25D nylon bych moc duvery nedal.
TaR XTherm a spodek z 70D Nylon uz asi neco ustojí. Coz dle tech "reklamnich" recenzi kdy s tim spi primo na sutrech je asi mozne :(( Já nekolikrát použil i izotermickou folii. Tepelny komfort a ochrana pred blatem a bordelem. Skladnost ma taky slusnou i kdyz asi jen ta nevybalena :mrgreen:



že by právě proto píšu, jakej typ mám, abysme nemuseli spekulovat o jiných, nesouvisejících typech karimatek? :-k

Ventil zatím nikdy nezklamal, ten vlastně neřeším, trabl je co plachtovýho pod to, ať nafukovačka přežije a plachta je co nejmenší/nejlehčí. Holt vyzkouším tyvek a snad to všichni zúčastnění přežijou ve zdraví
dopom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 1, 2021 10:08

Předchozí

Zpět na Spacáky a karimatky