Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoAir)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Pro majitele TaR NeoAir: mate/meli jste na karimatce vadu, ktera je/byla na reklamaci?

Ano
14
36%
Ne
25
64%
 
Celkem hlasů : 39

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod scinkk » ned zář 22, 2013 20:50

Vidim to stejne, preci je ta nizka hnotnost musi byt necim vykoupena. Navic v techhle nafukovackach je hodne vzduchu a pokud se treba na ni jen sednes, tak pak je na zbytek vyvijen asi docela slusny tlak, pak uz si myslim, ze takovy drap by uz dokazal napachat skody. Nevim jak u ostatnich psu, ale nas pes si obcas kus drapu ulomi a pak muze byt ta cast docela ostra :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod mike » pát zář 27, 2013 16:58

Rekl bych, ze material je min krehky, nez na prvni pohled vypada (mam XLite) a mozna bude pevnostne srovnatelny i se samonafukovackama. Ale se psem bych to taky nezkousel. Clovek si holt musi vybrat, bud usetri vahu na nafukovacce nebo na jidle :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49419
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod Mawenzi » pon zář 30, 2013 11:34

no i tak sem nakonec radsi poridila tu evazotku... pro jistotu :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9393
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod gazman » sob říj 12, 2013 15:47

Zdar, máte někdo nějaký typ co strčit pod samonafukovačku pro její ochranu před defektem? Jde mi o něco skladnějšího než alumatka, ale s podobnou mírou ochrany a podobnou váhou. Dík.
gazman
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte říj 8, 2013 16:04

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod Wolfi » ned říj 13, 2013 8:39

Kus geotextilie?
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod axi12 » ned led 5, 2014 12:18

Nákup nové karimatky se přiblížil opravdu velmi blízko. Již jsem byl rozhodnut pro TaR Z-lite Sol. Ovšem dneska na bazaru objevila nová TaR Prolite za 1 500,- což je krásná cena. Nějak jsem po porovnání parametrů nenašel takřka žádné pozitivum. Prolite je těžší a má horší tepelný komfort. Pozotiva jsou jen její skladnost a (asi) pohodlnost.

Nějaký jiný důvod, proč koupit Prolite a ne Z-liteku?
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod grco » ned led 5, 2014 12:39

Skladnost a pohodlnost :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod fps » ned led 5, 2014 14:35

ani o jedné bych netvrdil že je pohodlná, a TaR Prolite je skladnější než TaR Z-lite Sol
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod wawrik » ned led 5, 2014 14:42

To ja by som o Prolite pokojne povedal, istý čas som na nej spával pol roka v kuse. A doteraz sa na nej kedykoľvek plnohodnotne vyspím.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod budo » pon úno 10, 2014 10:39

Existuje nejakej doporuceni nebo prehled, ktere vy v zavislosti na predpokladanych teplotach doporucilo odpovidajici vyber tepelneho odporu karimatky? Rekneme, že jako turista predpokladam maximalni extrem spani v CZ na horach a pri teplote do -15°C. Jak bych s ohledem na toto mel vybirat tepelny odpor karimatky? Spacak, predpokladam roli az tolik nehraje, mam perovy, takze to se pod zadama slehne. Zvazuju vymenu karimatky.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod Trafikant » pon úno 10, 2014 14:10

Třebas Therm-a-Rest vždycky na obalu karimatky uvádí, zda je to pro 3-sezónní nebo celoroční použití. Obecně bych řekl, že all season use je tak od R = 3 a více, od 4 pak už regulérně zimní....je to samo taky subjektivní a ne každý s tím musí souhlasit.

Na XLite a XTherm už je jen stupnice, kde je na levo sluníčko, na pravo sněhová vločka, vločka je někde mezi R = 4 až 5, sluníčko na R = 1, buď z toho chytrej, že. :)

Já bych asi řekl, že na to, co popisuješ ty, Ti bude stačit karimatky s R = 3 a více. Takže třebas i XLite, ideálně v dámské verzi, ušetříš nějaký ten prostor a získáš větší R oproti pánské.

