V čem do spacáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod amigo » ned led 2, 2011 11:39

uf, tak na vojně jsem taky "spal" dvě v noci v mrazech víc než -15°C ve vykopaný díře v zemi vystlaný jehličím a ve všech hadrech na sobě, co jsem měl. tohle přežití, nebo jak tomu gumy říkávali, nás ve zdraví přežilo jen několik, ale motivace byla silná - opušťák :). teď, přesně jak píše DAV, v kvalitním péřáku a na kvalitní karimatce, lezu do spacoše (v zimě) v jégrech, tenkým roláku, flísce, na nohách fusakle - suchý, na palici čepici, a hned jak se ve spacoši trochu zahřeju, sundávám flísku i jégry a do rána spím spokojeně v trenclích a roláku.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Ryba » ned led 2, 2011 15:43

Osobně jsem nepochopil, proč být ve spacáku skoro nahej. Zvlášť v létě. Já to teda praktikuju naopak tak, že na spaní si navleču komplet všechny hadry co mám, včetně náhradních (když už je táhnu ssebou, žejo). A o to průhlednější můžu mít spacák - třeba na kolo půlkilovej z TESCA velikosti anorektického morčete. Touhle metodou jsem dosáhl váhu bagáže na týdenní cyklovýlet Vysočina -Šumava - Vysočina 5 kilo (včetně jídla na 2 dny, bez vody).
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod amigo » ned led 2, 2011 15:53

no tak já když zůstanu ve spacáku navlečenej, tak je mi, jakmile se zahřeju, děsný vedro. mám i na léto tenkej péřák, půl kila teda nemá, něco pod kilo, a mám vyzkoušený, že stačí zalízt do spacáku, zahřát se a můžu většinu hader sundat, pač se jednoduše v teple nevyspím. ale třeba kopretina, která se řídí heslem "radši se budu potit, než aby mi byla zima, ta spí komplet navlečená a někdy si bere ještě moje věci :)
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Ryba » ned led 2, 2011 15:58

No tak večer je mi samozřejmě taky teplo, takže ten spacák (on je to teda spíš žďárák 8) ) mám rozepnutej až do pasu a ruce ven. K ránu, jak začne být kosa, ho teprve zaškrknu až nahoru.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod amigo » ned led 2, 2011 16:37

a vyplatí se ti vůbec ten spacák tahat? :) takhle bych asi spát nemohl, jednou jsem takhle chrápal v chotěboři a ráno se vzbudil a nemohl jsem skoro pohnout ramenem, bolelo snad tři dny, sviňa, k velké nelibosti mého spolulezce.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod jonza » ned led 2, 2011 17:47

Jenda.Unc píše:Jinak do spacáku rvu plno věcí, vodu v petce 2 litry


nevim, jestli nahodou ta flaska nema silny chladici ucinek, potrebujes hodne energie, aby jsi ji zahral na teplotu okoli!
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod pavproch » ned led 2, 2011 17:59

a co dyž je to 2l PEt s horkou vodou a používá ji jako termofórek? :((
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod jonza » ned led 2, 2011 18:08

to ano, ale ja jsem odpovidal na studenou vodu. Jinak i ta tepla flaska nejdrive hreje a pak studi. Jde jen o to, jak dlouho ve spacaku bude.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Jenda.Unc » ned led 2, 2011 18:15

Je studená a při každém dotyku mě studila na nohu.Tak jsem jí zabalil do flísky.
Tak to dopadá, když je někdo hrozně línej ráno dojít k pramenu.Vařim hnedka ze spacáku, abych nemusel vylézat
Uživatelský avatar
Jenda.Unc
účastník
účastník
 
Příspěvky: 305
Registrován: úte lis 10, 2009 19:51
Bydliště: Ustí nad Orlicí

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Stani » ned led 2, 2011 18:19

skusenosti zaciatocnika len z jesene
- okolo -1/-2C - vyskusal som spat v tenkom cyklo spacaku (myslel som, ze ustrim na hmotnosti nakladu) + samonafukovacka Therm-A-Rest prolite Regular + Moira triko s dlhym rukavom + nejake triko s kratkym rukavom + fliska, tenka vetrovka Millet WindFree, termo leginy, dvoje hrubsich ponoziek, nakoniec som nohy strcil do ruksaku, ciapka na hlavu. Tzn natahal som vsetko co som k dispozicii...hlavne okolo 2h v noci bola zima....a potom ked vyleziete zo stanu nadranom.

druhy pokus - hlavne viac listia pod stan = dobra termo izolacia :) Therm-A-Rest + lepsi spacak comfort do cca -5C, len triko Moira, a termo leginy, jedne hrubsie ponozky = pohoda.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Ryba » ned led 2, 2011 20:32

No že ti bylo v teplejším spacáku tepleji, to je šokující zjištění :twisted:

Ale vyzkoušet spát při teplotách pod nulou v letním cyklospacáku (byť ve stanu) a okomentovat to suše "kolem 2h v noci bola zima" - to je přístup, kterýmu fandím :supz:
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Stani » ned led 2, 2011 22:51

to Ryba: pozri, kazdy blb musi najprv zistit, ze nim je. Od toho sa odpichne - vid moj pripad :D

Vyskusal som si priamo na sebe ake to je. Rozhodne som ale nemrzol, byt zima mi bola. Ale radsej pre druhu dvojdennu turu som si uz vzal lepsi spacak...je to jednoducho skusanie vybavenia a priprava na viacdenne tury v chladnom a zimnom obdobi, kde uz nie je priestor saskovat s vybavou.

Ale co som mal na sebe v spacaku sa vyborne osvedcilo, v podstate som si takto v prvom pripade vyskusal nudzovku.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod womastec » pon led 23, 2012 9:37

z pátka na sobotu jsem spal pod širákem bylo cca -5C k ránu, probudil sem se v 6:30 a cítil jsem chlad od nohou, (spal sem teda v kalhotech a 2x fuskách je teda možný že jsem nedokázal spodek přes to všechno vytopit spacák), a tak jsem ještě hodinku tak třel nohama a když sem dorazil dom a vyndal sem spacák sem si všim že úplmě ve spodnim díle spacáku nemam prakticky ani známku po peří... je to muj první péřák...

Je normální takové sesypání peří ? bo si za to můžu sám jednak hodně oblečenim, bo tim třenim nohou? nebo mam řešit reklamaci, že tam nemam výplň?

diky
Uživatelský avatar
womastec
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon srp 8, 2011 7:31

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod jonza » pon led 23, 2012 10:42

ke spacaku nevim, ale jedna poznamka, nepouzivej ponozky ktere maji gumu kolem kotniku, omezuje to podstatne krevni obeh a pak ti muze byt vetsi zima. Super jsou volne tluste ponozky.

Posili i typ spacaku
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod womastec » pon led 23, 2012 12:00

guide pro 300(400) od malacha, jelikož má zip jen do půlky spacáku, je spodní díl velkej plochej kruh bez prošívání, a je takovej prázdnej... :mrgreen:

fusky sem měl přesně ty nedoporučovaný...
Uživatelský avatar
womastec
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon srp 8, 2011 7:31

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod amigo » pon led 23, 2012 20:03

já mám od malacha ultralight 400, ten prošívanej je, takže tenhle problém se mi nestal. já v něm spal kolem nuly a zima mi nebyla. každopádně to sesypání peří u novýho spacáku je poněkud divné. guida 400 má přípluv, tak mu zkus napsat SZ.

a jinak tip na fusky do spacáku, jestli ti bývá zima od noh, tu.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod šíp » pon led 23, 2012 20:13

Za ty fusky hlasuji všemi svými omrzlými prsty *
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod pipe » čtv zář 27, 2012 20:44

Zdravím, mám teď nový spacák Boll Magma (starší verze ne "+" čili Tmax 12 °C - Tcomf 2 °C - Tlim -4 °C - Textrem -20 °C). Hodlám v něm spát teď od půlky října kdy se předpokládají teploty v noci 8-2 °C a raní mrazíky. V kombianci s Highpoint Bivac a Therm-A-Rest Z-Lite SOL.

Čili papírově bych měl být v pohodě.
Řeším ale, zda spát jenom v trenkách, volných ponožkách a případně kukle, nebo alespoň ve funkčním prádle.
Z logiky mi vyplývá, že pokud spacák izoluje a tělo topí, tak oblečení zhoršuje vytápění (v Krkonoších v létě ve sněžných jámách, ano letos v té celkem "pěkné" bouřce, mi na nohy bylo horko, na vršek jsem si dal vršek z funkčního prádla, a bylo mi příjemněji=nevařil jsem se ve vlastním potu, zatímco u noh mi to horkem málem vřelo, proč jen jsme si nevzal i spodek).
Mám pro jistotu stejně sto chutí si do spacáku vzít fleecovou mikinu, kterou stejně používám místo polštáře, ve starém spacáku někde ze sportisima, kde si výrobce hodnoty vycucal z prstu jsem touhle dobou k ránu klepal kosu a onu mikinu si mile rád oblékl.
Navíc při prvotním tepelném nepohodlí se skrčím i se spacákem do klubíčka na bok (což stejně dělám bo na hřbetě mi to moc nespí.

Ehm... je tedy lepší se obléct nebo méně je více? (tuším, že od určité teploty se stejně oblékáte) ... a ano mohl bych si vzít s sebou své volné pyžamko (možná ranná varianta fleece) i když na něm nemám medvídky s mačkama... jenom už to sou gramy a objem navíc...víc asi objem...

Díky
pipe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv lis 11, 2010 10:04

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod deckardph » čtv zář 27, 2012 21:18

Uz sem to psal a mam pocit ze i do tohodle vlakna ale asi ne
Kdyz ti bude zima (jako fakt zima) tak budes rad za kazdej kousek obleceni co si budes moct oblict ... staci se podivat na to v cem spjej vejskovy horolezci na 8000 ... Maj na sobe komplet vsechny vrstvy + perovej oblek a jeste jsou navic zabaleny ve spacaku ...
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Vytopit spacák

Příspěvekod dudy » pát zář 28, 2012 6:49

Aldo
Musíš si vytopit prostor mezi spacákem a tělem. Pokud se moc oblečeš, tak izoluješ vyzařování tepla do okoli a prostor mezi tvým oblečením a spacákem je "studený". To je to zakrytí topení. Izolovat teplo má spacák a né to co máš na sobě. ...si teda myslím .... Je to moje teorie, ale samozřejmě to může být blbost.
pipe
Z logiky mi vyplývá, že pokud spacák izoluje a tělo topí, tak oblečení zhoršuje vytápění

V tom máte samozřejmě oba pravdu, ale je důležité, kam se to teplo poděje. Zůstane u těla a o to jde. Jiným problémem je, že v oblečení je ohřátého vzduchu minimum, je logicky výrazně vlhčí a každým pohybem jej vytlačujeme a větráme do pryč, nebo do spacáku, ale už chladnější. Navíc malý objem je náchylnější na ochlazení vnějšími vlivy, např ochlazením po ránu.
Komfort spacáku nic nenahradí a ani péřovka a péřová sloní noha není to pravé ořechové. (bohužel vlastní zkušenost, když pak ráno vržu, tak mi to vadí)
Asi nejlepší je použít spíš méně prádla a když je mi kosa, tak se přioblíct, akorát, že to uniklý teplo co mě vzbudilo se blbě dostává zpět.
I když kamarád má pro muže radu: "koule vydaj joule"
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod zoul » pát zář 28, 2012 8:11

Podle me je ta teorie o „zakryvani topeni“ kravina. Kdybys mel nejaky vnejsi zdroj tepla a zakryval ho, budiz. Takhle ale topi to, co se snazis udrzet v teple, takze kazda dalsi izolacni vrstva brani uniku tepla. Muze byt, ze je treba pocitove o fous lepsi mit teplejsi vzduch ve spacaku, ale ani tomu bych neveril.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod wawrik » pát zář 28, 2012 8:18

Kravina to byť nemusí, ako som popisoval inde.

Jasné, je to veľmi špecifická situácia a naviazaná na konkrétne teplotné podmienky, ale stretnúť sa s tým človek môže.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Mawenzi » pon led 7, 2013 11:05

tak sem to tady docetla a kdyz jsem premyslela, jestli v breznu jeste nebude moc velka klendra na muj spacak (pred 3ma rokama bylo dokonce v pulce brezna jeste i kolem -10 tak doufam, ze bude minimalne 5+) ale moje myslenka si oblict termo 3/4 a tricko teda vypada, jako celkem ok kdyz mi bude chladno.

Jsem zvykla spat jen tilku jinak a fuskach, protoze mam ledovy nohy a nedokazu se od nich zahrat, ale pak treba i vprubehu noci odhazuju, ze mi je neprijemny teplo, ale spavam venku jen cca kveten - zari. na druhou stranu v okamziku trika s kratkym/dlouhym rukavem se v noci neprijemne potim (i normalne doma, nebo v praci vubec nesnasim primo na tele rukav, brrr) a to taky neni prijemny takovy to hnusny vlhko na tele

Mit treba 2 vrstvy tilka na trup v teple s holyma rukama by mohlo teoreticky pomoct tepelnymu komfortu? nebo spis proste prezit to poceni v rukavu?

clovek by asi prezil, kdyby se moc nevyspal, ale asi bych se radsi prospala:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod šíp » pon led 7, 2013 11:15

Mawenzi píše: protoze mam ledovy nohy a nedokazu se od nich zahrat,

Studenou periferií trpím taky, což mi zhoršuje komfort při spaní. Výrazně se mi tohle zlepšilo poté, co jsem si pořídila péřové papučky do spacáku. Jak jsem prostě neprokrvovala nohy, tekla mi studená krev do těla a bylo to nepříjemné. Takže zkus pořešit i tohle, třeba Ti to pomůže.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Mawenzi » pon led 7, 2013 11:24

a v dá se v těch papučích třeba chodit i podoma (nějaká zpevněná šlapka)? nemůžu najít nějakou fotku zespodu, ale jinak to teda vypadá fakt dobře, protože v zimě bez termoforu ani ránu:(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod šíp » pon led 7, 2013 11:27

Ty co mám podrážku nemají, jsou určeny primárně jen na to spaní, chodit by se v nich nedalo.
Co ale vím, tak tyto něco jako podrážku mají.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Mawenzi » pon led 7, 2013 12:06

ty boticky co mas ty jsem taky nasla, ty vypadaj dobre. Jestli v nich spavas na dalekem severu, tak me to asi do ceskych luhu a haju bude stacit od noh bohate:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod šíp » pon led 7, 2013 12:33

Ne, tak dlouho je zas nemám. Zatím byly pouze na jedné akci.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod fps » pon led 7, 2013 17:23

Mawenzi píše:a dá se v těch papučích třeba chodit i podoma (nějaká zpevněná šlapka)?

taky mam ty Sir Joseph péřové papuče, jsou opravdu skvělí, ale na chozeni to vnich neni, koukni spíš na tyhle http://www.hudy.cz/search/?fulltext=pan ... mit=%C2%A0 akorát jsou dost těžký, a bude to made in china
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Mawenzi » úte led 8, 2013 7:14

ty sir josepf sem prave i nasla prvne, na chozeni normalne ani tak nepotrebuju, spis ze z fotky mi neslo poznat, jestli to ma spodek k chozeni, tak jen informativni dotaz. 414 g (ty papuce z hudy) proti 150 tem sir joseph je celkem hodne, i kdyz relativne to neni zadna vaha, ale kdyz se kvuli objemnymu spacaku snazim stahnout jiny veci dolu, tak by to bylo spis konkrtaproduktivni.

A rozhodne bych ty na spani uzila i doma, aspon vyzkousim, jaky to je mit neco perovyho:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky