Výplň spacáků-srovnání

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod Etheric » úte srp 2, 2022 6:53

@Pinguinoutdoor: lol.. Tělo bylo naprosto v pořádku, jen ten spacák byl z blbý tkaniny a jako celek to blbě fungovalo. Možná si to taky nerozumělo s karimatkou, kterou jsem tenkrát měl, EVA 10mm.
Už jsme to tu kdysi řešili v jiným vlákně, ten spacák jsem měl před opravdu dlouhou dobou, hádám 6-7 let zpět.
Spacák z Tesca mi fungoval líp. A libovolný peří ještě líp, to bylo jak deka v některém ze státních zařízení vs načechraná peřina v Hiltonu..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod Pinguinoutdoor » úte srp 2, 2022 8:26

@Etheric: Tak tady by mohl být zakopaný pes, to odpovídá.
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod Semo » úte srp 2, 2022 9:36

Nejak rychlo tunajsi veterani zabudli na chovanie majitela Primy. Je to dohladatelne tu na foru, odhadom 3-5 rokov dozadu. Ja znesiem od podobnych majitelov hodne - ja chcem ich produkt a nie s nimi zit v jednom byte, ale tento ma presvedcil, ze to, ze som za zivot kupil uz 2 Primy a dalsie 2 doporucil je s touto znackou konecna. Uz to cislo navysovat nebudem.

Vsetky merania syntetickych spacakov su robene na spacakoch, ktore este neboli ani raz zbalene. Proste su po usiti v rukavickach donesene do auta a do skusobne. Takze su prezentovane testy produktu, ktory sa nepredava - "nikdy nezbaleny spacak". Co pri peri nie je velky problem, ale pri ultralight syntetike uz znacny. Akym inym slovom toto nazvat, nez "podvod", to netusim.

Takze keby som siel do dazdoveho pralesa, tak si kupim syntetiku kludne od Pinguinu alebo z Decathlonu, ale inak pojdem do peria. Keby som mal beznu velkost, tak zase kludne Decathlon alebo Aliexpress.

Update: tak uz je to 8 rokov, tunajsie vlakno: Re: Vybíráme 3-sezonní spacák
a ako vidim, tak sa opakujem: viewtopic.php?p=393158#p393158
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod apuka » úte srp 2, 2022 9:59

@Semo: Ja jsem na to hned v souvislosti s Primou upozornil, ze je treba ubrat z hodnot i s popisem duvodu, to same ohledne hodnot udelal i mike.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod mike » úte srp 2, 2022 14:57

@Semo: jeste je tu anketa: viewtopic.php?f=5&t=17667

Semo píše:Akym inym slovom toto nazvat, nez "podvod", to netusim.

Tohle slovo bych si nechal treba pro pripad, ze od zmerenych cisel jeste zamerne odecetli 10 stupnu, ale chapu, ze to tak muzes videt. Tohle je na zvazeni kazdeho soudruha, informaci ma k dispozici a jinak jsou ty spacaky kvalitni a dobre navrzene. Akorat je potreba provest korekci teplot. Tady to aspon vime, u jinych spacaku to muze byt stejne nebo i hur, tam proste nevime nic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod apuka » úte srp 2, 2022 15:31

No, rekl bych, ze minimalne to, ze na test se bude brat nikdy nezabaleny spacak bude platiti u vsech (normalnich) vyrobcu... Jestli i to, ze se zamerne vybere "nejlepe povedeny" (zrovna u Apexu to znamena i ze s nejtlustsi vrstvou izolace, protoze Apex ma "normovanou odchylku" od stredu myslim 10% - coz je, co se tyce vlivu na odmerenou teplotu uz docela dost.
Etheric píše:Dá se to poznat i okamžitě po vybalení, rychle ten spacák vytáhneš a sleduješ, jak se chová. Nafukuje se, přehyby se narovnávají? Ok. Leží jako zmuchlaná hadra? Pak byl dlouho, klidně léta, skladován v obalu, který pro skladování není určen.
Jo, vice-mene takovym sledovanim, jen Etheric rozepsal "extremni" pripady - uplne novy spacak vs. hodne dlouho nevybaleny.

Ja se pridavam se zkusenosti, jak jsem si objednali domu snad nejtenci, nejmensi synt. spacak od Hannahu, bo jsme potrebovali za Covidu "chatovy spacak" misto deky do alpskych chat, kdy to byla podminka. Jeste byla super sleva v RP.
No, doma jsem vytahnul spacak z obalu - ten tam byl "strojove namackany" docela silou, pozdeji jsem mel problem to tam dat zpet rucne. Za pul hodiny od vybaleni byl spacak jest na mnoha mistech ohnuty, pokrceny a po hodine uz pouzitelny, ale loft prakticky zadny. Necekla jsem nic moc, vzdyt to melo byt do cca +12-15 stupnu, ale tady nebylo citit skoro nic a jine synt. spacaky podobneho urceni, co jsem nahmataval v davnejsi dobe v obchode tam citelne "neco" mely.
Tady to vypadalo, ze se to dovezlo z Ciny, potom lezelo na sklade mozna i dva roky a potom rozeslalo do obchodu/eshopu aby se to s obrovskou slevou prodalo. Jenze to by ucinkovalo asi jako dve vrstvy obaloveho materialu. Slo to obratem zpet - nestalo to ani za tech cca 400 Kc, nebo kolik to melo stat (sleva snad 70%). Misto toho se potom koupily dva perove spacaky z Decathlonu - a slouzi obcasne k plne spokojenosti, nejenom na chatach ale napr. i na spani na ruznych akcich, seminarech a pod., kde se normalne spi u nekoho doma na pokoji, jen neni tolik posteli jako ucastniku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod mike » úte srp 2, 2022 18:20

apuka píše:No, rekl bych, ze minimalne to, ze na test se bude brat nikdy nezabaleny spacak bude platiti u vsech (normalnich) vyrobcu...

Jo, vubec bych se tomu nedivil. Na druhou stranu, kdyz si spacak nechaji vyrobit nekde v Cine, tak jim prijde sbaleny a u nas uz se testuje v normalnim provoznim stavu.

Nakonec, k tomu by nam mozna neco mohl napsat Pinguinoutdoor ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod Tomas » úte srp 2, 2022 18:41

Já mám třeba za posledních pár let zkušenosti s Pinguin Micra s BHB Micro. Mám v tom odhadem 100+ nocí a moc tomu nemám co vytknout.

Udávaný komfort 1C na začátku +/- byl. Spal jsem v tom ze začátku i v létě (třeba na Poledníku), kde byly nad ránem dva stupně a dalo se (ale záleží na mnoho faktorech samozřejmě).

Teď už je olítaný a praný nevybíravým způsobem nejmíň desetkrát za tu dobu, komfort bude tak kolem 10C a vlákno je v prdeli. Dítě má ten samý (nový, spala v něm párkrát) a tlouštka materiálu/vláken a celkově loft je neporovnatelný.

Žádné problémy jsem s ním jinak neměl, ale je na konci životnosti (zaslouženě). Je to taková letní dělník, který se dá sbalit i do bikepackingové sedlové brašny rozumným způsobem a nemusí se o to člověk nijak zvlášť starat. A dokud není olítaný, je tam velká rezerva co se týče teplotního komfortu.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod klacek » úte srp 2, 2022 22:06

taková myšlenka. Ten šéf Primy, když to na sebe práskl, že si takto vylepšují skóre.... No a nemůže to být taková fintička na zákazníky, že si raději koupí spacák místo do -2, raději do -9... tedy dražší... Protože po jednom sbalení(od novoty), se přece spacák nemůže zhoršit třeba o 7°C. Jestli to není podobný výkřik, jako když prodejce grilovaných klobás na pouti řve večer "poslední klobásy!!!" . Lidi se hrnou k němu aby se ještě najedli, než to bude vyprodané, ale on jich má ještě 3 pytle... Šéf Primy tedy jakože něco pustí na výrobce, včetně sebe. Ale tím si získá sympatie... Jinač to nedává logiku, proč to říkal... Nebo jedině ještě že by byl pod vlivem omamné látky...

Tomasi, dalo by se odhadnou trochu přesněji, kolik roků ten spacák máš? děkuji
klacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 19, 2015 12:00

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod mike » úte srp 2, 2022 22:13

Jestli te to zajima, tak si procti odkazovane stare diskuse, je toho dost. Sef Primy byl docela spatny z toho jak se to tady probira a bral to celkem osobne. Treba ta odkazovana anketa mu pripadala jako utok na jeho firmu, coz nebyla, jen jsme chteli zjistit stav. Zpusob mereni myslim popsal jednomu clenovi OF po telefonu a ten to sem pak napsal. Protoze nas zajimalo, kde se bere takovy rozdil mezi merenim, kteremu se da verit, a realnyma zkusenostma.

A ne, nevychazelo to tak, jak ti to pripada.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod klacek » stř srp 3, 2022 6:05

jo tak, jasně. témata procházím od nejnovějších k těm starším a tak daleko ještě nejsem. To je potom jiná, jak to pověděl takto.
klacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 19, 2015 12:00

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod apuka » stř srp 3, 2022 8:01

mike píše:Na druhou stranu, kdyz si spacak nechaji vyrobit nekde v Cine, tak jim prijde sbaleny a u nas uz se testuje v normalnim provoznim stavu.
Toto by nemusel byt problem. Jednak je mozne dovest par kusu na testovani v nezabalanem stavu nebo zabalenem v jinem obalu, aby se nestlacel a jednak u tech dovezenych spacaku mas malokdy napsane, ze se testy delaly v evropske/ceske akreditovane laboratori. Takove totiz existuji i v Cine, ale hlavne si to vyrobce muze otestovat sam, na to neni treba tak sofistikovany testovaci pristroj. Tu jednu merenou teplotu si odmeri v souladu s pozadavky normy a zbyle se stejne jen dopocitavaji i v akreditovane laboratori. Konec koncu, kdyz nekdo v Cine vyrabi desitky, nekdy i stovky ruznych spacaku pro ruzne odberatele pod ruznymi znackami, tak se mu to muze docela dobre vypaltit jako konkurencni vyhoda.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod apuka » stř srp 3, 2022 8:04

Jeste pro Etherica a ostatni, co si mysli, ze jedine rozumne reseni je perovy spacak - uplne jsme vsichni zapomeli zduraznit jednu pro mnoho lidi dulezitou vec, kdy se peri neda pouzit. Alergie. Kdyz ma nekdo alergii na peri/prach a pod., perovy spacak si jednoduse nemuze dovolit. (Toto nema zadnou souvislost se zakladatelem tohoto vlakna, jen jsem si to uvedomil dnes rano.)

A jeste jedno upresneni, jak jsem se podival na popis BHB Micro na strankach Pinguinu - to neni nekonecne vlakno, ale jak jsem pochopil, tak kombinace pevnejsich a delsich vlaken s ultrajemnymi kratkymi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod Pinguinoutdoor » stř srp 3, 2022 8:05

mike píše:Na druhou stranu, kdyz si spacak nechaji vyrobit nekde v Cine, tak jim prijde sbaleny a u nas uz se testuje v normalnim provoznim stavu.

Nakonec, k tomu by nam mozna neco mohl napsat Pinguinoutdoor ;-)

Tak je popsáno výše je to u nás. Spacák přijde standardně zabalený v kompresním obalu a tak jde i do zkušebny. Byli bychom sami proti sobě kdybysme vybírali kus s největším loftem (vždyť mají náplně všechny stejně) nebo nechávali spacák měsíc "dýchat" a pak ho opatrně převáželi do laborky. Na to upřímně není čas. Jde nám o reálné teploty, kterými se může zákazník při výběru orientačně řídit, ne o best of za každou cenu.
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod Etheric » stř srp 3, 2022 8:19

@apuka: poznal jsem dost lidí s alergií na peří, ale nikomu z nich kvalitní husa nevadila. Celiakům taky nevadí seitan /100% lepek/, ačkoliv se to může zdát na hlavu postavený
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod apuka » stř srp 3, 2022 8:26

O seitanu (opravdu cistem, ne kazdy prodavany je takovy) to vim dobre, ale s tim perim bych asi byl opatrny. Asi by maloktery alergik chtel zkouset, jestli to da. Navic ze to da jednou, dvakrat-trikrat (hlavne kdyz si dal antihistaminikum), jeste neznamena, ze "zachvat" neprijde pri, rekneme 17. pouziti, kdyz si tu tabletku nedal. Coz muze byt opravdovy problem mimo civilizace a signalu u tezkych alergiku...

Navic seitan si koupis za pade, das trochu, nic nedela, das vic. Pokud neziska Tvoji duveru, vyhodis tech pade. U spacaku o dva rady vice.

Ale to rozhodnuti bych nechal na konkretniho alergika - ja jsem to jen uvedl jako dalsi duvod opodstatneni existence synt. spacaku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod obda » stř srp 3, 2022 10:22

Tomas píše:Já mám třeba za posledních pár let zkušenosti s Pinguin Micra s BHB Micro. Mám v tom odhadem 100+ nocí a moc tomu nemám co vytknout. Udávaný komfort 1C na začátku +/- byl.
...
Teď už je olítaný a praný nevybíravým způsobem nejmíň desetkrát za tu dobu, komfort bude tak kolem 10C a vlákno je v prdeli. Dítě má ten samý (nový, spala v něm párkrát) a tlouštka materiálu/vláken a celkově loft je neporovnatelný.


Komplet potvrzuji (už jsem to tu i někde psal). Děti mají dva, na začátku teplota seděla. Letos (po 70-80 nocích) jim v něm při 5-6 °C už bylo chladno, vyřešilo oblíknutí flísky nad ránem. Jelikož děti rostou, koupil jsem synkovi na další akci novou, delší Micru. Loft nového spacáku je výrazně větší (dokud jsem neměl přímé srovnání, myslel jsem, že loft tolik neklesnul).

Za mne je to dobrý spacák s příjemnou kombinací hmotnost/teplotní rozsah/kvalita/cena. Úbytek loftu tak nějak splňuje mé očekávání u lepší syntetiky. S peřím (sám používám péřáky už přes 30 let) se to ovšem srovnat nedá. Synkovi zatím ale péřák kupovat nechci, na skautských akcích jim přece jenom občas spacák trochu navlhne.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod mike » stř srp 3, 2022 16:23

Pinguinoutdoor píše:Tak je popsáno výše je to u nás.

Dekuji.

Pinguinoutdoor píše:Jde nám o reálné teploty, kterými se může zákazník při výběru orientačně řídit, ne o best of za každou cenu.

:smt023 rozumny pristup.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Předchozí

Zpět na Spacáky a karimatky