Ze samonafuk pak asi ideálně ProLite Plus WR....nebo kdyby existovalo něco mezi Prolite a Prolite Plus, váha kolem 500 g a R = 3,5. :)
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod budo » pon úno 10, 2014 14:44

Skoro 5 let pouzivam Artiach. Jsou dostacujici, ale vazi 1050g ... :-(
Minuly vikend jsem pri baleni do Prihrazskych skal, myslic na vahu, omylem zabalil misto ni letni penovku a klepal jsem celou noc kosu. Tak se porozhlizim po lepsim reseni. Ta uvaha o damske variante je zajimava, mrknu na to, diky.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod scinkk » pon úno 10, 2014 20:06

Ja nakonex vzal Xtherm, rikal jsem si kdyz uz, tak uz, prestoze zatim v zime netaborim.
Taky jsme to bral tak, ze Xtherm by mohla prodlouzit moznost vyuziti meho letniho peraku. Na te xtherm je podle me hodne znat, ze to teplo odrazi. A pokud bych se rozhodl taborit v zime tak aspon nemusim resit dodatecnou izolaci. Ta damska varianta byla taky moznost, ale nakonec jsem nechtel zkracenou verzi.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod martinnakole » pon úno 10, 2014 21:44

Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s karimatkou Therm-A-Rest Ridge Rest Classic - http://www.hanibal.cz/spacaky-a-karimat ... vk21vlcjLM, případně tou Solar variantou?

Potřeboval bych něco teplejšího než Yate Evazote 10 mm, pro teploty tak do -5°C. Na Yate jsem teď na nule docela klepal kosu. Myslíte, že je ta Ridge Rest Classic vhodná pro tohle použití? A jak je na tom s odolností, přežije hrubší zacházení, nasákne vodu? (Nosim tu Yate zvenku na baťohu, uvnitř sbalený pruty od stanu a typicky mi na to nějakej pitomej autobusák hodí kufr, nicméně ta Yate tohle přežije celkem bez úhony, stejně tak vůbec nenasákne vodu.)
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod budo » pon úno 10, 2014 23:20

Nasaknout by nemely, je to EVA material, a ten nenasakava.
Kdyz se mrknes do vlakna ze zimniho taboreni OF 2014, tak tam najdes fotky, kde ji lidi maji. V te SOL verzi ji ma šíp s manzelem a pokud si vzpominam, tak i lara a robur. Ten classic je uplne zakladni verze, myslim, ze lepsi volbou bude rozhodne SOL.
Naposledy upravil budo dne úte úno 11, 2014 17:48, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod [b2e] » pon úno 10, 2014 23:43

Ma uzavrene pory, takze vodu nenasakne.
Jinak ja mam Solarku (R=3.5), je hodne odolna, hodne pohodlna a celkem tepla (-20 stupnu vyzkouseno - OK, ale na hrane - pouzito na stejne akci, o ktere mluvi Budo). Odolnost ale pridava ta odraziva vrstva, coz ta klasicka viditelne nema (popravde tu classic vidim poprve).
Ta Solarka je (kvuli sve tloustce) celkem dost objemna, takze ji vzdycky musis mit zvenku na baglu a je to pomerne velkej balik (ale celkem lehkej). Nevadi to, dokud nechcije nebo nesnezi, v takovem pripade je na ni lepsi mit obal. V tech drazkach se totiz chyta voda (nebo snih, kterej pak pod tebou roztaje), silnejsi vitr to tam nafouka ze vsech stran a je potreba ji rucnikem vysusit drazku po drazce, nez si na ni lehnes.
Mel jsem pred tim EVA 10 mm i EVA 14 mm a jak komfort, tak izolace je absolutne nesrovnatelna se Solarem - ve prospech Solaru, samozrejme.
Subjektivne mi prijde Solar odolnejsi nez EVA, protoze po kratke chvili pouzivani EVA jsem ji mel odranou jak po hranach, tak na plose ruzne oderky. Na funkci to nema vliv, ale casem se odere hodne. EVA se casem vyhladi a snizi svoji tloustku v exponovanych mistech. Dobre to popsal Krysak v tomto clanku http://www.nalehko.com/karimatky_test

Jinak pro ciselne srovnani:
Z-Lite; R=2,2; 2 cm; 410 g
Z-Lite SOL; R=2,6; 2 cm; 410 g
Ridge Rest SOLite; R=2,8; 1,5 cm; 400 g
Ridge Rest Solar; R=3,5; 2 cm; 540 g

EDIT - doplneni pro EVA
Yate EVA 10; R=1,3; 1 cm; 250 g
Yate EVA 14; R=2; 1,4 cm; 380 g
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod Trafikant » úte úno 11, 2014 7:47

Z osobní zkušenosti mohu říct, že na Ridgerest mě vadil bordel, který se v žebrování dost zachytával a šel blbě ven, proto jsem přešel na Z-Lite a tam si nemůžu stěžovat. Navíc se mi lépe nosí na batohu a osobně ji považuji za méně "bulky" než Ridgerest. Plus možnost použít ji jen tak na sezení, pouze rozloženou na půl, je prima.

Ale oba ty modely jsou super a už záleží na každém, co mu bude více vyhovovat.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod wawrik » úte úno 11, 2014 9:07

budo píše:Existuje nejakej doporuceni nebo prehled, ktere vy v zavislosti na predpokladanych teplotach doporucilo odpovidajici vyber tepelneho odporu karimatky? Rekneme, že jako turista predpokladam maximalni extrem spani v CZ na horach a pri teplote do -15°C. Jak bych s ohledem na toto mel vybirat tepelny odpor karimatky?

Ja som prespal dve noci na RidgeRest (ale neviem prečo mám zafixované, že mala R=2,2 - žeby nejaká staršia verzia?) pri stanových -10 °C a bolo to teplotne v pohode. Vonku bolo o pár stupňov menej, presné číslo nepoznám. Chlad odspodu som nepociťoval, aj keď je pravda, že nadránom ani teplo. Ale zima mi nebola, a to som v noci na chlad celkom citlivý.

Rozmýšľam nad tým, že samonafukovačku vymením za Z-Lite Sol. Teplotne by mala na moje nijako extrémne zimné treky (tak do -15 °C) stačiť, pohodlie síce horšie, ale zato použiteľnosť vysoká. Často mi chýba, keď sa občas zastavím, že si nemám kde sadnúť - všetko je studené, keď sedím na bágli, nemôžem si z neho vyťahovať veci atď. V tomto sú EVA karimatky neprekonateľné.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod fps » úte úno 11, 2014 11:56

ve stanu při cca -5°C na Therm-A-Rest Prolite 2.5 cm R=2.2 mi bila zima od země, dle mě tří sezónní nafukovačka max
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod cortez » úte úno 11, 2014 12:29

[b2e] píše:Jinak ja mam Solarku (R=3.5), je hodne odolna, hodne pohodlna a celkem tepla...


Potvrzuju prakticky vše, co b2e píše.. Občas bych ji rád vyměnil za nafukovačku, abych ji mohl narvat dovnitř batohu, protože zvenku je fakt hodně velká, v užších pasážích zavazí, a na některé batohy se skrz kratší popruhy nemusí dát vůbec přichytit. Teplá je dost, občas je cítit, jak to teplo stříbrná strana odráží (třeba když na konci léta ležel člověk v chladu jen tak na louce). Bordel i voda se do žlábků chytá, což beru jako minus, chtělo by to obal, ale je to fakt balík, takže zatím jsem nesehnal (ale je fakt, že jsem ani moc nesháněl). Na druhou stranu se na ní taky dá sedět, kde chceš, a je v rámci možností pohodlná, i když pro hubený lidi to není třeba při spaní na boku ideál (snad je na tom Prolite a širší o něco líp..)

Pošilhával jsem i po Z-sol, ale přišlo mi, že zase o tolik skladnější nebude (pokud opíšu kružnici přes vrcholy obdélníku té složené Zsolky, tak to zase o tolik menší není..), ale je pravda, že jsem nebral v potaz skládání třeba napůl apod., kdy se s tím dá asi líp vyhrát. Taky mě překvapilo, že na fotkách z velehor mají občas Zsol jako ochrannou vrstvu, na a tom Xtherm.. Jen mi teda při obhlídnutí v obchodě přišla hrozně tenká (2cm tlustá Ridgerest působí mnohem festovněji a hlavně pohodlněji) a třeba zde píšou, že těžší lidi ji rychleji "proleží" v porovnání s ridgerestkou (http://www.outdoorgearlab.com/Sleeping-Pad-Reviews/Therm-A-Rest-Z-Lite-Sol). Jinak je tam i srovnání Z-sol a Z-lite bez stříbrné vrstvy.. podle mě nemá smysl kupovat ořezanou verzi bez stříbrné folie.. když by byl nesnesitelný hic, dá se spát na zadní straně.. a stojí to jen pár korun navíc.
cortez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 17, 2013 13:36
Bydliště: Brno

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod martinnakole » úte úno 11, 2014 23:06

No ta skladnost bude možná problém... Srolovanou Yate Evazote 10 zapnu do popruhů na svym Deuteru jen tak tak (zbývá mi fakt pár centimetrů popruhu), tak si nejsem jistej, jestli se tam Ridge Rest případně ta skládací varianta vůbec vejde...
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod budo » úte úno 11, 2014 23:28

Martine, zastav se v nejakem dobrem MATu nebo jiném vhodném obchodě se správným sortimentem.
Tam si kup na metráž prodávanou gumu s opletem ve vhodném průměru (tedy síle tahu a gramáži) a šikovně to nainstaluj na bágl. Investice je pár korun, variabilita a užitná hodnota vysoká a ještě budeš mít ze sebe dobrý pocit, že sis s tím kreativně poradil. Když to provlíkneš na boku batohu do prvků kompresních popruhů, hodíš to do kříže a na konci to uzavřeš takovou tou plastovou svorkou na pérko, funguje to skvěle. Fotku v detailu nemám, trochu je vidět na boku báglu moje Z-lite DYI (z pěnovky a duct-tape) tady.

EDIT: No, tak jsem nebyl línej a skočil jsem to nahoru vyfotit.

Klik a klik.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod martinnakole » stř úno 12, 2014 10:06

Díky za tip, ale já bych to rád dostal na baťoh dolů (vodorovně), po stranách nosím tisíce dalších věcí. Ale asi si to dojdu někam do obchodu vyzkoušet, třeba se do těch popruhů ta skládací vejde.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod budo » stř úno 12, 2014 11:35

tu gumu das kam potrebujes, na batohu je dost chytu, na kterych bude drzet
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod tomesso » úte úno 18, 2014 10:42

Ahoj, mám možnost koupit Therm a rest, model z roku 2004, předchůdce trail lite, za necelou tisícovku. Od roku 2008 nebyla používána. Nepoškozená. Nevíte náhodou, jak se ten model jmenuje a jestli se dá složit do klasických 28x18cm? Je to dobrá investice? Díky!
tomesso
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob úno 5, 2011 14:44

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod budo » úte úno 18, 2014 10:59

Udelam hrubej odhad a tipnu si, ze za karosku z toho roku to nejsou dobre utracene penize. Za tech par let se jiste materialy dost vylepsily a kdyz vezmes ten litr (nebo 1500), tak je lepsi za to koupit novou karosku.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod Wolfi » čtv úno 20, 2014 10:55

Může někomu pomoci při vybírání, nebo alespoň pro představu jak je to s tím tepelným odporem:
http://www.vertical.cz/user/data/Clanky/Ke_stazeni/Pruvodce%20karimatkami%20TR%202011/karimatky2012.pdf
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod martinnakole » pát úno 28, 2014 21:10

Tak jsem nakonec vzal tu stříbrno-žlutou skládací Therm-a-Rest. Je překvapivě dost skladná (což se rozhodně nedá říct o těch rolovacích Therm-a-Rest) a doufám, že na ní nebude okolo tý nuly zima. Už se těšim, až ji vyzkoušim :P
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod budo » pát úno 28, 2014 23:18

pri nule bych se zimy nebal. Vlastne tak do -5.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Karimatky Therm-a-Rest

Příspěvekod martinnakole » ned bře 9, 2014 10:48

Tak mám pocit, že ta skládací Therm-a-Restka funguje :) Předevčírem ráno na Lipský hoře teplota tak okolo nuly a zima mi od země nebyla ani náhodou. Ten vzduch, co se v tý karimatce drží, je fakt poznat.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky